Kommissionens beslut av den 20 december 2007 om godkännande av Förenta staternas kontroller före export av jordnötter och produkter som framställs därav när det gäller förekomst av aflatoxiner [delgivet med nr K(2007) 6451] (Text av betydelse för EES) (2008/47/EG)
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DETTA BESLUT
med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 882/2004 av den 29 april 2004 om offentlig kontroll för att säkerställa kontrollen av efterlevnaden av foder- och livsmedelslagstiftningen samt bestämmelserna om djurhälsa och djurskydd, särskilt artikel 23, och
(1) I kommissionens förordning (EG) nr 1881/2006 av den 19 december 2006 om fastställande av högsta tillåtna halt för vissa främmande ämnen i livsmedel fastställs högsta tillåtna halt för aflatoxiner i livsmedel. Endast livsmedel med halter av främmande ämnen upp till gränsvärdet får släppas ut på marknaden.
(2) Enligt förordning (EG) nr 882/2004 ska medlemsstaterna se till att riskbaserad offentlig kontroll genomförs regelbundet och så ofta som är lämpligt för att uppnå målen i den förordningen, dvs. bl.a. förhindra, undanröja eller till godtagbara nivåer minska riskerna för människor och djur.
(3) I artikel 23 i förordning (EG) nr 882/2004 föreskrivs att kontroller före export som ett tredjeland utför på foder och livsmedel omedelbart före export till gemenskapen för att kontrollera att de exporterade produkterna uppfyller gemenskapens krav får godkännas.
(4) Godkännande får dock endast medges efter det att en gemenskapsrevision har visat att foder eller livsmedel som exporteras till gemenskapen uppfyller gemenskapens krav, eller likvärdiga krav, och att de kontroller som utförts i tredjelandet före leverans anses tillräckligt effektiva och ändamålsenliga för att kunna ersätta eller reducera de dokument- och identitetskontroller och fysiska kontroller som anges i gemenskapslagstiftningen.
(5) I april 2005 ansökte Förenta staterna hos kommissionen om godkännande av de kontroller före export som de behöriga myndigheterna i Förenta staterna utför för att fastställa aflatoxinhalterna i jordnötter och därav framställda produkter avsedda för export till gemenskapen.
(6) Kommissionens kontor för livsmedels- och veterinärfrågor besökte Förenta staterna den 18–22 september 2006 för att bedöma de kontrollsystem som används för att förhindra aflatoxinkontaminering av jordnötter och därav framställda produkter och för att verifiera att kontrollerna före export till gemenskapen garanterar att produkterna uppfyller gemenskapens krav. Slutledningen var att Förenta staterna har tydligt utformade kontrollsystem för aflatoxinhalter i jordnötter och väl fungerande godkända laboratorier. De behöriga myndigheterna i Förenta staterna har åtagit sig att åtgärda smärre iakttagna brister.
(7) De kontroller före export av jordnötter och därav framställda produkter som Förenta staterna utför för att se till att gemenskapens gränsvärden för aflatoxiner efterlevs bör därför godkännas.
(8) Genom artikel 16.2 i förordning (EG) nr 882/2004 åläggs medlemsstaterna att anpassa frekvensen på de fysiska kontrollerna av importen till risken med olika typer av livsmedel och att därvid bl.a. beakta de garantier som tillhandahålls av de behöriga myndigheterna i det tredjeland livsmedlen kommer från. Systematiska kontroller före export under överinseende av USDA (United States Department of Agriculture) och enligt godkännande från gemenskapen på grundval av artikel 23 i förordning (EG) nr 882/2004 ger medlemsstaternas myndigheter övertygande garantier. Medlemsstaterna bör därför sänka frekvensen på de fysiska kontrollerna så att den svarar mot garantierna.
(9) De åtgärder som föreskrivs i detta beslut är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för livsmedelskedjan och djurhälsa.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1 – Godkännande av kontroller före export
De kontroller före export som utförs av USDA (United States Department of Agriculture) i Förenta staterna omedelbart före export till gemenskapen godkänns härmed för följande livsmedel och därav framställda produkter (nedan kallade livsmedel):
a) Jordnötter som omfattas av KN-nummer 12021090 eller 12022000;
b) Jordnötter som omfattas av KN-nummer 20081194 (i förpackningar med en nettovikt på mer än 1 kg) eller 20081198 (i förpackningar med en nettovikt på högst 1 kg).
c) Rostade jordnötter som omfattas av KN-nummer 20081192 (i förpackningar med en nettovikt på mer än 1 kg) eller 20081196 (i förpackningar med en nettovikt på högst 1 kg).
Godkännandet av kontrollerna före export gäller endast jordnötter som anges i första stycket och som är framställda i Förenta staterna.
Artikel 2 – Villkor för godkännande av kontroller före export
1. Varje sändning ska åtföljas av följande:
a) Resultatet av de provtagningar och analyser som ett av USDA godkänt laboratorium har utfört enligt eller på ett sätt som sätt som är likvärdigt med bestämmelserna i kommissionens förordning (EG) nr 401/2006 av den 23 februari 2006 om provtagnings- och analysmetoder för offentlig kontroll av halten av mykotoxiner i livsmedel.
b) Ett intyg enligt bilagan som ska vara ifyllt, undertecknat och verifierat av ett ombud för USDA för livsmedel från Förenta staterna.
2. Varje sändning med livsmedel ska märkas med den beteckning som återfinns på provtagnings- och analysrapporten och på det intyg som avses i punkt 1 b. Varje enskild påse eller annan förpackning i sändningen ska märkas med denna beteckning.
