lagen.
EU-förordning

Kommissionens förordning (EU) nr 459/2010 av den 27 maj 2010 om ändring av bilagorna II, III och IV till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för vissa bekämpningsmedelsrester i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)

CELEX
32010R0459
Typ
EU-förordning
Datum
20100527
EUT
L 129

Källa

Hänvisat till av

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 5.1 och 14.1, och

1 För azoxistrobin, cypermetrin, indoxakarb, indoxakarb, isoxaflutol, etefon, fenitrotion, lambda-cyhalotrin, metomyl, profenofos, pyraklostrobin, tiakloprid, triadimefon, triadimenol och trifloxystrobin har gränsvärden fastställts i bilaga II och del B i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005. För aminopyralid, boskalid, buprofezin, klorantraniliprol, cyprodinil, difenokonazol, flusilazol, fosetyl, imidakloprid, mandipropamid, metazaklor, protiokonazol, spinetoram, spirotetramat, svavel och tebukonazol har gränsvärden fastställts i del A i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005.

2 I samband med ett förfarande i enlighet med rådets direktiv 91/414/EEG av den 15 juli 1991 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden för godkännande av användningen av ett växtskyddsmedel som innehåller det verksamma ämnet azoxistrobin på kålrot gjordes, i enlighet med artikel 6.1 i förordning (EG) nr 396/2005, en ansökan om ändring av det befintliga gränsvärdet.

3 I fråga om aminopyralid har en sådan ansökan gjorts för användning på betesmarker. Med anledning av denna ansökan är det nödvändigt att ändra det befintliga gränsvärdet för njurar från nötkreatur eftersom bekämpningsmedlet intas av boskap vid betning. I fråga om boskalid har en sådan ansökan gjorts för användning på druvgurka och zucchini. I fråga om cyprodinil har en sådan ansökan gjorts för användning på rotselleri. I fråga om difenokonazol har en sådan ansökan gjorts för användning på fänkål, persilja, snittselleri och körvel. I fråga om indoxakarb har en sådan ansökan gjorts för användning på körsbär och sockerbetor. I fråga om isoxaflutol har en sådan ansökan gjorts för att ändra definitionen av bekämpningsmedelsrester. I fråga om fosetyl har en sådan ansökan gjorts för användning på rädisor. I fråga om lambda-cyhalotrin har en sådan ansökan gjorts för användning på kronärtskockor och vinbär. I fråga om metazaklor har en sådan ansökan gjorts för användning på rapsfrön, grönkål, vitkål, kålrot, rovor och spannmål. Med anledning av denna ansökan är det nödvändigt att ändra de befintliga gränsvärdena för lever från nötkreatur, får och getter, eftersom rapsfrön, grönkål, vitkål, kålrot, rovor och spannmål används som foder och resthalter kan förekomma i dessa djurs foder. Det är dessutom nödvändigt att ändra definitionen av bekämpningsmedelsrester i animaliska produkter. I fråga om pyraklostrobin har en sådan ansökan gjorts för användning på rödbeta, druvgurka och zucchini. I fråga om spirotetramat har en sådan ansökan gjorts för användning på plommon och körsbär. I fråga om tebukonazol har en sådan ansökan gjorts för användning på kålrot och rovor. I fråga om tiakloprid har en sådan ansökan gjorts för användning på vårklynne (vårsallat), stjälkselleri och fänkål. I fråga om trifloxystrobin har en sådan ansökan gjorts för användning på palsternacka, rotpersilja, haverrot, kålrot och rovor.

4 Ansökningar har gjorts i enlighet med artikel 6.2 och 6.4 i förordning (EG) nr 396/2005 för spinetoram på persikor (inklusive nektariner) och aprikoser. Den godkända användningen av spinetoram på persikor, nektariner och aprikoser i Argentina, Chile, Israel, Nya Zeeland och Sydafrika medförde högre resthalter än de gränsvärden som anges i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005. För att undvika handelshinder för import av persikor, nektariner och aprikoser bör ett högre gränsvärde införas.

5 Dessa ansökningar utvärderades i enlighet med artikel 8 i förordning (EG) nr 396/2005 av de berörda medlemsstaterna och utvärderingsrapporterna sändes till kommissionen.

6 Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet, nedan kallad myndigheten, bedömde ansökningarna och utvärderingsrapporterna, och undersökte då särskilt riskerna för konsumenter och, i förekommande fall, för djur, och lämnade därefter motiverade yttranden om de föreslagna gränsvärdena. Den sände dessa yttranden vidare till kommissionen och medlemsstaterna och gjorde dem tillgängliga för allmänheten.

7 Myndigheten fann i sina motiverade yttranden att alla uppgiftskrav var uppfyllda och att de ändringar av gränsvärdena som sökandena begärt var godtagbara ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering när det gäller 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Myndigheten tog hänsyn till de senaste rönen om ämnenas toxikologiska egenskaper. Varken en livstidsexponering för ämnena genom konsumtion av alla livsmedelsprodukter som kan innehålla dessa ämnen eller en korttidsexponering till följd av extrem konsumtion av de berörda grödorna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget (ADI) eller den akuta referensdosen (ARfD) skulle överskridas. I vissa fall ansåg myndigheten att ett högre gränsvärde än det som föreslagits av den utvärderande medlemsstaten var nödvändigt. I de fallen bör det högre gränsvärde som myndigheten föreslagit tillåtas, förutsatt att myndigheten ansåg gränsvärdet vara säkert. I andra fall ansåg myndigheten att ett lägre gränsvärde än det som föreslagits av den utvärderande medlemsstaten var tillräckligt. I de fallen bör det lägre gränsvärde som myndigheten föreslagit fastställas.

