angående beredande av medel till bestridande av kostnader, som i § 63 rege¬ ringsformen avses
Kungl. Maj:ts Nåd. Proposition Nr 264.
1 Nr 264.
Kungl. Maj:ts nådiga proposition till riksdagen angående beredande av medel till bestridande av kostnader, som i § 63 regeringsformen avses; given Stockholms slott den 4 augusti 1914.
Under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över finansärenden för denna dag vill Kungl. Maj:t föreslå riksdagen bemyndiga Kungl. Maj:t att för bestridande av kostnader, som avses i § 63 regeringsformen, använda och av tillgängliga medel, mot framtida anmälan till ersättande, förskjuta ett belopp, uppgående, jämte redan för ändamålet förskjutna medel, till högst 50,000,000 kronor.
Kungl. Maj:t förbliver riksdagen med all kungl. nåd och ynnest städse välbevågen.
GUSTAF.
Axel Vennersten.
Bihang till senare riksdagens protokoll 1914. 1 samt. 184 käft. (Nr 264.) 1
2 Kungl. Maj:t$ Nåd. Proposition Nr 264.
Utdrag av protokollet över finansärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet å Stockholms slott den 4 augusti
1914.
Närvarande:
Hans excellens herr statsministern Hammarskjöld,
Hans excellens herr ministern för utrikes ärendena Wallenberg, Statsråden: Hasselrot, von Sydow, friherre Beck-Friis,
Stenberg, ,
Linnér,
Mörcke,
Yennersten,
Westman,
Broström.
Chefen för finansdepartementet, statsrådet Yennersten anförde:
De försvarsåtgärder, som i anledning av den utrikespolitiska situationen under de senaste veckorna vidtagits och som avsett att upprätthålla rikets neutralitet, hava förorsakat kostnader, vilka hittills förskjutits av tillgängliga medel. För varje dag kräva emellertid dessa åtgärder nya kostnader, och ytterligare försvarsåtgärder kunna visa sig erforderliga. Till vilket belopp de nödiga kostnaderna komma att uppgå, kan ej för närvarande beräknas. Emellertid är det erforderligt, att ett betydande belopp ställes till Kungl. Maj:ts förfogande. Medlen torde böra, såsom hittills skett, förskjutas av tillgängliga medel för att ersättas, på sätt framdeles kan beslutas.
3 Kungl. Maj:ts Nåd. Proposition Nr 264.
Jag hemställer därför, att Eders Kungl. Maj:t måtte föreslå riksdagen . bemyndiga _ Kungl. Maj:t att för bestridande av kostnader, som avses i § 63 regeringsformen, använda och av tillgängliga medel, mot framtida anmälan till ersättande, förskjuta ett belopp, uppgående, jämte redan för ändamålet förskjutna medel, till högst 50,000,000 kronor.
Till denna av statsrådets övriga ledamöter biträdda hemställan behagade Hans Maj:t Konungen lämna bifall, och skulle proposition till riksdagen avlåtas av den lydelse, bilaga litt. . . . vid detta protokoll utvisar.
Ur protokollet: Arthur Wirström.