Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/1903 av den 29 oktober 2021 om ändring av genomförandeförordning (EU) 2018/764 om de avgifter som ska betalas till Europeiska unionens järnvägsbyrå och villkoren för deras betalning (Text av betydelse för EES)
Hänvisat till av
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/796 av den 11 maj 2016 om Europeiska unionens järnvägsbyrå och om upphävande av förordning (EG) nr 881/2004, särskilt artikel 80.1, och
1 I kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/764 fastställs de avgifter som ska betalas till Europeiska unionens järnvägsbyrå (nedan kallad byrån) för utförandet av vissa verksamheter och tillhandahållandet av andra tjänster som avses i förordning (EU) 2016/796.
2 Den största delen av kostnaderna för byråns verksamhet täcks förvisso av EU:s budget, men enligt artikel 80.2 första stycket i förordning (EU) 2016/796 ska byrån ta ut avgifter och taxor för utfärdande av godkännanden för utsläppande på marknaden av fordon och fordonstyper, utfärdande av gemensamma säkerhetsintyg och godkännanden av det europeiska trafikstyrningssystemet för tåg (ERTMS) samt tillhandahållande av andra tjänster. Enligt artikel 80.3 i förordning (EU) 2016/796 ska beloppen för avgifter och taxor fastställas på en sådan nivå att inkomsten från dem räcker för att täcka den fulla kostnaden för uppgifter och tjänster som byrån utför.
3 Enligt artikel 10 i genomförandeförordning (EU) 2018/764 ska kommissionen göra en utvärdering av systemet för avgifter en gång varje räkenskapsår. Utvärderingen ska grundas på en utvärdering av byråns tidigare ekonomiska resultat samt på dess uppskattning av framtida intäkter och utgifter. På grundval av utvärderingen av byråns ekonomiska resultat ska kommissionen, om nödvändigt, se över avgifterna. Kommissionen ska senast den 16 juni 2022 se över förordningen i syfte att gradvis införa fasta avgifter.
4 År 2018, när genomförandeförordning (EU) 2018/764 antogs, saknades tillförlitliga ekonomiska uppgifter eftersom byrån ännu inte hade börjat behandla ansökningar. Sedan 2019 fastställs i byråns årsrapporter, som avses i artikel 51.1 a i förordning (EU) 2016/796, att byrån vid utövandet av sin roll som unionsmyndighet med ansvar för de uppgifter för certifiering och godkännande som avses i artiklarna 14, 20, 21 och 22 i förordning (EU) 2016/796 har haft en budget med betydande och återkommande negativ obalans. Denna obalans beror på att de avgifter och taxor som tas ut i enlighet med artikel 80.2 i förordning (EU) 2016/796 är otillräckliga för att täcka kostnaderna för behandling av ansökningar och tillhandahållande av tjänster.
5 För att byrån ska kunna täcka kostnaderna för att behandla ansökningar måste unionens budget delvis täcka dessa kostnader. För att balansera sin budget var byrån dessutom tvungen att kraftigt minska annan verksamhet än den avgiftsfinansierade. Enligt byråns årliga samlade programdokument tyder prognoserna för 2021 och 2022 på en liknande finansiell situation i framtiden. Det är därför nödvändigt att se över byråns system för avgifter.
6 Det förefaller nödvändigt att höja timtaxan, som för närvarande är lägre än de timkostnader som byrån ådrar sig när den fattar beslut om ansökningar om godkännanden och intyg. De taxor som fastställs i genomförandeförordning (EU) 2018/764 bör därför ses över för att täcka byråns årliga kostnader för att behandla ansökningar och göra one-stop-shoppen tillgänglig för alla som ansöker hos byrån om europeiska fordonsgodkännanden, gemensamma säkerhetsintyg och godkännanden av ERTMS-projekt.
7 Byrån har tagit ut avgifter uteslutande till en timtaxa som beräknats på grundval av den tid som avsatts för att fatta beslut och tillhandahålla tjänster. Ett system med fasta avgifter bör införas för att ytterligare minska den administrativa bördan och öka förutsägbarheten i den planerade kostnaden per ansökan, vilket skulle gynna alla berörda parter. Sedan 2019 har byrån dessutom vunnit erfarenhet och infört en tillräckligt robust metod för beräkning av genomsnittliga kostnader för behandling av enskilda ansökningar. Fasta avgifter bör därför tillämpas på handläggningen av ansökningar i fråga om ett fordon eller en serie fordon som anses överensstämma med en tidigare godkänd fordonstyp i enlighet med artikel 25.1 i Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2016/797/EU.