8 I enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 har myndigheten bedömt säkerheten för de befintliga gränsvärdena för etefon och fastslog att gränsvärdena för tolv grödor bör höjas för att ta hänsyn till befintliga CXL.

9 I fråga om fenitrotion upphörde gränsvärdena för spannmål att gälla den 1 juni 2009. För tydlighetens skull bör den lägsta analytiska bestämningsgränsen för det bekämpningsmedlet på spannmål anges i förordning (EG) nr 396/2005.

10 I fråga om svavel rekommenderar myndigheten i sin slutsats att man upphör med att fastställa gränsvärden för detta bekämpningsmedel på grund av dess låga toxicitet. Med beaktande av denna slutsats bör de befintliga gränsvärdena för det bekämpningsmedlet utgå och bekämpningsmedlet bör införas i bilaga IV till förordning (EG) nr 396/2005.

11 På grundval av myndighetens motiverade yttranden och med hänsyn till övriga faktorer av relevans för ärendet i fråga uppfyller de begärda ändringarna av gränsvärdena kraven i artiklarna 5.1 och 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005.

12 Den 4 juli 2009 antog Codex Alimentarius-kommissionen CXL för azoxistrobin, buprofezin, klorantraniliprol, cypermetrin, flusilazol, imidakloprid, lambda-cyhalotrin, mandipropamid, metomyl, profenofos, protiokonazol, spinetoram, spirotetramat, tebukonazol, triadimefon och triadimenol. Dessa CXL bör införas i förordning (EG) nr 396/2005 som gränsvärden, med undantag för de CXL som inte är säkra för en europeisk konsumentgrupp och för vilka unionen framfört en reservation till Codex Alimentarius-kommissionen.

13 Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

14 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för livsmedelskedjan och djurhälsa.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Bilagorna II, III och IV till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Gränsvärdena för etefon ska tillämpas från och med den 8 juni 2010.

1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.

2 EGT L 230, 19.8.1991, s. 1.

3 Följande vetenskapliga rapporter från Efsa finns tillgängliga på http://www.efsa.europa.eu Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of the existing MRLs for aminopyralid in bovine kidney, EFSA Scientific Report, nr 302, s. 1, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of existing MRL for azoxystrobin in swedes, The EFSA Journal, nr 7(9), s. 1308, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of the existing MRLs for cyprodinil in celeriac, EFSA Scientific Report, nr 325, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of the existing MRLs for difenoconazole in leafy vegetables, EFSA Scientific Report, nr 337, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of the existing MRLs for indoxacarb in cherries and sugar beet, EFSA Scientific Report, nr 324, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of the residue definition for isoxaflutole, EFSA Scientific Report, nr 323, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of the existing MRLs for fosetyl-al in radishes, The EFSA Journal, nr 7(9), s. 1313, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit on the modification of the existing MRLs for lambda-cyhalothrin, EFSA Scientific Report, nr 226 och 330, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of the existing MRLs for metazachlor on liver, EFSA Scientific Report, nr 320, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit on the modification of the existing MRLs for pyraclostrobin in courgettes, gherkins and beetroot, EFSA Scientific Report, nr 342. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit on the setting of an import tolerance for spinetoram on peach and apricot, The EFSA Journal, nr 7(9), s. 1312, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of the existing MRLs for spirotetramat, EFSA Scientific Report, nr 306, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of the existing MRLs for tebuconazole in mandarins and passion fruit, EFSA Scientific Report, nr 7(10), s. 1368, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of the existing MRLs for thiacloprid, EFSA Scientific Report, nr 307, 2009. Reasoned opinion of EFSA prepared by the Pesticides Unit (PRAPeR) on the modification of the existing MRLs for trifloxystrobin in various crops, EFSA Scientific Report, nr 314, 2008.

4 Reasoned Opinion Review of existing MRLs for ethephon, The EFSA Journal, nr 7(10), s. 1347, 2009.

5 Conclusion on pesticide peer review regarding the risk assessment of the active substance sulfur, EFSA Scientific Report, nr 221, 2008.

BILAGA

Bilagorna II, III och IV till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:

1 I bilaga II ska och RPA 203328 utgå i rubriken Isoxaflutol (summan av isoxaflutol, RPA 202248 och RPA 203328, uttryckt som isoxaflutol). Kolumnerna för azoxistrobin, cypermetrin, indoxakarb, etefon, fenitrotion, lambda-cyhalotrin, metomyl, profenofos, pyraklostrobin, tiakloprid, triadimefon, triadimenol och trifloxystrobin ska ersättas med följande:

2 Bilaga III ska ändras på följande sätt:

3 I bilaga IV ska posten svavel läggas till i alfabetisk ordning.

1 För en fullständig förteckning över produkter av vegatabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller, se bilaga I.

2 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

3 Par bekämpningsmedel-kod för vilket det gränsvärde som fastställs i bilaga III del B gäller.

2231 För en fullständig förteckning över produkter av vegatabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller, se bilaga I.

2232 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

3164 För en fullständig förteckning över produkter av vegatabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller, se bilaga I.

3165 Lägsta analytiska bestämningsgräns.