Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/815 av den 12 maj 2017 om ändring av genomförandeförordning (EU) 2015/1998 vad gäller förtydligande, harmonisering och förenkling av vissa specifika åtgärder för luftfartsskydd (Text av betydelse för EES)
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 300/2008 av den 11 mars 2008 om gemensamma skyddsregler för den civila luftfarten och om upphävande av förordning (EG) nr 2320/2002, särskilt artikel 4.3, och
1 Erfarenheterna av genomförandet av kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/1998 har visat att det finns ett behov av smärre ändringar av formerna för genomförandet av vissa gemensamma grundläggande standarder. De ändringar som föreslås i de bifogade texterna skapar inte några väsentliga nya krav, utan underlättar det praktiska genomförandet av EU:s åtgärder för luftfartsskydd och bygger på synpunkter som mottagits från medlemsstater och intressenter inom området luftfartsskydd.
2 Vissa specifika åtgärder för luftfartsskydd bör förtydligas, harmoniseras eller förenklas för att öka den rättsliga tydligheten, standardisera den gemensamma tolkningen av lagstiftningen och ytterligare säkerställa bästa genomförande av de gemensamma grundläggande standarderna avseende luftfartsskydd.
3 Ändringarna rör genomförandet av ett begränsat antal åtgärder avseende luftfartsskydd på flygplatser, säkerhetsåtgärder för luftfartyg, säkerhetskontroll av vätskor, aerosoler och geléer, lastrumsbagage, frakt och post, förnödenheter för användning ombord på luftfartyg, rekrytering och utbildning av personal samt säkerhetsutrustning.
4 Efter ikraftträdandet av denna förordning bör det vara förbjudet för säkerhetsgodkända speditörer att godkänna ytterligare kontoavsändare såsom rekommenderas i Internationella civila luftfartsorganisationens (Icao) skrivelse 16/85. Kontoavsändare som har godkänts före ikraftträdandet av denna förordning bör senast innan de förlorar sin status den 30 juni 2021 ha möjlighet att bli säkerhetsgodkända speditörer eller kända avsändare.
5 Genomförandeförordning (EU) 2015/1998 bör därför ändras i enlighet med detta.
6 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från kommittén för luftfartsskyddet inom den civila luftfarten.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.
Artikel 2
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Den ska tillämpas från och med den 1 juni 2017.
1 EUT L 97, 9.4.2008, s. 72.
2 Kommissionens förordning (EU) 2015/1998 av den 5 november 2015 om detaljerade bestämmelser för genomförande av de gemensamma grundläggande standarderna avseende luftfartsskydd (EUT L 299, 14.11.2015, s. 1).
BILAGA
Bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998 ska ändras på följande sätt:
1 Punkt 1.0.3 ska ersättas med följande:
2 Punkt 1.1.3.1 ska ersättas med följande:
3 I punkt 1.2.6.2 ska andra stycket utgå.
4 Punkt 1.2.6.3 ska ersättas med följande:
5 Punkt 1.3.1.8 ska ersättas med följande:
6 Följande punkt ska läggas till som punkt 1.3.1.9:
7 Punkt 1.6.4 ska ersättas med följande:
8 Punkt 3.0.6 ska ersättas med följande:
9 Följande punkter ska läggas till som punkterna 3.0.7 och 3.0.8:
10 Punkt 4.1.3.1 ska ersättas med följande:
11 Punkt 4.1.3.2 ska ersättas med följande:
12 Punkt 4.1.3.3 ska ersättas med följande:
13 Följande punkt ska läggas till som punkt 4.1.3.4:
14 Punkt 5.4.3 ska ersättas med följande:
15 I punkt 6.2.1.5 ska andra stycket utgå.
16 Punkt 6.3.2.2 ska ersättas med följande:
17 Punkt 6.3.2.4 ska ersättas med följande:
18 Punkt 6.3.2.6 e ska ersättas med följande:
19 Punkt 6.4.1.2 a och b ska ersättas med följande:
20 I punkt 6.4.1.6 ska andra stycket utgå.
21 Punkterna 6.5.1–6.5.4 ska ersättas med följande:
22 Punkterna 6.5.5 och 6.5.6 ska utgå.
23 I punkt 6.6.2 ska rubriken ersättas med följande:
24 Punkt 6.6.2.2 ska ersättas med följande:
25 Punkterna 6.8.2.3 och 6.8.2.4 ska ersättas med följande:
26 Punkt 6.8.2.5 ska utgå.
27 Punkt 6.8.3.1 ska ersättas med följande:
28 Punkterna 6.8.3.4 och 6.8.3.5 ska ersättas med följande:
29 Följande punkter ska läggas till som punkterna 6.8.3.6 och 6.8.3.7:
30 Punkterna 6.8.4 och 6.8.5 ska ersättas med följande:
31 Följande punkt ska läggas till som punkt 6.8.6:
32 Tilläggen 6-C2, 6-C3 och 6-C4 ska ersättas med följande:
33 Tilläggen 6-H1, 6-H2 och 6-H3 ska ersättas med följande:
34 Punkt 8.1.3.2 ska ändras på följande sätt:
35 Punkt 11.2.2 e ska ersättas med följande:
36 I punkt 11.2.3.8 ska följande punkt läggas till:
37 I punkt 11.2.3.9 ska följande punkt läggas till:
38 I punkt 11.2.3.10 ska följande punkt läggas till:
39 I punkt 11.5.1 ska följande stycke läggas till:
40 Punkt 11.6.4.3 ska ersättas med följande:
41 Tillägg 11-A ska ersättas med följande:
42 Punkterna 12.7.1.2 och 12.7.1.3 ska ersättas med följande:
43 Punkt 12.7.1.4 ska utgå.
44 Punkt 12.7.2.2 ska ersättas med följande:
45 Punkt 12.7.2.3 ska utgå.
46 Punkt 12.9.2.5 ska ersättas med följande:
1 Kommissionens förordning (EG) nr 272/2009 av den 2 april 2009 om komplettering av de gemensamma grundläggande standarder för skydd av civil luftfart som fastställs i bilagan till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 300/2008 (EUT L 91, 3.4.2009, s. 7)..
2 Unionens medlemsstater: Belgien, Bulgarien, Cypern, Danmark, Estland, Finland, Frankrike, Förenade kungariket, Grekland, Irland, Italien, Kroatien, Lettland, Litauen, Luxemburg, Malta, Nederländerna, Polen, Portugal, Rumänien, Slovakien, Slovenien, Spanien, Sverige, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
3 Flygfrakt eller flygpost eller luftfartyg med destination EU eller EES i denna valideringschecklista motsvarar flygfrakt eller flygpost eller luftfartyg med destination unionen samt Island, Norge och Schweiz.
BILAGA
Förteckning över besökta och intervjuade personer och verksamhetsutövare
Uppgifter ska lämnas om verksamhetsutövarens namn, kontaktpersonens namn och befattning samt datumet för besöket eller intervjun.
Verksamhetsutövarens namn | Kontaktpersonens namn | Kontaktpersonens befattning | Datum för besök eller intervju
TILLÄGG 6-C3 VALIDERINGSCHECKLISTA FÖR ACC3
Godkännande som ACC3 (lufttrafikföretag som transporterar flygfrakt eller flygpost till unionen från ett tredjelands flygplats) är grundkravet för transport av flygfrakt eller flygpost till Europeiska unionen (EU) eller Island, Norge och Schweiz, och krävs enligt genomförandeförordning (EU) 2015/1998.