3. Det intyg som föreskrivs i punkt 1 b ska vara giltigt endast för import av livsmedel till gemenskapen fyra månader från utfärdandet.
Artikel 3 – Uppdelning av sändningar
Om en sändning delas upp, ska alla delar av den uppdelade sändningen i varje led fram till och med partihandelsledet åtföljas av kopior av intyget enligt artikel 2.1 b som ska vara styrkta av den behöriga myndigheten i den medlemsstat där uppdelningen har skett. Om livsmedelsföretaget informerar om att sändningen kommer att delas upp kan styrkta kopior av intyget också tillhandahållas av den behöriga myndigheten när varorna släpps för fri omsättning.
Artikel 4 – Offentlig kontroll
Den dokumentkontroll som avses i artikel 16.1 i förordning (EG) nr 882/2004 ska göras på införselorten till gemenskapen och dokument som styrker kontrollen ska åtfölja sändningen.
Enligt bestämmelserna i artiklarna 16.2 d och 23.2 i förordning (EG) nr 882/2004 ska frekvensen på de fysiska kontroller av livsmedelssändningar enligt artikel 1 i det här beslutet som åligger medlemsstaterna sänkas betydligt på villkor att bestämmelserna i artikel 2 i det här beslutet efterlevs.
Artikel 5
Detta beslut ska tillämpas från och med den 1 december 2007.
Artikel 6
Detta beslut riktar sig till medlemsstaterna.
1 EUT L 165, 30.4.2004, s. 1. Förordningen senast ändrad genom rådets förordning (EG) nr 1791/2006 (EUT L 363, 20.12.2006, s. 1).
2 EUT L 364, 20.12.2006, s. 5. Förordningen ändrad genom förordning (EG) nr 1126/2007 (EUT L 255, 29.9.2007, s. 14).
3 EUT L 70, 9.3.2006, s. 12.
4 Intyg enligt standardförlagan i bilaga I till kommissionens beslut 2007/240/EG av den 16 april 2007 om nya veterinärintyg för införsel av levande djur, sperma, embryon, ägg och animaliska produkter i gemenskapen (EUT L 104, 21.4.2007, s. 37). Anvisningarna för ifyllande av intyget i bilaga I till ovannämnda beslut gäller också intyget i bilagan till detta beslut. I överensstämmelse med bestämmelserna i förordning (EG) nr 882/2004 kan uppgifterna i framtiden intygas elektroniskt, när man har enats om de praktiska detaljerna.
BILAGA
LAND:
Veterinärintyg för EU
I.1 Avsändare
Namn
Adress
Tfn
I.2 Intygets referensnummer
I.2.a
I.3 Central behörig myndighet
I.4 Lokal behörig myndighet
I.5 Mottagare
Namn
Adress
Postnr
Tfn
I.6 Person med ansvar för sändningen i EU
Namn
Adress
Postnr
Tfn
I.7 Ursprungsland
ISO-kod
I.8
I.9 Bestämmelseland
ISO-kod
I.10
I.11 Ursprungsort/fiskeplats
Namn
Godkännande nr
Adress
I.12
I.13 Lastningsort
I.14 Datum för avresa
I.15 Transportmedel
Flyg
Fartyg
Järnvägsvagn
Vägtransport
Övriga
Identifikation:
Dokumentreferens:
I.16 Gränskontrollstation för införsel till EU
I.17
I.18 Beskrivning av varan
I.19 Varukod (KN)
I.20 Antal/Kvantitet
I.21 Temperatur
Rumstemperatur
Kyld
Fryst
I.22 Antal förpackningar
I.23 Containernummer/förseglingens nummer
I.24 Typ av förpackning
I.25 Varorna intygas vara avsedda som/för
Livsmedel
Djurfoder
Vidare bearbetning
I.26
I.27 För import och införsel till EU
I.28 Identifiering av varorna
Partinummer
Typ av behandling
Del I: Närmare uppgifter om sändningen
EUROPEISKA GEMENSKAPEN
JORDNÖTTER — KONTROLLER FÖRE EXPORT
II. Hälsouppgifter
II.a Intyg nr
II.b
Enligt bestämmelserna i Europeiska kommissionens beslut 2008/47/EG om godkännande av Förenta staternas kontroller före export av jordnötter och produkter som framställs därav när det gäller förekomst av aflatoxiner intygar jag … i egenskap av ombud för den behöriga myndighet som avses i artikel 1 att de varor som beskrivs i del I av intyget har framställts, sorterats, hanterats, behandlats, förpackats och transporterats enligt god hygienpraxis och har underkastats en kontroll före export som godkänts genom kommissionens beslut 2008/47/EG samt försäkrar att de varor som omfattas av detta intyg kommer att transporteras till Europeiska gemenskapen i en behållare som är förenlig med god hygienpraxis.
Prov för aflatoxinanalys togs från denna sändning den … (datum), provet analyserades den … (datum) i … (laboratorium). Uppgifter om provtagning, analysmetoder och samtliga resultat bifogas detta intyg.
Anmärkningar
Intyget gäller i fyra månader från utfärdandet.
Del I:
Fält I.11: Godkännandenummer: Endast i tillämpliga fall.
Fält I.19: Ange lämplig HS-kod enligt Världstullorganisationen: 12.02.10, 12.02.20 eller 20.08.11.
Fält I.20: Ange total bruttovikt och total nettovikt.
Fält I.25: Ytterligare behandling betyder ”sortering eller annan mekanisk behandling före konsumtion”.
Fält I.28: Typ av behandling: Ange rostade, behandlade på annat sätt, utan eller med skal.
Officiell inspektör
Namn (med versaler):
Titel och befattning:
Datum:
Underskrift:
Stämpel:
Del II: Intyg