lagen.
EU-förordning

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/1316 av den 30 juli 2015 om undantag från rådets förordning (EG) nr 850/98 vad gäller minsta referensstorlek för bevarande för havsabborre (Dicentrarchus labrax)

CELEX
32015R1316
Typ
EU-förordning
Datum
20150730
EUT
L 203

Källa

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av rådets förordning (EG) nr 850/98 av den 30 mars 1998 för bevarande av fiskeresurserna genom tekniska åtgärder för skydd av unga exemplar av marina organismer, särskilt artikel 45.1, och

1 Enligt artikel 2.2 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1380/2013 ska den gemensamma fiskeripolitiken säkerställa att nyttjandet av de levande marina biologiska resurserna sker på ett sådant sätt att populationerna av skördade arter återställs till och bevaras över nivåer som kan ge maximalt hållbart uttag.

2 Artikel 45.1 i förordning (EG) nr 850/98 fastställer att om det krävs en omedelbar insats för att bevara vissa bestånd av marina organismer, får kommissionen komplettera eller avvika från bestämmelserna i den förordningen och vidta nödvändiga åtgärder.

3 Enligt vetenskapliga utlåtanden från Internationella havsforskningsrådet (Ices) och från vetenskapliga, tekniska och ekonomiska kommittén för fiskerinäringen (STECF) har havsabborre i Keltiska havet, Engelska kanalen, Irländska sjön och södra Nordsjön (Ices-sektionerna IVb, IVc och VIIa, VIId–h) drabbats av en snabb minskning av biomassan, på grund av en kombination av minskad rekrytering och ökande fiskeridödlighet. Havsabborre är en art som mognar sent och växer långsamt. Lekbeståndets biomassa närmar sig den lägsta nivå som någonsin observerats. Den nuvarande fiskeridödligheten är nästan fyra gånger högre än vad beståndet tål. Ices rekommenderar därför åtgärder för att väsentligt minska fiskeridödligheten inom beståndets hela utbredningsområde i de ovan nämnda områdena.

4 Genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/111, grundat på artikel 12 i förordning (EU) nr 1380/2013 har kommissionen antagit brådskande åtgärder för att minska den fiskeridödlighet som orsakas av fartyg som bedriver pelagiskt fiske efter lekbeståndet av havsabborre. En restriktiv gräns har införts genom rådets förordning (EU) 2015/523 för att minska dödlighet som orsakas av fritidsfiske. Vetenskapliga rön visar att en kombination av fångstbegränsning och ökning av minsta referensstorleken för bevarande skulle vara mer effektiv när det gäller att minska fiskeridödligheten.

5 I förordning (EG) nr 850/98 fastställs minsta referensstorlekar för bevarande för marina organismer i syfte att garantera skydd av unga exemplar.

6 Följande fyra områden för havsabborre har fastställts av Ices: Keltiska havet, Engelska kanalen, Irländska sjön och södra Nordsjön (Ices-sektionerna IVb, IVc, VIIa och VIId–h, Biscayabukten och den atlantiska delen av vattnen kring Iberiska halvön (Ices-sektionerna VIIIa och VIIIb), den atlantiska delen av vattnen kring Iberiska halvön (Ices-sektionerna VIIIc och IXa) och Keltiska sjön och väster om Skottland (Ices-sektionerna VIa, VIIb och VIIj).

7 De nuvarande minsta landningsstorlek för havsabborre som fastställs i bilaga XII till förordning (EG) nr 850/98 är 36 cm.

8 För beståndet av havsabborre i Keltiska havet, Engelska kanalen, Irländska sjön och södra Nordsjön (Ices-sektionerna IVb, IVc, VIIa och VIId–h) visar dock uppgifter från Ices att havsborrehonor är könsmogna först när de uppnått en storlek på 42 cm. Fångststatistik bekräftar att fiske och landning av havsabborar under 42 cm gör att de unga honorna försvinner innan de kunnat reproducera och bidra till att bevara beståndet. Att fånga och landa havsabborre som är mindre än 42 cm skadar därför allvarligt reproduktionsmöjligheterna för detta bestånd, vilket avsevärt bidrar till den övergripande fiskeridödligheten och är ett allvarligt hot mot bevarandet av beståndet av havsabborre. Eftersom bestånden av havsabborre i dessa Ices-sektioner är beroende av att havsabborrhonor stannar/finns? kvar i havet tills de reproducerar är det lämpligt att höja den minsta referensstorleken för bevarande till 42 cm för den arten.

9 Eftersom deras könsmognad verkar vara beroende av temperaturen bör man i förebyggande syfte även omfatta det övriga nordliga beståndet, dvs. i Keltiska havet och väster om Skottland (Ices-sektionerna VIa, VIIb och VIIj), av samma begränsning.

10 Det är därför brådskande att vidta åtgärder för att förbjuda fiske och landningar av havsabborre under 42 cm som en säkerhetsåtgärd för ungfisk av havsabborre i de två bestånd av havsabborre som identifierats av Ices: Keltiska havet, Engelska kanalen, Irländska sjön och södra Nordsjön (Ices-sektionerna IVb, IVc, VIIa och VIId–h) samt Keltiska havet och väster om Skottland (Ices-sektionerna VIa, VIIb och VIIj). Ytterligare dröjsmål med att ge skydd för ungfisk av havsabborre skulle avsevärt öka risken för allvarlig skada på beståndet av havsabborre, avsevärt bidra till fiskeridödligheten och påskynda minskningen av biomassan.

11 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från kommittén för fiske och vattenbruk.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Genom undantag från bestämmelserna i bilaga XII till förordning (EG) nr 850/98 ska den minsta storleken för havsabborre (Dicentrarchus labrax) i region 2, enligt definitionen i artikel 2 i nämnda förordning, vara 42 cm.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft den tredje dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Förordningen får verkan den 1 september 2015.

Före utgången av 2017 ska kommissionen bedöma huruvida de åtgärder som införs genom denna förordning fortfarande är nödvändiga.

1 EGT L 125, 27.4.1998, s. 1.

2 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1380/2013 av den 11 december 2013 om den gemensamma fiskeripolitiken, om ändring av rådets förordningar (EG) nr 1954/2003 och (EG) nr 1224/2009 och om upphävande av rådets förordningar (EG) nr 2371/2002 och (EG) nr 639/2004 och rådets beslut 2004/585/EG (EUT L 354, 28.12.2013, s. 22).

3 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/111 av den 26 januari 2015 om åtgärder för att minska ett allvarligt hot mot bevarandet av beståndet av havsabborre (Dicentrarchus labrax) i Keltiska havet, Engelska kanalen, Irländska sjön och södra Nordsjön (EUT L 20, 27.1.2015, s. 31).

4 Rådets förordning (EU) 2015/523 av den 25 mars 2015 om ändring av förordningarna (EU) nr 43/2014 och (EU) 2015/104 vad gäller vissa fiskemöjligheter (EUT L 84, 28.3.2015, s. 1).