lagen.nu
(EU) nr 1275/2013

Ändring av bilaga I till Europaparlamentets och rådets direktiv 2002/32/EG vad gäller gränsvärden för arsenik, kadmium, bly, nitrit, flyktig senapsolja och skadliga botaniska orenheter

Titel
Kommissionens förordning (EU) nr 1275/2013 av den 6 december 2013 om ändring av bilaga I till Europaparlamentets och rådets direktiv 2002/32/EG vad gäller gränsvärden för arsenik, kadmium, bly, nitrit, flyktig senapsolja och skadliga botaniska orenheter (Text av betydelse för EES)
CELEX
32013R1275
Datum
2013-12-06
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets direktiv 2002/32/EG av den 7 maj 2002 om främmande ämnen och produkter i djurfoder, särskilt artikel 8.1, och

(1) Enligt direktiv 2002/32/EG är det förbjudet att använda produkter avsedda för foder om deras innehåll av främmande ämnen överskrider de gränsvärden som fastställs i bilaga I till det direktivet.

(2) Vissa beredningar av tillskottsfoder för särskilda näringsbehov som frigörs under lång tid och som har en hög halt av spårelement innehåller oundvikligen halter av arsenik, kadmium eller bly som överstiger de gränsvärden som fastställts för dessa tungmetaller i tillskottsfoder. Högre gränsvärden för dessa tungmetaller i beredningar som frigörs under lång tid medför dock ingen risk för djurs eller människors hälsa eller för miljön, eftersom djurens exponering för tungmetaller genom dessa särskilda beredningar som frigörs under lång tid är betydligt lägre än för andra tillskottsfoder som innehåller spårelement. Därför bör högre gränsvärden för dessa tungmetaller fastställas för sådana beredningar som frigörs under lång tid och som har höga halter av spårelement.

(3) Det har inkommit uppgifter om att halten arsenik i fodertillsatsen järn(II)karbonat i vissa fall överstiger det nuvarande gränsvärdet på grund av att produktionsområdet ändrats. För att garantera tillgången av järn(II)karbonat på den europeiska marknaden bör gränsvärdet för arsenik i järn(II)karbonat höjas. Denna höjning inverkar inte negativt på djurs och människors hälsa eller på miljön eftersom gränsvärdet för arsenik i tillskottsfoder och helfoder förblir oförändrat.

(4) Nyligen identifierade EU:s referenslaboratorium för tungmetaller i foder och livsmedel en betydande skillnad mellan de analysresultat som erhållits med de olika extraktionsmetoder som för närvarande används för bestämning av bly i kaolinlera och i foder som innehåller kaolinlera. Tidigare har inga betydande skillnader konstaterats mellan de halter av tungmetaller i mineralfoder som erhållits med olika extraktionsmetoder. Gränsvärdena för tungmetaller i foder avser en analytisk bestämning av bly, där extraktionen utförs i salpetersyra (5 viktprocent) under 30 minuter vid kokpunkten. Därför bör det fastställas att den extraktionsmetoden ska användas för bestämning av bly i kaolinlera.

(5) När det gäller nitrit finns för närvarande inga gränsvärden för produkter och biprodukter från sockerbetor och sockerrör eller från stärkelsetillverkningen. Med hänsyn till vetenskapliga och tekniska framsteg bör detta även gälla för produkter och biprodukter från tillverkningen av alkoholhaltig dryck.

(6) Med hänsyn till vetenskapliga och tekniska framsteg bör gränsvärdet för flyktig senapsolja i Camelina sativa och produkter framställda därav fastställas till samma värde som gränsvärdet för rapskakor.

(7) Brassicaarterna har förtecknats som skadliga botaniska orenheter på grund av deras höga innehåll av flyktig senapsolja (uttryckt som allylisotiocyanat). Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (Efsa) konstaterade i sitt yttrande om glukosinolater (allylisotiocyanater) som främmande ämnen i foder att negativa effekter på djur i allmänhet har varit korrelerade med den totala mängden glukosinolater i kosten. Om den totala mängden glukosinolater analyseras skulle även orenheter som orsakas av produkter från Brassica juncea ssp., Brassica nigra och Brassica carinata detekteras. Därför bör produkter från dessa arter, med undantag av frön, utgå från avsnitt VI i bilaga I om skadliga botaniska orenheter. Vad gäller foderråvaror som framställs av dessa brassicaarter bör dessutom samma gränsvärde för flyktig senapsolja fastställas som för rapskakor.

(8) Det är lämpligt att använda benämningen för foderråvaror enligt kommissionens förordning (EU) nr 68/2013 av den 16 januari 2013 om en förteckning över foderråvaror.

(9) Direktiv 2002/32/EG bör därför ändras i enlighet med detta.

