Förslag till avgörande av generaladvokat Manuel Campos Sánchez-Bordona föredraget den 26 april 2017
1 Originalspråk: spanska.
2 Euronext Amsterdam NV marknadsför sig som arvtagare till den historiska fondbörsen i Amsterdam och bedriver sin verksamhet som en reglerad marknad.
3 Europaparlamentets och rådets direktiv 2004/39/EG av den 21 april 2004 om marknader för finansiella instrument och om ändring av rådets direktiv 85/611/EEG och 93/6/EEG och Europaparlamentets och rådets direktiv 2000/12/EG samt upphävande av rådets direktiv 93/22/EEG (EUT L 145, 2004, s. 1).
4 Kommissionens direktiv 2006/73/EG av den 10 augusti 2006 om genomförandet av Europaparlamentets och rådets direktiv 2004/39/EG vad gäller organisatoriska krav och villkor för verksamheten i värdepappersföretag, och definitioner för tillämpning av det direktivet (EUT L 241, 2006, s. 26)
5 Kommissionens direktiv 2006/73/EG av den 10 augusti 2006 om genomförande av Europaparlamentets och rådets direktiv 2004/39/EG vad gäller dokumenteringsskyldigheter för värdepappersföretag, transaktionsrapportering, överblickbarhet på marknaden, upptagande av finansiella instrument till handel samt definitioner för tillämpning av det direktivet (EUT L 241, 2006, s. 1).
6 Europaparlamentets och rådets direktiv 2003/6/EG av den 28 januari 2003 om insiderhandel och otillbörlig marknadspåverkan (marknadsmissbruk) (EUT L 96, 2003, s. 16).
7 Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU av den 15 maj 2014 om marknader för finansiella instrument och om ändring av direktiv 2002/92/EG och av direktiv 2011/61/EU (EUT L 173, 2014, s. 349).
8 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 600/2014 av den 15 maj 2014 om marknader för finansiella instrument och om ändring av förordning (EU) nr 648/2012 (EUT L 173, 2014, s. 84).
9 Kortformen MTF-plattform står i direktiv 2004/39 för multilateral handelsplattform (Multilateral Trade Facility).
10 Dessa handelsplattformar are multilateral systems or networks, which provide trading, clearing, settlement, and reporting services in relation to securities and derivative transactions. They support financial markets by providing essential services, connecting counterparties, reducing transaction costs through economies of scale, managing systemic and counterparty risks, and fostering transparency (Ferrarini, G. och Saguato, P., Regulating Financial Market Infrastructures, ECGI Working Paper nr 259/2014, juni 2014, s. 7).
11 Enligt en undersökning som kommissionen finansierat har det lett till en ökad konkurrens mellan olika forum för handel med finansiella instrument, och fler valmöjligheter för investerare i fråga om tjänsteleverantörer och tillgängliga finansiella instrument har växt fram, inte minst tack vare den tekniska utvecklingen. Generellt har kostnaderna för transaktionerna minskat och integrationen har ökat, enligt den undersökning som gjorts av Oxera, Monitoring Prices, Costs and Volumes of Trading and Post-trading Services, 2011. Se dokument COM(2011) 652 slutlig, s. 2.
12 De multilaterala systemen kan även kallas handelsplats, vilket definieras som ett system som drivs av ett värdepappersföretag eller en marknadsplatsoperatör i den mening som avses i artikel 4.1.1 och 4.1.13 i direktiv 2004/39/EG, utom systematiska internhandlare i den mening som avses i artikel 4.1.7 i det direktivet, vilket sammanför köp- och säljintressen i finansiella instrument inom systemet, så att detta leder till avslut i enlighet med avdelning II eller III i det direktivet, enligt artikel 2.4 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 648/2012 av den 4 juli 2012 om OTC‑derivat, centrala motparter och transaktionsregister (EUT L 201, 2012, s. 1).
13 Se uppgifterna i https://registers.esma.europa.eu/publication/searchRegister?core=esma_registers_mifid_rma.
14 Se uppgifterna på följande länk https://registers.esma.europa.eu/publication/searchRegister?core=esma_registers_mifid_mtf.
