Kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning
Lagrådsremiss
Kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning
Regeringen överlämnar denna remiss till Lagrådet.
Stockholm den 2 april 2020
Anna Hallberg
Carl Magnus Nesser (Utrikesdepartementet)
Lagrådsremissens huvudsakliga innehåll
Regeringen föreslår en ny lag med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning. Lagen innehåller bestämmelser om ansvarig myndighet för att förordningen följs och talan mot bristande överensstämmelse med kraven i förordningen. Vidare föreslås att lagen om patent- och marknadsdomstolar ändras. Ändringen innebär att Patent- och marknadsdomstolen ska handlägga mål och ärenden enligt det som föreskrivs i den föreslagna lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning. Den nya lagen och lagändringen ska träda i kraft den 12 juli 2020.
31 Beslut
Regeringen har beslutat att inhämta Lagrådets yttrande över förslag till 1. lag med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning, 2. lag om ändring i lagen (2016:188) om patent- och marknadsdomstolar.
42 Lagtext
Regeringen har följande förslag till lagtext.
2.1 Förslag till lag med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning
Härigenom föreskrivs följande.
Tillämpningsområde
1 § Denna lag kompletterar Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1150 av den 20 juni 2019 om främjande av rättvisa villkor och transparens för företagsanvändare av onlinebaserade förmedlingstjänster, här benämnd EU:s plattformsförordning.
Ansvarig myndighet
2 § Den myndighet som regeringen bestämmer ska stödja och kontrollera att EU:s plattformsförordning följs.
Talan mot bristande överensstämmelse
3 § En talan om förbud eller åläggande enligt artikel 14.1 i EU:s plattformsförordning, i den ursprungliga lydelsen, väcks vid Patent- och marknadsdomstolen.
4 § Ett beslut om förbud eller åläggande ska förenas med vite, om det inte finns särskilda skäl som gör att det inte behövs.
5 § En talan om utdömande av vite förs vid Patent- och marknadsdomstolen av den som har ansökt om förbudet eller åläggandet.
6 § Delgivning av domar och beslut som innefattar ett vitesföreläggande får ske enligt 34–37 §§ delgivningslagen (2010:1932) endast om det med beaktande av vad som har framkommit i det enskilda delgivningsärendet eller vid andra delgivningsförsök med delgivningsmottagaren finns anledning att anta att han eller hon har avvikit eller på annat sätt håller sig undan.
Denna lag träder i kraft den 12 juli 2020.
52.2 Förslag till lag om ändring i lagen (2016:188) om patent- och marknadsdomstolar
Härigenom föreskrivs att 1 kap. 4 § lagen (2016:188) om patent- och marknadsdomstolar ska ha följande lydelse.
Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse
1 kap.
4 § 1 Patent- och marknadsdomstolen handlägger mål och ärenden enligt det som föreskrivs i 1. lagen (1949:345) om rätten till arbetstagares uppfinningar, patentlagen (1967:837), lagen (1971:1078) om försvarsuppfinningar, lagen (1978:152) om svensk domstols behörighet i vissa mål på patenträttens område m.m. och växtförädlarrättslagen (1997:306), 2. lagen (1960:729) om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk, mönsterskyddslagen (1970:485), lagen (1992:1685) om skydd för kretsmönster för halvledarprodukter, varumärkeslagen (2010:1877), lagen (2017:322) om medling i vissa upphovsrättstvister, lagen (2018:1653) om företagsnamn och lagen (2018:1654) om skydd för beteckningar på jordbruksprodukter och livsmedel, 3. konkurrenslagen (2008:579), 3. konkurrenslagen (2008:579), marknadsföringslagen (2008:486), marknadsföringslagen (2008:486), lagen (1984:292) om avtalsvillkor lagen (1984:292) om avtalsvillkor mellan näringsidkare, lagen mellan näringsidkare, lagen (1994:1512) om avtalsvillkor i (1994:1512) om avtalsvillkor i konsumentförhållanden, lagen konsumentförhållanden, lagen (2000:1175) om talerätt för vissa (2000:1175) om talerätt för vissa utländska konsumentmyndigheter utländska konsumentmyndigheter och konsumentorganisationer, och konsumentorganisationer, försäkringsavtalslagen (2005:104), försäkringsavtalslagen (2005:104), lagen (2005:590) om insyn i vissa lagen (2005:590) om insyn i vissa finansiella förbindelser m.m., lagen finansiella förbindelser m.m., lagen (2006:484) om franchisegivares (2006:484) om franchisegivares informationsskyldighet, lagen informationsskyldighet, lagen (2010:510) om lufttransporter, (2010:510) om lufttransporter, lagen (2010:1350) om lagen (2010:1350) om uppgiftsskyldighet i fråga om uppgiftsskyldighet i fråga om marknads- och marknads- och konkurrensförhållanden, lagen konkurrensförhållanden, lagen (2014:836) om näringsförbud, (2014:836) om näringsförbud, lagen (2014:1344) med lagen (2014:1344) med kompletterande bestämmelser till kompletterande bestämmelser till EU:s tåg-, fartygs- och EU:s tåg-, fartygs- och busspassagerarförordningar, busspassagerarförordningar, konkurrensskadelagen (2016:964) konkurrensskadelagen (2016:964) , lagen (2016:977) om kollektiv
1 Senaste lydelse 2018:1691.
6och lagen (2016:977) om kollektiv förvaltning av upphovsrätt och förvaltning av upphovsrätt, och lagen (2020:000) med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning , och 4. annan lag. 4. annan lag.
Denna lag träder i kraft den 12 juli 2020.
73 Ärendet och dess beredning
I april 2018 presenterade Europeiska kommissionen ett förslag till en förordning om främjande av rättvisa villkor och transparens för företagsanvändare av onlinebaserade förmedlingstjänster COM(2018) 238. I förslaget redogjorde kommissionen för att det finns en stor potential i den gränsöverskridande plattformsekonomin. Potentialen kan dock inte utnyttjas fullt ut på grund av skadliga affärsmetoder och bristen på ändamålsenliga prövningsmekanismer. Efter förhandlingar mellan Europeiska unionens råd och Europaparlamentet under 2018 och 2019 nåddes en överenskommelse om en förordning. Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1150 av den 20 juni 2019 om främjande av rättvisa villkor och transparens för företagsanvändare av onlinebaserade förmedlingstjänster (EU:s plattformsförordning) beslutades den 14 juni 2019 och publicerades i Europeiska unionens officiella tidning den 11 juli 2019. Förordningen trädde i kraft den 31 juli 2019 och ska börja tillämpas den 12 juli 2020. Förordningen finns i bilaga 1 . EU:s plattformsförordning förutsätter att vissa kompletterande bestämmelser införs i nationell rätt. Inom Utrikesdepartementet har därför promemorian Kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning (Ds 2019:33) upprättats. I promemorian föreslås kompletterande regler till EU:s plattformsförordning. En sammanfattning av promemorian finns i bilaga 2 . Promemorians lagförslag finns i bilaga 3 . Promemorian har remissbehandlats. En förteckning över remissinstanserna finns i bilaga 4 . Remissyttrandena finns tillgängliga i Utrikesdepartementet (UD2018/07645/HI).
4 Reglering av plattformar på EU:s inre marknad
På EU:s inre marknad gäller fri rörlighet för varor, tjänster, personer och kapital. I artikel 26 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt (EUF-fördraget) anges att EU ska besluta om åtgärder som ska få den inre marknaden att fungera ändamålsenligt. För att nå målen i artikel 26 ska Europarlamentet och rådet besluta lagstiftning i enlighet med de bestämmelser som närmare beskrivs i artikel 114. Enligt EU-domstolens praxis får artikel 114 endast användas som grund för lagstiftning när det finns ett konkret hinder för den fria rörligheten på den inre marknaden och detta hinder inte kan undanröjas med mindre än att det finns gemensamma regler för medlemsstaterna. EU:s plattformsförordning har artikel 114 som rättslig grund. I Europeiska kommissionens förslag till en förordning angavs att den allt 7
8mer fragmenterade regleringen i EU vad gäller förhållandet mellan plattformar och deras företagsanvändare i hög grad komplicerar företagens förutsättningar och villkor. Därför har det bedömts finnas ett behov av att reglera detta område med gemensamma regler som är desamma i alla medlemsstater. Enligt kommissionen så finns det ingen lagstiftning på unionsnivå som omfattar de förmedlingsförhållanden mellan företag som berörs i förordningen.
5 Kompletterande bestämmelser till EU:s
plattformsförordning
EU-förordningar är, i enlighet med artikel 288 andra stycket i EUFfördraget, till alla delar bindande och direkt tillämpliga i alla medlemsstater. De ska tillämpas av domstolar och myndigheter i medlemsstaterna som direkt gällande rätt och de kan åberopas av enskilda. EU:s plattformsförordning är således bindande och direkt tillämplig i Sverige från och med den dag förordningen ska börja tillämpas. En EU-förordning får inte inkorporeras eller transformeras till nationell rätt och medlemsstaterna får inte utfärda bestämmelser i sådana frågor som regleras i förordningen. Det förekommer dock att EU-förordningar innehåller bestämmelser som medför en skyldighet för medlemsstaterna att anta nationella bestämmelser i vissa frågor. En EU-förordning hindrar normalt inte heller att en medlemsstat inför regler av verkställande karaktär. Exempelvis kan det behövas nationella regler om vilken myndighet som ska ansvara för tillämpningen av förordningens bestämmelser. Vad gäller EU:s plattformsförordning finns det enligt regeringens mening behov av att komplettera artiklarna 14 och 15 med nationella bestämmelser.
5.1 En ny lag med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning införs
Regeringens förslag: En ny lag med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning ska införas. Hänvisningarna i lagen till EU:s plattformsförordning ska, med undantag för hänvisningen i bestämmelsen om talan, vara dynamiska, dvs. avse förordningen i den vid varje tidpunkt gällande lydelsen.
Promemorians förslag överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna har inga invändningar mot förslagen.
9Skälen för regeringens förslag
Kompletterande bestämmelser ska införas i en ny lag
EU:s plattformsförordning kräver att kompletterande bestämmelser införs i nationell rätt. De kompletterande bestämmelserna kan innefatta skyldigheter för enskilda och kan även avse ingrepp i enskildas personliga eller ekonomiska förhållanden. Bestämmelserna kan även reglera rättegången i svensk domstol. Sådana bestämmelser bör regleras i lag. Någon befintlig lag där bestämmelserna på ett naturligt sätt kan ingå finns inte. Regeringen instämmer därför i den bedömning som görs i promemorian att de kompletterande bestämmelserna bör införas i en ny lag.
Hänvisningarna i lagen Hänvisningar till unionsrättsakter kan göras antingen statiska eller dynamiska. En statisk hänvisning innebär att hänvisningen avser unionsrättsakten i en viss angiven lydelse. En dynamisk hänvisning innebär att hänvisningen avser unionsrättsakten i den vid varje tidpunkt gällande lydelsen. EU:s plattformsförordning innebär att det måste införas bestämmelser om rätt att föra talan vid domstol i svensk rätt. I sådana bestämmelser bör hänvisningarna till EU:s plattformsförordning vara statiska, se avsnitt 5.3.1. I övrigt anser regeringen att det är lämpligt att hänvisningarna till EU:s plattformsförordning görs dynamiska, för att säkerställa att eventuella ändringar i förordningen får omedelbart genomslag.
5.2 Ansvarig myndighet
Regeringens förslag: Det ska i lagen anges att den myndighet som regeringen bestämmer ska stödja och kontrollera att EU:s plattformsförordning följs.
Promemorians förslag överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna: En majoritet av remissinstanserna har inga invändningar mot förslaget. Kommerskollegium ställer sig positiv att myndigheten får i uppgift att stödja att EU:s plattformsförordning följs. Enligt myndigheten kan det på förordningsnivå närmare anges vad som ska ingå i denna uppgift, t.ex. att lämna information, skapa nätverk och möjliggöra för berörda näringsidkare att ställa frågor. Kollegiet anser däremot inte att det vore förenligt med myndighetens nuvarande arbete att påföra ett kontrollansvar. Eftersom EU:s plattformsförordning i sig innehåller andra mekanismer för att säkerställa att förordningen följs – inrättandet av ett internt system för hantering av klagomål, en skyldighet att ange medlare och en möjlighet till talan i domstol för att stoppa eller förbjuda bristande överensstämmelse med kraven i förordningen – ifrågasätter Kommerskollegium om det överhuvudtaget är nödvändigt att i svensk rätt införa några kontrollåtgärder.
10Svenska institutet för europapolitiska studier (Sieps) och Myndigheten för digital förvaltning anser att det finns en risk att man i promemorian inte tillräckligt utförligt har utrett om de föreslagna åtgärderna räcker för att uppfylla förordningens krav på efterlevnad. Enligt Linköpings universitet bör Konkurrensverket utses till ansvarig myndighet eftersom Konkurrensverket har omfattande erfarenhet av de frågor som regleras av EU:s plattformsförordning. Lunds universitet hänvisar till Konkurrensverkets avancerade företagsoch marknadsövervakande roll och anför att verket med tanke på denna roll kan vara lämpligare än Kommerskollegium som ansvarig myndighet. Om inte den ansvariga myndigheten också ges befogenhet att vidta åtgärder kan det enligt Svea hovrätt (Patent- och marknadsöverdomstolen) ifrågasättas om Sverige uppfyller kravet på att säkerställa att EU:s plattformsförordning efterlevs. Eftersom förordningen inrymmer frågor av konkurrensrättslig karaktär bör Konkurrensverket utses till ansvarig myndighet. Svensk Handel anser också att Konkurrensverket har bäst kompetens för att ta sig an EU:s plattformsförordning och samtidigt bedriva en effektiv och proportionerlig tillsyn. Skälen för regeringens förslag: I artikel 15.1 i EU:s plattformsförordning anges att medlemsstaterna ska säkerställa att förordningen efterlevs på ett adekvat och ändamålsenligt sätt. I skäl 46 i förordningen anges att medlemsstaterna inte bör vara skyldiga att inrätta nya efterlevnadsorgan, utan kan anförtro uppgiften åt befintliga myndigheter. I skälet anges vidare att förordningen inte bör innebära en skyldighet för medlemsstaterna att sörja för efterlevnadsåtgärder ex officio eller att ålägga böter. Svea hovrätt ( Patent- och marknadsöverdomstolen ) anser att det kan ifrågasättas om inte den ansvariga myndigheten även bör ha befogenhet att vidta åtgärder. Sieps och Myndigheten för digital förvaltning anser att det finns en risk att de föreslagna åtgärderna i promemorian inte räcker för att uppfylla kravet på efterlevnad. Regeringen konstaterar att det i förordningen inte lämnas någon mer utförlig beskrivning av hur medlemsstaterna ska agera för att förordningen ska efterlevas. Det finns inte något uttalat krav på att efterlevnaden ska säkerställas genom att skapa regelrätt tillsyn, genom att införa skyldigheter för enskilda eller genom att ingripa i enskildas ekonomiska eller personliga förhållanden i övrigt. Som regeringen utvecklar i avsnitt 5.5, och som även Kommerskollegium påpekar, finns det i EU:s plattformsförordning flertalet inbyggda mekanismer som är avsedda att tillgodose att förordningen efterlevs. Det är enligt regeringens mening därmed tillräckligt, för att efterleva kravet i artikel 15.1, att i lagen ange att den myndighet som regeringen bestämmer ska stödja och kontrollera att förordningen följs. Det kan sedan på förordningsnivå närmare anges hur det stödjande och kontrollerande uppdraget ska se ut. Som Kommerskollegium framför och som även redogörs för i promemorian kan det vad gäller den stödjande verksamheten t.ex. handla om att lämna information till näringsidkare och skapa företagsnätverk och möjliggöra för berörda näringsidkare att ställa frågor om efterlevnaden av EU:s plattformsförordning. Uppgiften kan även innefatta krav på rapportering till regeringen och återkommande utvärderingar. Vad gäller den kontrollerande verksamheten gör 10
11regeringen i avsnitt 5.5 bedömningen att det är lämpligt att på förordningsnivå fastställa en skyldighet för den ansvariga myndigheten att initiera samråd med en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster eller en leverantör av sökmotorer som myndigheten bedömer kan ha överträtt förordningen för att kontrollera att förordningen följs. Som redogörs för i promemorian finns det i dag inte någon myndighet som har ansvar för hela det område som EU:s plattformsförordning reglerar. Linköpings universitet , Lunds universitet , Svea hovrätt (Patentoch marknadsöverdomstolen) och Svensk Handel anser att Konkurrensverket bör utses till ansvarig myndighet eftersom förordningen omfattar frågor med konkurrensrättslig karaktär. Regeringen instämmer i att förordningen omfattar vissa konkurrensrättsliga aspekter. En myndighet som är mer lämplig för uppdraget är dock Kommerskollegium. Kollegiet har erfarenhet av att arbeta med frågor som rör den inre marknaden, plattformsekonomi och villkor för näringsidkare. Myndigheten har även, som beskrivs i promemorian, ett liknande uppdrag vad gäller att informera näringsidkare om bestämmelserna i EU:s geoblockeringsförordning. Det ligger därmed närmast till hands att Kommerskollegium utses till ansvarig myndighet. Kommerskollegium har invänt mot att myndigheten åläggs att vidta kontrollåtgärder och Svensk Handel anser att den ansvariga myndigheten ska bedriva tillsyn. Regeringens avsikt är dock inte att den ansvariga myndigheten ska utföra någon regelrätt tillsyn som innefattar tvång eller annat ingrepp gentemot berörda näringsidkare.
5.3 Talan mot bristande överensstämmelse
5.3.1 En talan väcks vid Patent- och
marknadsdomstolen
Regeringens förslag: Det ska i lagen anges att en talan om förbud eller åläggande enligt artikel 14.1 i EU:s plattformsförordning, i den ursprungliga lydelsen, väcks vid Patent- och marknadsdomstolen. Det ska i lagen om patent- och marknadsdomstolar anges att Patentoch marknadsdomstolen handlägger mål och ärenden enligt det som föreskrivs i lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning.
Promemorians förslag överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna: En majoritet av remissinstanserna har inga invändningar mot förslagen. Svea hovrätt (Patent- och marknadsöverdomstolen) påpekar att det i vissa fall kan uppstå situationer då avtalsvillkor utgör dels en överträdelse av förordningen, dels en konkurrensbegränsning i strid med konkurrenslagen (2008:579). I det senare fallet har bl.a. sammanslutningar av företag en s.k. subsidiär talerätt i förhållande till Konkurrensverket. Därför bör förhållandet mellan förordningens direkt tillämpliga bestämmelser och bestämmelserna i konkurrenslagen om subsidiär talerätt
12analyseras närmare. Det bör enligt domstolen särskilt övervägas om ändringar bör göras av bestämmelserna i konkurrenslagen för att minimera ett oklart rättsläge med risk för parallella processer grundade på förordningens respektive konkurrenslagens bestämmelser. Förvaltningsrätten i Stockholm anser till skillnad från bedömningen i promemorian inte att EU:s plattformsförordning ställer krav på att en talan ska väckas i domstol. Förordningen står enligt domstolens mening inte i vägen för andra alternativ, t.ex. att domstolsprövningen initieras efter en ansökan, ett överklagande, en anmälan, en underställning eller någon annan åtgärd. Lunds universitet anser till skillnad från bedömningen i promemorian att en ordning där en domstol efter ett överklagande prövar en förvaltningsmyndighets beslut ryms inom lydelsen av artikel 14.1. Universitetet accepterar vidare slutsatsen i promemorian att en talan enligt artikeln är marknadsrättsligt orienterad och inte ägnad att slita en tvist mellan två stridande parter. Svenska institutet för europapolitiska studier ( Sieps ) anser att det möjligen borde ha gjorts en mer uttömmande analys av möjligheten för utländska offentliga aktörer att med stöd av EU:s plattformsförordning väcka talan i svensk domstol. Jämförelsen med lagen (2000:1175) om talerätt för vissa utländska konsumentmyndigheter och konsumentorganisationer hade möjligen varit mer övertygande om man i promemorian även hade pekat på bedömningarna som gjordes i samband med att den lagen antogs och visat på jämförelsens relevans. Svenskt Näringsliv efterfrågar en tydlig vägledning om vilka organisationer och sammanslutningar som är behöriga att väcka en talan. Sveriges advokatsamfund anser att det bör utredas om även en enskild part ska kunna väcka talan vid Patent- och marknadsdomstolen. Advokatsamfundet anser även att skälen för Patent- och marknadsdomstolens sammansättning – fyra ledamöter, av vilka två ska vara lagfarna domare och två ekonomiska experter – bör utvecklas närmare. Skälen för regeringens förslag: Enligt artikel 14.1 i EU:s plattformsförordning ska organisationer och sammanslutningar som har ett legitimt intresse av att företräda företagsanvändare eller av att företräda företagsanvändare av webbplatser, samt offentliga organ som inrättats i medlemsstater, ha rätt att vidta rättsliga åtgärder vid behöriga nationella domstolar i unionen, i enlighet med lagen i den medlemsstat där talan väcks, för att stoppa eller förbjuda eventuell bristande överensstämmelse med de relevanta kraven i förordningen som leverantörer av onlinebaserade förmedlingstjänster eller leverantörer av sökmotorer gör sig skyldiga till. I skäl 44 i förordningen anges att de rättsliga åtgärderna i nationell domstol bör syfta till att stoppa eller förhindra överträdelser av bestämmelserna i förordningen och förebygga framtida skador som kan undergräva hållbara affärsförbindelser i den onlinebaserade plattformsekonomin. I artikel 14.9 anges att den rätt som avses i punkt 1 inte ska påverka företagsanvändares och företagsanvändare av webbplatsers rätt att inleda åtgärder vid behöriga nationella domstolar, i enlighet med lagen i den medlemsstat där talan väcks. Förvaltningsrätten i Stockholm och Lunds universitet ifrågasätter bedömningen i promemorian att artikel 14.1 i EU:s 12
13plattformsförordning kräver att en talan väcks i domstol. Regeringen instämmer i att artikel 14.1 lämnar ett visst utrymme till medlemsstaterna vad gäller att nationellt reglera rätten att vidta rättsliga åtgärder vid nationell domstol. Regeringen anser att den föreslagna rätten att väcka talan vid domstol är ändamålsenlig och förenlig med artikel 14.1. De aktörer som har rätt att vidta rättsliga åtgärder med stöd av artikel 14.1 är de som uppfyller kraven i artikel 14.3 respektive 14.4. I fråga om organisationer och sammanslutningar som företräder företagsanvändare eller företagsanvändare av webbplatser handlar det bl.a. om att de ska vara inrättade på ett vederbörligt sätt, inte vara vinstdrivande och att de inte ska låta sina beslutsprocesser påverkas på ett otillbörligt sätt av tredjepartsfinansiärer. Vad gäller offentliga organ som har inrättats i en medlemsstat ska de ha rätt att vidta rättsliga åtgärder enligt artikel 14.1 förutsatt att de har fått i uppdrag att försvara de kollektiva intressena hos företagsanvändare eller företagsanvändare av webbplatser eller att säkerställa överensstämmelse med kraven i EU:s plattformsförordning. Svenskt Näringsliv efterfrågar en vägledning om vilka organisationer och sammanslutningar som är behöriga att väcka en talan. Regeringen konstaterar att frågan om rätt att väcka talan kommer att bli en fråga för rättstillämpningen. Sveriges advokatsamfund anser att det bör utredas om även en enskild part ska kunna väcka talan vid domstol. Regeringen har emellertid inte underlag för att nu överväga den frågan närmare. Artikel 14 får enligt regeringen läsas som att den ger organisationer, sammanslutningar och offentliga organ en rätt att väcka talan inte bara i den medlemsstat där de är inrättade utan även i övriga medlemsstater, i enlighet med lagen i den medlemsstat där talan väcks. Detta innebär bl.a. att en utländsk offentlig aktör – ett offentligt organ – kan ha rätt att väcka talan i Sverige mot en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster eller en leverantör av sökmotorer. I promemorian anförs att den omständigheten att en utländsk offentlig aktör agerar på svenskt territorium kan väcka principiella invändningar. I promemorian hänvisas, som en jämförelse, till att det i 2 § lagen om talerätt för vissa utländska konsumentmyndigheter och konsumentorganisationer finns en rätt för en myndighet i en annan EES-stat än Sverige att väcka talan i svensk domstol med anledning av en överträdelse av bestämmelser som genomför vissa EU-direktiv på framför allt konsumenträttens område. Svenska institutet för europapolitiska studier (Sieps) anser att det kan behövas en mer uttömmande analys av rätten för utländska offentliga aktörer att med stöd av artikel 14.1 väcka talan i svensk domstol och önskar ett förtydligande av vilken relevans jämförelsen med lagen om talerätt för vissa utländska konsumentmyndigheter och konsumentorganisationer har. Regeringen konstaterar, med anledning av vad Sieps framför, att artikel 14.1 ställer ett ovillkorat krav på att utländska aktörer ska kunna vidta rättsliga åtgärder vid svensk domstol och att de överväganden som låg till grund för antagandet av lagen om talerätt för vissa utländska konsumentmyndigheter och konsumentorganisationer inte påverkar Sveriges skyldighet att garantera rätten för utländska aktörer att vidta rättsliga åtgärder. Offentliga organ ska således ha rätt att vidta rättsliga åtgärder vid svensk domstol. Den talan som väcks ska enligt artikel 14.1 syfta till att ”stoppa eller förbjuda” bristande överensstämmelse med EU:s plattformsförordning hos 13
14en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster eller en leverantör av sökmotorer. Det handlar om att en leverantör agerar på ett sätt som bryter mot kraven i förordningen, eller låter bli att vidta de åtgärder som förordningen kräver. Talan om förbud eller åläggande förekommer i flera författningar som rör näringslivet. I 1 § lagen (1984:292) om avtalsvillkor mellan näringsidkare anges att Patent- och marknadsdomstolen får förbjuda en näringsidkare att fortsättningsvis ställa upp ett visst avtalsvillkor som är oskäligt. I 23 § marknadsföringslagen (2008:486) anges att en näringsidkare vars marknadsföring är otillbörlig får förbjudas att fortsätta med denna eller med någon annan liknande åtgärd. I 24 § anges att en näringsidkare som i sin marknadsföring låter bli att lämna väsentlig information får åläggas att lämna sådan information. Patent- och marknadsdomstolen är behörig domstol i mål om förbud eller åläggande enligt marknadsföringslagen. I 3 § lagen (1994:1512) om avtalsvillkor i konsumentförhållanden anges att om ett avtalsvillkor med hänsyn till pris och övriga omständigheter är oskäligt mot konsumenten, får Patent- och marknadsdomstolen förbjuda näringsidkaren att i framtiden i liknande fall använda samma eller väsentligen samma villkor, om förbudet är motiverat från allmän synpunkt eller annars ligger i konsumenternas eller konkurrenternas intresse. Mot bakgrund av att talan om förbud och åläggande redan förekommer i flera liknande författningar som reglerar näringsidkares agerande är det enligt regeringens mening lämpligt att den talan som kan väckas med stöd av artikel 14.1 är en talan om förbud eller åläggande. En talan om förbud eller åläggande får anses inkludera att stoppa bristande överensstämmelse. En talan enligt artikel 14.1 ska således avse att domstolen ska förbjuda fortsatt agerande som står i strid med förordningens krav, eller att den ska ålägga en leverantör att vidta de åtgärder som krävs för att denna fortsättningsvis ska följa kraven i förordningen. I artikel 14.1 anges att en talan ska avse bristande överensstämmelse med de ”relevanta kraven” i EU:s plattformsförordning som leverantörer av onlinebaserade förmedlingstjänster eller leverantörer av sökmotorer gör sig skyldiga till. Artikel 14 anger inte närmare vad som avses med relevanta krav. Den tolkning som ligger närmast till hands är enligt regeringens mening att relevanta kraven hänvisar till att flertalet av kraven i EU:s plattformsförordning enbart gäller för en kategori av leverantörer, inte för båda kategorierna. Som exempel kan nämnas att artikel 4.1 riktar ett krav på leverantörer av onlinebaserade förmedlingstjänster. Sökmotorleverantörer omfattas inte av kravet i artikel 4.1. Artikel 5.2 å andra sidan riktar sig endast till sökmotorleverantörer och kräver att dessa ska tillhandahålla en beskrivning om huvudparametrar på sina sökmotorer. Det finns även krav som gäller för båda kategorier av leverantörer, t.ex. kravet i artikel 5.3. Tolkningen att relevanta krav ska förstås på detta sätt vinner stöd i skäl 44 som anger att åtgärderna i nationell domstol med stöd av artikel 14.1 bör syfta till att stoppa eller förhindra överträdelser av ”bestämmelserna i denna förordning”. I skälet görs ingen uppdelning mellan relevanta krav och irrelevanta krav i förordningen. Sammanfattningsvis får det förstås som att en talan enligt artikel 14.1 generellt sett kan avse samtliga krav i EU:s plattformsförordning som gäller för en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster 14
15eller en leverantör av sökmotorer. I slutändan blir det dock upp till rättstillämpningen att avgöra vilka krav som är relevanta. Ett exempel på en talan kan enligt regeringens mening vara att en organisation, en sammanslutning eller ett offentligt organ anser att en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster bryter mot artikel 5.1, som anger att leverantören i sina allmänna villkor ska ange de huvudparametrar som bestämmer rangordning samt skälen för dessa huvudparametrars relativa betydelse jämfört med andra parametrar. Organisationen, sammanslutningen eller det offentliga organet kan då i en ansökan till domstolen yrka att domstolen ska ålägga leverantören att ange huvudparametrarna samt skälen för parametrarnas relativa betydelse jämfört med andra parametrar. Om talan vinner bifall kan domstolen i en dom ålägga leverantören att fortsättningsvis i sina allmänna villkor ange huvudparametrarna och skälen. En liknande talan om åläggande kan väckas om en sökmotorleverantör har brutit mot t.ex. artikel 7.2, som anger att sökmotorleverantörer ska ge en beskrivning av all differentierande behandling som de gör eller skulle kunna göra av varor eller tjänster som erbjuds konsumenter via dessa sökmotorer. Ett annat exempel på en talan om åläggande är om en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster i sina allmänna villkor inte har tillhandahållit all relevant information om tillträdet till och funktionen hos sina interna system för hantering av klagomål (artikel 11.3). Vad gäller talan om förbud kan ett exempel på en talan vara att en organisation, en sammanslutning eller ett offentligt organ anser att en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster bryter mot artikel 8 a), som anger att leverantörer ska avstå från att införa retroaktiva ändringar av de allmänna villkoren. Organisationen, sammanslutningen eller det offentliga organet kan då i en ansökan till domstolen yrka att domstolen ska förbjuda leverantören att tillämpa de retroaktivt införda ändringar som leverentören infört. Om talan vinner bifall kan domstolen i en dom förbjuda leverantören att fortsättningsvis i sina allmänna villkor tillämpa ändringarna. Det blir en fråga för den organisation eller sammanslutning eller det offentliga organ som väcker talan att bestämma vilket eller vilka krav som talan ska omfatta. Ordalydelsen av artikel 14.1 hindrar enligt regeringens mening inte flera förfaranden vid domstolen i de fall leverantören brister i överensstämmelse vad gäller flera krav. I praktiken torde dock det absolut vanligaste vara att en organisation, sammanslutning eller offentligt organ av processekonomiska skäl väljer att låta en talan omfatta samtliga de krav som leverantörens bristande överensstämmelse omfattar. Frågan är härefter vilken domstol som ska hantera den här typen av mål. Närmast till hands är enligt regeringens mening att patent- och marknadsdomstolarna ska pröva en talan om förbud eller åläggande. Lagen (2016:188) om patent- och marknadsdomstolar reglerar handläggningen av mål och ärenden i Patent- och marknadsdomstolen och Patent- och marknadsöverdomstolen samt sådan handläggning i Högsta domstolen som följer av bestämmelser i lagen (1 kap. 1 §). Stockholms tingsrätt är enligt lagen patent- och marknadsdomstol och Svea hovrätt är patent- och marknadsöverdomstol (1 kap. 2 §). Patent- och marknadsdomstolens domar och beslut får överklagas till Patent- och marknadsöverdomstolen, om inte något annat är föreskrivet. Patent- och 15
16marknadsöverdomstolens domar och beslut i tvistemål och ärenden får inte överklagas. Domstolen får dock, med vissa undantag, tillåta att ett avgörande överklagas till Högsta domstolen om det är av vikt för ledning av rättstillämpningen att överklagandet prövas av Högsta domstolen (1 kap. 3 §). Enligt 1 kap. 4 § 3 lagen om patent- och marknadsdomstolar handlägger Patent- och marknadsdomstolen mål och ärenden enligt bl.a. konkurrenslagen, lagen (2014:836) om näringsförbud, marknadsföringslagen, lagen om avtalsvillkor mellan näringsidkare, lagen om avtalsvillkor i konsumentförhållanden samt lagen om talerätt för vissa utländska konsumentmyndigheter och konsumentorganisationer. Utifrån de likheter som finns med nämnda mål och ärenden som redan i dag handläggs i patent- och marknadsdomstolarna, är det lämpligt att även en talan som väcks med stöd av artikel 14.1 i EU:s plattformsförordning handläggs av dessa domstolar. Patent- och marknadsdomstolarna har den expertis och erfarenhet – bl.a. om näringslivets villkor och konsumentförhållanden – som kan komma att behövas för att handlägga och döma i mål om förbud eller åläggande enligt EU:s plattformsförordning på ett kvalitativt och effektivt sätt (jfr prop. 2015/16:57 s. 160). Sammanfattningsvis är det lämpligt att i lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning införa en bestämmelse som anger att en talan om förbud eller åläggande enligt artikel 14.1 i EU:s plattformsförordning väcks vid Patent- och marknadsdomstolen. Eftersom bestämmelsen innehåller en möjlighet att besluta ett förbud eller åläggande mot en enskild anser regeringen att bestämmelsens hänvisning till artikel 14.1 ska vara statisk. Anledningen till att använda en statisk hänvisning är att ett förbud eller åläggande får anses ha en straffliknande karaktär. Lagen om patent- och marknadsdomstolar bör vidare kompletteras med uppgift i 1 kap. 4 § 3 om att Patent- och marknadsdomstolen handlägger mål och ärenden enligt det som föreskrivs i lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning. Därigenom blir det tydligt att mål enligt lagen handläggs enligt lagen om patent- och marknadsdomstolar, som reglerar bl.a. rättens sammansättning i målen (jfr 4 kap. 4 § och 5 § samt 5 kap. 3 §, 4 § och 10 §) och beredning av målen (jfr 4 kap. 9 § och 5 kap. 9 §). Sveriges advokatsamfund anser att skälen för Patent- och marknadsdomstolens sammansättning – fyra ledamöter, av vilka två ska vara lagfarna domare och två ekonomiska experter – bör utvecklas närmare. Regeringen anser, vad gäller denna synpunkt, att det är rimligt att samma huvudregler för rättens sammansättning gäller för mål enligt den föreslagna lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning som för mål enligt liknande lagar – bl.a. lagen om avtalsvillkor mellan näringsidkare och lagen om avtalsvillkor i konsumentförhållanden – som i dag handläggs av patent- och marknadsdomstolarna. Det är vidare ändamålsenligt att 4 kap. 4 § och 5 kap. 3 § lagen om patent- och marknadsdomstolar tillåter att antalet lagfarna domare och ekonomiska experter i viss mån anpassas utifrån omständigheterna i det enskilda fallet. Målen enligt lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning bör enligt regeringens mening handläggas som tvistemål där förlikning om saken inte är tillåten (indispositiva 16
17tvistemål) eftersom en talan om förbud eller åläggande inte är inriktad på att slita en privat tvist mellan två stridande parter utan, som Lunds universitet påpekar, är av marknadsrättslig karaktär. Rättegången handlar om att pröva om en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster eller en leverantör av sökmotorer brister i sin överensstämmelse med krav som har till ändamål att skydda intressen för flertalet näringsidkare, som alla kan vara drabbade av den bristande överensstämmelsen. Det kan därmed inte överlåtas på parterna att fullt ut disponera över processen. Att målen handläggs som indispositiva tvistemål innebär bl.a. att domstolen vid behov kommer att kunna komplettera processmaterialet. En särskild fråga är hur en talan enligt lagen förhåller sig till andra, närliggande, lagar. Om den som väcker en talan t.ex. gör gällande att ett allmänt villkor som i strid med artikel 8 a) har införts efter avtalsslutet med retroaktiv verkan (jfr skäl 32) är oskäligt i den mening som avses i 1 § lagen om avtalsvillkor mellan näringsidkare uppkommer frågan: Bör talan i ett sådant fall bör kunna föras enligt båda lagarna, eller endast enligt en lag, och i så fall vilken? Svea hovrätt (Patent- och marknadsöverdomstolen) påpekar att det kan uppstå situationer då avtalsvillkor utgör dels en överträdelse av EU:s plattformsförordning, dels en konkurrensbegränsning i strid med konkurrenslagen. Det finns enligt domstolen en risk för ett oklart rättsläge och parallella domstolsprocesser i de fall sammanslutningar av företag med stöd av s.k. subsidiär talerätt enligt 3 kap. 2 § och 1 kap. 5 § andra stycket konkurrenslagen kan väcka talan om åläggande i Patent- och marknadsdomstolen. Regeringen konstaterar, vad gäller frågan om en talan bör kunna föras med stöd av olika regelverk och risken för parallella domstolsprocesser, att det i artikel 1.4 i EU:s plattformsförordning anges att förordningen inte ska påverka tillämpningen av nationella regler som, i enlighet med unionslagstiftningen, förbjuder eller bestraffar ensidigt uppträdande eller otillbörliga affärsmetoder i den utsträckning de relevanta aspekterna inte omfattas av förordningen. I artikeln anges även att förordningen inte ska påverka tillämpningen av nationell civilrätt, särskilt avtalsrätt, i den mån de nationella civilrättsliga reglerna överensstämmer med unionslagstiftningen och i den utsträckning de relevanta aspekterna inte omfattas av förordningen. Eftersom domstolen i dessa mål normalt inte prövar frågor som omfattas av EU:s plattformsförordning anser regeringen att risken för parallella domstolsprocesser är liten. I denna slutsats beaktar regeringen, vad gäller mål enligt avtalsvillkorslagen och konkurrenslagen, att det torde vara sällsynt att överträdelser av EU:s plattformsförordning även innebär överträdelser av avtalsvillkorslagen eller av de i 3 kap. 1 § konkurrenslagen nämnda förbuden mot konkurrensbegränsningar, och därmed kunna ligga till grund för en talan i Patent- och marknadsdomstolen. Det bör även noteras att 3 kap. 6 § lagen om patentoch marknadsdomstolar ger domstolen möjlighet att, med vissa begränsningar, i en och samma rättegång handlägga mål eller ärenden som avses i 1 kap. § 4 i lagen tillsammans med andra mål eller ärenden som avses i den bestämmelsen.
