Högre maxiinsatser i spel
Prop.
1991/92:156
Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen.
Vid regeringssammanträdet har chefen for Civildepartementet varit före-dragande.
Stockholm den 12 mars 1992
På regeringens vägnar
Carl Bildt
Inger Davidson
I propositionen föreslås att maximiinsatsen i automat-, roulett- och tär-ningsspel höjs till 5 kr och i kortspel till 50 kr.
Vidare föreslås att tillståndsmyndigheten ges rätt att, om det finnssärskilda skäl för det, medge att värdet av en vinst i bingospel får överstigaett basbelopp. Värdet av en vinst skall dock inte i något fall få överstiga trebasbelopp.
Förslagen innebär ändringar i lotterilagen (1982:1011).
De föreslagna lagändringarna avses träda i kraft den 1 juli 1992.
1 Riksdagen 1991/92. 1 saml. Nr 156
Lotterilagen (1982:1011, ändrad senast 1991:239) reglerar bl. a. förutsätt-ningarna för att anordna automat-, roulett-, tärnings- och kortspel (8— 10§§). I automatspel får maximiinsatsen uppgå till högst 1 kr per spel.Maximiinsatsen i roulett- och tärningsspel får vara högst 2 kr och i kortspelhögst 10 kr. Värdet av vinsten i automatspel får vara högst 20 gångerinsatsen, i roulett- och tärningsspel högst 30 gånger insatsen och i kortspelhögst en och en halv gånger insatsen.
Lotterinämnden har i en skrivelse till regeringen den 16 maj 1991 (dnrC91/1132/FO) föreslagit att maximiinsatsen i de nämnda spelen höjs.Skrivelsen har lämnats över till den kommitté som chefen för Civildepar-tementet efter regeringens bemyndigande har tillkallat för att se överlotterilagstiftningen (dir. 1991:22), i fortsättningen kallad Lotteriutred-ningen (C 1991:01). Vid skrivelsens överlämnande förordade regeringenatt Lotteriutredningen skulle behandla de föreslagna ändringarna medförtur.
I en skrivelse till regeringen den 11 oktober 1991 har Lotteriutredningentillstyrkt Lotterinämndens förslag under förutsättning att nämnden ser tillatt den berörda spelverksamheten blir föremål för en effektivare kontrollän hittills. Skrivelsen finns tillgänglig i lagstiftningsärendet (dnrC91/2221/FO).
Lotterinämndens förslag stämmer överens med de önskemål som Sveri-ges Hotell- och Restaurangförbund har framfört till regeringen i skrivelserden 5 november och den 17 december 1991 (dnr C91/2372/FO,C91/2659/FOK). Önskemål av samma slag har framförts i skrivelser tillregeringen från företag som hyr ut spelutrustning, s. k. utställarföretag (dnrC91/2675/FOK, C91/2687/FOK, C92/169/FOK).
Riksdagen tog i samband med behandlingen av budgetpropositionen år1991 (1990/91:100, bil. 15 s. 102, KrU18, rskr. 213) initiativ till en ändringi 12 § lotterilagen. Ändringen innebär att högsta värdet av vinst i bingospelinte får överstiga ett basbelopp enligt lagen (1962:381) om allmän försäk-ring. Detta har gällt sedan den 1 juli 1991.
Lotteriutredningen har i en skrivelse till regeringen den 14 november1991 föreslagit att 12 § ändras så, att det blir möjligt för Lotterinämndenatt i undantagsfall medge högre värde av vinst i bingospel än ett basbelopp(dnr C91/2482/FO).
I propositionen berörda förslag gäller ändringar i föreskrifter inom detområde som enligt 8 kap. 18 § regeringsformen i princip skall granskas avlagrådet. Förslagen är emellertid av sådan beskaffenhet, att lagrådetshörande skulle sakna betydelse.
■ I det följande behandlas först frågan om höjning av maximiinsatserna ispel (avsnitt 2) och sedan frågan om värdet av vinst i bingospel (avsnitt 3).
