lagen.nu
(EG) nr 1205/2007

Införande av antidumpningstullar på import av integrerade elektroniska kompaktlysrör med ursprung i Folkrepubliken Kina till följd av en översyn vid giltighetstidens utgång i enlighet med artikel 11.2 i rådets förordning (EG) nr 384/96 och om utvidgning av åtgärderna till att omfatta import av samma produkt som avsänts från Socialistiska republiken Vietnam, Islamiska republiken Pakistan eller Republiken Filippinerna

Titel
Rådets förordning (EG) nr 1205/2007 av den 15 oktober 2007 om införande av antidumpningstullar på import av integrerade elektroniska kompaktlysrör med ursprung i Folkrepubliken Kina till följd av en översyn vid giltighetstidens utgång i enlighet med artikel 11.2 i rådets förordning (EG) nr 384/96 och om utvidgning av åtgärderna till att omfatta import av samma produkt som avsänts från Socialistiska republiken Vietnam, Islamiska republiken Pakistan eller Republiken Filippinerna
CELEX
32007R1205
Datum
2007-10-15
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,

med beaktande av rådets förordning (EG) nr 384/96 av den 22 december 1995 om skydd mot dumpad import från länder som inte är medlemmar i Europeiska gemenskapen (nedan kallad grundförordningen) särskilt artiklarna 9 och 11.2,

med beaktande av det förslag som kommissionen lagt fram efter samråd med rådgivande kommittén, och

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

1. En slutgiltig antidumpningstull införs härmed på import av elektroniska kompakta gasurladdningslampor (lysrör) som går på växelström (inklusive sådana som fungerar med både växelström och likström), med ett eller flera glasrör och med samtliga belysningselement och elektroniska komponenter fästade vid eller integrerade i lampsockeln, som klassificeras enligt KN-nummer ex85393190 (TARIC-nummer 8539319095) med ursprung i Folkrepubliken Kina.

2. Tullsatsen för den på nettopriset fritt gemenskapens gräns före tull tillämpliga antidumpningstullen på import ska vara enligt nedan för de produkter som tillverkats av de i tabellen angivna företagen. Företag Antidumpningstull (%) TARIC-tilläggsnummer Changzhou Hailong Electronics & Light Fixtures Co., Ltd Luoyang, Changzhou, Jiangsu Changzhou 213104 Folkrepubliken Kina 59,5 A234 City Bright Lighting (Shenzhen) Ltd, Shenzhen Folkrepubliken Kina 17,1 A235 Deluxe Well Enterprises Ltd, Block 17–18, Hong Qiao Tao Industrial Zone, Bao An Yuan Shenzhen Folkrepubliken Kina 37,1 A236 Lisheng Electronic & Lighting (Xiamen) Co., Ltd Xiamen Folkrepubliken Kina 0,0 A237 Philips & Yaming Lighting Co., Ltd, 1805 Hu Yi Highway, Malu Jia Ding District Shangai 201801 Folkrepubliken Kina 32,3 A238 Sanex Electronics Co., Ltd, 1 Xiangyang Road, Xiangcheng Town, Xiangcheng District, Suzhou, Jiangsu, Folkrepubliken Kina 20,2 A239 Shenzhen Zuoming Electronic Co. Ltd, Shenzhen, Guangdong Folkrepubliken Kina 8,4 A240 Zhejiang Sunlight Group Co., Ltd, 129 Fengshan Road, Zhejiang, Shangyu 213104 Folkrepubliken Kina 35,3 A241 Övriga företag 66,1 A999

3. Den slutgiltiga antidumpningstullen på 66,1 % som ska tillämpas på import med ursprung i Kina utvidgas härmed till att gälla import av samma produkt som nämns i punkt 1 och som avsänts från Socialistiska republiken Vietnam, Islamiska republiken Pakistan och Republiken Filippinerna, oavsett om produkten deklareras som härrörande från Socialistiska republiken Vietnam, Islamiska republiken Pakistan och Republiken Filippinerna eller inte (TARIC-nummer 8539319092).

