Kommissionens delegerade förordning (EU) 2025/2184 av den 10 september 2025 om ändring av delegerade förordningar (EU) 2016/232 och (EU) 2017/891 vad gäller vissa regler om producentorganisationer, anmälningskrav för producentpriser och genomförande av vissa importmekanismer inom sektorn för frukt och grönsaker
Hänvisat till av
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 av den 17 december 2013 om upprättande av en samlad marknadsordning för jordbruksprodukter och om upphävande av rådets förordningar (EEG) nr 922/72, (EEG) nr 234/79, (EG) nr 1037/2001 och (EG) nr 1234/2007, särskilt artiklarna 173.1 a, b, c, d och j och 181.2 samt artikel 223.2 a, och
1 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2017/891 kompletterar förordning (EU) nr 1308/2013 vad gäller erkännande av producentorganisationer och sammanslutningar av producentorganisationer, anmälan av producentpriser samt värden och volymer för vissa produkter som importeras av medlemsstaterna inom sektorerna för frukt och grönsaker och för bearbetad frukt och bearbetade grönsaker.
2 För att klargöra, harmonisera och förenkla styrningen av producentorganisationerna bör definitionerna av gränsöverskridande producentorganisationer och gränsöverskridande sammanslutningar av producentorganisationer anpassas till deras övergripande definitioner i kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/232. Dessutom bör det klargöras att samma regler för erkännande gäller för såväl producentorganisationer och sammanslutningar av producentorganisationer som gränsöverskridande producentorganisationer och sammanslutningar av producentorganisationer.
3 Det är nödvändigt att klargöra att en producentorganisation som är erkänd för produkter som endast är avsedda för bearbetning får bearbeta dessa produkter själv i egna anläggningar eller i ett dotterbolags anläggningar eller leverera dem till en extern bearbetningsenhet.
4 Ett av kraven för erkännande av en producentorganisation eller en sammanslutning av producentorganisationer gäller värdet av den saluförda produktionen. Eftersom beräkningen av värdet av den saluförda produktionen regleras av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2021/2115 är det nödvändigt att uppdatera den rättsliga hänvisningen till den giltiga metoden för beräkning av värdet av den saluförda produktionen, som fastställs i kommissionens delegerade förordning (EU) 2022/126. På samma sätt är det nödvändigt att uppdatera den rättsliga hänvisningen till metoden för beräkning av värdet av den saluförda produktionen för gränsöverskridande producentorganisationer och sammanslutningar av dessa. Dessutom bör reglerna för godkännande av operativa program för gränsöverskridande producentorganisationer och sammanslutningar av dessa strykas från delegerad förordning (EU) 2017/891, eftersom de regleras av förordning (EU) 2021/2115.
5 Allt vanligare extrema händelser, såsom naturkatastrofer, klimathändelser, växtsjukdomar eller skadedjursangrepp, kan leda till en betydande minskning av produktionen för medlemmarna i en producentorganisation. Om producentorganisationen även säljer produkter från producenter som inte är medlemmar kan iakttagandet av andelen av värdet av den verksamheten i förhållande till värdet av medlemmarnas saluförda produktion i alltför hög grad begränsa producentorganisationens samlade ekonomiska verksamhet och hota dess erkännande. Under sådana extrema omständigheter är det därför nödvändigt att låta erkända producentorganisationer omfattas av ett undantag från beräkningen av värdet av deras saluförda produktion, för att säkerställa stabilitet i deras verksamhet.
6 Huvudsyftet med erkända producentorganisationer är att koncentrera utbudet. Ett sätt att uppnå detta är genom sammanslagningar. När det gäller sammanslutningar bör bestämmelserna om tilldelning av ett nummer inom ramen för det unika identifieringssystemet förenklas så att medlemsstaterna antingen kan bibehålla ett av de befintliga identifieringsnumren för den nybildade producentorganisationen eller kan tilldela den ett nytt nummer.
