lagen.
EU-förordning

Kommissionens förordning (EU) 2024/2640 av den 9 oktober 2024 om ändring och rättelse av bilaga II till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för 1,4-dimetylnaftalen, difluoroättiksyra (DFA), fluopyram och flupyradifuron i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)

CELEX
32024R2640
Typ
EU-förordning
Datum
20241009
EUT
L

Källa

Hänvisat till av

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artikel 14.1 a, och

1 Gränsvärden för de verksamma ämnena 1,4-dimetylnaftalen, difluoroättiksyra (DFA), fluopyram och flupyradifuron har fastställts i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005.

2 För 1,4-dimetylnaftalen lämnades det i enlighet med artikel 6.1 i förordning (EG) nr 396/2005 in en ansökan om ändring av det befintliga gränsvärdet när det gäller potatis. Sökanden har dessutom lämnat information som tidigare inte fanns tillgänglig vid översynen av gränsvärdena för detta ämne i enlighet med artikel 12 i förordning (EG) nr 396/2005 om resthalternas egenskaper i bearbetade produkter av potatis och om analysmetoder för animaliska produkter.

3 I enlighet med artikel 8 och 9 i förordning (EG) nr 396/2005 utvärderades ansökan av den berörda medlemsstaten och utvärderingsrapporten sändes till kommissionen. I utvärderingsrapporten bedömde medlemsstaten husdjurs belastning via födointag med beaktande av djurens intag av produkter som framställts av potatis, och föreslog att några av de befintliga gränsvärdena skulle sänkas för 1,4-dimetylnaftalen i animaliska produkter från däggdjur och att gränsvärdena skulle höjas för detta ämne i produkter från fjäderfän och i fågelägg.

4 Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (livsmedelsmyndigheten) bedömde ansökan och utvärderingsrapporten. Den undersökte särskilt riskerna för konsumenter och, i förekommande fall, för djur, och lämnade ett motiverat yttrande om de föreslagna gränsvärdena. Livsmedelsmyndigheten sände detta yttrande till sökanden, kommissionen och medlemsstaterna och gjorde det tillgängligt för allmänheten.

5 När det gäller den information som tidigare inte fanns tillgänglig och som sökanden lämnat om resthalternas egenskaper i bearbetade produkter av potatis och om analysmetoder för animaliska produkter konstaterade livsmedelsmyndigheten att dessa uppgifter nu är tillräckliga.

6 För potatis och animaliska produkter bör därför kravet att lämna in ytterligare uppgifter strykas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005.

7 Livsmedelsmyndigheten fann att alla uppgiftskrav vad gäller de ändringar av gränsvärdena för 1,4-dimetylnaftalen i potatis, svinfett, övriga produkter från svin, produkter från nötkreatur, får (muskel, fett, lever, ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure), övriga), get (muskel, fett, lever, ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure), övriga), produkter från hästdjur, produkter från fjäderfä, mjölk samt fågelägg som sökanden begärt hade uppfyllts och att ändringarna var godtagbara ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering som omfattade 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Livsmedelsmyndigheten tog hänsyn till de senaste uppgifterna om ämnets toxikologiska egenskaper. Varken livstidsexponeringen för detta ämne genom konsumtion av alla de livsmedelsprodukter som kan innehålla det eller korttidsexponeringen till följd av stor konsumtion av de berörda produkterna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget eller den akuta referensdosen överskrids.

8 I sitt motiverade yttrande rekommenderade livsmedelsmyndigheten inga särskilda gränsvärden när det gäller kategorin ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) för de olika grupperna av animaliska produkter.

9 För att säkerställa att dessa gränsvärden fastställs på en realistisk nivå bör de fastställas till det högsta gränsvärde som gäller för någon av produkterna i samma produktgrupp.

10 I sitt motiverade yttrande rekommenderade livsmedelsmyndigheten inga särskilda gränsvärden när det gäller gruppen produkter från andra hägnade landlevande djur.

11 Eftersom dessa gränsvärden vanligtvis fastställs till samma värden som för idisslarna med de lägsta gränsvärdena bör dessa gränsvärden fastställas till samma nivå som gränsvärdena när det gäller gruppen produkter från nötkreatur.

12 För fluopyram lämnades det i enlighet med artikel 6.1 i förordning (EG) nr 396/2005 in en ansökan om ändring av det befintliga gränsvärdet när det gäller pumpafrö.

13 För den ansökan har en medlemsstat begärt ett påskyndat förfarande enligt de tekniska riktlinjerna om förfarandet för fastställande av gränsvärden, för att fastställa ett gränsvärde på grundval av resthaltsförsök på rapsfrö.

14 Livsmedelsmyndigheten bedömde resthaltsförsök på rapsfrö inom ramen för översynen av de befintliga gränsvärdena för fluopyram och lämnade ett motiverat yttrande om det föreslagna gränsvärdet. Det yttrandet baserar sig på aktuella vetenskapliga och tekniska rön om ämnet. Eftersom det är lämpligt att extrapolera resthaltsförsöken på rapsfrö till pumpafrö, i enlighet med de tekniska riktlinjerna för extrapolering av gränsvärden, är det inte nödvändigt att be livsmedelsmyndigheten avge ett motiverat yttrande särskilt om pumpafrö.

