Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/1469 av den 10 september 2021 om ändring av genomförandeförordning (EU) 2020/2235 vad gäller tillägg av en ny förlaga till intyg för produkter av animaliskt ursprung med ursprung i unionen som flyttas till ett tredjeland eller territorium och sedan tillbaka till unionen efter lossning, lagring och omlastning i det tredjelandet eller territoriet, om ändring av genomförandeförordning (EU) 2021/404 vad gäller förteckningen över tredjeländer från vilka produkter av animaliskt ursprung med ursprung i unionen får föras in till unionen vid återsändning från ett tredjeland eller territorium, och om ändring av genomförandeförordning (EU) 2021/405 vad gäller förteckningen över tredjeländer eller regioner i tredjeländer från vilka produkter av animaliskt ursprung och vissa varor med ursprung i unionen får föras in till unionen vid återsändning från ett tredjeland eller en region i ett tredjeland (Text av betydelse för EES)
Hänvisat till av
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 av den 9 mars 2016 om överförbara djursjukdomar och om ändring och upphävande av vissa akter med avseende på djurhälsa (djurhälsolag), särskilt artiklarna 230.1, 238.3 och 239.3,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/625 av den 15 mars 2017 om offentlig kontroll och annan offentlig verksamhet för att säkerställa tillämpningen av livsmedels- och foderlagstiftningen och av bestämmelser om djurs hälsa och djurskydd, växtskydd och växtskyddsmedel samt om ändring av Europaparlamentets och rådets förordningar (EG) nr 999/2001, (EG) nr 396/2005, (EG) nr 1069/2009, (EG) nr 1107/2009, (EU) nr 1151/2012, (EU) nr 652/2014, (EU) 2016/429 och (EU) 2016/2031, rådets förordningar (EG) nr 1/2005 och (EG) nr 1099/2009 och rådets direktiv 98/58/EG, 1999/74/EG, 2007/43/EG, 2008/119/EG och 2008/120/EG och om upphävande av Europaparlamentets och rådets förordningar (EG) nr 854/2004 och (EG) nr 882/2004, rådets direktiv 89/608/EEG, 89/662/EEG, 90/425/EEG, 91/496/EEG, 96/23/EG, 96/93/EG och 97/78/EG samt rådets beslut 92/438/EEG (förordningen om offentlig kontroll), särskilt artikel 90 första stycket a och e samt artiklarna 126.3 och 127.2, och
1 I förordning (EU) 2016/429 fastställs bestämmelser om djursjukdomar som kan överföras till djur eller människor, inbegripet krav på utfärdande av officiella djurhälsointyg för olika förflyttningar av djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung samt krav för införsel till unionen. Dessa krav gäller införsel till unionen av levande djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung och anges närmare i kommissionens delegerade förordning (EU) 2020/692.
2 I förordning (EU) 2017/625 fastställs bestämmelser om offentlig kontroll och annan offentlig verksamhet som medlemsstaternas behöriga myndigheter ska utföra för att säkerställa efterlevnaden av de bestämmelser som avses i artikel 1.2 i den förordningen, bland annat bestämmelser om livsmedelssäkerhet i alla led i produktions-, bearbetnings- och distributionskedjan, djurhälsokrav och djurskyddskrav samt animaliska biprodukter.
3 I kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/2235 fastställs förlagor till kombinerade djurhälsointyg/officiella intyg och officiella intyg för införsel till unionen av djur, produkter av animaliskt ursprung, sammansatta produkter, avelsmaterial, animaliska biprodukter, groddar avsedda att användas som livsmedel och frön avsedda för produktion av groddar avsedda att användas som livsmedel.
4 Genomförandeförordning (EU) 2020/2235 innehåller dock inte någon förlaga till intyg för införsel till unionen av dessa produkter och varor med ursprung i unionen som flyttas till ett tredjeland eller territorium och sedan tillbaka till unionen från det tredjelandet eller territoriet efter lossning, lagring och omlastning. Den genomförandeförordningen måste därför ändras så att denna typ av intygsförlaga finns med för att undvika otillbörliga handelsstörningar i sådana fall.