ACC3-godkännande krävs i princip för alla flygningar med frakt eller post för transferering, transitering eller lossning vid flygplatser i EU eller EES. De behöriga myndigheterna i Europeiska unionens medlemsstater, Island, Norge och Schweiz ansvarar var och en för att godkänna lufttrafikföretag som ACC3. Godkännandet bygger på lufttrafikföretagets säkerhetsprogram och på en kontroll på plats av genomförandet i enlighet med de krav som anges i denna valideringschecklista.
Checklistan är det hjälpmedel som ska användas av valideraren för luftfartsskydd i EU för bedömning av skyddsnivån för flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES som transporteras av eller på uppdrag av en ACC3 eller ett lufttrafikföretag som ansöker om ACC3-godkännande.
En valideringsrapport ska tillhandahållas den behöriga myndighet som utfärdar godkännandet och den validerade verksamhetsutövaren inom högst en månad efter kontrollen på plats. Integrerade delar av valideringsrapporten ska vara åtminstone
den ifyllda checklistan undertecknad av valideraren för luftfartsskydd i EU och i förekommande fall kommenterad av den validerade verksamhetsutövaren, och
försäkran om åtagande (tillägg 6-H1 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998) undertecknad av den validerade verksamhetsutövaren, och
en försäkran om oberoende (tillägg 11-A till genomförandeförordning (EU) 2015/1998) med avseende på den validerade verksamhetsutövaren, undertecknad av valideraren för luftfartsskydd i EU.
Sidnumreringen, datumet för valideringen av luftfartsskydd i EU och validerarens och den validerade verksamhetsutövarens parafering på varje sida ska utgöra bevis för att valideringsrapporten är fullständig. Valideringsrapporten ska skrivas på engelska.
Del 3 – Lufttrafikföretagets säkerhetsprogram, Del 6 – Databas, Del 7 – Säkerhetskontroll och Del 8 – Högriskfrakt eller högriskpost ska bedömas enligt kraven i kapitel 6.7 och 6.8 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998. De grundläggande kraven för övriga delar är standarderna och rekommendationerna i bilaga 17 till konventionen angående internationell civil luftfart och anvisningarna i Icaos Aviation Security Manual (Doc 8973 – Restricted).
Förklarande anmärkningar:
Alla tillämpliga och relevanta delar av checklistan måste fyllas i, i enlighet med den validerade verksamhetsutövarens affärsmodell och verksamhet. Om ingen information lämnas måste detta förklaras. Efter varje del ska valideraren för luftfartsskydd i EU fastställa om och i vilken utsträckning målen i den delen har uppfyllts.
DEL 1 Identifiering av den validerade verksamhetsutövaren och valideraren
Använd exakt datumformat, t.ex. 01.10.2012–02.10.2012
dd/mm/åååå
dd/mm/åååå
UAI
Namn
Företag/organisation/myndighet
UAI
E-postadress
Telefonnummer, inkl. landsnummer
Namn
AOC (drifttillstånd) utfärdat i (statens namn)
Lufttrafikföretagets IATA-kod (International Air Transport Association), eller Icao-kod (Internationella civila luftfartsorganisationen) om IATA-kod inte finns. Specificera vilken kod som anges.
Stat som ansvarar för godkännande av lufttrafikföretaget som ACC3
Namn
Flygplatsens IATA- eller Icao-kod
Land
a) Transport av passagerare och frakt/post b) Transport av enbart frakt och post c) Transport av enbart frakt d) Transport av enbart post e) Integrator f) Charter
Namn
Befattning
E-postadress
Telefonnummer, inkl. landsnummer
Nummer/avdelning/byggnad/flygplats
Gata
Ort
Postnummer
Stat (i förekommande fall)
Land
Nummer/avdelning/byggnad/flygplats
Gata
Ort
Postnummer
Stat (i förekommande fall)
Land
DEL 2 ACC3:s organisation och ansvar vid flygplatsen
Syfte: Ingen flygfrakt eller flygpost får transporteras till EU eller EES utan att omfattas av säkerhetsåtgärder. Nedanstående delar i denna checklista innehåller uppgifter om sådana åtgärder. En ACC3 får inte acceptera frakt eller post för transport med ett luftfartyg med EU som destination utan att genomförandet av säkerhetskontroll eller andra säkerhetsåtgärder kan bekräftas och redovisas av en säkerhetsgodkänd speditör som validerats för luftfartsskydd i EU, en känd avsändare som validerats för luftfartsskydd i EU eller en kontoavsändare som godkänts av ACC3 själv eller av en säkerhetsgodkänd speditör som validerats för luftfartsskydd i EU, eller utan att sådana försändelser genomgår säkerhetskontroll enligt unionens lagstiftning.
En ACC3 ska ha ett förfarande för att säkerställa att lämpliga säkerhetsåtgärder vidtas för all flygfrakt och flygpost med destination EU eller EES, om den inte är undantagen från säkerhetskontroll i enlighet med unionens lagstiftning, och att frakten eller posten därefter skyddas fram till lastningen ombord på luftfartyg. Säkerhetsåtgärder ska bestå av
fysisk säkerhetskontroll som ska hålla en tillräckligt hög standard för att i rimlig grad säkerställa att inga förbjudna föremål finns dolda i försändelsen, eller
andra säkerhetsåtgärder som ingår i en leveranskedjas säkerhetssystem, som i rimlig grad kan säkerställa att inga förbjudna föremål finns dolda i försändelsen, och som vidtas av säkerhetsgodkända speditörer som validerats för luftfartsskydd i EU, kända avsändare eller av en kontoavsändare som godkänts av ACC3 själv eller av en säkerhetsgodkänd speditör som validerats för luftfartsskydd i EU.
Referens: Punkt 6.8.3 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998
JA eller NEJ
Om JA, beskriv metoden
Om JA, precisera
Om NEJ, vilka verksamhetsutövare som inte omfattas av lufttrafikföretagets säkerhetsprogram vidtar säkerhetsåtgärder för flygfrakt eller flygpost som detta lufttrafikföretag transporterar till EU eller EES?
Ange vilken typ av verksamhetsutövare det rör sig om och beskriv närmare Privat marktjänstföretag Statligt reglerat företag Statlig anläggning eller myndighet för säkerhetskontroll Annan
JA eller NEJ
Om NEJ, precisera
Om JA, beskriv programmets innehåll och hur det har införts
Kommentarer från lufttrafikföretaget
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 3 Lufttrafikföretagets säkerhetsprogram
Syfte: ACC3 ska se till att säkerhetsprogrammet omfattar alla åtgärder för luftfartsskydd som är relevanta och tillräckliga för att flygfrakt och flygpost ska kunna transporteras till unionen.
Lufttrafikföretagets säkerhetsprogram och tillhörande dokumentation ska vara utgångspunkten för de säkerhetsåtgärder som vidtas i överensstämmelse med målet för denna checklista. Lufttrafikföretaget kan överväga att överlämna sin dokumentation till valideraren för luftfartsskydd i EU före besöket på plats så att denne kan ta del av informationen om de platser som ska besökas.