8 Det kostnadsfria one-stop-shop-systemet genererar underhålls- och utvecklingskostnader. Avgifter bör därför också betalas för användningen av en one-stop-shop oavsett om mottagaren av ansökningar som lämnats till one-stop-shoppen är byrån eller en nationell säkerhetsmyndighet. Avgifter bör betalas av sökande enligt fasta taxor. Dessa bör fastställas beroende på hur ansökningarna påverkar one-stop-shop-systemet när det gäller uppladdade och lagrade dokument, funktioner som används och utbyten som sker samt i proportion till den totala uppskattade kostnaden för det relevanta beslutet. Om ansökan om överensstämmelse i fråga om fordonstyp lämnas in till byrån bör dessutom avgiften för att använda one-stop-shoppen bli en integrerad del av den totala avgiften för tillhandahållande av fordonsgodkännanden som omfattas av fasta avgifter.
9 Avgifterna bör återspegla den särskilda situationen för mikroföretag samt små och medelstora företag. En särskild minskning av avgifterna bör därför tillämpas.
10 Alla kriterier och metoder för att fastställa avgiftsnivån bygger på principen att intäkterna från dessa bör täcka hela kostnaden för de tjänster som tillhandahålls och undvika ett underskott eller en betydande ackumulering av överskott, i enlighet med artikel 80.3 första stycket i förordning (EU) 2016/796.
11 Erfarenheterna av tillämpningen av genomförandeförordning (EU) 2018/764 har visat att villkoren för betalning av avgifter bör moderniseras och anpassas för att minska risken för utebliven betalning från sökande med brister i sin ekonomiska kapacitet och sökande som är etablerade i tredjeländer, mot vilka byrån saknar lämpliga rättsliga verkställighetsmetoder. Det är lämpligt att byrån fakturerar de belopp som ska betalas i inledningen av ansökningsförfarandet, för att minska risken för sena betalningar eller utebliven betalning. Byrån ska godkänna betalningsalternativ på nätet.
12 Eftersom avgifterna i stor utsträckning motsvarar byråns utgifter för personal och direkta utgifter kopplade till de verksamheter som avses i artikel 80.2 i förordning (EU) 2016/796, bör byrån indexera relevanta belopp en gång per budgetår för att ta hänsyn till inflationstakten och den årliga uppdateringen av ersättningen för byråns personal, med tillförlitliga uppgifter som underlag.
13 Byrån bör sträva efter kostnadseffektivitet och därför ständigt försöka förbättra de förfaranden som tillämpas för att utföra de uppgifter som byrån är ålagda enligt förordning (EU) 2016/796, och i synnerhet jämka uppgifternas omfattning med tillgängliga resurser. I det sammanhanget bör den skapa ett sant gemensamt europeiskt järnvägsområde och ta hänsyn till målen för EU:s järnvägspolitik om hållbarare och smart mobilitet samt en innovativ, säker, stark och fullt driftskompatibel järnvägssektor.
14 Genomförandeförordning (EU) 2018/764 bör därför ändras i enlighet med detta.
15 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från den kommitté som inrättats genom artikel 51 i förordning (EU) 2016/797.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1 – Typer av avgifter som byrån tar ut
Genomförandeförordning (EU) 2018/764 ska ändras på följande sätt:
1 Artikel 1.1 ska ersättas med följande:
2 Artikel 2 ska ersättas med följande:
3 Artikel 3 ska ersättas med följande:
4 Artikel 5 ska ändras på följande sätt:
5 Artikel 6 ska ändras på följande sätt:
6 Artikel 8 ska ändras på följande sätt:
7 Artikel 10 ska ändras på följande sätt:
Artikel 2
Texten i bilagan till denna förordning ska läggas till som en bilaga till genomförandeförordning (EU) 2018/764.
Artikel 3
Artikel 1.3 ska inte tillämpas på ansökningar som lämnats in innan denna förordning träder i kraft.
Artikel 4
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
1 EUT L 138, 26.5.2016, s. 1.
2 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/764 av den 2 maj 2018 om de avgifter som ska betalas till Europeiska unionens järnvägsbyrå och villkoren för deras betalning (EUT L 129, 25.5.2018, s. 68).
3 Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2016/797 av den 11 maj 2016 om driftskompatibiliteten hos järnvägssystemet inom Europeiska unionen (EUT L 138, 26.5.2016, s. 44).
4 Kommissionens rekommendation av den 6 maj 2003 om definitionen av mikroföretag samt små och medelstora företag (EUT L 124, 20.5.2003, s. 36).
BILAGA
1 Byrån ska tillämpa en timtaxa på 239 euro.
2 De fasta avgifter som ska betalas till byrån för användning av one-stop-shoppen ska vara följande:
3 De fasta avgifterna för inlämning och handläggning av ansökningar om utsläppande på marknaden av ett fordon eller en serie fordon som överensstämmer med en godkänd fordonstyp ska vara följande:
4 Den årliga inflationstakt som avses i artikel 10.1a fastställs på följande sätt:
1 Kommissionens förordning (EU) nr 321/2013 av den 13 mars 2013 om teknisk specifikation för driftskompatibilitet avseende delsystemet Rullande materiel – godsvagnar i Europeiska unionens järnvägssystem och om upphävande av kommissionens beslut 2006/861/EG (EUT L 104, 12.4.2013, s. 1).