lagen.
EU-förordning

Rådets förordning (EU) nr 641/2012 av den 16 juli 2012 om ändring av förordning (EU) nr 356/2010 om införande av vissa särskilda restriktiva åtgärder mot vissa fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ mot bakgrund av situationen i Somalia

CELEX
32012R0641
Typ
EU-förordning
Datum
20120716
EUT
L 187

Källa

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 215.1 och 215.2,

med beaktande av rådets beslut 2010/231/Gusp av den 26 april 2010 om restriktiva åtgärder mot Somalia,

med beaktande av det gemensamma förslaget från unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik och Europeiska kommissionen, och

1 Genom förordning (EU) nr 356/2010 infördes restriktiva åtgärder mot de personer, enheter och organ som anges i bilaga I till den förordningen i enlighet med FN:s säkerhetsråds resolution 1844 (2008).

2 Den 22 februari 2012 antog FN:s säkerhetsråd resolution 2036 (2012), i vilken det, i punkt 23, bekräftar sin bedömning att export av träkol från Somalia kan utgöra ett hot mot freden, säkerheten och stabiliteten i Somalia.

3 Den 17 februari 2012 uppdaterade säkerhetsrådets sanktionskommitté, inrättad enligt FN:s säkerhetsråds resolution 751 (1992) om Somalia, förteckningen över personer och enheter som är föremål för restriktiva åtgärder.

4 Den 16 juli 2012 antog rådet beslut 2012/388/Gusp för att ge verkan åt FN:s säkerhetsråds resolution 751 (1992) genom att föra upp ytterligare en person på förteckningen över personer och enheter som är föremål för restriktiva åtgärder.

5 Denna åtgärd faller inom tillämpningsområdet för fördraget och lagstiftningsåtgärder på unionsnivå är därför nödvändiga för att genomföra den, särskilt för att säkerställa att den tillämpas på ett enhetligt sätt av ekonomiska aktörer i alla medlemsstater.

6 Dessutom förtydligades i FN:s säkerhetsråds resolution 2002 (2011) det undantag som redan införts genom förordning (EU) nr 356/2010 och som möjliggör tillhandahållande av penningmedel, andra finansiella tillgångar eller ekonomiska resurser som krävs för att säkerställa att trängande humanitärt bistånd i tid levereras till Somalia av FN, dess fackorgan eller program, de humanitära organisationer med observatörsstatus i Förenta nationernas generalförsamling som ger humanitärt bistånd, eller deras genomförandepartner. Detta klargörande bör införas i förordning (EU) nr 356/2010.

7 Förordning (EU) nr 356/2010 bör därför ändras i enlighet med detta.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Förordning (EG) nr 356/2010 ska ändras på följande sätt:

1 Artikel 2.3 ska ersättas med följande:

2 Artikel 4.1 ska ersättas med följande:

3 Den person som förtecknas i bilaga I till denna förordning ska läggas till på förteckningen över personer i avsnitt I i bilaga I.

4 Bilaga II ska ersättas med texten i bilaga I till den här förordningen.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 105, 27.4.2010, s. 17.

2 EUT L 105, 27.4.2010, s. 1.

3 Se sidan 38 i detta nummer av EUT.

BILAGA I

BILAGA II

Webbplatser för information om behöriga myndigheter och adress för anmälningar till Europeiska kommissionen

BELGIEN

http://www.diplomatie.be/eusanctions

BULGARIEN

http://www.mfa.bg/en/pages/view/5519

TJECKIEN

http://www.mfcr.cz/mezinarodnisankce

DANMARK

http://um.dk/da/politik-og-diplomati/retsorden/sanktioner/

TYSKLAND

http://www.bmwi.de/BMWi/Navigation/Aussenwirtschaft/Aussenwirtschaftsrecht/embargos.html

ESTLAND

http://www.vm.ee/est/kat_622/

IRLAND

http://www.dfa.ie/home/index.aspx?id=28519

GREKLAND

http://www1.mfa.gr/en/foreign-policy/global-issues/international-sanctions.html

SPANIEN

http://www.maec.es/es/MenuPpal/Asuntos/Sanciones%20Internacionales/Paginas/Sanciones_%20Internacionales.aspx

FRANKRIKE

http://www.diplomatie.gouv.fr/autorites-sanctions/

ITALIEN

http://www.esteri.it/MAE/IT/Politica_Europea/Deroghe.htm

CYPERN

http://www.mfa.gov.cy/sanctions

LETTLAND

http://www.mfa.gov.lv/en/security/4539

LITAUEN

http://www.urm.lt/sanctions

LUXEMBURG

http://www.mae.lu/sanctions

UNGERN

http://www.kulugyminiszterium.hu/kum/hu/bal/Kulpolitikank/nemzetkozi_szankciok/

MALTA

http://www.doi.gov.mt/EN/bodies/boards/sanctions_monitoring.asp

NEDERLÄNDERNA

http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/internationale-vrede-en-veiligheid/sancties

