lagen.
LIVSFS 2022:4

Rättelseblad LIVSFS 2022:4

Utgivare
Livsmedelsverket

Källa

3 § Anmälan ska göras till Livsmedelsverket avseende 1. modersmjölksersättning enligt artikel 12.1 i förordning (EU) 2016/127, 2. tillskottsnäring som är framställd av hydrolyserade proteiner eller innehåller andra ämnen än dem som förtecknas i bilaga II till förordning (EU) 2016/127, 3. livsmedel för speciella medicinska ändamål enligt artikel 9 i förordning (EU) 2016/128, och 4. komplett kostersättning för viktkontroll enligt artikel 7 i förordning (EU) 2017/1798. Anmälningsplikten enligt första stycket 2 följer av artikel 12.2 i förordning (EU) 2016/127.

4 § Anmälan enligt 3 § ska göras av den livsmedelsföretagare som släpper ut ett livsmedel på marknaden i Sverige, och senast när livsmedlet släpps ut på marknaden för första gången. Till anmälan ska följande bifogas: 1. den etikett som används för livsmedlet, 2. livsmedlets namn, beteckning och användningsområde, och 3. namn och postadress till den livsmedelsföretagare som släpper ut livsmedlet på marknaden och den livsmedelsföretagare som tillverkar eller förpackar livsmedlet om det sker i Sverige.

5 § Avser anmälan sådan tillskottsnäring som innehåller andra ämnen än dem som förtecknas i bilaga II till förordning (EU) 2016/127 ska till anmälan även bifogas uppgifter om vilka ämnen som tillskottsnäringen innehåller som inte förtecknas i bilaga II till förordning (EU) 2016/127.

6 § Ändringar av de uppgifter som lämnats i anmälan enligt 4 § ska meddelas till Livsmedelsverket senast när livsmedlet, med ändringar, släpps ut på marknaden i Sverige för första gången. Ändringar av den etikett som används för livsmedlet och som enbart avser typsnitt eller färg behöver dock inte anmälas.

Obs! Detta rättelseblad ersätter sidan 2 av tidigare utgivna LIVSFS 2022:4. Rättelsen avser att ”första stycket 3” i 3 § andra stycket ändras till ”första stycket 2”. 2