Referens: Punkt 6.8.2.1 i bilagan och tillägg 6-G till genomförandeförordning (EU) 2015/1998
Anm.: Följande punkter som anges i förteckningen i tillägg 6-G till genomförandeförordning (EU) 2015/1998 ska omfattas:
a Beskrivning av åtgärder för flygfrakt och flygpost.
b Mottagningsförfaranden.
c System och kriterier för säkerhetsgodkända speditörer.
d System och kriterier för kända avsändare.
e System och kriterier för kontoavsändare.
f Standard för säkerhetskontroll.
g Plats för säkerhetskontroll.
h Uppgifter om utrustning för säkerhetskontroll.
i Uppgifter om operatören eller tjänsteleverantören.
j Förteckning över undantag från säkerhetskontroll.
k Hantering av högriskfrakt och -post.
Datum – använd exakt datumformat dd/mm/åååå
Version
Har programmet tidigare lämnats in till en behörig myndighet i EU eller EES? Om JA, var det för ACC3-godkännande? Andra syften?
JA eller NEJ
Om NEJ, beskriv varför och precisera skälen
JA eller NEJ
Om NEJ, beskriv varför och precisera skälen
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
Kommentarer från lufttrafikföretaget
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 4 Rekrytering och utbildning av personal
Syfte: ACC3 ska utse ansvarsfull och kompetent personal för att arbeta med skydd av flygfrakt eller flygpost. Personal med tillgång till säker flygfrakt ska ha den kompetens som krävs för att utföra sina uppgifter och ska ha lämplig utbildning.
För att uppfylla detta mål ska ACC3 ha ett förfarande för att säkerställa att all personal (t.ex. fast anställda, tillfälligt anställda, inhyrd personal, chaufförer) med direkt och oeskorterad tillgång till flygfrakt eller flygpost som omfattas eller har omfattats av säkerhetsåtgärder
har genomgått inledande och regelbundet återkommande pålitlighetskontroller före anställningen eller säkerhetsprövningar, som åtminstone överensstämmer med de krav som ställs av de lokala myndigheterna för den validerade flygplatsen, och
har genomgått inledande och regelbundet återkommande säkerhetsutbildning för att få kunskap om sitt ansvar i fråga om luftfartsskydd i enlighet med de krav som ställs av de lokala myndigheterna för den validerade flygplatsen.
Referens: Punkt 6.8.3.1 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998
Anm.:
En säkerhetsprövning innebär kontroll av en persons identitet och tidigare erfarenhet, inbegripet, när det är lagenligt, eventuellt kriminellt förflutet, som en del av bedömningen av en persons lämplighet för att vidta säkerhetsåtgärder eller för oeskorterad tillgång till ett behörighetsområde (enligt definitionen i Icao bilaga 17). En pålitlighetskontroll före anställningen ska fastställa personens identitet på grundval av dokumentation, omfatta anställning, utbildning och eventuella luckor under åtminstone de fem föregående åren, och innebära att personen undertecknar en försäkran om eventuellt kriminellt förflutet i alla hemvistländer under åtminstone de fem föregående åren (enligt unionens definition).
JA eller NEJ
Om JA, ange antalet år som beaktas för pålitlighetskontrollen före anställning och ange vilken verksamhetsutövare som utför kontrollen.
Säkerhetsprövning Pålitlighetskontroll före anställning Kontroll av straffregister Intervjuer Övrigt (precisera) Förklara uppgifterna, ange vilken verksamhetsutövare som utför dem och ange i förekommande fall den föregående tidsperiod som beaktas.
JA eller NEJ
Om JA, ange antalet år som beaktas för pålitlighetskontrollen före anställning och ange vilken verksamhetsutövare som utför kontrollen.
Säkerhetsprövning Pålitlighetskontroll före anställning Kontroll av straffregister Intervjuer Övrigt (precisera) Förklara uppgifterna, ange vilken verksamhetsutövare som utför dem och ange i förekommande fall den föregående tidsperiod som beaktas.
JA eller NEJ
Om JA, beskriv utbildningens innehåll och längd
JA eller NEJ
Om JA, beskriv utbildningens innehåll och längd
JA eller NEJ
Om JA, ange repetitionsutbildningens innehåll och frekvens
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
Kommentarer från lufttrafikföretaget
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 5 Mottagningsförfaranden
Syfte: En ACC3 ska ha ett förfarande för att efter mottagandet av en försändelse bedöma och kontrollera dess säkerhetsstatus med avseende på tidigare kontroller.
Förfarandet ska omfatta följande:
a Bekräftelse av att den verksamhetsutövare som levererar försändelsen innehar en aktiv status i unionens databas för säkerhet i leveranskedjan för den angivna flygplatsen eller anläggningen.
b Kontroll av att unionsdatabasens unika alfanumeriska identitetskod för den verksamhetsutövare som levererar försändelsen anges i den åtföljande dokumentationen.
c Om försändelser tas emot från en kontoavsändare: kontroll av att verksamhetsutövaren är förtecknad i lufttrafikföretagets databas.
d Kontroll av huruvida försändelsen levereras av en person som har utsetts av en säkerhetsgodkänd speditör eller känd avsändare som validerats för luftfartsskydd i EU och som finns upptagen i dess (ACC3) databas, eller huruvida den levereras av en person som har utsetts av en kontoavsändare som godkänts av en sådan säkerhetsgodkänd speditör eller godkänts av lufttrafikföretaget.
e Den person som utsetts ska vara den person som fått i uppdrag att leverera flygfrakten eller flygposten till lufttrafikföretaget. Den person som lämnar försändelsen till lufttrafikföretaget ska legitimera sig med id-kort, pass, körkort eller annan identitetshandling som bär personens foto och har utfärdats eller erkänts av den nationella myndigheten.
f I tillämpliga fall, kontroll av huruvida försändelsen åtföljs av alla föreskrivna luftfartsskyddsrelaterade uppgifter (flygfraktsedel och information om säkerhetsstatus på papper eller elektroniskt, beskrivning av försändelsen och dess unika identitetsbeteckning, skäl för utfärdande av säkerhetsstatusen, metoder eller förfaranden för säkerhetskontroll eller skäl till att försändelsen undantagits från säkerhetskontroll) som avser de försändelser av flygfrakt och flygpost som levereras.
g Kontroll av huruvida försändelsen är fri från tecken på manipulering.
h Kontroll av huruvida försändelsen måste behandlas som högriskfrakt och högriskpost.
Referens: Punkterna 6.8.3.5, 6.8.3.6, 6.8.3.7 och 6.8.5.4 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998
JA eller NEJ
Om JA, beskriv förfarandet
JA eller NEJ
JA eller NEJ
JA eller NEJ
Om JA, beskriv förfarandet och de säkerhetsåtgärder som lufttrafikföretaget kräver av avsändaren.
JA eller NEJ – förklara
JA eller NEJ
Om JA, beskriv förfarandet
JA eller NEJ
Om JA, hur? Beskriv förfarandet
JA eller NEJ
Om JA, beskriv (t.ex. förseglingar, lås).
JA eller NEJ
Om JA, hur fastställs det?
Om NEJ, vilka kontroller genomförs för att garantera luftfartsskyddet avseende flygfrakt/flygpost med destination EU eller EES?
JA eller NEJ
Om JA, hur fastställs det?
