Transportstyrelsens föreskrifter om obemannade raketer och uppsläpp av föremål för rörelse i luften, TSFS 2011:110
Bemyndigande
Dessa föreskrifter ska tillämpas vid uppskjutning av obemannade raketer samt uppsläpp av föremål med brinnande materia och andra föremål för rörelse i luften som inte är att anse som luftfartyg.
Angränsade bestämmelser
Uppskjutning av obemannade raketer samt uppsläpp av föremål med brinnande materia och andra föremål för rörelse i luften kan även omfattas av 3 kap. 7 § ordningslagen (1993:1617). Obemannade raketer som innehåller explosiva ämnen omfattas också av tillståndskrav enligt lagen (2010:1011) om brandfarliga och explosiva varor. I Transportstyrelsens föreskrifter och allmänna råd (TSFS 2010:145) om trafikregler för luftfart finns regler för obemannade friballonger.
Definitioner
I dessa föreskrifter avses med flygplats på land eller vatten angivet område (med byggnader, anläggningar och utrustning), som helt eller delvis avses för luftfartygs landning, start och rörelser i övrigt på marken (vattnet) flygtrafikledningstjänst (Air Traffic Services, ATS) olika flyginformations-, alarmerings-, flygrådgivnings- och flygkontrolltjänster (områdeskontrolltjänst, inflygningskontrolltjänst och flygplatskontrolltjänst)
fyrverkeripjäs explosiva varor som innehåller pyrotekniska ämnen, avger ljus- eller ljudeffekter och är avsedda för nöje föremål med brinnande anordning som innehåller bränslesats för uppmateria värmning av luft i syfte att anordningen ska stiga i luftrummet, exempelvis avses thailändska lyktor (Khom Loy) kontrollerat luftrum avgränsat luftrum där flygkontrolltjänst utövas för IFR-flygningar och för VFR-flygningar i enlighet med de regler som följer av hur luftrummet är klassificerat luftfartyg anordning som kan få bärkraft i atmosfären genom luftens reaktioner med undantag av dess reaktioner mot jordytan modellraketer raketer vars totala vikt är maximalt 500 gram inklusive framdrivningsmedlet varav maximalt 100 gram framdrivningsmedel vilket är av långsambrinnande typ, samt att raketerna är tillverkad av papper, trä eller kross- eller brytbart plastmaterial som inte innehåller hårda metalldelar raket ett föremål för uppåtgående rörelse i luften som drivs av utströmmande gaser från en motor med drivladdning utan tillförsel av substanser utifrån riskområde område där skador kan uppstå vid viss verksamhet, t.ex. splitter vid sprängning solnedgång solnedgång anses inträffa när solskivans mittpunkt passerar horisonten på väg ner soluppgång soluppgång anses inträffa när solskivans mittpunkt passerar horisonten på väg upp trafikinformationsområde (Traffic Information Area, TIA) avgränsat okontrollerat luftrum som sträcker sig uppåt från en angiven ovanför jordytan belägen gräns i höjdled inom vilket flyginformationstjänst för flygplats (AFIS) utövas trafikinformationszon (Traffic Information Zone, TIZ) avgränsat okontrollerat luftrum som sträcker sig från jordytan upp till en angiven övre gräns inom vilket flyginformationstjänst för flygplats (AFIS) utövas.
Krav på tillstånd
Tillstånd krävs för uppskjutning av obemannade raketer.
Tillstånd krävs för uppsläpp av föremål med brinnande materia och andra föremål för rörelse i luften närmare än 10 kilometer från en flygplats, som är öppen för trafik. Tillstånd krävs vidare för uppsläpp av föremål med brinnande materia och andra föremål för rörelse i luften om dessa kan uppnå en höjd högre än 400 meter. Tillstånd enligt ovan meddelas av Transportstyrelsen.
Tillstånd enligt denna föreskrift krävs inte för fyrverkeripjäser eller modellraketer. Tillstånd krävs inte heller för leksaksballonger som är gjorda av latex, utan metallfolie eller andra detaljer av hårt material som används för att försluta ballongen. Dock gäller följande: 1. Om det finns en flygplats inom 10 kilometers radie från platsen för uppsläpp ska kontakt ha tagits med den som driver berörd flygplats. 2. Snören eller dylikt får inte vara längre än vad som är nödvändigt för att försluta ballongerna. 3. Högst 1 000 ballonger får släppas upp vid varje tillfälle. 4. Ballongerna får inte vara hopknutna med varandra. Av 2 § framgår att tillstånd även kan krävas enligt andra författningar.
