Kommissionens förordning (EU) 2015/401 av den 25 februari 2015 om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för acetamiprid, kromafenozid, cyazofamid, dikamba, difenokonazol, fenpyrazamin, fluazinam, formetanat, nikotin, penkonazol, pymetrozin, pyraklostrobin, tau-fluvalinat och tebukonazol i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)
Hänvisat till av
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artikel 14.1 a, och
1 Gränsvärden har fastställts för acetamiprid, cyazofamid, formetanat, pymetrozin, pyraklostrobin och tebukonazol i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005. Gränsvärden har fastställts för penkonazol i bilaga II och i del B i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005. Gränsvärden har fastställts för kromafenozid, dikamba, difenokonazol, fenpyrazamin, fluazinam, nikotin och tau-fluvalinat i del A i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005.
2 I samband med ett förfarande för godkännande av användningen av ett växtskyddsmedel som innehåller det verksamma ämnet kromafenozid på kärnfrukter och druvor lämnades det i enlighet med artikel 6.1 i förordning (EG) nr 396/2005 in en ansökan om ändring av de befintliga gränsvärdena.
3 När det gäller cyazofamid har en sådan ansökan lämnats in för druvor. När det gäller difenokonazol har en sådan ansökan lämnats in för paprikor och auberginer. När det gäller fenpyrazamin har en sådan ansökan lämnats in för aprikoser, körsbär, persikor och plommon. När det gäller formetanat har en sådan ansökan lämnats in för jordgubbar. När det gäller penkonazol har en sådan ansökan lämnats in för björnbär och hallon. När det gäller pymetrozin har en sådan ansökan lämnats in för azarolhagtorn. När det gäller pyraklostrobin har en sådan ansökan lämnats in för cikoriarötter. När det gäller tau-fluvalinat har en sådan ansökan lämnats in för kärnfrukter, persikor, aprikoser, druvor, tomater, auberginer, meloner, broccoli, brysselkål, kålrabbi, kronärtskockor, sallat och övriga sallatväxter. När det gäller tebukonazol har en sådan ansökan lämnats in för vallmofrön.
4 En ansökan har lämnats in i enlighet med artikel 6.2 och 6.4 i förordning (EG) nr 396/2005 för acetamiprid på aprikoser och trädnötter. Sökanden hävdar att godkänd användning av ämnet på sådana grödor i Förenta staterna leder till bekämpningsmedelsrester som överskrider gränsvärdena i förordning (EG) nr 396/2005 och att högre gränsvärden krävs för att undvika handelshinder för import av dessa grödor.
5 Sådana ansökningar lämnades även in för dikamba på genetiskt modifierade sojabönor och för fluazinam på ginsengrot. Sökandena hävdar att godkänd användning av dessa ämnen på sådana grödor i Förenta staterna leder till bekämpningsmedelsrester som överskrider gränsvärdena i förordning (EG) nr 396/2005 och att högre gränsvärden krävs för att undvika handelshinder för import av dessa grödor.
6 I enlighet med artikel 8 i förordning (EG) nr 396/2005 utvärderades dessa ansökningar av de berörda medlemsstaterna och utvärderingsrapporterna sändes till kommissionen.
7 Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) bedömde ansökningarna och utvärderingsrapporterna, och undersökte då särskilt riskerna för konsumenter och i förekommande fall för djur, och lämnade därefter motiverade yttranden om de föreslagna gränsvärdena. Myndigheten sände dessa yttranden till kommissionen och medlemsstaterna och gjorde dem tillgängliga för allmänheten.
8 Myndigheten fann i sina motiverade yttranden att när det gäller användningen av fenpyrazamin på persikor behövs ingen ändring av det befintliga gränsvärdet. När det gäller användningen av tau-fluvalinat på kärnfrukter, aprikoser, persikor och tomater var de inlämnade uppgifterna inte tillräckliga för att fastställa nya gränsvärden. De befintliga gränsvärdena bör därför förbli oförändrade.
9 När det gäller dikamba påvisades vid skörd inga bekämpningsmedelsrester i sojabönor som är toleranta mot dikamba. Myndigheten fann att den relevanta komponenten av bekämpningsmedelsresten som konstaterats i sojabönor som är toleranta mot dikamba var metaboliten 3,6-diklorosalicylsyra (DCSA).
10 När det gäller alla andra ansökningar fann myndigheten att alla uppgiftskrav var uppfyllda och att de ändringar av gränsvärdena som sökandena begärt var godtagbara ur konsumentsäkerhetssynpunkt, på grundval av en bedömning av konsumenternas exponering som omfattade 27 specifika europeiska konsumentgrupper. Myndigheten tog hänsyn till de senaste uppgifterna om ämnenas toxikologiska egenskaper. Varken livstidsexponeringen för dessa ämnen genom konsumtion av alla de livsmedelsprodukter som kan innehålla dessa ämnen eller korttidsexponeringen till följd av stor konsumtion av de berörda grödorna och produkterna visade på någon risk för att det acceptabla dagliga intaget (ADI) eller den akuta referensdosen (ArfD) överskrids.