Om NEJ, vilka kontroller genomförs för att garantera luftfartsskyddet avseende flygfrakt/flygpost med destination EU eller EES?
JA eller NEJ
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
Kommentarer från lufttrafikföretaget
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 6 Databas
Syfte: Om en ACC3 inte är skyldig att tillämpa hundraprocentig säkerhetskontroll för flygfrakt eller flygpost med destination EU/EES ska denne säkerställa att frakten eller posten kommer från en verksamhetsutövare som validerats för luftfartsskydd i EU och som godkänts av den behöriga myndigheten i en medlemsstat i EU som säkerhetsgodkänd speditör från tredjeland (RA3) eller känd avsändare från tredjeland (KC3), eller från en kontoavsändare (AC3) som godkänts av ACC3 själv eller av en säkerhetsgodkänd speditör från tredjeland.
För övervakning av den luftfartsskyddsrelaterade verifieringskedjan ska ACC3 kontrollera den aktiva statusen för RA3 och KC3 i unionens databas för säkerhet i leveranskedjan och upprätthålla en databas med följande uppgifter för varje verksamhetsutövare eller person som den direkt tar emot frakt eller post från:
Den inblandade verksamhetsutövarens status (säkerhetsgodkänd speditör eller känd avsändare).
Uppgifter om företaget, inklusive korrekt företagsadress.
Företagets typ av verksamhet, utom känslig information om företaget.
Kontaktuppgifter, även kontaktuppgifterna för säkerhetsansvariga personer (en eller flera).
Den unika alfanumeriska identitetskod som den tilldelats i unionens databas för säkerhet i leveranskedjan eller, om verksamhetsutövaren är en AC3, företagets organisationsnummer.
När en ACC3 tar emot flygfrakt eller flygpost från en RA3 eller KC3 ska ACC3 kontrollera i unionsdatabasen om verksamhetsutövaren innehar en aktiv status, och för AC3 i lufttrafikföretagets databas. Om statusen för en RA3 eller KC3 inte är aktiv eller om AC3 inte finns i databasen ska den flygfrakt eller flygpost som en sådan verksamhetsutövare har levererat säkerhetskontrolleras före lastning.
Referens: Led a i punkt 6.8.3.5 samt punkt 6.8.5.4 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998
JA eller NEJ
Om JA, beskriv förfarandet
verksamhetsutövare som godkänts som säkerhetsgodkänd speditör från tredjeland (RA3), verksamhetsutövare som godkänts som känd avsändare från tredjeland (KC3), verksamhetsutövare som godkänts som kontoavsändare av en RA3 eller av lufttrafikföretaget (AC3)?
JA eller NEJ
Om JA, beskriv databasen
Om NEJ, förklara varför
JA eller NEJ
Om JA, beskriv metoden
JA eller NEJ
Om NEJ, förklara
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
Kommentarer från lufttrafikföretaget
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 7 Säkerhetskontroll
Syfte: Om en ACC3 tar emot frakt och post från en verksamhetsutövare som inte är en verksamhetsutövare som validerats för luftfartsskydd i EU, eller om den frakt som har tagits emot inte har skyddats från obehörig åtkomst sedan säkerhetsåtgärderna vidtogs, ska ACC3 se till att flygfrakten eller flygposten säkerhetskontrolleras innan den lastas ombord på ett luftfartyg. En ACC3 ska ha ett förfarande för att säkerställa att flygfrakt och flygpost med destination EU eller EES, för transferering, transitering eller lossning vid en flygplats i unionen, säkerhetskontrolleras med de metoder eller förfaranden som avses i unionslagstiftningen och enligt en standard som gör att det rimligen går att utesluta att den inte innehåller förbjudna föremål.
Om en ACC3 inte själv säkerhetskontrollerar flygfrakt eller flygpost ska den se till att lämplig säkerhetskontroll görs i enlighet med unionslagstiftningen. Förfarandena för säkerhetskontroll ska där så är lämpligt även omfatta hantering av frakt och post i transfer och transit.
Om säkerhetskontrollen av flygfrakt eller flygpost utförs av eller på uppdrag av den behöriga myndigheten i tredjelandet ska den ACC3 som tar emot sådan flygfrakt eller flygpost från verksamhetsutövaren ange detta i sitt säkerhetsprogram, och ange hur lämplig säkerhetskontroll säkerställs.
Referens: Punkterna 6.8.3.1, 6.8.3.2 och 6.8.3.3 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998.
Om JA, precisera. Ange uppgifter om den eller de verksamhetsutövare som omfattas av lufttrafikföretagets säkerhetsprogram, om tillämpligt: Namn Platsspecifik adress Status som godkänd ekonomisk aktör, om tillämpligt
Om NEJ, vilka verksamhetsutövare som inte omfattas av lufttrafikföretagets säkerhetsprogram genomför säkerhetskontroll av flygfrakt eller flygpost som detta lufttrafikföretag transporterar till EU eller EES? Ange vilken typ av verksamhetsutövare det rör sig om och beskriv närmare Privat marktjänstföretag Statligt reglerat företag Statlig anläggning eller myndighet för säkerhetskontroll Annan
JA eller NEJ
Om NEJ, precisera
Precisera, inbegripet uppgifter om den utrustning som används för säkerhetskontroll av flygfrakt och flygpost (t.ex. tillverkare, typ, programvaruversion, standard, serienummer) för alla metoder som används
JA eller NEJ
Om JA, precisera
Om NEJ, ange detaljerade uppgifter om godkännandet av utrustningen och dagen för detta, samt eventuella indikationer på att den överensstämmer med EU:s standarder
JA eller NEJ
Om JA, beskriv metoden
JA eller NEJ
Om JA, beskriv hela förfarandet och tillhörande dokumentation som ligger till grund för bedömningen
JA eller NEJ
Om JA, beskriv hela förfarandet och tillhörande dokumentation som ligger till grund för bedömningen
JA eller NEJ
Om JA, beskriv hur det garanteras att den metod för säkerhetskontroll som valts tillämpas enligt en standard som är tillräckligt hög för att i rimlig grad kunna säkerställa att inga förbjudna föremål finns dolda i försändelsen
JA eller NEJ
Om JA, beskriv förfarandet för att följa upp orsakerna till larm i syfte att i rimlig grad säkerställa frånvaron av förbjudna föremål.
Om NEJ, beskriv vad som händer med försändelsen.
JA eller NEJ
JA eller NEJ
Om JA, precisera
JA eller NEJ
Om JA, specificera
JA eller NEJ
Om JA, specificera
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälet till detta
Kommentarer från lufttrafikföretaget
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 8 Högriskfrakt eller högriskpost
Syfte: Försändelser som har sitt ursprung eller som transfereras på platser som av EU betecknas som högriskområden, eller som förefaller ha utsatts för betydande manipulering, ska betraktas som högriskfrakt och högriskpost. Sådana försändelser ska säkerhetskontrolleras i enlighet med särskilda föreskrifter. Information om ursprungsorter med hög risk och instruktioner för säkerhetskontroll tillhandahålls av den behöriga myndighet i EU/EES som har godkänt en ACC3. En ACC3 ska ha ett förfarande för att säkerställa att högriskfrakt eller högriskpost med destination EU eller EES identifieras och omfattas av lämpliga kontroller i enlighet med unionens lagstiftning.