15 Det är därför lämpligt att fastställa gränsvärdet för fluopyram i pumpafrö till 0,4 mg/kg på grundval av de resthaltsförsök som gjorts på rapsfrö.

16 För DFA och flupyradifuron lämnades det i enlighet med artikel 6.1 i förordning (EG) nr 396/2005 in två ansökningar om ändring av de befintliga gränsvärdena när det gäller citrusfrukter, körsbär (söta), rubusfrukter, andra små frukter och bär, bladbildande kål, örter och ätliga blommor, solrosfrö, korn, majs, hirs/vanlig hirs, havre, råg, vete, sockerbetsrötter, rotcikoria och honung. I ansökningarna begärdes också att det i enlighet med artikel 6.2 och 6.4 i förordning (EG) nr 396/2005 skulle fastställas importtoleranser för de ämnen som i Australien, Brasilien och Förenta staterna används på övriga citrusfrukter, macadamianötter, stenfrukter, avokado, mango, papaya, sparris, sesamfrö, solrosfrö, korn, majs, hirs/vanlig hirs, havre, råg och vete. Sökandena lämnade in uppgifter som visar att den användning av DFA och flupyradifuron på dessa grödor som är godkänd i Australien, Brasilien och Förenta staterna leder till resthalter som överskrider gränsvärdena i förordning (EG) nr 396/2005 och att högre gränsvärden skulle behövas för att undvika handelshinder vid import av dessa grödor.

17 I enlighet med artikel 8 och 9 i förordning (EG) nr 396/2005 utvärderades ansökningarna av de berörda medlemsstaterna och utvärderingsrapporterna sändes till kommissionen. I utvärderingsrapporten bedömde medlemsstaten husdjurs belastning via födointag med beaktande av djurens intag av produkter som framställts av dessa grödor, och föreslog att några av de befintliga gränsvärdena skulle höjas för DFA och flupyradifuron i animaliska produkter.

18 Livsmedelsmyndigheten bedömde ansökningarna och utvärderingsrapporterna. Den undersökte särskilt riskerna för konsumenter och, i förekommande fall, för djur, och lämnade motiverade yttranden om de föreslagna gränsvärdena. Livsmedelsmyndigheten sände sina motiverade yttranden till sökandena, kommissionen och medlemsstaterna och gjorde dem tillgängliga för allmänheten.

19 Livsmedelsmyndigheten framhöll i sitt motiverade yttrande att de uppgifter som sökandena lämnat in om flupyradifuron och DFA i grapefrukter och apelsiner inte var tillräckliga för att fastställa nya gränsvärden. Livsmedelsmyndigheten konstaterade att de befintliga gränsvärdena inte behöver ändras för flupyradifuron i citroner, limefrukter, mandariner, macadamianötter, amerikanska blåbär, rubusfrukter, avokado, sparris, korn, majs, vete, sockerbetsrötter och rotcikoria, eller för DFA i grapefrukter, apelsiner, björnbär, hallon, andra små frukter och bär, örter och ätliga blommor, korn, hirs/vanlig hirs, vete och honung.

20 När det gäller DFA i grödor vid växelbruk konstaterade livsmedelsmyndigheten att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare vad gäller behovet av att fastställa gränsvärden, med beaktande av inte bara den direkta behandlingen av dessa grödor utan även av de resthalter som förväntas tas upp via rötterna. Eftersom studier visar att det för grödor vid växelbruk inte helt går att undvika upptag av resthalter av DFA från jord, härrörande från tidigare grödor, är det lämpligt att fastställa gränsvärden som återspeglar både direkt behandling och upptag av resthalter från jord. Detta är relevant för salladskål/kinakål, grönkål, övriga bladbildande kål, sesamfrö, solrosfrö, majs, havre, råg, sockerbetsrötter och rotcikoria.

21 När det gäller flupyradifuron i grönkål konstaterade livsmedelsmyndigheten att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare vad gäller möjligheten att i enlighet med sökandens begäran sänka det befintliga gränsvärdet, på grundval av de nya resthaltsförsök som lämnats in. Eftersom de nya resthaltsförsök som lämnats in för flupyradifuron i grönkål baseras på samma goda jordbrukspraxis som det befintliga gränsvärdet bör gränsvärdet sänkas från 5 mg/kg till 4 mg/kg på grundval av de senaste fullständiga uppgifter som lämnats in.

22 När det gäller flupyradifuron i solrosfrö konstaterade livsmedelsmyndigheten att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare vad gäller om det nya gränsvärdet bör fastställas till 0,8 mg/kg, som livsmedelsmyndigheten fastställt på grundval av en bedömning av de resthaltsförsök på solrosfrö som lämnats in av Förenta staterna, eller till det gränsvärde på 0,7 mg/kg som gäller i exportlandet Förenta staterna.

23 I enlighet med de tekniska riktlinjerna för förfarandet för fastställande av gränsvärden bör ett gränsvärde som fastställs inom ramen för en ansökan om importtolerans inte överstiga det som godkänts i exportlandet.

