lagen.
EU-förordning

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2025/45 av den 8 januari 2025 om införande av en slutgiltig antidumpningstull och slutgiltigt uttag av den provisoriska tull som införts på import av mobil lyftutrustning med ursprung i Folkrepubliken Kina

CELEX
32025R0045
Typ
EU-förordning
Datum
20250108
EUT
L

Källa

Hänvisat till av

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/1036 av den 8 juni 2016 om skydd mot dumpad import från länder som inte är medlemmar i Europeiska unionen, särskilt artikel 9.4, och

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

1 En slutgiltig antidumpningstull införs på import av mobil lyftutrustning konstruerad för personlyft, självgående, med en maximal arbetshöjd av minst 6 meter samt förmonterade eller monteringsfärdiga delar därav, utom enskilda komponenter när de föreligger, bestående av 1) chassin, 2) torn eller vändskivor, 3) plattformar eller korgar, 4) lyftmekanismer för mobil lyftutrustning (inklusive bommar, teleskopiska och eller ledade, med eller utan kranarmar) för teleskoplyftar, ledade bomlyftar eller vertikala master samt saxarmar för saxlyftar, utom enskilda komponenter när de föreligger separat och utom personlyftande utrustning monterad på fordon enligt kapitel 86 och 87 i Harmoniserade systemet, som för närvarande klassificeras enligt KN-nummer ex84271010, ex84272019, ex84289090, ex84312000 och ex84313900 (Taric-nummer 8427101010, 8427201910, 8428909020, 8431200060 och 8431390010), med ursprung i Folkrepubliken Kina.

2 Följande slutgiltiga antidumpningstullsats ska tillämpas på nettopriset fritt unionens gräns, före tull, för de produkter som beskrivs i punkt 1 och som produceras av nedanstående företag: Företag Slutgiltig antidumpningstull Taric-tilläggsnummer Hunan Sinoboom Intelligent Equipment Co., Ltd 49,3 % 89DL Oshkosh JLG (Tianjin) Equipment Technology Co., Ltd 22,5 % 89DM Terex (Changzhou) Machinery Co., Ltd 22,9 % 89DN Zhejiang Dingli Machinery Co., Ltd 20,6 % 89DO Övriga samarbetsvilliga företag i bilagan 30,1 % Se bilagan Alla övriga företag 54,9 % 8999

3 De individuella tullsatser som anges för de företag som nämns i punkt 2 ska tillämpas på villkor att det för medlemsstaternas tullmyndigheter uppvisas en giltig faktura innehållande en försäkran, som är daterad och undertecknad av en tjänsteman vid den enhet som utfärdat fakturan och av vilken ska framgå dennes eller dennas namn och befattning, och som ska ha följande lydelse: Jag intygar härmed att (använd volymenhet) av (den berörda produkten) som säljs på export till Europeiska unionen och som omfattas av denna faktura har producerats av (företagets namn och adress) (Taric-tilläggsnummer) i (det berörda landet). Jag försäkrar att uppgifterna i denna faktura är fullständiga och korrekta. Till dess att en sådan faktura uppvisas ska den tullsats som gäller för all övrig import med ursprung i Folkrepubliken Kina tillämpas.

4 Om en deklaration för övergång till fri omsättning uppvisas för den produkt som avses i punkt 1, oberoende av ursprung, ska antalet importerade produkter anges i det relevanta fältet i deklarationen, förutsatt att denna uppgift är förenlig med bilaga I till förordning (EEG) nr 2658/87.

5 Om inte annat anges ska gällande bestämmelser om tullar tillämpas.

Artikel 2

De belopp för vilka säkerhet ställts genom den provisoriska antidumpningstull som införs genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/1915 av den 11 juli 2024 om införande av en provisorisk antidumpningstull på import av mobil lyftutrustning med ursprung i Folkrepubliken Kina ska tas ut slutgiltigt. De belopp för vilka säkerhet ställts och som överskrider den slutgiltiga antidumpningstullsatsen ska frisläppas.

Artikel 3

Den bilaga som avses i artikel 1.2 får ändras för att lägga till nya exporterande producenter från Folkrepubliken Kina och göra dem till föremål för en lämplig vägd genomsnittlig antidumpningstullsats för samarbetsvilliga företag som inte ingår i urvalet. En ny exporterande producent ska tillhandahålla bevisning för att företaget

a inte exporterade de varor som beskrivs i artikel 1.1 under undersökningsperioden (1 oktober 2022–30 september 2023),

b inte är närstående en exportör eller producent som omfattas av de åtgärder som införs genom denna förordning, och som skulle ha kunnat samarbeta i den ursprungliga undersökningen, och

c antingen faktiskt har exporterat den berörda produkten eller genom avtal gjort ett oåterkalleligt åtagande att exportera en betydande kvantitet till unionen efter undersökningsperiodens slut.