11 I enlighet med artikel 16.1 a i förordning (EG) nr 396/2005 fastställdes genom kommissionens förordning (EU) nr 897/2012 tillfälliga gränsvärden för nikotin när det gäller vilda svampar till och med den 30 november 2014, i avvaktan på att nya uppgifter och data om naturlig förekomst eller bildning av nikotin i de berörda produkterna lämnas in och utvärderas. Kommissionen har underrättats om ett forskningsprojekt som genomförs för att undersöka källorna till det nikotin som förekommer i dessa grödor. Med tanke på den tid undersökningen förväntas ta och för att ge kommissionen den tid som behövs för att den ska kunna fatta beslut bör dessa gränsvärdens giltighet förlängas till och med den 19 oktober 2016.
12 När det gäller formetanat har flera gränsvärden ändrats genom kommissionens förordning (EU) nr 61/2014. Genom den förordningen sänks gränsvärdet när det gäller jordgubbar till bestämningsgränsen från och med den 14 augusti 2014. Av rättssäkerhetsskäl bör det gränsvärde som föreskrivs i den här förordningen tillämpas från och med samma dag.
13 På grundval av myndighetens motiverade yttranden och med hänsyn till faktorer av relevans för ärendet i fråga konstateras att de aktuella ändringarna av gränsvärdena uppfyller kraven i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005.
14 Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.
15 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.
Artikel 2
Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Den ska tillämpas från och med den 1 november 2014. Den ska dock tillämpas från och med den 14 augusti 2014 när det gäller gränsvärdet för formetanat i jordgubbar.
1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.
2 Efsas vetenskapliga rapporter finns på http://www.efsa.europa.eu Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue level (MRL) for acetamiprid in apricots and tree nuts, The EFSA Journal, vol. 11(2013):12, artikelnr 3506, [30 s.], doi:10.2903/j.efsa.2013.3506. Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for chromafenozide in pome fruits and grapes, The EFSA Journal, vol. 12(2014):2, artikelnr 3569, [25 s.], doi:10.2903/j.efsa.2014.3569. Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for cyazofamid in grapes, The EFSA Journal, vol. 11(2013):10, artikelnr 3402, [23 s.], doi:10.2903/j.efsa.2013.3402. Reasoned opinion on the modification of the MRL for dicamba in genetically modified soybean, The EFSA Journal, vol. 11(2013):10, artikelnr 3440, [38 s.], doi:10.2903/j.efsa.2013.3440. Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for difenoconazole in peppers and aubergines, The EFSA Journal, vol. 12(2014):4, artikelnr 3676, [27 s.], doi:10.2903/j.efsa.2014.3676. Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for fenpyrazamine in apricots, cherries, peaches and plums, The EFSA Journal, vol. 12(2014):3, artikelnr 3619, [25 s.], doi:10.2903/j.efsa.2014.3619. Reasoned opinion on modification of the existing MRL for fluazinam in ginseng root, The EFSA Journal, vol. 12(2014):5, artikelnr 3690, [20 s.], doi:10.2903/j.efsa.2014.3690. Reasoned Opinion on the modification of the existing MRL for formetanate in strawberries, The EFSA Journal, vol. 12(2014):3, artikelnr 3596, [23 s.], doi:10.2903/j.efsa.2014.3596. Reasoned opinion on the setting of new MRLs for penconazole in blackberries and raspberries, The EFSA Journal, vol. 12(2014):3, artikelnr 3618, [24 s.], doi:10.2903/j.efsa.2014.3618. Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for pymetrozine in azaroles, celery and fennel, The EFSA Journal, vol. 11(2013):8, artikelnr 3348, [27 s.], doi:10.2903/j.efsa.2013.3348. Reasoned opinion on the modification of the existing MRL for pyraclostrobin in chicory roots, The EFSA Journal, vol. 12(2014):5, artikelnr 3685, [23 s.], doi:10.2903/j.efsa.2014.3685. Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for tau-fluvalinate in various crops, The EFSA Journal, vol. 12(2014):1, artikelnr 3548, [49 s.], doi:10.2903/j.efsa.2014.3548. Reasoned opinion on the modification of the existing MRL for tebuconazole in poppy seed, The EFSA Journal, vol. 11(2013):5, artikelnr 3248, [31 s.], doi:10.2903/j.efsa.2013.3248.
3 Kommissionens förordning (EU) nr 897/2012 av den 1 oktober 2012 om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för acibenzolar-S-metyl, amisulbrom, cyazofamid, diflufenikan, dimoxistrobin, metoxifenozid och nikotin i eller på vissa produkter (EUT L 266, 2.10.2012, s. 1).
4 Kommissionens förordning (EU) nr 61/2014 av den 24 januari 2014 om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för cyromazin, fenpropidin, formetanat, oxamyl och tebukonazol i eller på vissa produkter (EUT L 22, 25.1.2014, s. 1).
BILAGA
Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:
1 I bilaga II ska kolumnerna for acetamiprid, cyazofamid, formetanat, penkonazol, pymetrozin, pyraklostrobin och tebukonazol ersättas med följande:
2 Bilaga III ska ändras på följande sätt:
1 Lägsta analytiska bestämningsgräns.
2 Par bekämpningsmedel-kod för vilket det gränsvärde som fastställs i del B i bilaga III gäller.
3 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.
710 Lägsta analytiska bestämningsgräns.
711 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.
1061 Lägsta analytiska bestämningsgräns.
1062 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.