lagen.
EU-förordning

Kommissionens delegerade förordning (EU) 2017/1551 av den 14 juli 2017 om ändring av bilaga I till Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/1076 om tillämpning av de ordningar som ska tillämpas på produkter med ursprung i vissa stater som ingår i gruppen av stater i Afrika, Västindien och Stillahavsområdet (AVS) enligt avtal om att sluta ekonomiska partnerskapsavtal eller som leder till att sådana partnerskapsavtal sluts

CELEX
32017R1551
Typ
EU-förordning
Datum
20170714
EUT
L 237

Källa

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/1076 av den 8 juni 2016 om tillämpning av de ordningar som ska tillämpas på produkter med ursprung i vissa stater som ingår i gruppen av stater i Afrika, Västindien och Stillahavsområdet (AVS) enligt avtal om att sluta ekonomiska partnerskapsavtal eller som leder till att sådana partnerskapsavtal sluts, särskilt artikel 2.2, och

1 Förteckningen över de länder som omfattas av EU:s ordningar för marknadstillträde enligt förordning (EU) 2016/1076 återfinns i bilaga I till den förordningen. I den förordningen fastställs också ett förfarande för tillämpning av Europeiska unionens skyddsåtgärder med avseende på produkter med ursprung i de länder som förtecknas i bilaga I.

2 Genom förordning (EU) 2016/1076 ges kommissionen befogenhet att anta delegerade akter för att ändra bilaga I till den förordningen genom att lägga till stater från AVS-gruppen av stater som har slutfört förhandlingar om ett avtal om ekonomiskt partnerskap med Europeiska unionen.

3 De avtalsslutande staterna i Södra Afrikas utvecklingsgemenskap (SADC) och Europeiska unionen och dess medlemsstater slutförde förhandlingarna om ett heltäckande ekonomisk partnerskapsavtal den 15 juli 2014. De avtalsslutande SADC-staterna och Europeiska unionen och dess medlemsstater undertecknade avtalet den 10 juni 2016.

4 Lesotho ratificerade det ekonomiska partnerskapsavtalet den 16 september 2016.

5 Moçambique ratificerade det ekonomiska partnerskapsavtalet den 28 april 2017.

6 Europaparlamentet godkände det ekonomiska partnerskapsavtalet den 30 september 2016.

7 Som en följd av detta tillämpas det ekonomiska partnerskapsavtalet provisoriskt från och med den 10 oktober 2016.

8 Lesotho och Moçambique bör följaktligen läggas till i nämnda bilaga I för att underlätta för Europeiska unionen att fullständigt tillämpa det ekonomiska partnerskapsavtalet.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Konungariket Lesotho och Republiken Moçambique ska införas i bilaga I till förordning (EU) 2016/1076.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 185, 8.7.2016, s. 1.

2 Ekonomiskt partnerskapsavtal mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och de avtalsslutande SADC-staterna, å andra sidan (EUT L 250, 16.9.2016, s. 3).