Socialstyrelsens föreskrifter om ändring i föreskrifterna och allmänna råden (SOSFS 2008:18) om psykiatrisk tvångsvård och rättspsykiatrisk vård
Ändrar
Bemyndigande
3 kap. Läkarundersökning vid fastspänning och avskiljning
En patient som är fastspänd med bälte eller liknande anordning, enligt 19 § andra stycket lagen (1991:1128) om psykiatrisk tvångsvård eller 8 § lagen (1991:1129) om rättspsykiatrisk vård, ska minst var fjärde timme undersökas på vårdinrättningen av en läkare som får fatta beslut om fastspänning. En patient under 18 år som är fastspänd med bälte, enligt 19 a § andra stycket lagen om psykiatrisk tvångsvård eller 8 § lagen om rättspsykiatrisk vård, ska minst en gång per timme undersökas på vårdinrättningen innan ett beslut fattas om förlängning av fastspänningen. Undersökningen ska göras av den läkare som ska fatta beslut om förlängningen. Innan det första beslutet om förlängning av fastspänningen tas får undersökningen på vårdinrättningen i stället göras av en
HSLF-FS legitimerad läkare som inte är den beslutande läkaren. Efter läkarun- 2021:36 dersökningen ska den legitimerade läkaren överföra information om undersökningen till den beslutande läkaren.
En patient som är avskild från andra patienter, enligt 20 § första stycket lagen (1991:1128) om psykiatrisk tvångsvård eller 8 § lagen (1991:1129) om rättspsykiatrisk vård, ska minst var åttonde timme undersökas på vårdinrättningen innan ett beslut fattas om förlängning av avskiljningen. Undersökningen ska göras av den läkare som ska fatta beslut om förlängningen. Innan ett beslut fattas om avskiljning för en bestämd tid över åtta timmar, enligt 20 § andra stycket lagen om psykiatrisk tvångsvård eller 8 § lagen om rättspsykiatrisk vård, ska den beslutande läkaren undersöka patienten på vårdinrättningen. Därefter ska en läkare som får fatta beslut om sådan avskiljning undersöka patienten på vårdinrättningen minst var 24:e timme. En patient under 18 år som är avskild från andra patienter, enligt 20 a § andra stycket lagen om psykiatrisk tvångsvård eller 8 § lagen om rättspsykiatrisk vård, ska minst varannan timme undersökas på vårdinrättningen innan ett beslut fattas om förlängning av avskiljningen. Undersökningen ska göras av den läkare som ska fatta beslut om förlängningen. Innan det första beslutet om förlängning av avskiljningen tas får undersökningen på vårdinrättningen i stället göras av en legitimerad läkare som inte är den beslutande läkaren. Efter läkarundersökningen ska den legitimerade läkaren överföra information om undersökningen till den beslutande läkaren.
Vid fastspänning och avskiljning av en patient under kvarhållning, enligt 6 a § tredje stycket lagen (1991:1128) om psykiatrisk tvångsvård eller 5 § första stycket lagen (1991:1129) om rättspsykiatrisk vård, ska bestämmelserna om läkarundersökning i 3 kap. 2 och 2 a §§ gälla.
Vid den undersökning som ska göras av den läkare som får besluta om fastspänning respektive avskiljning ska han eller hon bedöma om 1. kriterierna för tvångsåtgärden är uppfyllda, och 2. det finns medicinska risker med tvångsåtgärden.
Om undersökningen i stället görs av en legitimerad läkare som inte är den beslutande läkaren, ska den ge sådan information som den beslutande läkaren behöver för att kunna göra bedömningen enligt första stycket.
Denna författning träder i kraft den 1 september 2021. Socialstyrelsen OLIVIA WIGZELL Kristina Swiech
HSLF-FS 2021:36
HSLF-FS kan laddas ned eller beställas via Socialstyrelsens publikationsservice webb: www.socialstyrelsen.se/publikationer e-post: publikationsservice@socialstyrelsen.se