185.3.2 Förbud ska förenas med vite
Regeringens förslag: Ett beslut om förbud eller åläggande ska förenas med vite, om det inte finns särskilda skäl som gör att det inte behövs.
Promemorians förslag överensstämmer i sak med regeringens. Remissinstanserna har inga invändningar mot förslaget. Skälen för regeringens förslag: Om Patent- och marknadsdomstolen beslutar ett förbud eller åläggande bör det enligt regeringens mening finnas ett påtryckningsmedel som tillgodoser att beslutet följs av leverantören. Vitet är avsett att styra leverantörens framtida beteende (jfr prop. 2003/04:121 s. 146). Huvudregeln bör alltså vara att ett beslut om förbud eller åläggande förenas med vite. En liknande bestämmelse finns i 5 § lagen (1984:292) om avtalsvillkor mellan näringsidkare, 3 § lagen (1994:1512) om avtalsvillkor i konsumentförhållanden och 26 § marknadsföringslagen (2008:486). Det kan dock finnas enskilda fall där ett beslut om förbud eller åläggande inte behöver förenas med vite, där detta av särskilda skäl inte behövs. I dessa fall bör vite inte beslutas. Det bör enligt regeringens mening överlämnas till patent- och marknadsdomstolarna att besluta i vilka särskilda fall vite inte behövs.
5.3.3 Utdömande av vite
Regeringens förslag: En talan om utdömande av vite ska få föras vid Patent- och marknadsdomstolen av den som har ansökt om förbudet eller åläggandet.
Promemorians förslag överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna: En remissinstans tillstyrker förslaget, medan övriga instanser inte har några invändningar mot det. Skälen för regeringens förslag: En talan om utdömande av vite bör få föras vid Patent- och marknadsdomstolen av den som har ansökt om förbudet eller åläggandet, jfr 49 § marknadsföringslagen (2008:486) och 9 § lagen (1994:1512) om avtalsvillkor i konsumentförhållanden. I 3 kap. 5 § lagen (2016:188) om patent- och marknadsdomstolar anges att mål om utdömande av vite ska handläggas enligt reglerna i rättegångsbalken om åtal för brott för vilket det inte är föreskrivet svårare straff än böter.
5.3.4 Delgivning av ett vitesföreläggande
Regeringens förslag: Stämningsmannadelgivning genom att en dom eller ett beslut som innefattar ett vitesföreläggande lämnas till en annan person än delgivningsmottagaren ska få ske endast om det med beaktande av vad som har framkommit i det enskilda delgivningsärendet eller vid andra delgivningsförsök med
19delgivningsmottagaren finns anledning att anta att han eller hon har avvikit eller på annat sätt håller sig undan.
Promemorians förslag överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna har inga invändningar mot förslaget. Skälen för regeringens förslag: I delgivningslagen (2010:1932) finns det bestämmelser om när delgivning ska utföras i mål eller ärende hos domstol eller annan myndighet eller när delgivning i annat fall ska utföras enligt lag eller annan författning. I 11 § anges att vid delgivning med en fysisk person är han eller hon delgivningsmottagare. Vid delgivning med annan juridisk person än staten är en person som har rätt att företräda den juridiska personen delgivningsmottagare. Om flera är behöriga tillsammans, är var och en av dem delgivningsmottagare. I 34–37 §§ anges att s.k. stämningsmannadelgivning under vissa förutsättningar får utföras genom att den handling som ska delges lämnas till en annan person än den som är delgivningsmottagare. I 2 § lagen (1985:206) om viten anges att ett vitesföreläggande ska vara riktat till en eller flera namngivna fysiska eller juridiska personer (adressater). Om föreläggandet innebär en skyldighet för adressaten att vidta en viss åtgärd, ska det av föreläggandet framgå vid vilken tidpunkt eller inom vilken tidsfrist åtgärden ska vidtas. På samma sätt som regleras i 5 a § lagen (1984:292) om avtalsvillkor mellan näringsidkare och 9 a § lagen (1994:1512) om avtalsvillkor i konsumentförhållanden är det enligt regeringens mening lämpligt att i lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning ta med en bestämmelse om att en dom eller ett beslut som innefattar ett vitesföreläggande i första hand bör lämnas till den person som är delgivningsmottagare, och att delgivning enligt 34–37 §§ i delgivningslagen endast ska få utföras om det med beaktande av vad som har framkommit i det enskilda delgivningsärendet eller vid andra delgivningsförsök med mottagaren finns anledning att anta att han eller hon har avvikit eller på annat sätt håller sig undan.
5.4 Bestämmelser om att utse organisationer, sammanslutningar och offentliga organ
Regeringens bedömning: Det bör inte införas bestämmelser i lagen om att utse organisationer, sammanslutningar eller offentliga organ.
Promemorians bedömning överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna: En majoritet av remissinstanserna har inga invändningar mot bedömningen. Konkurrensverket instämmer i att det inte bör införas bestämmelser i lagen om att utse organisationer, sammanslutningar eller offentliga organ. Umeå universitet anser att det är osäkert hur organisationer, sammanslutningar och offentliga organ ska utses och poängterar att det inte är nödvändigt att de utses för att de ska kunna ha rättskapacitet.
20Universitetet anser därmed att det i dagsläget är rimligt att inte införa bestämmelser i lagen om att utse dem. Linköpings universitet anser att det bör införas bestämmelser i lagen om att utse organisationer, sammanslutningar eller offentliga organ . Även om en intresseorganisation kan väcka talan utan att vara utsedd av en medlemsstat blir en sådan talan mer resurskrävande. Lunds universitet anser att bedömningen om huruvida en viss organisation är berättigad att föra talan enligt artikel 14.1 framstår som avsevärt mer komplex än vad som krävs i andra bestämmelser med talerätt för organisationer, bl.a. 47 § p. 3 marknadsföringslagen (2008:486). I promemorian har betydelsen av en mekanism för att utse organisationer med talerätt underskattats. Om det stämmer att det i nuläget inte finns sådana organisationer eller sammanslutningar som avses i artikel 14.3 framstår detta som ett argument för att peka ut en befintlig myndighet att bära talerätt enligt artikel 14.1. Universitetet anser att artikel 14.9 är svårtolkad men får uppfattas som en erinran om att en enskild som lidit skada till följd av att förordningens regler har överträtts har möjlighet att väcka skadeståndstalan enligt allmänna nationella civilprocessuella förutsättningar. Enskilda företagsanvändare respektive företagsanvändare av webbplatser har därför inte rätt att med stöd av förordningen i sig inleda sådana förfaranden som regleras i artikel 14.1. Stockholms tingsrätt (Patent- och marknadsdomstolen) anser att det vore värdefullt med en djupare analys av vilka organisationer, sammanslutningar eller offentliga organ som ska ha talerätt och hur prövningen av detta ska ske i domstol. Det bör även övervägas om en myndighet ska utses att kunna väcka talan enligt artikel 14.1 i EU:s plattformsförordning. Sveriges advokatsamfund anser att det bör utredas närmare om det ska införas bestämmelser om hur taleberättigade organisationer och sammanslutningar ska utses, t.ex. genom ansökan hos den ansvariga myndigheten. I avsaknad av sådana bestämmelser skapas det en osäkerhet kring om en organisation eller sammanslutning är behörig att väcka talan. Det kan enligt advokatsamfundet vidare ifrågasättas om Sverige uppfyller kraven i artikel 15.1 på att säkerställa efterlevnad av EU:s plattformsförordning om det inte finns några taleberättigade parter enligt artikel 14.1. Det bör enligt advokatsamfundet även utredas om ett statligt organ ska utses som ska kunna väcka talan enligt artikel 14.1. Svea hovrätt (Patent- och marknadsöverdomstolen) ställer sig tveksam till slutsatsen i promemorian att det i Sverige inte finns några organisationer, sammanslutningar eller offentliga organ som uppfyller kraven i artikel 14. Om slutsatsen skulle stämma innebär det att den föreslagna bestämmelsen i lagen om talan mot bristande överensstämmelse inte får någon effekt.
Skälen för regeringens bedömning
Regleringen i EU:s plattformsförordning Enligt artikel 14.5 i EU:s plattformsförordning får medlemsstaterna utse organisationer eller sammanslutningar som är etablerade i en medlemsstat och som har begärt att bli utsedda och som uppfyller kraven i artikel
2114.3, samt offentliga organ som har inrättats i en medlemsstat och som uppfyller kraven i artikel 14.4. Utseendet ska gälla att dessa har beviljats den rätt som avses i artikel 14.1, dvs. att vidta rättsliga åtgärder vid behöriga nationella domstolar i EU för att stoppa eller förbjuda bristande överensstämmelse med kraven i förordningen. Artikel 14.5 reglerar dock inte hur det faktiska beviljandet av rätten att vidta rättsliga åtgärder ska gå till eller vilket organ som ska besluta om det. Medlemsstaterna ska enligt artikel 14.5 underrätta Europeiska kommissionen om namn och uppdrag för utsedda organisationer, sammanslutningar eller offentliga organ. Kommissionen ska enligt artikel 14.6 upprätta en förteckning över de organisationer, sammanslutningar och offentliga organ som utsetts. Enligt artikel 14.7 ska domstolarna acceptera denna förteckning som ett bevis för rättskapaciteten för en organisation, sammanslutning eller offentligt organ, utan att det inskränker domstolens behörighet att pröva huruvida kärandens uppdrag motiverar att den väcker talan i det enskilda fallet. I skäl 45 i förordningen anges att när medlemsstaterna lämnar en underrättelse till kommissionen bör de särskilt hänvisa till de relevanta nationella bestämmelser i enlighet med vilka organisationen, sammanslutningen eller det offentliga organet inrättats. I skälet anges även att organisationer, sammanslutningar och offentliga organ som inte har utnämnts av en medlemsstat bör ha möjlighet att väcka talan vid nationella domstolar, med förbehåll för en undersökning av rättskapaciteten i enlighet med de kriterier som anges i förordningen.
Talerätt Svea hovrätt (Patent- och marknadsöverdomstolen) ifrågasätter slutsatsen i promemorian att det i Sverige inte finns några organisationer, sammanslutningar eller offentliga organ som uppfyller kraven i artikel 14. Sveriges advokatsamfund anser att det kan ifrågasättas om Sverige uppfyller sina skyldigheter enligt artikel 15.1 i EU:s plattformsförordning om det inte finns några taleberättigade parter. Stockholms tingsrätt (Patent- och marknadsdomstolen) och Lunds universitet efterfrågar en djupare analys av vilka som har talerätt och hur prövningen av talerätt ska gå till i domstolen. Det är enligt regeringens mening svårt att i nuläget, innan EU:s plattformsförordning har börjat tillämpas, bedöma i vilken utsträckning det i Sverige eller andra medlemsstater finns sådana organisationer eller sammanslutningar som avses i artikel 14.3, dvs. som varaktigt företräder kollektiva intressen hos företagsanvändare eller företagsanvändare av webbplatser och som i övrigt uppfyller kraven i artikel 14.3. Det blir en fråga för den framtida rättstillämpningen att pröva i vilken omfattning talerätt föreligger för organisationer, sammanslutningar och offentliga organ. Som Lunds universitet anför framstår kriterierna för talerätt som mer komplexa än i andra bestämmelser om talerätt för organisationer, bl.a. bestämmelsen i 47 § 3 marknadsföringslagen. Detta är en följd av hur artiklarna 14.3 och 14.4 är utformade. Regeringen håller vidare med universitetet om att artikel 14.9 är svårtolkad men instämmer i universitetets slutsats att artikeln i sig inte ger rätt för enskilda företagsanvändare eller företagsanvändare av webbplatser att med stöd av artikel 14.1 vidta rättsliga åtgärder vid nationell domstol.
22Lagbestämmelser om att utse organisationer, sammanslutningar eller offentliga organ Ett alternativ som skulle kunna förenkla prövningen för domstolen är att införa ovan nämnda system för att utse organisationer, sammanslutningar eller offentliga organ och föra upp dem på förteckningen enligt artikel 14.6. Förteckningen skulle sedan enligt artikel 14.7 kunna användas som bevis för att organisationen, sammanslutningen eller det offentliga organet uppfyller kraven i artikel 14.3 respektive artikel 14.4. Införandet av ett sådant system väcker dock frågor om bl.a. hur förfarandet för godkännande skulle utformas enligt vad som anges ovan och hur förteckningen ska tillämpas inom ramen för domstolsprocessen. Det finns inte tillräckligt beredningsunderlag för att i nuläget införa ett sådant system. Inom ramen för de pågående förhandlingarna om förslaget till direktiv om grupptalan för att skydda konsumenters kollektiva intressen, och om upphävande av direktiv 2009/22/EG (COM (2018) 184), finns förslag på en liknande ordning. Det finns även skäl att avvakta det arbetet. Som anförts är det enligt regeringens mening inte tydligt i EU:s plattformsförordning hur det faktiska beviljandet av rätten att vidta rättsliga åtgärder ska gå till eller vilket organ som ska besluta om det. Det är även så, vilket även Umeå universitet och Linköpings universitet anför, att den omständigheten att en organisation, sammanslutning eller ett offentligt organ inte har utsetts av en medlemsstat inte står i vägen för att en talan väcks i domstol. Det blir, som tydliggörs i artikel 15.7 och skäl 45, upp till domstolen att i det enskilda fallet bedöma om talerätt föreligger. Regeringen anser därför, och som även Konkurrensverket och Umeå universitet anför, men i motsats till synpunkten från Linköpings universitet , Lunds universitet och Sveriges advokatsamfund , att det inte i nuläget är lämpligt att i lagen införa bestämmelser om att utse organisationer, sammanslutningar eller offentliga organ. Det bör även noteras att artikel 14.5 inte ålägger medlemsstaterna en skyldighet att införa ett system för att utse organisationer, sammanslutningar eller offentliga organ: medlemsstaterna får göra detta. Det finns i linje med vad som anförts ingenting som hindrar att frågan tas upp till förnyad bedömning i framtiden. Vid en sådan bedömning kan det, som Lunds universitet , Stockholms tingsrätt (Patent- och marknadsdomstolen) och Sveriges advokatsamfund efterfrågar, även analyseras om det finns anledning att Sverige inrättar ett sådant offentligt organ som avses i artikel 14.4, och som kan väcka talan enligt artikel 14.1.
5.5 Överträdelser
Regeringens bedömning: Det bör inte införas ytterligare bestämmelser om överträdelser i lagen.
Promemorians bedömning överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna: En majoritet av remissinstanserna har inga invändningar mot bedömningen.
23Konkurrensverket anser att frågan om ett korrekt genomförande av artikel 15.2 förutsätter att en myndighet ges särskilda befogenheter för att kunna ingripa vid överträdelser behöver analyseras närmare. Lunds universitet anser att adekvata och effektiva genomförandeåtgärder sannolikt kräver någon form av tillsynsverksamhet. I promemorian redovisas inte några överväganden bakom ställningstagandet att tillsyn inte behövs. Linköpings universitet anser att det bör införas mer kraftfulla sanktioner för överträdelser, t.ex. att den ansvariga myndigheten ska ges rätt att begära in uppgifter från företag. Det kan ifrågasättas om globala digitala plattformsföretag ser förslagen i promemorian om bl.a. samråd som tillräckligt avskräckande för att frivilligt anpassa sig. Sveriges advokatsamfund anser att det bör det utredas vidare om det behövs regler om ytterligare näringsrättsliga eller civilrättsliga sanktioner, inklusive regler om avgift och skadestånd. Samfundet ifrågasätter om förslaget i promemorian om samråd i regel kommer att leda till frivillig rättelse. Kommerskollegium påpekar att EU:s plattformsförordning i sig innehåller flera mekanismer för att säkerställa att förordningen följs och ifrågasätter om det är nödvändigt att i svensk rätt införa kontrollåtgärder. Skälen för regeringens bedömning: I avsnitt 5.2 föreslås att den myndighet som regeringen bestämmer ska stödja och kontrollera att EU:s plattformsförordning följs. Som anges i avsnittet kan det vad gäller det stödjande uppdraget t.ex. handla om att lämna information till näringsidkare och möjliggöra för dessa att ställa frågor om efterlevnaden av EU:s plattformsförordning. I avsnitt 5.3 lämnas förslag på hur artikel 14 i förordningen ska kompletteras i svensk rätt, bl.a. att en talan om förbud eller åläggande ska kunna väckas och att ett beslut om förbud eller åläggande som huvudregel ska förenas med vite. Förslagen syftar till att säkerställa att leverantörer av onlinebaserade förmedlingstjänster och leverantörer av sökmotorer följer de krav som förordningen ställer på dem. Även artikel 11 i EU:s plattformsförordning – som ställer krav på tillhandahållande av ett internt system för hantering av klagomål från företagsanvändare – och artikel 12 (medling) har som syfte att kraven i förordningen ska efterlevas. Det kommer således att finnas ett antal mekanismer på plats för att främja efterlevnad av förordningen och beivra överträdelser. Frågan är, mot denna bakgrund, om och i vilken utsträckning artikel 15.2 kräver ytterligare åtgärder. Enligt artikeln ska medlemsstaterna fastställa regler om tillämpliga åtgärder vid överträdelse av förordningen och säkerställa att åtgärderna genomförs. I skäl 46 anges att förordningen inte bör innebära en skyldighet för medlemsstaterna att sörja för efterlevnadsåtgärder ex officio eller att ålägga böter. Regeringen konstaterar att Konkurrensverket med flera anser att bestämmelser om tillsyn, ytterligare befogenheter eller möjligheter att påföra sanktioner kan behöva införas i lagen. Remissinstanserna ifrågasätter om de åtgärder som beskrivs i promemorian är tillräckliga för att leverantörer av onlinebaserade förmedlingstjänster och leverantörer av sökmotorer frivilligt kommer att vidta rättelse. Regeringen anser att man, vad gäller vilka krav artikel 15.2 ställer på Sverige, behöver beakta dels de mekanismer för främjande av efterlevnad som redan finns inbyggda i EU:s 23
24plattformsförordning, vilka Kommerskollegium omnämner, dels de åtgärder som kommer att följa av de lagbestämmelser som regeringen föreslår. Regeringen gör sammantaget bedömningen att artikel 15.2 inte föranleder ytterligare bestämmelser i lagen. Regeringen anser däremot, i likhet med vad som anförs i promemorian, att det är lämpligt att på förordningsnivå fastställa en skyldighet att initiera samråd. Den myndighet som ska stödja och kontrollera att förordningen följs ska utifrån denna skyldighet ta initiativ till att samråd sker med en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster eller en leverantör av sökmotorer som myndigheten bedömer kan ha överträtt förordningen för att kontrollera att förordningen följs. Vid sådana samråd ska myndigheten informera om de krav som förordningen ställer och redogöra för sin syn på överträdelsen. Myndigheten kan även svara på frågor samt hänvisa till domstolspraxis samt eventuella uppförandekoder eller riktlinjer från Europeiska kommissionen. Myndigheten kan även vidareförmedla kontaktuppgifter. Regeringen anser till skillnad från flera av remissinstanserna att samråd i de flesta fallen kommer att kunna leda till snabb och frivillig rättelse. Som anges i avsnitt 5.2 är inte tanken att den ansvariga myndigheten genom samrådet ska utföra någon regelrätt tillsyn som innefattar tvång gentemot berörda näringsidkare. Sammanfattningsvis finns det enligt regeringens uppfattning inte anledning att införa ytterligare bestämmelser om överträdelser i lagen.
5.6 Sekretess
Regeringens bedömning: Det finns inte behov av att införa nya sekretessbestämmelser i lag.
Promemorians bedömning överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna har inga invändningar mot bedömningen. Skälen för regeringens bedömning: Enligt 30 kap. 23 § första stycket offentlighets- och sekretesslagen (2009:400) gäller sekretess, i den utsträckning regeringen meddelar föreskrifter om det, i en statlig myndighets verksamhet som består i utredning, planering, prisreglering, tillståndsgivning, tillsyn eller stödverksamhet med avseende på produktion, handel, transportverksamhet eller näringslivet i övrigt. Sekretessen gäller dels för uppgift om en enskilds affärs- eller driftförhållanden, uppfinningar eller forskningsresultat, om det kan antas att den enskilde lider skada om uppgiften röjs, dels för uppgift om andra ekonomiska eller personliga förhållanden för den som har trätt i affärsförbindelse eller liknande förbindelse med den som är föremål för myndighetens verksamhet. Enligt 9 § första stycket offentlighets- och sekretessförordningen (2009:641) gäller sekretess, i den utsträckning som anges i bilagan till förordningen, i statliga myndigheters verksamhet, som består i utredning, planering, prisreglering, tillståndsgivning, tillsyn eller stödverksamhet med avseende på produktion, handel, transportverksamhet eller näringslivet i övrigt. Sekretess gäller för uppgift om en enskilds affärseller driftförhållanden, uppfinningar eller forskningsresultat, om det
25kan antas att den enskilde lider skada om uppgifterna röjs. Sekretess gäller även för uppgift om andra ekonomiska eller personliga förhållanden för den som har trätt i affärsförbindelse eller liknande förbindelse med den som är föremål för myndighetens verksamhet. Några bestämmelser om sekretess finns inte i EU:s plattformsförordning. I avsnitt 5.5 föreslår regeringen att det på svensk förordningsnivå ska fastställas en möjlighet till samråd. Sådana ärenden kan komma att innehålla moment av såväl utredning, tillsyn som stödverksamhet med avseende på handel. Inom ramen för ett sådant samråd är det möjligt att uppgifter om enskildas affärs- eller driftsförhållanden eller andra ekonomiska eller personliga förhållanden för den som har trätt i affärsförbindelse eller liknande förbindelse med den som är föremål för myndighetens verksamhet kan förekomma. Sådana uppgifter skulle kunna falla inom tillämpningsområdet för 30 kap. 23 § första stycket offentlighets- och sekretesslagen. I den mån det finns behov av författningsändring för att sekretess ska gälla för uppgifterna kan detta enligt regeringens bedömning åstadkommas på förordningsnivå, genom komplettering av bilagan till offentlighets- och sekretessförordningen.
6 Ikraftträdande- och övergångsbestämmelser
Regeringens förslag: Lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning ska träda i kraft den 12 juli 2020. Ändringen i lagen om patent- och marknadsdomstolar ska träda i kraft samma datum. Regeringens bedömning: Det finns inte något behov av övergångsbestämmelser.
Promemorians förslag och bedömning överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna har inga invändningar. Skälen för regeringens förslag och bedömningar: Enligt artikel 19 i EU:s plattformsförordning träder förordningen i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning. Förordningen ska tillämpas från och med den 12 juli 2020. Den nya lagen med kompletterande bestämmelser till förordningen bör enligt regeringen träda i kraft samma datum som förordningen ska börja tillämpas. Ändringen i lagen (2016:188) om patent- och marknadsdomstolar bör träda i kraft samma datum. Det saknas behov av övergångsbestämmelser.
267 Konsekvenser
Regeringens bedömning: Förslagen bedöms leda till ökade kostnader för Kommerskollegium och patent- och marknadsdomstolarna. Kostnaderna kan hanteras inom ramen för befintliga anslagsramar.
Promemorians bedömning överensstämmer med regeringens. Remissinstanserna: En majoritet av remissinstanserna har inga invändningar mot bedömningen. Statskontoret anser att det saknas underlag i promemorian för bedömningen att de nya uppgifterna ryms inom befintliga anslag för Kommerskollegium eller för någon annan myndighet. Svea hovrätt (Patent- och marknadsöverdomstolen) delar inte bedömningen att kostnaderna för de tillkommande målen kan hanteras inom ramen för befintliga anslag. Även om antalet mål skulle bli begränsat avser frågorna ett viktigt och växande område med stor betydelse. Målen kan dessutom komma att bli såväl komplexa som omfattande. Svenska institutet för europapolitiska studier (Sieps) anser att det kan bli fråga om en stor arbetsbelastning för de berörda svenska domstolarna.
Skälen för regeringens bedömning
Staten och domstolarna De lagbestämmelser som kompletterar EU:s plattformsförordning innebär att en ansvarig myndighet ska stödja och kontrollera att förordningen följs. Vidare kommer behöriga organisationer, sammanslutningar och offentliga organ att kunna väcka talan om förbud eller åläggande vid Patent- och marknadsdomstolen. Även en talan om utdömande av vite kommer att få föras vid domstolen. Vad gäller talan om förbud eller åläggande på grund av att en leverantör brister i överensstämmelse med kraven i EU:s plattformsförordning har Europeiska kommissionen i sin konsekvensanalys konstaterat att belastningen på medlemsstaternas nationella domstolar förväntas bli begränsad, i och med de övriga verktyg för tvist- och problemlösning som förordningen innehåller (SWD(2018) 138). Enligt kommissionen är möjligheten till en talan om bristande överensstämmelse ett tillräckligt avskräckande medel för att uppmuntra branschens egen efterlevnad av skyldigheter. Utifrån kommissionens konsekvensanalys kan man enligt regeringens mening dra slutsatsen att det sannolikt inte kommer att vara särskilt vanligt förekommande att leverantörer av onlinebaserade förmedlingstjänster eller leverantörer av sökmotorer inte uppfyller kraven i EU:s plattformsförordning. Därmed kommer sannolikt antalet mål om förbud eller åläggande att vara begränsat. Vidare kommer arbetet med att stödja och kontrollera att förordningen följs att vara av relativt begränsad omfattning.
27Statskontoret anser att det saknas underlag för att de nya uppgifterna ryms inom befintliga anslagsramar. Vad gäller denna synpunkt konstaterar regeringen att det ligger närmast till hands att Kommerskollegium utses till ansvarig myndighet för att stödja och kontrollera att EU:s plattformsförordning följs. Kollegiet har sedan tidigare mycket god erfarenhet av att arbeta med frågor som rör den inre marknaden, plattformsekonomi och villkor för näringsidkare. Myndigheten har även deltagit aktivt i förhandlingarna om plattformsförordningen. Myndigheten är därmed väl förberedd för ett eventuellt uppdrag som ansvarig myndighet. De ökade kostnader som uppstår kan därmed antas vara relativt begränsade. Regeringen anser därför att kostnaderna ska hanteras inom ramen för befintliga anslagsramar för Kommerskollegium om kollegiet utses till ansvarig myndighet. Svea hovrätt (Patent- och marknadsöverdomstolen) anser inte att de ökade kostnaderna för patent- och marknadsdomstolarna ryms inom befintliga anslag. Sieps anser att det kan bli fråga om en stor arbetsbelastning för domstolarna. Regeringen bedömer dock att de ökade kostnaderna ryms inom befintliga anslagsramar för Sveriges Domstolar eftersom även om vissa mål kan komma att innefatta komplexa frågeställningar och även bli omfattande så kommer antalet mål sannolikt att vara förhållandevis begränsat.
Leverantörer av onlinebaserade förmedlingstjänster och leverantörer av sökmotorer Efterlevnaden av EU:s plattformsförordning i sig kommer att medföra vissa kostnader för leverantörer av onlinebaserade förmedlingstjänster och leverantörer av sökmotorer. Utöver dessa kostnader kan det tillkomma kostnader med anledning av förslagen till kompletterande bestämmelser till förordningen. Dessa kostnader är framför allt kostnader för att efterleva domar om förbud eller åläggande gällande bristande överensstämmelse med kraven i förordningen. Sådana kostnader bör dock, som konstaterat, uppstå sällan och vara begränsade med tanke på det begränsade antalet mål som förväntas.
Företagsanvändare och företagsanvändare av webbplatser Företagsanvändare och företagsanvändare av webbplatser förväntas gynnas av de åtgärder för information och efterlevnad av förordningen som den ansvariga myndigheten vidtar. De kommer även att gynnas av den möjlighet till talan vid Patent- och marknadsdomstolen som skapas genom lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning.
Övriga konsekvenser Regeringen bedömer att lagförslagen inte medför några övriga konsekvenser.
288 Författningskommentar
8.1 Förslaget till lag med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning
Tillämpningsområde
1 § Denna lag kompletterar Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1150 av den 20 juni 2019 om främjande av rättvisa villkor och transparens för företagsanvändare av onlinebaserade förmedlingstjänster, här benämnd EU:s plattformsförordning.
I paragrafen anges att lagen kompletterar EU:s plattformsförordning. Övervägandena finns i avsnitt 5.1.
Ansvarig myndighet
2 § Den myndighet som regeringen bestämmer ska stödja och kontrollera att EU:s plattformsförordning följs.
I paragrafen anges att den myndighet som regeringen bestämmer ska stödja och kontrollera att EU:s plattformsförordning efterlevs. Den stödjande verksamheten kan t.ex. handla om att myndigheten lämnar information till näringsidkare, skapar företagsnätverk eller möjliggör för berörda näringsidkare att ställa frågor om efterlevnad. Den kontrollerande verksamheten kan handla om att myndigheten tar initiativ till samråd med en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster eller en leverantör av sökmotorer som myndigheten bedömer kan ha överträtt förordningen för att kontrollera att förordningen följs. Hänvisningen till EU:s plattformsförordning är dynamisk. Övervägandena finns i avsnitt 5.1, 5.2 och 5.5.