En ACC3 ska hålla kontakt med den behöriga myndighet som ansvarar för de flygplatser i EU/EES till vilka den transporterar frakt i syfte att få tillgång till de senaste uppgifterna om ursprungsorter med hög risk.
En ACC3 ska vidta samma åtgärder oavsett om den tar emot högriskfrakt eller högriskpost från ett annat lufttrafikföretag eller via andra transportsätt.
Referens: Punkterna 6.7 och 6.8.3.6 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998
Anm.: Säkerhetskontrollerad högriskfrakt eller högriskpost för transport till EU eller EES ska märkas med säkerhetsstatusen SHR, som betyder att försändelsen är säker för passagerar-, frakt- och postluftfartyg i enlighet med högriskkrav.
JA eller NEJ
Om JA, specificera
JA eller NEJ
Om JA, specificera
JA eller NEJ
Om NEJ, ange de förfaranden som tillämpas
JA eller NEJ
Om JA, beskriv hur säkerhetsstatusen utfärdas och i vilket dokument
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälet till detta
Kommentarer från lufttrafikföretaget
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 9 Skydd
Syfte: En ACC3 ska ha förfaranden för att säkerställa att flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES skyddas mot obehörig åtkomst, från och med det att säkerhetskontroll eller andra säkerhetsåtgärder vidtas, eller från och med mottagandet efter det att säkerhetskontroll eller säkerhetsåtgärder har tillämpats, fram till lastningen.
Skydd kan skapas på olika sätt, t.ex. fysiskt (t.ex. hinder, låsta rum), med personer (t.ex. patrullering, utbildad personal) och tekniskt (t.ex. CCTV, inbrottslarm).
Säker flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES bör vara skild från flygfrakt eller flygpost som inte är säker.
Referens: Punkt 6.8.3 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998
Om JA, precisera
Om NEJ, vilka verksamhetsutövare som inte omfattas av lufttrafikföretagets säkerhetsprogram vidtar säkerhetsåtgärder för säker flygfrakt eller flygpost som detta lufttrafikföretag transporterar till EU eller EES? Ange vilken typ av verksamhetsutövare det rör sig om och beskriv närmare Privat marktjänstföretag Statligt reglerat företag Statlig anläggning eller myndighet för säkerhetskontroll Annan
JA eller NEJ
Om JA, specificera
JA eller NEJ
Om JA, beskriv hur den är skyddad
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälet till detta
Kommentarer från lufttrafikföretaget
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 10 Åtföljande dokumentation
Syfte: En ACC3 ska säkerställa att den dokumentation som åtföljer en försändelse för vilken denna ACC3 har genomfört säkerhetsåtgärder (t.ex. säkerhetskontroll, skydd) innefattar åtminstone
a den unika alfanumeriska identitetskod som erhållits från den behöriga myndighet som utfärdar godkännandet, och
b en unik identitetsbeteckning för försändelsen, t.ex. underflygfraktsedelns (HAWB) eller huvudflygfraktsedelns (MAWB) nummer, i tillämpliga fall, och
c försändelsens innehåll, och
d säkerhetsstatusen, angiven enligt följande:
I avsaknad av en säkerhetsgodkänd speditör från tredjeland får försäkran om säkerhetsstatus utfärdas av ACC3 eller av det lufttrafikföretag som anländer från ett tredjeland som är undantaget från bestämmelserna om ACC3.
Om säkerhetsstatusen är utfärdad av ACC3 ska lufttrafikföretaget dessutom ange skälen för utfärdandet, exempelvis de metoder som använts för säkerhetskontrollen eller skälen till att försändelsen undantagits från säkerhetskontroll, med användning av de standarder som antagits i CSD-programmet (Consignment Security Declaration).
I händelse av att säkerhetsstatusen och den åtföljande dokumentationen har utfärdats av en RA3 i ett tidigare led eller av en annan ACC3 ska ACC3, under mottagningsprocessen, kontrollera att ovannämnda information finns med i den åtföljande dokumentationen.
Den dokumentation som åtföljer försändelsen kan vara i elektronisk eller skriftlig form, antingen i form av en flygfraktsedel, motsvarande postdokumentation eller i en separat förklaring.
Referens: Led d i punkt 6.3.2.6, punkterna 6.8.3.4, 6.8.3.5, 6.8.3.6 och 6.8.3.7 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998
JA eller NEJ
Om JA, beskriv innehållet i dokumentationen
Om NEJ, förklara varför och hur frakt eller post behandlas som säker av lufttrafikföretaget om det lastas ombord på ett luftfartyg
JA eller NEJ
Om NEJ, förklara varför
JA eller NEJ
Beskriv hur detta anges
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälet till detta
Kommentarer från lufttrafikföretaget
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 11 Överensstämmelse
Syfte: Efter att ha bedömt de tio tidigare delarna i denna checklista måste valideraren för luftfartsskydd i EU fastställa huruvida kontrollen på plats motsvarar innehållet i den del av lufttrafikföretagets säkerhetsprogram som beskriver åtgärderna för flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES och huruvida säkerhetsåtgärderna innebär att de mål som anges i denna checklista uppfylls i tillräckligt hög grad.
Slutsatserna kan omfatta ett av följande fyra tänkbara huvudfall:
1 Lufttrafikföretagets säkerhetsprogram överensstämmer med tillägg 6-G till genomförandeförordning (EU) 2015/1998 och kontrollen på plats bekräftar överensstämmelse med checklistans mål.
2 Lufttrafikföretagets säkerhetsprogram överensstämmer med tillägg 6-G till genomförandeförordning (EU) 2015/1998 men kontrollen på plats bekräftar inte överensstämmelse med checklistans mål.
3 Lufttrafikföretagets säkerhetsprogram överensstämmer inte med tillägg 6-G till genomförandeförordning (EU) 2015/1998 men kontrollen på plats bekräftar överensstämmelse med checklistans mål.
4 Lufttrafikföretagets säkerhetsprogram överensstämmer med tillägg 6-G till genomförandeförordning (EU) 2015/1998 och kontrollen på plats bekräftar inte överensstämmelse med checklistans mål.
1, 2, 3 eller 4
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
Kommentarer från lufttrafikföretaget
Validerarens namn:
Datum:
Underskrift:
1 Unionens medlemsstater: Belgien, Bulgarien, Cypern, Danmark, Estland, Finland, Frankrike, Förenade kungariket, Grekland, Irland, Italien, Kroatien, Lettland, Litauen, Luxemburg, Malta, Nederländerna, Polen, Portugal, Rumänien, Slovakien, Slovenien, Spanien, Sverige, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
2 Flygfrakt eller flygpost eller luftfartyg med destination EU eller EES i denna valideringschecklista motsvarar flygfrakt eller flygpost eller luftfartyg med destination EU samt Island, Norge och Schweiz.
BILAGA
Förteckning över besökta och intervjuade personer och verksamhetsutövare
Uppgifter ska lämnas om verksamhetsutövarens namn, kontaktpersonens namn och befattning samt datumet för besöket eller intervjun.