4. Om inget annat anges, ska gällande bestämmelser om tullar tillämpas.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning. Den ska gälla under en period av 1 år efter ikraftträdandet.

1 EGT L 56, 6.3.1996, s. 1. Förordningen senast ändrad genom förordning (EG) nr 2117/2005 (EUT L 340, 23.12.2005, s. 17).

2 EGT L 195, 19.7.2001, s. 8. Förordningen ändrad genom förordning (EG) nr 1322/2006 (EUT L 244, 7.9.2006, s. 1).

3 EGT L 38, 8.2.2001, s. 8.

4 EUT L 145, 9.6.2005, s. 1. Förordningen ändrad genom förordning (EG) nr 1322/2006.

5 EUT C 167, 19.7.2006, s. 13.

6 EUT C 217, 8.9.2006, s. 2.

BILAGA

Företag A

a) Importerad kvantitet

Under undersökningsperioden importerade företag A 50–60 miljoner integrerade elektroniska kompaktlysrör från det berörda landet. Detta motsvarade 70–80 % av de lysrör företaget sålde på gemenskapsmarknaden. När det gäller värdet genererade de importerade produkterna lägre inkomster. Trots att importen var cirka tre gånger så stor som produktionen i gemenskapen genererade importen endast strax över 50 % av företagets totala intäkter från gemenskapsförsäljningen.

b) Förhållande till exporterande tillverkare i det berörda landet

Företag A har två närstående exporterande tillverkare i det berörda landet. Företag A:s import kommer till största delen från dessa två exporterande tillverkare. Dessa exporterade 47 % av sin produktion till gemenskapen under undersökningsperioden.

c) Importstrategi, defensiv (tillfällig) eller strategisk (långsiktig)

Företag A har fattat ett strategiskt långsiktigt beslut att importera från det berörda landet för att kunna erbjuda konsumenterna hela sortimentet av produkter.

d) Tillverkning i gemenskapen

Företag A är den näst största tillverkaren av integrerade elektroniska kompaktlysrör i gemenskapen med cirka 600 anställda inom tillverkning och försäljning av den berörda produkten. Enligt företag A kommer två andra produktionslinjer att tas i bruk på dess fabrik; därmed kommer produktionen att öka med 15–20 miljoner enheter, dvs. med ungefär hälften av den nuvarande produktionskapaciteten. De nya produktionslinjerna är avsedda för tillverkning av den berörda produkten.

Liksom när det gäller andra tillverkare i gemenskapen består företag A:s tillverkning i gemenskapen främst i att montera komponenter från flera olika leverantörer. Ungefär hälften av dessa komponenter kommer från gemenskapen. Ursprungsregler finns i tullagstiftningen, framför allt rådets förordning (EEG) nr 2913/92 om inrättandet av en tullkodex för gemenskapen, särskilt artiklarna 2227. Undersökningen visade att den berörda produkten har en annan tullklassificering än de importerade komponenterna. Omklassificeringen beror på en väsentlig bearbetning av komponenterna. På dessa grunder och mot bakgrund av den information som inhämtats i samband med undersökningen kunde det därför konstateras att de berörda produkter som tillverkas av företag A är av gemenskapsursprung.

e) Placering av huvudkontor och största aktieägare

Företag A ingår i en stor europeisk företagsgrupp med huvudkontor i gemenskapen.

f) Placering av enheter för forskning och utveckling

Företagets viktigaste center för forskning och utveckling finns i en medlemsstat. Dessutom ligger majoriteten av forsknings- och utvecklingsenheterna, särskilt de som sysslar med utveckling av produktionsprocessen, i närheten av produktionsanläggningarna, dvs. i en annan medlemsstat och i det berörda landet.