7 Medlemsstaterna måste samla in och anmäla de uppgifter som avses i artikel 222a.4 i förordning (EU) nr 1308/2013. För att göra anmälan tydligare är det nödvändigt att fastställa för vilka frukter och grönsaker som producentpriser avseende typer eller sorter och förpackningsformer ska anmälas. För att säkerställa att insamlingsmetoden för priser som ska anmälas är densamma längs hela leveranskedjan, från gård till detaljhandel, måste den anpassas till den metod som fastställs i kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/1185.
8 Eftersom finansieringen av erkända producentorganisationers operativa program omfattas av förordning (EU) 2021/2115 är det nödvändigt att klargöra vilka utbetalningar som kan dras in tillfälligt eller återkrävas i fall där producentorganisationerna inte uppfyller kriterierna för erkännande.
9 Medlemsstaterna måste utesluta producenter av ekologiska produkter för att fastställa producentorganisationernas och deras sammanslutningars representativitet, men ekologisk produktion bör beaktas om utvidgningen av reglerna uttryckligen och specifikt även gäller producenter, producentorganisationer och sammanslutningar av producentorganisationer för ekologiska produkter.
10 Anmälan av sådana beslut om utvidgning av regler som fattats av medlemsstaterna i enlighet med artikel 164.6 i förordning (EU) nr 1308/2013 regleras av artikel 5.2a i delegerad förordning (EU) 2016/232, där tidsfristerna och den information som ska anmälas anges. Medlemsstaterna måste även anmäla uppgifter om utvidgningen av reglerna inom sektorn för frukt och grönsaker och för bearbetad frukt och bearbetade grönsaker enligt artikel 70 i delegerad förordning (EU) 2017/891. För att undvika dubbla anmälningar bör kravet att anmäla uppgifter om utvidgningen av reglerna strykas från delegerad förordning (EU) 2017/891.
11 Enligt artikel 70 i delegerad förordning (EU) 2017/891 är medlemsstaterna skyldiga att anmäla i vilket eller vilka ekonomiska områden som utvidgningen av reglerna gäller. Anmälan av denna information krävs inte enligt delegerad förordning (EU) 2016/232. På grund av särdragen hos sektorerna för frukt och grönsaker och för bearbetad frukt och bearbetade grönsaker, där utvidgningen av reglerna regelbundet används på regional nivå eller i särskilda produktionsområden, men inte på nationell nivå, bör kravet att anmäla vilket eller vilka ekonomiska områden som omfattas av utvidgningen avseende dessa sektorer införas i delegerad förordning (EU) 2016/232.
12 Medlemsstaterna måste anmäla priser och kvantiteter för vissa frukter och grönsaker, på grundval av prisnoteringar som samlats in på representativa importmarknader, om importen överstiger tio ton. Förändringar i marknadsdynamiken och utvecklingen av handelsflödena gör det nödvändigt att förbättra anmälningsreglerna så att de återspeglar dessa förändringar och föreskriver alternativa datainsamlingsmetoder för fall då medlemsstaterna inte identifierar några representativa importmarknader. För att minska den administrativa bördan och antalet anmälningar och samtidigt göra systemet stabilare bör anmälningarna dessutom göras veckovis. Det är också nödvändigt att införa en definition av marknadsvecka i delegerad förordning (EU) 2017/891.
13 Artikel 181.1 i förordning (EU) nr 1308/2013 utgör grunden för inrättandet av ingångsprissystemet för vissa produkter inom sektorerna för frukt och grönsaker och för bearbetad frukt och bearbetade grönsaker. Vid tillämpning av tullvärdet för de frukter och grönsaker som anges i bilaga VII till delegerad förordning (EU) 2017/891 måste importören betala en garanti om villkoren i artikel 75 i den delegerade förordningen är uppfyllda. Det är därför nödvändigt att tydligt fastställa tillämpningsperioderna då det krävs att importören ställer en garanti.
14 För att göra förteckningen över produkter med avseende på ingångsprissystemet tydligare bör KN-numren i bilaga VII till delegerad förordning (EU) 2017/891 uppdateras enligt den gällande Kombinerade nomenklaturen.