Regeringens förslag: Maximiinsatsen höjs till 5 kr i automat-,roulett- och tärningsspel och till 50 kr i kortspel.
Förslaget genomfors genom ändringar i 8 —10 §§ lotterilagen.
Lotteriutredningens förslag: Överensstämmer i huvudsak med vårt. Utred-ningen förutsätter att Lotterinämnden ser till att den berörda spelverksam-heten blir föremål för en effektivare kontroll än hittills.
Skälen för regeringens förslag: Den nuvarande krontalsregleringen ifråga om maximiinsatsen i roulett-, tärnings- och kortspel har gällt sedanden 1 januari 1983. I automatspel har dock högsta insatsen varit oföränd-rad sedan början av 70-talet. I ljuset av den sedan dess fortgående penning-värdesförändringen framstår i dag storleken på de högst tillåtna insatsernasom låga. Detta har medfört att det har blivit svårare att få lönsamhet ispelen. Spelformerna bör även i fortsättningen behålla sin förströelseka-raktär (jfr prop. 1981/82:170 s. 68). Enligt regeringens mening kan dockmaximiinsatserna höjas något utan att spelen förlorar denna karaktär.
Det är viktigt att kontrollen över spelverksamheten är effektiv. Rege-ringen har i sitt regleringsbrev för Lotterinämnden avseende budgetåret1991/92 föreskrivit att nämnden under budgetperioden(1991/92—1993/94) skall stärka kontrollen av roulett- och kortspelsverk-samheten. Nämnden har också nyligen infört nya rutiner för effektivarekontroll. De befogade kraven på en effektivare och bättre kontroll tordedärmed vara tillgodosedda.
Regeringens förslag: En möjlighet öppnas för tillståndsmyndighetenatt medge att värdet av en vinst i bingospel får överstiga ett basbe-lopp. Värdet av en vinst får dock inte i något fall överstiga trebasbelopp.
Denna dispensmöjlighet får användas bara när det finns särskildaskäl för det.
Förslaget genomförs genom en ändring i 12 § lotterilagen.
Lotteriutredningens förslag: Överensstämmer i huvudsak med vårt.
Skälen för regeringens förslag: Före den 1 juli 1991 fanns det ingenföreskrift i lag om högsta värdet av vinst i bingospel. I praktiken tillätsemellertid inte högre värde av vinst än ett halvt basbelopp (jfr prop.1987/88:141 s. 26).
Lotterinämnden har under senare år vid några tillfällen årligen medgivitatt värdet av vinst i bingospel får uppgå till 100 000 kr. Dessa enstaka fallhar gällt företrädesvis riksomfattande bingospel. Ett viktigt syfte i dessa 3
fl Riksdagen 1991/92. 1 saml. Nr 156
fall har varit att marknadsfora bingospel som spelform for att nå nya Prop. 1991/92: 156spelare.
I budgetpropositionen år 1991 (prop. 1990/91:100, bil. 15, s. 102)föreslogs att värdet av vinst i bingospel skulle få uppgå till högst ettbasbelopp. Riksdagen (1990/91: KrU 18, rskr. 213) tog vid sin behandlingav förslaget initiativ till en ändring i 12 § lotterilagen. Ändringen, somträdde i kraft den 1 juli 1991, innebär att värdet av en vinst i bingospel intei något fall får överskrida ett basbelopp. Genom lagändringen finns såledesinte längre någon möjlighet att ge tillstånd till bingospel med vinster somhar högre värde än ett basbelopp.
Bingospel utgör en viktig inkomstkälla för de ideella föreningarna. Ensträvan är att underlätta för föreningslivet att i så stor utsträckning sommöjligt självt finansiera sin verksamhet. Enligt regeringens mening bör detdärför, liksom tidigare, vara möjligt att i vissa fall anordna sådana bingo-spel som syftar till att vidmakthålla och stimulera intresset för bingospelsom spelform. Ett sådant sätt kan vara att anordna riksomfattande bingo-spel eller bingospel inom ett större område t. ex. i flera län eller i ettstorstadsområde.
