Införande av en slutgiltig antidumpningstull och slutgiltigt uttag av den provisoriska tull som införts på import av garn av polyamid med ursprung i Folkrepubliken Kina
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/1036 av den 8 juni 2016 om skydd mot dumpad import från länder som inte är medlemmar i Europeiska unionen (grundförordningen), särskilt artikel 9.4, och
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
1. En slutgiltig antidumpningstull införs på import av garn av syntetfilament av alifatiska polyamider, inte i detaljhandelsuppläggningar, inbegripet monofilament av syntetmaterial med en längdvikt av mindre än 67 decitex, vilket omfattar alla varianter av garn av nylon eller andra alifatiska polyamider, även texturerat, hos vilket enkeltråden har en längdvikt av högst 50 tex, eller inte texturerat, enkelt, dubbelt eller tvinnat (flertrådigt) (eller varianter av dessa), med eller utan snodd, som för närvarande klassificeras enligt KN-nummer 54023100, 54024500, 54025100 och 54026100, med ursprung i Folkrepubliken Kina.
2. Följande slutgiltiga antidumpningstullsatser ska tillämpas på nettopriset fritt unionens gräns, före tull, för den produkt som beskrivs i punkt 1 och som produceras av nedanstående företag: Företag Slutgiltig antidumpningstull (%) Taric-tilläggsnummer Fujian Eversun Jinjiang Co., Ltd Fujian Jingfeng Technology Co., Ltd Fujian Xinchuang Nylon Industrial Co., Ltd Fujian Jinyi High Performance Material Co., Ltd 60,0 88BB Fujian Highsun Synthetic Fiber, Technology Co., Ltd Fuzhou Liyuan Polyamide Industry Co., Ltd Fujian Liheng Polyamide Industry Co., Ltd Xinhui Dehua Nylon Chips Co., Ltd Nanchong Meihua Nylon Co., Ltd 67,6 88BC Övriga samarbetsvilliga företag som förtecknas i bilagan 62,2 Se bilagan All övrig import med ursprung i Folkrepubliken Kina 67,6 8999
3. De individuella tullsatser som anges för de företag som nämns i punkt 2 ska tillämpas på villkor att det för medlemsstaternas tullmyndigheter uppvisas en giltig faktura innehållande en försäkran, som är daterad och undertecknad av en tjänsteman vid den enhet som utfärdat fakturan och av vilken ska framgå namn och befattning, och som ska ha följande lydelse: Jag intygar härmed att den (volym i ton av) (berörd produkt) som sålts på export till Europeiska unionen och som omfattas av denna faktura har producerats av (företagets namn och adress) (Taric-tilläggsnummer) i Folkrepubliken Kina. Jag försäkrar att uppgifterna i denna faktura är fullständiga och korrekta. Om ingen sådan faktura uppvisas ska tullsatsen som gäller för all annan import med ursprung i Folkrepubliken Kina tillämpas.
4. Om inget annat anges ska gällande bestämmelser om tullar tillämpas.
Artikel 2
De belopp för vilka säkerhet ställts genom den provisoriska antidumpningstull som införs genom genomförandeförordning (EU) 2026/734 om införande av en provisorisk antidumpningstull på import av garn av polyamid ska tas ut slutgiltigt. De belopp för vilka säkerhet ställts och som överskrider den slutgiltiga antidumpningstullsatsen ska frisläppas.
Artikel 3
Artikel 1.2 får ändras för att lägga till nya exporterande producenter från Folkrepubliken Kina och göra dem till föremål för en lämplig vägd genomsnittlig antidumpningstullsats för samarbetsvilliga företag som inte ingick i urvalet. En ny exporterande producent ska tillhandahålla bevisning för att företaget
a) inte exporterade de varor som beskrivs i artikel 1.1 under undersökningsperioden (1 juli 2024–30 juni 2025),
b) inte är närstående en exportör eller producent som omfattas av de åtgärder som införs genom denna förordning, och som skulle ha kunnat samarbeta i den ursprungliga undersökningen, och
c) antingen faktiskt har exporterat den berörda produkten eller genom avtal har gjort ett oåterkalleligt åtagande att exportera en betydande kvantitet till unionen efter undersökningsperiodens slut.