24 Därför bör gränsvärdet fastställas till den nivå som fastställts i Förenta staterna (0,7 mg/kg).

25 Livsmedelsmyndigheten fann att alla uppgiftskrav vad gäller de ändringar av gränsvärdena för DFA i citroner, limefrukter, mandariner, övriga citrusfrukter, macadamianötter, stenfrukter, rubusfrukter, avokado, mango, papaya, bladbildande kål, sparris, sesamfrö, solrosfrö, majs, havre, råg, sockerbetsrötter, rotcikoria, svinfett, svinlever, fårfett, getfett och fjäderfäfett samt för flupyradifuron i övriga citrusfrukter, stenfrukter, rubusfrukter, andra små frukter och bär (utom amerikanska blåbär), mango, papaya, bladbildande kål, örter och ätliga blommor, sesamfrö, solrosfrö, hirs/vanlig hirs, havre, råg, produkter från svin (utom svinmuskel) och honung som sökanden begärt hade uppfyllts och att ändringarna var godtagbara ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering som omfattade 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Livsmedelsmyndigheten tog därvid hänsyn till de senaste uppgifterna om ämnenas toxikologiska egenskaper. Varken långtidsexponeringen för dessa ämnen genom konsumtion av alla de livsmedelsprodukter som kan innehålla dessa ämnen eller korttidsexponeringen till följd av stor konsumtion av de berörda produkterna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget eller den akuta referensdosen överskrids.

26 På grundval av livsmedelsmyndighetens motiverade yttranden och med hänsyn till de faktorer av relevans som förtecknas i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005 konstateras att de föreslagna ändringarna av gränsvärdena uppfyller kraven i den artikeln.

27 På grund av ett skrivfel ströks gränsvärdet för DFA i örtteer från andra delar av växten genom kommissionens förordning (EU) 2021/1842. Bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 bör därför rättas genom att det tidigare fastställda gränsvärdet för DFA i örtteer från andra delar av växten på 0,1 mg/kg återinförs.

28 Unionens handelspartner har inom ramen för Världshandelsorganisationen (WTO) tillfrågats om de nya gränsvärdena, och deras synpunkter har beaktats.

29 Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras och rättas i enlighet med detta.

30 För att möjliggöra normal saluföring, bearbetning och konsumtion av produkter bör det i denna förordning i fråga om alla verksamma ämnen som omfattas av denna förordning föreskrivas övergångsåtgärder för produkter som har släppts ut på marknaden i unionen före ändringen av gränsvärdena och för vilka det finns uppgifter som visar att en hög konsumentskyddsnivå upprätthålls.

31 Innan de ändrade gränsvärdena blir tillämpliga bör medlemsstater, tredjeländer och livsmedelsföretagare ges en rimlig tidsperiod för att anpassa sig till de nya krav som följer av ändringarna.

32 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel 2

Förordning (EG) nr 396/2005 i dess lydelse före ändringarna enligt den här förordningen ska fortsätta att gälla för produkter som släppts ut i unionen före den 30 april 2025.

Artikel 3

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 30 april 2025.

1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1, ELI: https://data.europa.eu/eli/reg/2005/396/oj.

2 Efsa, Modification of the existing maximum residue levels for 1,4-dimethylnaphthalene in potatoes (EFSA Journal, vol. 21(2023):8, s. 1–37, https://doi.org/10.2903/j.efsa.2023.8190).

3 Technical guidelines MRL setting procedure in accordance with Articles 6 to 11 of Regulation (EC) No 396/2005 and Article 8 of Regulation (EC) No 1107/2009 (SANTE/2015/10595 Rev. 6.1).

4 Efsa, Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for fluopyram according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (EFSA Journal, vol. 18(2020):4, artikelnr 6059, https://doi.org/10.2903/j.efsa.2020.6059).

5 Technical guidelines on data requirements for setting maximum residue levels, comparability of residue trials and extrapolation of residue data on products from plant and animal origin (SANTE/2019/12752 – Rev. 1 – 10 maj 2023).

6 Efsa, Reasoned Opinion on the modification of the existing maximum residue levels and setting of import tolerances for flupyradifurone and DFA in various crops and animal commodities (EFSA Journal, vol. 21(2023):7, artikelnr 8081, https://doi.org/10.2903/j.efsa.2023.8081). Efsa, Modification of the existing maximum residue levels and setting import tolerances for flupyradifurone and difluoroacetic acid (DFA) in various crops (EFSA Journal, vol. 21(2023):12, artikelnr 8423, https://doi.org/10.2903/j.efsa.2023.8423).

7 Kommissionens förordning (EU) 2021/1842 av den 20 oktober 2021 om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för flupyradifuron och difluoroättiksyra i eller på vissa produkter (EUT L 373, 21.10.2021, s. 76, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1842/oj).

BILAGA

I bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 ska kolumnerna för 1,4-dimetylnaftalen, difluoroättiksyra (DFA), fluopyram och flupyradifuron ersättas med följande:

Kod | Grupper och exempel på enskilda produkter som omfattas av gränsvärdena | 1,4-Dimetylnaftalen (R) (F) | Difluoroättiksyra (DFA) | Fluopyram (R) | Flupyradifuron

(1) | (2) | (3) | (4) | (5) | (6)

0100000 | FRUKTER, FÄRSKA ELLER FRYSTA; TRÄDNÖTTER | 0,05(+)

0110000 | Citrusfrukter | (+)

0110010 | Grapefrukter | (+) | 0,05 | 0,5 | 3

0110020 | Apelsiner | (+) | 0,05 | 0,5 | 3

0110030 | Citroner | (+) | 0,09 | 0,9(+) | 1,5

0110040 | Limefrukter | (+) | 0,09 | 0,01 | 1,5

0110050 | Mandariner | (+) | 0,09 | 0,9(+) | 1,5

0110990 | Övriga (2) | (+) | 0,09 | 0,01 | 3

0120000 | Trädnötter | (+) | 0,03 | 0,02

0120010 | Mandlar | (+) | 0,04

0120020 | Paranötter | (+) | 0,04

0120030 | Cashewnötter | (+) | 0,04

0120040 | Kastanjer | (+) | 0,04

0120050 | Kokosnötter | (+) | 0,04

0120060 | Hasselnötter | (+) | 0,04

0120070 | Macadamianötter | (+) | 0,3

0120080 | Pekannötter | (+) | 0,04

0120090 | Pinjenötter | (+) | 0,04

0120100 | Pistaschmandlar | (+) | 0,04

0120110 | Valnötter | (+) | 0,04

0120990 | Övriga (2) | (+) | 0,04

0130000 | Kärnfrukter | (+) | 0,2 | 0,8 | 0,6

0130010 | Äpplen | (+)

0130020 | Päron | (+)

0130030 | Kvitten | (+)

0130040 | Mispel | (+)

0130050 | Japansk mispel | (+)

0130990 | Övriga (2) | (+)

0140000 | Stenfrukter | (+)

0140010 | Aprikoser | (+) | 0,3 | 1,5 | 1

0140020 | Körsbär (söta) | (+) | 0,15 | 2 | 2

0140030 | Persikor | (+) | 0,3 | 1,5 | 1,5

0140040 | Plommon | (+) | 0,3 | 0,6 | 0,4

0140990 | Övriga (2) | (+) | 0,3 | 0,01 | 1,5

0150000 | Bär och små frukter | (+)

0151000 | a) Druvor | (+) | 0,15 | 3

0151010 | Bordsdruvor | (+) | 2

0151020 | Druvor för vinframställning | (+) | 1,5

0152000 | b) Jordgubbar | (+) | 0,3 | 2 | 0,4

0153000 | c) Rubusfrukter | (+) | 0,07 | 5 | 6

0153010 | Björnbär | (+)

0153020 | Blåhallon | (+)

0153030 | Hallon (gula och röda) | (+)

0153990 | Övriga (2) | (+)

0154000 | d) Andra små frukter och bär | (+)

0154010 | Amerikanska blåbär | (+) | 0,05 | 7 | 4

0154020 | Amerikanska tranbär | (+) | 0,02 | 4 | 0,7

0154030 | Vinbär (röda, svarta och vita) | (+) | 0,02 | 4 | 0,7

0154040 | Krusbär (gröna, röda och gula) | (+) | 0,02 | 4 | 0,7

0154050 | Nypon | (+) | 0,02 | 3 | 0,7

0154060 | Mullbär (svarta och vita) | (+) | 0,02 | 4 | 0,7

0154070 | Azarolhagtorn | (+) | 0,02 | 0,01 | 0,7

0154080 | Fläderbär | (+) | 0,02 | 4 | 0,7

0154990 | Övriga (2) | (+) | 0,02 | 3 | 0,7

0160000 | Diverse frukter med | (+)

0161000 | a) ätligt skal | (+) | 0,01

0161010 | Dadlar | (+) | 0,02 | 0,01

0161020 | Fikon | (+) | 0,02 | 0,01

0161030 | Bordsoliver | (+) | 0,15 | 5

0161040 | Kumquat | (+) | 0,02 | 0,01

0161050 | Carambola/stjärnfrukter | (+) | 0,02 | 0,01

0161060 | Kaki/kakiplommon/sharon/persimon | (+) | 0,02 | 0,01

0161070 | Jambolanäpplen | (+) | 0,02 | 0,01

0161990 | Övriga (2) | (+) | 0,02 | 0,01

0162000 | b) oätligt skal, små | (+) | 0,02 | 0,01 | 0,01

0162010 | Kiwifrukter (gröna, gula och röda) | (+)

0162020 | Litchi/litchiplommon | (+)

0162030 | Passionsfrukter/maracuja | (+)

0162040 | Kaktusfikon | (+)

0162050 | Stjärnäpplen | (+)

0162060 | Amerikansk persimon | (+)

0162990 | Övriga (2) | (+)

0163000 | c) oätligt skal, stora | (+)

0163010 | Avokado | (+) | 0,15 | 0,01 | 0,6

0163020 | Bananer | (+) | 0,02 | 0,8(+) | 0,01

0163030 | Mango | (+) | 0,2 | 0,01 | 0,7

0163040 | Papaya | (+) | 0,2 | 0,01 | 0,4

0163050 | Granatäpplen | (+) | 0,02 | 0,01 | 0,01

0163060 | Kirimoja/cherimoya | (+) | 0,02 | 0,01 | 0,01

0163070 | Guava | (+) | 0,02 | 0,01 | 0,01

0163080 | Ananas | (+) | 0,02 | 0,01 | 0,01

0163090 | Brödfrukter | (+) | 0,02 | 0,01 | 0,01

0163100 | Durian/durio | (+) | 0,02 | 0,01 | 0,01

0163110 | Taggannona/graviola/guanabana | (+) | 0,02 | 0,01 | 0,01

0163990 | Övriga (2) | (+) | 0,02 | 0,01 | 0,01

0200000 | GRÖNSAKER, FÄRSKA ELLER FRYSTA | (+)

0210000 | Rot- och knölgrönsaker

0211000 | a) Potatis | 20 | 0,2 | 0,08 | 0,05

0212000 | b) Tropiska rot- och knölgrönsaker | 0,05(+) | 0,2 | 0,05

0212010 | Maniok/kassava | (+) | 0,06(+)

0212020 | Sötpotatis | (+) | 0,15(+)

0212030 | Jamsbönrot | (+) | 0,15(+)

0212040 | Arrowrot | (+) | 0,06(+)

0212990 | Övriga (2) | (+) | 0,01

0213000 | c) Övriga rot- och knölgrönsaker utom sockerbetor | 0,05(+) | 0,4 | 0,9

0213010 | Rödbetor | (+) | 0,2(+)

0213020 | Morötter | (+) | 0,4(+)

0213030 | Rotselleri | (+) | 0,4(+)

0213040 | Pepparrot | (+) | 0,4(+)

0213050 | Jordärtskockor | (+) | 0,4(+)

0213060 | Palsternackor | (+) | 0,4(+)

0213070 | Rotpersilja/persiljerot | (+) | 0,4(+)

0213080 | Rädisor | (+) | 0,4(+)

0213090 | Haverrot | (+) | 0,4(+)

0213100 | Kålrötter | (+) | 0,4(+)

0213110 | Rovor/majrovor | (+) | 0,4(+)

0213990 | Övriga (2) | (+) | 0,4

0220000 | Lökgrönsaker | 0,05(+) | 0,15 | 0,01

0220010 | Vitlök | (+) | 0,07

0220020 | Kepalök | (+) | 0,07

0220030 | Schalottenlök | (+) | 0,07

0220040 | Knipplök/salladslök och piplök | (+) | 3(+)

0220990 | Övriga (2) | (+) | 0,07

0230000 | Fruktgrönsaker | 0,05(+)

0231000 | a) Potatisväxter/Solanaceae och malvaväxter | (+)

0231010 | Tomater | (+) | 0,4 | 0,5(+) | 0,7

0231020 | Paprikor | (+) | 0,9 | 2 | 0,9

0231030 | Auberginer/äggplantor | (+) | 0,9 | 0,4 | 1

0231040 | Okra/gombo | (+) | 0,4 | 0,01 | 0,9

0231990 | Övriga (2) | (+) | 0,15 | 0,01 | 0,01

0232000 | b) Gurkväxter – ätligt skal | (+) | 0,7 | 0,6 | 0,6

0232010 | Slanggurkor | (+)

0232020 | Druvgurkor | (+)

0232030 | Zucchini/squash | (+)

0232990 | Övriga (2) | (+)

0233000 | c) Gurkväxter – oätligt skal | (+)

0233010 | Meloner | (+) | 0,3 | 0,9(+) | 0,01

0233020 | Pumpor | (+) | 0,3 | 0,4 | 0,01

0233030 | Vattenmeloner | (+) | 0,15 | 0,4(+) | 0,15

0233990 | Övriga (2) | (+) | 0,15 | 0,01 | 0,01

0234000 | d) Sockermajs | (+) | 0,2 | 0,02(+) | 0,05

0239000 | e) Övriga fruktgrönsaker | (+) | 0,15 | 0,01 | 0,01

0240000 | Kålgrönsaker (utom rötter och späda bladgrödor av Brassica) | 0,05(+)

0241000 | a) Blommande kål | (+) | 0,7 | 0,6

0241010 | Broccoli | (+) | 0,5(+)

0241020 | Blomkål | (+) | 0,3(+)

0241990 | Övriga (2) | (+) | 0,3

0242000 | b) Huvudbildande kål | (+)

0242010 | Brysselkål | (+) | 0,4 | 0,4(+) | 0,09

0242020 | Huvudkål | (+) | 0,4 | 0,3(+) | 0,3

0242990 | Övriga (2) | (+) | 0,02 | 0,3 | 0,01

0243000 | c) Bladbildande kål | (+) | 0,7 | 4

0243010 | Salladskål/kinakål | (+) | 2(+)

0243020 | Grönkål | (+) | 0,15(+)

0243990 | Övriga (2) | (+) | 2

0244000 | d) Kålrabbi | (+) | 0,4 | 0,15(+) | 0,09

0250000 | Bladgrönsaker, örter och ätliga blommor | 0,05(+)

0251000 | a) Sallat och sallatväxter | (+)

0251010 | Vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat | (+) | 0,3 | 20 | 6

0251020 | Sallat | (+) | 0,2 | 15 | 6

0251030 | Escarole/escarolesallat | (+) | 0,08 | 2(+) | 0,07

0251040 | Smörgåskrasse och andra groddar och skott | (+) | 0,3 | 20 | 6

0251050 | Vinterkrasse/vårgyllen | (+) | 0,3 | 2(+) | 6

0251060 | Rucola/rucolasallat/senapskål | (+) | 0,3 | 20 | 6

0251070 | Sareptasenap/salladssenap | (+) | 0,3 | 2(+) | 6

0251080 | Späda bladgrödor/baby leaf (inklusive Brassica-arter) | (+) | 0,3 | 20 | 6

0251990 | Övriga (2) | (+) | 0,3 | 0,01 | 6

0252000 | b) Spenat och liknande blad | (+) | 0,3 | 6

0252010 | Spenat | (+) | 2(+)

0252020 | Portlaker | (+) | 20

0252030 | Mangold/betblad | (+) | 2(+)

0252990 | Övriga (2) | (+) | 0,01

0253000 | c) Blad från vinranka och liknande arter | (+) | 0,04 | 0,01 | 0,03(+)

0254000 | d) Vattenkrasse | (+) | 0,08 | 0,15(+) | 0,07

0255000 | e) Endivesallat | (+) | 0,08 | 0,3 | 0,07

0256000 | f) Örter och ätliga blommor | (+) | 0,3 | 40

0256010 | Körvel | (+) | 6

0256020 | Gräslök | (+) | 6

0256030 | Bladselleri/snittselleri | (+) | 6

0256040 | Persilja | (+) | 6

0256050 | Salvia | (+) | 6

0256060 | Rosmarin | (+) | 6

0256070 | Timjan | (+) | 6

0256080 | Basilika och ätliga blommor | (+) | 60

0256090 | Lagerblad | (+) | 6

0256100 | Dragon | (+) | 6

0256990 | Övriga (2) | (+) | 0,01

0260000 | Baljväxter, färska | 0,05(+)

0260010 | Bönor (med balja) | (+) | 0,9 | 3 | 0,5

0260020 | Bönor (utan balja) | (+) | 1 | 0,15 | 0,4

0260030 | Ärter (med balja) | (+) | 0,9 | 3 | 0,5

0260040 | Ärter (utan balja) | (+) | 1 | 0,15 | 0,4

0260050 | Linser | (+) | 1 | 0,15 | 0,4

0260990 | Övriga (2) | (+) | 0,4 | 0,01 | 0,01

0270000 | Stjälkgrönsaker | 0,05(+) | 0,01

0270010 | Sparris | (+) | 0,5 | 0,01

0270020 | Kardoner | (+) | 0,2 | 0,01

0270030 | Stjälkselleri/blekselleri | (+) | 0,2 | 20

0270040 | Fänkål | (+) | 0,2 | 0,01

0270050 | Kronärtskockor | (+) | 0,2 | 4(+)

0270060 | Purjolök | (+) | 0,2 | 0,8(+)

0270070 | Rabarber | (+) | 0,2 | 0,01

0270080 | Bambuskott | (+) | 0,2 | 0,01

0270090 | Palmhjärtan | (+) | 0,2 | 0,01

0270990 | Övriga (2) | (+) | 0,2 | 0,01

0280000 | Svampar, mossor och lavar | 0,05(+) | 0,02 | 0,01 | 0,01

0280010 | Odlade svampar | (+)

0280020 | Vilda svampar | (+)

0280990 | Mossor och lavar | (+)

0290000 | Alger och prokaryota organismer | 0,05(+) | 0,02 | 0,01 | 0,01

0300000 | BALJVÄXTER, TORKADE | 0,05(+) | 3 | 0,5 | 3

0300010 | Bönor | (+)

0300020 | Linser | (+)

0300030 | Ärter | (+)

0300040 | Lupiner | (+)

0300990 | Övriga (2) | (+)

0400000 | OLJEVÄXTFRÖER OCH OLJEVÄXTFRUKTER | 0,05(+)

0401000 | Oljeväxtfröer | (+)

0401010 | Linfrö | (+) | 0,05 | 0,01 | 0,01

0401020 | Jordnötter | (+) | 0,06 | 0,02 | 0,04

0401030 | Vallmofrö | (+) | 0,05 | 0,4 | 0,01

0401040 | Sesamfrö | (+) | 0,9 | 0,01 | 3

0401050 | Solrosfrö | (+) | 0,15 | 0,7 | 0,7

0401060 | Rapsfrö | (+) | 0,3 | 1 | 0,3

0401070 | Sojabönor | (+) | 0,7 | 0,2 | 1,5

0401080 | Senapsfrö | (+) | 0,3 | 0,4 | 0,3

0401090 | Bomullsfrö | (+) | 0,08 | 0,8 | 0,8

0401100 | Pumpafrö | (+) | 0,05 | 0,4 | 0,01

0401110 | Safflorfrö | (+) | 0,05 | 0,01 | 0,01

0401120 | Gurkörtsfrö | (+) | 0,05 | 0,01 | 0,01

0401130 | Oljedådrafrö | (+) | 0,05 | 0,01 | 0,01

0401140 | Hampfrö | (+) | 0,05 | 0,01 | 0,01

0401150 | Ricinfrö | (+) | 0,05 | 0,01 | 0,01

0401990 | Övriga (2) | (+) | 0,05 | 0,01 | 0,01

0402000 | Oljeväxtfrukter | (+) | 0,01

0402010 | Oliver för oljeproduktion | (+) | 0,15 | 5

0402020 | Oljepalmkärnor | (+) | 0,02 | 0,01

0402030 | Oljepalmfrukter | (+) | 0,02 | 0,01

0402040 | Kapok | (+) | 0,02 | 0,01

0402990 | Övriga (2) | (+) | 0,02 | 0,01

0500000 | SPANNMÅL | 0,05(+)

0500010 | Korn | (+) | 0,8 | 0,2 | 3

0500020 | Bovete och andra pseudocerealier | (+) | 0,3 | 0,02(+) | 0,01

0500030 | Majs | (+) | 0,15 | 0,02(+) | 0,02

0500040 | Hirs/vanlig hirs | (+) | 0,3 | 0,02(+) | 0,02

0500050 | Havre | (+) | 0,8 | 0,2 | 3

0500060 | Ris | (+) | 0,3 | 0,02 | 0,01

0500070 | Råg | (+) | 1,5 | 0,07 | 1

0500080 | Durra/sorgum | (+) | 0,3 | 4 | 3

0500090 | Vete | (+) | 1,5 | 0,9 | 1

0500990 | Övriga (2) | (+) | 0,3 | 0,01 | 0,01

0600000 | TE, KAFFE, ÖRTTEER, KAKAO OCH JOHANNESBRÖD | 0,05(+)

0610000 | Te | (+) | 0,1 | 0,05 | 0,05

0620000 | Kaffebönor | (+) | 0,2 | 0,05 | 1

0630000 | Örtteer från | (+) | 0,1 | 0,05

0631000 | a) blommor | (+) | 40

0631010 | Kamomill | (+)

0631020 | Rosellhibiskus | (+)

0631030 | Ros | (+)

0631040 | Jasmin | (+)

0631050 | Lind | (+)

0631990 | Övriga (2) | (+)

0632000 | b) blad och örter | (+) | 40

0632010 | Jordgubbe | (+)

0632020 | Rooibos | (+)

0632030 | Mate/maté | (+)

0632990 | Övriga (2) | (+)

0633000 | c) rötter | (+) | 1

0633010 | Vänderot/läkevänderot | (+) | (+)

0633020 | Ginseng | (+) | (+)

0633990 | Övriga (2) | (+)

0639000 | d) andra delar av växten | (+) | 0,05

0640000 | Kakaobönor | (+) | 0,1 | 0,05 | 0,05

0650000 | Johannesbröd | (+) | 0,1 | 0,05 | 0,05

0700000 | HUMLE | 0,05(+) | 0,3 | 60 | 10

0800000 | KRYDDOR | (+)

0810000 | Frökryddor | 0,05(+) | 0,1 | 0,05

0810010 | Anis/anisfrö | (+) | 0,05

0810020 | Svartkummin | (+) | 0,05

0810030 | Selleri | (+) | 0,05

0810040 | Koriander | (+) | 0,05

0810050 | Spiskummin | (+) | 0,05

0810060 | Dill | (+) | 70

0810070 | Fänkål | (+) | 0,05

0810080 | Bockhornsklöver | (+) | 0,05

0810090 | Muskot | (+) | 0,05

0810990 | Övriga (2) | (+) | 0,05

0820000 | Fruktkryddor | 0,05(+) | 0,1 | 0,05 | 0,05

0820010 | Kryddpeppar | (+)

0820020 | Sichuanpeppar | (+)

0820030 | Kummin | (+)

0820040 | Kardemumma | (+)

0820050 | Enbär | (+)

0820060 | Pepparkorn (gröna, svarta och vita) | (+)

0820070 | Vanilj | (+)

0820080 | Tamarind | (+)

0820990 | Övriga (2) | (+)

0830000 | Barkkryddor | 0,05(+) | 0,1 | 0,05 | 0,05

0830010 | Kanel | (+)

0830990 | Övriga (2) | (+)

0840000 | Rot- och jordstamskryddor | (+)

0840010 | Lakritsrot | 0,05(+) | 0,1 | 1(+) | 0,05

0840020 | Ingefära (10) | (+)

0840030 | Gurkmeja | 0,05(+) | 0,1 | 1(+) | 0,05

0840040 | Pepparrot (11) | (+)

0840990 | Övriga (2) | 0,05(+) | 0,1 | 1 | 0,05

0850000 | Kryddor bestående av knoppar | 0,05(+) | 0,1 | 0,05 | 0,05

0850010 | Kryddnejlika | (+)

0850020 | Kapris | (+)

0850990 | Övriga (2) | (+)

0860000 | Kryddor bestående av pistiller | 0,05(+) | 0,1 | 0,05 | 0,05

0860010 | Saffran | (+)

0860990 | Övriga (2) | (+)

0870000 | Kryddor bestående av frömantlar | 0,05(+) | 0,1 | 0,05 | 0,05

0870010 | Muskotblomma | (+)

0870990 | Övriga (2) | (+)

0900000 | SOCKERVÄXTER | 0,05(+) | 0,01

0900010 | Sockerbetsrötter | (+) | 0,09 | 0,1(+)

0900020 | Sockerrör | (+) | 0,02 | 0,01

0900030 | Rotcikoria | (+) | 0,09 | 0,1(+)

0900990 | Övriga (2) | (+) | 0,02 | 0,01

1000000 | ANIMALISKA PRODUKTER – LANDLEVANDE DJUR

1010000 | Produkter från

1011000 | a) svin

1011010 | Muskel | 0,03 | 0,15 | 0,1 | 0,03

1011020 | Fett | 0,3 | 0,2 | 0,09 | 0,02

1011030 | Lever | 1,5 | 0,1 | 0,5 | 0,1

1011040 | Njure | 1,5 | 0,2 | 0,08 | 0,15

1011050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 1,5 | 0,2 | 0,5 | 0,15

1011990 | Övriga (2) | 1,5 | 0,2 | 0,02 | 0,15

1012000 | b) nötkreatur

1012010 | Muskel | 0,03 | 0,4 | 0,15 | 0,3

1012020 | Fett | 0,5 | 0,5 | 0,15 | 0,2

1012030 | Lever | 2 | 0,4 | 0,8 | 1

1012040 | Njure | 2 | 0,5 | 0,15 | 1

1012050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 2 | 0,5 | 0,8 | 1

1012990 | Övriga (2) | 2 | 0,5 | 0,02 | 1

1013000 | c) får

1013010 | Muskel | 0,03 | 0,2 | 0,15 | 0,3

1013020 | Fett | 0,6 | 0,3 | 0,15 | 0,2

1013030 | Lever | 3 | 0,15 | 0,8 | 1

1013040 | Njure | 3 | 0,3 | 0,15 | 1

1013050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 3 | 0,3 | 0,8 | 1

1013990 | Övriga (2) | 3 | 0,3 | 0,02 | 1

1014000 | d) get

1014010 | Muskel | 0,03 | 0,2 | 0,15 | 0,3

1014020 | Fett | 0,6 | 0,3 | 0,15 | 0,2

1014030 | Lever | 3 | 0,15 | 0,8 | 1

1014040 | Njure | 3 | 0,3 | 0,15 | 1

1014050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 3 | 0,3 | 0,8 | 1

1014990 | Övriga (2) | 3 | 0,3 | 0,02 | 1

1015000 | e) hästdjur

1015010 | Muskel | 0,03 | 0,4 | 0,15 | 0,3

1015020 | Fett | 0,5 | 0,5 | 0,15 | 0,2

1015030 | Lever | 2 | 0,4 | 0,8 | 1

1015040 | Njure | 2 | 0,5 | 0,15 | 1

1015050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 2 | 0,5 | 0,8 | 1

1015990 | Övriga (2) | 2 | 0,5 | 0,02 | 1

1016000 | f) fjäderfä | 0,01

1016010 | Muskel | 0,3 | 0,15 | 0,07

1016020 | Fett | 1,5 | 0,04 | 0,07

1016030 | Lever | 1,5 | 0,3 | 0,3

1016040 | Njure | 1,5 | 0,02 | 0,02

1016050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 1,5 | 0,02 | 0,3

1016990 | Övriga (2) | 1,5 | 0,02 | 0,02

1017000 | g) andra hägnade landlevande djur

1017010 | Muskel | 0,03 | 0,4 | 0,15 | 0,3

1017020 | Fett | 0,5 | 0,5 | 0,15 | 0,2

1017030 | Lever | 2 | 0,4 | 0,8 | 1

1017040 | Njure | 2 | 0,5 | 0,15 | 1

1017050 | Ätbara slaktbiprodukter (utom lever och njure) | 2 | 0,5 | 0,8 | 1

1017990 | Övriga (2) | 2 | 0,5 | 0,02 | 1

1020000 | Mjölk | 0,3

1020010 | Nötkreatur | 0,07 | 0,07 | 0,15

1020020 | Får | 0,03 | 0,06 | 0,15

1020030 | Get | 0,03 | 0,06 | 0,15

1020040 | Häst | 0,03 | 0,07 | 0,01

1020990 | Övriga (2) | 0,03 | 0,02 | 0,01

1030000 | Fågelägg | 0,4 | 0,1 | 0,15 | 0,01

1030010 | Tamhöna

1030020 | Anka

1030030 | Gås

1030040 | Vaktel

1030990 | Övriga (2)

1040000 | Honung och andra biodlingsprodukter (7) | 0,05 | 0,05 | 0,05 | 2

1050000 | Amfibier och reptiler | 0,2 | 0,02 | 0,02 | 0,01

1060000 | Landlevande ryggradslösa djur | 0,2 | 0,02 | 0,02 | 0,01

1070000 | Vilda landlevande ryggradsdjur | 0,2 | 0,02 | 0,02 | 0,01

1100000 | PRODUKTER AV ANIMALISKT URSPRUNG - FISK, FISKERIPRODUKTER OCH ANDRA LIVSMEDEL FRÅN HAV OCH INSJÖAR (8)

1200000 | PRODUKTER ELLER DELAR AV PRODUKTER SOM ANVÄNDS ENBART TILL FODERPRODUKTION (8)

1300000 | BEARBETADE LIVSMEDELSPRODUKTER (9)

1 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

2 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.

Europeiska unionens officiella tidning

II Icke-lagstiftningsakter

FÖRORDNINGAR