15 Se uppgifterna på följande länk https://registers.esma.europa.eu/publication/searchRegister?core=esma_registers_mifid_sys.
16 Se kommentarerna i Gomber, P., Pierron, A., MiFID: Spirit and Reality of a European Financial Market Directive, Celent Paper, november 2010, s. 12.
17 Se den ingående analysen i Onofrei, A., La négotiation des instruments financiers au regard de la directive MIF, Larcier, Bryssel 2012, sidorna 360–363.
18 I skäl 4 i MiFID II-direktivet motiveras det på följande sätt: Finanskrisen har blottställt svagheter när det gäller finansiella marknaders funktion och transparens. Utvecklingen av de finansiella marknaderna har blottlagt behovet av att stärka ramarna för regleringen av marknader för finansiella instrument, även då handeln på dessa marknader sker OTC ('over-the-counter’), i syfte att öka transparensen, ge investerare bättre skydd, förstärka förtroendet, ta itu med oreglerade områden och säkerställa att tillsynsmyndigheter får tillräckliga befogenheter så att de kan fullgöra sina uppgifter.
19 Enligt artikel 4.1.23 i MiFID II-direktivet avses med en organiserad handelsplattform (OTF-plattform) ett multilateralt system som inte är en reglerad marknad eller en MTF-plattform, och inom vilket flera tredjeparters köp- och säljintressen i obligationer, strukturerade finansiella produkter, utsläppsrätter eller derivat kan interagera inom systemet så att detta leder till ett kontrakt i enlighet med avdelning II i detta direktiv ….
20 Beträffande detta föreskrivs följande i artikel 1.7 i MiFID II-direktivet: Alla multilaterala system för finansiella instrument ska antingen drivas i enlighet med bestämmelserna i avdelning II om MTF-plattformar eller OTF-plattformar eller bestämmelserna i avdelning II om reglerade marknader. Ett värdepappersföretag som på ett organiserat, frekvent, systematiskt och substantiellt sätt handlar för egen räkning när det utför kundorder utanför en reglerad marknad, en MTF-plattform eller en OTF-plattform ska drivas i enlighet med avdelning III i förordning (EU) nr 600/2014. Utan att det påverkar tillämpningen av artiklarna 23 och 28 i förordning (EU) nr 600/2014 ska alla transaktioner med de finansiella instrument som avses i första och andra stycket och som inte genomförs på multilaterala system eller genom systematiska internhandlare uppfylla de relevanta bestämmelserna i avdelning III i förordning (EU) nr 600/2014.
21 Enligt Moloney är MiFID II/MiFIR … designed to repatriate trading on to organized trading venues and away from OTC markets (Moloney, N., EU Securities and Financial Markets Regulation, 3 uppl., Oxford University Press, Oxford, 2014, s. 434). Se även Clause, N. J., Sorensen, K. E., Reforming the Regulation of Trading Venues in the EU under the Proposed MiFID II. Levelling the Playing Field and Overcoming Market Fragmentation?, European Company and Financial Review, 2012, s. 285.
22 Domstolen tillämpade detta synsätt i sina domar av den 3 december 2015, Banif Plus Bank ( C‑312/14, EU:C:2015:794), punkt 51, och av den 30 maj 2013, Genil 48 och Comercial Hostelera de Grandes Vinos ( C‑604/11, EU:C:2013:344), punkt 43.
23 Artikel 47 i MiFID I-direktivet, som har rubriken Förteckning över reglerade marknader, har följande lydelse: Varje medlemsstat skall upprätta en förteckning över de reglerade marknader för vilka den är hemmedlemsstat och översända denna till övriga medlemsstater och till kommissionen. Varje ändring av denna förteckning skall översändas på motsvarande sätt. Kommissionen skall offentliggöra en förteckning över samtliga reglerade marknader i Europeiska unionens officiella tidning och uppdatera denna minst en gång per år. Kommissionen skall också offentliggöra och uppdatera förteckningen på sin webbplats varje gång medlemsstaterna översänder ändringar av sina förteckningar.