(10) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för livsmedelskedjan och djurhälsa.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Bilaga I till direktiv 2002/32/EG ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EGT L 140, 30.5.2002, s. 10.

2 Bestämning av extraherbart och totalt bly i kaolinlera. Tekniskt stöd från EU:s referenslaboratorium för tungmetaller i foder och livsmedel till generaldirektoratet för hälso- och konsumentfrågor, JRC 69122, Gemensamma forskningscentrumet, Institutet för referensmaterial och referensmätningar.

3 IMEP-111: Total cadmium, lead, arsenic, mercury and copper and extractable cadmium and lead in mineral feed, rapport från den elfte jämförelsen mellan laboratorier som anordnats av EU:s referenslaboratorium för tungmetaller i foder och livsmedel, EUR 24758 EN, Gemensamma forskningscentrumet, Institutet för referensmaterial och referensmätningar.

4 Glucosinolates as undesirable substances in animal feed, The EFSA Journal, nr 590, 2008, s. 1–76.

5 EUT L 29, 30.1.2013, s. 1.

BILAGA

Bilaga I till direktiv 2002/32/EG ska ändras på följande sätt:

1) I avsnitt I ska punkt 1 om arsenik ersättas med följande: Främmande ämne Produkter avsedda för djurfoder Maximalt innehåll i mg/kg foder (ppm) beräknat på 12 % vattenhalt 1. Arsenik (1) Foderråvaror, 2 med undantag av — mjöl av gräs, torkad lusern och torkad klöver, torkad sockerbetsmassa och torkad melasserad sockerbetsmassa 4 — palmkärnexpeller 4 (2) — fosfater och kalkhaltiga havsalger 10 — kalciumkarbonat och kalcium- och magnesiumkarbonat (10) 15 — magnesiumoxid och magnesiumkarbonat 20 — fisk, andra vattenlevande djur och produkter framställda därav 25 (2) — algmjöl och foderråvaror som framställs av alger 40 (2) Järnpartiklar använda som spårämne 50 Fodertillsatser som hör till gruppen blandningar av spårelement, 30 med undantag av — kopparsulfatpentahydrat, kopparkarbonat, dikopparkloridtrihydroxid och järn(II)karbonat 50 — zinkoxid, manganoxid och kopparoxid 100 Tillskottsfoder, 4 med undantag av — mineralfoder 12 — tillskottsfoder för sällskapsdjur som innehåller fisk, andra vattenlevande djur och produkter framställda därav och/eller algmjöl och foderråvaror som framställs av alger 10 (2) — beredningar av foder för särskilda näringsbehov som frigörs under lång tid med en koncentration av spårelement som är mer än 100 gånger högre än det fastställda gränsvärdet i helfoder 30 Helfoder, 2 med undantag av — helfoder för fisk och helfoder för pälsdjur 10 (2) — helfoder för sällskapsdjur som innehåller fisk, andra vattenlevande djur och produkter framställda därav och/eller algmjöl och foderråvaror som framställs av alger 10 (2)

2) I avsnitt I ska punkt 2 om kadmium ersättas med följande: Främmande ämne Produkter avsedda för djurfoder Maximalt innehåll i mg/kg foder (ppm) beräknat på 12 % vattenhalt 2. Kadmium Foderråvaror av vegetabiliskt ursprung 1 Foderråvaror av animaliskt ursprung 2 Foderråvaror av mineraliskt ursprung, 2 med undantag av — fosfater 10 Fodertillsatser som hör till gruppen blandningar av spårelement, 10 med undantag av — kopparoxid, manganoxid, zinkoxid och mangansulfatmonohydrat 30 Fodertillsatser som hör till gruppen bindemedel och klumpförebyggande medel 2 Förblandningar (6) 15 Tillskottsfoder, 0,5 med undantag av — mineralfoder – – som innehåller < 7 % fosfor (8) 5 – – som innehåller ≥ 7 % fosfor (8) 0,75 per 1 % fosfor (8), högst 7,5 — tillskottsfoder för sällskapsdjur 2 — beredningar av foder för särskilda näringsbehov som frigörs under lång tid med en koncentration av spårelement som är mer än 100 gånger högre än det fastställda gränsvärdet i helfoder 15 Helfoder, 0,5 med undantag av — helfoder för nötkreatur (utom kalvar), får (utom lamm), getter (utom killingar) och fisk 1 — helfoder för sällskapsdjur 2