5 Enligt artikel 229 i förordning (EU) 2016/429 ska sändningar av djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung som förs in till unionen komma från ett tredjeland eller territorium, eller en zon eller anläggningskrets däri, som förtecknas i enlighet med artikel 230.1 i den förordningen.
6 Genom delegerad förordning (EU) 2020/692 kompletteras förordning (EU) 2016/429 vad gäller djurhälsokrav för införsel till unionen av sändningar av djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung från tredjeländer, territorier eller zoner däri eller, när det gäller vattenbruksdjur, anläggningskretsar däri. I artikel 3 första stycket a i delegerad förordning (EU) 2020/692 föreskrivs att sändningar av djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung som omfattas av den delegerade förordningen endast får föras in till unionen om de kommer från ett tredjeland eller territorium, eller en zon eller anläggningskrets däri, som förtecknas för de specifika djurarterna, det specifika avelsmaterialet och de specifika produkterna av animaliskt ursprung i enlighet med djurhälsokraven i samma delegerade förordning.
7 I kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/404 fastställs förteckningar över tredjeländer, territorier eller zoner däri eller, när det gäller vattenbruksdjur, anläggningskretsar däri från vilka de arter och kategorier av djur, de kategorier av avelsmaterial och de produkter av animaliskt ursprung som omfattas av delegerad förordning (EU) 2020/692 får föras in till unionen.
8 I bilaga XXII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 fastställs en förteckning över tredjeländer från vilka sändningar av djur, avelsmaterial eller produkter av animaliskt ursprung med ursprung i unionen får föras in till unionen och återsändas till unionen efter att ha transporterats genom ett tredjeland eller territorium. Den bilagan bör ändras så att de tredjeländer eller territorier förtecknas från vilka det är tillåtet att till unionen föra in sändningar av produkter av animaliskt ursprung med ursprung i unionen som efter lagring i dessa tredjeländer eller territorier flyttas tillbaka till unionen samt för att ange de särskilda villkor som måste uppfyllas i sådana fall.
9 I förordning (EU) 2017/625 föreskrivs också att vissa djur och varor endast får föras in till unionen från ett tredjeland eller en region i ett tredjeland som finns med i en förteckning som upprättats av kommissionen för detta ändamål.
10 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/625 kompletterar förordning (EU) 2017/625 vad gäller kraven för införsel till unionen av sändningar av vissa djur och varor som är avsedda att användas som livsmedel och som kommer från tredjeländer eller regioner i dessa, i syfte att säkerställa att de uppfyller de relevanta kraven i de bestämmelser som avses i artikel 1.2 a i förordning (EU) 2017/625 eller andra krav som konstaterats vara åtminstone likvärdiga.
11 I kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/405 fastställs förteckningar över tredjeländer eller regioner i tredjeländer från vilka produkter av animaliskt ursprung och vissa varor får föras in till unionen, som kompletterar de förteckningar som fastställs i genomförandeförordning (EU) 2021/404. För att produkter av animaliskt ursprung som inte omfattas av delegerad förordning (EU) 2020/692 ska få föras in till unionen bör genomförandeförordning (EU) 2021/405 ändras så att de tredjeländer eller regioner förtecknas från vilka det är tillåtet att till unionen föra in sändningar av dessa produkter av animaliskt ursprung och vissa varor med ursprung i unionen som efter lagring i dessa tredjeländer eller regioner flyttas tillbaka till unionen och som uppfyller villkoren i delegerad förordning (EU) 2019/625.
12 Genomförandeförordningarna (EU) 2020/2235, (EU) 2021/404 och (EU) 2021/405 bör därför ändras i enlighet med detta.
13 För att rättsläget ska vara klart bör denna förordning träda i kraft så snart som möjligt.
14 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1 – Förlaga till kombinerat djurhälsointyg/officiellt intyg för införsel till unionen av produkter av animaliskt ursprung och vissa varor med ursprung i unionen, som flyttas till ett tredjeland eller territorium och sedan tillbaka till unionen efter lossning, lagring och omlastning i det tredjelandet eller territoriet
Genomförandeförordning (EU) 2020/2235 ska ändras på följande sätt:
1 Följande artikel ska införas mellan artiklarna 30 och 31 som artikel 30a:
2 Bilaga III ska ändras i enlighet med bilaga I till den här förordningen.
Artikel 2
Bilaga XXII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 ska ändras i enlighet med bilaga II till den här förordningen.