24 Till exempel Borsa Italianas ETFplus market (the open-ended collective investment undertaking (CIUs) segment). Se, för ett liknande resonemang, http://www.borsaitaliana.it/fondi/formazione/formazione.htm. På denna marknad bedrivs handel med öppna investeringsfonders finansiella instrument, och den är upptagen i Esmas förteckning över reglerade marknader i Italien och har utformats och uttryckligen marknadsförts som en sådan. I Esmas databas beskrivs den som en ELECTRONIC OPEN-END FUNDS AND ETC MARKET på länken https://registers.esma.europa.eu/publication/details?core=esma_registers_mifid_rma&docId=mifid731rma.
25 Dom av den 22 mars 2012 ( C‑248/11, EU:C:2012:166), punkt 54.
26 Även om upptagandet i den av medlemsstaten upprättade förteckningen inte omfattades av definitionen i artikel 4.1.14 i MiFID I-direktivet, utgjorde den emellertid ett kriterium i definitionen av begreppet reglerad marknad i artikel 1.13 i rådets direktiv 93/22/EEG av den 10 maj 1993 om investeringstjänster inom värdepappersområdet (EGT L 141, 1993, s. 27; svensk specialutgåva, område 6, volym 4, s. 83), vilket upphävdes genom MiFID I-direktivet från och med den 1 november 2007.
27 Dom av den 22 mars 2012, Nilaş m.fl. ( C‑248/11, EU:C:2012:166), punkterna 44–46.
28 Ibidem, punkterna 42 och 43.
29 Europaparlamentets och rådets direktiv 2009/65/EG av den 13 juli 2009 om samordning av lagar och andra författningar som avser företag för kollektiva investeringar i överlåtbara värdepapper (fondföretag) (EUT L 302, 2009, s. 32).
30 Tapia Hermida, A. J., Manual de derecho del mercado financiero, Iustel, Madrid, 2015, s. 352.
31 Enligt artikel 36.1 första stycket i MiFID I-direktivet, ska auktorisation som reglerad marknad endast beviljas sådana system som uppfyller villkoren i avdelning III i detta direktiv. Domstolen slog fast att [e]ftersom upptagande i den förteckning som avses i artikel 47 i direktivet med nödvändighet måste ske efter auktorisationen, kan detta logiskt sett inte utgöra ett krav för auktorisation. (Dom av den 22 mars 2012, Nilaş m.fl., C‑248/11, EU:C:2012:166, punkt 53).
32 AFM har uppgett att Euronext Amsterdam NV skickade ett brev till den hänskjutande domstolen där företaget gjorde gällande att EFS är en reglerad marknad och påpekade att alla tillsynsmyndigheter i de stater där Euronext driver reglerade marknader (utöver Nederländerna är det Frankrike, Förenade kungariket, Belgien och Portugal) var av samma uppfattning.
33 Robeco-fonderna klargjorde vid förhandlingen att detta bara har varit fallet sedan 2012, då AFM började beteckna EFS som en reglerad marknad och kräva betalning av de omtvistade pålagorna.
34 Europeiska värdepapperstillsynskommittén angav att begreppet multilaterala system är tänkt att exkludera bilaterala system och att de sistnämnda är system där en individuell enhet deltar i varje transaktion som sker i systemet, för egen räkning och inte som en icke risktagande mellanman mellan köparen och säljaren, detta i motsats till ett system där flera deltagare (exempelvis likviditetsgaranter) uppträder som motparter för order som läggs genom systemet, vilket skulle betraktas som multilateralt. (punkt 13 i dokument CESR, Standards for Alternative Trading Systems, CESR/02–086b, juli 2002 (http://www.esma.europa.eu/system/files/l-02_086b.pdf).
35 Euronext har för avsikt att utvidga EFS-systemet till Frankrike och utveckla en multilateral plattform för de öppna investeringsfonder som hittills har handlat på fondbörsen i Paris. Det är också tänkt att det ska heta Euronext Fund Services och drivas av Euronext Paris. Se informationen på Euronext, Expansion of Euronext Fund Services to include open-end funds on Euronext Paris, Info-Flash, 24 juli 2015.