Artikel 4

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 176, 30.6.2016, s. 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/1036/oj.

2 Tillkännagivande om inledande av ett antidumpningsförfarande beträffande import av mobil lyftutrustning med ursprung i Folkrepubliken Kina ( EUT C, C/2023/783, 13.11.2023, ELI: https://eur-lex.europa.eu/eli/C/2023/783/oj).

3 Tillkännagivande om inledande av ett antisubventionsförfarande beträffande import av mobil lyftutrustning med ursprung i Folkrepubliken Kina ( EUT C, C/2024/2362, 27.3.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2362/oj).

4 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/1450 av den 23 maj 2024 om registrering av import av mobil lyftutrustning med ursprung i Folkrepubliken Kina ( EUT L, 2024/1450, 24.5.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1450/oj).

5 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/1915 av den 11 juli 2024 om införande av en provisorisk antidumpningstull på import av mobil lyftutrustning med ursprung i Folkrepubliken Kina ( EUT L, 2024/1915, 12.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1915/oj).

6 CCCME gavs genom fullmakt i uppdrag att företräda åtta exporterande producenter i denna undersökning.

7 Se fotnot 1.

8 Tillkännagivande om inledande av ett antidumpningsförfarande beträffande import av mobil lyftutrustning med ursprung i Folkrepubliken Kina ( EUT C, C/2023/783, 13.11.2023, ELI: https://eur-lex.europa.eu/eli/C/2023/783/oj).

9 Den produkt som är föremål för denna undersökning är mobil lyftutrustning konstruerad för personlyft …, avsnitt 2, se ovan.

10 Se s. 28 i Madal Palfingers årsredovisning för 2023, https://assets.palfinger.com/importdata/corporate/newsroom/en/reports/2023/PALFINGER_GB2023_EN_open.pdf.

11 Se ovan. Palfinger | Annual report 2023 | Kan hämtas på https://i-report.palfinger.ag/2023/en/downloads.

12 Se ovan, s. 28: De interna leveransförbindelserna med produktionsanläggningarna i Förenta staterna hade utökats, och standardiseringsprocessen och produktionsoptimeringen vid Rio Tercero-anläggningen i Argentina fortsatte. Fetstil tillagd.

13 European Union – Anti-dumping measures on Biodiesel from Argentina, överprövningsorganets rapport, WT/DS473/AB/R, punkt 6.23.

14 Se t.ex. avsnitt II.5 eller III.8 i det tredje plenumbeslutet.

15 Överprövningsorganets rapport, European Union – Anti-Dumping Measures on Biodiesel from Argentina, WT/DS473/AB/R och tillägg 1, antagen den 26 oktober 2016, DSR 2016:VI, s. 2871, punkt 7.10.

16 Se avsnitt II.5 i det tredje plenumbeslutet: Vi kommer att fördjupa reformen av det statliga kapitalet och de statsägda företagen, förbättra institutionerna och mekanismerna för förvaltning och tillsyn, stärka den strategiska samordningen mellan relevanta administrativa avdelningar och arbeta för att förbättra utformningen av den statsägda sektorn och anpassa dess struktur. Allt detta kommer att hjälpa det statliga kapitalet och de statligt ägda företagen att bli starkare, bättre och större. (…) Det statliga kapitalet kommer att styras mot stora industrier och nyckelområden som är avgörande för den nationella säkerheten och fungerar som den nationella ekonomins livsnerv. (…) Vi ska upprätta ett system för att bedöma de statligt ägda företagens resultat när det gäller deras fullgörande av sina strategiska uppdrag (…).

17 International Import Export Trade Data: Global Trade Atlas | S&P Global (spglobal.com), https://www.spglobal.com/market-intelligence/en/solutions/products/maritime-global-trade-atlas.

18 Med tanke på att påståendet avser kostnaderna för vissa av Sinobooms produktionsfaktorer får de särskilda produktionsfaktorerna inte uppges av sekretesskäl.

