lagen.
EU-förordning

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/1479 av den 16 augusti 2017 om ändring av genomförandeförordning (EU) 2016/1240 vad gäller avsättning av interventionslager inom ramen för ordningen för utdelning av livsmedel till de sämst ställda

CELEX
32017R1479
Typ
EU-förordning
Datum
20170816
EUT
L 211

Källa

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 av den 17 december 2013 om upprättande av en samlad marknadsordning för jordbruksprodukter och om upphävande av rådets förordningar (EEG) nr 922/72, (EEG) nr 234/79, (EG) nr 1037/2001 och (EG) nr 1234/2007, särskilt artikel 20 i, och

1 Enligt artikel 16.2 i förordning (EU) nr 1308/2013 får produkter som köpts upp inom ramen för offentlig intervention (nedan kallade interventionsprodukter) avyttras genom att de ställs till förfogande inom ordningen för utdelning av livsmedel till de sämst ställda i unionen (nedan kallad programmet) i enlighet med relevanta unionsrättsakter.

2 Artikel 23.4 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 223/2014 fastställer att livsmedel som ska delas ut till de sämst ställda i unionen får införskaffas genom användning, beredning eller försäljning av interventionsprodukter förutsatt att det är det ekonomiskt mest fördelaktiga alternativet och inte på ett omotiverat sätt fördröjer leveranserna av livsmedel.

3 Trots att kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/1238 innehåller bestämmelser avseende ställandet av en säkerhet för att lämna in ett erbjudande eller ett anbud för avsättning av interventionsprodukter inom ramen för programmet, så innehåller kommissionens genomförandeförordning (EU) 2016/1240 inga detaljerade regler för förfaranden gällande produkter som ställs till programmets förfogande.

4 När det finns interventionsprodukter och rådande marknadsförhållanden möjliggör avsättning av sådana produkter, bör kommissionen ha möjlighet att fatta beslut om att ställa dessa produkter till programmets förfogande. För detta ändamål bör kommissionen fastställa den kvantitet som ska ställas till förfogande och medlemsstater som vill ta emot en del av den kvantitet som ställts till förfogande bör lämna in en ansökan om detta.

5 Om den totala kvantitet som begärs överstiger den totalt tillgängliga kvantiteten bör produkterna fördelas i proportion till den kvantitet som begärts. Därefter bör de tillgängliga partierna fördelas mellan medlemsstaterna i enlighet med kriterier som ska fastställas av kommissionen i förhållande till var produkterna är belägna.

6 Eftersom det finns olika sorters interventionsprodukter som kan ha varierande egenskaper kan det mest lämpliga och effektiva sättet att avsätta dem för programmets syften variera. Det är därför nödvändigt att fastställa lämpliga procedurregler, inbegripet vissa tidsfrister.

7 Förutom att använda eller bearbeta interventionsprodukter kan försäljning via anbudsförfaranden som organiseras av medlemsstater som har tilldelats en del av den kvantitet som ställts till programmets förfogande vara ett effektivt alternativ. Det bör fastställas särskilda regler för försäljning genom sådana anbudsförfaranden. För att undvika risken att försäljning genom anbudsförfaranden stör de relevanta marknaderna är det lämpligt att fastställa ett minimipris under vilket inga erbjudanden kan godtas.

8 Genomförandeförordning (EU) 2016/1240 bör därför ändras i enlighet med detta.

9 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från kommittén för den samlade marknadsordningen inom jordbruket.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1 – Ställa produkter från intervention till programmets förfogande

Genomförandeförordning (EU) 2016/1240 ska ändras på följande sätt:

1 I avdelning II ska följande införas som kapitel IV:

2 Artikel 65.1 d ii ska ersättas med följande:

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft den sjunde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 347, 20.12.2013, s. 671.

2 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 223/2014 av den 11 mars 2014 om fonden för europeiskt bistånd till dem som har det sämst ställt (EUT L 72, 12.3.2014, s. 1).

3 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/1238 av den 18 maj 2016 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 vad gäller offentlig intervention och stöd för privat lagring (EUT L 206, 30.7.2016, s. 15).

4 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2016/1240 av den 18 maj 2016 om regler för tillämpningen av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 vad gäller offentlig intervention och stöd för privat lagring (EUT L 206, 30.7.2016, s. 71).

5 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 223/2014 av den 11 mars 2014 om fonden för europeiskt bistånd till dem som har det sämst ställt (EUT L 72, 12.3.2014, s. 1).