15 De delegerade förordningarna (EU) 2016/232 och (EU) 2017/891 bör därför ändras i enlighet med detta.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
I artikel 5.2a i delegerad förordning (EU) 2016/232 ska följande andra stycke läggas till:Inom sektorerna för frukt och grönsaker och för bearbetad frukt och bearbetade grönsaker ska de anmälda uppgifterna även omfatta det eller de ekonomiska områden där utvidgningen av reglerna gäller.
Artikel 2 – Anmälan av producentpriser på frukt och grönsaker på den inre marknaden
Delegerad förordning (EU) 2017/891 ska ändras på följande sätt:
1 Artikel 2 ska ändras på följande sätt:
2 Artikel 4.2 ska ersättas med följande:
3 Artikel 8.1 ska ersättas med följande:
4 Artikel 11 ska ändras på följande sätt:
5 I artikel 13.2 andra stycket ska artikel 22.8 ersättas med artikel 31.7 i delegerad förordning (EU) 2022/126.
6 Artikel 14 ska ändras på följande sätt:
7 I artikel 15.1 ska första stycket ersättas med följande:
8 I artikel 21.3 ska led b utgå.
9 Artikel 55 ska ersättas med följande:
10 Artikel 59 ska ändras på följande sätt:
11 I artikel 69.2 ska led d ersättas med följande:
12 Artikel 70 ska utgå.
13 I artikel 73 ska följande led läggas till:
14 Artikel 74 ska ersättas med följande:
15 Artikel 75 ska ändras på följande sätt:
16 Bilaga VII ska ersättas med texten i bilagan till den här förordningen.
Artikel 3
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
1 (EUT L 347, 20.12.2013, s. 671, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/1308/oj).
2 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2017/891 av den 13 mars 2017 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 vad gäller sektorn för frukt och grönsaker och sektorn för bearbetad frukt och bearbetade grönsaker och komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1306/2013 vad gäller påföljder som ska tillämpas på dessa sektorer och om ändring av kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 543/2011 (EUT L 138, 25.5.2017, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2017/891/oj).
3 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/232 av den 15 december 2015 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 vad gäller vissa aspekter av samarbetet mellan producenter (EUT L 44, 19.2.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/232/oj).
4 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2021/2115 av den 2 december 2021 om fastställande av regler om stöd för de strategiska planer som medlemsstaterna ska upprätta inom ramen för den gemensamma jordbrukspolitiken (strategiska GJP-planer) och som finansieras av Europeiska garantifonden för jordbruket (EGFJ) och Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling (Ejflu) samt om upphävande av förordningarna (EU) nr 1305/2013 och (EU) nr 1307/2013 (EUT L 435, 6.12.2021, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/2115/oj).
5 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2022/126 av den 7 december 2021 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2021/2115 med ytterligare krav för vissa interventionstyper som anges av medlemsstaterna i deras strategiska GJP-planer för perioden 2023–2027 enligt den förordningen samt om andelen för norm 1 för god jordbrukshävd och goda miljöförhållanden (GAEC) (EUT L 20, 31.1.2022, s. 52, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/126/oj).
6 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/1185 av den 20 april 2017 om tillämpningsföreskrifter för Europaparlamentets och rådets förordningar (EU) nr 1307/2013 och (EU) nr 1308/2013 vad gäller anmälan till kommissionen av uppgifter och handlingar och om ändring och upphävande av vissa kommissionsförordningar (EUT L 171, 4.7.2017, s. 113, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2017/1185/oj).
8 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/232 av den 15 december 2015 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 vad gäller vissa aspekter av samarbetet mellan producenter (EUT L 44, 19.2.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/232/oj).
10 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2022/126 av den 7 december 2021 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2021/2115 med ytterligare krav för vissa interventionstyper som anges av medlemsstaterna i deras strategiska GJP-planer för perioden 2023–2027 enligt den förordningen samt om andelen för norm 1 för god jordbrukshävd och goda miljöförhållanden (GAEC) (EUT L 20, 31.1.2022, s. 52, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/126/oj).
12 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2023/2429 av den 17 augusti 2023 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 vad gäller handelsnormer för sektorn för frukt och grönsaker, vissa bearbetade produkter av frukt och grönsaker samt banansektorn, och om upphävande av kommissionens förordning (EG) nr 1666/1999 och kommissionens genomförandeförordningar (EU) nr 543/2011 och (EU) nr 1333/2011 ( EUT L, 2023/2429, 3.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2429/oj).
