Skolverkets föreskrifter om mål för komvuxarbetet
Bemyndigande
I dessa föreskrifter anges mål för komvuxarbetet inom kommunal vuxen utbildning på gymnasial nivå och inom kommunal vuxenutbildning som sär skild utbildning på gymnasial nivå.
Mål för komvuxarbetet inom kommunal vuxenutbildning på gymnasial nivå
Mål för komvuxarbetet som ska ingå i en yrkesexamen anges i bilaga 1.
Mål för komvuxarbetet som ska ingå i en högskoleförberedande examen inom studieområdet samhällsvetenskap och humaniora anges i bilaga 2.
Mål för komvuxarbetet som ska ingå i en högskoleförberedande examen inom studieområdet naturvetenskap och teknik anges i bilaga 3.
Mål för komvuxarbetet inom kommunal vuxenutbildning som särskild utbildning på gymnasial nivå
Mål för komvuxarbetet som genomförs inom kommunal vuxenutbild ning som särskild utbildning på gymnasial nivå anges i bilaga 4. Dessa föreskrifter träder i kraft den 1 juli 2021. På Skolverkets vägnar PETER FREDRIKSSON Jan Lindblom
Bilaga 1
Mål för komvuxarbetet inom kommunal vuxenutbildning på gymnasial nivå – yrkesexamen
Komvuxarbetet ska visa att eleven är förberedd för det yrkesområde som ut bildningen är inriktad mot. Komvuxarbetet ska genomföras inom ramen för examensmålen för det program i gymnasieskolan som utbildningen huvudsak ligen motsvarar. Det ska pröva elevens förmåga att utföra vanligt förekom mande arbetsuppgifter inom yrkesområdet. Komvuxarbetet ska utföras på ett sådant sätt att eleven planerar, genomför och utvärderar sin uppgift. Komvux arbetet kan utformas så att det ger eleverna möjlighet att pröva sitt yrkeskun nande i företagsliknande arbetsformer.
Bilaga 2
Mål för komvuxarbetet inom kommunal vuxenutbildning på gymnasial nivå – högskoleförberedande examen inom studieområdet samhällsvetenskap och humaniora
Komvuxarbetet ska visa att eleven är förberedd för högskolestudier inom det samhällsvetenskapliga, humanistiska, konstnärliga, ekonomiska eller juridis ka området. Det ska utföras på ett sådant sätt att eleven formulerar en fråge ställning samt planerar, genomför och utvärderar ett större arbete som utgår från centrala kunskapsområden inom studieområdet. Komvuxarbetet ska redo visas i en skriftlig rapport eller på annat lämpligt sätt utifrån arbetets karaktär. Om komvuxarbetet redovisas på annat lämpligt sätt ska arbetet ha koppling till de redovisningsformer som förekommer inom för studieområdet relevanta högskoleutbildningar och kompletteras med en kort skriftlig redogörelse. Rap porten och redogörelsen ska innehålla en kort sammanfattning på engelska eller på ett modernt språk. Eleven ska presentera och diskutera sitt arbete samt ge respons på andra komvuxarbeten.
Bilaga 3
Mål för komvuxarbetet inom kommunal vuxenutbildning på gymnasial nivå – högskoleberedande examen inom studieområdet naturvetenskap och teknik
Komvuxarbetet ska visa att eleven är förberedd för högskolestudier inom det naturvetenskapliga, matematiska eller tekniska området. Det ska utföras på ett sådant sätt att eleven formulerar en frågeställning samt planerar, genomför och utvärderar ett större arbete som utgår från centrala kunskapsområden inom studieområdet. Komvuxarbetet ska redovisas antingen i en skriftlig rapport eller på annat lämpligt sätt utifrån arbetets karaktär. Om komvuxarbetet redo visas på annat lämpligt sätt ska arbetet ha koppling till de redovisningsformer som förekommer inom för studieområdet relevanta högskolestudier och kom pletteras med en kort skriftlig redogörelse. Rapporten och redogörelsen ska innehålla en kort sammanfattning på engelska. Eleven ska presentera och dis kutera sitt arbete samt ge respons på andra komvuxarbeten.
Bilaga 4
Mål för komvuxarbetet inom kommunal vuxenutbildning som särskild utbildning på gymnasial nivå
Komvuxarbetet ska visa att eleven är förberedd för det yrkesområde som ut bildningen är inriktad mot. Komvuxarbetet ska genomföras inom ramen för programmålen för det program i gymnasiesärskolan som utbildningen huvud sakligen motsvarar. Det ska visa elevens förmåga att utföra vanligt förekom mande arbetsuppgifter inom yrkesområdet. Komvuxarbetet ska utföras på ett sådant sätt att eleven så självständigt som möjligt eller tillsammans med en handledare planerar, genomför och utvärderar sin uppgift.