lagen.nu
(EU) 2026/1777

Förlängning av godkännandet av ett preparat av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum som fodertillsats för slaktkycklingar (innehavare av tillståndet: ADM International Sarl, som i unionen företräds av ADM Specialty Ingredients (Europe) B.V.)

Titel
Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2026/1777 av den 24 juli 2026 om förlängning av godkännandet av ett preparat av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum som fodertillsats för slaktkycklingar (innehavare av tillståndet: ADM International Sarl, som i unionen företräds av ADM Specialty Ingredients (Europe) B.V.) och om upphävande av genomförandeförordning (EU) 2015/1490 (Text av betydelse för EES)
CELEX
32026R1777
Datum
2026-07-24
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1831/2003 av den 22 september 2003 om fodertillsatser, särskilt artikel 9.2, och

(1) Förordning (EG) nr 1831/2003 innehåller bestämmelser om godkännande av fodertillsatser samt om de skäl och förfaranden som gäller för att ett godkännande ska beviljas eller förlängas.

(2) Ett preparatet av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum godkändes för tio år som fodertillsats för slaktkycklingar genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/1490.

(3) En ansökan om förlängning av godkännandet av preparatet av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum som fodertillsats för slaktkycklingar har lämnats i enlighet med artikel 14.1 i förordning (EG) nr 1831/2003, med en begäran om att tillsatsen införs i kategorin zootekniska tillsatser och i den funktionella gruppen andra zootekniska tillsatser. Ansökan innehöll ett förslag om ändring av villkoren i det ursprungliga godkännandet, bestående av en justering av karvakrolhalten till 4,5–5,5 %, kanelaldehydhalten till 2,7–3,3 % och halten av oleoresin av Capsicum till minst 2 % (med en sammanlagd halt av kapsaicin och dihydrokapsaicin på 0,11–0,15 %). Till ansökan bifogades de uppgifter och handlingar som krävs enligt artikel 14.2 i förordning (EG) nr 1831/2003.

(4) I samband med den ansökan som lämnats in i enlighet med artikel 14.1 i förordning (EG) nr 1831/2003 har innehavaren av godkännandet för den berörda fodertillsatsen, Pancosma France S.A.S, också föreslagit att namnet på innehavaren av godkännandet för den berörda fodertillsatsen ska ändras till ADM International Sarl, som i unionen företräds av ADM Specialty Ingredients (Europe) B.V..

(5) Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (livsmedelsmyndigheten) konstaterade i sitt yttrande av den 19 november 2025 att sökanden hade lämnat belägg för att preparatet av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum under nuvarande godkända användningsvillkor är fortsatt säkert för målarterna, konsumenterna och miljön. När det gäller användarsäkerhet konstaterade livsmedelsmyndigheten också att tillsatsen bör betraktas som irriterande för hud, ögon och luftvägar och som hudsensibiliserande. Livsmedelsmyndigheten uppgav att ansökan om förlängning av godkännandet inte innehåller något förslag om ändring eller komplettering av villkoren i det ursprungliga godkännandet som skulle påverka tillsatsens effektivitet. Den angav därför att det inte finns något behov av att bedöma tillsatsens effektivitet i samband med att godkännandet förlängs. Den ansåg inte att det behövs några särskilda krav på övervakning efter utsläppandet på marknaden.

(6) Det referenslaboratorium som inrättats genom förordning (EG) nr 1831/2003 ansåg att slutsatserna och rekommendationerna i bedömningen av analysmetoden för preparatet av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum som fodertillsats i samband med det tidigare godkännandet är giltiga och tillämpliga på den aktuella ansökan. I enlighet med artikel 5.4 c i kommissionens förordning (EG) nr 378/2005 behövs därför ingen utvärderingsrapport från referenslaboratoriet.

(7) Mot bakgrund av ovanstående anser kommissionen att preparatet av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum uppfyller villkoren i artikel 5 i förordning (EG) nr 1831/2003. Godkännandet av tillsatsen bör därför förlängas. Kommissionen anser dessutom att lämpliga skyddsåtgärder bör vidtas för att motverka negativa effekter på hälsan hos användare av tillsatsen. I enlighet med de användningsvillkor som sökanden rekommenderar och med livsmedelsmyndighetens slutsats i sitt yttrande av den 27 januari 2015 att tillsatsen kan vara effektiv för slaktkycklingar vid den dos på 100 mg/kg helfoder som sökanden rekommenderar, bör dessutom en lägsta halt på 100 mg/kg helfoder föreskrivas.

(8) Dessutom bör ADM International Sarl, som i unionen företräds av ADM Specialty Ingredients (Europe) B.V., utses till innehavare av godkännandet av preparatet av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum.

(9) Till följd av förlängningen av godkännandet av preparatet av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum som fodertillsats bör genomförandeförordning (EU) 2015/1490 upphävas.

(10) Eftersom det inte finns några säkerhetsskäl som kräver en omedelbar tillämpning av de ändrade villkoren för godkännande av preparatet av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum, bör en övergångsperiod medges så att de berörda parterna kan anpassa sig till de nya krav som följer av förlängningen av godkännandet.