Talan mot bristande överensstämmelse
3 § En talan om förbud eller åläggande enligt artikel 14.1 i EU:s plattformsförordning, i den ursprungliga lydelsen, väcks vid Patent- och marknadsdomstolen.
I paragrafen anges att en talan om förbud eller åläggande enligt artikel 14.1 i EU:s plattformsförordning väcks vid Patent- och marknadsdomstolen. Talan ska avse ett förbud eller ett åläggande riktat mot en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster eller en leverantör av sökmotorer som brister i överensstämmelse med kraven i förordningen. De krav som avses är de som förordningen ställer på en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster respektive en leverantör av sökmotorer, bl.a. i artikel 5.1, 7.2, 8 a) och 11.3.
29Ett exempel på en talan om åläggande är att en organisation, en sammanslutning eller ett offentligt organ anser att en leverantör av onlinebaserade förmedlingstjänster bryter mot artikel 5.1 i EU:s plattformsförordning. Organisationen, sammanslutningen eller det offentliga organet kan då i en ansökan till Patent- och marknadsdomstolen yrka att domstolen ska ålägga leverantören att i sina allmänna villkor ange de huvudparametrar som bestämmer rangordningen samt skälen för parametrarnas relativa betydelse jämfört med andra parametrar. Hänvisningen till artikel 14.1 är statisk. Övervägandena finns i avsnitt 5.3.1.
4 § Ett beslut om förbud eller åläggande ska förenas med vite, om det inte finns särskilda skäl som gör att det inte behövs.
I paragrafen anges att ett beslut om förbud eller åläggande ska förenas med vite, om det inte finns särskilda skäl som gör att det inte behövs. Vad som utgör särskilda skäl är en fråga för rättstillämpningen. Övervägandena finns i avsnitt 5.3.2.
5 § En talan om utdömande av vite förs vid Patent- och marknadsdomstolen av den som har ansökt om förbudet eller åläggandet.
I paragrafen anges att en talan om utdömande av vite förs vid Patent- och marknadsdomstolen av den som har ansökt om förbudet eller åläggandet. Av 3 kap. 5 § lagen (2016:188) om patent- och marknadsdomstolar framgår att talan handläggs enligt reglerna i rättegångsbalken om åtal för brott för vilket svårare straff än böter inte är föreskrivet. Övervägandena finns i avsnitt 5.3.3.
6 § Delgivning av domar och beslut som innefattar ett vitesföreläggande får ske enligt 34–37 §§ delgivningslagen (2010:1932) endast om det med beaktande av vad som har framkommit i det enskilda delgivningsärendet eller vid andra delgivningsförsök med delgivningsmottagaren finns anledning att anta att han eller hon har avvikit eller på annat sätt håller sig undan.
I paragrafen anges att delgivning genom att en dom eller ett beslut som innefattar ett vitesföreläggande lämnas till en annan person än delgivningsmottagaren får ske endast om det med beaktande av vad som har framkommit i det enskilda delgivningsärendet eller vid andra delgivningsförsök med delgivningsmottagaren finns anledning att anta att han eller hon har avvikit eller på annat sätt håller sig undan. Övervägandena finns i avsnitt 5.3.4.
Ikraftträdandebestämmelse
Ikraftträdandebestämmelsen anger att lagen träder i kraft den 12 juli 2020. Övervägandena finns i avsnitt 6.
308.2 Förslaget till lag om ändring i lagen (2016:188) om patent- och marknadsdomstolar
1 kap.
4 § Patent- och marknadsdomstolen handlägger mål och ärenden enligt det som föreskrivs i 1. lagen (1949:345) om rätten till arbetstagares uppfinningar, patentlagen (1967:837), lagen (1971:1078) om försvarsuppfinningar, lagen (1978:152) om svensk domstols behörighet i vissa mål på patenträttens område m.m. och växtförädlarrättslagen (1997:306), 2. lagen (1960:729) om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk, mönsterskyddslagen (1970:485), lagen (1992:1685) om skydd för kretsmönster för halvledarprodukter, varumärkeslagen (2010:1877), lagen (2017:322) om medling i vissa upphovsrättstvister, lagen (2018:1653) om företagsnamn och lagen (2018:1654) om skydd för beteckningar på jordbruksprodukter och livsmedel, 3. konkurrenslagen (2008:579), marknadsföringslagen (2008:486), lagen (1984:292) om avtalsvillkor mellan näringsidkare, lagen (1994:1512) om avtalsvillkor i konsumentförhållanden, lagen (2000:1175) om talerätt för vissa utländska konsumentmyndigheter och konsumentorganisationer, försäkringsavtalslagen (2005:104), lagen (2005:590) om insyn i vissa finansiella förbindelser m.m., lagen (2006:484) om franchisegivares informationsskyldighet, lagen (2010:510) om lufttransporter, lagen (2010:1350) om uppgiftsskyldighet i fråga om marknads- och konkurrensförhållanden, lagen (2014:836) om näringsförbud, lagen (2014:1344) med kompletterande bestämmelser till EU:s tåg-, fartygs- och busspassagerarförordningar, konkurrensskadelagen (2016:964) , lagen (2016:977) om kollektiv förvaltning av upphovsrätt och lagen (2020:000) med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning , och 4. annan lag.
Ändringen i tredje punkten innebär att Patent- och marknadsdomstolen även handlägger mål och ärenden enligt det som föreskrivs i lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning. Övervägandena finns i avsnitt 5.3.1.
Ikraftträdandebestämmelse
Ikraftträdandebestämmelsen anger att lagen träder i kraft den 12 juli 2020. Övervägandena finns i avsnitt 6.
31Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
(8523$3$5/$0(17(76 2&+ 5c'(76 )g525'1,1* (8
DY GHQ MXQL
RP IUlPMDQGH DY UlWWYLVD YLOONRU RFK WUDQVSDUHQV I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH DY RQOLQHEDVHUDGH
I|UPHGOLQJVWMlQVWHU
7H[W DY EHW\GHOVH I|U ((6
(8523$3$5/$0(17(7 2&+ (8523(,6.$ 81,21(16 5c' +$5 $17$*,7 '(11$ )g525'1,1*
PHG EHDNWDQGH DY I|UGUDJHW RP (XURSHLVND XQLRQHQV IXQNWLRQVVlWW VlUVNLOW DUWLNHO
PHG EHDNWDQGH DY (XURSHLVND NRPPLVVLRQHQV I|UVODJ
HIWHU |YHUVlQGDQGH DY XWNDVWHW WLOO ODJVWLIWQLQJVDNW WLOO GH QDWLRQHOOD SDUODPHQWHQ
PHG EHDNWDQGH DY (XURSHLVND HNRQRPLVND RFK VRFLDOD NRPPLWWpQV \WWUDQGH
HIWHU DWW KD K|UW 5HJLRQNRPPLWWpQ
L HQOLJKHW PHG GHW RUGLQDULH ODJVWLIWQLQJVI|UIDUDQGHW RFK
DY I|OMDQGH VNlO
2QOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU KDU VWRU EHW\GHOVH I|U DWW IUlPMD HQWUHSUHQ|UVNDS RFK Q\D DIIlUVPRGHOOHU KDQGHO RFK LQQRYDWLRQ 'H NDQ RFNVn I|UElWWUD NRQVXPHQWHUQDV YlOIlUG RFK DQYlQGV L DOOW VW|UUH XWVWUlFNQLQJ DY EnGH SULYDW RFK RIIHQWOLJ VHNWRU 'H JHU WLOOWUlGH WLOO Q\D PDUNQDGHU RFK NRPPHUVLHOOD P|MOLJKHWHU Vn DWW I|UHWDJ NDQ GUD Q\WWD DY GHQ LQUH PDUNQDGHQV I|UGHODU .RQVXPHQWHUQD L XQLRQHQ NDQ XWQ\WWMD GHVVD I|UGHODU IUDPI|U DOOW I|U DWW GH |NDU XWEXGHW DY YDURU RFK WMlQVWHU RFK ELGUDU WLOO DWW HUEMXGD NRQNXUUHQVNUDIWLJD SULVHU RQOLQH PHQ GH PHGI|U RFNVn SUREOHP VRP PDQ EHK|YHU NRPPD WLOO UlWWD PHG I|U DWW JDUDQWHUD UlWWVVlNHUKHWHQ
2QOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU NDQ YDUD DYJ|UDQGH I|U GHQ NRPPHUVLHOOD IUDPJnQJHQ I|U GH I|UHWDJ VRP DQYlQGHU VnGDQD WMlQVWHU I|U DWW Qn NXQGHU )|U DWW I|UHWDJHQ WLOO IXOOR VND NXQQD GUD Q\WWD DY GHQ RQOLQHEDVHUDGH SODWWIRUPVHNRQRPLQ lU GHW GlUI|U YLNWLJW DWW GH NDQ OLWD Sn GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VRP GH LQJnU DIIlUVI|UELQGHOVHU PHG 'HWWD lU YLNWLJW IUDPI|U DOOW HIWHUVRP GHQ |NDQGH I|UPHGOLQJHQ DY WUDQVDNWLRQHU YLD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VRP I|UVWlUNV DY VWDUND GDWDGULYQD LQGLUHNWD QlWYHUNVHIIHNWHU OHGHU WLOO DWW VnGDQD I|UHWDJVDQYlQGDUH VlUVNLOW PLNURI|UHWDJ RFK VPn RFK PHGHOVWRUD I|UHWDJ L DOOW K|JUH JUDG EOLU EHURHQGH DY GHVVD WMlQVWHU I|U DWW NXQQD Qn NRQVXPHQWHUQD 0HG WDQNH Sn GHWWD |NDQGH EHURHQGH KDU OHYHUDQW|UHUQD DY VnGDQDI|UPHGOLQJVWMlQVWHURIWDHQ|YHUOlJVHQI|UKDQGOLQJVSRVLWLRQVRPJ|UDWWGHLSUDNWLNHQNDQEHWHVLJHQVLGLJW SnHWWVlWWVRPNDQYDUDRUlWWYLVWRFKNDQVNDGDI|UHWDJVDQYlQGDUQDVOHJLWLPDLQWUHVVHQRFKLQGLUHNWlYHQXQLRQHQV NRQVXPHQWHUVLQWUHVVHQ'HNDQWLOOH[HPSHOHQVLGLJWnOlJJDI|UHWDJVDQYlQGDUHPHWRGHUVRPVWDUNWDYYLNHUIUnQJRG DIIlUVVHG HOOHU VWULGHU PRW JRG WUR RFK KHGHU , GHQQD I|URUGQLQJ EHKDQGODV VnGDQD SRWHQWLHOOD PRWVlWWQLQJDU L GHQ RQOLQHEDVHUDGH SODWWIRUPVHNRQRPLQ
.RQVXPHQWHUQD KDU WDJLW WLOO VLJ DQYlQGQLQJHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU)|U NRQVXPHQWHUQDV ElVWD lU GHW YLNWLJW DWW GHW UnGHU NRQNXUUHQV UlWWYLVD YLOONRU RFK WUDQVSDUHQV L HWW RQOLQHEDVHUDW HNRV\VWHP PHG DQVYDUVä WDJDQGH I|UHWDJ 6lNHUVWlOODQGH DY WUDQVSDUHQV RFK I|UWURHQGH I|U GHQ RQOLQHEDVHUDGH SODWWIRUPVHNRQRPLQ L I|Uä ELQGHOVHU PHOODQ I|UHWDJ VNXOOH RFNVn LQGLUHNW NXQQD ELGUD WLOO DWW NRQVXPHQWHUQDV I|UWURHQGH I|U GHQ RQOLQHEDVHä UDGH SODWWIRUPVHNRQRPLQ |NDU 'LUHNWD NRQVHNYHQVHU DY XWYHFNOLQJHQ DY GHQ RQOLQHEDVHUDGH SODWWIRUPVHNRQRPLQ I|U NRQVXPHQWHUQD EHKDQGODV GRFN DY DQQDQ XQLRQVODJVWLIWQLQJ VlUVNLOW NRQVXPHQWUHJHOYHUNHW (87& V 31 (XURSDSDUODPHQWHWV VWnQGSXQNW DY GHQ DSULO lQQX HM RIIHQWOLJJMRUG L (87 RFK UnGHWV EHVOXW DY GHQ MXQL
32Bilaga 1
/ 69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ
3n VDPPD VlWW NDQ V|NPRWRUHU RQOLQH YDUD YLNWLJD NlOORU WLOO LQWHUQHWWUDILN I|U I|UHWDJ VRP HUEMXGHU NRQVXPHQWHU YDURU HOOHU WMlQVWHU YLD ZHEESODWVHU RFK NDQ GlUPHG L K|J JUDG SnYHUND GH NRPPHUVLHOOD UHVXOWDWHQ I|U VnGDQD I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU VRP HUEMXGHU VLQD YDURU HOOHU WMlQVWHU RQOLQH Sn GHQ LQUH PDUNQDGHQ , GHWWD KlQVHHQGH KDU GHQ UDQJRUGQLQJ DY ZHEESODWVHU VRP J|UV DY OHYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU LQNOXVLYH GH ZHEESODWVHU GlU I|UHWDJVDQYlQGDUQD DY ZHEESODWVHU HUEMXGHU VLQD YDURU RFK WMlQVWHU WLOO NRQVXPHQWHUQD VWRU LQYHUNDQ Sn NRQVXPHQWHUQDV YDO RFK GHVVD I|UHWDJV DQYlQGDUH DY ZHEESODWVHUV NRPPHUVLHOOD UHVXOWDW bYHQ RP GHW VDNQDV HWW DYWDOVI|UKnOODQGH PHG I|UHWDJVDQYlQGDUQD DY ZHEESODWVHU NDQ OHYHUDQW|UHUQD DY V|NPRWRUHU GlUI|U L SUDNWLNHQ EHWH VLJ HQVLGLJW Sn HWW VlWW VRP NDQ YDUD RUlWWYLVW RFK NDQ VNDGD I|UHWDJVDQYlQGDUQD DY ZHEESODWVHUV OHJLWLPD LQWUHVVHQ RFK LQGLUHNW lYHQ XQLRQHQV NRQVXPHQWHUV LQWUHVVHQ
.DUDNWlUHQ Sn I|UKnOODQGHW PHOODQ OHYHUDQW|UHUQD DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK I|UHWDJVDQYlQGDUQD NDQ RFNVn OHGD WLOO VLWXDWLRQHU GlU I|UHWDJVDQYlQGDUQD RIWD KDU EHJUlQVDGH P|MOLJKHWHU WLOO SU|YQLQJ L GH IDOO Gn HQVLGLJD nWJlUGHU IUnQ OHYHUDQW|UHUQD DY GHVVD WMlQVWHU JHU XSSKRY WLOO WYLVWHU , PnQJD IDOO HUEMXGHU GHVVD OHYHUDQä W|UHU LQWH OlWWLOOJlQJOLJD RFK HIIHNWLYD LQWHUQD V\VWHP I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO %HILQWOLJD PHNDQLVPHU I|U WYLVWO|Vä QLQJXWDQI|UGRPVWRONDQRFNVnYDUDLQHIIHNWLYDDYHQPlQJGROLNDVNlOWLOOH[HPSHOEULVWSnVSHFLDOLVHUDGHPHGODUH RFK I|UHWDJVDQYlQGDUQDV UlGVOD I|U UHSUHVVDOLHU
2QOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK V|NPRWRUHU OLNVRP GH WUDQVDNWLRQHU VRP IUlPMDV DY GHVVD WMlQVWHU KDU HQ LQQHERHQGH JUlQV|YHUVNULGDQGH SRWHQWLDO RFK lU L GDJHQV HNRQRPL P\FNHW YLNWLJD I|U HQ NRUUHNW IXQJHUDQGH LQUH PDUNQDG L XQLRQHQ 'H SRWHQWLHOOW RUlWWYLVD RFK VNDGOLJD DIIlUVPHWRGHU VRP YLVVD OHYHUDQW|UHU DY VnGDQD WMlQVWHU WLOOlPSDURFK EULVWHQ Sn lQGDPnOVHQOLJDSU|YQLQJVPHNDQLVPHUKLQGUDUI|UYHUNOLJDQGHW DY KHOD GHQ SRWHQWLDOHQ RFK KDU HQ QHJDWLY LQYHUNDQ Sn GHQ LQUH PDUNQDGHQV IXQNWLRQ
(Q XSSVlWWQLQJ PnOLQULNWDGH REOLJDWRULVND EHVWlPPHOVHU E|U IDVWVWlOODV Sn XQLRQVQLYn I|U DWW VlNHUVWlOOD UlWWYLVD I|UXWVHEDUDKnOOEDUD RFK I|UWURHQGHVNDSDQGH DIIlUVYLOONRURQOLQH Sn GHQ LQUH PDUNQDGHQ , V\QQHUKHW E|U I|UHWDJVä DQYlQGDUHDYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUJDUDQWHUDVOlPSOLJWUDQVSDUHQVRFKlQGDPnOVHQOLJDP|MOLJKHWHUWLOO SU|YQLQJ L KHOD XQLRQHQ Vn DWW JUlQV|YHUVNULGDQGH QlULQJVYHUNVDPKHW LQRP XQLRQHQ XQGHUOlWWDV RFK GHQ LQUH PDUNQDGHQ GlUPHG NDQ IXQJHUD ElWWUH RFK Vn DWW HYHQWXHOO IUDPYl[DQGHIUDJPHQWHULQJ LQRP GH VSHFLILNDRPUnGHQ VRP RPIDWWDV DY GHQQD I|URUGQLQJ DQJULSV
%HVWlPPHOVHUQDE|URFNVnI|UHVNULYDOlPSOLJDLQFLWDPHQWI|UDWWIUlPMDUlWWYLVDYLOONRURFKWUDQVSDUHQVVlUVNLOWQlU GHW JlOOHU UDQJRUGQLQJHQ DY I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU L GH V|NUHVXOWDW VRP JHQHUHUDV DY V|NPRWRUHU 6DPWLGLJWE|UEHVWlPPHOVHUQDHUNlQQDRFKVN\GGDGHQYLNWLJDLQQRYDWLRQVSRWHQWLDOHQLGHQEUHGDUHRQOLQHEDVHUDGH SODWWIRUPVHNRQRPLQ RFK P|MOLJJ|UDHQ VXQG NRQNXUUHQV VRP OHGHU WLOO HWW VW|UUH XWEXG I|U NRQVXPHQWHUQD 'HW lU OlPSOLJW DWW NODUJ|UD DWW GHQQD I|URUGQLQJ LQWH E|U SnYHUND WLOOlPSQLQJHQ DY QDWLRQHOO FLYLOUlWW VlUVNLOW DYWDOVUlWW VnVRP UHJOHU RP JLOWLJKHW XSSUlWWDQGH YHUNQLQJDU HOOHU XSSVlJQLQJ DY DYWDO L GHQ PnQ GH QDWLRQHOOD FLYLOUlWWVOLJD UHJOHUQD |YHUHQVVWlPPHU PHG XQLRQVODJVWLIWQLQJHQ RFK L GHQ XWVWUlFNQLQJ UHOHYDQWD DVSHNWHU LQWH RPIDWWDV DY GHQQD I|URUGQLQJ 'HW E|U VWn PHGOHPVVWDWHUQD IULWW DWW WLOOlPSD QDWLRQHOOD ODJDU VRP I|UEMXGHU HOOHU EHVWUDIIDU HQVLGLJWXSSWUlGDQGHHOOHURWLOOE|UOLJDDIIlUVPHWRGHURP GHUHOHYDQWDDVSHNWHUQDLQWH RPIDWWDVDYGHQQDI|URUGQLQJ
(IWHUVRPRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHURFKV|NPRWRUHU QRUPDOW KDUHQ JOREDO UlFNYLGGE|U GHQQD I|URUGQLQJ WLOOlPSDV Sn OHYHUDQW|UHU DY VnGDQD WMlQVWHU RDYVHWW RP GH lU HWDEOHUDGH L HQ PHGOHPVVWDW HOOHU XWDQI|U XQLRQHQ I|UXWVDWW DWW WYn NXPXODWLYD YLOONRU XSSI\OOV )|U GHW I|UVWD E|U I|UHWDJVDQYlQGDUQD HOOHU I|UHWDJVDQYlQGDUQD DY ZHEESODWVHUYDUDHWDEOHUDGHLXQLRQHQ)|UGHW DQGUDE|UI|UHWDJVDQYlQGDUQDHOOHUI|UHWDJVDQYlQGDUQDDYZHEESODWä VHU JHQRP WLOOKDQGDKnOODQGHW DY GHVVD WMlQVWHU HUEMXGD VLQD YDURU HOOHU WMlQVWHU WLOO NRQVXPHQWHU VRP EHILQQHU VLJ L XQLRQHQ I|U nWPLQVWRQH HQ GHO DY WUDQVDNWLRQHQ)|U DWW DYJ|UD KXUXYLGDI|UHWDJVDQYlQGDUHHOOHU I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU HUEMXGHU YDURU HOOHU WMlQVWHU WLOO NRQVXPHQWHU VRP EHILQQHU VLJ L XQLRQHQ lU GHW Q|GYlQGLJW DWW IDVWVWlOOD KXUXYLGD GHW lU XSSHQEDUW DWW I|UHWDJVDQYlQGDUH HOOHU I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU ULNWDU VLQ YHUNä VDPKHW WLOO NRQVXPHQWHU VRP EHILQQHU VLJ L HQ HOOHU IOHUD PHGOHPVVWDWHU 'HWWD NULWHULXP E|U WRONDV L HQOLJKHW PHG UHOHYDQW UlWWVSUD[LV IUnQ (XURSHLVND XQLRQHQV GRPVWRO L IUnJD RP DUWLNHO F L (XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV I|URUGQLQJ (8 QU RFK DUWLNHO E L (XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV I|URUGQLQJ (* QU 6nGDQD NRQVXPHQWHU E|U EHILQQD VLJ L XQLRQHQ PHQ PnVWH LQWH KD VLQ KHPYLVW L XQLRQHQ HOOHU YDUD PHGERUJDUH L HQ PHGOHPVVWDW )|OMDNWOLJHQ E|U GHQQD I|URUGQLQJ LQWH WLOOlPSDV Sn I|UHWDJVDQYlQGDUH HOOHU I|UHWDJVDQYlQGDUHDYZHEESODWVHUVRP LQWHlUHWDEOHUDGHLXQLRQHQHOOHUI|UHWDJVDQYlQGDUHHOOHUI|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU VRP lU HWDEOHUDGH L XQLRQHQ PHQ VRP L GH IDOO Gn GH DQYlQGHU RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU V|NPRWRUHU I|U DWW HUEMXGD VLQD YDURU HOOHU WMlQVWHU XWHVOXWDQGH ULNWDU VLJ WLOO NRQVXPHQWHU VRP EHILQQHU VLJ XWDQI|U XQLRQHQ HOOHU WLOO SHUVRQHU VRP LQWH lU NRQVXPHQWHU 'HVVXWRP E|U GHQQD I|URUGQLQJ WLOOlPSDV RDYVHWW YLONHQ ODJ VRP DQQDUV VNXOOH YDUD WLOOlPSOLJ Sn HWW DYWDO
(XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV I|URUGQLQJ (8 QU DY GHQ GHFHPEHU RP GRPVWROV EHK|ULJKHW RFK RP HUNlQä QDQGH RFK YHUNVWlOOLJKHW DY GRPDU Sn SULYDWUlWWHQV RPUnGH (87/ V (XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV I|URUGQLQJ (* QU DY GHQ MXQL RP WLOOlPSOLJ ODJ I|U DYWDOVI|USOLNWHOVHU 5RP , 32 (87/ V
33Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
'HW ILQQV PnQJD ROLND W\SHU DY UHODWLRQHU PHOODQ I|UHWDJ RFK NRQVXPHQWHU VRP I|UPHGODV RQOLQH DY OHYHUDQW|UHU VRP GULYHU IOHUVLGLJD WMlQVWHU YLOND L SULQFLS EDVHUDV Sn VDPPD HNRV\VWHPE\JJDQGH DIIlUVPRGHOO )|U DWW GUD WLOO VLJ GH UHOHYDQWD WMlQVWHUQD E|U RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU YDUD GHILQLHUDGH Sn HWW H[DNW RFK WHNQLNQHXWUDOW VlWW 7MlQVWHUQD E|U L V\QQHUKHW XWJ|UDV DY LQIRUPDWLRQVVDPKlOOHWV WMlQVWHU VRP NlQQHWHFNQDV DY DWW GH V\IWDU WLOO DWW IUlPMD LQLWLHUDQGHW DY GLUHNWWUDQVDNWLRQHU PHOODQ I|UHWDJVDQYlQGDUH RFK NRQVXPHQWHU RDYVHWW RP WUDQVDNWLRQHUQD WLOO VOXW VOXWI|UV RQOLQH Sn GHQ RQOLQHSRUWDO VRP GULYV DY OHYHUDQW|UHQ DY GHQ EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVä WMlQVWHQHOOHUDYI|UHWDJVDQYlQGDUHQHOOHURIIOLQHHOOHULSUDNWLNHQLQWHVOXWI|UVYLONHWLQQHElUDWWGHW LQWHE|UILQQDV QnJRW NUDY Sn HWW DYWDOVI|UKnOODQGH PHOODQ I|UHWDJVDQYlQGDUQD RFK NRQVXPHQWHUQD I|U DWW RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGä OLQJVWMlQVWHU VND RPIDWWDV DY WLOOlPSQLQJVRPUnGHW I|U GHQQD I|URUGQLQJ 'HW IDNWXP L VLJ DWW HQ WMlQVW LQJnU VRP HQGDVW lU DY PDUJLQHOO NDUDNWlUE|U LQWH VHV VRP DWW V\IWHW PHG HQ ZHEESODWV HOOHU WMlQVW lU DWW IUlPMDWUDQVDNWLRQHU L GHQ PHQLQJ VRP DYVHV PHG RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU 7MlQVWHUQD E|U GHVVXWRP WLOOKDQGDKnOODV Sn JUXQGYDO DY HWW DYWDOVI|UKnOODQGHPHOODQ GH OHYHUDQW|UHU RFK I|UHWDJVDQYlQGDUHVRP HUEMXGHU NRQVXPHQWHUQD YDURU HOOHU WMlQVWHU (WW VnGDQW DYWDOVI|UKnOODQGH E|U DQVHV I|UHOLJJD QlU EnGD EHU|UGD SDUWHU XWWU\FNHU VLQ DYVLNW DWW I|UELQGD VLJ Sn HWW RWYHW\GLJW VlWW Sn HWW YDUDNWLJWPHGLXP XWDQ DWW GHW Q|GYlQGLJWYLVNUlYVHWW XWWU\FNOLJWVNULIWOLJW DYWDO
([HPSOHQ Sn RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VRP RPIDWWDV DY GHQQD I|URUGQLQJ E|U GlUI|U RPIDWWD RQOLQHEDä VHUDGH HPDUNQDGVSODWVHU lYHQ GHOQLQJVSODWWIRUPDU GlU I|UHWDJVDQYlQGDUH lU DNWLYD RQOLQHEDVHUDGH PMXNYDUXWMlQVä WHU VnVRP DSSEXWLNHU RFK VRFLDOD PHGLHU REHURHQGH DY YLONHQ WHNQLN VRP DQYlQGV I|U DWW WLOOKDQGDKnOOD VnGDQD WMlQVWHU , GHWWD DYVHHQGH VNXOOH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU lYHQ NXQQD WLOOKDQGDKnOODV PHG KMlOS DY U|VWä VW\UG WHNQLN 'HW E|U LQWH KHOOHU YDUD UHOHYDQW KXUXYLGD GHVVD WUDQVDNWLRQHU PHOODQ I|UHWDJVDQYlQGDUH RFK NRQä VXPHQWHU LQQHElU QnJRQ EHWDOQLQJ L SHQJDU HOOHU RP GH GHOYLV VOXWI|UV RIIOLQH 'HQQD I|URUGQLQJ E|U GRFN LQWH WLOOlPSDV Sn RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU PHOODQ SULYDWSHUVRQHU XWDQ GHOWDJDQGH DY I|UHWDJVDQYlQGDUH Sn UHQRGODGH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU PHOODQ I|UHWDJ VRP LQWH HUEMXGV NRQVXPHQWHU Sn RQOLQHYHUNW\J I|U DQQRQVHULQJ RFK Sn DQQRQVXWE\WHQ RQOLQH VRP LQWH WLOOKDQGDKnOOV L V\IWH DWW IUlPMD LQLWLHUDQGHW DY GLUHNWWUDQVä DNWLRQHU RFK VRP LQWH RPIDWWDU HWW DYWDOVI|UKnOODQGH PHG NRQVXPHQWHU $Y VDPPD DQOHGQLQJ E|U YDUH VLJ PMXNYDUXWMlQVWHU I|U V|NPRWRURSWLPHULQJ HOOHU WMlQVWHU VRP NUHWVDU NULQJ PMXNYDUD I|U DQQRQVEORFNHULQJ LQJn L GHQQD I|URUGQLQJV WLOOlPSQLQJVRPUnGH 7HNQLVND IXQNWLRQHU RFK JUlQVVQLWW VRP EDUD NRSSODU VDPPDQ KnUGYDUD RFK DSSOLNDWLRQHU E|U LQWH RPIDWWDV DY GHQQD I|URUGQLQJ HIWHUVRP GH QRUPDOW LQWH XSSI\OOHU NUDYHQ I|U RQOLQHä EDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU 6nGDQD IXQNWLRQHU HOOHU JUlQVVQLWW NDQ HPHOOHUWLG YDUD GLUHNW DQVOXWQD WLOO HOOHU YDUD XQGHURUGQDGH YLVVD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK GlU Vn lU IDOOHW E|U GH EHU|UGD OHYHUDQW|UHUQD DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RPIDWWDV DY WUDQVSDUHQVNUDY DYVHHQGH GLIIHUHQWLHUDG EHKDQGOLQJ Sn JUXQGYDO DY GHVVD IXQNWLRQHU RFK JUlQVVQLWW 'HQQD I|URUGQLQJ E|U LQWH KHOOHU WLOOlPSDV Sn EHWDOWMlQVWHU RQOLQH HIWHUVRP GH LQWH VMlOYD XSSI\OOHU GH WLOOlPSOLJD NUDYHQ XWDQ XWJ|U JHQXLQD VLGRWMlQVWHU WLOO GHQ WUDQVDNWLRQ GlU YDURU RFK WMlQVWHU WLOOKDQGDKnOOV GH EHU|UGD NRQVXPHQWHUQD
, OLQMH PHG UlWWVSUD[LV IUnQ (XURSHLVND XQLRQHQV GRPVWRO RFK PRW EDNJUXQG DY DWW I|UHWDJVDQYlQGDUQDV EHURHQGHä VWlOOQLQJLKXYXGVDNKDULDNWWDJLWVQlUGHWJlOOHURQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUVRPIXQJHUDUVRPHQSRUWDOI|U NRQVXPHQWHU L IRUP DY I\VLVND SHUVRQHU E|U EHJUHSSHW NRQVXPHQW VRP DQYlQGV I|U DWW DYJUlQVD WLOOlPSQLQJVä RPUnGHW I|U GHQQD I|URUGQLQJ HQGDVW DQVHV DYVH I\VLVND SHUVRQHU VRP DJHUDU L V\IWHQ VRP LQWH RPIDWWDV DY GHUDV QlULQJV HOOHU \UNHVYHUNVDPKHW
0HGWDQNHSnGHQVQDEEDLQQRYDWLRQVWDNWHQE|UGHQGHILQLWLRQDYV|NPRWRUVRPWLOOlPSDVLGHQQDI|URUGQLQJYDUD WHNQLNQHXWUDO 'HILQLWLRQHQ E|U IUDPI|U DOOW WRONDV Vn DWW GHQ lYHQ RPIDWWDU U|VWEHJlUDQGHQ