Företag B

a) Importerad kvantitet

Under undersökningsperioden importerade företag B 11–18 miljoner integrerade elektroniska kompaktlysrör från det berörda landet. Detta motsvarade 20–30 % av de lysrör som företaget sålde på gemenskapsmarknaden under undersökningsperioden.

När det gäller värdet genererade de importerade produkterna lägre inkomster. De importerade produkterna stod för 15–20 % av de totala intäkterna.

b) Förhållande till exporterande tillverkare i det berörda landet

Företag B har en närstående exporterande tillverkare i det berörda landet. Denna tillverkares produktionskapacitet var ungefär 40 miljoner enheter under undersökningsperioden, eller något mindre än företag B:s produktionskapacitet vid dess anläggning i gemenskapen. Under undersökningsperioden importerade dock företag B inte några lysrör från denna närstående exporterande tillverkare, utan från en oberoende exporterande tillverkare.

En oberoende exporterande tillverkare i det berörda landet, med betydande produktionskapacitet och försäljning till gemenskapen, påstod att företag B visat intresse för att köpa upp verksamheten. Den exporterande tillverkaren hävdade att företag B inte borde definieras som gemenskapstillverkare eftersom det ville köpa upp en oberoende exporterande tillverkare i det berörda landet och det därför skulle skyddas bättre mot skadevållande dumpning efter detta eller något annat liknande uppköp. Denna invändning var dock inte underbyggd och måste därför avvisas.

c) Importstrategi, defensiv (tillfällig) eller strategisk (långsiktig)

Företag B betraktar sin import som en defensiv strategi. Det hävdar att importen är av tillfällig art och att den kommer att ersättas av lysrör som tillverkas i gemenskapen. Efter undersökningsperioden har företag B i själva verket börjat installera ny kapacitet vid en av sina anläggningar i gemenskapen.

d) Tillverkning i gemenskapen

Företag B är den största tillverkaren i gemenskapen. Det har cirka 700 anställda inom tillverkning och försäljning av den berörda produkten. Liksom när det gäller andra tillverkare i gemenskapen består företag B:s tillverkning i gemenskapen främst i att montera komponenter från flera olika leverantörer. I detta fall kommer nästan alla komponenterna från gemenskapen.

e) Placering av huvudkontor och största aktieägare

Företag B ingår i en stor europeisk företagsgrupp med huvudkontor i gemenskapen.

f) Placering av enheter för forskning och utveckling

Företagets viktigaste forsknings- och utvecklingscentrum finns i en medlemsstat. Dessutom ligger några av forsknings- och utvecklingsenheterna, särskilt de som sysslar med utveckling av produktionsprocessen, i närheten av produktionsanläggningarna, dvs. i två andra medlemsstater (inklusive för komponenter) och i det berörda landet.

Företag C

a) Importerad kvantitet

Under skadeundersökningsperioden importerade företag C 3–7 miljoner lysrör från det berörda landet. Detta motsvarade 30–40 % av de lysrör som företaget sålde på gemenskapsmarknaden.

När det gäller värdet genererade de importerade produkterna lägre inkomster. De importerade produkterna stod för 20–30 % av de totala intäkterna.

b) Förhållande till exporterande tillverkare i det berörda landet

Företag C har en närstående exporterande tillverkare i det berörda landet och företagets import kommer till största delen från denna tillverkare. Denna exporterande tillverkares kapacitet var ungefär fem gånger så stor som företag C:s produktionskapacitet vid dess anläggning i gemenskapen.

c) Importstrategi, defensiv (tillfällig) eller strategisk (långsiktig)

Företag C har uppgett att det är ett strategiskt långsiktigt beslut att importera från det berörda landet för att kunna erbjuda konsumenterna hela produktsortimentet. Med tanke på de låga inköpspriserna och fraktkostnaderna skulle det inte innebära någon ekonomisk fördel för företaget att tillverka denna typ av produkter i EU i tillräckligt stora volymer för att möta efterfrågan.