Verksamhetsutövarens namn | Kontaktpersonens namn | Kontaktpersonens befattning | Datum för besök eller intervju
TILLÄGG 6-C4 VALIDERINGSCHECKLISTA FÖR KÄNDA AVSÄNDARE FRÅN TREDJELAND SOM VALIDERATS FÖR LUFTFARTSSKYDD I EU
Verksamhetsutövare i tredjeland har möjlighet att bli en del av en säker leveranskedja hos en ACC3 (lufttrafikföretag som transporterar flygfrakt eller flygpost till unionen från ett tredjelands flygplats) genom att ansöka om godkännande som känd avsändare som validerats för luftfartsskydd i EU (KC3). En KC3 är en verksamhetsutövare som hanterar frakt i ett tredjeland som är validerad och godkänd som sådan på grundval av en validering av luftfartsskydd i EU.
En KC3 ska säkerställa att säkerhetsåtgärder har vidtagits för försändelser till unionen och att försändelserna har skyddats från obehörig åtkomst sedan dessa säkerhetsåtgärder genomfördes och fram till att de överlämnas till en ACC3 eller en säkerhetsgodkänd speditör från tredjeland som validerats för luftfartsskydd i EU (RA3).
Villkoren för att transportera flygfrakt eller flygpost till unionen (EU) eller Island, Norge eller Schweiz anges i genomförandeförordning (EU) 2015/1998.
Checklistan är det hjälpmedel som ska användas av valideraren för luftfartsskydd i EU för bedömning av skyddsnivån för flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES som transporteras av eller på uppdrag av en verksamhetsutövare som ansöker om KC3-godkännande. Checklistan ska bara användas i de fall som anges i punkt 6.8.5.1 b i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998. I de fall som anges i punkt 6.8.5.1 a i den bilagan ska valideraren för luftfartsskydd i EU använda ACC3-checklistan.
En valideringsrapport ska tillhandahållas den behöriga myndighet som utfärdar godkännandet och den validerade verksamhetsutövaren inom högst en månad efter kontrollen på plats. Integrerade delar av valideringsrapporten ska vara åtminstone
den ifyllda checklistan undertecknad av valideraren för luftfartsskydd i EU och i förekommande fall kommenterad av den validerade verksamhetsutövaren, och
försäkran om åtagande (tillägg 6-H3 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998) undertecknad av den validerade verksamhetsutövaren, och
en försäkran om oberoende (tillägg 11-A till genomförandeförordning (EU) 2015/1998) med avseende på den validerade verksamhetsutövaren, undertecknad av valideraren för luftfartsskydd i EU.
Sidnumreringen, datumet för valideringen av luftfartsskydd i EU och validerarens och den validerade verksamhetsutövarens parafering på varje sida ska utgöra bevis för att valideringsrapporten är fullständig.
En KC3 ska kunna använda rapporten i sina affärsförbindelser med alla ACC3 och RA3.
Valideringsrapporten ska skrivas på engelska.
För de delar som inte kan bedömas mot kraven i genomförandeförordning (EU) 2015/1998 är de grundläggande kraven standarderna och rekommendationerna i bilaga 17 till konventionen angående internationell civil luftfart och anvisningarna i Icaos Aviation Security Manual (Doc 8973 – Restricted).
Förklarande anmärkningar:
1. Alla tillämpliga och relevanta delar av checklistan måste fyllas i, i enlighet med den validerade verksamhetsutövarens affärsmodell och verksamhet. Om ingen information lämnas måste detta förklaras.
2. Efter varje del ska valideraren för luftfartsskydd i EU fastställa om och i vilken utsträckning målen i den delen har uppfyllts.
DEL 1 Organisation och ansvarsfördelning
Använd exakt datumformat, t.ex. 01.10.2012–02.10.2012
dd/mm/åååå
dd/mm/åååå
Tidigare KC3-registreringsnummer, om sådana finns
AEO-certifikat eller C-TPAT-status eller övriga certifieringar, om sådana finns.
Namn
Företag/organisation/myndighet
Unik alfanumerisk identitetskod (UAI)
E-postadress
Telefonnummer, inkl. landsnummer
Namn
Företagsnummer (t.ex. organisationsnummer om sådant finns)
Nummer/avdelning/byggnad
Gata
Ort
Postnummer
Stat (i förekommande fall)
Land
Boxadress, om sådan finns
Nummer/avdelning/byggnad
Gata
Ort
Postnummer
Stat (i förekommande fall)
Land
Boxadress, om sådan finns
Vilken är verksamhetens art – typ av frakt som hanteras i sökandens anläggningar?
a) Produktion b) Förpackning c) Lagring d) Klarering e) Övrigt, precisera
Antal
Namn
Befattning
E-postadress
Telefonnummer, inkl. landsnummer
DEL 2 Organisation och ansvarsfördelning för känd avsändare från tredjeland som validerats för luftfartsskydd i EU
Syfte: Ingen flygfrakt eller flygpost får transporteras till EU eller EES utan att omfattas av säkerhetsåtgärder. Frakt och post som levereras av en KC3 till en ACC3 eller en RA3 får endast godtas som säker frakt eller post om en KC3 vidtagit sådana säkerhetsåtgärder. Nedanstående delar i denna checklista innehåller uppgifter om sådana åtgärder.
En KC3 ska ha infört rutiner för att säkerställa att lämpliga säkerhetsåtgärder vidtas för all flygfrakt och flygpost med destination EU eller EES och att säker frakt eller post är skyddad tills den överlämnas till en ACC3 eller en RA3. Säkerhetsåtgärderna säkerställer i rimlig grad att inga förbjudna föremål finns dolda i försändelsen.
Referens: Punkt 6.8.3 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998.
JA eller NEJ
Om NEJ, gå direkt till punkt 2.5
Datum – använd exakt datumformat dd/mm/åååå
Version
Har säkerhetsprogrammet lämnats in till eller godkänts av den behöriga myndigheten i det land där verksamhetsutövaren är verksam? Om JA, beskriv förfarandet.
JA eller NEJ
Om NEJ, beskriv varför och precisera skälen
JA eller NEJ
Om NEJ, ange skälen.
JA eller NEJ
Om JA, beskriv metoden
JA eller NEJ
Om JA, beskriv ledningssystemet och ange om det är godkänt, kontrolleras eller tillhandahålls av den behöriga myndigheten eller en annan verksamhetsutövare.
Om NEJ, förklara hur verksamhetsutövaren garanterar att säkerhetsåtgärder vidtas på erforderligt sätt.
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 3 Identifierbar flygfrakt eller flygpost
Syfte: Att fastställa den punkt eller plats där frakt eller post blir identifierbar som flygfrakt eller flygpost.
Beskrivning
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
Observera att detaljerade uppgifter om skydd av identifierbar flygfrakt eller flygpost mot obehörig åtkomst och manipulering bör tillhandahållas i delarna 6–9.
DEL 4 Rekrytering och utbildning av personal
Syfte: För att säkerställa att föreskrivna säkerhetsåtgärder vidtas ska KC3 utse ansvarsfull och kompetent personal för att arbeta med skydd av flygfrakt eller flygpost. Personal med tillgång till identifierbar flygfrakt ska ha all den kompetens som krävs för att utföra sina uppgifter och ska ha lämplig utbildning.