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU WHQGHUDU DWW DQYlQGD I|UIRUPXOHUDGH DOOPlQQD YLOONRU RFK I|U DWW JH I|UHWDJVDQYlQGDUH HWW HIIHNWLYW VN\GG GlU GHW EHK|YV E|U GHQQD I|URUGQLQJ WLOOlPSDV QlU GH DOOPlQQD YLOONRUHQ L HWW DYWDOVI|UKnOODQGHRDYVHWW GHUDV QDPQ HOOHU IRUP HQVLGLJW IDVWVWlOOV DY OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU )|U DWW EHG|PD RP GH DOOPlQQD YLOONRUHQ IDVWVWlOOWV HQVLGLJW L GHW HQVNLOGD IDOOHW E|U GHW J|UDV HQ |YHUJULSDQGHEHG|PQLQJ )|UGHQ |YHUJULSDQGHEHG|PQLQJHQ E|U GHQ UHODWLYDVWRUOHNHQSnGH EHU|UGDSDUWHUQD HOOHU GHW IDNWXP DWW HQ I|UKDQGOLQJ lJW UXP HOOHU DWW YLVVD EHVWlPPHOVHU VRP LQJnU VNXOOH KD NXQQDW YDUD I|UHPnO I|U VnGDQD I|UKDQGOLQJDU RFK IDVWVWlOOWV JHPHQVDPW DY OHYHUDQW|UHQ RFK I|UHWDJVDQYlQGDUHQ L IUnJD L VLJ LQWH YDUD DYJ|UDQGH 6N\OGLJKHWHQ I|U OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU DWW J|UD VLQD DOOPlQQD YLOONRU OlWWä WLOOJlQJOLJD I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH lYHQ L VNHGHW LQQDQ DYWDO LQJnV LQRP UDPHQ I|U GHUDV DIIlUVI|UELQGHOVH LQQHElU GHVVXWRP DWW I|UHWDJVDQYlQGDUHLQWH NRPPHU DWW EHU|YDV GHQ WUDQVSDUHQVVRP I|OMHUDY GHQQD I|URUGQLQJ HIWHUVRP GH Sn QnJRW VlWW NDQ PHGYHUND L I|UKDQGOLQJDU
34Bilaga 1
/ 69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ
)|U DWW VlNHUVWlOOD DWW DYWDOVI|UKnOODQGHWV DOOPlQQD YLOONRU J|U GHW P|MOLJW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH DWW DYJ|UD GH NRPPHUVLHOOD YLOONRUHQ I|U DQYlQGQLQJ DYVOXWDQGH RFK WLOOIlOOLJW DYEU\WDQGH DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK I|U DWW XSSQn I|UXWVHEDUD DIIlUVI|UELQGHOVHU E|U GHVVD DOOPlQQD YLOONRU IRUPXOHUDV PHG HWW HQNHOW RFK EHJULSOLJW VSUnN 'H DOOPlQQD YLOONRUHQ E|U LQWH DQVHV YDUD IRUPXOHUDGH PHG HWW HQNHOW RFK EHJULSOLJW VSUnN RP GH lU YDJD RVSHFLILND HOOHU VDNQDU QlUPDUH EHVWlPPHOVHU RP YLNWLJD NRPPHUVLHOOD IUnJRU RFK GlUPHG LQWH JHU I|UHWDJVDQYlQGDUQD ULPOLJ I|UXWVHEDUKHW YDG JlOOHU GH YLNWLJDVWH DVSHNWHUQD DY DYWDOVI|UKnOODQGHW 9LGDUH E|U LQWH KHOOHU HWW YLOVHOHGDQGH VSUnN DQVHV YDUD HQNHOW RFK EHJULSOLJW
)|U DWW VlNHUVWlOODDWW I|UHWDJVDQYlQGDUHKDU WLOOUlFNOLJNODUKHW L IUnJD RP YDURFK WLOO YHP GHUDVWMlQVWHU HOOHUYDURU VDOXI|UV E|U OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU JHQWHPRW VLQD I|UHWDJVDQYlQGDUHVlNHUVWlOOD WUDQVä SDUHQVYDGJlOOHUHYHQWXHOOD\WWHUOLJDUHGLVWULEXWLRQVNDQDOHUHOOHUP|MOLJDVDPYHUNDQGHSURJUDPVRP GHNDQNRPPD DWW DQYlQGD I|U DWW VDOXI|UD GHVVD YDURU RFK WMlQVWHU <WWHUOLJDUH NDQDOHU RFK VDPYHUNDQGH SURJUDP E|U WRONDV WHNQLNQHXWUDOW PHQ VNXOOH EODQG DQQDW NXQQD RPIDWWD DQGUD ZHEESODWVHU HOOHU DSSOLNDWLRQHU HOOHU DQGUD RQOLQHEDä VHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VRP DQYlQGV I|U DWW VDOXI|UD GH YDURU HOOHU WMlQVWHU VRP HUEMXGV DY I|UHWDJVDQYlQGDUHQ
,QQHKDY DY RFKNRQWUROO |YHULPPDWHULHOODUlWWLJKHWHURQOLQH NDQ In VWRU HNRQRPLVN EHW\GHOVH I|U EnGH OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK GHUDV I|UHWDJVDQYlQGDUH )|U DWW VlNHUVWlOOD NODUKHW RFK WUDQVSDUHQV I|U I|UHWDJVDQYlQGDUHRFKXSSQn|NDGI|UVWnHOVHKRVGHPE|UOHYHUDQW|UHUDYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHULVLQD DOOPlQQD YLOONRU LQEHJULSD DOOPlQQD HOOHU ² RP GH Vn |QVNDU ² PHU GHWDOMHUDGH XSSJLIWHU RP HYHQWXHOOD |YHUä JULSDQGHNRQVHNYHQVHUDYGHDOOPlQQDYLOONRUHQI|ULQQHKDYDYRFKNRQWUROO|YHUI|UHWDJVDQYlQGDUHQVLPPDWHULHOOD UlWWLJKHWHU 6nGDQD XSSJLIWHU VNXOOH EODQG DQQDW NXQQD RPIDWWD XSSJLIWHU RP DOOPlQ DQYlQGQLQJ DY ORJRW\SHU YDUXPlUNHQ HOOHU YDUXPlUNHVQDPQ
6lNHUVWlOODQGH DY WUDQVSDUHQV L GH DOOPlQQD YLOONRUHQ NDQ YDUD DYJ|UDQGH I|U DWW IUlPMD KnOOEDUD DIIlUVI|UELQGHOVHU RFK I|UKLQGUD RVNlOLJD EHWHHQGHQ WLOO VNDGD I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH /HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVä WMlQVWHU E|U GlUI|U RFNVn VlNHUVWlOOD DWW GH DOOPlQQD YLOONRUHQ lU OlWWLOOJlQJOLJD XQGHU DOOD GHODU DY DIIlUVI|UELQGHOä VHQ lYHQ I|U SRWHQWLHOOD I|UHWDJVDQYlQGDUH L IDVHQ LQQDQ DYWDOHW LQJnV RFK DWW YDUMH lQGULQJ DY GHVVD YLOONRU PHGGHODV GH EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUQD Sn HWW YDUDNWLJW PHGLXP LQRP HQ IDVWVWlOOG YDUVHOSHULRG VRP lU ULPOLJ RFK SURSRUWLRQHOO L I|UKnOODQGH WLOO GH VlUVNLOGD RPVWlQGLJKHWHUQD RFK VRP lU Sn PLQVW GDJDU 3URSRUWLRQHOOD OlQJUH YDUVHOSHULRGHU Sn PHU lQ GDJDU E|U PHGJHV RP GH I|UHVODJQD lQGULQJDUQD DY GH DOOPlQQD YLOONRUHQ NUlYHU DWW I|UHWDJVDQYlQGDUH J|U WHNQLVND HOOHU NRPPHUVLHOOD DQSDVVQLQJDU I|U DWW DQSDVVD VLJ WLOO lQGULQJHQ WLOO H[HPSHO JHQRP DWW NUlYD DWW GH J|U EHW\GDQGH WHNQLVND DQSDVVQLQJDU DY VLQD YDURU HOOHU WMlQVWHU 'HQQD YDUVHOä SHULRG E|U LQWH WLOOlPSDV RP RFK L Vn IDOO L GHQ PnQ VRP GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ Sn HWW RWYHW\GLJW VlWW DYVDJWVLJGHQQDUlWWHOOHURPEHKRYHWDYDWWJ|UDlQGULQJHQXWDQDWWLDNWWDYDUVHOSHULRGHQKlUU|UIUnQHQVN\OGLJKHW HQOLJW ODJDU RFK DQGUD I|UIDWWQLQJDU VRP JlOOHU I|U WMlQVWHOHYHUDQW|UHQ HQOLJW XQLRQVODJVWLIWQLQJ HOOHU QDWLRQHOO ODJVWLIWQLQJ)|UHVODJQDUHGDNWLRQHOODlQGULQJDUE|U GRFN LQWH RPIDWWDV DY EHJUHSSHW lQGULQJ VnOlQJH GH LQWH lQGUDU GHDOOPlQQDYLOONRUHQVLQQHKnOOHOOHULQQHE|UG .UDYHWDWWPHGGHODI|UHVODJQDlQGULQJDUSnHWWYDUDNWLJWPHGLXPE|U J|UD GHW P|MOLJW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH DWW L SUDNWLNHQ Jn LJHQRP GHVVD lQGULQJDU L HWW VHQDUH VNHGH )|UHWDJVä DQYlQGDUH E|U KD UlWW DWW VlJD XSS VLWW DYWDO LQRP GDJDU HIWHU PRWWDJDQGHW DY HWW PHGGHODQGH RP HQ lQGULQJ VnYLGD LQWH HQ NRUWDUH SHULRG lU WLOOlPSOLJ Sn DYWDOHW WLOO H[HPSHO VRP HWW UHVXOWDW DY QDWLRQHOO FLYLOUlWW
, DOOPlQKHW E|U LQOlPQLQJ DY Q\D YDURU HOOHU WMlQVWHU LQEHJULSHW PMXNYDUXDSSOLNDWLRQHU WLOO GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQDEHWUDNWDV VRP HQ W\GOLJ EHNUlIWHOVHPHG I|OMGHQ DWW I|UHWDJVDQYlQGDUHQDYVlJHUVLJ UlWWHQ WLOO GHQ YDUVHOSHULRG VRP NUlYV YLG lQGULQJDU DY GH DOOPlQQD YLOONRUHQ , IDOO GlU GHQ ULPOLJD RFK SURSRUWLRQHOOD YDUVHOSHULRGHQ lU OlQJUH lQ GDJDU Sn JUXQG DY DWW lQGULQJDUQD DY GH DOOPlQQD YLOONRUHQ NUlYHU DWW I|UHWDJVä DQYlQGDUHQJ|UEHW\GDQGHWHNQLVNDDQSDVVQLQJDUDYVLQDYDURUHOOHUWMlQVWHUE|UHPHOOHUWLGI|UHWDJVDQYlQGDUHQLQWH DXWRPDWLVNW DQVHV KD DYVDJW VLJ UlWWHQ WLOO YDUVHOSHULRGHQ RP YHGHUE|UDQGH OlPQDU LQ Q\D YDURU RFK WMlQVWHU /HYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU E|U I|UYlQWD VLJ DWW lQGULQJDU DY GH DOOPlQQD YLOONRUHQ NRPä PHU DWW NUlYD DWW I|UHWDJVDQYlQGDUH J|U EHW\GDQGH WHNQLVND DQSDVVQLQJDU RP WLOO H[HPSHO IXQNWLRQHU L GHQ RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHQ VRP I|UHWDJVDQYlQGDUH KDGH WLOOJnQJ WLOO WDV ERUW L VLQ KHOKHW HOOHU OlJJV WLOO HOOHU RP I|UHWDJVDQYlQGDUH NDQ EHK|YD DQSDVVD VLQD YDURU HOOHU RPSURJUDPPHUD VLQD WMlQVWHU I|U DWW NXQQD IRUWVlWWD DWW DQYlQGD GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD
)|U DWW VN\GGD I|UHWDJVDQYlQGDUQD RFK VNDSD UlWWVVlNHUKHW I|U EnGD VLGRU E|U DOOPlQQD YLOONRU VRP LQWH XSSI\OOHU NUDYHQYDUDRJLOWLJDGYVDQVHVDOGULJKDH[LVWHUDWPHGYHUNDQ HUJDRPQHV RFK H[WXQF 'HWWDE|UGRFNHQGDVWDYVHGH VSHFLILND EHVWlPPHOVHU L GH DOOPlQQD YLOONRUHQ VRP LQWH XSSI\OOHU NUDYHQ gYULJD EHVWlPPHOVHU E|U IRUWVlWWD DWW JlOODRFK YDUDWLOOlPSEDUDL GHQ PnQ VRP GH NDQ VNLOMDVIUnQ GH EHVWlPPHOVHU VRP LQWH XSSI\OOHUNUDYHQ3O|WVOLJD lQGULQJDU DY EHILQWOLJD DOOPlQQD YLOONRU NDQ L K|J JUDG VW|UD I|UHWDJVDQYlQGDUQDV YHUNVDPKHW )|U DWW EHJUlQVD VnGDQDQHJDWLYDHIIHNWHUI|UI|UHWDJVDQYlQGDUHRFKI|UDWWPRWYHUNDVnGDQDEHWHHQGHQE|UGlUI|UVnGDQDlQGULQJDU VRP J|UV L VWULG PHG VN\OGLJKHWHQ DWW JH HQ IDVWVWlOOG YDUVHOSHULRG YDUD RJLOWLJD GYV DQVHV DOGULJ KD H[LVWHUDW PHG 34 YHUNDQ HUJD RPQHV RFK H[ WXQF
35Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
)|U DWW VlNHUVWlOOD DWW I|UHWDJVDQYlQGDUH WLOO IXOOR NDQ XWQ\WWMD GH NRPPHUVLHOOD P|MOLJKHWHU VRP HUEMXGV JHQRP RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU E|U OHYHUDQW|UHU DY GHVVD WMlQVWHU LQWH KHOW KLQGUD VLQD I|UHWDJVDQYlQGDUH IUnQ DWWVRP HQ GHO DYVLWW XWEXG HOOHUVLQ QlUYDURLQRP GH UHOHYDQWDRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUQDYLVDXSSVLQ DIIlUVLGHQWLWHW 'HWWD I|UEXG PRW LQJULSDQGH E|U GRFN LQWH WRONDV VRP HQ UlWW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH DWW HQVLGLJW DYJ|UD KXU GHUDV XWEXG HOOHU QlUYDUR VND VH XW LQRP GH EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD
(Q OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU NDQ KD OHJLWLPD VNlO I|U DWW EHVOXWD DWW EHJUlQVD WLOOIlOOLJW DYEU\WD HOOHU DYVOXWD WLOOKDQGDKnOODQGHW DY VLQD WMlQVWHU WLOO HQ YLVV I|UHWDJVDQYlQGDUH lYHQ JHQRP DWW WD ERUW HQVNLOGD YDURU HOOHU WMlQVWHU I|U HQ YLVV I|UHWDJVDQYlQGDUH HOOHU L SUDNWLNHQ WD ERUW V|NUHVXOWDW 8WDQ DWW GHW U|U VLJ RP HWW WLOOIlOOLJWDYEU\WDQGHNDQ HQ EHJUlQVQLQJ DY HQVNLOGD I|UHWDJVDQYlQGDUHVSRVLWLRQHURFNVnVNH H[HPSHOYLV JHQRP DWW GHUDV SRVLWLRQ SnYHUNDV QHJDWLYW Vn NDOODG GLPPLQJ YLONHW NDQ LQQHElUD DWW GH UDQJRUGQDV OlJUH (IWHUVRP VnGDQD EHVOXW L K|J JUDG NDQ SnYHUND GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQV LQWUHVVHQ E|U GHQQH HPHOOHUWLG LQQDQ ² HOOHU YLG GHQ WLGSXQNW Gn ² EHJUlQVQLQJHQ GHW WLOOIlOOLJD DYEU\WDQGHW InU YHUNDQ JHV HQ UHGRJ|UHOVH I|U VNlOHQ WLOO EHVOXWHW Sn HWW YDUDNWLJW PHGLXP )|U DWW PLQLPHUD GH QHJDWLYD NRQVHNYHQVHUQD DY VnGDQD EHVOXW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH E|U OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFNVn JH XWU\PPH I|U NODUJ|UDQGH DY GH VRP OHGGH WLOO GHW EHVOXWHW LQRP UDPHQ I|U I|UIDUDQGHW I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO YLONHW NRPPHU DWW KMlOSD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ DWW RP P|MOLJW nWHUXSSUlWWD HIWHUOHYQDGHQ 2P OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVä WMlQVWHU nWHUNDOODU EHVOXWHW RP EHJUlQVQLQJ WLOOIlOOLJW DYEU\WDQGH HOOHU DYVOXWDQGH ² WLOO H[HPSHO Sn JUXQG DY DWW EHVOXWHW IDWWDWV Sn IHODNWLJD JUXQGHU HOOHU DWW GHQ |YHUWUlGHOVH DY DOOPlQQD YLOONRU VRP OHWW WLOO GHW DNWXHOOD EHVOXWHW LQWH EHJnWWV L RQG WUR RFK GHVVXWRP nWJlUGDWV Sn HWW WLOOIUHGVVWlOODQGH VlWW ² E|U OHYHUDQW|UHQ GHVVXWRP XWDQ RQ|GLJW GU|MVPnO nWHUHWDEOHUD GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ LQEHJULSHW JHQRP DWW WLOOKDQGKnOOD I|UHWDJVDQYlQä GDUHQ HYHQWXHOO WLOOJnQJ WLOO SHUVRQOLJD XSSJLIWHU HOOHU DQGUD XSSJLIWHU HOOHU EnGD GHODUQD VRP IDQQV I|UH EHVOXWHW
6NlOHQ E|U L GHWWD DYVHHQGH UHGRYLVDV Sn HWW VnGD QW VlWW DWW I|UHWDJVDQYlQGDUQDNDQ DYJ|UD RP GHW ILQQV XWU\PPH DWW |YHUNODJD EHVOXWHW YLONHW |NDU I|UHWDJVDQYlQGDUQDV P|MOLJKHWHU WLOO HQ HIIHNWLY SU|YQLQJ YLG EHKRY , UHGRJ|ä UHOVHQ E|U PDQ DQJH VNlOHQ WLOO EHVOXWHW EDVHUDW Sn VNlO VRP OHYHUDQW|UHQ L I|UYlJ DQJHWW L VLQD DOOPlQQD YLOONRU RFK Sn HWW SURSRUWLRQHOOW VlWW KlQYLVD WLOO GH UHOHYDQWD VlUVNLOGD RPVWlQGLJKHWHU LQEHJULSHW DQPlOQLQJDU IUnQ WUHGMH SDUWVRP I|UDQOHWWEHVOXWHW(Q OHYHUDQW|UDY RQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUE|U HPHOOHUWLGLQWH YDUDVN\OGLJDWW WLOOKDQGDKnOOD HQ UHGRJ|UHOVH I|U VNlOHQ I|U EHJUlQVQLQJDU WLOOIlOOLJW DYEU\WDQGH HOOHU DYVOXWDQGH RP GHWWD VNXOOH VWULGD PRW HQ VN\OGLJKHW HQOLJW ODJDU RFK DQGUD I|UIDWWQLQJDU 9LGDUH E|U GHW LQWH NUlYDV VNlO RP HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU NDQ YLVD DWW GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ YLG XSSUHSDGH WLOOIlOOHQ KDU |YHUä WUlWW GH WLOOlPSOLJD DOOPlQQD YLOONRUHQ YLONHW OHWW WLOO DWW WLOOKDQGDKnOODQGHW DY DOOD GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVä WMlQVWHUQD L IUnJD DYVOXWDWV
$YVOXWDQGH DY DOOD GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD RFK WLOOK|UDQGH UDGHULQJ DY GDWD VRP WLOOKDQGDKnOOV I|U DQYlQGQLQJ DY HOOHU JHQHUHUDV YLD WLOOKDQGDKnOODQGH DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU XWJ|U HQ I|UOXVW DY YlVHQWOLJ LQIRUPDWLRQ VRP VNXOOH NXQQD In EHW\GDQGH NRQVHNYHQVHU I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH RFK lYHQ LQYHUND QHJDWLYW Sn GHUDV I|UPnJD DWW Sn HWW NRUUHNW VlWW XW|YD DQGUD UlWWLJKHWHUVRP GH EHYLOMDWVJHQRP GHQQD I|URUGQLQJ 'lUI|U E|U OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU I|UVH GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ PHG HQ UHGRJ|UHOVH I|U VNlOHQ Sn HWW YDUDNWLJW PHGLXP PLQVW GDJDU LQQDQ DOOD GH WLOOKDQGDKnOOQD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD DYVOXWDV 'HQQD YDUVHOSHULRG E|U HPHOOHUWLG LQWH WLOOlPSDV RP HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHä UDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU KDU HQ VN\OGLJKHW HQOLJW ODJDU RFK DQGUD I|UIDWWQLQJDU DWW DYVOXWD WLOOKDQGDKnOODQGHW DY DOOD VLQD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU WLOO HQ YLVV I|UHWDJVDQYlQGDUH 9DUVHOSHULRGHQ Sn GDJDU E|U LQWH KHOOHU WLOOlPSDV RP HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU nEHURSDU HQ UlWW WLOO DYVOXWDQGH HQOLJW QDWLRQHOO ODJVWLIWQLQJ L |YHUHQVVWlPPHOVH PHG XQLRQVODJVWLIWQLQJHQ VRP WLOOnWHU RPHGHOEDUW DYVOXWDQGH RP GHQQH PHG EHDNWDQGHDYVDPWOLJDRPVWlQGLJKHWHULGHW VSHFLILNDIDOOHWRFKHIWHUDWWElJJHSDUWHUVLQWUHVVHQYlJWVPRWYDUDQGUD LQWH ULPOLJHQ NDQ I|UYlQWDV IRUWVlWWD DYWDOVI|UKnOODQGHW WLOO RFK PHG GHW |YHUHQVNRPQD VOXWHW HOOHU WLOO RFK PHG XWJnQJHQ DY YDUVHOSHULRGHQ 6OXWOLJHQ E|U YDUVHOSHULRGHQ Sn GDJDU LQWH KHOOHU WLOOlPSDV RP HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU NDQ SnYLVD HQ XSSUHSDG |YHUWUlGHOVH DY GH DOOPlQQD YLOONRUHQ 'H ROLND XQä GDQWDJHQ IUnQ YDUVHOSHULRGHQ Sn GDJDU NDQ L V\QQHUKHW XSSVWn L VDPEDQG PHG RODJOLJW HOOHU ROlPSOLJW LQQHKnOO VlNHUKHWHQ I|U HQ YDUD HOOHU WMlQVW I|UIDOVNQLQJ EHGUlJHUL VDERWDJHSURJUDP VNUlSSRVW GDWDLQWUnQJ DQGUD LW VlNHUKHWVULVNHU HOOHU HQ YDUDV HOOHU WMlQVWV OlPSOLJKHW I|U XQGHUnULJD )|U DWW VlNHUVWlOOD SURSRUWLRQDOLWHW E|U OHYHä UDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU QlU GHW lU ULPOLJW RFK WHNQLVNW JHQRPI|UEDUW WD ERUW HQEDUW HQVNLOGD YDURU HOOHU WMlQVWHU I|U HQ I|UHWDJVDQYlQGDUH $YVOXWDQGH DY DOOD GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD XWJ|U GHQ DOOYDUOLJDVWH nWJlUGHQ
'HQ UDQJRUGQLQJ DY YDURU RFK WMlQVWHU VRP J|UV DY RQOLQHEDVHUDGH OHYHUDQW|UHU DY I|UPHGOLQJVWMlQVWHU KDU VWRU EHW\GHOVH I|U NRQVXPHQWHUQDV YDO RFK I|OMDNWOLJHQ I|U KXU I|UHWDJVDQYlQGDUQD O\FNDV PHG DWW HUEMXGD NRQVXPHQä WHUQD GHVVD YDURURFK WMlQVWHU5DQJRUGQLQJ DYVHU GHQ UHODWLYD SRVLWLRQHQ DY I|UHWDJVDQYlQGDUQDVHUEMXGDQGHQ HOOHU GHQ UHOHYDQV VRP V|NUHVXOWDW JHV VnVRP GH SUHVHQWHUDV RUJDQLVHUDV HOOHU YLGDUHEHIRUGUDV DY OHYHUDQW|UHUQD DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU DY OHYHUDQW|UHUQD DY V|NPRWRUHU WLOO I|OMG DY DQYlQGQLQJHQ DY DOJRULWPLVN VHNYHQVHULQJ V\VWHP I|U EHW\J HOOHU RPG|PHQ YLVXHOOD PDUNHULQJDU HOOHU DQGUD IUDPKlYQLQJVYHUNW\J HOOHU NRPä ELQDWLRQHU DY VnGDQD )|UXWVHEDUKHW I|UXWVlWWHU DWW OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU IDVWVWlOOHU 35 UDQJRUGQLQJHQSnHWWLFNHJRGW\FNOLJWVlWW/HYHUDQW|UHUQDE|U GlUI|USnI|UKDQGEHVNULYDGHKXYXGSDUDPHWUDUVRP
36Bilaga 1
/ 69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ
EHVWlPPHU UDQJRUGQLQJHQ I|U DWW |ND I|UXWVHEDUKHWHQ I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH Vn DWW GH ElWWUH NDQ I|UVWn KXU UDQJRUGQLQJVPHNDQLVPHQIXQJHUDURFKMlPI|UDROLNDOHYHUDQW|UHUVUDQJRUGQLQJVSUD[LV'HQVSHFLILNDXWIRUPQLQJHQ DY GHWWD WUDQVSDUHQVNUDY lU YLNWLJ I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH HIWHUVRP GHQ LQQHElU DWW PDQ LGHQWLILHUDU HQ EHJUlQVDG XSSVlWWQLQJSDUDPHWUDUVRP lU PHVW UHOHYDQWDEODQG HWW SRWHQWLHOOWP\FNHW VW|UUH DQWDO SDUDPHWUDUVRP KDU HQ YLVV LQYHUNDQ Sn UDQJRUGQLQJHQ 'HQQD PRWLYHUDGH EHVNULYQLQJ E|U KMlOSD I|UHWDJVDQYlQGDUH DWW I|UElWWUD SUHVHQWDWLRä QHQ DY VLQD YDURU RFK WMlQVWHU HOOHU YLVVD LQQHERHQGH HJHQVNDSHU KRV GHVVD YDURU HOOHU WMlQVWHU %HJUHSSHW KXYXGä SDUDPHWUDU VND WRONDV VRP DWW GHW DYVHU DOOD DOOPlQQD NULWHULHU SURFHVVHU VSHFLILND VLJQDOHU VRP LQI|UOLYDWV PHG DOJRULWPHU HOOHU DQGUD DQSDVVQLQJV HOOHU QHGSULRULWHULQJVPHNDQLVPHU VRP DQYlQGV L VDPEDQG PHG UDQJRUGQLQJHQ
%HVNULYQLQJHQDYGHKXYXGSDUDPHWUDUVRPEHVWlPPHUUDQJRUGQLQJHQE|URFNVnLQQHIDWWDHQI|UNODULQJDYI|UHWDJVä DQYlQGDUHV HYHQWXHOOD P|MOLJKHWHU DWW DNWLYW SnYHUND UDQJRUGQLQJHQ PRW HUVlWWQLQJ VDPW HQ UHGRJ|UHOVH I|U GH UHODWLYDHIIHNWHUQDDYGHWWD(UVlWWQLQJVNXOOHLGHWWDVDPPDQKDQJNXQQDDYVHEHWDOQLQJDUYDUVKXYXGV\IWHHOOHUHQGD V\IWH lU DWW I|UElWWUD UDQJRUGQLQJHQ VDPW LQGLUHNW HUVlWWQLQJ L IRUP DY HQ I|UHWDJVDQYlQGDUHV JRGWDJDQGH DY DOOD IRUPHU DY \WWHUOLJDUH VN\OGLJKHWHU VRP NDQ UHVXOWHUD L GHWWD VnVRP DQYlQGQLQJ DY WLOOlJJVWMlQVWHU HOOHU SUHPLXPä IXQNWLRQHU ,QQHKnOOHW L EHVNULYQLQJHQ LQNOXVLYH DQWDO RFK W\S DY KXYXGSDUDPHWUDU NDQ GlUPHG YDULHUD DYVHYlUW EHURHQGH Sn GHQ VSHFLILND EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHQ PHQ E|U JH I|UHWDJVDQYlQGDUQD HQ WLOOä UlFNOLJ I|UVWnHOVH DY KXU UDQJRUGQLQJVPHNDQLVPHQ EHDNWDU VlUGUDJHQ KRV GH IDNWLVND YDURU HOOHU WMlQVWHU VRP HUEMXGV DY I|UHWDJVDQYlQGDUQD VDPW GHUDV UHOHYDQV I|U NRQVXPHQWHU VRP DQYlQGHU GHQ DNWXHOOD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHQ'HLQGLNDWRUHUVRPDQYlQGVI|UDWWPlWDNYDOLWHWHQSnI|UHWDJVDQYlQGDUQDVYDURUHOOHUWMlQVWHU DQYlQGQLQJHQ DY HGLWRUHU RFK GHUDV I|UPnJD DWW SnYHUND UDQJRUGQLQJHQ DY GHVVD YDURU HOOHU WMlQVWHU HUVlWWQLQJHQV JUDG DY LQYHUNDQ Sn UDQJRUGQLQJHQ RFK LQVODJ VRP LQWH HOOHU HQGDVW L EHJUlQVDG XWVWUlFNQLQJ U|U VMlOYD YDUDQ HOOHU WMlQVWHQ VnVRP RQOLQHHUEMXGDQGHWV SUHVHQWDWLRQVHJHQVNDSHU VNXOOH NXQQD XWJ|UD H[HPSHO Sn KXYXGSDUDPHWUDU VRP QlU GH LQJnU L HQ DOOPlQ EHVNULYQLQJ DY UDQJRUGQLQJVPHNDQLVPHQ PHG HWW HQNHOW RFK EHJULSOLJW VSUnN E|U KMlOSD I|UHWDJVDQYlQGDUQD DWW In WLOOUlFNOLJ I|UVWnHOVH DY KXU UDQJRUGQLQJVPHNDQLVPHQ IXQJHUDU
3n VDPPD VlWW NDQ GHQ UDQJRUGQLQJ DY ZHEESODWVHU VRP J|UV DY OHYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU L V\QQHUKHW GH ZHEESODWVHU GlU I|UHWDJ HUEMXGHU NRQVXPHQWHUQD VLQD YDURU RFK WMlQVWHU KD VWRU EHW\GHOVH I|U NRQVXPHQWHUQDV YDO RFK I|UHWDJVDQYlQGDUQD DY ZHEESODWVHUV NRPPHUVLHOOD UHVXOWDW /HYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU E|U GlUI|U WLOOKDQGDä KnOOD HQ EHVNULYQLQJ DY GH KXYXGSDUDPHWUDU VRP EHVWlPPHU UDQJRUGQLQJHQ DY DOOD LQGH[HUDGH ZHEESODWVHU RFK GHVVD KXYXGSDUDPHWUDUV UHODWLYD EHW\GHOVH MlPI|UW PHG DQGUD SDUDPHWUDU LQNOXVLYH I|U ZHEESODWVHU VRP WLOOK|U I|UHWDJVDQYlQGDUQDDYZHEESODWVHURFKDQGUDZHEESODWVHU9LGVLGDQDYYDURUQDVRFKWMlQVWHUQDVVlUGUDJRFKGHUDV UHOHYDQV I|U NRQVXPHQWHUQD E|U GHQQD EHVNULYQLQJ QlU GHW JlOOHU V|NPRWRUHU RFNVn J|UD GHW P|MOLJW I|U I|UHWDJV DQYlQGDUHDY ZHEESODWVHUDWW In HQ DGHNYDWI|UVWnHOVHDYRP RFK L Vn IDOO KXURFK L YLONHQ XWVWUlFNQLQJKlQV\Q WDV WLOO YLVVD VlUGUDJ L XWIRUPQLQJHQ DY GHQ ZHEESODWV VRP DQYlQGV WLOO H[HPSHO ZHEESODWVHQV RSWLPHULQJ I|U YLVQLQJ Sn PRELOD WHOHNRPPXQLNDWLRQVHQKHWHU 'HQ E|U RFNVn RPIDWWD HQ I|UNODULQJ DY GH HYHQWXHOOD P|MOLJKHWHU VRP I|UHWDJVDQYlQGDUQD DY ZHEESODWVHU KDU DWW DNWLYW SnYHUND UDQJRUGQLQJHQ PRW HUVlWWQLQJ VDPW HQ I|UNODULQJ DY GH UHODWLYD HIIHNWHUQD DY GHWWD , DYVDNQDG DY HWW DYWDOVI|UKnOODQGH PHOODQ OHYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU RFK I|UHWDJV DQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU E|U GHQQD EHVNULYQLQJ YDUD WLOOJlQJOLJ I|U DOOPlQKHWHQ Sn HQ XSSHQEDU RFK OlWWLOOJlQJOLJ SODWV L GHQ UHOHYDQWDV|NPRWRUQ 'HODU DY ZHEESODWVHUVRP NUlYHUDWW DQYlQGDUQD ORJJDU LQ HOOHU UHJLVWUHUDUVLJ E|U LQWH VHV VRP OlWWLOOJlQJOLJD RFK DOOPlQW WLOOJlQJOLJD L GHWWD VDPPDQKDQJ
)|U DWW VlNHUVWlOOD I|UXWVHEDUKHW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU E|U EHVNULYQLQJHQ RFNVn KnOODV XSSGDWHUDG LQNOXVLYHP|MOLJKHWHQDWW HYHQWXHOODlQGULQJDUDYKXYXGSDUDPHWUDUQDE|U J|UDVOlWWDDWW LGHQWLILHUD)|UHNRPVWHQ DY HQ XSSGDWHUDG EHVNULYQLQJ DY KXYXGSDUDPHWUDUQD E|U XW|YHU I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU DY V|NPRWRUQ RFNVn J\QQD DQGUD DQYlQGDUH , YLVVD IDOO NDQ OHYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU EHVOXWD DWW SnYHUND UDQJRUGQLQJHQ L HWW VSHFLILNW IDOO HOOHU WD ERUW HQ VlUVNLOG ZHEESODWV IUnQ HQ UDQJRUGQLQJ EDVHUDW Sn DQPlOQLQJDU IUnQ WUHGMH SDUW 7LOO VNLOOQDG IUnQ OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU NDQ OHYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU LQWH I|UYlQWDV XQGHUUlWWD HQ I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU L GLUHNW DQVOXWQLQJ WLOO HQ lQGULQJ DY UDQJRUGQLQJHQ HOOHU HWW ERUWWDJDQGH Sn JUXQG DY HQ DQPlODQ IUnQ WUHGMH SDUW HIWHUVRP GHW LQWH I|UHOLJJHU QnJRW DYWDOVI|UKnOODQGH PHOODQ SDUWHUQD L IUnJD (Q I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU E|U GRFN NXQQD JUDQVND LQQHKnOOHW L GHQ DQPlODQ VRP KDU OHWW WLOO lQGULQJ DY UDQJRUGQLQJHQ L HWW VlUVNLOW IDOO HOOHU WLOO ERUWWDJDQGH DY HQ YLVV ZHEESODWV JHQRP DWW XQGHUV|ND GHW LQQHKnOO VRP DQPlODQ U|U H[HPSHOYLV L HQ DOOPlQW WLOOJlQJOLJ GDWDEDV RQOLQH 'HWWD VNXOOH ELGUD WLOO DWW PRWYHUND NRQNXUUHQWHUV SRWHQWLHOOD PLVVEUXN DY DQPlOQLQJDU VRP NDQ OHGD WLOO ERUWWDJDQGH