d) Tillverkning i gemenskapen

Företag C har ungefär 450 anställda inom tillverkning och försäljning av den berörda produkten, där de flesta arbetar på företagets fabriker i en medlemsstat. Företag C:s tillverkning i gemenskapen består huvudsakligen i att montera komponenter från flera källor. Mindre än hälften av dessa komponenter kommer från leverantörer i gemenskapen. Undersökningen visade att den berörda produkten har en annan tullklassificering än de importerade komponenterna. Omklassificeringen beror på en väsentlig bearbetning av komponenterna. På dessa grunder och mot bakgrund av den information som inhämtats i samband med undersökningen har det kunnat konstateras att de berörda produkter som tillverkas av företag C är av gemenskapsursprung.

e) Placering av huvudkontor och största aktieägare

Företag C ingår i en stor företagsgrupp med huvudkontor i ett tredjeland. Företagets eget huvudkontor, som är en separat juridisk enhet, ligger dock i gemenskapen.

Även om företag C ingår i en global grupp med huvudkontor i ett tredjeland har det befogenhet att fatta alla affärsbeslut om tillverknings-, import- och försäljningsstrategier för lysrör på gemenskapsmarknaden.

f) Placering av enheter för forskning och utveckling

Företagets viktigaste forsknings- och utvecklingscentrum för den berörda produkten finns i en medlemsstat. Dessutom pågår viss forskning och utveckling vid huvudkontoret i tredjelandet. Vidare är forsknings- och utvecklingsenheter som särskilt sysslar med produktionsprocessen placerade nära produktionsanläggningarna, dvs. både i gemenskapen och i det berörda landet.

Företag D

a) Importerad kvantitet

Under skadeundersökningsperioden importerade företag D 2–3 miljoner lysrör från det berörda landet. Detta motsvarade 50–60 % av de lysrör som företaget sålde på gemenskapsmarknaden.

När det gäller värdet genererade de importerade produkterna lägre inkomster. Räknat i värde genererade dock de importerade produkterna lägre intäkter (på grund av de låga försäljningspriserna) och stod för mindre än 40–50 % av de totala intäkterna.

b) Förhållande till exporterande tillverkare i det berörda landet

Företag D har inga närstående exporterande tillverkare i det berörda landet. Importen från det berörda landet går via en oberoende exporterande tillverkare.

c) Importstrategi, defensiv (tillfällig) eller strategisk (långsiktig)

Företag D har uppgett att importen från det berörda landet är ett strategiskt långsiktigt beslut för att kunna erbjuda konsumenterna hela produktsortimentet. Enligt företaget är det inte ekonomiskt fördelaktigt att tillverka denna typ av produkter i gemenskapen i tillräckligt stora volymer för att möta efterfrågan.

d) Tillverkning i gemenskapen

Företag D har ändå 35–85 anställda inom tillverkning och försäljning av den berörda produkten, främst vid företagets fabrik i gemenskapen. Tillverkningen består främst i montering av komponenter, där mindre än hälften kommer från gemenskapen. Undersökningen visade att den berörda produkten har en annan tullklassificering än de importerade komponenterna. Omklassificeringen beror på en väsentlig bearbetning av komponenterna. På dessa grunder och mot bakgrund av den information som inhämtats i samband med undersökningen har det kunnat konstateras att de berörda produkter som tillverkas av företag D är av gemenskapsursprung.

e) Placering av huvudkontor och största aktieägare

Under undersökningsperioden ägdes företag D av ett investeringsföretag. Efter undersökningsperioden köptes emellertid företaget upp av en tillverkare i ett tredjeland. Företag D har huvudkontor i gemenskapen.

f) Placering av enheter för forskning och utveckling

Företagets alla forsknings- och utvecklingscenter finns i gemenskapen.

1 EGT L 302, 19.10.1992, s. 1. Förordningen senast ändrad genom rådets förordning (EG) nr 1791/2006 (EUT L 363, 20.12.2006, s. 1).