lagen.nu
(EU) 2026/807

Ändring av de tekniska tillsynsstandarder som fastställs i delegerad förordning (EU) 2023/206 vad gäller uppdatering av hänvisningar och anpassning av terminologi till följd av ändringar av förordning (EU) nr 575/2013

Titel
Kommissionens delegerade förordning (EU) 2026/807 av den 10 mars 2026 om ändring av de tekniska tillsynsstandarder som fastställs i delegerad förordning (EU) 2023/206 vad gäller uppdatering av hänvisningar och anpassning av terminologi till följd av ändringar av förordning (EU) nr 575/2013 (Text av betydelse för EES)
CELEX
32026R0807
Datum
2026-03-10
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 575/2013 av den 26 juni 2013 om tillsynskrav för kreditinstitut och om ändring av förordning (EU) nr 648/2012, särskilt artikel 124.11 tredje stycket och artikel 164.8 tredje stycket, och

(1) Genom Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1623 ändrades artikel 124 i förordning (EU) nr 575/2013, som rör behandling enligt schablonmetoden för kreditrisk av exponeringar som är säkrade genom fast egendom, för att bättre skilja mellan fastighetsexponeringar och bättre återspegla den risk som är förenad med dessa exponeringar. Denna ändring av artikel 124 i förordning (EU) nr 575/2013 ledde till en omnumrering av dess punkter. Även om bestämmelserna i kommissionens delegerade förordning (EU) 2023/206 fortfarande är lämpliga enligt artikel 124 i förordning (EU) nr 575/2013, ändrad genom förordning (EU) 2024/1623, bör omnumreringen återspeglas i kommissionens delegerade förordning (EU) 2023/206 för att säkerställa rättslig klarhet och rättssäkerhet.

(2) Genom förordning (EU) 2024/1623 ändrades också artikel 164.4 i förordning (EU) nr 575/2013, som rör behandlingen av hushållsexponeringar enligt internmetoden för kreditrisk, genom att det i den punkten infördes en tabell med värden på indatagolvet för förlust vid fallissemang (LGD), som ska användas av instituten för deras hushållsexponeringar som är säkrade genom bostadsfastighet eller andra hushållsexponeringar som är säkrade genom bostadsfastighet eller kommersiell fastighet. Till följd av detta ersattes hänvisningarna till LGD-värden i artikel 164 i förordning (EU) nr 575/2013 med hänvisningar till värden på LGD-indatagolvet. Dessa ändringar också bör återspeglas i delegerad förordning (EU) 2023/206 utan någon annan ändring i sak.

(3) Denna förordning grundar sig på det förslag till tekniska tillsynsstandarder som Europeiska bankmyndigheten har överlämnat till kommissionen.

(4) Europeiska bankmyndigheten har genomfört öppna offentliga samråd om förslaget till tekniska tillsynsstandarder som denna förordning bygger på, analyserat potentiella kostnader och fördelar samt begärt råd från den intressentgrupp som inrättats i enlighet med artikel 37 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1093/2010.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1 – Ändringar av delegerad förordning (EU) 2023/206

Delegerad förordning (EU) 2023/206 ska ändras på följande sätt:

1. Titeln ska ersättas med följande: Kommissionens delegerade förordning (EU) 2023/206 av den 5 oktober 2022 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 575/2013 vad gäller tekniska tillsynsstandarder som specificerar de typer av faktorer som ska beaktas vid bedömningen av riskvikters lämplighet för exponeringar säkrade genom panträtt i fast egendom och de villkor som ska beaktas vid bedömningen av huruvida LGD-indatagolvets värden är lämpliga för hushållsexponeringar säkrade genom panträtt i fast egendom

2. Artikel 1 ska ändras på följande sätt:

a) I punkt 1 ska första stycket ändras på följande sätt:

i) Inledningen ska ersättas med följande: Vid bedömningen av de riskvikters lämplighet som avses i artikel 124.9 första stycket i förordning (EU) nr 575/2013 ska de myndigheter som utsetts i enlighet med artikel 124.8 i den förordningen fastställa allt följande:

ii) Led a ska ersättas med följande: a) Förluster som andel av följande: i) När det gäller exponeringar som är säkrade genom bostadsfastigheter eller genom panträtt i bostadsfastigheter som avses i artikel 124.9 första stycket i förordning (EU) nr 575/2013, de förluster som rapporteras i enlighet med artikel 430a.1 a i den förordningen och det exponeringsvärde som rapporteras i enlighet med artikel 430a.1 c i den förordningen. ii) När det gäller exponeringar som är säkrade genom kommersiella fastigheter eller genom panträtt i kommersiella fastigheter enligt artikel 124.9 första stycket i förordning (EU) nr 575/2013, de förluster som rapporteras i enlighet med artikel 430a.1 d i den förordningen och det exponeringsvärde som rapporteras i enlighet med artikel 430a.1 f i den förordningen.