15 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2021/2115 av den 2 december 2021 om fastställande av regler om stöd för de strategiska planer som medlemsstaterna ska upprätta inom ramen för den gemensamma jordbrukspolitiken (strategiska GJP-planer) och som finansieras av Europeiska garantifonden för jordbruket (EGFJ) och Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling (Ejflu) samt om upphävande av förordningarna (EU) nr 1305/2013 och (EU) nr 1307/2013 (EUT L 435, 6.12.2021, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/2115/oj).
16 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2021/2117 av den 2 december 2021 om ändring av förordningarna (EU) nr 1308/2013 om upprättande av en samlad marknadsordning för jordbruksprodukter, (EU) nr 1151/2012 om kvalitetsordningar för jordbruksprodukter och livsmedel, (EU) nr 251/2014 om definition, beskrivning, presentation och märkning av, samt skydd av geografiska beteckningar för, aromatiserade vinprodukter och (EU) nr 228/2013 om särskilda åtgärder inom jordbruket till förmån för unionens yttersta randområden (EUT L 435, 6.12.2021, s. 262, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/2117/oj).
18 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/848 av den 30 maj 2018 om ekologisk produktion och märkning av ekologiska produkter och om upphävande av rådets förordning (EG) nr 834/2007 (EUT L 150, 14.6.2018, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/848/oj).
20 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/2447 av den 24 november 2015 om närmare regler för genomförande av vissa bestämmelser i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 952/2013 om fastställande av en tullkodex för unionen (EUT L 343, 29.12.2015, s. 558, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/2447/oj).
BILAGA
BILAGA VII
Utan att tillämpningen av reglerna för tolkning av Kombinerade nomenklaturen påverkas ska varuslaget endast anses som vägledande. Vid tillämpningen av denna bilaga ska omfattningen av de arrangemang som anges i avdelning III avgöras genom KN-numrens omfattning vid den tidpunkt då den här förordningen antogs. När KN-numret föregås av ex ska tillämpningsområdet för tilläggstullen fastställas på grundval av såväl KN-numrets och varuslagets omfattning som motsvarande tillämpningsperiod.
DEL A
KN-nr | Beskrivning | Tillämpningsperiod
07020010, 07020091, 07020099 | Hela tomater, med en största diameter av mindre än 47 mm, andra kvisttomater, andra tomater | 1 januari–31 december
ex07070005 | Gurkor, inte avsedda för bearbetning | 1 januari–31 december
ex07099100 | Kronärtskockor | 1 november–30 juni
07099310 | Zucchini | 1 januari–31 december
ex08051022, ex08051024, ex08051028 | Navelapelsiner, blonda apelsiner, andra apelsiner | 1 december–31 maj
ex08052200 | Klementiner, färska | 1 november–slutet av februari
ex08052110, ex08052190, ex08052900 | Satsumas, färska Mandariner och tangeriner, färska wilkings och andra liknande citrushybrider, utom tangeriner, satsumas och klementiner, färska | 1 november–slutet av februari
ex08055010 | Citroner (Citrus limon, Citrus limonum), färska | 1 juni–31 maj
ex08061010 | Bordsdruvor | 21 juli–20 november
ex08081080 | Äpplen | 1 juli–30 juni
ex08083090 | Päron | 1 juli–30 april
ex08091000 | Aprikoser | 1 juni–31 juli
ex08092900 | Körsbär, andra än surkörsbär | 21 maj–10 augusti
ex08093020, ex08093030, ex08093080 | Platta persikor (Prunus persica var. platycarpa) och platta nektariner (Prunus persica var. platerina), nektariner, andra persikor | 11 juni–30 september
ex08094005 | Plommon | 11 juni–30 september
DEL B
KN-nr | Beskrivning | Tillämpningsperiod
ex 0707 00 05 | Gurkor avsedda för bearbetning | 1 maj–31 oktober
ex 0809 21 00 | Surkörsbär (Prunus cerasus) | 21 maj–10 augusti