lagen.nu
Prop. 1919:78

med förslag till lag med särskild bestämmelse att tills vidare gälla i fråga om skydd för vissa främmande patent

Typ
Proposition
Källa
weburn.kb.se

Kungl. Maj:ts proposition nr 78.

1 Nr 78.

Kungl. Maj:ts proposition till riksdagen med förslag till lag med särskild bestämmelse att tills vidare gälla i fråga om skydd för vissa främmande patent; given Stockholms slott den 24 januari 1919.

Under åberopande av bilagda i statsrådet och lagrådet hållna protokoll vill Kungl. Maj:t härmed, jämlikt § 87 regeringsformen, föreslå riksdagen att antaga härvid fogade förslag till lag med särskild bestämmelse att tills vidare gälla i fråga om skydd för vissa främmande patent.

GUSTAF.

Eliel Löfgren.

Bihang till riksdagens protokoll 1919. I saml. 86 käft. (Nr 78.)

2 Kungl. May.ts preposition nr 78.

Förslag

till

Lag

med särskild bestämmelse att tills vidare gälla i fråga om skydd för vissa främmande patent.

Härigenom förordnas som följer:

Med avseende å uppfinning, skyddad i stat, som för här i riket patenterad uppfinning gör motsvarande medgivande, skall, utan hinder av vad under 1) i -25 § av förordningen angående patent är såsom villkor för tillämpningen av den i nämnda lagrum givna bestämmelsen stadgat angående den tid, inom vilken patent i det där avsedda fäll bör här sökas, Konungen äga förordna, att, om någon här i riket sökt patent å en uppfinning, varå han tidigare, dock ej före den 31 juli 1913, sökt skydd i den främmande staten, då må förstberörda ansökning i förhållande till andra ansökningar ävensom med hänsyn till sådant hinder emot patents meddelande, som i 3 § av nämnda förordning omförmäles, betraktas så, som vore den gjord samtidigt med ansökningen i den främmande staten, för så vitt ansökningen här i riket skett före utgången av viss tid, som må i förordnandet bestämmas till högst ett år från det denna lag trätt i kraft, samt sökanden hos patentmyndigheten här i riket framställt anspråk på sådan företrädesrätt inom tid och på sätt, som av Konungen i förordnandet bestämmes.

Denna lag träder i kraft den 1 juli 1919.

Kungl. Maj:ts -proposition nr 78.

3 Utdrag av protokollet över justitiedepartementsårenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet å Stockholms slott tisdagen den 31 december 1918.

Närvarande:

Hans excellens herr statsministern Eden,

Hans excellens herr ministern för utrikes ärendena Hellner, Statsråden Petersson,

So kotte,

Petrén,

Nilson,

Löfgren,

friherre Palmstierna,

Rydén,

Undén,

Thorsson.

Efter gemensam beredning med hans excellens herr ministern för utrikes ärendena samt chefen för finansdepartementet anförde chefen för justitiedepartementet statsrådet Löfgren:

»Genom lagen den 5 mars 1918- (nr 104) med särskild bestämmelse att tills vidare gälla i fråga om skydd för vissa främmande patent har stadgats, att med avseende å uppfinning, skyddad i stat, som för här i riket patenterad uppfinning gjorde motsvarande medgivande, skulle, utan hinder av vad under 1) i 25 § av förordningen angående patent vore såsom villkor för tillämpningen av den i nämnda lagrum givna bestämmelsen

4 Kungl. Maj:ts proposition nr 78.

stadgat angående den tid, inom vilken patent i det där avsedda fall borde här sökas, Kungl. Maj:t äga förordna, att, om någon här i riket sökt patent å en uppfinning, varå han tidigare, dock ej före den 31 juli 1913, sökt skydd i den främmande staten, då skulle förstberörda ansökning i förhållande till andra ansökningar ävensom med hänsyn till sådant hinder emot patents meddelande, som i 3 § av nämnda förordning omförmäldes, betraktas så, som vore den gjord samtidigt med ansökningen i den främmande staten, för så vitt ansökningen här i riket skett före utgången av viss tid, som kunde i förordnandet bestämmas till högst femton månader från det lagen trätt i kraft, samt sökanden hos patentmyndigheten här i riket framställt anspråk på sådan företrädesrätt inom tid och på sätt, som av Kungl. Maj:t i förordnandet bestämdes. Nämnda lag har trätt i kraft den 1 juli 1918.

I anslutning till lagen har Kungl. Maj:t den 1 juli 1918 utfärdat kungörelse (nr 495) med särskild bestämmelse att tills vidare gälla i fråga om skydd för vissa främmande patent. Kungörelsen är tillämplig beträffande patentansökning, som under de i kungörelsen angivna förutsättningar skett här i riket före den 31 juli 1919.

Före nu omförmälda lag gällde den liknämnda och lika lydande lagen den 19 maj 1917 (nr 212). Angående de omständigheter, som föranlett ifrågavarande provisoriska lagstiftning, får jag hänvisa till vad dåvarande chefen för justitiedepartementet därutinnan anförde i sitt yttrande till statsrådsprotokollet den 10 november 1916, vilket yttrande är fogat vid Kungl. Maj:ts i ämnet avlåtna proposition till 1917 års riksdag, nr 118.