b) Punkt 2 ska ersättas med följande: 2. De myndigheter som har utsetts i enlighet med artikel 124.8 i förordning (EU) nr 575/2013 ska fastställa de förväntade förluster som avses i punkt 1 b på något av följande sätt: a) Genom justering av de förluster som avses i punkt 1 a uppåt eller nedåt. b) Genom att hålla förlusterna oförändrade. Vid fastställandet av de förväntade förluster som avses i punkt 1 b ska myndigheterna ta hänsyn till den framtida utveckling på marknaden för fast egendom som avses i artikel 124.9 b första stycket i förordning (EU) nr 575/2013 under en framtida period på minst ett år och upp till tre år om myndigheten så beslutar.

c) Punkt 4 ska ersättas med följande: 4. Om det råder stor osäkerhet om de faktorer som avses i punkt 3 e ska de myndigheter som utsetts i enlighet med artikel 124.8 i förordning (EU) nr 575/2013 beakta en försiktighetsmarginal när de fastställer förväntade förluster i enlighet med punkt 2 i den här artikeln.

d) I punkt 5 ska inledningen ersättas med följande: 5. Vid tillämpning av punkt 1 ska de myndigheter som utsetts i enlighet med artikel 124.8 i förordning (EU) nr 575/2013 beakta andra gällande makrotillsynsåtgärder som redan vidtagits för att hantera de identifierade systemrisker som påverkar de riskvikters lämplighet som avses i artikel 124.9 första stycket i den förordningen, inbegripet följande åtgärder i nationell lagstiftning som utformats för att stärka det finansiella systemets resiliens:

3. Artikel 2 ska ändras på följande sätt:

a) Rubriken ska ersättas med följande: Villkor som ska beaktas vid bedömningen av huruvida LGD-indatagolvets värden är lämpliga för exponeringar säkrade genom panträtt i fast egendom

b) I punkt 1 ska inledningen ersättas med följande: 1. Vid bedömningen av huruvida LGD-indatagolvets värden är lämpliga i enlighet med artikel 164.6 i förordning (EU) nr 575/2013 ska de myndigheter som utsetts i enlighet med punkt 5 i den artikeln, när de utför systemriskbedömningen på grundval av makroekonomiska obalanser som påverkar LGD-beräkningarna efter konjunkturcykeln, beakta samtliga följande villkor:

c) I punkt 2 b ska inledningen ersättas med följande: b) Andra gällande makrotillsynsåtgärder som redan vidtagits för att hantera de identifierade systemrisker som påverkar tillräckligheten för LGD-indatagolvets värden, inbegripet följande åtgärder i nationell lagstiftning som utformats för att öka det finansiella systemets resiliens:

4. Artikel 3 ska ersättas med följande: Artikel 3 Bedömningar för fastighetssegment eller särskilda delar av en medlemsstats territorium En myndighet som utsetts i enlighet med artikel 124.8 eller artikel 164.5 i förordning (EU) nr 575/2013 får beakta de faktorer som anges i artikel 1 i den här förordningen eller beakta villkoren i artikel 2 i den här förordningen för ett eller flera fastighetssegment eller en eller flera delar av en medlemsstats territorium.

5. Artikel 4 ska ersättas med följande: Artikel 4 Användning av andra datakällor Myndigheter som utsetts i enlighet med artikel 124.8 eller artikel 164.5 i förordning (EU) nr 575/2013 och som fastställer förluster i enlighet med artikel 1.1 a i den här förordningen, eller som bedömer huruvida LGD-indatagolvets värden är lämpliga i enlighet med artikel 2 i den här förordningen för ett fastighetssegment eller en del av en medlemsstats territorium, får använda andra datakällor, inbegripet nationella särskilda rapporterings- och kreditregister för det segmentet eller den delen av territoriet, under förutsättning att de data som samlas in i enlighet med artikel 430.1 a och artikel 430a i förordning (EU) nr 575/2013 inte är tillräckligt detaljerade.

Artikel 2 – Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 176, 27.6.2013, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/575/oj.

2 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1623 av den 31 maj 2024 om ändring av förordning (EU) nr 575/2013 vad gäller krav avseende kreditrisk, kreditvärdighetsjusteringsrisk, operativ risk, marknadsrisk och golvet för riskvägda tillgångar ( EUT L, 2024/1623, 19.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1623/oj).

3 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2023/206 av den 5 oktober 2022 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 575/2013 vad gäller tekniska tillsynsstandarder som specificerar de typer av faktorer som ska beaktas vid bedömningen av riskvikters lämplighet för exponeringar säkrade genom panträtt i fast egendom och de villkor som ska beaktas vid bedömningen av LGD-minimivärdens lämplighet för exponeringar säkrade genom panträtt i fast egendom (EUT L 29, 1.2.2023, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/206/oj).

4 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1093/2010 av den 24 november 2010 om inrättande av en europeisk tillsynsmyndighet (Europeiska bankmyndigheten) och om ändring av beslut nr 716/2009/EG och om upphävande av kommissionens beslut 2009/78/EG (EUT L 331, 15.12.2010, s. 12, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/1093/oj).

Kommissionens delegerade förordning (EU) 2026/807 av den 10 mars 2026 om ändring av de tekniska tillsynsstandarder som fastställs i delegerad förordning (EU) 2023/206 vad gäller uppdatering av hänvisningar och anpassning av terminologi till följd av ändringar av förordning (EU) nr 575/2013

1 Text av betydelse för EES.

Europeiska unionens officiella tidning

II Icke-lagstiftningsakter

FÖRORDNINGAR