För att sådana större bingospel skall vara attraktiva och meningsfullakrävs i vissa fall att värdet av en vinst får vara högre än ett basbelopp. Detbör därför öppnas en möjlighet för tillståndsmyndigheten att medge attvärdet av en vinst får överskrida ett basbelopp. Möjligheten att medgehögre värde bör dock begränsas till högst tre basbelopp, vilket i principmotsvarar det högsta värde som tidigare har tillåtits. Vidare bör möjlighe-ten att medge vinster med högre värde begränsas till sådana fall där detfinns särskilda skäl. Med särskilda skäl avses därmed sådana fall som nysshar berörts, nämligen när det är fråga om bingospel av större omfattningsom anordnas i syfte att stimulera och vidmakthålla intresset för deföreningsdrivna bingospelen.
Förslaget bör genomföras genom en ändring i 12 § tredje stycket lotteri-lagen.
Lagändringarna bör genomföras så snart som möjligt. De bör därför trädai kraft den 1 juli 1992.
Ändringarna förutses inte medföra några ökade kostnader för tillstånds-myndigheterna.
I enlighet med vad vi nu har anfört har inom Civildepartementet upprät-tats förslag till lag om ändring i lotterilagen (1982:1011).
Regeringen föreslår att riksdagen antar förslaget till lag om ändring ilotterilagen (1982:1011).
Förslag till
Lag om ändring i lotterilagen (1982:1011)
Härigenom föreskrivs att 8 — 10 och 12 §§ lotterilagen (1982:1011) skall haföljande lydelse.
Propositionenslagförslag
Nuvarande lydelse
Föreslagen lydelse
8§
Automatspel av annan art än som avses i 7 § får anordnas efter tillstånd,under förutsättning
1. att spelet anordnas i samband med
a) offentlig nöjestillställning inom nöjespark eller liknande anläggning,
b) restaurangrörelse, om för rörelsen gäller tillstånd till servering avspritdrycker, vin eller starköl enligt lagen (1977:293) om handel meddrycker eller om tillståndsmyndigheten annars anser det lämpligt att speletanordnas i samband med restaurangrörelsen eller
c) bingospel som inte är eller kan jämställas med automatbingo och somanordnas med stöd av 11 §,
2. att värdet av spelarens insats 2. att värdet av spelarens insats
uppgår till högst en krona per spel uppgår till högst fem kronor persamt spel, samt
3. att värdet av högsta vinsten uppgår till högst tjugo gånger insatsen.
Frågor om tillstånd prövas av länsstyrelsen i det län där spelet huvud-sakligen skall bedrivas. Tillstånd meddelas för innehavaren av spellokaleneller den som har tillstånd till bingospelet och skall avse viss tid.
9§‘
Roulettspel och tärningsspel får anordnas efter tillstånd, under förutsätt-ning
1. att spelet anordnas i samband med
a) offentlig nöjestillställning inom nöjespark eller liknande anläggningeller
b) restaurangrörelse, om för rörelsen gäller tillstånd till servering avspritdrycker, vin eller starköl enligt lagen (1977:293) om handel meddrycker eller om tillståndsmyndigheten annars anser det lämpligt att speletanordnas i samband med restaurangrörelsen,
2. att värdet av spelarens insatspå varje särskild vinstmöjlighetuppgår till högst två kronor samt
2. att värdet av spelarens insatspå varje särskild vinstmöjlighetuppgår till högst fem kronor samt
3. att värdet av högsta vinsten på varje särskild vinstmöjlighet uppgår tillhögst trettio gånger insatsen.
Frågor om tillstånd prövas av länsstyrelsen i det län där spelet huvud-sakligen skall bedrivas. Då det gäller roulettspel på fartyg i internationelltrafik skall dock frågor om tillstånd prövas av lotterinämnden. Tillståndmeddelas för innehavaren av spellokalen och skall avse viss tid.