(11) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1 – Förlängning av godkännandet

Godkännandet av det preparat i kategorin zootekniska tillsatser och den funktionella gruppen andra zootekniska tillsatser som anges i bilagan förlängs under förutsättning att de villkor som anges i den bilagan uppfylls.

Artikel 2 – Upphävande

Genomförandeförordning (EU) 2015/1490 ska upphöra att gälla.

Artikel 3 – Övergångsbestämmelser

1. Preparatet av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum, som godkänts enligt genomförandeförordning (EU) 2015/1490, och förblandningar innehållande denna tillsats som har framställts och märkts före den 16 februari 2027 i enlighet med de bestämmelser som tillämpades före den 16 augusti 2026 får fortsätta att släppas ut på marknaden och användas till dess att de berörda lagren har tömts.

2. Foderblandningar och foderråvaror innehållande den i punkt 1 angivna fodertillsatsen som har framställts och märkts före den 16 augusti 2027 i enlighet med de bestämmelser som tillämpades före den 16 augusti 2026 får fortsätta att släppas ut på marknaden och användas till dess att de berörda lagren har tömts.

Artikel 4 – Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 268, 18.10.2003, s. 29, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1831/oj.

2 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/1490 av den 3 september 2015 om godkännande av preparatet av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum som fodertillsats för slaktkycklingar (innehavare av tillståndet Pancosma France S.A.S.) (EUT L 231, 4.9.2015, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/1490/oj).

3 EFSA Journal, vol. 23(2025), artikelnr e9793 ( https://doi.org/10.2903/j.efsa.2025.9793).

4 Kommissionens förordning (EG) nr 378/2005 av den 4 mars 2005 om tillämpningsföreskrifter för Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1831/2003 avseende skyldigheter och arbetsuppgifter för gemenskapens referenslaboratorium i samband med ansökningar om godkännande av fodertillsatser (EUT L 59, 5.3.2005, s. 8, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2005/378/oj).

5 EFSA Journal, vol. 13(2015):2, artikelnr 4011 ( https://doi.org/10.2903/j.efsa.2015.4011).

BILAGA

Tillsatsens identifieringsnummer | Namn på innehavaren av godkännandet | Tillsatsens namn | Sammansättning, kemisk formel, beskrivning, analysmetod | Djurart eller djurkategori | Högsta ålder | Lägsta halt | Högsta halt | Övriga bestämmelser | Godkännandet gäller till och med

mg tillsats/kg helfoder med en vattenhalt på 12 %

Kategori: zootekniska tillsatser. Funktionell grupp: andra zootekniska tillsatser (förbättring av resultatparametrarna)

4d11 | ADM International Sarl, som företräds i unionen av ADM Specialty Ingredients (Europe) B.V. | Preparat av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum | Tillsatsens sammansättning Preparat av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum som innehåller karvakrol: 4,5–5,5 % kanelaldehyd: 2,7–3,3 % oleoresin av Capsicum: ≥ 2 % (med en sammanlagd halt av kapsaicin och dihydrokapsaicin på 0,11–0,15 %) Fast form Beskrivning av den aktiva substansen karvakrol (≥ 98 % renhet), C10H14O, CAS-nr: 499-75-2 kanelaldehyd (≥ 98 % renhet), C9H8O, CAS-nr: 104-55-2 oleoresin av Capsicum med en sammanlagd halt av kapsaicin och dihydrokapsaicin på 6–7 % Analysmetoder Bestämning av karvakrol, kanelaldehyd, kapsaicin och dihydrokapsaicin i fodertillsatsen: Gaskromatografi med flamjonisationsdetektor (GC-FID) | Slaktkycklingar | — | 100 | 100 | 1. Ange följande i bruksanvisningen till tillsatsen och förblandningarna: lagringsvillkor och stabilitet vid värmebehandling. 2. Tillsatsen får inte användas tillsammans med andra källor till karvakrol, kanelaldehyd, kapsaicin och dihydrokapsaicin 3. För användare av tillsatsen och förblandningarna ska foderföretagare fastställa driftsrutiner och organisatoriska åtgärder för att hantera potentiella risker som kan uppstå vid användning. Om dessa risker inte kan elimineras genom sådana rutiner och åtgärder ska tillsatsen och förblandningarna användas med personlig skyddsutrustning i form av andningsskydd, ögonskydd och hudskydd. | 16 augusti 2036

1 JECFA Online Edition: Specifications for Flavourings, https://www.fao.org/food/food-safety-quality/scientific-advice/jecfa/jecfa-flav/en/.

2 Oleoresin som erhålls genom extraktion med lösningsmedel från torkade frukter av indisk röd chili (Capsicum annuum eller C. frutescens).

3 Närmare information om analysmetoderna finns på referenslaboratoriets webbplats: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_sv.

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2026/1777 av den 24 juli 2026 om förlängning av godkännandet av ett preparat av karvakrol, kanelaldehyd och oleoresin av Capsicum som fodertillsats för slaktkycklingar (innehavare av tillståndet: ADM International Sarl, som i unionen företräds av ADM Specialty Ingredients (Europe) B.V.) och om upphävande av genomförandeförordning (EU) 2015/1490

1 Text av betydelse för EES.

Europeiska unionens officiella tidning

II Icke-lagstiftningsakter

FÖRORDNINGAR