36 CESR, Call for Evidence on UCITS Distribution, Reply form Euronext, CESR/07–205, juni 2007, s. 2.
37 Den ovannämnda Euronext Investment Fund Services Trading Manual, vilken senare ersattes av Trading Manual for the NAV Trading Facility.
38 Se den närmare redogörelsen för denna mekanism i punkt 31 i detta förslag till avgörande.
39 Enligt Moloney är begreppet reglerad marknad therefore 'opting in’ in design and captures the distinct primary market capital-rising and secondary market trading functionalities (Moloney, N., EU Securities and Financial Markets Regulation, 3 uppl., Oxford University Press, Oxford, 2014, s. 463).
40 Kommissionens förordning av den 12 november 2010 om tidsschema, administration och andra aspekter av auktionering av utsläppsrätter för växthusgaser i enlighet med Europaparlamentets och rådets direktiv 2003/87/EG om ett system för handel med utsläppsrätter för växthusgaser inom gemenskapen (EUT L 302, 2010, s. 1).
41 Då Pimcos fondförvaltare slutade i september 2014 medförde det utflöden på 3700 miljoner euro (https://www.ft.com/content/56aa4284–4fc1–11e4-a0a4–00144feab7de). Att förvaltningen av Ignis Asset Management flyttades över till Old Mutual Global Investors i slutet av 2014 och att förvaltaren av Bestinver Asset Management slutade fick också stor betydelse (http://www.expansion.com/2014/09/23/mercados/fondos/1411459605.html).
42 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 596/2014 av den 16 april 2014 om marknadsmissbruk (marknadsmissbruksförordning) och om upphävande av Europaparlamentets och rådets direktiv 2003/6/EG och kommissionens direktiv 2003/124/EG, 2003/125/EG och 2004/72/EG (EUT L 173, 2014, s. 1). Skäl 8 har följande lydelse: Tillämpningsområdet för direktiv 2003/6/EG inriktade sig på finansiella instrument upptagna till handel på en reglerad marknad, eller för vilka det har lämnats in en ansökan om upptagande till handel på en sådan marknad. De senaste åren har man emellertid i allt högre grad handlat med finansiella instrument på multilaterala handelsplattformar (MTF-plattformar). Det finns också finansiella instrument som handlas endast på andra typer av organiserade handelsplattformar (OTF-plattformar) eller endast över disk (OTC). Denna förordnings tillämpningsområde bör därför utvidgas till att innefatta varje finansiellt instrument som handlas på en reglerad marknad, MTF-plattform eller OTF-plattform, och varje annat beteende eller annan handling som kan påverka ett sådant finansiellt instrument, oavsett om detta äger rum på en handelsplats eller inte. … Detta bör förbättra investerarskyddet, upprätthålla marknadens integritet och säkerställa att marknadsmissbruk av sådana instrument är entydigt förbjudet.
43 Beträffande detta föreskrivs följande i artikel 1.7 i MiFID II-direktivet: Alla multilaterala system för finansiella instrument ska antingen drivas i enlighet med bestämmelserna i avdelning II om MTF-plattformar eller OTF-plattformar eller bestämmelserna i avdelning II om reglerade marknader. Ett värdepappersföretag som på ett organiserat, frekvent, systematiskt och substantiellt sätt handlar för egen räkning när det utför kundorder utanför en reglerad marknad, en MTF-plattform eller en OTF-plattform ska drivas i enlighet med avdelning III i förordning (EU) nr 600/2014. Utan att det påverkar tillämpningen av artiklarna 23 och 28 i förordning (EU) nr 600/2014 ska alla transaktioner med de finansiella instrument som avses i första och andra stycket och som inte genomförs på multilaterala system eller genom systematiska internhandlare uppfylla de relevanta bestämmelserna i avdelning III i förordning (EU) nr 600/2014.
44 Clause, N. J., Sorensen, K. E., Reforming the Regulation of Trading Venues in the EU under the Proposed MiFID II. Levelling the Playing Field and Overcoming Market Fragmentation?, European Company and Financial Review, 2012, s. 285.