För att uppfylla detta mål ska det finnas ett förfarande hos KC3 som säkerställer att all personal (t.ex. fast anställda, tillfälligt anställda, inhyrd personal, chaufförer) med direkt och oeskorterad tillgång till flygfrakt eller flygpost som omfattas eller har omfattats av säkerhetsåtgärder
a har genomgått inledande och regelbundet återkommande pålitlighetskontroller före anställningen eller säkerhetsprövningar, som minst överensstämmer med de krav som ställs av de lokala myndigheterna för de validerade KC3-anläggningarna, och
b har genomgått inledande och regelbundet återkommande säkerhetsutbildning för att få kunskap om sitt ansvar i fråga om luftfartsskydd i enlighet med de krav som ställs av de lokala myndigheterna för de validerade KC3-anläggningarna.
Anm.:
En säkerhetsprövning innebär kontroll av en persons identitet och tidigare erfarenhet, inbegripet, när det är lagenligt, eventuellt kriminellt förflutet, som en del av bedömningen av en persons lämplighet för att vidta säkerhetsåtgärder eller för oeskorterad tillgång till ett behörighetsområde (enligt definitionen i Icao bilaga 17). En pålitlighetskontroll före anställningen ska fastställa personens identitet på grundval av dokumentation, omfatta anställning, utbildning och eventuella luckor under åtminstone de fem föregående åren, och innebära att personen undertecknar en försäkran om eventuellt kriminellt förflutet i alla hemvistländer under åtminstone de fem föregående åren (enligt unionens definition).
Referens: Punkt 6.8.3.1 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998.
JA eller NEJ
Om JA, ange antalet år som beaktas för pålitlighetskontrollen före anställning och ange vilken verksamhetsutövare som utför kontrollen.
☐ Säkerhetsprövning ☐ Pålitlighetskontroll före anställning ☐ Kontroll av straffregister ☐ Intervjuer ☐ Övrigt (precisera) Förklara uppgifterna, ange vilken verksamhetsutövare som utför dem och ange i förekommande fall den föregående tidsperiod som beaktas.
JA eller NEJ
Om JA, ange antalet år som beaktas för pålitlighetskontrollen före anställning och ange vilken verksamhetsutövare som utför kontrollen.
☐ Säkerhetsprövning ☐ Pålitlighetskontroll före anställning ☐ Kontroll av straffregister ☐ Intervjuer ☐ Övrigt (precisera) Förklara uppgifterna, ange vilken verksamhetsutövare som utför dem och ange i förekommande fall den föregående tidsperiod som beaktas.
JA eller NEJ
Om JA, beskriv utbildningens innehåll och längd
JA eller NEJ
Om JA, ange repetitionsutbildningens innehåll och frekvens
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 5 Fysisk säkerhet
Syfte: KC3 ska ha rutiner för att säkerställa att identifierbar flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES skyddas mot obehörig åtkomst eller manipulering. Om sådan frakt eller post inte skyddas får den inte överlämnas till en ACC3 eller RA3 som säker frakt eller post.
Företaget måste visa hur dess anläggning eller lokaler är skyddade och att relevanta tillträdeskontroller används. Det är viktigt att tillgången till det område där identifierbar flygfrakt eller flygpost hanteras eller lagras är övervakad. Alla dörrar, fönster och annat tillträde till säker flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES måste vara säkrade eller omfattas av tillträdeskontroll.
Fysisk säkerhet kan vara, men är inte begränsad till följande:
Fysiska hinder, t.ex. avspärrning eller hinder.
Teknik som använder larm och/eller system med övervakningskameror (CCTV).
Personal, exempelvis anställda som sköter övervakningen.
Referens: Punkt 6.8.3.1 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998.
JA eller NEJ
Om JA, hur kontrolleras tillträdet? Förklara och beskriv. Det går att ange flera svar. ☐ Av säkerhetspersonal ☐ Av annan personal ☐ Manuella kontroller om personer beviljas tillträde till området ☐ Elektroniska system för kontroll av tillträde ☐ Annat (ange vilket)
Om JA, hur säkerställs det att en person har tillstånd att vistas på området? Förklara och beskriv. Det går att ange flera svar. Användning av ett företagsidentitetskort Användning av en annan typ av identitetskort, t.ex. pass eller körkort Förteckning över godkända personer som används av (säkerhets-) personal Elektroniska tillstånd, t.ex. genom användning av ett chip Distribution av nycklar eller tillträdeskoder endast till godkänd personal Annat (ange vilket)
JA eller NEJ
Om JA, hur säkras dessa punkter? Förklara och beskriv. Det går att ange flera svar. Närvaro av säkerhetspersonal Elektroniska system för kontroll av tillträde som ger tillträde till en person åt gången Hinder, t.ex. luckor eller lås System med övervakningskameror (CCTV) Inbrottslarm
JA eller NEJ
Om JA, förklara och beskriv vilka de är ☐ Stängsel eller hinder ☐ System med övervakningskameror (CCTV) ☐ Inbrottslarm ☐ Övervakning och patrullering ☐ Annat (ange vilket)
JA eller NEJ
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 6 Produktion
Syfte: KC3 ska ha rutiner för att säkerställa att identifierbar flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES skyddas mot obehörig åtkomst eller manipulering under produktionsprocessen. Om sådan frakt eller post inte skyddas får den inte överlämnas till en ACC3 eller RA3 som säker frakt eller post.
Verksamhetsutövaren måste visa att tillträdet till produktionsområdet är kontrollerat och att produktionsprocessen övervakas. Om produkten blir identifierbar som flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES under produktionens gång, ska verksamhetsutövaren kunna visa att åtgärder vidtas för att skydda flygfrakten eller flygposten mot obehörig åtkomst eller manipulering från och med detta skede.
Dessa frågor ska besvaras om produkten kan identifieras som flygfrakt/flygpost med destination EU eller EES under produktionsprocessen.
JA eller NEJ
Om JA, förklara hur tillträdet kontrolleras och begränsas till godkända personer
JA eller NEJ
Om JA, förklara hur den övervakas
JA eller NEJ
Om JA, specificera
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 7 Förpackning
Syfte: KC3 ska ha rutiner för att säkerställa att identifierbar flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES skyddas mot obehörig åtkomst eller manipulering under förpackningsprocessen. Om sådan frakt eller post inte skyddas får den inte överlämnas till en ACC3 eller RA3 som säker frakt eller post.
Verksamhetsutövaren måste visa att tillträdet till förpackningsområdet är kontrollerat och att förpackningsprocessen övervakas. Om produkten blir identifierbar som flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES under förpackningens gång, ska verksamhetsutövaren kunna visa att åtgärder vidtas för att skydda flygfrakten/flygposten mot obehörig åtkomst eller manipulering från och med detta skede. Alla färdiga varor måste kontrolleras före förpackning.
Dessa frågor ska besvaras om produkten kan identifieras som flygfrakt/flygpost med destination EU eller EES under förpackningsprocessen.
JA eller NEJ
Om JA, förklara hur tillträdet kontrolleras och begränsas till godkända personer
JA eller NEJ
Om JA, förklara hur den övervakas
JA eller NEJ
Om JA, specificera
7.4 Beskriv den färdiga ytterförpackningen:
JA eller NEJ
Beskrivning
JA eller NEJ
Om JA, beskriv vilken process som används för att det tydligt ska synas om den utsatts för manipulering, exempelvis med hjälp av numrerade förseglingar, särskilda stämplar eller säkerhetstejp.