3) I avsnitt I ska punkt 4 om bly ersättas med följande: Främmande ämne Produkter avsedda för djurfoder Maximalt innehåll i mg/kg foder (ppm) beräknat på 12 % vattenhalt 4. Bly Foderråvaror, 10 med undantag av — grovfoder (3) 30 — fosfater och kalkhaltiga havsalger 15 — kalciumkarbonat och kalcium- och magnesiumkarbonat (10) 20 — jäst 5 Fodertillsatser som hör till gruppen blandningar av spårelement, 100 med undantag av — zinkoxid 400 — manganoxid, järn(II)karbonat och kopparkarbonat 200 Fodertillsatser som hör till gruppen bindemedel och klumpförebyggande medel 30 med undantag av — klinoptilolit av vulkaniskt ursprung och natrolit-fonolit 60 Förblandningar (6) 200 Tillskottsfoder, 10 med undantag av — mineralfoder 15 — beredningar av foder för särskilda näringsbehov som frigörs under lång tid med en koncentration av spårelement som är mer än 100 gånger högre än det fastställda gränsvärdet i helfoder 60 Helfoder 5

4) I avsnitt I ska punkt 6 om nitrit ersättas med följande: Främmande ämne Produkter avsedda för djurfoder Maximalt innehåll i mg/kg foder (ppm) beräknat på 12 % vattenhalt 6. Nitrit (5) Foderråvaror, 15 med undantag av — fiskmjöl 30 — ensilage — — produkter och biprodukter från sockerbetor och sockerrör samt från tillverkning av stärkelse och alkoholhaltig dryck — Helfoder, 15 med undantag av — helfoder för hundar och katter med en vattenhalt som överstiger 20 % —

5) I avsnitt III ska punkt 5 om flyktig senapsolja ersättas med följande: Främmande ämne Produkter avsedda för djurfoder Maximalt innehåll i mg/kg foder (ppm) beräknat på 12 % vattenhalt 5. Flyktig senapsolja (1) Foderråvaror, 100 med undantag av — camelinafrö och produkter framställda därav, produkter framställda av senapsfrö samt rapsfrö och produkter framställda därav 4000 Helfoder, 150 med undantag av — helfoder för nötkreatur (utom kalvar), får (utom lamm) och getter (utom killingar) 1000 — helfoder för svin (utom smågrisar) och fjäderfä 500

6) Avsnitt VI om skadliga botaniska orenheter ska ersättas med följande: AVSNITT VI: SKADLIGA BOTANISKA ORENHETER Främmande ämne Produkter avsedda för djurfoder Maximalt innehåll i mg/kg foder (ppm) beräknat på 12 % vattenhalt 1. Ogräsfrön och omalda och okrossade frukter som innehåller alkaloider, glukosider eller andra toxiska ämnen, enskilda eller tillsammans, däribland Foderråvaror och foderblandningar 3000 — Datura sp. 1000 2. Crotalaria spp. Foderråvaror och foderblandningar 100 3. Frö och skal från Ricinus communis L., Croton tiglium L. och Abrus precatorius L. samt bearbetade produkter av dem, enskilda eller tillsammans Foderråvaror och foderblandningar 10 4. Oskalade bokollon – Fagus sylvatica L. Foderråvaror och foderblandningar Frö och frukter samt bearbetade produkter av dem får bara förekomma i fodret i spårmängder som inte kan bestämmas kvantitativt 5. Purgerbuske – Jatropha curcas L. Foderråvaror och foderblandningar Frö och frukter samt bearbetade produkter av dem får bara förekomma i fodret i spårmängder som inte kan bestämmas kvantitativt 6. Frö från Ambrosia spp. Foderråvaror, 50 med undantag av — hirs (korn av Panicum miliaceum L.) och sorghum (korn av Sorghum bicolor (L) Moench s.l.) som inte ges direkt till djuren 200 Foderblandningar som innehåller omalda korn och frön 50 7. Frö från Indisk senap – Brassica juncea (L.) Czern. och Coss. ssp. integrifolia (West.) Thell. Sareptasenap – Brassica juncea (L.) Czern. och Coss. ssp. juncea Kinesisk senap – Brassica juncea (L.) Czern. och Coss. ssp. juncea var. lutea Batalin Svart senap – Brassica nigra (L.) Koch Etiopisk senap – Brassica carinata A. Braun Foderråvaror och foderblandningar Frö får bara förekomma i fodret i spårmängder som inte kan bestämmas kvantitativt

1 För bestämning av bly i kaolinlera och foder som innehåller kaolinlera avser gränsvärdet en analytisk bestämning av bly, där extraktionen utförs i salpetersyra (5 viktprocent) under 30 minuter vid kokpunkten. Likvärdiga extraktionsmetoder får tillämpas om det kan visas att extraktionsmetoden har likvärdig extraktionseffektivitet.

3 På begäran av de behöriga myndigheterna måste den ansvariga aktören göra en analys för att visa att den totala halten glukosinolater är lägre än 30 mmol/kg. Referensanalysmetoden är EN-ISO 9167-1:1995.

6 I den mån det går att avgöra med mikroskopanalys.

7 Omfattar även delar av fröskal.