Senaste lydelse 1983:1083.
Nuvarande lydelse
Föreslagen lydelse
10 §
Kortspel får anordnas efter tillstånd, under förutsättning
1. att spelet anordnas i sådant sammanhang som avses i 9 § förstastycket 1,
2. att värdet av spelarens insatspå varje särskild vinstmöjlighetuppgår till högst tzo kronor samt
2. att värdet av spelarens insats påvarje särskild vinstmöjlighet upp-går till högst femtio kronor, samt
Propositionenslagförslag
3. att värdet av högsta vinsten på varje särskild vinstmöjlighet uppgår tillhögst en och en halv gånger insatsen.
Frågor om tillstånd prövas av länsstyrelsen i det län där spelet huvud-sakligen skall bedrivas. Tillstånd meddelas för innehavaren av spellokalenoch skall avse viss tid.
12 §2
I egentliga lotterier som får anordnas med stöd av 11 § får
1. vinsterna inte utgöras av värdepapper,
2. vinsterna inte utgöras av pengar om lotteriet skall bedrivas i flera län,
3. vinst som utgörs av pengar uppgå till högst 500 kronor.
Om lotteriet får bedrivas inom flera län, får tillståndsmyndigheten dockmedge att vinster utgörs av värdepapper.
I bingospel som får anordnasmed stöd av 11 § får vinsterna inteutgöras av värdepapper. I sådantspel får värdet av vinst inte över-stiga ett basbelopp enligt lagen(1962:381) om allmän försäkring.
I bingospel som får anordnasmed stöd av 11 § får vinsterna inteutgöras av värdepapper. I sådantspel får värdet av vinst inte över-stiga ett basbelopp enligt lagen(1962:381) om allmän försäkring.Om det finns särskilda skäl för det,får tillståndsmyndigheten medge attvärdet av en vinst får uppgå tillhögre belopp, dock högst tre basbe-lopp.
Vid tillståndsprövning enligt 11 § skall särskild hänsyn tas till vilketbehov av lotteriinkomster som sammanslutningen kan anses ha för sinverksamhet samt till det utrymme för lotterier som kan antas finnas påmarknaden. Vid bedömningen av behovet av inkomster från bingospelskall hänsyn främst tas till omfattningen av ungdomsverksamheten i sam-manslutningar vars ändamål naturligen kan förenas med ungdomsverk-samhet. Om det inte finns särskilda skäl till annat, får tillstånd meddelasendast när det kan antas att lotteriet kommer att lämna sammanslutningenskälig avkastning.
Denna lag träder i kraft den 1 juli 1992.
Senaste lydelse 1991:239.
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 12 mars 1992
Närvarande: statsministern Bildt, ordförande, och statsråden B. Wester-berg, Friggebo, Johansson, Hörnlund, Olsson, Svensson, afUgglas, Dinkelspiel, Thurdin, Hellsvik, Wibble, Björck, Davidson, Kön-berg, Odell, Lundgren, Unckel, P. Westerberg, Ask
Statsrådet Davidson anmäler fråga om högre maximiinsatser i spel.
Regeringen beslutar att genom propositionen lämna förslag till lag omändring i lotterilagen (1982:1011) i enlighet med bilagan till detta proto-koll.
Ur protokollet:Maud Melin
Innehållsförteckning
Propositionens huvudsakliga innehåll ........................... 1
1 Ärendet och dess beredning.................................. 2
2 Maximiinsatser i spel ....................................... 3
3 Värdet av vinst i bingospel................................... 3
4 Ikraftträdande; kostnader ................................... 4
5 Upprättat lagförslag......................................... 4
6 Ärendet till riksdagen....................................... 5
Propositionens lagförslag...................................... 6
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 12 mars 1992 .... 8
Norstedts Tryckeri AB, Stockholm 1992