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU V|NPRWRUHU E|U LQWH YDUD VN\OGLJD DWW L GHWDOM UHGRYLVD KXU GHUDV UDQJRUGQLQJVPHNDQLVPHU LQEHJULSHW DOJRULWPHU IXQJHUDU HQOLJW GHQQD I|URUGQLQJ 'HUDV I|UPnJD DWW lYHQ L NRQVXPHQWHUQDV LQWUHVVH DJHUD L IDOO GlU WUHGMH SDUWHU PDQLSXOHUDU UDQJRUGQLQJHQ L RQG WUR E|U LQWH KHOOHU I|UVlPUDV (Q DOOPlQ EHVNULYQLQJ DY KXYXGSDUDPHWUDUQD I|U UDQJRUGQLQJHQ E|U VN\GGD GHVVD LQWUHVVHQ RFK VDPä WLGLJW JH I|UHWDJVDQYlQGDUH RFK I|UHWDJV DQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU WLOOUlFNOLJ I|UVWnHOVH DY KXU UDQJRUGQLQJHQ IXQJHUDU LQRP UDPHQ I|U GHUDV DQYlQGQLQJ DY VSHFLILND RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU V|NPRWRUHU )|U 36 DWW VlNHUVWlOODDWW GHQQD I|URUGQLQJV PnO XSSQnVInU |YHUYlJDQGHDY GH NRPPHUVLHOODLQWUHVVHQDI|U OHYHUDQW|UHUDY
37Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU V|NPRWRUHU GlUI|U XQGHU LQJD RPVWlQGLJKHWHU OHGD WLOO HQ YlJUDQ DWW UHGRYLVD KXYXGSDUDPHWUDUQD I|U UDQJRUGQLQJHQ , GHWWD DYVHHQGH E|U GHQ EHVNULYQLQJ VRP OlPQDV nWPLQVWRQH EDVHUDV Sn IDNWLVND GDWD RP UHOHYDQVHQ DY GH UDQJRUGQLQJVSDUDPHWUDU VRP DQYlQGV XWDQ DWW GHQQD I|URUGQLQJ SnYHUNDU WLOOlPSQLQJHQ DY (XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV GLUHNWLY (8
.RPPLVVLRQHQ E|U XWDUEHWD ULNWOLQMHU I|U DWW ELVWn OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK OHYHUDQä W|UHU DY V|NPRWRUHU YLG WLOOlPSQLQJHQ DY GH WUDQVSDUHQVNUDY PHG DYVHHQGH Sn UDQJRUGQLQJHQ VRP IDVWVWlOOV L GHQQD I|URUGQLQJ 'HWWD E|U ELGUD WLOO DWW RSWLPHUD GHW VlWW Sn YLONHW GH KXYXGSDUDPHWUDU VRP EHVWlPPHU UDQJä RUGQLQJHQ LGHQWLILHUDV RFK SUHVHQWHUDV I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH RFK I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU
.RPSOHWWHUDQGH YDURU RFK WMlQVWHU VND I|UVWnV VRP YDURU RFK WMlQVWHU VRP HUEMXGV NRQVXPHQWHQ RPHGHOEDUW I|UH VOXWI|UDQGHW DY HQ WUDQVDNWLRQ VRP LQOHGV Sn RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VRP HWW NRPSOHPHQW WLOO GHQ SULPlUD YDUD HOOHU WMlQVW VRP I|UHWDJVDQYlQGDUHQ HUEMXGHU.RPSOHWWHUDQGH YDURU RFK WMlQVWHU DYVHU SURGXNWHU VRP I|U VLQ IXQNWLRQ W\SLVNW lU EHURHQGH DY RFK GLUHNW UHODWHUDG WLOO GHQ SULPlUD YDUDQ HOOHU WMlQVWHQ 7HUPHQ E|U VnOHGHVXWHVOXWDYDURURFKWMlQVWHUVRPHQEDUWVlOMVXW|YHUGHQEHU|UGDSULPlUDYDUDQHOOHUWMlQVWHQVQDUDUHlQ VRP HWW NRPSOHPHQW ([HPSHO Sn NRPSOHWWHUDQGH WMlQVWHU lU UHSDUDWLRQVWMlQVWHU DYVHHQGH HQ YLVV YDUD HOOHU ILQDQVLHOOD SURGXNWHU VRP I|UVlNULQJ YLG ELOXWK\UQLQJ VRP HUEMXGV I|U DWW NRPSOHWWHUD HQ EHVWlPG YDUD HOOHU WMlQVW VRP I|UHWDJVDQYlQGDUHQ HUEMXGHU .RPSOHWWHUDQGH YDURU NDQ lYHQ LQEHJULSD YDURU VRP NRPSOHWWHUDU HQ YLVV SURGXNW VRP HUEMXGV DY I|UHWDJVDQYlQGDUHQL IRUP DY HQ XSSJUDGHULQJDYHOOHU HWW YHUNW\JI|U DWW VNUlGGDUV\GHQ VSHFLILND SURGXNWHQ /HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VRP HUEMXGHU YDURU RFK WMlQVWHU WLOO NRQVXPHQWHU VRP NRPSOHWWHUDU YDURU HOOHU WMlQVWHU VRP VlOMV DY HQ I|UHWDJVDQYlQGDUH YLD GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVä WHUQD E|U L VLQD DOOPlQQD YLOONRU JH HQ EHVNULYQLQJ DY GHQ W\S DY NRPSOHWWHUDQGH YDURU RFK WMlQVWHU VRP HUEMXGV 'HQQD EHVNULYQLQJ E|U YDUD WLOOJlQJOLJ L GH DOOPlQQD YLOONRUHQ REHURHQGH DY RP GHQ NRPSOHWWHUDQGH YDUDQ HOOHU WMlQVWHQ WLOOKDQGDKnOOV DY OHYHUDQW|UHQ DY GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD HOOHU DY HQ WUHGMH SDUW %HVNULYä QLQJHQ E|U YDUD WLOOUlFNOLJW XWW|PPDQGH I|U DWW I|UHWDJVDQYlQGDUHQ VND NXQQD I|UVWn RP HQ YDUD HOOHU WMlQVW VlOMV VRP NRPSOHPHQW WLOO I|UHWDJVDQYlQGDUHQV YDUD HOOHU WMlQVW %HVNULYQLQJHQ E|U LQWH Q|GYlQGLJWYLV LQEHJULSD HQ EHVWlPG YDUDHOOHUWMlQVWXWDQ VQDUDUHDQJHGHQ W\SDYYDUDVRP HUEMXGVVRP NRPSOHPHQW WLOOI|UHWDJVDQYlQGDUHQV SULPlUD SURGXNW %HVNULYQLQJHQ VND YLGDUH XQGHU DOOD RPVWlQGLJKHWHU DQJH RP RFK Sn YLOND YLOONRU I|UHWDJVä DQYlQGDUHQ lYHQ WLOOnWV DWW HUEMXGD VLQD HJQD NRPSOHWWHUDQGH YDURU RFK WMlQVWHU YLD GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVä WMlQVWHUQD
1lU HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VMlOY HUEMXGHU NRQVXPHQWHU YLVVD YDURU HOOHU WMlQVWHU YLD VLQD HJQD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUHOOHU J|U GHW YLD HQ I|UHWDJVDQYlQGDUHVRP OHYHUDQW|UHQ NRQWUROOHUDU VNXOOHGHQQD OHYHUDQW|UNXQQD NRQNXUUHUDGLUHNWPHG DQGUDI|UHWDJVDQYlQGDUHDYGHVVRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVä WMlQVWHU VRP LQWH NRQWUROOHUDV DY OHYHUDQW|UHQ YLONHW VNXOOH NXQQD JH OHYHUDQW|UHQ HNRQRPLVNW LQFLWDPHQW RFK I|UPnJD DWW DQYlQGD VLQ NRQWUROO |YHU GHQ RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHQ I|U DWW JH VLWW HJHW XWEXG HOOHU GHW VRP HUEMXGV JHQRP HQ I|UHWDJVDQYlQGDUH VRP OHYHUDQW|UHQ NRQWUROOHUDU WHNQLVND HOOHU HNRQRPLVND I|UGHODU VRP OHYHUDQW|UHQ VNXOOH NXQQD QHND NRQNXUUHUDQGH I|UHWDJVDQYlQGDUH 6nGDQW EHWHHQGH VNXOOH NXQQD XQGHUJUlYD GHQ UlWWYLVD NRQNXUUHQVHQ RFK EHJUlQVD XWEXGHW I|U NRQVXPHQWHUQD , VnGDQD VLWXDWLRQHU lU GHW VlUVNLOW YLNWLJW DWW OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU DJHUDU Sn HWW WUDQVSDUHQW VlWW RFK WLOOKDQGDKnOOHU HQ DGHNYDW EHVNULYQLQJ DY RFK DQJH VNlO I|U HYHQWXHOO GLIIHUHQWLHUDG EHKDQGOLQJ ² RDYVHWW RP GLIIHUHQWLHULQJHQ DYVHU UlWWVOLJD NRPPHUVLHOOD HOOHU WHNQLVND DVSHNWHU WLOO H[HPSHO IXQNWLRQHU VRP LQEHJULSHU RSHUDWLYV\VWHP ² VRP OHYHUDQW|UHQ NDQ HUEMXGDPHG DYVHHQGHSn YDURUHOOHU WMlQVWHU VRP OHYHUDQW|UHQVMlOYHUEMXGHUMlPI|UW PHG VnGDQD VRP HUEMXGV DY I|UHWDJVDQYlQGDUH )|U DWW VlNHUVWlOOD SURSRUWLRQDOLWHWHQ E|U GHQQD VN\OGLJKHW JlOOD Sn GHQ DOOPlQQD QLYnQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VQDUDUH lQ I|U HQVNLOGD YDURU HOOHU WMlQVWHU VRP HUEMXGV YLD I|UPHGOLQJVWMlQVä WHUQD
1lU HQ OHYHUDQW|U DY HQ V|NPRWRU VMlOY HUEMXGHU YLVVD YDURU HOOHU WMlQVWHU WLOO NRQVXPHQWHU YLD VLQD HJQD V|Nä PRWRUHU HOOHU J|U GHW YLD HQ I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU VRP OHYHUDQW|UHQ NRQWUROOHUDU VNXOOH GHQQD OHYHUDQW|U NXQQD NRQNXUUHUD GLUHNW PHG DQGUD I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU DY GHVV V|NPRWRU VRP LQWH NRQWUROOHUDV DY OHYHUDQW|UHQ , VnGDQD VLWXDWLRQHU lU GHW VlUVNLOW YLNWLJW DWW OHYHUDQW|UHQ DY V|NPRWRUQ DJHUDU Sn HWW WUDQVSDUHQW VlWW RFK WLOOKDQGDKnOOHU HQ EHVNULYQLQJ DY HYHQWXHOO GLIIHUHQWLHUDG EHKDQGOLQJ ² RDYVHWW RP GLIIHä UHQWLHULQJHQ DYVHU UlWWVOLJD NRPPHUVLHOOD HOOHU WHNQLVND DVSHNWHU ² VRP OHYHUDQW|UHQ NDQ HUEMXGD PHG DYVHHQGH Sn YDURU HOOHU WMlQVWHU VRP OHYHUDQW|UHQ HUEMXGHU VMlOY HOOHU YLD HQ I|UHWDJVDQYlQGDUHDY ZHEESODWVHU VRP OHYHUDQW|UHQ NRQWUROOHUDU MlPI|UW PHG VnGDQD VRP HUEMXGV DY NRQNXUUHUDQGH I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU )|U DWW VlNHUä VWlOOD SURSRUWLRQDOLWHWHQ E|U GHQQD VN\OGLJKHW JlOOD Sn GHQ DOOPlQQD QLYnQ DY V|NPRWRU VQDUDUH lQ I|U HQVNLOGD YDURU HOOHU WMlQVWHU VRP HUEMXGV YLD WMlQVWHUQD L IUnJD
(XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV GLUHNWLY (8 DY GHQ MXQL RP VN\GG PRW DWW LFNH U|MG NQRZKRZ RFK I|UHWDJVä 37
LQIRUPDWLRQ I|UHWDJVKHPOLJKHWHU RODJOLJHQ DQVNDIIDV XWQ\WWMDV RFK U|MV (87/ V
38Bilaga 1
/ 69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ
6lUVNLOGD DYWDOVYLOONRU E|U EHKDQGODV L GHQQD I|URUGQLQJ L V\QQHUKHW I|U VLWXDWLRQHU PHG REDODQVHU L I|UKDQGOLQJVä SRVLWLRQHU I|U DWW VlNHUVWlOOD DWW DYWDOVI|UKnOODQGHQD SUlJODV DY JRG WUR RFK KHGHU )|UXWVHEDUKHW RFK WUDQVSDUHQV NUlYHU DWW I|UHWDJVDQYlQGDUH JHV HQ YHUNOLJ P|MOLJKHW DWW In QlUPDUH NlQQHGRP RP lQGULQJDU DY GH DOOPlQQD YLOONRUHQ VRP GlUI|U LQWH E|U LQI|UDV PHG UHWURDNWLY YHUNDQ VnYLGD GH LQWH JUXQGDU VLJ Sn HQ VN\OGLJKHW HQOLJW ODJDU RFK DQGUD I|UIDWWQLQJDU HOOHU JDJQDU I|UHWDJVDQYlQGDUQD )|UHWDJVDQYlQGDUH E|U GHVVXWRP HUEMXGDV NODUKHW RP GH YLOONRU Sn YLOND GHUDV DYWDOVI|UKnOODQGH PHG OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU NDQ VlJDV XSS /HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU E|U VlNHUVWlOOD DWW YLOONRUHQ I|U XSSVlJQLQJ XQGHU DOOD RPVWlQGLJKHWHUlUSURSRUWLRQHOODRFKNDQ WLOOlPSDVXWDQ RWLOOE|UOLJDVYnULJKHWHU6OXWOLJHQE|U I|UHWDJVDQYlQGDUHIn IXOOVWlQGLJ LQIRUPDWLRQ RP HYHQWXHOO WLOOJnQJ I|U OHYHUDQW|UHUQD DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HIWHU XWä JnQJHQ DY DYWDOHWV O|SWLG WLOO GHQ LQIRUPDWLRQ VRP I|UHWDJVDQYlQGDUQD WLOOKDQGDKnOOHU HOOHU JHQHUHUDU QlU GH DQYlQGHU GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD
0|MOLJKHWHQ DWW In WLOOJnQJ WLOO RFK DQYlQGD GDWD LQNOXVLYH SHUVRQXSSJLIWHU NDQ P|MOLJJ|UD EHW\GDQGH YlUGHVä NDSDQGH L GHQ RQOLQHEDVHUDGH SODWWIRUPVHNRQRPLQ EnGH JHQHUHOOW RFK I|U GH EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUQD RFK RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD 'lUPHG lU GHW YLNWLJW DWW OHYHUDQW|UHUQD DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVä WHUJHUI|UHWDJVDQYlQGDUQDHQW\GOLJEHVNULYQLQJDYUlFNYLGGDUWRFKYLOONRUI|UWLOOJnQJHQWLOORFKDQYlQGQLQJHQDY YLVVDNDWHJRULHUDYGDWD%HVNULYQLQJHQE|UYDUDSURSRUWLRQHOO RFK NDQ KlQYLVDWLOODOOPlQQDnWNRPVWYLOONRUVQDUDUH lQ HQ XWW|PPDQGH LGHQWLILHULQJ DY IDNWLVND GDWD HOOHU NDWHJRULHU DY GDWD ,GHQWLILHULQJ DY RFK VlUVNLOGD YLOONRU I|U WLOOJnQJWLOOYLVVDW\SHUDYIDNWLVNDGDWDVRPNDQYDUDP\FNHW UHOHYDQWDI|UI|UHWDJVDQYlQGDUHVNXOOHHPHOOHUWLGRFNVn NXQQD WDV PHG L EHVNULYQLQJHQ 6nGDQD GDWD VNXOOH NXQQD RPIDWWD EHW\J RFK RPG|PHQ IUnQ I|UHWDJVDQYlQGDUQD L IUnJD RP GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD 6DPPDQWDJHW E|U EHVNULYQLQJHQ J|UD GHW P|MOLJW I|U I|UHWDJVä DQYlQGDUQD DWW I|UVWn RP GH NDQ DQYlQGD GHVVD GDWD I|U DWW |ND VLWW YlUGHVNDSDQGH LQNOXVLYH JHQRP WUHGMH SDUWV GDWDWMlQVWHU
,VDPPDDQGDlUGHWYLNWLJWI|UI|UHWDJVDQYlQGDUHDWWI|UVWnKXUXYLGDOHYHUDQW|UHQGHODUGDWDPHGWUHGMHSDUWHUVRP JHQHUHUDWV JHQRP I|UHWDJVDQYlQGDUHQV DQYlQGQLQJ DY I|UPHGOLQJVWMlQVWHQ )|UHWDJVDQYlQGDUH E|U L V\QQHUKHW J|UDV PHGYHWQD RP HYHQWXHOO GHOQLQJ DY GDWD PHG WUHGMH SDUWHU I|U lQGDPnO VRP LQWH lU Q|GYlQGLJD I|U DWW GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD VND IXQJHUD NRUUHNW WLOO H[HPSHO RP OHYHUDQW|UHQ WMlQDU SHQJDU Sn GDWD EDVHUDW Sn NRPPHUVLHOOD |YHUYlJDQGHQ )|U DWW J|UD GHW P|MOLJW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH DWW WLOO IXOOR XW|YD VLQD UlWWLJKHWHUDWW SnYHUNDVnGDQ GDWDGHOQLQJ E|U OHYHUDQW|UHUDY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHURFNVn XWWU\FND VLJ W\GOLJW RP DOOD P|MOLJKHWHU DWW LQRP UDPHQ I|U DYWDOVI|UKnOODQGHW PHG I|UHWDJVDQYlQGDUHQ YlOMD ERUW GDWDGHOQLQJ
'HVVDNUDYE|ULQWHVHVVRPQnJRQ VN\OGLJKHWI|UOHYHUDQW|UHU DYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUDWWVSULGDHOOHU LQWHVSULGDSHUVRQXSSJLIWHUHOOHUDQGUDGDWDWLOOVLQDI|UHWDJVDQYlQGDUH7UDQVSDUHQVnWJlUGHUVNXOOHHPHOOHUWLGNXQQD ELGUD WLOO |NDG GDWDGHOQLQJ RFK VRP HQ YLNWLJ LQQRYDWLRQV RFK WLOOYl[WNlOODVW|GMD PnOHW DWW VNDSD HWW JHPHQVDPW GDWDRPUnGH L (8 %HKDQGOLQJ DY SHUVRQXSSJLIWHU E|U VNH L HQOLJKHW PHG XQLRQHQV UlWWVOLJD UDP RP VN\GG I|U I\VLVND SHUVRQHU PHG DYVHHQGH Sn EHKDQGOLQJ DY SHUVRQXSSJLIWHU RFK RP UHVSHNW I|U SULYDWOLYHW RFK VN\GG I|U SHUVRQXSSJLIWHU L HOHNWURQLVND NRPPXQLNDWLRQHU IUDPI|U DOOW (XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV I|URUGQLQJ (8 (XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV GLUHNWLY (8 RFK (*
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU NDQ L GH DOOPlQQD YLOONRUHQ L YLVVD IDOO LQVNUlQND I|UHWDJVä DQYlQGDUQDV P|MOLJKHW DWW HUEMXGD NRQVXPHQWHU YDURU RFK WMlQVWHU HQOLJW J\QQVDPPDUH YLOONRU YLD DQGUD NDQDOHU lQ YLD GHVVD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU, VnGDQD IDOO E|U GH EHU|UGD OHYHUDQW|UHUQDDQJH VNlOHQ I|U GHWWD L V\QQHUKHW PHG KlQYLVQLQJ WLOO GH YLNWLJDVWH HNRQRPLVND NRPPHUVLHOOD HOOHU UlWWVOLJD |YHUYlJDQGHQ VRP OLJJHU EDNRP LQVNUlQNQLQJDUQD 'HQQD VN\OGLJKHW WLOO WUDQVSDUHQV E|U GRFN LQWH WRONDV VRP DWW GHQ SnYHUNDU EHG|Pä QLQJHQ DY VnGDQD LQVNUlQNQLQJDUV ODJOLJKHW HQOLJW DQQDQ XQLRQVODJVWLIWQLQJ HOOHU PHGOHPVVWDWHUV ODJVWLIWQLQJ VRP lU I|UHQOLJD PHG XQLRQVODJVWLIWQLQJ LQNOXVLYH LQRP RPUnGHQD NRQNXUUHQV RFK RWLOOE|UOLJD DIIlUVPHWRGHU HOOHU WLOOä OlPSQLQJHQ DY VnGDQ ODJVWLIWQLQJ
(XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV I|URUGQLQJ (8 DY GHQ DSULO RP VN\GG I|U I\VLVND SHUVRQHU PHG DYVHHQGH Sn EHKDQGOLQJ DY SHUVRQXSSJLIWHU RFK RP GHW IULD IO|GHW DY VnGDQD XSSJLIWHU RFK RP XSSKlYDQGH DY GLUHNWLY (* DOOPlQ GDWDVN\GGVI|URUGQLQJ (87/ V (XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV GLUHNWLY (8 DY GHQ DSULO RP VN\GG I|U I\VLVND SHUVRQHU PHG DYVHHQGH Sn EHK|ULJD P\QGLJKHWHUV EHKDQGOLQJ DY SHUVRQXSSJLIWHU I|U DWW I|UHE\JJD I|UKLQGUD XWUHGD DYVO|MD HOOHU ODJI|UD EURWW HOOHU YHUNVWlOOD VWUDIIUlWWVOLJD SnI|OMGHU RFK GHW IULD IO|GHW DY VnGDQD XSSJLIWHU RFK RP XSSKlYDQGH DY UnGHWV UDPEHVOXW 5,) (87/ V (XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV GLUHNWLY (* DY GHQ MXOL RP EHKDQGOLQJ DY SHUVRQXSSJLIWHU RFK LQWHJULWHWVVN\GG 38 LQRPVHNWRUQI|UHOHNWURQLVNNRPPXQLNDWLRQ GLUHNWLYRPLQWHJULWHWRFKHOHNWURQLVNNRPPXQLNDWLRQ (*7/ V
39Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
)|UHWDJVDQYlQGDUH LQNOXVLYH I|UHWDJVDQYlQGDUH YDUV DQYlQGQLQJ DY GH EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVä WHUQD KDU EHJUlQVDWV DYEUXWLWV HOOHU DYVOXWDWVE|U KD WLOOJnQJ WLOO RPHGHOEDUD OlPSOLJD RFK HIIHNWLYD P|MOLJKHWHU WLOO SU|YQLQJ RFK GlUI|U E|U OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU WLOOKDQGDKnOOD HWW LQWHUQW V\VWHP I|U KDQWHULQJDYNODJRPnO'HW LQWHUQDV\VWHPHWI|UKDQWHULQJDYNODJRPnOE|U E\JJDSnSULQFLSHURP WUDQVSDUHQVRFK OLNDEHKDQGOLQJ L OLNYlUGLJD VLWXDWLRQHU RFK V\IWD WLOO DWW VlNHUVWlOOD DWW HQ EHW\GDQGH DQGHO DY NODJRPnOHQ NDQ O|VDV ELODWHUDOW DY OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ LQRP HQ ULPOLJ WLGVSHULRG /HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VNXOOH NXQQD OnWD GHW EHVOXW GH KDU IDWWDW IRUWVlWWD DWW JlOOD XQGHU WLGHQ I|U NODJRPnOHW )|UV|N DWW Qn HQ |YHUHQVNRPPHOVH JHQRP GHQ LQWHUQD SURFHVVHQ I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO SnYHUNDU LQWH UlWWLJKHWHUQD I|U OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU I|UHWDJVDQYlQGDUH DWW QlU VRP KHOVW XQGHU HOOHU HIWHU GHQ LQWHUQD SURFHVVHQ I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO LQOHGD UlWWVOLJD I|UIDUDQGHQ 'HVVXWRP E|U OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RIIHQWOLJJ|UD RFK PLQVW HQ JnQJ SHU nU NRQWUROOHUD LQIRUPDWLRQ RP KXU GHUDV LQWHUQD V\VWHP I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO IXQJHUDU RFK KXU HIIHNWLYD GH lU I|U DWW KMlOSD I|UHWDJVDQYlQGDUH DWW I|UVWn YLOND KXYXGVDNOLJD W\SHU DY IUnJRU VRP NDQ XSSVWn L VDPEDQG PHG WLOOKDQGDKnOODQGHW DY ROLND RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK In JUHSS RP P|MOLJKHWHQ DWW Qn HQ VQDEE RFK HIIHNWLY ELODWHUDO O|VQLQJ
'HQQD I|URUGQLQJV NUDY DYVHHQGH LQWHUQD V\VWHP I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO V\IWDU WLOO DWW JH OHYHUDQW|UHUQD DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HQ ULPOLJ JUDG DY IOH[LELOLWHW L GULIWHQ DY GHVVD V\VWHP RFK KDQWHULQJHQ DY HQVNLOGD NODJRPnO I|U DWW PLQVND GHQ DGPLQLVWUDWLYD E|UGDQ 'H LQWHUQD V\VWHPHQ I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO E|U RFNVn JH OHYHUDQW|UHUQD DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU P|MOLJKHW DWW YLG EHKRY Sn HWW SURSRUWLRQHOOW VlWW KDQWHUD HYHQWXHOOD I|UV|N WLOO PLVVEUXN DY GHVVD V\VWHP IUnQ YLVVD I|UHWDJVDQYlQGDUHV VLGD 0RW EDNJUXQG DY NRVWQDGHUQD I|U DWW LQUlWWD RFK GULYD VnGDQD V\VWHP lU GHW OlPSOLJW DWW IUnQ GHVVD VN\OGLJKHWHU XQGDQWD DOOD OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VRP lU VPn I|UHWDJ L OLQMH PHG GH WLOOlPSOLJD EHVWlPPHOVHUQD L NRPPLVVLRQHQV UHNRPPHQGDWLRQ (* 'H NRQVROLGHULQJVUHJOHU VRP IDVWVWlOOV L GHQ UHNRPPHQGDWLRä QHQ VlNHUVWlOOHU DWW NULQJJnHQGH I|UKLQGUDV 'HW XQGDQWDJHW E|U LQWH SnYHUND VnGDQD I|UHWDJV UlWW DWW Sn IULYLOOLJ EDVLV XSSUlWWD HWW LQWHUQW V\VWHP I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO VRP XSSI\OOHU GH NULWHULHU VRP DQJHV L GHQQD I|Uä RUGQLQJ
2UGHW LQWHUQ L GHVV UHVSHNWLYH E|MGD IRUPHU E|U LQWH WRONDV VRP DWW GHW I|UKLQGUDU HQ GHOHJHULQJ DY HWW LQWHUQW V\VWHP I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO WLOO HQ XWRPVWnHQGH WMlQVWHOHYHUDQW|U HOOHU DQQDQ I|UHWDJVVWUXNWXU Vn OlQJH GHQ WMlQVWHOHYHUDQW|UHQ HOOHU DQGUD I|UHWDJVVWUXNWXUHQ KDU IXOOVWlQGLJ EHIRJHQKHW RFK I|UPnJD DWW VlNHUVWlOOD DWW GHW LQWHUQD V\VWHPHW I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO lU L |YHUHQVVWlPPHOVH PHG NUDYHQ L GHQQD I|URUGQLQJ
0HGOLQJ NDQ HUEMXGD HQ PHWRG I|U OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK GHUDV I|UHWDJVDQYlQGDUH DWWO|VDWYLVWHUSnHWWWLOOIUHGVVWlOODQGHVlWWXWDQDWWEHK|YDXWQ\WWMDUlWWVOLJDI|UIDUDQGHQVRP NDQYDUDXWGUDJQDRFK NRVWVDPPD 'lUI|U E|U OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU IUlPMD PHGOLQJ JHQRP DWW L V\QQHUKHW DQJH PLQVW WYn RIIHQWOLJD HOOHU SULYDWD PHGODUH VRP GH lU YLOOLJD DWW DQYlQGD 6\IWHW PHG DWW DQJH HWW PLQLPLDQWDO PHGODUHlUDWWVN\GGDPHGODUQDVQHXWUDOLWHW0HGODUHVRP WLOOKDQGDKnOOHUVLQDWMlQVWHUIUnQHQ SODWVXWDQI|UXQLRQHQ E|U DQJHV HQGDVW RP GHW NDQ JDUDQWHUDV DWW DQYlQGQLQJHQ DY GHUDV WMlQVWHU LQWH Sn QnJRW VlWW LQQHElU DWW GH EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUQD EHU|YDV QnJRW UlWWVOLJW VN\GG VRP GH RPIDWWDV DY HQOLJW XQLRQVODJVWLIWQLQJ HOOHU PHGä OHPVVWDWHUV ODJVWLIWQLQJ LQNOXVLYH NUDYHQ L GHQQD I|URUGQLQJ RFK WLOOlPSOLJ ODJVWLIWQLQJ RP VN\GG DY SHUVRQXSSä JLIWHU RFK I|UHWDJVKHPOLJKHWHU )|U DWW YDUD Vn WLOOJlQJOLJD UlWWYLVD RFK VQDEED HIIHNWLYD RFK YHUNQLQJVIXOOD VRP P|MOLJW E|U GHVVD PHGODUH XSSI\OOD YLVVD IDVWVWlOOGD NULWHULHU 'HW E|U GRFN IRUWIDUDQGH VWn OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHä EDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK GHUDV I|UHWDJVDQYlQGDUH IULWW DWW JHPHQVDPW DQJH HQ YDOIUL PHGODUH QlU HQ WYLVW KDU XSSVWnWW PHOODQ GHP , HQOLJKHW PHG (XURSDSDUODPHQWHWVRFK UnGHWV GLUHNWLY (* E|UGHQPHGOLQJ VRP I|UHVNULYVL GHQQD I|URUGQLQJ YDUDIULYLOOLJL GHQ PHQLQJHQ DWW SDUWHUQDVMlOYDDQVYDUDUI|U I|UIDUDQGHWRFK NDQ LQOHGD RFK DYVOXWD GHW QlU VRP KHOVW 8WDQ DWW GHW SnYHUNDU GHQ IULYLOOLJD DUWHQ E|U OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU L JRG WUR XQGHUV|ND EHJlUDQGHQ RP PHGYHUNDQ L GHQ PHGOLQJ VRP I|UHVNULYV L GHQQD I|Uä RUGQLQJ
/HYHUDQW|UHUQD DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU E|U ElUD HQ ULPOLJ DQGHO DY GH WRWDOD NRVWQDGHUQD I|U PHGOLQJHQ PHG EHDNWDQGH DY DOOD UHOHYDQWD DVSHNWHU DY GHW DNWXHOOD IDOOHW 'lUI|U E|U PHGODUHQ I|UHVOn YLONHQ DQGHO VRP lU ULPOLJ L GHW HQVNLOGD IDOOHW 0RW EDNJUXQG DY NRVWQDGHUQD RFK GHQ DGPLQLVWUDWLYD E|UGDQ L VDPEDQG PHG NUDYHW Sn DWW DQJH PHGODUH L GH DOOPlQQD YLOONRUHQ lU GHW OlPSOLJW DWW PDQ XQGDQWDU DOOD OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VRP lU VPn I|UHWDJ IUnQ GHQQD VN\OGLJKHW L OLQMH PHG GH WLOOlPSOLJD EHVWlPä PHOVHUQD L UHNRPPHQGDWLRQ (* 'H NRQVROLGHULQJVUHJOHU VRP IDVWVWlOOV L GHQ UHNRPPHQGDWLRQHQ VlNHUä VWlOOHU DWW NULQJJnHQGH DY VN\OGLJKHWHQ I|UKLQGUDV 'HWWD E|U GRFN LQWH SnYHUND GHVVD I|UHWDJV UlWW DWW L VLQD DOOPlQQD YLOONRU DQJH PHGODUH VRP XSSI\OOHU GH NULWHULHU VRP IDVWVWlOOV L GHQQD I|URUGQLQJ
.RPPLVVLRQHQV UHNRPPHQGDWLRQ (* DY GHQ PDM RP GHILQLWLRQHQ DY PLNURI|UHWDJ VDPW VPn RFK PHGHOVWRUD I|UHWDJ (87/ V (XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV GLUHNWLY (* DY GHQ PDM RP YLVVD DVSHNWHU Sn PHGOLQJ Sn SULYDWUlWWHQV RPUnGH 39 (87/ V
40Bilaga 1
/ 69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ
(IWHUVRP OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU DOOWLG E|U YDUD VN\OGLJD DWW DQJH YLOND PHGODUH VRP GH lU YLOOLJD DWW DQYlQGD RFK HIWHUVRP GH E|U YDUD VN\OGLJD DWW PHGYHUND L JRG WUR JHQRP YDUMH I|UPHGOLQJVI|UV|N VRP J|UV L HQOLJKHW PHG GHQ KlU I|URUGQLQJHQ E|U GHVVD VN\OGLJKHWHU XWIRUPDV Vn DWW PDQ XQGYLNHU DWW I|UHWDJVä DQYlQGDUH PLVVEUXNDU V\VWHPHW PHG PHGOLQJ )|UHWDJVDQYlQGDUH E|U VnOXQGD RFNVn YDUD VN\OGLJD DWW PHGYHUND L PHGOLQJ L JRG WUR /HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU E|U LQWH YDUD VN\OGLJD DWW PHGYHUND L PHGOLQJ RP HQ I|UHWDJVDQYlQGDUH YlFNHU WDODQ RP HQ IUnJD I|U YLONHQ GHQQD I|UHWDJVDQYlQGDUH WLGLJDUH KDU LQOHWW I|UIDUDQGHQ I|U PHGOLQJ RFK PHGODUHQ L GHW IDOOHW KDU IDVWVWlOOW DWW I|UHWDJVDQYlQGDUHQ LQWH KDU KDQGODW L JRG WUR /HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU E|U LQWH KHOOHU YDUD VN\OGLJD DWW PHGYHUND L PHGOLQJ PHG I|UHWDJVDQYlQGDUH VRP JMRUW IOHUD PLVVO\FNDGH PHGOLQJVI|UV|N 'HVVD XQGDQWDJVVLWXDWLRQHU E|U LQWH EHJUlQVD I|UHWDJVDQYlQGDUHQV P|MOLJKHW DWW OlJJD IUDP HWW lUHQGH I|U PHGOLQJ RP PHGODUHQ IDVWVWlOOHU DWW lUHQGHW LQWH KDU QnJRQ NRSSOLQJ WLOO GH WLGLJDUH lUHQGHQD
