lagen.nu
Prop. 1992/93:194

Särkild statsbidrag till kommuner för ytterligare platser i gymnasieskolan för ett tredje gymnasieår

Typ
Proposition
Datum
1992-12-31
Källa
data.riksdagen.se

Prop.

1992/93:194

Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen.

Statsrådet Ask har varit föredragande vid regeringssammanträdet.

Stockholm den 25 februari 1993

På regeringens vägnar

Carl Bildt

Beatrice Ask

I propositionen föreslås att 402,6 miljoner kronor anvisas för kostnaderför 11 000 helårsplatser i gymnasieskolan för att kommunerna läsåret1993/94 skall ha möjlighet att anordna ett tredje gymnasieår för de ung-domar som har gått igenom en tvåårig gymnasieutbildning.

Vidare begär regeringen bemyndigande av riksdagen att vid behov yt-terligare få öka antalet platser under budgetåret 1993/94.

1 Riksdagen 1992/93. 1 samt. Nr 194

I förra årets kompletteringsproposition (prop. 1991/92:150 bil. 1:6) före-slogs ett tredje utbildningsår i gymnasieskolan, i likhet med vad som ha-de gällt året dessförinnan. Detta blev också riksdagens beslut (bet.1991/92:FiU30, rskr. 1991/92:345). Då beräknades det att 8 000 platserskulle behövas, men regeringen bemyndigades att vid behov lägga ut yt-terligare platser.

Som det kan bedömas nu kommer ungefär 11 000 ungdomar att ut-nyttja möjligheten att gå ett tredje gymnasieår under innevarande läsår.

Motiven för dylika insatser är i huvudsak två. Det första skälet är denrådande arbetsmarknadssituationen. Finansieringen av dessa insatserskall därför ses utifrån den fortsatta beredningsprocessen inför komplet-teringspropositionen. Det förefaller inte sannolikt att behovet av arbets-kraft kommer att växa påtagligt under den närmaste tiden. En gruppsom drabbas hårt av den höga arbetslösheten är ungdomarna. Att slutaskolan och gå direkt ut i en kanske långvarig arbetslöshet är naturligtvisdestruktivt för den enskilde. Att i stället använda tiden till något som ärmeningsfullt för den unge själv och nyttigt för samhället borde vara ettklokt alternativ såväl ur den enskildes som ur samhällets synvinkel. Detandra skälet är att en allmän kompetenshöjning alltid har sitt värde, förindividen, men också för samhället. För den enskilde finns möjlighetenantingen att fördjupa sig inom det område de tidigare två gymnasieårenavsett, eller att komplettera sin utbildning i allmänna ämnen. En höjdyrkesmässig kompetens bidrar givetvis till att långsiktigt stärka densvenska konkurrenskraften. En ökad allmän kompetens förbättrar bådeförutsättningarna för framtida studier och handlingsberedskapen införden snabba utvecklingen av samhälle och näringsliv.

Regeringen anser därför att det finns all anledning att även nästa läsårge kommunerna möjligheter att erbjuda de ungdomar som läsåret1992/93 eller höstterminen 1993 avslutar en tvåårig linje i gymnasiesko-lan ytterligare ett gymnasieår. Även de ungdomar som läsåret 1991/92har avslutat en tvåårig utbildning och som därefter inte genomgått etttredje utbildningsår i gymnasieskolan eller komvux skall ges möjlighettill denna utbildning. Liksom tidigare år bör det tredje utbildningsåretkunna inriktas mot en direkt fortsättning av den genomförda utbild-ningen eller mot en komplettering av tidigare utbildning i t.ex. allmän-na ämnen.

Under innevarande år har medel anvisats dels för utbildningskostna-der, dels för planerings- och informationsinsatser. Dessutom beräknadesett mindre belopp för centrala informationsinsatser. Vi går nu in i dettredje året av sådana här satsningar. Planerings- och informationsinsat-ser behöver inte längre ta så stort utrymme. Regeringen räknar därförinte med att några särskilda medel behöver beräknas för detta. I ställetförordar vi en något större höjning av bidraget per helårsplats, än vadsom skulle ha blivit följden av en uppräkning av utbildningskostnader-na beräknad på prisutvecklingen. Vi föreslår därför ett bidrag av 30 000kronor per helårsplats.

Prop. 1992/93:194

Vid beräkningarna har vi utgått från 11 000 helårsplatser. Det beräk- Prop. 1992/93:194nade bidraget till kommunerna uppgår således till 330 miljoner kronor.Liksom nu bör regeringen ges möjlighet att vid behov öka antalet plat-ser därutöver.

En utökning av antalet platser i gymnasieskolan medför även ökadekostnader för studiehjälp. För 11 000 platser beräknas denna kostnadtill 72,6 miljoner kronor.

Eftersom åtgärdernas förstahandssyfte får anses vara arbetsmarknads-politiskt och innebär en avlastning i förhållande till övriga arbetsmark-nadspolitiska åtgärder, bör en minskning ske av det under Arbetsmark-nadsdepartementet uppförda reservationsanslaget Arbetsmarknadspoli-tiska åtgärder. Under det anslaget har 15,6 miljarder kronor beräknatsför arbetsmarknadsutbildning och utbildning inom det reguljära utbild-ningsväsendet.

Regeringen föreslår att riksdagen

1. under åttonde huvudtitelns förslagsanslag Bidrag till vissverksamhet inom del kommunala skolväsendet för budgetåret1993/94 anvisar 330 000 000 kronor utöver vad som föreslagits iprop. 1992/93:100 bil. 9,

2. under åttonde huvudtitelns förslagsanslag Studiehjälp m.nt.för budgetåret 1993/94 anvisar 72 600 000 kronor utöver vad somföreslagits i prop. 1992/93:100 bil 9,

3. under tionde huvudtitelns reservationsanslag Arbetsmark-nadspoliliska åtgärder för budgetåret 1993/94 anvisar 402,6 miljo-ner kronor mindre än vad som föreslagits i prop. 1992/93:100 bil.11,

4. bemyndigar regeringen att under budgetåret 1993/94 vid be-hov ytterligare öka antalet platser för ett tredje gymnasieår utöverde 11 000 platser för vilka medel nu begärs.

Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 25 februari 1993

Närvarande: statsministern Bildt, ordförande, och statsråden B. Wester-berg, Friggebo, Johansson, Laurén, Hörnlund, Olsson, Svensson, afUgglas, Dinkelspiel, Thurdin, Wibble, Björck, Davidson, Könberg,Odell, Lundgren, Unckel, P. Westerberg, Ask

Statsrådet Ask anmäler fråga om särskilt statsbidrag till kommuner för yt-terligare platser i gymnasieskolan för ett tredje gymnasieår.

Regeringen beslutar att genom proposition lämna förslag till riksdagenom särskilt statsbidrag till kommuner för ytterligare platser i gymnasie-skolan för ett tredje gymnasieår i enlighet med bilagan till detta proto-koll.

Ur protokollet:

Maud Melin

gotab 43271, Stockholm 1993