Artikel 4
Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
1 EUT L 176, 30.6.2016, s. 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/1036/oj.
2 EUT C, C/2025/4120, 29.7.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2025/4120/oj.
3 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2025/1984 av den 3 oktober 2025 om registrering av import av garn av polyamid med ursprung i Folkrepubliken Kina ( EUT L, 2025/1984, 6.10.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2025/1984/oj).
4 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2026/734 av den 26 mars 2026 om införande av en provisorisk antidumpningstull på import av garn av polyamid med ursprung i Folkrepubliken Kina ( EUT L, 2026/734, 27.3.2026, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2026/734/oj).
5 Dom av den 2 oktober 2024, CCCME m.fl./kommissionen, T-263/22, ECLI:EU:T:2024:663, punkt 77.
6 https://www.sasa.com.tr/products-pet-resins-and-pet-chips.
7 https://www.sasa.com.tr/products-pet-resins-and-pet-chips.
8 Rådets förordning (EU) nr 833/2014 av den 31 juli 2014 om restriktiva åtgärder mot bakgrund av Rysslands åtgärder som destabiliserar situationen i Ukraina (EUT L 229, 31.7.2014, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/833/oj).
9 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2015/755 av den 29 april 2015 om gemensamma regler för import från vissa tredjeländer (EUT L 123, 19.5.2015, s. 33, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/755/oj).
10 Alla länder med undantag för Kina, Ryssland och de länder som nämns i bilaga I till förordning (EU) 2015/755 (Azerbajdzjan, Belarus, Sydkorea, Turkmenistan och Uzbekistan).
12 Cif-pris efter betald tull.
13 https://veriportali.tuik.gov.tr/tr. Webbplatsens namn ändrades mellan förordningen om provisorisk tull och förordningen om slutgiltig tull.
14 Utdrag ur grundförordningen: Det konstruerade normalvärdet ska omfatta ett icke snedvridet och skäligt belopp för att täcka försäljnings- och administrationskostnader, andra allmänna kostnader samt vinst.
15 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/1336 av den 25 september 2020 om införande av slutgiltiga antidumpningstullar beträffande import av vissa polyvinylalkoholer med ursprung i Folkrepubliken Kina (EUT L 315, 29.9.2020, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/ reg_impl/2020/1336/oj).
16 E-post: TRADE-TDI-REQUESTS@ec.europa.eu, European Commission, Directorate-General for Trade and Economic Security, Directorate G, Rue de la Loi/Wetstraat 170, 1040 Bruxelles/Brussel, BELGIQUE/BELGIË. Ange numret på denna förordning och ärendenumret (AD735) i begäran.
17 E-post: TRADE-TDI-REQUESTS@ec.europa.eu, European Commission, Directorate-General for Trade, Directorate G, Rue de la Loi/Wetstraat 170, 1040 Bruxelles/Brussel, BELGIQUE/BELGIË. Ange numret på denna förordning och ärendenumret (AD735) i begäran.
18 Europaparlamentets och rådets förordning (EU, Euratom) 2024/2509 av den 23 september 2024 om finansiella regler för unionens allmänna budget ( EUT L, 2024/2509, 26.9.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/2509/oj).
BILAGA
Namn | Taric-tilläggsnummer
Prutex Nylon Co., Ltd | 88BD
Fujian Jiayi Chemical Fiber Co., Ltd | 88BE
Nantong Zhongli Nylon Technology Co., Ltd | 88BF
Fujian Xinsen Synthetic Fiber Technology Co., Ltd Fujian Fengdi Polyamide Co., Ltd | 88BG
Fujian Kaibang Polyamide Technology Co., Ltd | 88BH
Fujian Wanhong Textile Co., Ltd | 88BI
Nilit (Suzhou) Engineering Plastic Technologies Co., Ltd | 88BJ
Zhejiang Jinqi New Material Tech. Co., Ltd | 88BK
Yiwu Huading Nylon Co., Ltd | 88BL
Zhejiang Huayou Color Spinning Technology Co., Ltd | 88BM