)|U DWW IUlPMD DWW WYLVWHU VRP U|U WLOOKDQGDKnOODQGHW DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU O|VHV PHG KMlOS DY PHGOLQJ L XQLRQHQ E|U NRPPLVVLRQHQ L QlUD VDPDUEHWH PHG PHGOHPVVWDWHUQD XSSPXQWUD LQUlWWDQGHW DY VSHFLDOLä VHUDGH PHGOLQJVRUJDQLVDWLRQHU VRP L GDJVOlJHW VDNQDV $QYlQGQLQJHQ DY PHGODUH PHG VSHFLDONXQVNDSHU RP RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VDPW RP HQVNLOGD EUDQVFKHU GlU VnGDQD WMlQVWHU WLOOKDQGDKnOOV E|U |ND EnGD SDUWHUV I|UWURHQGH I|U PHGOLQJVI|UIDUDQGHW OLNVRP VDQQROLNKHWHQ I|U DWW GHWWD I|UIDUDQGH VND OHGD WLOO HWW VQDEEW UlWWYLVW RFK WLOOIUHGVVWlOODQGH UHVXOWDW
2OLNDIDNWRUHUVRPEHJUlQVDGHHNRQRPLVNDWLOOJnQJDUUlGVODI|UUHSUHVVDOLHURFKH[NOXVLYDEHVWlPPHOVHURPYDODY ODJVWLIWQLQJ RFK IRUXP L GH DOOPlQQD YLOONRUHQ NDQ EHJUlQVD HIIHNWLYLWHWHQ L GH EHILQWOLJD P|MOLJKHWHUQD WLOO UlWWVOLJ SU|YQLQJ L V\QQHUKHW GH VRP I|UHVNULYHUDWW I|UHWDJVDQYlQGDUQDHOOHU I|UHWDJVDQYlQGDUQDDY ZHEESODWVHU VND DJHUD LQGLYLGXHOOW RFK VND NXQQD LGHQWLILHUDV )|U DWW VlNHUVWlOOD HQ HIIHNWLY WLOOlPSQLQJ DY GHQQD I|URUGQLQJ E|U RUJDä QLVDWLRQHUVDPPDQVOXWQLQJDUVRPI|UHWUlGHUI|UHWDJVDQYlQGDUHRFKI|UHWDJVDQYlQGDUHDYZHEESODWVHUOLNVRPYLVVD RIIHQWOLJD RUJDQ VRP lU LQUlWWDGH L PHGOHPVVWDWHU JHV P|MOLJKHW DWW YLGWD UlWWVOLJD nWJlUGHU L QDWLRQHOO GRPVWRO L HQOLJKHW PHG QDWLRQHOO ODJVWLIWQLQJ LQEHJULSHW QDWLRQHOOD IRUPI|UHVNULIWHU 6nGDQD nWJlUGHU L QDWLRQHOO GRPVWRO E|U V\IWD WLOO DWW VWRSSD HOOHU I|UKLQGUD |YHUWUlGHOVHU DY EHVWlPPHOVHUQD L GHQQD I|URUGQLQJ RFK I|UHE\JJD IUDPWLGD VNDGRUVRP NDQXQGHUJUlYDKnOOEDUDDIIlUVI|UELQGHOVHULGHQRQOLQHEDVHUDGHSODWWIRUPVHNRQRPLQ)|UDWWVlNHUVWlOOD DWW VnGDQD RUJDQLVDWLRQHU HOOHU VDPPDQVOXWQLQJDU XW|YDU GHQ UlWWHQ Sn HWW HIIHNWLYW RFK lQGDPnOVHQOLJW VlWW E|U GH XSSI\OODYLVVDNULWHULHU,V\QQHUKHWPnVWHGHKDLQUlWWDWVSn YHGHUE|UOLJWVlWWLHQOLJKHWPHGODJHQLHQPHGOHPVVWDW YDUD DY LFNH YLQVWGULYDQGH DUW RFK HIWHUVWUlYD VLQD PnO Sn HWW YDUDNWLJW VlWW 'HVVD NUDY E|U I|UKLQGUD LQUlWWDQGH Sn DGKRF EDVLV DY RUJDQLVDWLRQHU HOOHU VDPPDQVOXWQLQJDU I|U HQ VSHFLILN nWJlUG HOOHU VSHFLILND nWJlUGHU HOOHU L YLQVWä V\IWH 'HVVXWRP E|U GHW VlNHUVWlOODV DWW WUHGMHSDUWVILQDQVLlUHU LQWH Sn HWW RWLOOE|UOLJW VlWW SnYHUNDU GHVVD RUJDQLVDä WLRQHUV HOOHU VDPPDQVOXWQLQJDUV EHVOXWVSURFHVVHU
)|U DWW XQGYLND LQWUHVVHNRQIOLNWHU E|U PDQ L V\QQHUKHW I|UKLQGUD DWW RUJDQLVDWLRQHU HOOHU VDPPDQVOXWQLQJDU VRP I|UHWUlGHU I|UHWDJVDQYlQGDUH HOOHU I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU XWVlWWV I|U RWLOOE|UOLJ SnYHUNDQ IUnQ OHYHUDQä W|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU V|NPRWRUHU 2IIHQWOLJJ|UDQGH DY DOO LQIRUPDWLRQ RP PHGOHPVNDS RFKILQDQVLHULQJVNlOORUE|UXQGHUOlWWDI|UQDWLRQHOODGRPVWRODUDWWEHG|PDRPGHVVDNULWHULHUI|UDWWNXQQDNRPPD L IUnJD lU XSSI\OOGD0HG EHDNWDQGH DY GHQ VlUVNLOGDVWDWXVHQ I|U GH EHU|UGD RIIHQWOLJD RUJDQHQ L GH PHGOHPVVWDWHU GlUVnGDQDRUJDQ KDULQUlWWDWVE|U GHW HQGDVW NUlYDVDWW GHVVDVSHFLILNWKDUInWW L XSSJLIWL HQOLJKHWPHG WLOOlPSOLJD EHVWlPPHOVHU L QDWLRQHOO ODJVWLIWQLQJ DWW YlFND VnGDQ WDODQ DQWLQJHQ L GH EHU|UGD SDUWHUQDV NROOHNWLYD LQWUHVVH HOOHU PRW EDNJUXQG DY DOOPlQLQWUHVVH XWDQ DWW GHVVD NULWHULHU EHK|YHU WLOOlPSDV Sn VnGDQD RIIHQWOLJD RUJDQ 'HQQD W\S DY nWJlUGHU E|U GRFN LQWH Sn QnJRW VlWW SnYHUND I|UHWDJVDQYlQGDUHVRFK I|UHWDJVDQYlQGDUHDY ZHEESODWVHUV UlWW DWW YLGWD UlWWVOLJD nWJlUGHU Sn LQGLYLGXHOO EDVLV
.RPPLVVLRQHQ E|U XQGHUUlWWDV RP YLOND RUJDQLVDWLRQHU VDPPDQVOXWQLQJDU RFK RIIHQWOLJD RUJDQ VRP HQOLJW PHGä OHPVVWDWHUQD E|U YDUD EHK|ULJD DWW YlFND WDODQ HQOLJW GHQQD I|URUGQLQJ 1lU PHGOHPVVWDWHUQD OlPQDU HQ VnGDQ XQGHUUlWWHOVH E|U GH VlUVNLOW KlQYLVD WLOO GH UHOHYDQWD QDWLRQHOOD EHVWlPPHOVHU L HQOLJKHW PHG YLOND RUJDQLVDWLRQHQ VDPPDQVOXWQLQJHQ HOOHU GHW RIIHQWOLJD RUJDQHW LQUlWWDWV RFK L WLOOlPSOLJD IDOO KlQYLVD WLOO GHW UHOHYDQWD RIIHQWOLJD UHJLVWHU L YLONHW RUJDQLVDWLRQHQ HOOHU VDPPDQVOXWQLQJHQ lU UHJLVWUHUDG 'HWWD \WWHUOLJDUH DOWHUQDWLY WLOO XWQlPQLQJ I|U PHGOHPVVWDWHUQD E|U JH HQ YLVV QLYn DY UlWWVVlNHUKHW RFK I|UXWVHEDUKHW VRP I|UHWDJVDQYlQGDUQD RFK I|UHWDJVä DQYlQGDUQD DY ZHEESODWVHU NDQ I|UOLWD VLJ Sn 6DPWLGLJW V\IWDU GHW WLOO DWW J|UD GH UlWWVOLJD I|UIDUDQGHQD HIIHNWLYDUH RFK NRUWDUH YLONHW I|UHIDOOHU OlPSOLJW L GHWWD VDPPDQKDQJ .RPPLVVLRQHQ E|U VlNHUVWlOOD DWW GHW RIIHQWOLJJ|UV HQ I|UWHFNQLQJ |YHU GHVVD RUJDQLVDWLRQHU VDPPDQVOXWQLQJDU RFK RIIHQWOLJD RUJDQ L (XURSHLVND XQLRQHQV RIILFLHOOD WLGQLQJ 8SSWDJDQGH Sn GHQQD I|UWHFNQLQJ E|U IXQJHUD VRP HWW YHGHUOlJJOLJW EHYLV Sn GHQ UlWWVNDSDFLWHW VRP GHQ RUJDQLä 40 VDWLRQGHQ VDPPDQVOXWQLQJ HOOHUGHWRIIHQWOLJDRUJDQVRP YlFNHUWDODQKDU2P GHWI|UHOLJJHUQnJUDEHWlQNOLJKHWHU
41Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
DQJnHQGH HQ XWQlPQLQJ E|U GHQ PHGOHPVVWDW VRP KDU XWQlPQW HQ RUJDQLVDWLRQ HQ VDPPDQVOXWQLQJ HOOHU HWW RIIHQWOLJW RUJDQ YLGWD HQ XWUHGQLQJ 2UJDQLVDWLRQHUVDPPDQVOXWQLQJDU RFK RIIHQWOLJD RUJDQ VRP LQWH KDU XWQlPQWV DYHQPHGOHPVVWDWE|UKDP|MOLJKHWDWWYlFNDWDODQYLGQDWLRQHOODGRPVWRODUPHGI|UEHKnOOI|UHQXQGHUV|NQLQJDY UlWWVNDSDFLWHWHQ L HQOLJKHW PHG GH NULWHULHU VRP DQJHV L GHQQD I|URUGQLQJ
0HGOHPVVWDWHUQDE|UYDUDVN\OGLJDDWWVlNHUVWlOODDGHNYDWRFKlQGDPnOVHQOLJHIWHUOHYQDGDYGHQQDI|URUGQLQJ2OLND HIWHUOHYQDGVV\VWHPILQQV UHGDQL PHGOHPVVWDWHUQDRFK E|U LQWH YDUDVN\OGLJDDWW LQUlWWDQ\DQDWLRQHOODHIWHUOHYQDGVä RUJDQ0HGOHPVVWDWHUQDE|U NXQQD YlOMDDWW DQI|UWUR XSSJLIWHQDWW VH WLOO DWW GHQQD I|URUGQLQJ HIWHUOHYVnW EHILQWOLJD P\QGLJKHWHU LQEHJULSHW GRPVWRODU 'HQQD I|URUGQLQJ E|U HM LQQHElUD HQ VN\OGLJKHW I|U PHGOHPVVWDWHUQD DWW V|UMD I|U HIWHUOHYQDGVnWJlUGHU H[ RIILFLR HOOHU DWW nOlJJD E|WHU
.RPPLVVLRQHQ E|U IRUWO|SDQGH |YHUYDND WLOOlPSQLQJHQ DY GHQQD I|URUGQLQJ L QlUD VDPDUEHWH PHG PHGOHPVä VWDWHUQD , GHWWD VDPPDQKDQJ E|U NRPPLVVLRQHQ VWUlYD HIWHU DWW LQUlWWD HWW EUHWW QlWYHUN I|U LQIRUPDWLRQVXWE\WH JHQRP DWW IXQJHUD VRP KlYVWnQJ I|U UHOHYDQWD H[SHUWRUJDQ NRPSHWHQVFHQWUXP VDPW REVHUYDWLRQVFHQWUXPHW I|U RQOLQHSODWWIRUPVHNRQRPLQ 0HGOHPVVWDWHUQD E|U Sn EHJlUDQ OlPQD DOO UHOHYDQW LQIRUPDWLRQ VRP GH KDU L GHWWD VDPPDQKDQJ WLOO NRPPLVVLRQHQ 6OXWOLJHQ E|U PDQ L GHWWD VDPPDQKDQJ NXQQD GUD Q\WWD DY GHQ DOOPlQQD |NDGH WUDQVSDUHQV L DIIlUVI|UELQGHOVHUQD PHOODQ I|UHWDJVDQYlQGDUH RFK OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK PHOODQ I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU RFK V|NPRWRUHU VRP GHQQD I|URUGQLQJ V\IWDU WLOO DWW XSSQn )|U DWW IXOOJ|UDVLQ |YHUYDNQLQJRFK|YHUV\QHQOLJWGHQQD I|URUGQLQJ E|U NRPPLVVLRQHQ VWUlYDHIWHUDWWVDPODLQXSSJLIWHU IUnQ OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU /HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU E|U L JRG WUR VDPDUEHWD I|U DWW L WLOOlPSOLJD IDOO XQGHUOlWWD LQVDPOLQJHQ DY VnGDQD XSSJLIWHU
8SSI|UDQGHNRGHUVRP XWDUEHWDVDYDQWLQJHQGH EHU|UGDWMlQVWHOHYHUDQW|UHUQDHOOHUDYRUJDQLVDWLRQHUHOOHUVDPPDQä VOXWQLQJDU VRP I|UHWUlGHU GHP NDQ ELGUD WLOO HQ NRUUHNW WLOOlPSQLQJ DY GHQQD I|URUGQLQJ RFK E|U GlUI|U XSSä PXQWUDV 9LG XWDUEHWDQGHW DY VnGDQD XSSI|UDQGHNRGHU L VDPUnG PHG DOOD EHU|UGD SDUWHU E|U KlQV\Q WDV WLOO GH EHU|UGD VHNWRUHUQDV VlUGUDJ RFK GH VlUVNLOGD HJHQVNDSHUQD KRV VPn RFK PHGHOVWRUD I|UHWDJ 6nGDQD XSSI|UDQGHä NRGHU E|U IRUPXOHUDV Sn HWW REMHNWLYW RFK LFNHGLVNULPLQHUDQGH VlWW
.RPPLVVLRQHQ E|U XWYlUGHUDGHQQD I|URUGQLQJ PHGMlPQDPHOODQUXPRFKQRJJUDQW |YHUYDNDGHVVHIIHNWHUSnGHQ RQOLQHEDVHUDGH SODWWIRUPVHNRQRPLQ IUlPVW L V\IWH DWW IDVWVWlOOD EHKRYHW DY lQGULQJDU PRW EDNJUXQG DY UHOHYDQW WHNQLVN HOOHU NRPPHUVLHOO XWYHFNOLQJ 'HQQD XWYlUGHULQJ E|U RPIDWWD HIIHNWHU I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH VRP VNXOOH NXQQDYDUDHWWUHVXOWDWDYGHQ DOOPlQQD DQYlQGQLQJHQDYH[NOXVLYDEHVWlPPHOVHURPYDODYODJVWLIWQLQJRFKIRUXP L GH DOOPlQQD YLOONRUHQ VRP HQVLGLJW IDVWVWlOOV DY OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU )|U DWW In HQ EUHG |YHUEOLFN |YHU XWYHFNOLQJHQ LQRP VHNWRUQ E|U PDQ LQRP UDPHQ I|U XWYlUGHULQJHQ WD KlQV\Q WLOO PHGOHPVä VWDWHUQDV RFK GH EHU|UGD SDUWHUQDV HUIDUHQKHWHU 'HQ H[SHUWJUXSS I|U REVHUYDWLRQVFHQWUXPHW I|U RQOLQHSODWWIRUPVä HNRQRPLQ VRP LQUlWWDWV L HQOLJKHW PHG NRPPLVVLRQHQV EHVOXW & KDU HQ Q\FNHOUROO QlU GHW JlOOHU DWW WLOOKDQGDKnOOD LQIRUPDWLRQ LQRP UDPHQ I|U NRPPLVVLRQHQV XWYlUGHULQJ DY GHQQD I|URUGQLQJ .RPPLVVLRQHQ E|U GlUI|U WD YHGHUE|UOLJ KlQV\Q WLOO GH \WWUDQGHQ RFK UDSSRUWHU VRP GHQ PRWWDU IUnQ GHQQD JUXSS 7LOO I|OMG DY XWYlUGHULQJHQ E|U NRPPLVVLRQHQ YLGWD OlPSOLJD nWJlUGHU <WWHUOLJDUH nWJlUGHU lYHQ DY ODJVWLIWQLQJVNDUDNWlU NDQ EHK|YDV RP RFK QlU GH EHVWlPPHOVHU VRP IDVWVWlOOV L GHQQD I|URUGQLQJ VNXOOH YLVD VLJ YDUD RWLOOUlFNOLJD I|U DWW Sn HWW DGHNYDW VlWW nWJlUGD REDODQVHU RFK RWLOOE|UOLJD DIIlUVPHWRGHU VRP IRUWIDUDQGH I|UHNRPPHU LQRP VHNWRUQ
9LG WLOOKDQGDKnOODQGHW DY GHQ LQIRUPDWLRQ VRP NUlYV HQOLJW GHQQD I|URUGQLQJ E|U KlQV\Q L P|MOLJDVWH PnQ WDV WLOO EHKRYHQ I|U SHUVRQHU PHG IXQNWLRQVQHGVlWWQLQJ L OLQMH PHG PnOHQ I|U )|UHQWD QDWLRQHUQDV NRQYHQWLRQ RP UlWWLJKHWHU I|U SHUVRQHU PHG IXQNWLRQVQHGVlWWQLQJ
(IWHUVRPPnOHWI|UGHQQDI|URUGQLQJQlPOLJHQDWWVlNHUVWlOODUlWWYLVDI|UXWVHEDUDKnOOEDUDRFKI|UWURHQGHVNDSDQGH DIIlUVYLOONRU RQOLQH Sn GHQ LQUH PDUNQDGHQ LQWH L WLOOUlFNOLJ XWVWUlFNQLQJ NDQ XSSQnV DY PHGOHPVVWDWHUQD XWDQ VQDUDUH Sn JUXQG DY nWJlUGHQV RPIDWWQLQJ RFK YHUNQLQJDU NDQ XSSQnV ElWWUH Sn XQLRQVQLYn NDQ XQLRQHQ YLGWD nWJlUGHU L HQOLJKHW PHG VXEVLGLDULWHWVSULQFLSHQ L DUWLNHO L I|UGUDJHW RP (XURSHLVND XQLRQHQ , HQOLJKHW PHG SURSRUWLRQDOLWHWVSULQFLSHQL VDPPD DUWLNHO JnU GHQQD I|URUGQLQJ LQWH XW|YHU YDG VRP lU Q|GYlQGLJW I|U DWW XSSQn GHWWD PnO
'HQQDI|URUGQLQJV\IWDUWLOODWWVlNHUVWlOODHWWIXOOVWlQGLJWLDNWWDJDQGHDYUlWWHQWLOOHWWHIIHNWLYWUlWWVPHGHORFKWLOOHQ RSDUWLVN GRPVWRO HQOLJW DUWLNHO L (XURSHLVND XQLRQHQV VWDGJD RP GH JUXQGOlJJDQGH UlWWLJKHWHUQD RFK WLOO DWW IUlPMD WLOOlPSQLQJHQ DY QlULQJVIULKHWHQ HQOLJW DUWLNHO L VWDGJDQ 5nGHWV EHVOXW (* DY GHQ QRYHPEHU RP LQJnHQGH IUnQ (XURSHLVND JHPHQVNDSHQV VLGD DY )|UHQWD QDWLRQHUQDV 41
NRQYHQWLRQ RP UlWWLJKHWHU I|U SHUVRQHU PHG IXQNWLRQVQHGVlWWQLQJ (87/ V
42Bilaga 1
/ 69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ
+b5,*(120 )g5(6.5,96 )g/-$1'(
$UWLNHO
6\IWH RFK WLOOlPSQLQJVRPUnGH
6\IWHW PHG GHQQD I|URUGQLQJ lU DWW ELGUD WLOO HQ YlO IXQJHUDQGH LQUH PDUNQDG JHQRP DWW IDVWVWlOOD UHJOHU I|U DWW VlNHUVWlOOD DWW I|UHWDJVDQYlQGDUH DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU QlU GHW JlOOHU V|NPRWRUHU HUEMXGV lQGDPnOVHQOLJ WUDQVSDUHQV UlWWYLVD YLOONRU RFK HIIHNWLYD P|MOLJKHWHU WLOO SU|YQLQJ
'HQQD I|URUGQLQJ VNDWLOOlPSDVSnRQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHURFKV|NPRWRUHU VRP WLOOKDQGDKnOOVHOOHUVRP QnJRQ HUEMXGHU VLJ DWW WLOOKDQGDKnOOD I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH UHVSHNWLYH I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU VRP KDU VLQ HWDEOHULQJV HOOHU ERVlWWQLQJVRUW L XQLRQHQ RFK VRP YLD GHVVD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU V|NPRWRUHU HUEMXGHU YDURU HOOHU WMlQVWHU WLOO NRQVXPHQWHU VRP EHILQQHU VLJ L XQLRQHQ XWDQ KlQV\Q WLOO YLONHQ HWDEOHULQJV HOOHU ERVlWWQLQJVRUW OHYHUDQW|UHUQD DY GHVVD WMlQVWHU KDU RFK RDYVHWW YLONHQ ODJ VRP DQQDUV VNXOOH YDUD WLOOlPSOLJ
'HQQD I|URUGQLQJ VND LQWH WLOOlPSDV Sn EHWDOWMlQVWHU RQOLQH HOOHU Sn RQOLQHYHUNW\J I|U DQQRQVHULQJ HOOHU DQQRQVä XWE\WHQ RQOLQH VRP LQWH WLOOKDQGDKnOOV L V\IWH DWW IUlPMD LQLWLHUDQGHW DY GLUHNWWUDQVDNWLRQHU RFK VRP LQWH LQQHIDWWDU HWW DYWDOVI|UKnOODQGH PHG NRQVXPHQWHU
'HQQD I|URUGQLQJ VND LQWH SnYHUND WLOOlPSQLQJHQ DY QDWLRQHOOD UHJOHU VRP L HQOLJKHW PHG XQLRQVODJVWLIWQLQJHQ I|UEMXGHU HOOHU EHVWUDIIDU HQVLGLJW XSSWUlGDQGH HOOHU RWLOOE|UOLJD DIIlUVPHWRGHU L GHQ XWVWUlFNQLQJ GH UHOHYDQWD DVSHNWHUQD LQWH RPIDWWDV DY GHQQD I|URUGQLQJ 'HQQD I|URUGQLQJ VND LQWH SnYHUND WLOOlPSQLQJHQ DY QDWLRQHOO FLYLOUlWW VlUVNLOW DYWDOVUlWW VnVRP UHJOHU RP JLOWLJKHW XSSUlWWDQGH YHUNQLQJDU HOOHU XSSVlJQLQJ DY DYWDO L GHQ PnQ GH QDWLRQHOOD FLYLOä UlWWVOLJD UHJOHUQD |YHUHQVVWlPPHU PHG XQLRQVODJVWLIWQLQJHQ RFK L GHQ XWVWUlFNQLQJ GH UHOHYDQWD DVSHNWHUQD LQWH RPIDWWDV DY GHQQD I|URUGQLQJ
'HQQD I|URUGQLQJ VND LQWH SnYHUND WLOOlPSQLQJHQ DY XQLRQVODJVWLIWQLQJHQ L V\QQHUKHW XQLRQVODJVWLIWQLQJ VRP lU WLOOlPSOLJ Sn RPUnGHQD FLYLOUlWWVOLJW VDPDUEHWH NRQNXUUHQV GDWDVN\GG VN\GG DY I|UHWDJVKHPOLJKHWHU NRQVXPHQWVN\GG HOHNWURQLVN KDQGHO RFK ILQDQVLHOOD WMlQVWHU
$UWLNHO
'HILQLWLRQHU
, GHQQD I|URUGQLQJ JlOOHU I|OMDQGH GHILQLWLRQHU
I|UHWDJVDQYlQGDUH HQ SULYDWSHUVRQ VRP DIIlUV HOOHU \UNHVPlVVLJW HOOHU HQ MXULGLVN SHUVRQ VRP YLD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HUEMXGHU NRQVXPHQWHU YDURU HOOHU WMlQVWHU LQRP UDPHQ I|U VLQ QlULQJV HOOHU \UNHVYHUNVDPKHW
RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU WMlQVWHU VRP XSSI\OOHU VDPWOLJD I|OMDQGH NUDY
D 'H XWJ|U LQIRUPDWLRQVVDPKlOOHWV WMlQVWHU L GHQ PHQLQJ VRP DYVHV L DUWLNHO E L (XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV GLUHNWLY (8
E 'HJ|UGHWP|MOLJWI|UI|UHWDJVDQYlQGDUHDWWHUEMXGDNRQVXPHQWHUYDURUHOOHUWMlQVWHULV\IWHDWWIUlPMDLQLWLHULQJHQ DY GLUHNWWUDQVDNWLRQHU PHOODQ GHVVD I|UHWDJVDQYlQGDUH RFK NRQVXPHQWHU RDYVHWW YDU GHVVD WUDQVDNWLRQHU VOXWOLJHQ JHQRPI|UV
F 'HWLOOKDQGDKnOOVI|UHWDJVDQYlQGDUHJHQRPHWWDYWDOVI|UKnOODQGHPHOODQOHYHUDQW|UHQDYGHVVDWMlQVWHURFKI|UHWDJVä DQYlQGDUH VRP HUEMXGHU NRQVXPHQWHU YDURU HOOHU WMlQVWHU
OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUHQ I\VLVN HOOHU MXULGLVNSHUVRQ VRP WLOOKDQGDKnOOHUHOOHU HUEMXGHU VLJ DWW WLOOKDQGDKnOOD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU WLOO I|UHWDJVDQYlQGDUH (XURSDSDUODPHQWHWV RFK UnGHWV GLUHNWLY (8 DY GHQ VHSWHPEHU RP HWW LQIRUPDWLRQVI|UIDUDQGH EHWUlIIDQGH 42 WHNQLVND I|UHVNULIWHU RFK EHWUlIIDQGH I|UHVNULIWHU I|U LQIRUPDWLRQVVDPKlOOHWV WMlQVWHU (87/ V
43Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
NRQVXPHQWHQI\VLVNSHUVRQVRPDJHUDULV\IWHQVRPOLJJHUXWDQI|UKDQVHOOHUKHQQHVQlULQJVHOOHU\UNHVYHUNVDPKHW
V|NPRWRU HQ GLJLWDO WMlQVW VRP J|U GHW P|MOLJW I|U DQYlQGDUH DWW PDWD LQ V|NIUDVHU I|U DWW J|UD V|NQLQJDU Sn L SULQFLS DOOD ZHEESODWVHU HOOHU DOOD ZHEESODWVHU Sn HWW YLVVW VSUnN Sn JUXQGYDO DY HQ IUnJD RP YLONHW lPQH VRP KHOVW L IRUP DY HWW Q\FNHORUG HQ U|VWEHJlUDQ HQ IUDV HOOHU QnJRQ DQQDQ LQPDWQLQJ RFK VRP UHWXUQHUDU UHVXOWDW L YLONHW IRUPDW VRP KHOVW VRP LQQHKnOOHU LQIRUPDWLRQ RP GHW EHJlUGD LQQHKnOOHW
OHYHUDQW|U DY V|NPRWRU HQ I\VLVN HOOHU MXULGLVN SHUVRQ VRP WLOOKDQGDKnOOHU HOOHU HUEMXGHU VLJ DWW WLOOKDQGDKnOOD V|NPRWRUHU WLOO NRQVXPHQWHU
I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU HQ I\VLVN HOOHU MXULGLVN SHUVRQ VRP DQYlQGHU HWW RQOLQHEDVHUDW JUlQVVQLWW GHW YLOO VlJD QnJRW VODJV PMXNYDUD LQEHJULSHW HQ ZHEESODWV HOOHU HQ GHO DY HQ VnGDQ VDPW DSSOLNDWLRQHU lYHQ PRELODSSOLä NDWLRQHU I|U DWW HUEMXGD NRQVXPHQWHU YDURU HOOHU WMlQVWHU LQRP UDPHQ I|U VLQ QlULQJV HOOHU \UNHVYHUNVDPKHW
UDQJRUGQLQJ GHQ UHODWLYD SRVLWLRQ VRP WLOOGHODV GH YDURU HOOHU WMlQVWHU VRP HUEMXGV YLD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVä WMlQVWHU HOOHU GHQ UHOHYDQV VRP V|NUHVXOWDW JHV DY V|NPRWRUHU VnVRP GHVVD SUHVHQWHUDV RUJDQLVHUDV HOOHU YLGDUHEHä IRUGUDV DY OHYHUDQW|UHUQD DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU DY OHYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU REHURHQGH DY YLOND WHNQLVND PHGHO VRP DQYlQGV I|U VnGDQ SUHVHQWDWLRQ RUJDQLVDWLRQ HOOHU YLGDUHEHIRUGUDQ
NRQWUROO lJDQGHUlWW WLOO HOOHU I|UPnJD DWW XW|YD DYJ|UDQGH LQIO\WDQGH Sn HWW I|UHWDJ L GHQ PHQLQJ VRP DYVHV L DUWLNHO L UnGHWV I|URUGQLQJ (* QU
DOOPlQQD YLOONRU DOOD EHVWlPPHOVHU RFK YLOONRU HOOHU VSHFLILNDWLRQHU RDYVHWW QDPQ HOOHU IRUP VRP UHJOHUDU DYWDOVä I|UKnOODQGHWPHOODQOHYHUDQW|UHQDYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHURFKGHUDVI|UHWDJVDQYlQGDUHRFKVRPHQVLGLJW IDVWVWlOOVDYOHYHUDQW|UHQDYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUYDUYLGGHWHQVLGLJDIDVWVWlOODQGHWEHG|PVSnJUXQGYDO DYHQ |YHUJULSDQGHEHG|PQLQJ GlUGHQ UHODWLYDVWRUOHNHQ SnGH EHU|UGDSDUWHUQDHOOHUGHW IDNWXP DWW HQ I|UKDQGOLQJ lJW UXP HOOHU DWW YLVVD EHVWlPPHOVHU VRP LQJnU NDQ KD YDULW I|UHPnO I|U VnGDQD I|UKDQGOLQJDU RFK IDVWVWlOOWV JHPHQä VDPW DY OHYHUDQW|UHQ RFK I|UHWDJVDQYlQGDUHQ L IUnJD L VLJ LQWH lU DYJ|UDQGH
NRPSOHWWHUDQGH YDURU RFK WMlQVWHU YDURU RFK WMlQVWHU VRP HUEMXGV NRQVXPHQWHQ I|UH VOXWI|UDQGHW DY HQ WUDQVDNWLRQ VRP LQLWLHUDWVSn GH RQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUQDXW|YHURFK VRP HWW NRPSOHPHQW WLOO GHQ SULPlUDYDUDHOOHU WMlQVW VRP I|UHWDJVDQYlQGDUHQ HUEMXGHU YLD GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD
PHGOLQJ YDUMH VWUXNWXUHUDW I|UIDUDQGH HQOLJW GHILQLWLRQHQ L DUWLNHO D L GLUHNWLY (*
YDUDNWLJW PHGLXP YDUMH YHUNW\J VRP J|U GHW P|MOLJW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH DWW ODJUD LQIRUPDWLRQ VRP ULNWDV WLOO GHP SHUVRQOLJHQ Sn HWW VlWW VRP J|U DWW GHQ lU WLOOJlQJOLJ I|U DQYlQGQLQJ L IUDPWLGHQ RFK XQGHU HQ WLG VRP lU OlPSOLJ PHG KlQV\Q WLOO YDG VRP lU DYVLNWHQ PHG LQIRUPDWLRQHQ RFK VRP P|MOLJJ|U nWHUJLYQLQJ DY GHQ ODJUDGH LQIRUä PDWLRQHQ L RI|UlQGUDW VNLFN
$UWLNHO
$OOPlQQD YLOONRU
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VND VlNHUVWlOOD DWW GHUDV DOOPlQQD YLOONRU
D KDU XWIRUPDWV PHG HWW HQNHOW RFK EHJULSOLJW VSUnN
E lU OlWWLOOJlQJOLJD I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH L DOOD VNHGHQ DY DIIlUVI|UELQGHOVHQ PHG OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|Uä PHGOLQJVWMlQVWHU LQNOXVLYH L VNHGHW LQQDQ DYWDO LQJnV 5nGHWV I|URUGQLQJ (* QU DY GHQ MDQXDUL RP NRQWUROO DY I|UHWDJVNRQFHQWUDWLRQHU µ(*V NRQFHQWUDWLRQVI|Uä 43
RUGQLQJµ (87/ V
44Bilaga 1
/ 69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ
F DQJHUVNlOHQI|UEHVOXWDWWKHOWHOOHUGHOYLVWLOOIlOOLJWDYEU\WDHOOHUDYVOXWDHOOHUWLOOlPSDQnJRQDQQDQW\SDYEHJUlQVQLQJ Sn WLOOKDQGDKnOODQGHW DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU WLOO I|UHWDJVDQYlQGDUH
G LQEHJULSHU LQIRUPDWLRQ RP HYHQWXHOOD \WWHUOLJDUH GLVWULEXWLRQVNDQDOHU RFK P|MOLJD VDPYHUNDQGH SURJUDP JHQRP YLOND OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU NDQ VDOXI|UD YDURU RFK WMlQVWHU VRP HUEMXGV DY I|UHWDJVDQYlQGDUH
H LQEHJULSHU DOOPlQ LQIRUPDWLRQ RP HIIHNWHUQD DY GH DOOPlQQD YLOONRUHQ Sn I|UHWDJVDQYlQGDUHV LQQHKDY DY RFK NRQWUROO |YHU LPPDWHULHOOD UlWWLJKHWHU
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VND Sn HWW YDUDNWLJW PHGLXP XQGHUUlWWD GH EHU|UGD I|UHWDJVä DQYlQGDUQD RP DOOD I|UHVODJQD lQGULQJDU DY VLQD DOOPlQQD YLOONRU
'H I|UHVODJQD lQGULQJDUQD VND LQWH JHQRPI|UDV I|UH XWJnQJHQ DY HQ YDUVHOSHULRG VRP lU ULPOLJ RFK VWnU L SURSRUWLRQ WLOO DUWHQ RFK RPIDWWQLQJHQ DY GH SODQHUDGH lQGULQJDUQD RFK WLOO GHUDV NRQVHNYHQVHU I|U GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ 9DUVHOSHULRGHQ VND YDUD PLQVW GDJDU IUnQ RFK PHG GHQ GDJ Gn OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU XQGHUUlWWDU GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ RP GH I|UHVODJQD lQGULQJDUQD /HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVä WMlQVWHU VND EHYLOMD OlQJUH YDUVHOSHULRGHU QlU GHWWD lU Q|GYlQGLJW I|U DWW I|UHWDJVDQYlQGDUH VND NXQQD J|UD WHNQLVND HOOHU NRPPHUVLHOOD DQSDVVQLQJDU I|U DWW I|OMD lQGULQJDUQD
'HQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ VND KD UlWW DWW VlJD XSS DYWDOHW PHG OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU LQQDQ YDUVHOSHULRGHQ O|SHU XW (Q VnGDQ XSSVlJQLQJ VND In YHUNDQ LQRP GDJDU IUnQ PRWWDJDQGHW DY XQGHUUlWWHOVHQ HQOLJW I|UVWD VW\FNHW VnYLGD LQWH HQ NRUWDUH SHULRG lU WLOOlPSOLJ Sn DYWDOHW
'HQEHU|UGDI|UHWDJVDQYlQGDUHQInUDQWLQJHQJHQRPHWWVNULIWOLJWXWWDODQGHHOOHUHQW\GOLJEHNUlIWHOVHDYVlJDVLJUlWWHQWLOO GHQ YDUVHOSHULRG VRP QlPQV L GHW DQGUD VW\FNHW QlU VRP KHOVW HIWHU PRWWDJDQGHW DY XQGHUUlWWHOVHQ HQOLJW I|UVWD VW\FNHW
8QGHU YDUVHOSHULRGHQVND XSSOlJJDQGH DY Q\D YDURU HOOHU WMlQVWHU Sn GHQ RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHQ DQVHV XWJ|UD HQ W\GOLJ EHNUlIWHOVH DY DWW YHGHUE|UDQGH DYVlJHU VLJ UlWWHQ WLOO YDUVHOSHULRGHQ XWRP L IDOO GlU GHQ ULPOLJD RFK SURä SRUWLRQHOOD YDUVHOSHULRGHQ lU OlQJUH lQ GDJDU Sn JUXQG DY DWW lQGULQJDUQD DY GH DOOPlQQD YLOONRUHQ NUlYHU DWW I|UHWDJVDQYlQGDUHQ J|U EHW\GDQGH WHNQLVND DQSDVVQLQJDU DY VLQD YDURU HOOHU WMlQVWHU , VnGDQD IDOO VND I|UHWDJVDQYlQGDUHQ LQWH DXWRPDWLVNW DQVHV KD DYVDJW VLJ UlWWHQ WLOO YDUVHOSHULRGHQ RP YHGHUE|UDQGH OlPQDU LQ Q\D YDURU RFK WMlQVWHU