Om NEJ, beskriv vilka skyddsåtgärder som vidtagits för att säkerställa försändelsens integritet.
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 8 Lagring
Syfte: KC3 ska ha rutiner för att säkerställa att identifierbar flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES skyddas mot obehörig åtkomst eller manipulering under lagring. Om sådan frakt eller post inte skyddas får den inte överlämnas till en ACC3 eller RA3 som säker frakt eller post.
Företaget måste visa att tillträdet till lagerområdet kontrolleras. Om produkten blir identifierbar som flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES under lagringen, ska verksamhetsutövaren kunna visa att åtgärder vidtas för att skydda flygfrakten eller flygposten mot obehörig åtkomst eller manipulering från och med detta skede.
Dessa frågor ska besvaras om produkten kan identifieras som flygfrakt/flygpost med destination EU eller EES under lagringen.
JA eller NEJ
Om JA, förklara hur tillträdet kontrolleras och begränsas till godkända personer
JA eller NEJ
Om JA, specificera
Om NEJ, förklara hur verksamhetsutövaren garanterar att den färdiga och förpackade flygfrakten och flygposten med destination EU eller EES skyddas mot obehörig åtkomst och manipulering.
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 9 Klarering
Syfte: KC3 ska ha rutiner för att säkerställa att identifierbar flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES skyddas mot obehörig åtkomst eller manipulering under klareringsprocessen. Om sådan frakt eller post inte skyddas får den inte överlämnas till en ACC3 eller RA3 som säker frakt eller post.
Verksamhetsutövaren måste visa att tillträdet till klareringsområdet kontrolleras. Om produkten blir identifierbar som flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES under klareringen, ska verksamhetsutövaren kunna visa att åtgärder vidtas för att skydda flygfrakten eller flygposten mot obehörig åtkomst eller manipulering från och med detta skede.
Dessa frågor ska besvaras om produkten kan identifieras som flygfrakt eller flygpost med destination EU/EES under klareringen.
JA eller NEJ
Om JA, förklara hur tillträdet kontrolleras och begränsas till godkända personer
☐ Anställda hos verksamhetsutövaren ☐ Chaufförer ☐ Besökare ☐ Underleverantörer ☐ Övriga, specificera
JA eller NEJ
Om JA, förklara hur den övervakas
JA eller NEJ
Om JA, specificera
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 10 Försändelser med annat ursprung
Syfte: KC3 ska ha rutiner för att säkerställa att frakt eller post som den inte själv är upphovsman till inte överlämnas till en ACC3 eller en RA3 som säker frakt eller post.
En KC3 kan vidarebefordra försändelser, som den inte själv är upphovsman till, till en RA3 eller en ACC3, förutsatt att
a dessa försändelser hålls åtskilda från försändelser till vilka kontoavsändaren är upphovsman, och
b ursprunget är tydligt angivet på försändelsen eller i åtföljande dokumentation.
Alla sådana försändelser måste genomgå en säkerhetskontroll av en RA3 eller ACC3 innan de lastas ombord på ett luftfartyg.
JA eller NEJ
Om JA, hur hålls dessa försändelser åtskilda från företagets egen frakt eller post, och hur identifieras de för den säkerhetsgodkända speditören eller transportören?
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU.
DEL 11 Dokumentation
Syfte: En KC3 ska säkerställa att den dokumentation som åtföljer en försändelse för vilken denna KC3 har genomfört säkerhetsåtgärder (t.ex. skydd) innefattar åtminstone
a den unika alfanumeriska identitetskod som erhållits från den behöriga myndighet som utfärdar godkännandet, och
b försändelsens innehåll.
Den dokumentation som åtföljer försändelsen kan vara antingen i elektronisk eller skriftlig form.
Referens: Punkt 6.8.3.4 i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/1998
JA eller NEJ
Om NEJ, förklara
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälet till detta
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 12 Transport
Syfte: KC3 ska ha rutiner för att säkerställa att identifierbar flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES skyddas mot obehörig åtkomst eller manipulering under transport. Om sådan frakt eller post inte skyddas får den inte accepteras av en ACC3 eller RA3 som säker frakt eller post.
Under transport ansvarar KC3 för skyddet av säkra försändelser. Detta gäller bland annat de fall då transporten utförs av en annan verksamhetsutövare, t.ex. en speditör, på dess vägnar. Det gäller inte fall där försändelsen transporteras under ansvar av en ACC3 eller RA3.
Dessa frågor ska besvaras om produkten kan identifieras som flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES under transport.
JA eller NEJ
JA eller NEJ
JA eller NEJ
JA eller NEJ
Om JA, hur?
JA eller NEJ
Om JA, hur?
JA eller NEJ
Om JA, specificera
JA eller NEJ
JA eller NEJ
Om JA, beskriv vilken typ av säkerhetsåtgärder (t.ex. pålitlighetskontroll före anställning, säkerhetsprövning) och vilken slags utbildning det rör sig om (t.ex. utbildning om säkerhetsfrågor)
JA eller NEJ
Om NEJ, v.g. ange skälen till detta
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
DEL 13 Överensstämmelse
Syfte: Efter att ha bedömt de tolv föregående delarna i denna checklista ska valideraren för luftfartsskydd i EU avgöra om kontrollerna på plats bekräftar genomförandet av säkerhetsåtgärder i enlighet med målen i checklistan för flygfrakt eller flygpost med destination EU eller EES.
Två olika scenarier är möjliga. Valideraren för luftfartsskydd i EU anser att verksamhetsutövaren
1 uppfyller kraven i checklistan; en valideringsrapport ska tillhandahållas den behöriga myndighet som utfärdar godkännandet och den validerade verksamhetsutövaren inom högst en månad efter kontrollen på plats,
2 inte uppfyller kraven i checklistan. I sådant fall ska verksamhetsutövaren inte godkännas för att leverera flygfrakt eller flygpost med EU eller EES som destination till en ACC3 eller RA3 utan att den säkerhetskontrolleras av en behörig part. Verksamhetsutövaren ska få en kopia av den ifyllda checklistan där bristerna anges.
Valideraren för luftfartsskydd i EU måste komma ihåg att bedömningen grundas på en övergripande objektiv metod för att bedöma om kraven uppfylls.
1 eller 2
Kommentarer från valideraren för luftfartsskydd i EU
Kommentarer från verksamhetsutövaren
Validerarens namn:
Datum:
Underskrift:
1 Unionens medlemsstater: Belgien, Bulgarien, Cypern, Danmark, Estland, Finland, Frankrike, Förenade kungariket, Grekland, Irland, Italien, Kroatien, Lettland, Litauen, Luxemburg, Malta, Nederländerna, Polen, Portugal, Rumänien, Slovakien, Slovenien, Spanien, Sverige, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
2 Flygfrakt eller flygpost eller luftfartyg med destination EU eller EES i denna valideringschecklista motsvarar flygfrakt eller flygpost eller luftfartyg med destination unionen samt Island, Norge och Schweiz.
BILAGA
Förteckning över besökta och intervjuade personer och verksamhetsutövare
Uppgifter ska lämnas om verksamhetsutövarens namn, kontaktpersonens namn och befattning samt datumet för besöket eller intervjun.
Verksamhetsutövarens namn | Kontaktpersonens namn | Kontaktpersonens befattning | Datum för besök eller intervju