Artikel 3 – Förteckning över tredjeländer från vilka produkter av animaliskt ursprung och vissa varor med ursprung i unionen, som flyttas till ett tredjeland eller en region i ett tredjeland och sedan tillbaka till unionen efter lossning, lagring och omlastning i det tredjelandet eller den regionen, får föras in till unionen
Följande artikel ska införas mellan artiklarna 26 och 27 i genomförandeförordning (EU) 2021/405 som artikel 26a:Artikel 26a Förteckning över tredjeländer från vilka produkter av animaliskt ursprung och vissa varor med ursprung i unionen, som flyttas till ett tredjeland eller en region i ett tredjeland och sedan tillbaka till unionen efter lossning, lagring och omlastning i det tredjelandet eller den regionen, får föras in till unionen Sändningar av produkter av animaliskt ursprung och vissa varor med ursprung i unionen, som flyttas till ett tredjeland eller en region i ett tredjeland och sedan tillbaka till unionen efter lossning, lagring och omlastning i det tredjelandet eller den regionen, får endast föras in till unionen om de kommer från de tredjeländer eller regioner i tredjeländer från vilka införsel till unionen är tillåten i enlighet med bilaga XXII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 och dessa tredjeländer eller regioner förtecknas i beslut 2011/163/EU.
Artikel 4
Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
1 EUT L 84, 31.3.2016, s. 1.
2 EUT L 95, 7.4.2017, s. 1.
3 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2020/692 av den 30 januari 2020 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 vad gäller bestämmelser för införsel till unionen samt förflyttning och hantering efter införsel av sändningar av vissa djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung (EUT L 174, 3.6.2020, s. 379).
4 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/2235 av den 16 december 2020 om fastställande av tillämpningsföreskrifter för Europaparlamentets och rådets förordningar (EU) 2016/429 och (EU) 2017/625 vad gäller förlagor till djurhälsointyg, förlagor till officiella intyg och förlagor till kombinerade djurhälsointyg/officiella intyg för införsel till unionen och förflyttningar inom unionen av sändningar av vissa kategorier av djur och varor samt officiellt intygande avseende sådana intyg, och om upphävande av förordning (EG) nr 599/2004, genomförandeförordningarna (EU) nr 636/2014 och (EU) 2019/628, direktiv 98/68/EG och besluten 2000/572/EG, 2003/779/EG och 2007/240/EG (EUT L 442, 30.12.2020, s. 1).
5 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/404 av den 24 mars 2021 om fastställande av förteckningar över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung får föras in till unionen i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 (EUT L 114, 31.3.2021, s. 1).
6 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/625 av den 4 mars 2019 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/625 vad gäller krav för införsel till unionen av sändningar av vissa djur och varor avsedda att användas som livsmedel (EUT L 131, 17.5.2019, s. 18).
7 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/405 av den 24 mars 2021 om fastställande av förteckningar över tredjeländer eller regioner i tredjeländer från vilka det i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/625 är tillåtet att föra in vissa djur och varor avsedda att användas som livsmedel till unionen (EUT L 114, 31.3.2021, s. 118).
BILAGA I
Bilaga III till genomförandeförordning (EU) 2020/2235 ska ändras på följande sätt:
1 I förteckningen över intyg ska en ny kategori läggas till efter posten för TRANSIT-COMP med rubriken Transitering genom unionen till ett tredjeland eller territorium, antingen direkt eller efter lagring i unionen av sammansatta produkter:
2 Efter kapitel 52 ska följande kapitel läggas till som kapitel 53:
BILAGA II
Bilaga XXII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 ska ändras på följande sätt:
1 I del 1 ska uppgifterna för Förenade kungariket, Guernsey, Isle of Man och Jersey ersättas med följande:
2 I del 3 ska följande post införas efter det särskilda villkoret Från en medlemsstat till andra medlemsstater via Förenade kungariket eller dess kronbesittningar och före Vattenlevande – Från Ryssland till Ryssland: