lagen.nu
(EU) 2025/778

Handelspolitiska motåtgärder avseende vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater

Titel
Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2025/778 av den 14 april 2025 om handelspolitiska motåtgärder avseende vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater och om ändring av genomförandeförordning (EU) 2018/886
CELEX
32025R0778
Datum
2025-04-14
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 654/2014 av den 15 maj 2014 om utövande av unionens rättigheter vid tillämpning och genomdrivande av internationella handelsregler och om ändring av rådets förordning (EG) nr 3286/94 om fastställande av gemenskapsförfaranden på den gemensamma handelspolitikens område i syfte att säkerställa gemenskapens rättigheter enligt internationella handelsregler, särskilt regler som fastställts av Världshandelsorganisationen (WTO), särskilt artiklarna 4.1 och 7.3, och

(1) Den 8 mars 2018 införde Amerikas förenta stater (Förenta staterna), på grundval av avsnitt 232 i landets Trade Expansion Act från 1962, värdetullar på 25 % respektive 10 % på import av vissa stål- och aluminiumprodukter med verkan från och med den 23 mars 2018 och med obegränsad varaktighet. Efter det att den faktiska tillämpningsdagen hade skjutits upp två gånger avseende unionen fick tullarna den 1 juni 2018 verkan för import med ursprung i unionen, med obegränsad varaktighet (skyddsåtgärderna från 2018). Den 24 januari 2020 införde Förenta staterna, på grundval av avsnitt 232 i landets Trade Expansion Act från 1962, värdetullar på 25 % respektive 10 % på import av vissa produkter härledda av aluminium respektive vissa produkter härledda av stål med verkan från och med den 8 februari 2020, även avseende unionen, med obegränsad varaktighet (skyddsåtgärderna från 2020).

(2) De åtgärder som Förenta staterna har infört utgör, eftersom de är ett avsteg från Förenta staternas skyldigheter enligt avtalet om upprättande av Världshandelsorganisationen (WTO), objektivt sett skyddsåtgärder, i form av importrestriktioner som syftar till att skydda inhemsk industri mot konkurrens från import för att säkerställa dess handelspolitiska välstånd, utan att man fastställt dumpning eller subventionering i den mening som krävs för antidumpnings- eller utjämningstullar. Förenta staternas motivering att åtgärderna är nödvändiga för att skydda landets väsentliga säkerhetsintressen och att de har vidtagits i en tid av kris i de internationella förbindelserna är uppenbart ogrundad och påverkar inte det faktum att åtgärderna objektivt sett utgör skyddsåtgärder.

(3) Den 20 juni 2018 antog kommissionen genomförandeförordning (EU) 2018/886 (motåtgärderna från 2018). Motåtgärderna från 2018 syftar till att motverka Förenta staternas skyddsåtgärder från 2018 och började tillämpas den 22 juni 2018. Den 6 april 2020 antog kommissionen genomförandeförordning (EU) 2020/502 (motåtgärderna från 2020). Motåtgärderna från 2020 syftar till att motverka Förenta staternas skyddsåtgärder från 2020 och började tillämpas den 8 maj 2020.

(4) Kommissionen har tillfälligt upphävt tillämpningen av motåtgärderna från 2018 och 2020 till och med den 14 april 2025. De tillfälliga upphävandena gjordes på grundval av den positiva utvecklingen i handelsförbindelserna med Förenta staterna och de alternativa arrangemang till Förenta staternas skyddsåtgärder som vidtagits avseende unionen.

(5) Den 10 februari 2025 antog Förenta staterna, på grundval av avsnitt 232 i landets Trade Expansion Act från 1962, justerade tullar på import till Förenta staterna av stål- och aluminiumprodukter och produkter härledda av stål och aluminium med ursprung i bland annat unionen, med verkan från och med den 12 mars 2025 och med obegränsad varaktighet, genom att införa eller återinföra

(6) De åtgärder som Förenta staterna införde utgör, eftersom de är ett avsteg från Förenta staternas skyldigheter enligt avtalet om upprättande av WTO, fortfarande skyddsåtgärder, i form av importrestriktioner som syftar till att skydda inhemsk industri mot konkurrens från import för att säkerställa dess handelspolitiska välstånd, utan att man fastställt dumpning eller subventionering i den mening som krävs för antidumpnings- eller utjämningstullar.

(7) Enligt WTO-avtalet om skyddsåtgärder har exporterande medlemmar som påverkas av en skyddsåtgärd rätt att upphäva tillämpningen av väsentligen likvärdiga medgivanden enligt Allmänna tull- och handelsavtalet (Gatt) 1994 på handeln med den WTO-medlem som vidtagit skyddsåtgärden, om ingen tillfredsställande lösning har nåtts i samråd med den medlemmen och under förutsättning att WTO:s varuhandelsråd inte avslår upphävandet. Förenta staterna kan inte förvägra andra WTO-medlemmar rätten till ett sådant upphävande av motsvarande medgivanden genom att vägra att kalla sina åtgärder för skyddsåtgärder när de objektivt sett är skyddsåtgärder.

(8) Unionens begäran om samråd med Förenta staterna, i enlighet med artiklarna 8 och 12.3 i WTO-avtalet om skyddsåtgärder, ledde inte till någon tillfredsställande lösning.

(9) Unionen bör anmäla upphävandet av tillämpningen av väsentligen likvärdiga medgivanden som svar på Förenta staternas utökade skyddsåtgärder och skyddsåtgärderna från 2025 till Varuhandelsrådet, och åtgärderna bör träda i kraft efter utgången av en period på 30 dagar efter denna anmälan, utom om Varuhandelsrådet invänder mot upphävandet. Unionen anmälde upphävandet av tillämpningen av väsentligen likvärdiga medgivanden som svar på Förenta staternas skyddsåtgärder från 2018 och 2020 vid den tidpunkt då det var aktuellt, och upphävandet fick verkan till följd av detta.

(10) Enligt WTO-avtalet om skyddsåtgärder får denna rätt till upphävande utövas med omedelbar verkan, förutsatt att skyddsåtgärden inte har vidtagits till följd av en ökning av importen i absoluta tal eller inte är förenlig med bestämmelserna i WTO-avtalet om skyddsåtgärder. Förenta staternas utökade skyddsåtgärder och skyddsåtgärderna från 2025 är inte förenliga med WTO-avtalet om skyddsåtgärder, bland annat eftersom Förenta staterna inte har fastställt att de berörda produkterna importeras i så mycket större kvantiteter att de förorsakar eller hotar att förorsaka allvarlig skada för den inhemska industri som tillverkar varor av samma slag eller direkt konkurrerande varor. Unionen har därför rätt att med omedelbar verkan upphäva väsentligen likvärdiga medgivanden enligt Gatt.

(11) Förenta staternas skyddsåtgärder kan få en avsevärd negativ ekonomisk inverkan på de berörda delarna av unionens industri. De begränsar avsevärt unionens export av de berörda stål- och aluminiumprodukterna och produkterna härledda av stål och aluminium till Förenta staterna. Värdet på den unionsimport av de berörda produkterna till Förenta staterna som påverkades av skyddsåtgärderna från 2018 och 2020, inbegripet den utökade skyddsåtgärden, uppgick till ett värde av 8 miljarder euro 2024, och den unionsimport som påverkas av skyddsåtgärderna från 2025 uppgick till ett värde av 18 miljarder euro 2024.

(12) Därför utgör ett upphävande av unionens handelsskyldigheter, på ett sätt som återspeglar och inte överstiger det belopp som skulle bli resultatet av Förenta staternas tullar på import av de berörda stål- och aluminiumprodukterna och produkterna härledda av stål och aluminium med ursprung i unionen, ett lämpligt upphävande av tillämpningen av väsentligen likvärdiga medgivanden i enlighet med WTO-avtalet om skyddsåtgärder.

(13) Den lämpliga åtgärden bör ta sig uttryck i handelspolitiska motåtgärder i enlighet med förordning (EU) nr 654/2014, som bör bestå i tillfälligt upphävande av tullmedgivanden och införande av nya eller höjda tullar på import till unionen av valda produkter med ursprung i Förenta staterna.

(14) Vid utformning och val av lämpliga åtgärder och deras respektive tillämpningsdatum har kommissionen tillämpat objektiva kriterier i enlighet med artikel 4.2 c och artikel 4.3 i förordning (EU) nr 654/2014, bland annat, i förekommande fall, åtgärdernas ändamålsenlighet, deras potential att gottgöra den unionsindustri som påverkas av Förenta staternas skyddsåtgärder och målet att minimera de negativa ekonomiska följderna för unionen. Kommissionen har gett berörda parter möjlighet att uttrycka sina synpunkter och lämna uppgifter rörande unionens relevanta ekonomiska intressen i enlighet med artikel 9 i förordning (EU) nr 654/2014 och har tagit dessa synpunkter och uppgifter i beaktande.

(15) Kommissionen har säkerställt att tilläggstullarna står i proportion till följderna av Förenta staternas skyddsåtgärder och att de inte är orimliga, såsom beskrivs i skälen 19, 20 och 21.

(16) De åtgärder som valts har potential att ge viss lättnad till de delar av unionsindustrin som påverkas av Förenta staternas skyddsåtgärder.

(17) Åtgärderna rör import av produkter med ursprung i Förenta staterna som unionen inte är väsentligen beroende av för sin försörjning. Genom denna strategi och de tillämpliga tillämpningsdatumen undviks i största möjliga utsträckning en negativ inverkan på olika aktörer på unionsmarknaden, även konsumenterna.

(18) Unionen bör därför, när det gäller skyddsåtgärderna från 2018 som Förenta staterna sedan den 12 mars 2025 återigen tillämpar fullt ut och med obegränsad varaktighet på import från unionen, ändra nivån på värdetullen och produktomfattningen avseende flera KN-nummer, för att ta hänsyn till den tid som har förflutit sedan tullarna infördes 2018 och till handelsflödenas utveckling samt för att göra motåtgärderna som helhet mer balanserade samtidigt som det säkerställs att unionens intresse skyddas i enlighet med förordning (EU) nr 654/2014.

(19) En tilläggsvärdetull på 10 % och 25 % på import av de produkter som anges i bilaga I bör tillämpas från och med den dag då denna förordning träder i kraft, och de produkter som omfattas av de fyra KN-numren 22083011, 22083019, 22083082 och 22083088, som anges i genomförandeförordning (EU) 2018/886, bör utgå. Det sammanlagda beloppet av värdetullarna i denna del av unionens motåtgärder återspeglar de skyddsåtgärder som Förenta staterna vidtog 2018 i form av tilläggstullar på import av stål- och aluminiumprodukter med ursprung i bland annat unionen, på de ursprungliga nivåerna på 25 % respektive 10 % av värdet (motsvarande totalt 1,6 miljarder euro i teoretiskt uttagna tullar på importen från unionen till Förenta staterna 2017).

(20) När det gäller de utökade skyddsåtgärder som Förenta staterna tillämpar sedan den 12 mars 2025, med obegränsad varaktighet, bör unionen tillämpa en tilläggsvärdetull på 25 % på import av de produkter som anges i bilaga II från och med den 16 maj 2025, vilket är i linje med den anmälningsperiod som beskrivs i skäl 9. Det sammanlagda beloppet av värdetullarna i denna andra del av unionens motåtgärder återspeglar Förenta staternas höjning av tullarna från 10 % till 25 % av värdet på import av aluminiumprodukter och produkter härledda av aluminium med ursprung i unionen (totalt 215 miljoner euro i teoretiskt uttagna tullar på importen från unionen till Förenta staterna 2024).

(21) När det gäller skyddsåtgärderna från 2025, som Förenta staterna tillämpar sedan den 12 mars 2025, med obegränsad varaktighet, bör unionen tillämpa en tilläggsvärdetull på 25 % på import av de produkter som anges i bilagorna III och IV från och med den 16 maj 2025 respektive från och med den 1 december 2025, vilket är i linje med den anmälningsperiod som beskrivs i skäl 9. Det sammanlagda beloppet av värdetullarna i denna tredje del av unionens motåtgärder återspeglar Förenta staternas skyddsåtgärder från 2025 på import från unionen till Förenta staterna av ytterligare stål- och aluminiumprodukter och ytterligare produkter härledda av stål och aluminium med ursprung i unionen (totalt 4,5 miljarder euro i teoretiskt uttagna tullar på importen från unionen till Förenta staterna 2024).

(22) Om nödvändigt kommer kommissionen att ändra denna förordning för att ta hänsyn till eventuella ändringar av Förenta staternas skyddsåtgärder samt till det sätt varpå Förenta staterna tillämpar sina skyddsåtgärder.

(23) Med tanke på WTO:s tillämpliga tidsfrister bör denna förordning träda i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

(24) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från kommittén för handelshinder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Kommissionen ska senast den 15 april 2025 skriftligen meddela WTO:s varuhandelsråd att unionen, såvida inga invändningar från Varuhandelsrådet föreligger, från och med den 16 maj 2025 upphäver tillämpningen av skyldigheter enligt Gatt 1994 på handeln med Amerikas förenta stater när det gäller importtullmedgivanden och behandling som mest gynnad nation för de produkter som förtecknas i bilagorna II, III och IV.

Artikel 2

Unionen ska tillämpa följande tilläggstullar på import till unionen av produkter med ursprung i Amerikas förenta stater:

1. Tilläggsvärdetullar på 25 % på import av de produkter som förtecknas i bilaga II, i enlighet med vad som anges i den bilagan, från och med den 16 maj 2025.

2. Tilläggsvärdetullar på 25 % på import av de produkter som förtecknas i bilaga III, i enlighet med vad som anges i den bilagan, från och med den 16 maj 2025.

3. Tilläggsvärdetullar på 25 % på import av de produkter som förtecknas i bilaga IV, i enlighet med vad som anges i den bilagan, från och med den 1 december 2025.

Artikel 3

Genomförandeförordning (EU) 2018/886 ska ändras på följande sätt:

1. Artikel 1 ska ersättas med följande: Artikel 1 Unionen ska tillämpa tilläggstullar på import till unionen av de produkter som förtecknas i bilaga I till denna förordning, med ursprung i Amerikas förenta stater (Förenta staterna).

2. Artikel 2 ska ersättas med följande: Artikel 2 Tilläggsvärdetullar på 10 % och 25 % ska tillämpas på import av de produkter som förtecknas i bilaga I, i enlighet med vad som anges i den bilagan, från och med den 15 april 2025.

3. Bilagorna I och II ska ersättas med texten i bilaga I till den här förordningen.

Artikel 4

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 189, 27.6.2014, s. 50, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/654/oj.

2 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/886 av den 20 juni 2018 om vissa handelspolitiska åtgärder avseende vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater och om ändring av genomförandeförordning (EU) 2018/724 (EUT L 158, 21.6.2018, s. 5, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/886/oj).

3 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/502 av den 6 april 2020 om vissa handelspolitiska åtgärder avseende vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater (EUT L 109, 7.4.2020, s. 10, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/502/oj).

4 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/866 av den 28 maj 2021 om tillfälligt upphävande av handelspolitiska åtgärder avseende vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater som införts genom genomförandeförordning (EU) 2018/886 (EUT L 190, 31.5.2021, s. 94, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/866/oj), kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/2083 av den 26 november 2021 om tillfälligt upphävande av handelspolitiska åtgärder avseende vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater som införts genom genomförandeförordningarna (EU) 2018/886 och (EU) 2020/502 (EUT L 426, 29.11.2021, s. 41, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/2083/oj), kommissionens genomförandeförordning (EU) 2023/2882 av den 18 december 2023 om tillfälligt upphävande av handelspolitiska åtgärder avseende vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater som införts genom genomförandeförordningarna (EU) 2018/886 och (EU) 2020/502 ( EUT L, 2023/2882, 19.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2882/oj) och genomförandeförordning (EU) 2025/664 av den 31 mars 2025 om tillfälligt upphävande av handelspolitiska åtgärder avseende vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater som införts genom genomförandeförordningarna (EU) 2018/886 och (EU) 2020/502 ( EUT L, 2025/664, 31.3.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2025/664/oj).

5 Den 1 januari 2022 ersatte Förenta staterna tillfälligt bland annat de befintliga tullarna på 25 % respektive 10 % på stål och aluminium med tullkvoter för import med ursprung i unionen.

6 Presidentproklamation nr 10896 av den 10 februari 2025, Adjusting Imports of Steel into the United States, med bilagor, och presidentproklamation nr 10985 av den 10 februari 2025, Adjusting Imports of Aluminium into the United States, med bilagor.

7 Samråd i enlighet med artiklarna 8 och 12.3 i WTO-avtalet om skyddsåtgärder begärdes av unionen den 16 april 2018 beträffande 2018 års skyddsåtgärder, den 6 mars 2020 beträffande 2020 års skyddsåtgärder och den 12 mars 2025 beträffande 2025 års skyddsåtgärder. Ingen överenskommelse uppnåddes, och de 30 dagar för samråd som avses i artikel 8 i WTO-avtalet om skyddsåtgärder har löpt ut.

8 G/L/1237, G/SG/N/12/EU/1, av den 18 maj 2018, https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/SS/directdoc.aspx?filename=q:/G/L/1237.pdf&Open=True; G/L/1356, G/SG/N/12/EU/2, av den 7 april 2020, https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/SS/directdoc.aspx?filename=q:/G/L/1356.pdf&Open=True.

9 När det gäller de utökade skyddsåtgärderna och skyddsåtgärderna från 2025 inhämtades informationen mellan den 12 mars och den 26 mars 2025. Se http://trade.ec.europa.eu/consultations/index.cfm?consul_id=253 och Information gathering notice under Regulation (EU) No 654/2014 on the new US tariffs on steel and aluminium products, and possible EU rebalancing measures in response - European Commission. När det gäller skyddsåtgärderna från 2018 och 2020 inhämtades informationen under 2018 och 2020. Se skäl 8 i förordning (EU) 2018/724 och skäl 10 i förordning (EU) 2020/502.

BILAGA I

KN 2025 | Tullsats

07104000 | 25 %

07119030 | 25 %

07133390 | 25 %

10059000 | 25 %

10063021 | 25 %

10063023 | 25 %

10063025 | 25 %

10063027 | 25 %

10063029 | 25 %

10063042 | 25 %

10063044 | 25 %

10063046 | 25 %

10063048 | 25 %

10063049 | 25 %

10063061 | 25 %

10063063 | 25 %

10063065 | 25 %

10063067 | 25 %

10063069 | 25 %

10063092 | 25 %

10063094 | 25 %

10063096 | 25 %

10063098 | 25 %

10063099 | 25 %

10064000 | 25 %

19041030 | 25 %

19049010 | 25 %

20019030 | 25 %

20049010 | 25 %

20058000 | 25 %

20081110 | 25 %

20089311 | 25 %

20089319 | 25 %

20089329 | 25 %

20089391 | 25 %

20089393 | 25 %

20089399 | 25 %

20091200 | 25 %

20091911 | 25 %

20091919 | 25 %

20091991 | 25 %

20091998 | 25 %

20098111 | 25 %

20098119 | 25 %

20098131 | 25 %

20098159 | 25 %

20098195 | 25 %

20098199 | 25 %

24021000 | 25 %

24022010 | 25 %

24022090 | 25 %

24029000 | 25 %

24031100 | 25 %

24031910 | 25 %

24031990 | 25 %

24039100 | 25 %

24039910 | 25 %

24039990 | 25 %

24041100 | 25 %

24041910 | 25 %

24049190 | 25 %

33011210 | 10 %

33011310 | 10 %

33019010 | 10 %

33019030 | 10 %

33019090 | 10 %

33029010 | 10 %

33029090 | 10 %

33041000 | 10 %

33042000 | 25 %

33043000 | 25 %

33049100 | 25 %

33053000 | 10 %

48182010 | 25 %

48182091 | 25 %

48182099 | 25 %

48183000 | 25 %

48185000 | 25 %

48189010 | 25 %

48189090 | 25 %

56060091 | 10 %

56060099 | 10 %

59070000 | 10 %

59111000 | 10 %

59112000 | 10 %

59113111 | 10 %

59113119 | 10 %

59113190 | 10 %

59113211 | 10 %

59113219 | 10 %

59113290 | 10 %

61091000 | 25 %

61099020 | 25 %

61099090 | 25 %

62034211 | 25 %

62034231 | 25 %

62034233 | 25 %

62034235 | 25 %

62034251 | 25 %

62034259 | 25 %

62034290 | 25 %

62034311 | 25 %

62034319 | 25 %

62034331 | 25 %

62034339 | 25 %

62034390 | 25 %

62046211 | 25 %

62046231 | 25 %

62046233 | 25 %

62046239 | 25 %

62046251 | 25 %

62046259 | 25 %

62046290 | 25 %

62053000 | 25 %

63013010 | 25 %

63013090 | 25 %

63023100 | 25 %

64021900 | 25 %

64029910 | 25 %

64029931 | 25 %

64029939 | 25 %

64029950 | 25 %

64029991 | 25 %

64029993 | 25 %

64029996 | 25 %

64029998 | 25 %

64035905 | 25 %

64035911 | 25 %

64035931 | 25 %

64035935 | 25 %

64035939 | 25 %

64035950 | 25 %

64035991 | 25 %

64035995 | 25 %

64035999 | 25 %

66011000 | 25 %

69111000 | 25 %

69119000 | 25 %

69120021 | 25 %

69120023 | 25 %

69120025 | 25 %

69120029 | 25 %

69120081 | 25 %

69120083 | 25 %

69120085 | 25 %

69120089 | 25 %

69131000 | 25 %

69139010 | 25 %

69139093 | 25 %

69139098 | 25 %

69141000 | 25 %

69149000 | 25 %

70052125 | 25 %

70052130 | 25 %

70052180 | 25 %

70071910 | 10 %

70071920 | 10 %

70071980 | 10 %

70072120 | 10 %

70072180 | 10 %

70072900 | 10 %

70091000 | 25 %

70099100 | 10 %

70132810 | 10 %

70132890 | 10 %

71023100 | 10 %

71131100 | 25 %

71131900 | 25 %

71132000 | 25 %

72101220 | 25 %

72101280 | 25 %

72191210 | 25 %

72191290 | 25 %

72191310 | 25 %

72191390 | 25 %

72193210 | 25 %

72193290 | 25 %

72193310 | 25 %

72193390 | 25 %

72193410 | 25 %

72193490 | 25 %

72193590 | 25 %

72222011 | 25 %

72222021 | 25 %

72222029 | 25 %

72222031 | 25 %

72222081 | 25 %

72222089 | 25 %

72224010 | 25 %

72224050 | 25 %

72224090 | 25 %

72230011 | 25 %

72230019 | 25 %

72230091 | 25 %

72269200 | 25 %

72283020 | 25 %

72283041 | 25 %

72283049 | 25 %

72283061 | 25 %

72283069 | 25 %

72283070 | 25 %

72283089 | 25 %

72285020 | 25 %

72285040 | 25 %

72285061 | 25 %

72285069 | 25 %

72285080 | 25 %

72299020 | 25 %

72299050 | 25 %

72299090 | 25 %

73012000 | 25 %

73043120 | 25 %

73043180 | 25 %

73044100 | 25 %

73063012 | 25 %

73063018 | 25 %

73063041 | 25 %

73063049 | 25 %

73063072 | 25 %

73063077 | 25 %

73063080 | 25 %

73064020 | 25 %

73064080 | 25 %

73071110 | 25 %

73071190 | 25 %

73071910 | 25 %

73071990 | 25 %

73083000 | 25 %

73084000 | 25 %

73089051 | 25 %

73089059 | 25 %

73089098 | 25 %

73090010 | 25 %

73090051 | 25 %

73090059 | 25 %

73102910 | 25 %

73102990 | 25 %

73110013 | 25 %

73110019 | 25 %

73110099 | 25 %

73141400 | 25 %

73141900 | 25 %

73144900 | 25 %

73151110 | 25 %

73151190 | 25 %

73151200 | 25 %

73151900 | 25 %

73158900 | 25 %

73159000 | 25 %

73181410 | 25 %

73181491 | 25 %

73181499 | 25 %

73181640 | 25 %

73181660 | 25 %

73181692 | 25 %

73181699 | 25 %

73211110 | 25 %

73211190 | 25 %

73229000 | 25 %

73239300 | 25 %

73239900 | 25 %

73241000 | 25 %

73251000 | 25 %

73259910 | 25 %

73259990 | 25 %

73269030 | 25 %

73269040 | 25 %

73269050 | 25 %

73269060 | 25 %

73269092 | 25 %

73269096 | 25 %

73269098 | 10 %

76042990 | 25 %

76061130 | 25 %

76061150 | 25 %

76061191 | 25 %

76061193 | 25 %

76061199 | 25 %

76061211 | 25 %

76061219 | 25 %

76061230 | 25 %

76061250 | 25 %

76061292 | 25 %

76061293 | 25 %

84221100 | 25 %

84501111 | 25 %

84501119 | 25 %

84501190 | 25 %

84501200 | 25 %

84501900 | 25 %

85061011 | 10 %

85061018 | 10 %

85061091 | 10 %

85061098 | 10 %

85069000 | 10 %

85437001 | 25 %

85437002 | 25 %

85437003 | 25 %

85437004 | 25 %

85437005 | 25 %

85437006 | 25 %

85437007 | 25 %

85437008 | 25 %

85437009 | 25 %

85437010 | 25 %

85437030 | 25 %

85437050 | 25 %

85437060 | 25 %

85437090 | 25 %

87042110 | 10 %

87042131 | 10 %

87042139 | 10 %

87042191 | 10 %

87042199 | 10 %

87044110 | 10 %

87044131 | 10 %

87044139 | 10 %

87044191 | 10 %

87044199 | 10 %

87114000 | 25 %

87115000 | 25 %

89019010 | 25 %

89019090 | 25 %

89020010 | 25 %

89020090 | 25 %

89031100 | 10 %

89031200 | 10 %

89031900 | 10 %

89032100 | 25 %

89032200 | 25 %

89032300 | 25 %

89033100 | 25 %

89033210 | 25 %

89033290 | 25 %

89033310 | 25 %

89033390 | 25 %

89039300 | 25 %

89039910 | 25 %

89039999 | 25 %

94016100 | 25 %

94016900 | 25 %

94017100 | 25 %

94017900 | 25 %

94018000 | 25 %

94044010 | 25 %

94044090 | 25 %

94049010 | 25 %

94049090 | 25 %

94059900 | 25 %

95044000 | 10 %

1 Nomenklaturnumren är de som anges i Kombinerade nomenklaturen såsom den definieras i artikel 1.2 i rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan (EGT L 256, 7.9.1987, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1987/2658/oj) samt enligt bilaga I till den förordningen, och som är giltiga vid den tidpunkt då den här förordningen offentliggörs, med nödvändiga anpassningar enligt senare ändringslagstiftning, inbegripet senast kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/2522 av den 23 september 2024 om ändring av bilaga I till rådets förordning (EEG) nr 2658/87 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan ( EUT L, 2024/2522, 31.10.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/2522/oj).

BILAGA II

KN 2025 | Tilläggstull

26030000 | 25 %

73011000 | 25 %

73021010 | 25 %

73021022 | 25 %

73021028 | 25 %

73021040 | 25 %

73021050 | 25 %

73021090 | 25 %

73023000 | 25 %

73024000 | 25 %

73029000 | 25 %

73041100 | 25 %

73041910 | 25 %

73041930 | 25 %

73041990 | 25 %

73042200 | 25 %

73042300 | 25 %

73042400 | 25 %

73042910 | 25 %

73042930 | 25 %

73042990 | 25 %

73043950 | 25 %

73043982 | 25 %

73043983 | 25 %

73043988 | 25 %

73044983 | 25 %

73044985 | 25 %

73044989 | 25 %

73045110 | 25 %

73045181 | 25 %

73045189 | 25 %

73045930 | 25 %

73045982 | 25 %

73045983 | 25 %

73045989 | 25 %

73049000 | 25 %

73051100 | 25 %

73051200 | 25 %

73051900 | 25 %

73052000 | 25 %

73053100 | 25 %

73053900 | 25 %

73059000 | 25 %

73061100 | 25 %

73061900 | 25 %

73062100 | 25 %

73062900 | 25 %

73065021 | 25 %

73065029 | 25 %

73065080 | 25 %

73066110 | 25 %

73066192 | 25 %

73066199 | 25 %

73066910 | 25 %

73066990 | 25 %

73069000 | 25 %

73072100 | 25 %

73072210 | 25 %

73072310 | 25 %

73072390 | 25 %

73072910 | 25 %

73072980 | 25 %

73079100 | 25 %

73079210 | 25 %

73079290 | 25 %

73079311 | 25 %

73079319 | 25 %

73079391 | 25 %

73079399 | 25 %

73079910 | 25 %

73079980 | 25 %

73081000 | 25 %

73082000 | 25 %

73090030 | 25 %

73090090 | 25 %

76101000 | 25 %

76109010 | 25 %

76109090 | 25 %

76151010 | 25 %

76151030 | 25 %

76151080 | 25 %

76152000 | 25 %

76161000 | 25 %

76169910 | 25 %

76169990 | 25 %

82111000 | 25 %

82119100 | 25 %

82119200 | 25 %

82119300 | 25 %

82119400 | 25 %

82119500 | 25 %

82141000 | 25 %

82152010 | 25 %

82152090 | 25 %

82159100 | 25 %

82159910 | 25 %

82159990 | 25 %

83021000 | 25 %

83022000 | 25 %

83023000 | 25 %

83024110 | 25 %

83024150 | 25 %

83024190 | 25 %

83024200 | 25 %

83024900 | 25 %

83026000 | 25 %

83051000 | 25 %

83063000 | 25 %

1 Nomenklaturnumren är de som anges i Kombinerade nomenklaturen såsom den definieras i artikel 1.2 i rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan (EGT L 256, 7.9.1987, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1987/2658/oj) samt enligt bilaga I till den förordningen, och som är giltiga vid den tidpunkt då den här förordningen offentliggörs, med nödvändiga anpassningar enligt senare ändringslagstiftning, inbegripet senast kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/2522 av den 23 september 2024 om ändring av bilaga I till rådets förordning (EEG) nr 2658/87 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan ( EUT L, 2024/2522, 31.10.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/2522/oj).

BILAGA III

KN 2025 | Tilläggstull

01051111 | 25 %

01051119 | 25 %

01051191 | 25 %

01051199 | 25 %

01059910 | 25 %

01059920 | 25 %

01059930 | 25 %

01059950 | 25 %

02011000 | 25 %

02012020 | 25 %

02012030 | 25 %

02012050 | 25 %

02012090 | 25 %

02013000 | 25 %

02071110 | 25 %

02071130 | 25 %

02071190 | 25 %

02071210 | 25 %

02071290 | 25 %

02071310 | 25 %

02071320 | 25 %

02071330 | 25 %

02071340 | 25 %

02071350 | 25 %

02071360 | 25 %

02071370 | 25 %

02071391 | 25 %

02071399 | 25 %

02071410 | 25 %

02071420 | 25 %

02071430 | 25 %

02071440 | 25 %

02071450 | 25 %

02071460 | 25 %

02071470 | 25 %

02071491 | 25 %

02071499 | 25 %

02072410 | 25 %

02072490 | 25 %

02072510 | 25 %

02072590 | 25 %

02072710 | 25 %

02072720 | 25 %

02072730 | 25 %

02072740 | 25 %

02072750 | 25 %

02072760 | 25 %

02072770 | 25 %

02072780 | 25 %

02072791 | 25 %

02072799 | 25 %

02099000 | 25 %

02109910 | 25 %

02109921 | 25 %

02109929 | 25 %

02109931 | 25 %

02109939 | 25 %

02109941 | 25 %

02109949 | 25 %

02109951 | 25 %

02109959 | 25 %

02109971 | 25 %

02109979 | 25 %

02109985 | 25 %

02109990 | 25 %

04072100 | 25 %

04079010 | 25 %

04079090 | 25 %

04081120 | 25 %

04081180 | 25 %

04081920 | 25 %

04081981 | 25 %

04081989 | 25 %

04089920 | 25 %

04089980 | 25 %

04090000 | 25 %

07020010 | 25 %

07020091 | 25 %

07020099 | 25 %

07082000 | 25 %

08051022 | 25 %

08051024 | 25 %

08051028 | 25 %

08051080 | 25 %

08052110 | 25 %

08052190 | 25 %

08052200 | 25 %

08052900 | 25 %

08055010 | 25 %

08055090 | 25 %

08071100 | 25 %

08093020 | 25 %

08093030 | 25 %

08093080 | 25 %

08112011 | 25 %

08112019 | 25 %

08112031 | 25 %

08112039 | 25 %

08112051 | 25 %

08112059 | 25 %

08112090 | 25 %

09011100 | 25 %

09011200 | 25 %

09012100 | 25 %

09012200 | 25 %

09019010 | 25 %

09019090 | 25 %

09021000 | 25 %

09022000 | 25 %

09023000 | 25 %

09024000 | 25 %

09030000 | 25 %

09041100 | 25 %

09041200 | 25 %

09042110 | 25 %

09042190 | 25 %

09042200 | 25 %

09061100 | 25 %

09061900 | 25 %

09062000 | 25 %

09071000 | 25 %

09072000 | 25 %

09081100 | 25 %

09081200 | 25 %

09082100 | 25 %

09082200 | 25 %

09083100 | 25 %

09083200 | 25 %

09092100 | 25 %

09092200 | 25 %

09093100 | 25 %

09093200 | 25 %

09096100 | 25 %

09096200 | 25 %

09101100 | 25 %

09101200 | 25 %

09102010 | 25 %

09102090 | 25 %

09103000 | 25 %

09109105 | 25 %

09109110 | 25 %

09109190 | 25 %

09109910 | 25 %

09109931 | 25 %

09109933 | 25 %

09109939 | 25 %

09109950 | 25 %

09109991 | 25 %

09109999 | 25 %

10011900 | 25 %

10029000 | 25 %

10039000 | 25 %

10049000 | 25 %

10062011 | 25 %

10062013 | 25 %

10062015 | 25 %

10062017 | 25 %

10062019 | 25 %

10062092 | 25 %

10062094 | 25 %

10062096 | 25 %

10062098 | 25 %

10062099 | 25 %

11010011 | 25 %

11010015 | 25 %

11010090 | 25 %

12051090 | 25 %

15042010 | 25 %

15042090 | 25 %

15081010 | 25 %

15081090 | 25 %

15119011 | 25 %

15119019 | 25 %

15119091 | 25 %

15119099 | 25 %

15121910 | 25 %

15121990 | 25 %

15141110 | 25 %

15141190 | 25 %

15141910 | 25 %

15141990 | 25 %

15149110 | 25 %

15149190 | 25 %

15149910 | 25 %

15149990 | 25 %

15171010 | 25 %

15171090 | 25 %

15179010 | 25 %

15179091 | 25 %

15179093 | 25 %

15179099 | 25 %

16010010 | 25 %

16010091 | 25 %

16010099 | 25 %

16021000 | 25 %

16022010 | 25 %

16022090 | 25 %

16023111 | 25 %

16023119 | 25 %

16023180 | 25 %

16023211 | 25 %

16023219 | 25 %

16023230 | 25 %

16023290 | 25 %

16023921 | 25 %

16023929 | 25 %

16023985 | 25 %

16052110 | 25 %

16052190 | 25 %

17011210 | 25 %

17011290 | 25 %

17011310 | 25 %

17011390 | 25 %

17011410 | 25 %

17011490 | 25 %

17019100 | 25 %

17019910 | 25 %

17019990 | 25 %

17022010 | 25 %

17022090 | 25 %

17039000 | 25 %

17041010 | 25 %

17041090 | 25 %

17049010 | 25 %

17049030 | 25 %

17049051 | 25 %

17049055 | 25 %

17049061 | 25 %

17049065 | 25 %

17049071 | 25 %

17049075 | 25 %

17049081 | 25 %

17049099 | 25 %

19012000 | 25 %

19019011 | 25 %

19019019 | 25 %

19019091 | 25 %

19019095 | 25 %

19019099 | 25 %

19021100 | 25 %

19021910 | 25 %

19021990 | 25 %

19023010 | 25 %

19023090 | 25 %

19059010 | 25 %

19059030 | 25 %

19059045 | 25 %

19059055 | 25 %

19059070 | 25 %

19059080 | 25 %

20011000 | 25 %

21031000 | 25 %

21033010 | 25 %

21033090 | 25 %

21050010 | 25 %

21050091 | 25 %

21050099 | 25 %

22021000 | 25 %

22029911 | 25 %

22029915 | 25 %

22029919 | 25 %

22029991 | 25 %

22029995 | 25 %

22029999 | 25 %

23099010 | 25 %

23099020 | 25 %

23099031 | 25 %

23099033 | 25 %

23099035 | 25 %

23099039 | 25 %

23099041 | 25 %

23099043 | 25 %

23099049 | 25 %

23099051 | 25 %

23099053 | 25 %

23099059 | 25 %

23099070 | 25 %

23099091 | 25 %

23099096 | 25 %

24041200 | 25 %

24041990 | 25 %

24049200 | 25 %

24049900 | 25 %

25051000 | 25 %

33030010 | 25 %

33030090 | 25 %

33049900 | 25 %

33051000 | 25 %

33052000 | 25 %

33059000 | 25 %

33061000 | 25 %

33062000 | 25 %

33071000 | 25 %

33072000 | 25 %

33073000 | 25 %

33074100 | 25 %

33074900 | 25 %

34011100 | 25 %

34011900 | 25 %

34012010 | 25 %

34012090 | 25 %

34013000 | 25 %

34029010 | 25 %

34029090 | 25 %

39011010 | 25 %

39011090 | 25 %

39012010 | 25 %

39012090 | 25 %

39081000 | 25 %

39100000 | 25 %

39173200 | 25 %

39174000 | 25 %

39181010 | 25 %

39181090 | 25 %

39189000 | 25 %

39191012 | 25 %

39191015 | 25 %

39191019 | 25 %

39191080 | 25 %

39199020 | 25 %

39199080 | 25 %

39201025 | 25 %

39201028 | 25 %

39201040 | 25 %

39201089 | 25 %

39209928 | 25 %

39209952 | 25 %

39209953 | 25 %

39209959 | 25 %

39209990 | 25 %

39219010 | 25 %

39219030 | 25 %

39219041 | 25 %

39219043 | 25 %

39219049 | 25 %

39219055 | 25 %

39219060 | 25 %

39219090 | 25 %

39221000 | 25 %

39222000 | 25 %

39229000 | 25 %

39231010 | 25 %

39231090 | 25 %

39232100 | 25 %

39232910 | 25 %

39232990 | 25 %

39233010 | 25 %

39233090 | 25 %

39235010 | 25 %

39235090 | 25 %

39239000 | 25 %

39241000 | 25 %

39249000 | 25 %

39251000 | 25 %

39252000 | 25 %

39253000 | 25 %

39259010 | 25 %

39259020 | 25 %

39259080 | 25 %

39269050 | 25 %

39269060 | 25 %

39269097 | 25 %

42010000 | 25 %

42021110 | 25 %

42021190 | 25 %

42021211 | 25 %

42021219 | 25 %

42021250 | 25 %

42021291 | 25 %

42021299 | 25 %

42022900 | 25 %

42023100 | 25 %

42023900 | 25 %

42029900 | 25 %

42031000 | 25 %

42032100 | 25 %

42032910 | 25 %

42032990 | 25 %

42033000 | 25 %

42034000 | 25 %

42050011 | 25 %

42050019 | 25 %

42050090 | 25 %

42060000 | 25 %

44071110 | 25 %

44071120 | 25 %

44071190 | 25 %

44071220 | 25 %

44071290 | 25 %

44071400 | 25 %

44071910 | 25 %

44071920 | 25 %

44071990 | 25 %

44072199 | 25 %

44072320 | 25 %

44072390 | 25 %

44072799 | 25 %

44072810 | 25 %

44072899 | 25 %

44072995 | 25 %

44072998 | 25 %

44079200 | 25 %

44079310 | 25 %

44079391 | 25 %

44079399 | 25 %

44079410 | 25 %

44079491 | 25 %

44079499 | 25 %

44079510 | 25 %

44079599 | 25 %

44079699 | 25 %

44079710 | 25 %

44079799 | 25 %

44079927 | 25 %

44081015 | 25 %

44081098 | 25 %

44083930 | 25 %

44083985 | 25 %

44083995 | 25 %

44089015 | 25 %

44089095 | 25 %

44091011 | 25 %

44091018 | 25 %

44092100 | 25 %

44092200 | 25 %

44092910 | 25 %

44092991 | 25 %

44101110 | 25 %

44101130 | 25 %

44101150 | 25 %

44101190 | 25 %

44101290 | 25 %

44101900 | 25 %

44109000 | 25 %

44111210 | 25 %

44111292 | 25 %

44111294 | 25 %

44111310 | 25 %

44111391 | 25 %

44111393 | 25 %

44111394 | 25 %

44111410 | 25 %

44111491 | 25 %

44111493 | 25 %

44111495 | 25 %

44111497 | 25 %

44119290 | 25 %

44119300 | 25 %

44119490 | 25 %

44121000 | 25 %

44123110 | 25 %

44123190 | 25 %

44123310 | 25 %

44123320 | 25 %

44123390 | 25 %

44123900 | 25 %

44124199 | 25 %

44124900 | 25 %

44125900 | 25 %

44129290 | 25 %

44129910 | 25 %

44129990 | 25 %

44160000 | 25 %

44181100 | 25 %

44181950 | 25 %

44181990 | 25 %

44182190 | 25 %

44182950 | 25 %

44182980 | 25 %

44183000 | 25 %

44184000 | 25 %

44185000 | 25 %

44187390 | 25 %

44187400 | 25 %

44187500 | 25 %

44187900 | 25 %

44188100 | 25 %

44188900 | 25 %

44189100 | 25 %

44189200 | 25 %

44189900 | 25 %

47010090 | 25 %

48041111 | 25 %

48041115 | 25 %

48041119 | 25 %

48041190 | 25 %

48171000 | 25 %

48181010 | 25 %

48181090 | 25 %

48191000 | 25 %

48192000 | 25 %

48193000 | 25 %

48194000 | 25 %

48201010 | 25 %

48201030 | 25 %

48201050 | 25 %

48201090 | 25 %

48202000 | 25 %

48203000 | 25 %

48204000 | 25 %

48205000 | 25 %

48209000 | 25 %

48236910 | 25 %

48236990 | 25 %

49019900 | 25 %

49111010 | 25 %

49111090 | 25 %

49119100 | 25 %

49119900 | 25 %

55021000 | 25 %

57011010 | 25 %

57011090 | 25 %

57019010 | 25 %

57019090 | 25 %

57021000 | 25 %

57022000 | 25 %

57023110 | 25 %

57023180 | 25 %

57023200 | 25 %

57023900 | 25 %

57024110 | 25 %

57024190 | 25 %

57024200 | 25 %

57024900 | 25 %

57025010 | 25 %

57025031 | 25 %

57025039 | 25 %

57025090 | 25 %

57029100 | 25 %

57029210 | 25 %

57029290 | 25 %

57029900 | 25 %

57031000 | 25 %

57032100 | 25 %

57032910 | 25 %

57032919 | 25 %

57032991 | 25 %

57032999 | 25 %

57033100 | 25 %

57033910 | 25 %

57033919 | 25 %

57033991 | 25 %

57033999 | 25 %

57039020 | 25 %

57039080 | 25 %

57041000 | 25 %

57042000 | 25 %

57050030 | 25 %

57050080 | 25 %

61012010 | 25 %

61012090 | 25 %

61013010 | 25 %

61013090 | 25 %

61019020 | 25 %

61019080 | 25 %

61021010 | 25 %

61021090 | 25 %

61022010 | 25 %

61022090 | 25 %

61023010 | 25 %

61023090 | 25 %

61029010 | 25 %

61029090 | 25 %

61031010 | 25 %

61031090 | 25 %

61032200 | 25 %

61032300 | 25 %

61032900 | 25 %

61033100 | 25 %

61033200 | 25 %

61033300 | 25 %

61033900 | 25 %

61034100 | 25 %

61034200 | 25 %

61034300 | 25 %

61034900 | 25 %

61041300 | 25 %

61041920 | 25 %

61041990 | 25 %

61042200 | 25 %

61042300 | 25 %

61042910 | 25 %

61042990 | 25 %

61043100 | 25 %

61043200 | 25 %

61043300 | 25 %

61043900 | 25 %

61044100 | 25 %

61044200 | 25 %

61044300 | 25 %

61044400 | 25 %

61044900 | 25 %

61045100 | 25 %

61045200 | 25 %

61045300 | 25 %

61045900 | 25 %

61046100 | 25 %

61046200 | 25 %

61046300 | 25 %

61046900 | 25 %

61051000 | 25 %

61052010 | 25 %

61052090 | 25 %

61059010 | 25 %

61059090 | 25 %

61061000 | 25 %

61062000 | 25 %

61069010 | 25 %

61069030 | 25 %

61069050 | 25 %

61069090 | 25 %

61071100 | 25 %

61071200 | 25 %

61071900 | 25 %

61072100 | 25 %

61072200 | 25 %

61072900 | 25 %

61079100 | 25 %

61079900 | 25 %

61081100 | 25 %

61081900 | 25 %

61082100 | 25 %

61082200 | 25 %

61082900 | 25 %

61083100 | 25 %

61083200 | 25 %

61083900 | 25 %

61089100 | 25 %

61089200 | 25 %

61089900 | 25 %

61101110 | 25 %

61101130 | 25 %

61101190 | 25 %

61101210 | 25 %

61101290 | 25 %

61101910 | 25 %

61101990 | 25 %

61102010 | 25 %

61102091 | 25 %

61102099 | 25 %

61103010 | 25 %

61103091 | 25 %

61103099 | 25 %

61109010 | 25 %

61109090 | 25 %

61112010 | 25 %

61112090 | 25 %

61113010 | 25 %

61113090 | 25 %

61119011 | 25 %

61119019 | 25 %

61119090 | 25 %

61121100 | 25 %

61121200 | 25 %

61121900 | 25 %

61122000 | 25 %

61123110 | 25 %

61123190 | 25 %

61123910 | 25 %

61123990 | 25 %

61124110 | 25 %

61124190 | 25 %

61124910 | 25 %

61124990 | 25 %

61130010 | 25 %

61130090 | 25 %

61142000 | 25 %

61143000 | 25 %

61149000 | 25 %

61151010 | 25 %

61151090 | 25 %

61152100 | 25 %

61152200 | 25 %

61152900 | 25 %

61153011 | 25 %

61153019 | 25 %

61153090 | 25 %

61159400 | 25 %

61159500 | 25 %

61159610 | 25 %

61159691 | 25 %

61159699 | 25 %

61159900 | 25 %

61161020 | 25 %

61161080 | 25 %

61169100 | 25 %

61169200 | 25 %

61169300 | 25 %

61169900 | 25 %

61171000 | 25 %

61178010 | 25 %

61178080 | 25 %

61179000 | 25 %

62012000 | 25 %

62013010 | 25 %

62013090 | 25 %

62014010 | 25 %

62014090 | 25 %

62019000 | 25 %

62022000 | 25 %

62023010 | 25 %

62023090 | 25 %

62024010 | 25 %

62024090 | 25 %

62029000 | 25 %

62031100 | 25 %

62031200 | 25 %

62031910 | 25 %

62031930 | 25 %

62031990 | 25 %

62032210 | 25 %

62032280 | 25 %

62032310 | 25 %

62032380 | 25 %

62032911 | 25 %

62032918 | 25 %

62032930 | 25 %

62032990 | 25 %

62033100 | 25 %

62033210 | 25 %

62033290 | 25 %

62033310 | 25 %

62033390 | 25 %

62033911 | 25 %

62033919 | 25 %

62033990 | 25 %

62034110 | 25 %

62034130 | 25 %

62034190 | 25 %

62034911 | 25 %

62034919 | 25 %

62034931 | 25 %

62034939 | 25 %

62034950 | 25 %

62034990 | 25 %

62041100 | 25 %

62041200 | 25 %

62041300 | 25 %

62041910 | 25 %

62041990 | 25 %

62042100 | 25 %

62042210 | 25 %

62042280 | 25 %

62042310 | 25 %

62042380 | 25 %

62042911 | 25 %

62042918 | 25 %

62042990 | 25 %

62043100 | 25 %

62043210 | 25 %

62043290 | 25 %

62043310 | 25 %

62043390 | 25 %

62043911 | 25 %

62043919 | 25 %

62043990 | 25 %

62044100 | 25 %

62044200 | 25 %

62044300 | 25 %

62044400 | 25 %

62044910 | 25 %

62044990 | 25 %

62045100 | 25 %

62045200 | 25 %

62045300 | 25 %

62045910 | 25 %

62045990 | 25 %

62046110 | 25 %

62046185 | 25 %

62046311 | 25 %

62046318 | 25 %

62046331 | 25 %

62046339 | 25 %

62046390 | 25 %

62046911 | 25 %

62046918 | 25 %

62046931 | 25 %

62046939 | 25 %

62046950 | 25 %

62046990 | 25 %

62052000 | 25 %

62059010 | 25 %

62059080 | 25 %

62061000 | 25 %

62062000 | 25 %

62063000 | 25 %

62064000 | 25 %

62069010 | 25 %

62069090 | 25 %

62071100 | 25 %

62071900 | 25 %

62072100 | 25 %

62072200 | 25 %

62072900 | 25 %

62079100 | 25 %

62079910 | 25 %

62079990 | 25 %

62081100 | 25 %

62081900 | 25 %

62082100 | 25 %

62082200 | 25 %

62082900 | 25 %

62089100 | 25 %

62089200 | 25 %

62089900 | 25 %

62092000 | 25 %

62093000 | 25 %

62099010 | 25 %

62099090 | 25 %

62101010 | 25 %

62101092 | 25 %

62101098 | 25 %

62102000 | 25 %

62103000 | 25 %

62104000 | 25 %

62105000 | 25 %

62111100 | 25 %

62111200 | 25 %

62112000 | 25 %

62113210 | 25 %

62113231 | 25 %

62113241 | 25 %

62113242 | 25 %

62113290 | 25 %

62113310 | 25 %

62113331 | 25 %

62113341 | 25 %

62113342 | 25 %

62113390 | 25 %

62113900 | 25 %

62114210 | 25 %

62114231 | 25 %

62114241 | 25 %

62114242 | 25 %

62114290 | 25 %

62114310 | 25 %

62114331 | 25 %

62114341 | 25 %

62114342 | 25 %

62114390 | 25 %

62114900 | 25 %

62121010 | 25 %

62121090 | 25 %

62122000 | 25 %

62123000 | 25 %

62129000 | 25 %

62132000 | 25 %

62139000 | 25 %

62141000 | 25 %

62142000 | 25 %

62143000 | 25 %

62144000 | 25 %

62149000 | 25 %

62151000 | 25 %

62152000 | 25 %

62159000 | 25 %

62160000 | 25 %

62171000 | 25 %

62179000 | 25 %

63011000 | 25 %

63012010 | 25 %

63012090 | 25 %

63014010 | 25 %

63014090 | 25 %

63019010 | 25 %

63019090 | 25 %

63021000 | 25 %

63022100 | 25 %

63022210 | 25 %

63022290 | 25 %

63022910 | 25 %

63022990 | 25 %

63023210 | 25 %

63023290 | 25 %

63023920 | 25 %

63023990 | 25 %

63024000 | 25 %

63025100 | 25 %

63025310 | 25 %

63025390 | 25 %

63025910 | 25 %

63025990 | 25 %

63026000 | 25 %

63029100 | 25 %

63029310 | 25 %

63029390 | 25 %

63029910 | 25 %

63029990 | 25 %

63031200 | 25 %

63031900 | 25 %

63039100 | 25 %

63039210 | 25 %

63039290 | 25 %

63039910 | 25 %

63039990 | 25 %

63041100 | 25 %

63041910 | 25 %

63041930 | 25 %

63041990 | 25 %

63042000 | 25 %

63049100 | 25 %

63049200 | 25 %

63049300 | 25 %

63049900 | 25 %

63051010 | 25 %

63051090 | 25 %

63052000 | 25 %

63053211 | 25 %

63053219 | 25 %

63053290 | 25 %

63053310 | 25 %

63053390 | 25 %

63053900 | 25 %

63059000 | 25 %

63061200 | 25 %

63061900 | 25 %

63062200 | 25 %

63062900 | 25 %

63063000 | 25 %

63064000 | 25 %

63069000 | 25 %

63071010 | 25 %

63071030 | 25 %

63071090 | 25 %

63072000 | 25 %

63079010 | 25 %

63079091 | 25 %

63079092 | 25 %

63079093 | 25 %

63079095 | 25 %

63079098 | 25 %

63080000 | 25 %

63090000 | 25 %

63101000 | 25 %

63109000 | 25 %

64011000 | 25 %

64019210 | 25 %

64019290 | 25 %

64019900 | 25 %

64021210 | 25 %

64021290 | 25 %

64022000 | 25 %

64029110 | 25 %

64029190 | 25 %

64031200 | 25 %

64031900 | 25 %

64032000 | 25 %

64034000 | 25 %

64035105 | 25 %

64035111 | 25 %

64035115 | 25 %

64035119 | 25 %

64035191 | 25 %

64035195 | 25 %

64035199 | 25 %

64039105 | 25 %

64039111 | 25 %

64039113 | 25 %

64039116 | 25 %

64039118 | 25 %

64039191 | 25 %

64039193 | 25 %

64039196 | 25 %

64039198 | 25 %

64039905 | 25 %

64039911 | 25 %

64039931 | 25 %

64039933 | 25 %

64039936 | 25 %

64039938 | 25 %

64039950 | 25 %

64039991 | 25 %

64039993 | 25 %

64039996 | 25 %

64039998 | 25 %

64041100 | 25 %

64041910 | 25 %

64041990 | 25 %

64042010 | 25 %

64042090 | 25 %

64051000 | 25 %

64052010 | 25 %

64052091 | 25 %

64052099 | 25 %

64059010 | 25 %

64059090 | 25 %

65040000 | 25 %

65050010 | 25 %

65050030 | 25 %

65050090 | 25 %

65061010 | 25 %

65069100 | 25 %

65069910 | 25 %

65069990 | 25 %

66039010 | 25 %

66039090 | 25 %

69091900 | 25 %

69101000 | 25 %

69109000 | 25 %

70131000 | 25 %

70132210 | 25 %

70132290 | 25 %

70133311 | 25 %

70133319 | 25 %

70133391 | 25 %

70133399 | 25 %

70133710 | 25 %

70133751 | 25 %

70133759 | 25 %

70133791 | 25 %

70133799 | 25 %

70134110 | 25 %

70134190 | 25 %

70134200 | 25 %

70134910 | 25 %

70134991 | 25 %

70134999 | 25 %

70139110 | 25 %

70139190 | 25 %

70139900 | 25 %

71039100 | 25 %

71069100 | 25 %

71069200 | 25 %

71101100 | 25 %

71101910 | 25 %

71101980 | 25 %

71102100 | 25 %

71102900 | 25 %

71159000 | 25 %

71171900 | 25 %

71189000 | 25 %

73211200 | 25 %

73211900 | 25 %

73218100 | 25 %

73218200 | 25 %

73218900 | 25 %

82021000 | 25 %

82032000 | 25 %

82041100 | 25 %

82041200 | 25 %

82042000 | 25 %

82051000 | 25 %

82052000 | 25 %

82053000 | 25 %

82054000 | 25 %

82055100 | 25 %

82055910 | 25 %

82055980 | 25 %

82056000 | 25 %

82057000 | 25 %

82060000 | 25 %

82090020 | 25 %

82090080 | 25 %

82121010 | 25 %

82121090 | 25 %

82122000 | 25 %

82129000 | 25 %

82130000 | 25 %

82142000 | 25 %

82149000 | 25 %

83011000 | 25 %

83014011 | 25 %

83014019 | 25 %

83014090 | 25 %

83015000 | 25 %

83025000 | 25 %

84145100 | 25 %

84181020 | 25 %

84181080 | 25 %

84182110 | 25 %

84182151 | 25 %

84182159 | 25 %

84182191 | 25 %

84182199 | 25 %

84182900 | 25 %

84183020 | 25 %

84183080 | 25 %

84184020 | 25 %

84184080 | 25 %

84185011 | 25 %

84185019 | 25 %

84185090 | 25 %

84186900 | 25 %

84198120 | 25 %

84198180 | 25 %

84302000 | 25 %

84331110 | 25 %

84331151 | 25 %

84331159 | 25 %

84331190 | 25 %

84331910 | 25 %

84331951 | 25 %

84331959 | 25 %

84331970 | 25 %

84331990 | 25 %

84332010 | 25 %

84332050 | 25 %

84332090 | 25 %

84502000 | 25 %

84512100 | 25 %

84512900 | 25 %

84671110 | 25 %

84671190 | 25 %

84671900 | 25 %

84672110 | 25 %

84672191 | 25 %

84672199 | 25 %

84672210 | 25 %

84672230 | 25 %

84672290 | 25 %

84672920 | 25 %

84672951 | 25 %

84672953 | 25 %

84672959 | 25 %

84672970 | 25 %

84672980 | 25 %

84672985 | 25 %

84678100 | 25 %

84678900 | 25 %

85081100 | 25 %

85081900 | 25 %

85086000 | 25 %

85094000 | 25 %

85098000 | 25 %

85101000 | 25 %

85102000 | 25 %

85103000 | 25 %

85163100 | 25 %

85163200 | 25 %

85163300 | 25 %

85164000 | 25 %

85165000 | 25 %

85166010 | 25 %

85166050 | 25 %

85166070 | 25 %

85166080 | 25 %

85166090 | 25 %

85167100 | 25 %

85167200 | 25 %

85167920 | 25 %

85167970 | 25 %

85168020 | 25 %

85168080 | 25 %

85434000 | 25 %

87111000 | 25 %

87112010 | 25 %

87112092 | 25 %

87112098 | 25 %

87113010 | 25 %

87113090 | 25 %

87116010 | 25 %

87116090 | 25 %

87119000 | 25 %

90011010 | 25 %

90013000 | 25 %

94013100 | 25 %

94013900 | 25 %

94014100 | 25 %

94014900 | 25 %

94015200 | 25 %

94015300 | 25 %

94015900 | 25 %

94029000 | 25 %

94031051 | 25 %

94031058 | 25 %

94031091 | 25 %

94031093 | 25 %

94031098 | 25 %

94032020 | 25 %

94032080 | 25 %

94033011 | 25 %

94033019 | 25 %

94033091 | 25 %

94033099 | 25 %

94034010 | 25 %

94034090 | 25 %

94035000 | 25 %

94036010 | 25 %

94036030 | 25 %

94036090 | 25 %

94037000 | 25 %

94038200 | 25 %

94038300 | 25 %

94038900 | 25 %

94041000 | 25 %

94042110 | 25 %

94042190 | 25 %

94042910 | 25 %

94042990 | 25 %

94051140 | 25 %

94051150 | 25 %

94051190 | 25 %

94051940 | 25 %

94051950 | 25 %

94051990 | 25 %

94052140 | 25 %

94052150 | 25 %

94052190 | 25 %

94052940 | 25 %

94052950 | 25 %

94052990 | 25 %

94053100 | 25 %

94053900 | 25 %

94054110 | 25 %

94054131 | 25 %

94054139 | 25 %

94054210 | 25 %

94054231 | 25 %

94054239 | 25 %

94054910 | 25 %

94054940 | 25 %

94054990 | 25 %

94055000 | 25 %

97019100 | 25 %

1 Nomenklaturnumren är de som anges i Kombinerade nomenklaturen såsom den definieras i artikel 1.2 i rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan (EGT L 256, 7.9.1987, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1987/2658/oj) samt enligt bilaga I till den förordningen, och som är giltiga vid den tidpunkt då den här förordningen offentliggörs, med nödvändiga anpassningar enligt senare ändringslagstiftning, inbegripet senast kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/2522 av den 23 september 2024 om ändring av bilaga I till rådets förordning (EEG) nr 2658/87 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan ( EUT L, 2024/2522, 31.10.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/2522/oj).

BILAGA IV

KN 2025 | Tilläggstull

08021110 | 25 %

08021190 | 25 %

08021210 | 25 %

08021290 | 25 %

12019000 | 25 %

1 Nomenklaturnumren är de som anges i Kombinerade nomenklaturen såsom den definieras i artikel 1.2 i rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan (EGT L 256, 7.9.1987, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1987/2658/oj) samt enligt bilaga I till den förordningen, och som är giltiga vid den tidpunkt då den här förordningen offentliggörs, med nödvändiga anpassningar enligt senare ändringslagstiftning, inbegripet senast kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/2522 av den 23 september 2024 om ändring av bilaga I till rådets förordning (EEG) nr 2658/87 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan ( EUT L, 2024/2522, 31.10.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/2522/oj).

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2025/778 av den 14 april 2025 om handelspolitiska motåtgärder avseende vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater och om ändring av genomförandeförordning (EU) 2018/886

Europeiska unionens officiella tidning

II Icke-lagstiftningsakter

FÖRORDNINGAR