19 Sekundär enhet eller sekundär kvantitet används ofta för att tillhandahålla ytterligare mätinformation tillsammans med den primära måttenheten för en viss vara. I detta fall var den sekundära enheten alltid kg. När den primära enheten var siffror eller antal angav GTA även värdet i kg.

20 De särskilda produktionsfaktorerna får inte uppges av sekretesskäl. Sinoboom betecknade de specifika produktionsfaktorerna som konfidentiella affärsuppgifter som inte kan sammanfattas eftersom deras pris väsentligen skiljer sig från ett offentliggjort referensvärde, vilket leder till att specifika kostnader för företaget lämnas ut.

21 De särskilda produktionsfaktorerna får inte uppges av sekretesskäl.

22 De särskilda produktionsfaktorerna ansågs vara konfidentiella affärsuppgifter.

23 Se fotnot 1.

24 Pesquisa Industrials årliga tabell över arbetsmarknadsstatistik https://www.ibge.gov.br/estatisticas/economicas/industria/9042-pesquisa-industrial-anual.html?=&t=downloads.

25 Se ovan.

26 https://ads.clicrbs.com.br/PUBLICIDADE-LEGAL/PIO/Publicidade_Legal_PIO_290324_madalpalfinger.pdf.

27 IBGE | Portal do IBGE | IBGE, https://www.ibge.gov.br/.

28 ICMS är förkortningen för Imposto Sobre Operações Relativas à Circulação de Mercadorias e Serviços de Transporte Interestadual de Intermunicipal e de Comunicações. Det är en skatt på försäljning och tjänster och omfattar handel med varor, transport, kommunikationstjänster och andra allmänna varuleveranser. Den betalas av privatpersoner och juridiska personer som saluför varor, av de som importerar produkter, av de som förvärvar varor som beslagtagits av tullen och av de som förvärvar petroleumprodukter från utlandet.

29 ICMS RS 2024 – Tabela atualizada – Tax Group – Energia elétrica (exceto para consumo em iluminação de vias públicas, industrial, rural e, até 50 KW por mês, residencial), https://www.taxgroup.com.br/intelligence/icms-rs-2024-tabela-atualizada/.

30 Se fotnot 26.

31 Se fotnot 1.

32 Se ovan.

33 Se ovan.

34 Rapporten klassificeras som sensitive och man får inte hänvisa till eller citera den.

35 JLG Sweden, JLG Spain, JLG Italy, JLG France och JLG Germany.

36 20240415_URD_EN.pdf (manitou-group.com), finns på: https://www.manitou-group.com/wp-content/uploads/2024/06/20240415_URD_EN.pdf.

37 Record start for Haulotte | Vertikal.net; https://vertikal.net/en/news/story/42361/first-half-boom-for-haulotte.

38 Manitou Group 2023 Annual report, finns på: https://www.manitou-group.com/wp-content/uploads/2024/06/20240415_URD_EN.pdf, sidan 28.

39 https://www.optionfinance.fr/info-financiere-en-continu/d/2024-04-26-manitou-devisse-apres-son-retour-a-la-normale.html.

40 Tillkännagivande om inledande av ett antidumpningsförfarande beträffande import av mobil lyftutrustning med ursprung i Folkrepubliken Kina ( EUT C, C/2023/783, 13.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/783/oj).

41 EUT L 176, 30.6.2016, s. 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/1036/oj.

42 Europeiska kommissionen, Generaldirektoratet för handel, Direktorat G, Wetstraat/Rue de la Loi 170, 1040 Bryssel, Belgien. E-post: trade-defence-complaints@ec.europa.eu.

43 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SV/ALL/?uri=CELEX%3A31987R2658.

44 De samarbetsvilliga exporterande producenterna stod för 100 % av importen under undersökningsperioden.

45 För uppgifter efter undersökningsperioden som baseras på databasen Surveillance, för ett av de tre nummer enligt vilka två tredjedelar av all mobil lyftutrustning importeras, tillhandahåller databasen inte uppgifter om enheter (endast vikt och värde). Importen i enheter under det tredje numret uppskattades därför på grundval av det genomsnittliga värdet per enhet för de två nummer för vilka det fanns uppgifter om enheter.

46 Europaparlamentets och rådets förordning (EU, Euratom) 2024/2509 av den 23 september 2024 om finansiella regler för unionens allmänna budget ( EUT L, 2024/2509, 26.9.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/2509/oj).

Europeiska unionens officiella tidning

II Icke-lagstiftningsakter

FÖRORDNINGAR