lagen.
EU-förordning

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2026/1017 av den 7 maj 2026 om godkännande av L-treonin framställt med Escherichia coli CCTCC M 2024477 som fodertillsats för alla djurarter (Text av betydelse för EES)

CELEX
32026R1017
Typ
EU-förordning
Datum
20260507
EUT
L

Källa

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1831/2003 av den 22 september 2003 om fodertillsatser, särskilt artikel 9.2, och

1 Förordning (EG) nr 1831/2003 innehåller bestämmelser om godkännande av fodertillsatser samt om de skäl och förfaranden som gäller för sådana godkännanden.

2 En ansökan om godkännande av L-treonin framställt med Escherichia coli CCTCC M 2024477 har lämnats in i enlighet med artikel 7 i förordning (EG) nr 1831/2003. Till ansökan bifogades de uppgifter och handlingar som krävs enligt artikel 7.3 i förordning (EG) nr 1831/2003.

3 Ansökan gäller godkännande av L-treonin framställt med Escherichia coli CCTCC M 2024477 som fodertillsats för användning i foder och i dricksvatten för alla djurarter, med en begäran om att tillsatsen införs i kategorin näringstillsatser och i den funktionella gruppen aminosyror, deras salter och analoger.

4 Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (livsmedelsmyndigheten) konstaterade i ett yttrande av den 15 oktober 2025 att L-treonin framställt med Escherichia coli CCTCC M 2024477 som tillskott till foder i lämpliga mängder, i enlighet med målarternas näringsbehov, är säkert för målarterna. På grund av risken för näringsmässig obalans och av hygienskäl hyser livsmedelsmyndigheten dock betänkligheter när det gäller användningen av L-treonin i dricksvatten. Livsmedelsmyndigheten konstaterade vidare att användningen av L-treonin framställt med Escherichia coli CCTCC M 2024477 i foder är säker för konsumenterna och miljön. Livsmedelsmyndigheten kunde inte, i brist på uppgifter, dra några slutsatser om huruvida tillsatsen kan vara irriterande för hud eller ögon eller hudsensibiliserande, men konstaterade att användarna av tillsatsen riskerar att inandas endotoxiner. Livsmedelsmyndigheten konstaterade också att ämnet anses vara en effektiv källa till aminosyran L-treonin för alla icke-idisslande arter. För att vara lika effektivt för idisslare som för icke-idisslande arter bör ämnet skyddas mot nedbrytning i våmmen. Livsmedelsmyndigheten ansåg inte att det behövs några särskilda krav på övervakning efter utsläppandet på marknaden. Den bekräftade även den rapport om analysmetoden för fodertillsatsen i foder som lämnats av det referenslaboratorium som inrättats genom förordning (EG) nr 1831/2003.

5 Mot bakgrund av ovanstående anser kommissionen att L-treonin framställt med Escherichia coli CCTCC M 2024477 uppfyller villkoren i artikel 5 i förordning (EG) nr 1831/2003. Användningen av ämnet som fodertillsats bör därför godkännas för alla djurarter. Kommissionen anser att eventuella hygienrisker vid användningen av denna aminosyra i dricksvatten bör åtgärdas av foderföretagarna inom ramen för deras skyldigheter att säkerställa att de relevanta hygienkraven uppfylls enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 183/2005 om fastställande av krav för foderhygien. När L-treonin framställt med Escherichia coli CCTCC M 2024477 ges till idisslare bör ämnet skyddas mot nedbrytning i våmmen. Det är lämpligt att uppmärksamma användarna på att man bör ta hänsyn till intaget via fodret av alla de essentiella och villkorligt essentiella aminosyrorna, i synnerhet när L-treonin tillsätts i dricksvattnet. Kommissionen anser dessutom att lämpliga skyddsåtgärder bör vidtas för att motverka negativa effekter på hälsan hos användare av tillsatsen.

6 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1 – Godkännande

Det ämne i kategorin näringstillsatser och den funktionella gruppen aminosyror, deras salter och analoger som anges i bilagan godkänns som fodertillsats, under förutsättning att de villkor som anges i den bilagan uppfylls.

Artikel 2 – Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 268, 18.10.2003, s. 29, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1831/oj.