ÖSTERRIKE

http://www.bmeia.gv.at/view.php3?f_id=12750&LNG=en&version=

POLEN

http://www.msz.gov.pl

PORTUGAL

http://www.min-nestrangeiros.pt

RUMÄNIEN

http://www.mae.ro/node/1548

SLOVENIEN

http://www.mzz.gov.si/si/zunanja_politika_in_mednarodno_pravo/zunanja_politika/mednarodna_varnost/omejevalni_ukrepi/

SLOVAKIEN

http://www.foreign.gov.sk

FINLAND

http://formin.finland.fi/kvyhteistyo/pakotteet

SVERIGE

http://www.ud.se/sanktioner

FÖRENADE KUNGARIKET

www.fco.gov.uk/competentauthorities

Adress för anmälningar till Europeiska kommissionen

Europeiska kommissionen

Tjänsten för utrikespolitiska instrument (FPI)

Kontor EEAS 02/309

1049 Bruxelles/Brussel (Belgique/België)

E-postadress: relex-sanctions@ec.europa.eu

BILAGA II

Person som avses i artikel 1.3

Jim’ale, Ali Ahmed Nur (alias: a) Jim’ale, Ahmed Ali b) Jim’ale, Ahmad Nur Ali c) Jim’ale, Sheikh Ahmed d) Jim’ale, Ahmad Ali e) Jim’ale, Shaykh Ahmed Nur)

Födelsedatum: 1954. Födelseort: Eilbur, Somalia. Nationalitet: somalisk. Alt. nationalitet: djiboutisk. Passnummer: A0181988 (Somalia), sista giltighetsdag den 23 januari 2011. Bostadsort: Djibouti, Republiken Djibouti. Datum för upptagande på FN-förteckningen: den 17 februari 2012.

Ali Ahmed Nur Jim’ale (Jim’ale) har haft ledande befattningar i f.d. Islamiska domstolarnas råd i Somalia (även kallat Islamiska domstolarnas union i Somalia), som var en radikal islamistisk gruppering. Den mest radikala falangen av Islamiska domstolarnas råd bildade senare gruppen al-Shabaab. I april 2010 förde den kommitté inom FN:s säkerhetsråd som inrättats i enlighet med säkerhetsrådets resolutioner 751 (1992) och 1907 (2009) om Somalia och Eritrea (sanktionskommittén för Somalia/Eritrea) upp al-Shabaab på förteckningen som en enhet som ska vara föremål för riktade sanktioner. Kommittén lade till al-Shabaab eftersom den är en enhet som direkt eller indirekt utför handlingar som hotar freden, säkerheten eller stabiliteten i Somalia, vilket bl.a. sådana som utgör ett hot mot den federala övergångsregeringen i Somalia.

I rapporten från den övervakningsgrupp som inrättats av sanktionskommittén för Somalia/Eritrea den 18 juli 2011 (S/2011/433) pekas Jim’ale ut som en framstående affärsman som är inblandad i al-Shabaabs handel med träkol och socker och som har goda relationer med al-Shabaab.

Jim’ale pekas ut som en av al-Shabaabs ledande finansiärer som ideologiskt står al-Shabaab nära. Han har gett viktigt finansiellt och politiskt stöd till Hassan Dahir Aweys (Aweys), som sanktionskommittén för Somalia/Eritrea också har fört upp på förteckningen. Al-shabaabs f.d. andreman, Muktar Robow, påstås vara fortsatt politiskt verksam i al-Shabaab i mitten av 2011. Robow gjorde gemensam sak med Aweys och Jim’ale för att föra fram deras gemensamma mål och befästa deras övergripande ställning i samband med maktkampen inom al-Shabaab.

På hösten 2007 startade Jim’ale ett bulvanföretag för extremistisk verksamhet i Djibouti, under namnet Investors Group. Gruppens kortsiktiga mål var att destabilisera Somaliland genom finansiering av extremistisk verksamhet och vapenköp. Den var behjälplig i smugglingen av handeldvapen från Eritrea via Djibouti till femte regionen i Etiopien, där extremister tog emot varorna. Från mitten av 2008 har Jim’ale fortsatt att driva Investerargruppen.

I slutet av september 2010, startade Jim’ale ZAAD, ett företag för överföring av pengar mellan mobiltelefoner, och ingick en överenskommelse med al-Shabaab för att göra penningöverföringar mer anonyma, då inget id-kort behöver uppvisas.

I slutet av 2009 hade Jim’ale en känd hawala-fond genom vilken han samlade in zakat (en islamisk allmosa), som överlämnades till al-Shabaab.