Av den i sagda yttrande lämnade redogörelsen för utländska bestämmelser på området framgår, att i flera av de viktigaste europeiska länderna patentprioritetsfristen redan vid världskrigets början förlängts till utgången av sex månader efter krigstillståndets slut.

I skrivelse till Kungl. Maj:t den 13 december 1918 har patent- och registreringsverket, enär de omständigheter, som föranlett utfärdandet av lagen den 5 mars 1918, fortfarande vore för handen, hemställt, att åtgärder måtte vidtagas för utfärdande av ny lag i ämnet. Även jag anser, att tiden för denna provisoriska lagstiftnings giltighet bör ytterligare förlängas; och får jag alltså hemställa, att ny lag måtte utfärdas. Sagda lag torde böra träda i kraft den 1 juli 1919 och avse patentansökning, som sker här i riket före utgången av viss tid, som må i Kungl. Maj:ts förordnande bestämmas — i enlighet med vad patent- och registreringsverket i nyssnämnda skrivelse förordat — till högst ett år från lagens ikraftträdande.»

Kungl. Maj:ts proposition nr 78.

5 Föredraganden uppläste därefter ett inom justitiedepartementet upprättat förslag till lag med särskild bestämmelse att tills vidare gälla i fråga om skydd för vissa främmande patent, av den lydelse bilaga vid detta protokoll utvisar, samt hemställde, att lagrådets utlåtande över förslaget måtte för det i § 87 regeringsformen omförmälda ändamål inhämtas genom utdrag av protokollet.

Till denna av statsrådets övriga ledamöter biträdda hemställan täcktes Hans Maj :t Konungen lämna bifall.

Ur protokollet:

Adil Wifvesson.

6 Kungl. Maj:ts proposition nr 7S\

Bilaga.

Förslag

till

Lag

med särskild bestämmelse att tills vidare gälla i fråga om skydd för vissa främmande patent.

Härigenom förordnas som följer:

Med avseende å uppfinning, skyddad i stat, som för här i riket patenterad uppfinning gör motsvarande medgivande, skall, utan hinder av vad under 1) i 25 § av förordningen angående patent är såsom villkor för tillämpningen av den i nämnda lagrum givna bestämmelsen stadgat angående den tid, inom vilken patent i det där avsedda fall bör här sökas, Konungen äga förordna, att, om någon här i riket sökt patent å en uppfinning, varå han tidigare, dock ej före den 31 juli 1913, sökt skydd i den främmande staten, då må förstberörda ansökning i.förhållande till andra ansökningar ävensom med hänsyn till sådant hinder emot patents meddelande, som i 3 § av nämnda förordning omförmäles, betraktas så, som vore den gjord samtidigt med ansökningen i den främmande staten, för så vitt ansökningen här i riket skett före utgången av viss tid, som må i förordnandet bestämmas till högst ett år från det denna lag trätt i kraft, samt sökanden hos patentmyndigheten här i riket framställt anspråk på sådan företrädesrätt inom tid och på sätt, som av Konungen i förordnandet bestämmes.

Denna lag träder i kraft den 1 juli 1919.

Kung!. Maj:ta proposition n.'r 78.

7 Utdrag av protokollet, hållet i Kungl. Maj:ts lagråd torsdagen den 23 januari 1919.

Närvarande:

Justitieråden Gullstrand, von Seth,

Wedberg,

Regeringsrådet Planting-GyllenbÅga.

Enligt lagrådet tillhandakommet utdrag av protokollet över justitiedepartementsärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet den 31 december 1918, både Kungl. Maj:t förordnat, att lagrådets utlåtande skulle för det i § 87 regeringsformen omförmalda ändamål inhämtas över upprättat förslag till lag med särskild bestämmelse att tills vidare gälla i fråga om skydd får vissa främmande patent.

Förslaget, som finnes bilagt detta protokoll, föredrogs inför lagrådet av häradshövdingen Hjalmar Himmelstrand.

Lagrådet lämnade förslaget utan anmärkning.

Ur protokollet: Erik Öländer.

8 Kungl. Maj:ts proposition nr 78.

Utdrag av protokollet över justitiedepartementsärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet å Stockholms slott fredagen den 24 januari 1919.

Närvarande:

Hans excellens herr statsministern Eden,

Hans excellens herr ministern för utrikes ärendena Hellner, Statsråden: Petersson,

So hotte,

Petrén,

Nilson,

Löfgren,

friherre Palmstierna,

Rydén,

Undén,

Thorsson.

Chefen för justitiedepartementet statsrådet Löfgren anmälde lagrådets den 23 innevarande januari avgivna utlåtande över det den 31 december 1918 till lagrådet remitterade förslaget till lag med särskild bestämmelse att tills vidare gälla i fråga om skydd för vissa främmande patent; och hemställde föredraganden, att förslaget, som av lagrådet lämnats utan anmärkning, måtte, jämlikt § 87 regeringsformen, genom proposition föreläggas riksdagen till antagande.

Med bifall till denna, av statsrådets övriga ledamöter biträdda hemställan täcktes Hans Maj:t Konungen förordna, att till riksdagen skulle avlåtas proposition av den lydelse, bilaga vid detta protokoll utvisar.

Ur protokollet:

Tvär Brynolf.

Stockholm 1919. Kungl. Boktryokeriet. P. A. Norstedt & SOner.