2 EFSA Journal, vol. 23(2025):10, artikelnr e9678 ( https://doi.org/10.2903/j.efsa.2025.9678).

3 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 183/2005 av den 12 januari 2005 om fastställande av krav för foderhygien (EUT L 35, 8.2.2005, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2005/183/oj).

BILAGA

Tillsatsens identifieringsnummer | Tillsatsens namn | Sammansättning, kemisk formel, beskrivning, analysmetod | Djurart eller djurkategori | Högsta ålder | Lägsta halt | Högsta halt | Övriga bestämmelser | Godkännandet gäller till och med

mg/kg helfoder med en vattenhalt på 12 %

Kategori: näringstillsatser. Funktionell grupp: aminosyror, deras salter och analoger.

3c410i | L-Treonin | Tillsatsens sammansättning L-Treonin Fast form Beskrivning av den aktiva substansen L-Treonin ≥ 98 % (torrsubstans) framställt med Escherichia coli CCTCC M 2024477 IUPAC-namn: (2S,3R)-2-amino-3-hydroxibutansyra Kemisk formel: C4H9NO3 CAS-nr: 72-19-5 Analysmetod Identifiering av L-treonin i fodertillsatsen: Food Chemical Codex monografi, L-threonine monograph Bestämning av halten treonin i fodertillsatsen: Jonbyteskromatografi med post-kolonnderivatisering och optisk detektion (IEC-VIS/FLD) – EN ISO 17180 Bestämning av halten treonin i förblandningar: Jonbyteskromatografi med post-kolonnderivatisering och optisk detektion (IEC-VIS/FLD) – EN ISO 17180 eller Jonbyteskromatografi med post-kolonnderivatisering och optisk detektion (IEC-VIS) – kommissionens förordning (EG) nr 152/2009 Bestämning av halten treonin i foderblandningar: Jonbyteskromatografi med post-kolonnderivatisering och optisk detektion (IEC-VIS) – kommissionens förordning (EG) nr 152/2009 Bestämning av halten treonin i dricksvatten: Jonbyteskromatografi med post-kolonnderivatisering och optisk detektion (IEC-VIS eller IEC-VIS/FLD) | Alla djurarter | – | – | – | 1. Ange följande i bruksanvisningen till tillsatsen och förblandningarna: lagringsvillkor, stabilitet vid värmebehandling och i dricksvatten. 2. Tillsatsen får användas via dricksvatten. 3. Foderföretagare ska se till att L-treonin skyddas mot nedbrytning i våmmen när det ges till idisslare. 4. Vattenhalten ska anges på tillsatsens etikett. 5. Ange följande på märkningen av tillsatsen och förblandningarna: Vid tillskott av L-treonin, särskilt via dricksvattnet, ska det tas hänsyn till alla de essentiella och villkorligt essentiella aminosyrorna för att undvika näringsmässig obalans. 6. Tillsatsens endotoxinhalt och dess dammrisk ska tillförsäkra en maximal endotoxinexponering på 1600 IU endotoxiner/m luft (3). 7. För användare av tillsatsen och förblandningarna ska foderföretagare fastställa driftsrutiner och organisatoriska åtgärder för att hantera potentiella risker som kan uppstå vid användning. Om dessa risker inte kan elimineras genom sådana rutiner och åtgärder ska tillsatsen och förblandningarna användas med personlig skyddsutrustning i form av hudskydd, ögonskydd och andningsskydd. | 28.5.2036

1 Närmare information om analysmetoderna finns på referenslaboratoriets webbplats: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_sv.

2 Kommissionens förordning (EG) nr 152/2009 av den 27 januari 2009 om provtagnings- och analysmetoder för offentlig kontroll av foder (EUT L 54, 26.2.2009, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/152/oj).

3 Exponering beräknad på grundval av tillsatsens endotoxinhalt och dammrisk enligt den metod som används av Efsa (EFSA Journal, vol. 16(2018):10, artikelnr 5458). Analysmetod: Europeiska farmakopén 2.6.14 (bakteriella endotoxiner).

Europeiska unionens officiella tidning

II Icke-lagstiftningsakter

FÖRORDNINGAR