Operativa förutsättningar för raketuppskjutning
Utöver villkoren i utfärdat tillstånd får en raketuppskjutning endast ske 1. mellan soluppgång och solnedgång, och 2. när det är molnfritt inom riskområdet. Under pågående raketuppskjutning ska riskområdet visuellt noggrant övervakas. Uppskjutningen ska utföras så att det inte uppstår risk för luftfartens säkerhet. Telefonkontakt ska upprättas mellan skjutplatsen och berörd flygtrafikledningsenhet när en raketuppskjutning sker inom, eller kommer att beröra 1. kontrollerat luftrum, 2. trafikinformationsområde, 3. trafikinformationszon, eller 4. sker inom 10 kilometer från flygplats med flygtrafikledning men utan avgränsat luftrum. Uppskjutning av raketer får inte ske närmare än 10 kilometer från en flygplats om flygplatsen är öppen för trafik och saknar flygtrafikledningstjänst eller avgränsat luftrum. Uppskjutning av raketer får heller inte ske inom 10 kilometer från en flygplats om flygtrafikledningsenhet inte är i tjänst.
Operativa förutsättningar för uppsläpp av föremål med
brinnande materia och andra föremål för rörelse i luften
Uppsläpp av föremål med brinnande materia och andra föremål för rörelse i luften ska utföras i enlighet med villkoren för utfärdat tillstånd.
Ansökan om planerad raketuppskjutning
En ansökan om tillstånd för en planerad raketuppskjutning ska sändas till Transportstyrelsen senast 30 dagar före planerad uppskjutning och ska i tillämpliga delar innehålla uppgifter om 1. syftet med uppskjutningen, 2. sökandes namn, adress och telefonnummer, 3. namn på person som ansvarar för uppskjutningen, adress och telefonnummer, 4. antal raketer som planeras skjutas upp, 5. uppgift om raketernas storlek och vikt samt märkning (färg m.m.), 6. uppgift om explosiva varor (typ och vikt) som ingår i raketerna, 7. maximal höjd raketerna kan nå, 8. skjutplatsens exakta position angiven i koordinater (latitud och longitud), inritad på karta, 9. riskområdets utsträckning horisontellt och vertikalt, 10. tidpunkt för uppskjutningen, och 11. övriga upplysningar som kan vara av betydelse exempelvis kopia av tillstånd från markägare och/eller kopia av tillstånd för hantering, överföring eller import av explosiv vara. Tillstånd enligt ovan meddelas av Transportstyrelsen. Av 2 § framgår att tillstånd även kan krävas enligt andra författningar.
Ansökan om uppsläpp av föremål med brinnande materia och andra föremål för rörelse i luften
En ansökan om tillstånd för planerat uppsläpp av föremål med brinnande materia ska sändas till Transportstyrelsen senast 21 dagar före planerat uppsläpp och ska i tillämpliga delar innehålla uppgifter om 1. syfte med uppsläpp, 2. sökandes namn, adress och telefonnummer, 3. antal föremål som ska släppas upp, 4. maximal höjd som föremålen kan nå, 5. plats för uppsläpp, positionen angiven i koordinater (latitud och longitud), inritad på karta, 6. tidpunkt för uppsläpp, och 7. övriga upplysningar som kan vara av betydelse. Tillstånd enligt ovan meddelas av Transportstyrelsen.
Undantag
Transportstyrelsen kan, om det finns särskilda skäl, medge undantag från dessa föreskrifter. __________
Denna författning träder i kraft den 1 februari 2012, då Luftfartsverkets föreskrifter (LFS 1990:6) Bestämmelser för Civil Luftfart (BCL) – Driftbestämmelser (AIC B 129/1991) ska upphöra att gälla.
På Transportstyrelsens vägnar
STAFFAN WIDLERT Annika Wallengren (Luftfartsavdelningen)
Utgivare: Kristina Nilsson, Transportstyrelsen, Norrköping ISSN 2000-1975