$OOPlQQD YLOONRU HOOHU VSHFLILND EHVWlPPHOVHU L GHVVD VRP LQWH XSSI\OOHU NUDYHQ L SXQNW RFK lQGULQJDU L GH DOOPlQQD YLOONRUHQ VRP JHQRPI|UV DY HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK VRP VWULGHU PRW EHVWlPä PHOVHUQD L SXQNW VND YDUD RJLOWLJD
'HQ YDUVHOSHULRG VRP DQJHV L SXQNW VND LQWH WLOOlPSDV RP HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU
D RPIDWWDV DY HQ VN\OGLJKHW HQOLJW ODJDU RFK DQGUD I|UIDWWQLQJDU DWW lQGUD VLQD DOOPlQQD YLOONRU Sn HWW VlWW VRP J|U GHW RP|MOLJW I|U GHQ DWW LDNWWD GHQ YDUVHOSHULRG VRP DQJHV L SXQNW DQGUD VW\FNHW
E XQGDQWDJVYLVPnVWH lQGUD VLQD DOOPlQQD YLOONRU I|U DWW KDQWHUD HQ RI|UXWVHGG RFK |YHUKlQJDQGH IDUDL V\IWH DWW VN\GGD GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQDNRQVXPHQWHU HOOHU I|UHWDJVDQYlQGDUHPRW EHGUlJHUL VDERWDJHSURJUDPVNUlSä SRVW GDWDLQWUnQJ HOOHU DQGUD LWVlNHUKHWVULVNHU
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VND VlNHUVWlOOD DWW LGHQWLWHWHQ Sn GHQ I|UHWDJVDQYlQGDUH VRP 44 WLOOKDQGDKnOOHU YDURUQD HOOHU WMlQVWHUQD Sn GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD IUDPJnU NODUW RFK W\GOLJW
45Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
$UWLNHO
%HJUlQVQLQJ WLOOIlOOLJW DYEU\WDQGH HOOHU DYVOXWDQGH
2P HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU EHVOXWDU DWW EHJUlQVD HOOHU WLOOIlOOLJW DYEU\WD WLOOKDQGDKnOä ODQGHW DY VLQD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUWLOO HQ YLVV I|UHWDJVDQYlQGDUHYDG DYVHU HQVNLOGD YDURU HOOHU WMlQVWHU VRP HUEMXGV DY GHQ I|UHWDJVDQYlQGDUHQVND OHYHUDQW|UHQ LQQDQ ² HOOHU YLG GHQ WLGSXQNW Gn ² EHJUlQVQLQJHQ HOOHU GHW WLOOIlOOLJD DYEU\WDQGHW InU YHUNDQ I|UVH GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ PHG HQ UHGRJ|UHOVH I|U VNlOHQ WLOO EHVOXWHW Sn HWW YDUDNWLJW PHGLXP
2P HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU EHVOXWDU DWW DYVOXWD WLOOKDQGDKnOODQGHW DY DOOD VLQD RQOLQHä EDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU WLOO HQ YLVV I|UHWDJVDQYlQGDUH VND OHYHUDQW|UHQ PLQVW GDJDU LQQDQ DYVOXWDQGHW InU YHUNDQ I|UVH GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ PHG HQ UHGRJ|UHOVH I|U VNlOHQ WLOO EHVOXWHW Sn HWW YDUDNWLJW PHGLXP
, IDOO DY EHJUlQVQLQJ WLOOIlOOLJWDYEU\WDQGHHOOHUDYVOXWDQGHVND OHYHUDQW|UHQDY RQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUJH I|UHWDJVDQYlQGDUHQ P|MOLJKHW DWW NODUJ|UD IDNWD RFK RPVWlQGLJKHWHU LQRP UDPHQ I|U GHQ LQWHUQD NODJRPnOVIXQNWLRQ VRP DYVHV L DUWLNHO 2P EHJUlQVQLQJHQ GHW WLOOIlOOLJD DYEU\WDQGHW HOOHU DYVOXWDQGHW nWHUNDOODV DY OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDä VHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VND GHQQH XWDQ RQ|GLJW GU|MVPnO nWHUHWDEOHUD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ LQEHJULSHW DWW JH I|UHWDJVä DQYlQGDUHQ HYHQWXHOO WLOOJnQJ WLOO SHUVRQXSSJLIWHU HOOHU DQGUD GDWD HOOHU EnGD GHODUQD VRP YDU HWW UHVXOWDW DY I|UHWDJVä DQYlQGDUHQV DQYlQGQLQJ DY GH EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD LQQDQ EHJUlQVQLQJHQ GHW WLOOIlOOLJD DYEU\ä WDQGHW HOOHU DYVOXWDQGHW ILFN YHUNDQ
9DUVHOSHULRGHQ L SXQNW VND LQWH WLOOlPSDV RP HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU
D RPIDWWDV DY HQ VN\OGLJKHW HQOLJW ODJDU RFK DQGUD I|UIDWWQLQJDU DWW DYVOXWD WLOOKDQGDKnOODQGHW DY DOOD VLQD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU WLOO HQ YLVV I|UHWDJVDQYlQGDUH Sn HWW VlWW VRP J|U GHW RP|MOLJW I|U OHYHUDQW|UHQ DWW LDNWWD GHQ YDUVHOSHULRGHQ HOOHU
E XW|YDU HQ UlWW WLOO DYVOXWDQGH DY WYLQJDQGH VNlO HQOLJW QDWLRQHOO ODJVWLIWQLQJ VRP |YHUHQVVWlPPHU PHG XQLRQVODJVWLIWä QLQJHQ
F NDQ YLVD DWW GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ YLG XSSUHSDGH WLOOIlOOHQ KDU |YHUWUlWW GH WLOOlPSOLJD DOOPlQQD YLOONRUHQ YLONHW OHWW WLOO DWW OHYHUDQW|UHQ DYVOXWDW WLOOKDQGDKnOODQGHW DY DOOD VLQD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU
, IDOO GlU YDUVHOSHULRGHQ L SXQNW LQWH lU WLOOlPSOLJ VND OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU XWDQ RQ|GLJW GU|MVPnO I|UVH GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ PHG HQ UHGRJ|UHOVH I|U VNlOHQ WLOO EHVOXWHW Sn HWW YDUDNWLJW PHGLXP
'HQ UHGRJ|UHOVHI|U VNlOHQ VRP DYVHVL SXQNWHUQD RFK RFK L SXQNW DQGUD VW\FNHW VND LQQHKnOOD HQ KlQYLVQLQJ WLOO GH VSHFLILND IDNWD HOOHU RPVWlQGLJKHWHU ² LQEHJULSHW LQQHKnOOHW L DQPlOQLQJDU IUnQ WUHGMH SDUW ² VRP OHWW WLOO GHW EHVOXW VRP IDWWDWV DY OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VDPW HQ KlQYLVQLQJ WLOO GH WLOOlPSOLJD VNlOHQ I|U GHW EHVOXW VRP DYVHV L DUWLNHO F
(Q OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU lU LQWH VN\OGLJ DWW WLOOKDQGDKnOOD HQ UHGRJ|UHOVH I|U VNlOHQ RP YHGHUE|UDQGH RPIDWWDV DY HQ VN\OGLJKHW HQOLJW ODJDU RFK DQGUD I|UIDWWQLQJDU DWW LQWH WLOOKDQGDKnOOD VSHFLILND IDNWD HOOHU RPVWlQGLJKHWHU HOOHU KlQYLVQLQJHQ WLOO GHW HOOHU GH WLOOlPSOLJD VNlOHQ HOOHU RP HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGä OLQJVWMlQVWHU NDQ YLVD DWW GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ YLG XSSUHSDGH WLOOIlOOHQ KDU |YHUWUlWW GH WLOOlPSOLJD DOOPlQQD YLOONRUHQ YLONHW OHWW WLOO DWW DOOD GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD L IUnJD DYVOXWDWV
$UWLNHO
5DQJRUGQLQJ
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VND L VLQD DOOPlQQD YLOONRU DQJH GH KXYXGSDUDPHWUDU VRP EHVWlPPHU UDQJRUGQLQJHQ VDPW VNlOHQ I|U GHVVD KXYXGSDUDPHWUDUV UHODWLYD EHW\GHOVH MlPI|UW PHG DQGUD SDUDPHWUDU
/HYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU VND DQJH KXYXGSDUDPHWUDUQDYLOND VRP HQVNLOW HOOHU WLOOVDPPDQV lU PHVW EHW\GHOVHIXOOD YLG EHVWlPPDQGHW DY UDQJRUGQLQJHQ VDPW GHVVD KXYXGSDUDPHWUDUV UHODWLYD EHW\GHOVH JHQRP DWW WLOOKDQGDKnOOD HQ OlWWä WLOOJlQJOLJ RFK DOOPlQW WLOOJlQJOLJ EHVNULYQLQJ VRP lU HQNHOW RFK EHJULSOLJW IRUPXOHUDG Sn VLQD V|NPRWRUHU 'H VND KnOOD 45 GHQQD EHVNULYQLQJ XSSGDWHUDG
46Bilaga 1
/ 69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ
2P KXYXGSDUDPHWUDUQD LQEHJULSHU P|MOLJKHWHQ DWW SnYHUND UDQJRUGQLQJHQ PRW QnJRQ IRUP DY GLUHNW HOOHU LQGLUHNW HUVlWWQLQJ VRP EHWDODV DY I|UHWDJVDQYlQGDUH HOOHU I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU WLOO UHVSHNWLYH OHYHUDQW|U VND OHYHUDQä W|UHQ lYHQ EHVNULYD GHVVD P|MOLJKHWHU RFK HIIHNWHUQD DY HQ VnGDQ HUVlWWQLQJ Sn UDQJRUGQLQJHQ L HQOLJKHW PHG NUDYHQ L SXQNWHUQD RFK
2P HQ OHYHUDQW|U DY HQ V|NPRWRU KDU lQGUDW UDQJRUGQLQJHQ L HWW YLVVW IDOO HOOHU WDJLW ERUW HQ YLVV ZHEESODWV IUnQ V|NUHVXOWDWHQ HIWHU HQ DQPlODQ IUnQ WUHGMH SDUW VND OHYHUDQW|UHQ J|UD GHW P|MOLJW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUHQ DY ZHEESODWVHU DWW WD GHO DY LQQHKnOOHW L DQPlODQ
'H EHVNULYQLQJDU VRP DYVHV L SXQNWHUQD RFK VND YDUD WLOOUlFNOLJD I|U DWW I|UHWDJVDQYlQGDUQD HOOHU I|UHWDJVä DQYlQGDUQD DY ZHEESODWVHU VND NXQQD LQKlPWD DGHNYDW NXQVNDS RP KXUXYLGD RFK RP Vn lU IDOOHW L YLONHQ XWVWUlFNQLQJ UDQJRUGQLQJVPHNDQLVPHQ WDU KlQV\Q WLOO I|OMDQGH
D 6lUGUDJHQ KRV GH YDURU RFK WMlQVWHU VRP HUEMXGV NRQVXPHQWHUQD YLD GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD HOOHU V|NPRWRUQ
E 'HVVD HJHQVNDSHUV UHOHYDQV I|U GHVVD NRQVXPHQWHU
F 1lU GHW JlOOHU V|NPRWRUHU XWIRUPQLQJHQ DY GHQ ZHEESODWV VRP DQYlQGV DY I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK OHYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU VND QlU GH XSSI\OOHU NUDYHQ L GHQQD DUWLNHO LQWH YDUD VN\OGLJD DWW DYVO|MD DOJRULWPHU HOOHU DQQDQ LQIRUPDWLRQ VRP PHG ULPOLJ VlNHUKHW VNXOOH OHGD WLOO P|MOLJKHWHU WLOO YLOVHOHGDQGH DY NRQVXPHQWHUQD HOOHU VNDGD I|U NRQVXPHQWHUQD JHQRP PDQLSXOHULQJ DY V|NUHVXOWDW 'HQQD DUWLNHO VND LQWH SnYHUND WLOOlPSQLQJHQ DY GLUHNWLY (8
)|UDWW J|UD GHW OlWWDUHDWW XSSI\OODNUDYHQL GHQQD DUWLNHOI|UOHYHUDQW|UHUDYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHURFK OHYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU VDPW DWW XSSUlWWKnOOD GHVVD NUDY VND NRPPLVVLRQHQ OnWD GH NUDY Sn WUDQVSDUHQV VRP DQJHV L GHQQD DUWLNHO nWI|OMDV DY ULNWOLQMHU
$UWLNHO
.RPSOHWWHUDQGH YDURU RFK WMlQVWHU
2P NRPSOHWWHUDQGH YDURU RFK WMlQVWHU LQEHJULSHW ILQDQVLHOOD SURGXNWHU HUEMXGV NRQVXPHQWHU YLD RQOLQHEDVHUDGH I|Uä PHGOLQJVWMlQVWHUDQWLQJHQ DYOHYHUDQW|UHQDYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUHOOHUDYWUHGMHSDUWHUVNDOHYHUDQW|UHQDY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU L VLQD DOOPlQQD YLOONRU JH HQ EHVNULYQLQJ DY W\SHQ DY NRPSOHWWHUDQGH YDURU RFK WMlQVWHU VRP HUEMXGV RFK HQ EHVNULYQLQJ DY RP RFK Sn YLOND YLOONRU I|UHWDJVDQYlQGDUHQ lYHQ WLOOnWV DWW HUEMXGD VLQD HJQD NRPSOHWWHUDQGH YDURU RFK WMlQVWHU YLD GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD
$UWLNHO
'LIIHUHQWLHUDGH EHKDQGOLQJ
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VND L VLQD DOOPlQQD YLOONRU LQNOXGHUD HQ EHVNULYQLQJ DY DOO GLIIHUHQWLHUDGH EHKDQGOLQJ VRP GH J|U HOOHU VNXOOH NXQQD J|UD DYVHHQGH YDURU HOOHU WMlQVWHU VRP HUEMXGV NRQVXPHQWHU YLD GHVVD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU PHOODQ n HQD VLGDQ DQWLQJHQ GHQ OHYHUDQW|UHQ VMlOY HOOHU DY QnJRQ I|UHWDJVä DQYlQGDUH VRP GHQ OHYHUDQW|UHQ NRQWUROOHUDU RFK n DQGUD VLGDQ DQGUD I|UHWDJVDQYlQGDUH 'HQQD EHVNULYQLQJ VND LQQHKnOOD KlQYLVQLQJDU WLOO GH YLNWLJDVWH HNRQRPLVND NRPPHUVLHOOD HOOHU UlWWVOLJD |YHUYlJDQGHQ VRP OLJJHU EDNRP GHQQD GLIIHUHQWLHUDGH EHKDQGOLQJ
/HYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU VND JH HQ EHVNULYQLQJ DY DOO GLIIHUHQWLHUDGH EHKDQGOLQJ VRP GH J|U HOOHU VNXOOH NXQQD J|UD DYVHHQGH YDURU HOOHU WMlQVWHU VRP HUEMXGV NRQVXPHQWHU YLD GHVVD V|NPRWRUHU DY n HQD VLGDQ OHYHUDQW|UHQ VMlOY HOOHU DY QnJRQ I|UHWDJVDQYlQGDUHDY ZHEESODWVHUVRP OHYHUDQW|UHQNRQWUROOHUDURFK n DQGUD VLGDQDQGUD I|UHWDJVDQYlQGDUHDY ZHEESODWVHU
'H EHVNULYQLQJDU VRP DYVHV L SXQNWHUQD RFK VND RPIDWWD L V\QQHUKHW L WLOOlPSOLJD IDOO DOO GLIIHUHQWLHUDGH EHKDQGOLQJJHQRPVlUVNLOGDnWJlUGHUVRPYLGWDVDYHOOHUJHQRP KDQGOLQJDUVRPXWI|UVDYOHYHUDQW|UHQDYRQOLQHEDVHUDGH 46 I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU OHYHUDQW|UHQ DY V|NPRWRUQ QlU EHKDQGOLQJHQ DYVHU QnJRW DY I|OMDQGH
47Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
D 7LOOJnQJ VRP OHYHUDQW|UHQ HOOHU GH I|UHWDJVDQYlQGDUHHOOHU GH I|UHWDJVDQYlQGDUHDY ZHEESODWVHU VRP GHQ OHYHUDQW|UHQ NRQWUROOHUDU NDQ KD WLOO DOOD SHUVRQXSSJLIWHU RFKHOOHU DQGUD GDWD VRP I|UHWDJVDQYlQGDUH I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU HOOHU NRQVXPHQWHU WLOOKDQGDKnOOHU I|U DWW DQYlQGDV DY GH EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD HOOHU V|NPRWRUHUQD HOOHU VRP JHQHUHUDV JHQRP WLOOKDQGDKnOODQGHW DY VnGDQD WMlQVWHU
E 5DQJRUGQLQJ HOOHU DQGUD LQVWlOOQLQJDU VRP WLOOlPSDV DY OHYHUDQW|UHQ RFK VRP SnYHUNDU NRQVXPHQWHUQDV WLOOJnQJ WLOO YDURU HOOHU WMlQVWHU VRP HUEMXGV YLD GHVVD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU DY DQGUD I|UHWDJVDQYlQGDUH HOOHU JHQRP GHVVD V|NPRWRUHU DY DQGUD I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU
F $OO GLUHNW HOOHU LQGLUHNW HUVlWWQLQJ VRP WDV XW I|U DQYlQGQLQJHQ DY GH EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD HOOHU V|NPRWRUHUQD
G 7LOOJnQJWLOOYLOONRUI|UHOOHUDOO GLUHNWHOOHULQGLUHNWHUVlWWQLQJVRP WDVXW I|UDQYlQGQLQJHQ DYWMlQVWHUIXQNWLRQHUHOOHU WHNQLVNDJUlQVVQLWWVRP lUUHOHYDQWDI|U I|UHWDJVDQYlQGDUHQHOOHUI|UHWDJVDQYlQGDUHQDYZHEESODWVHURFKVRP lUGLUHNW NRSSODGH HOOHU VW|GWMlQVWHU WLOO XWQ\WWMDQGH DY GH EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD HOOHU V|NPRWRUHUQD
$UWLNHO
6lUVNLOGD DYWDOVYLOONRU
)|UDWWVlNHUVWlOODDWWDYWDOVI|UKnOODQGHQDPHOODQ OHYHUDQW|UHUDYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHURFKI|UHWDJVDQYlQGDUH JHQRPI|UV L JRG WUR RFK KHGHU VND OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU
D DYVWn IUnQ DWW LQI|UD UHWURDNWLYDlQGULQJDU DY GH DOOPlQQD YLOONRUHQXWRP QlU VnGDQD NUlYV I|U DWW LDNWWD HQ VN\OGLJKHW HQOLJW ODJDU RFK DQGUD I|UIDWWQLQJDU HOOHU QlU GH UHWURDNWLYD lQGULQJDUQD JDJQDU I|UHWDJVDQYlQGDUQD
E VlNHUVWlOOD DWW GHUDV DOOPlQQD YLOONRU RPIDWWDU LQIRUPDWLRQ RP GH YLOONRU Sn YLOND I|UHWDJVDQYlQGDUQD NDQ VlJD XSS DYWDOVI|UKnOODQGHW PHG OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK
F L VLQD DOOPlQQD YLOONRU LQNOXGHUD HQ EHVNULYQLQJ DY GHQ WHNQLVND HOOHU NRQWUDNWVHQOLJD WLOOJnQJ HOOHU DYVDNQDG DY VnGDQ WLOO LQIRUPDWLRQ VRP WLOOKDQGDKnOOLWV HOOHU JHQHUHUDWV DY I|UHWDJVDQYlQGDUHQ VRP GH KDU HIWHU XWJnQJHQ DY O|SWLGHQ I|U DYWDOHW PHOODQ OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK I|UHWDJVDQYlQGDUHQ WLOO
$UWLNHO
7LOOJnQJ WLOO GDWD
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VND L VLQD DOOPlQQD YLOONRU LQNOXGHUD HQ EHVNULYQLQJ DY GHQ WHNQLVND HOOHU NRQWUDNWVHQOLJD WLOOJnQJ HOOHU DYVDNQDG DY VnGDQ VRP I|UHWDJVDQYlQGDUH KDU WLOO DOOD SHUVRQXSSJLIWHU HOOHU DQGUD GDWD HOOHU EnGD GHODUQD VRP I|UHWDJVDQYlQGDUH HOOHU NRQVXPHQWHU WLOOKDQGDKnOOHU I|U DQYlQGQLQJ DY GH EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD HOOHU VRP JHQHUHUDV JHQRP WLOOKDQGDKnOODQGHW DY VnGDQD WMlQVWHU
*HQRP GHQ EHVNULYQLQJ VRP DYVHV L SXQNW VND OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU Sn HWW WLOOIUHGVä VWlOODQGH VlWW LQIRUPHUD I|UHWDJVDQYlQGDUH RP L V\QQHUKHW I|OMDQGH
D +XUXYLGD OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU KDU WLOOJnQJ WLOO SHUVRQXSSJLIWHURFKHOOHU DQGUD GDWD VRP I|UHWDJVDQYlQGDUH HOOHU NRQVXPHQWHU WLOOKDQGDKnOOHU I|U DQYlQGQLQJ DY GHVVD WMlQVWHU HOOHU VRP JHQHUHUDV JHQRP WLOOKDQGDKnOODQGHW DY GHVVD WMlQVWHU RFK RP Vn lU IDOOHW WLOO YLOND NDWHJRULHU DY VnGDQD GDWD RFK Sn YLOND YLOONRU
E +XUXYLGDHQI|UHWDJVDQYlQGDUHKDUWLOOJnQJWLOOSHUVRQXSSJLIWHURFKHOOHUDQGUDGDWDVRPWLOOKDQGDKnOOVDYGHQI|UHWDJVä DQYlQGDUHQ L VDPEDQG PHG I|UHWDJVDQYlQGDUHQV DQYlQGQLQJ DY GH EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD HOOHU VRP JHQHUDV JHQRP WLOOKDQGDKnOODQGHW DY GHVVD WMlQVWHU WLOO GHQ I|UHWDJVDQYlQGDUHQ RFK NRQVXPHQWHUQD DY I|UHWDJVä 47 DQYlQGDUHQV YDURU HOOHU WMlQVWHU RFK RP Vn lU IDOOHW WLOO YLOND NDWHJRULHU DY VnGDQD GDWD RFK Sn YLOND YLOONRU
48Bilaga 1
/ 69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ
F +XUXYLGD XW|YHU OHG E HQ I|UHWDJVDQYlQGDUH KDU WLOOJnQJ WLOO SHUVRQXSSJLIWHU RFKHOOHU DQGUD GDWD lYHQ L DJJUHJHUDG IRUP VRP WLOOKDQGDKnOOV DY HOOHU JHQHUHUDV JHQRP WLOOKDQGDKnOODQGHW DY GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD WLOO DOOD I|UHWDJVDQYlQGDUH RFK GHUDV NRQVXPHQWHU RFK RP Vn lU IDOOHW WLOO YLOND NDWHJRULHU DY VnGDQD GDWD RFK Sn YLOND YLOONRU
G +XUXYLGD VnGDQD GDWD VRP DYVHV L OHG D WLOOKDQGDKnOOVWUHGMH SDUWHU WLOOVDPPDQV PHG RP WLOOKDQGDKnOODQGHW DY VnGDQD GDWD WLOO WUHGMH SDUWHU LQWH lU Q|GYlQGLJW I|U DWW GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD VND IXQJHUD NRUUHNW LQIRUä PDWLRQ VRP DQJHU V\IWHW PHG VnGDQ GDWDGHOQLQJ VDPW P|MOLJKHWHU I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH DWW YlOMD ERUW GHQ GDWDGHOä QLQJHQ
'HQQD DUWLNHO VND LQWH SnYHUND WLOOlPSQLQJHQ DY I|URUGQLQJ (8 GLUHNWLY (8 RFK GLUHNWLY (*
$UWLNHO
,QVNUlQNQLQJDU L IUnJD RP P|MOLJKHW DWW HUEMXGD ROLND YLOONRU Sn DQGUD VlWW
2P OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU YLG WLOOKDQGDKnOODQGHW DY VLQD WMlQVWHU LQVNUlQNHU I|UHWDJVä DQYlQGDUHV P|MOLJKHW DWW HUEMXGD VDPPD YDURU RFK WMlQVWHU WLOO NRQVXPHQWHU PHG GLIIHUHQWLHUDG EHKDQGOLQJ YLG DQGUD I|UVlOMQLQJVVlWW JHQRP GHVVD WMlQVWHU VND GH LQNOXGHUD VNlOHQ I|U GHQQD LQVNUlQNQLQJ L VLQD DOOPlQQD YLOONRU RFK J|UD GHVVD VNlO OlWWLOOJlQJOLJD I|U DOOPlQKHWHQ 'HVVD VNlO VND LQEHJULSD GH YLNWLJDVWH HNRQRPLVND NRPPHUVLHOOD HOOHU UlWWVOLJD |YHUYlJDQGHQ VRP OLJJHU EDNRP GHVVD LQVNUlQNQLQJDU
'HQ VN\OGLJKHW VRP DQJHV L SXQNW VND LQWH SnYHUNDQnJUD I|UEXG HOOHU EHJUlQVQLQJDU PHG DYVHHQGH Sn LQI|UDQGHW DY VnGDQD LQVNUlQNQLQJDU VRP lU UHVXOWDWHW DY WLOOlPSQLQJHQ DY DQQDQ XQLRQVODJVWLIWQLQJ HOOHU PHGOHPVVWDWHUV ODJVWLIWQLQJ VRP lU I|UHQOLJD PHG XQLRQVODJVWLIWQLQJ RFK VRP OHYHUDQW|UHUQD DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RPIDWWDV DY
$UWLNHO
,QWHUQW V\VWHP I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VND WLOOKDQGDKnOOD HWW LQWHUQW V\VWHP I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO IUnQ I|UHWDJVDQYlQGDUH
'HW LQWHUQD V\VWHPHW I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO VND YDUD OlWWLOOJlQJOLJW RFK NRVWQDGVIULWW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH RFK VND VlNHUVWlOOD KDQWHULQJ LQRP ULPOLJ WLG 'HW VND E\JJD Sn SULQFLSHUQD RP WUDQVSDUHQV RFK OLNDEHKDQGOLQJ L OLNYlUGLJD VLWXDWLRQHU RFK VND EHKDQGOD NODJRPnO Sn HWW VlWW VRP VWnU L SURSRUWLRQ WLOO GHUDV EHW\GHOVH RFK NRPSOH[LWHW 'HW VND J|UD GHW P|MOLJW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH DWW OlPQD LQ NODJRPnO GLUHNW WLOO GHQ EHU|UGD OHYHUDQW|UHQ L IUnJD RP I|OMDQGH SUREOHP
D 3nVWnGG EULVWDQGH XSSI\OOHOVH IUnQ GHQ OHYHUDQW|UHQV VLGD DY HQ VN\OGLJKHW VRP IDVWVWlOOV L GHQQD I|URUGQLQJ YDUYLG GHQQD EULVWDQGH XSSI\OOHOVH SnYHUNDU GHQ I|UHWDJVDQYlQGDUH VRP OlPQDU LQ NODJRPnOHW QHGDQ NDOODG NODJDQGHQ
E 7HNQLVND SUREOHP VRP GLUHNW U|U WLOOKDQGDKnOODQGHW DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK VRP SnYHUNDU NODJDQä GHQ
F cWJlUGHU VRP YLGWDV DY HOOHU EHWHHQGH DY GHQ OHYHUDQW|UHQ QlU nWJlUGHUQD HOOHU EHWHHQGHW GLUHNW U|U WLOOKDQGDKnOODQGHW DY GH RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD RFK SnYHUNDU NODJDQGHQ
6RP HQ GHO DY VLQD LQWHUQD V\VWHP I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO VND OHYHUDQW|UHUDY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU
D WDYHGHUE|UOLJKlQV\QWLOOLQOlPQDGHNODJRPnORFKGHQXSSI|OMQLQJDYNODJRPnOHWVRPNDQ EHK|YDVI|UDWWSnOlPSOLJW VlWW nWJlUGD GHW SUREOHP VRP WDV XSS
E EHKDQGOD NODJRPnO VQDEEW RFK HIIHNWLYW PHG EHDNWDQGH DY EHW\GHOVHQ DY RFK NRPSOH[LWHWHQ KRV GHW DNWXHOOD SURä 48 EOHPHW
49Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
F XQGHUUlWWDNODJDQGHQRPUHVXOWDWHWDYGHWLQWHUQDI|UIDUDQGHWI|UKDQWHULQJDYNODJRPnOSnHWWLQGLYLGXDOLVHUDWVlWWRFK HQNHOW RFK EHJULSOLJW IRUPXOHUDW
/HYHUDQW|UHUDY RQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUVND L VLQD DOOPlQQD YLOONRUWLOOKDQGDKnOODDOO UHOHYDQWLQIRUPDWLRQ RP WLOOWUlGHW WLOO RFK IXQNWLRQHQ KRV VLQD LQWHUQD V\VWHP I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VND VDPPDQVWlOOD LQIRUPDWLRQ RP IXQNWLRQHQ KRV RFK HIIHNWLä YLWHWHQ L VLWW LQWHUQD V\VWHP I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO RFK V|UMD I|U DWW GHQQD LQIRUPDWLRQ lU OlWWLOOJlQJOLJ I|U DOOä PlQKHWHQ 'H VND PLQVW HQ JnQJ SHU nU YHULILHUD LQIRUPDWLRQHQ RFK GH VND L IDOO GlU EHW\GDQGH lQGULQJDU NUlYV XSSGDWHUD LQIRUPDWLRQHQ L IUnJD
'HQQD LQIRUPDWLRQ VND LQEHJULSD GHW VDPPDQODJGD DQWDOHW LQOlPQDGH NODJRPnO KXYXGW\SHUQD I|U NODJRPnOHQ GHQ JHQRPVQLWWOLJD WLGVSHULRG VRP EHK|YV I|U DWW EHKDQGOD NODJRPnOHQ RFK DJJUHJHUDGH XSSJLIWHU RP UHVXOWDWHW DY NODJRPnä OHQ
%HVWlPPHOVHUQD L GHQQD DUWLNHO VND LQWH JlOOD I|U OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VRP lU VPn I|UHWDJ L GHQ PHQLQJ VRP DYVHV L ELODJDQ WLOO UHNRPPHQGDWLRQ (*
$UWLNHO
0HGOLQJ
/HYHUDQW|UHUDYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUVNDLVLQDDOOPlQQDYLOONRUDQJHWYnHOOHUIOHUDPHGODUHVRP GHlU YLOOLJD DWW DQYlQGD I|U DWW I|UV|ND Qn HQ |YHUHQVNRPPHOVH PHG I|UHWDJVDQYlQGDUH RP O|VQLQJ XWDQI|U GRPVWRO DY HYHQWXHOOD WYLVWHU VRP XSSVWnU PHOODQ OHYHUDQW|UHQ RFK I|UHWDJVDQYlQGDUHQ L VDPEDQG PHG WLOOKDQGDKnOODQGHW DY GH EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD LQEHJULSHW NODJRPnO GlU LQJHQ O|VQLQJ XSSQnWWV PHG KMlOS DY GHW LQWHUQD V\VWHP I|U KDQWHULQJ DY NODJRPnO VRP DYVHV L DUWLNHO
/HYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU InU DQJH PHGODUH VRP WLOOKDQGDKnOOHU VLQD PHGOLQJVWMlQVWHU IUnQ HQ SODWVXWDQI|UXQLRQHQHQGDVWRPGHWVlNHUVWlOOVDWWGHEHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUQDLQWHLSUDNWLNHQEHU|YDVP|MOLJKHWHQDWW GUD Q\WWD DY UlWWVOLJD JDUDQWLHU VRP IDVWVWlOOV L XQLRQVODJVWLIWQLQJ HOOHU ODJVWLIWQLQJ L PHGOHPVVWDWHU VRP HQ I|OMG DY DWW PHGODUQD WLOOKDQGDKnOOHU GHVVD WMlQVWHU IUnQ HQ SODWV XWDQI|U XQLRQHQ
'H PHGODUH VRP DYVHV L SXQNW VND XSSI\OOD I|OMDQGH NUDY
D 'H lU RSDUWLVND RFK REHURHQGH
E 'HUDV PHGOLQJVWMlQVWHU WLOOKDQGDKnOOV WLOO HWW SULV VRP lU |YHUNRPOLJW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUH VRP DQYlQGHU GH EHU|UGD RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUQD
F 'H NDQ WLOOKDQGDKnOOD VLQD PHGOLQJVWMlQVWHU Sn GHW VSUnN VRP DQYlQGV L GH DOOPlQQD YLOONRUHQ VRP UHJOHUDU DYWDOVä I|UKnOODQGHW PHOODQ OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK GHQ EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUHQ
G 'H lU OlWWLOOJlQJOLJD DQWLQJHQ I\VLVNW Sn I|UHWDJVDQYlQGDUHQV HWDEOHULQJV HOOHU ERVlWWQLQJVRUW HOOHU Sn DQQDQ SODWV PHG KMlOS DY NRPPXQLNDWLRQVWHNQLN
H 'H NDQ WLOOKDQGDKnOOD VLQD PHGOLQJVWMlQVWHU XWDQ RQ|GLJW GU|MVPnO
I 'H KDU HQ WLOOUlFNOLJ I|UVWnHOVH DY DOOPlQQD DIIlUVI|UELQGHOVHU PHOODQ I|UHWDJ Vn DWW GH NDQ ELGUD HIIHNWLYW WLOO I|UV|NHW 49 DWW O|VD WYLVWHUQD
50Bilaga 1
/ 69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ
8WDQ DWW GHW SnYHUNDU PHGOLQJHQV IULYLOOLJD DUW VND OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK I|UHWDJVä DQYlQGDUH L JRG WUR PHGYHUND L DOOD PHGOLQJVI|UV|N VRP J|UV L HQOLJKHW PHG GHQQD DUWLNHO
/HYHUDQW|UHUDYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUVNDVWnI|UHQULPOLJDQGHODYGHWRWDODNRVWQDGHUQDI|UPHGOLQJL YDUMH HQVNLOW IDOO (Q ULPOLJ DQGHO DY GHVVD WRWDOD NRVWQDGHU VND EHVWlPPDV Sn JUXQGYDO DY HWW I|UVODJ IUnQ PHGODUHQ PHG EHDNWDQGH DY DOOD UHOHYDQWD DVSHNWHU L GHW DNWXHOOD IDOOHW L V\QQHUKHW GH JUXQGHU VRP YDU RFK HQ DY SDUWHUQD L WYLVWHQ KDU nEHURSDW SDUWHUQDV XSSWUlGDQGH VDPW VWRUOHNHQ DY RFK GHQ ILQDQVLHOOD VW\UNDQ KRV SDUWHUQD L I|UKnOODQGH WLOO YDUDQGUD
(WW I|UV|N DWW Qn HQ |YHUHQVNRPPHOVH JHQRP PHGOLQJ I|U WYLVWO|VQLQJ L HQOLJKHW PHG GHQQD DUWLNHO InU LQWH SnYHUND UlWWLJKHWHUQD I|U OHYHUDQW|UHUQD DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK I|U GH EHU|UGD I|UHWDJVDQYlQGDUQD DWW LQOHGD UlWWVOLJD I|UIDUDQGHQ QlUVRPKHOVW I|UH XQGHU HOOHU HIWHU PHGOLQJVSURFHVVHQ
2P HQ I|UHWDJVDQYlQGDUH Vn EHJlU VND OHYHUDQW|UHQ DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU I|UH HOOHU XQGHU PHGä OLQJVI|UIDUDQGHW I|U I|UHWDJVDQYlQGDUHQ WLOOJlQJOLJJ|UD LQIRUPDWLRQ RP IXQNWLRQHQ KRV RFK HIIHNWLYLWHWHQ L PHGOLQJ VRP U|U GHVV YHUNVDPKHW
'HQ VN\OGLJKHW VRP IDVWVWlOOV L SXQNW VND LQWH JlOOD I|U OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VRP lU VPn I|UHWDJ L GHQ PHQLQJ VRP DYVHV L ELODJDQ WLOO UHNRPPHQGDWLRQ (*
$UWLNHO
6SHFLDOLVHUDGH PHGODUH
.RPPLVVLRQHQ VND L QlUD VDPDUEHWH PHG PHGOHPVVWDWHUQD XSSPXQWUD OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU VDPW RUJDQLVDWLRQHU RFK VDPPDQVOXWQLQJDU VRP I|UHWUlGHU GHP DWW LQGLYLGXHOOW HOOHU JHPHQVDPW LQUlWWD HQ HOOHU IOHUD RUJDQLVDWLRQHU VRP WLOOKDQGDKnOOHU PHGOLQJVWMlQVWHU RFK VRP XSSI\OOHU GH NUDY VRP VSHFLILFHUDV L DUWLNHO I|U GHW VlUVNLOGDlQGDPnOHWDWWXQGHUOlWWDO|VQLQJXWDQI|UGRPVWRODYWYLVWHUPHGI|UHWDJVDQYlQGDUHVRPXSSVWnULVDPEDQGPHG WLOOKDQGDKnOODQGHW DY GHVVD WMlQVWHU PHG VlUVNLOW EHDNWDQGH DY GHQ JUlQV|YHUVNULGDQGH NDUDNWlUHQ KRV RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU
$UWLNHO
5lWWVOLJDI|UIDUDQGHQVRP LQOHGVDY UHSUHVHQWDWLYDRUJDQLVDWLRQHUHOOHUVDPPDQVOXWQLQJDURFK DY RIIHQWOLJDRUJDQ
2UJDQLVDWLRQHU RFK VDPPDQVOXWQLQJDU VRP KDU HWW OHJLWLPW LQWUHVVH DY DWW I|UHWUlGD I|UHWDJVDQYlQGDUH HOOHU DY DWW I|UHWUlGD I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU VDPW RIIHQWOLJD RUJDQ VRP LQUlWWDWV L PHGOHPVVWDWHU VND KD UlWW DWW YLGWD UlWWVOLJDnWJlUGHUYLGEHK|ULJDQDWLRQHOOD GRPVWRODU L XQLRQHQ L HQOLJKHWPHG ODJHQ L GHQ PHGOHPVVWDW GlUWDODQ YlFNVI|U DWW VWRSSD HOOHU I|UEMXGD HYHQWXHOO EULVWDQGH |YHUHQVVWlPPHOVH PHG GH UHOHYDQWD NUDYHQ L GHQQD I|URUGQLQJ VRP OHYHä UDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU OHYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU J|U VLJ VN\OGLJD WLOO
.RPPLVVLRQHQ VND XSSPXQWUD PHGOHPVVWDWHUQD DWW XWE\WD ElVWD SUD[LV RFK LQIRUPDWLRQ PHG DQGUD PHGOHPVVWDWHU Sn JUXQGYDO DY UHJLVWHU |YHU RODJOLJD KDQGOLQJDU VRP KDU EOLYLW I|UHPnO I|U I|UHOlJJDQGHQ YLG QDWLRQHOOD GRPVWRODU QlU VnGDQD UHJLVWHU KDU XSSUlWWDWV DY UHOHYDQWD RIIHQWOLJD RUJDQ HOOHU P\QGLJKHWHU
2UJDQLVDWLRQHUHOOHUVDPPDQVOXWQLQJDUVNDKDGHQUlWWVRPDYVHVLSXQNWHQGDVWRPGHXSSI\OOHUVDPWOLJDI|OMDQGH NUDY
D 'H KDU LQUlWWDWV Sn YHGHUE|UOLJW VlWW L HQOLJKHW PHG ODJHQ L HQ PHGOHPVVWDW
E 'H HIWHUVWUlYDU PnO VRP lU DY NROOHNWLYW LQWUHVVH I|U GHQ JUXSS DY I|UHWDJVDQYlQGDUH HOOHU I|UHWDJVDQYlQGDUH DY 50 ZHEESODWVHU VRP GH I|UHWUlGHU YDUDNWLJW
51Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
F 'H lU DY LFNH YLQVWGULYDQGH DUW
G 'HUDV EHVOXWVSURFHVVHU SnYHUNDV LQWH Sn RWLOOE|UOLJW VlWW DY WUHGMHSDUWVILQDQVLlUHU L V\QQHUKHW LQWH DY OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU HOOHU V|NPRWRUHU
, GHWWD V\IWHVND RUJDQLVDWLRQHUHOOHU VDPPDQVOXWQLQJDU IXOOVWlQGLJW RFK RIIHQWOLJW XSSJHLQIRUPDWLRQ RP PHGOHPVNDSRFK ILQDQVLHULQJVNlOORU
, PHGOHPVVWDWHUGlURIIHQWOLJDRUJDQKDULQUlWWDWVVNDGHVVDRIIHQWOLJD RUJDQKDGHQ UlWWVRPDYVHVLSXQNW RP GH KDU InWW L XSSGUDJ DWW I|UVYDUD GH NROOHNWLYD LQWUHVVHQD KRV I|UHWDJVDQYlQGDUH HOOHU I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU HOOHU DWW VlNHUVWlOOD |YHUHQVVWlPPHOVH PHG GH NUDY VRP IDVWVWlOOV L GHQQD I|URUGQLQJ L HQOLJKHW PHG GHQ QDWLRQHOOD ODJVWLIWä QLQJHQ L GHQ EHU|UGD PHGOHPVVWDWHQ
0HGOHPVVWDWHUQD InU XWVH
D RUJDQLVDWLRQHU HOOHU VDPPDQVOXWQLQJDU VRP lU HWDEOHUDGH L UHVSHNWLYH PHGOHPVVWDW RFK VRP nWPLQVWRQH XSSI\OOHU NUDYHQ L SXQNW Sn EHJlUDQ DY GHVVD RUJDQLVDWLRQHU HOOHU VDPPDQVOXWQLQJDU
E RIIHQWOLJD RUJDQ VRP KDU LQUlWWDWV L UHVSHNWLYH PHGOHPVVWDW RFK VRP XSSI\OOHU NUDYHQ L SXQNW
YLOND KDU EHYLOMDWV GHQ UlWW VRP DYVHV L SXQNW 0HGOHPVVWDWHUQD VND XQGHUUlWWD NRPPLVVLRQHQ RP QDPQ RFK XSSGUDJ I|U VnGDQD XWVHGGD RUJDQLVDWLRQHU VDPPDQVOXWQLQJDU HOOHU RIIHQWOLJD RUJDQ
.RPPLVVLRQHQ VND XSSUlWWD HQ I|UWHFNQLQJ |YHU GH RUJDQLVDWLRQHU VDPPDQVOXWQLQJDU RFK RIIHQWOLJD RUJDQ VRP XWVHWWV HQOLJW SXQNW 'HQ I|UWHFNQLQJHQ VND DQJH GHVVD RUJDQLVDWLRQHUV VDPPDQVOXWQLQJDUV RFK RIIHQWOLJD RUJDQV XSSGUDJ )|UWHFNQLQJHQ VND RIIHQWOLJJ|UDV L (XURSHLVND XQLRQHQV RIILFLHOOD WLGQLQJ bQGULQJDU DY I|UWHFNQLQJHQ VND RIIHQWä OLJJ|UDV XWDQ GU|MVPnO RFK L DOOD KlQGHOVHU VND HQ XSSGDWHUDG I|UWHFNQLQJ XSSUlWWDVRFK RIIHQWOLJJ|UDV YDU VMlWWH PnQDG
'RPVWRODUQD VND DFFHSWHUD GHQ I|UWHFNQLQJ VRP DYHV L SXQNW VRP HWW EHYLV I|U UlWWVNDSDFLWHWHQ I|U HQ RUJDQLä VDWLRQ VDPPDQVOXWQLQJ HOOHU HWW RIIHQWOLJW RUJDQ XWDQ DWW GHW LQVNUlQNHU GRPVWROHQV EHK|ULJKHW DWW SU|YD KXUXYLGD NlUDQGHQV XSSGUDJ PRWLYHUDU DWW GHQ YlFNHU WDODQ L GHW HQVNLOGD IDOOHW
2P HQ PHGOHPVVWDW HOOHU NRPPLVVLRQHQ XWWU\FNHU EHWlQNOLJKHWHU RP KXUXYLGD HQ RUJDQLVDWLRQ HOOHU HQ VDPPDQä VOXWQLQJ XSSI\OOHU GH NULWHULHU VRP IDVWVWlOOV L SXQNW HOOHU RP KXUXYLGD HWW RIIHQWOLJW RUJDQ XSSI\OOHU GH NULWHULHU VRP IDVWVWlOOV L SXQNW VND GHQ PHGOHPVVWDW VRP XWVHWW RUJDQLVDWLRQHQ VDPPDQVOXWQLQJHQ HOOHU GHW RIIHQWOLJD RUJDQHW L HQOLJKHWPHGSXQNWXWUHGDVDNHQRFKYLGEHKRYnWHUNDOODXWQlPQLQJHQ RPHWWHOOHUIOHUDDYNULWHULHUQDLQWHlUXSSI\OOGD
'HQ UlWW VRP DYVHV L SXQNW VND LQWH SnYHUND I|UHWDJVDQYlQGDUHV RFK I|UHWDJVDQYlQGDUH DY ZHEESODWVHUV UlWW DWW LQOHGD nWJlUGHU YLG EHK|ULJD QDWLRQHOOD GRPVWRODU L HQOLJKHW PHG ODJHQ L GHQ PHGOHPVVWDW GlU WDODQ YlFNV YLOND JUXQGDU VLJ Sn HQVNLOGD UlWWLJKHWHU RFK V\IWDU WLOO DWW PRWYHUND HYHQWXHOO EULVWDQGH |YHUHQVVWlPPHOVH PHG GH UHOHYDQWD NUDYHQ L GHQQDI|URUGQLQJVRPOHYHUDQW|UHUDYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUHOOHUOHYHUDQW|UHUDYV|NPRWRUHUJ|UVLJVN\OGLJD WLOO
52Bilaga 1
/ 69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ
$UWLNHO
(IWHUOHYQDG
9DUMH PHGOHPVVWDW VND VlNHUVWlOOD DWW GHQQD I|URUGQLQJ HIWHUOHYV Sn HWW DGHNYDW RFK lQGDPnOVHQOLJW VlWW
0HGOHPVVWDWHUQDVNDIDVWVWlOODUHJOHURPWLOOlPSOLJDnWJlUGHUYLG|YHUWUlGHOVHDYGHQQDI|URUGQLQJRFKVlNHUVWlOODDWW GH JHQRPI|UV cWJlUGHUQD VND YDUD HIIHNWLYD SURSRUWLRQHOOD RFK DYVNUlFNDQGH
$UWLNHO
gYHUYDNQLQJ
.RPPLVVLRQHQ VND L QlUD VDPDUEHWH PHG PHGOHPVVWDWHUQD QRJJUDQW |YHUYDND GHQQD I|URUGQLQJV LQYHUNDQ Sn I|UKnOä ODQGHQD PHOODQ RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK GHUDV I|UHWDJVDQYlQGDUH RFK PHOODQ V|NPRWRUHU RFK I|UHWDJVä DQYlQGDUH DY ZHEESODWVHU , GHWWD V\IWH VND NRPPLVVLRQHQ VDPOD LQ UHOHYDQWD GDWD I|U DWW |YHUYDND I|UlQGULQJDU L GHVVD I|UKnOODQGHQEODQG DQQDW JHQRP DWWJHQRPI|UD UHOHYDQWDVWXGLHU0HGOHPVVWDWHUQDVNDELVWnNRPPLVVLRQHQ JHQRP DWWSn EHJlUDQ WLOOKDQGDKnOODDOOD UHOHYDQWD GDWD VRP VDPODWV LQ RFNVn RP VSHFLILNDIDOO .RPPLVVLRQHQ InU YLG WLOOlPSQLQJHQ DY GHQQD DUWLNHO RFK DUWLNHO I|UV|ND VDPOD LQ GDWD IUnQ OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU
$UWLNHO
8SSI|UDQGHNRGHU
.RPPLVVLRQHQVNDXSSPXQWUDOHYHUDQW|UHUDYRQOLQHEDVHUDGHI|UPHGOLQJVWMlQVWHUVDPWRUJDQLVDWLRQHURFKVDPPDQä VOXWQLQJDU VRP I|UHWUlGHU GHP MlPWH I|UHWDJVDQYlQGDUH LQEHJULSHW VPn RFK PHGHOVWRUD I|UHWDJ RFK GH RUJDQLVDWLRQHU VRP I|UHWUlGHU GHP DWW XWDUEHWD XSSI|UDQGHNRGHU VRP lU DYVHGGD DWW ELGUD WLOO HQ NRUUHNW WLOOlPSQLQJ DY GHQQD I|Uä RUGQLQJ PHG EHDNWDQGH DY VlUGUDJHQ KRV GH ROLND VHNWRUHU GlU RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHUWLOOKDQGDKnOOVVDPW GH VSHFLILND HJHQVNDSHUQD KRV VPn RFK PHGHOVWRUD I|UHWDJ
.RPPLVVLRQHQ VND XSSPXQWUD OHYHUDQW|UHU DY V|NPRWRUHU VDPW RUJDQLVDWLRQHU RFK VDPPDQVOXWQLQJDU VRP I|UHä WUlGHU GHP DWW XWDUEHWD XSSI|UDQGHNRGHU VRP VSHFLILNW lU DYVHGGD DWW ELGUD WLOO HQ NRUUHNW WLOOlPSQLQJ DY DUWLNHO
.RPPLVVLRQHQ VND XSSPXQWUD OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU DWW DQWD RFK JHQRPI|UD VHNWRUVä VSHFLILND XSSI|UDQGHNRGHU RP VnGDQD VHNWRUVVSHFLILND XSSI|UDQGHNRGHU I|UHOLJJHU RFK DQYlQGV L VWRU XWVWUlFNQLQJ
$UWLNHO
gYHUV\Q
6HQDVW GHQ MDQXDUL RFK GlUHIWHU YDUW WUHGMH nU VND NRPPLVVLRQHQ XWYlUGHUD GHQQD I|URUGQLQJ RFK UDSä SRUWHUD WLOO (XURSDSDUODPHQWHW UnGHW RFK (XURSHLVND HNRQRPLVND RFK VRFLDOD NRPPLWWpQ
'HQ I|UVWD XWYlUGHULQJHQ DY GHQQD I|URUGQLQJ VND JHQRPI|UDV L V\QQHUKHW L V\IWH DWW
D EHG|PD HIWHUOHYQDGHQ RFK HIIHNWHUQD Sn GHQ RQOLQHEDVHUDGH SODWWIRUPVHNRQRPLQ DY GH VN\OGLJKHWHU VRP IDVWVWlOOV L DUWLNODUQD ²
E EHG|PD YHUNDQ DY RFK HIIHNWLYLWHWHQ KRV IDVWVWlOOGD XSSI|UDQGHNRGHU QlU GHW JlOOHU DWW ELGUD WLOO UlWWYLVD YLOONRU RFK WUDQVSDUHQV
F \WWHUOLJDUH XQGHUV|ND GH SUREOHP VRP EHURU Sn I|UHWDJVDQYlQGDUQDV EHURHQGH DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU RFK SUREOHP VRP XSSVWnU Sn JUXQG DY DWW OHYHUDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU DQYlQGHU RUlWWYLVD DIIlUVPHWRGHU RFK QlUPDUH IDVWVWlOOD L YLONHQ XWVWUlFNQLQJ GHVVD PHWRGHU IRUWIDUDQGH lU XWVSULGGD
G XQGHUV|ND KXUXYLGD YDURU RFK WMlQVWHU VRP HUEMXGV DY HQ I|UHWDJVDQYlQGDUH RFK YDURU RFK WMlQVWHU VRP HUEMXGV HOOHU NRQWUROOHUDV DY HQ OHYHUDQW|U DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU NRQNXUUHUDU Sn VXQGD YLOONRU RFK KXUXYLGD OHYHä 52 UDQW|UHU DY RQOLQHEDVHUDGH I|UPHGOLQJVWMlQVWHU PLVVEUXNDU GDWD VRP GH HUKnOOLW L GHWWD DYVHHQGH
53Bilaga 1
69 (XURSHLVNDXQLRQHQVRIILFLHOODWLGQLQJ /
H EHG|PD HIIHNWHQ DY GHQQD I|URUGQLQJ Sn HYHQWXHOO REDODQV L I|UKnOODQGHW PHOODQ OHYHUDQW|UHU DY RSHUDWLYV\VWHP RFK GHUDV I|UHWDJVDQYlQGDUH
I EHG|PD KXUXYLGD I|URUGQLQJHQV WLOOlPSQLQJVRPUnGH VlUVNLOW YDG JlOOHU GHILQLWLRQHQ DY I|UHWDJVDQYlQGDUH lU lQGDPnOVä HQOLJW XWIRUPDW Vn DWW GHW LQWH XSSPXQWUDU WLOO IDOVNW HJHQI|UHWDJDQGH
'H I|UVWD RFK I|OMDQGH XWYlUGHULQJDUQD VND IDVWVWlOOD KXUXYLGD \WWHUOLJDUH UHJOHU RFNVn RP HIWHUOHYQDG NDQ NUlYDV I|U DWW VlNHUVWlOODHWWUlWWYLVWI|UXWVHEDUWKnOOEDUWRFKI|UWURHQGHVNDSDQGHI|UHWDJVNOLPDWRQOLQHSnGHQLQUHPDUNQDGHQ7LOOI|OMG DY XWYlUGHULQJDUQD VND NRPPLVVLRQHQ YLGWD lQGDPnOVHQOLJD nWJlUGHU VRP NDQ LQEHJULSD ODJVWLIWQLQJVI|UVODJ
0HGOHPVVWDWHUQD VND WLOOKDQGDKnOOD DOO UHOHYDQW LQIRUPDWLRQ VRP GH KDU RFK VRP NRPPLVVLRQHQ NDQ NRPPD DWW EHK|YD I|U DWW XWDUEHWD GHQ UDSSRUW VRP DYVHV L SXQNW
.RPPLVVLRQHQ VND QlU GHQ XWYlUGHUDU GHQQD I|URUGQLQJ EODQG DQQDW EHDNWD GH \WWUDQGHQ RFK UDSSRUWHU VRP ODJWV IUDP DY H[SHUWJUXSSHQ I|U REVHUYDWRULHW I|U GHQ RQOLQHEDVHUDGH SODWWIRUPVHNRQRPLQ 'HQ VND RFNVn L WLOOlPSOLJD IDOO WD KlQV\Q WLOO LQQHKnOOHW L RFK IXQNWLRQHQ KRV HYHQWXHOOD XSSI|UDQGHNRGHU VRP DYVHV L DUWLNHO
$UWLNHO
,NUDIWWUlGDQGH RFK WLOOlPSQLQJ
'HQQD I|URUGQLQJ WUlGHUL NUDIWGHQ WMXJRQGH GDJHQ HIWHU GHW DWW GHQ KDURIIHQWOLJJMRUWVL (XURSHLVNDXQLRQHQV RIILFLHOOD WLGQLQJ
'HQ VND WLOOlPSDV IUnQ RFK PHG GHQ MXOL
'HQQD I|URUGQLQJ lU WLOO DOOD GHODU ELQGDQGH RFK GLUHNW WLOOlPSOLJ L DOOD PHGOHPVVWDWHU
8WIlUGDG L %U\VVHO GHQ MXQL
3n (XURSDSDUODPHQWHWV YlJQDU 3n UnGHWV YlJQDU $ 7$-$1, * &,$0%$ 2UGI|UDQGH 2UGI|UDQGH
54Bilaga 2
Sammanfattning av promemorian
Kompletterande bestämmelser till EU:s
plattformsförordning (Ds 2019:33)
I promemorian lämnas förslag om bestämmelser som kompletterar EU:s plattformsförordning. Det föreslås att en ny lag med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning ska införas. Vidare föreslås en ändring i lagen (2016:188) om patent- och marknadsdomstolar. EU:s plattformsförordning syftar till att bidra till en väl fungerande inre marknad genom att fastställa regler för att säkerställa att företagsanvändare av onlinebaserade förmedlingstjänster och företagsanvändare av webbplatser, när det gäller sökmotorer, erbjuds ändamålsenlig transparens, rättvisa villkor och effektiva möjligheter till prövning. Enligt den föreslagna lagen ska regeringen utse en ansvarig myndighet som ska stödja och kontrollera att EU:s plattformsförordning stödjs. Vidare anges att en talan mot bristande överensstämmelse enligt artikel 14.1 i EU:s plattformsförordning väcks vid Patent- och marknadsdomstolen. Talan ska avse ett förbud eller åläggande. Patent- och marknadsdomstolens beslut om förbud eller åläggande ska som huvudregel förenas med vite och en talan om utdömande av vite ska föras vid domstolen. Stämningsmannadelgivning genom att en dom eller ett beslut som innefattar ett vitesföreläggande lämnas till en annan person än delgivningsmottagaren ska få ske endast i vissa fall. Enligt den föreslagna ändringen i lagen om patent- och marknadsdomstolar ska Patent- och marknadsdomstolen handlägga mål enligt den föreslagna lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning. Lagen med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning och lagen om ändring i lagen om patent- och marknadsdomstolar föreslås träda i kraft den 12 juli 2020.
55Bilaga 3
Promemorians lagförslag
Förslag till lag med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning
Härigenom föreskrivs följande.
Tillämpningsområde
1 § Denna lag kompletterar Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1150 av den 20 juni 2019 om främjande av rättvisa villkor och transparens för företagsanvändare av onlinebaserade förmedlingstjänster, här benämnd EU:s plattformsförordning.
Ansvarig myndighet
2 § Den myndighet som regeringen bestämmer ska stödja och kontrollera att EU:s plattformsförordning följs.
Talan mot bristande överensstämmelse
3 § En talan om förbud eller åläggande enligt artikel 14.1 i EU:s plattformsförordning, i den ursprungliga lydelsen, väcks vid Patent- och marknadsdomstolen.
4 § Ett beslut om förbud eller åläggande ska förenas med vite, om det inte av särskilda skäl är obehövligt.
5 § En talan om utdömande av vite förs vid Patent- och marknadsdomstolen av den som har ansökt om förbudet eller åläggandet.
6 § Delgivning av domar och beslut som innefattar ett vitesföreläggande får ske enligt 34–37 §§ delgivningslagen (2010:1932) endast om det med beaktande av vad som har framkommit i det enskilda delgivningsärendet eller vid andra delgivningsförsök med delgivningsmottagaren finns anledning att anta att han eller hon har avvikit eller på annat sätt håller sig undan.
Denna lag träder i kraft den 12 juli 2020.
56Bilaga 3
Förslag till lag om ändring i lagen (2016:188) om patent- och marknadsdomstolar
Härigenom föreskrivs att 1 kap. 4 § lagen (2016:188) om patent- och marknadsdomstolar ska ha följande lydelse.
Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse
1 kap.
4 § Patent- och marknadsdomstolen handlägger mål och ärenden enligt det som föreskrivs i 1. lagen (1949:345) om rätten till arbetstagares uppfinningar, patentlagen (1967:837), lagen (1971:1078) om försvarsuppfinningar, lagen (1978:152) om svensk domstols behörighet i vissa mål på patenträttens område m.m. och växtförädlarrättslagen (1997:306), 2. lagen (1960:729) om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk, mönsterskyddslagen (1970:485), lagen (1992:1685) om skydd för kretsmönster för halvledarprodukter, varumärkeslagen (2010:1877), lagen (2017:322) om medling i vissa upphovsrättstvister, lagen (2018:1653) om företagsnamn och lagen (2018:1654) om skydd för beteckningar på jordbruksprodukter och livsmedel, 3. konkurrenslagen (2008:579), 3. konkurrenslagen (2008:579), marknadsföringslagen (2008:486), marknadsföringslagen (2008:486), lagen (1984:292) om avtalsvillkor lagen (1984:292) om avtalsvillkor mellan näringsidkare, lagen mellan näringsidkare, lagen (1994:1512) om avtalsvillkor i (1994:1512) om avtalsvillkor i konsumentförhållanden, lagen konsumentförhållanden, lagen (2000:1175) om talerätt för vissa (2000:1175) om talerätt för vissa utländska konsumentmyndigheter utländska konsumentmyndigheter och konsumentorganisationer, och konsumentorganisationer, försäkringsavtalslagen (2005:104), försäkringsavtalslagen (2005:104), lagen (2005:590) om insyn i vissa lagen (2005:590) om insyn i vissa finansiella förbindelser m.m., lagen finansiella förbindelser m.m., lagen (2006:484) om franchisegivares (2006:484) om franchisegivares informationsskyldighet, lagen informationsskyldighet, lagen (2010:510) om lufttransporter, (2010:510) om lufttransporter, lagen (2010:1350) om lagen (2010:1350) om uppgiftsskyldighet i fråga om uppgiftsskyldighet i fråga om marknads- och marknads- och konkurrensförhållanden, lagen konkurrensförhållanden, lagen (2014:836) om näringsförbud, (2014:836) om näringsförbud, lagen (2014:1344) med lagen (2014:1344) med kompletterande bestämmelser till kompletterande bestämmelser till EU:s tåg-, fartygs- och EU:s tåg-, fartygs- och busspassagerarförordningar, busspassagerarförordningar,
57Bilaga 3 konkurrensskadelagen (2016:964) konkurrensskadelagen (2016:964) , och lagen (2016:977) om kollektiv lagen (2016:977) om kollektiv förvaltning av upphovsrätt, och förvaltning av upphovsrätt , lagen (2020:000) med kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning , och 4. annan lag. 4. annan lag.
Denna lag träder i kraft den 12 juli 2020.
58Bilaga 4
Förteckning över remissinstanserna
Efter remittering har yttranden över promemorian Kompletterande bestämmelser till EU:s plattformsförordning (Ds 2019:33) kommit in från 18 remissinstanser: Bolagsverket, Förvaltningsrätten i Stockholm, Kommerskollegium, Konkurrensverket, Lunds universitet, Myndigheten för digital förvaltning (DIGG), Stockholms tingsrätt (Patent- och marknadsdomstolen), Svea hovrätt (Patent- och marknadsöverdomstolen), Tillväxtverket, Sveriges advokatsamfund, Statskontoret, Linköpings universitet, Svensk Handel, Svenska institutet för Europapolitiska studier (Sieps), Svenskt Näringsliv, Teknikföretagen, TU – Medier i Sverige och Umeå universitet.
Följande 79 remissinstanser har avstått från att lämna synpunkter eller har inte inkommit med något yttrande: Business Sweden, Datainspektionen, Domstolsverket, Ekobrottsmyndigheten, Energimyndigheten, Finansinspektionen, Göteborgs tingsrätt, Göteborgs universitet, Kammarrätten i Jönköping, Konsumentverket, Kungliga Tekniska Högskolan, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, Polismyndigheten, Post- och Telestyrelsen, Regelrådet, Skatteverket, Tillväxtanalys, Vinnova, RISE, Sveriges Radio, Sveriges Television, Sveriges Utbildningsradio, Almi Företagspartner AB, Bankföreningen, FAR, Företagarna, Peltarion, Sveriges Akademikers Centralorganisation, Internetstiftelsen, IT och Telekomföretagen, Småföretagarnas Riksförbund, Sveriges Standardiseringsförbund, ABB, Akademibokhandeln, Almega, Amazon, Apotea, Atea, Atlas Copco, Bonnier Broadcasting, Choice hotels, Client Global Insights, Combient, Dataföreningen, Dataspelsbranschen, Ericsson, Evry, Facebook, Google, H & M Hennes & Mauritz AB, IAB, IBM, IF Metall, IKEA, Klarna, Landsorganisationen i Sverige, Lantbrukarnas Riksförbund, Microsoft, MTG, Norrbottens Handelskammare, Näringslivets Regelnämnd, Organisationen som sammanför aktörer i det svenska ekosystemet för datadriven marknadsföring, Scania, Schibsted, Scandic Hotels Group AB, SKF, Spotify Sverige, Stockholms handelskammare, Svensk Digital Handel, Sveriges Ingenjörer, Sveriges Kommuner och Regioner, Sveriges Konsumenter, Sydsvenska industri- och handelskammaren, Säkerhetsoch försvarsföretagen, TCO, Uber Sverige, Visita, Volvo Lastvagnar och Västsvenska handelskammaren.