om ändrade bestämmelser i fråga om bostadsbidrag för år 1993, m.m.
Regeringens proposition 1992/93:63
om ändrade bestämmelser i fråga om bostadsbidrag för år 1993, m.m.
Regeringen föreslår riksdagen att anta de förslag som tagits upp i bifogade utdrag ur regeringsprotokollet den 15 oktober 1992.
På regeringens vägnar
Carl Bildt
Bengt Westerberg
Propositionens huvudsakliga innehåll
I propositionen föreslås att bostadsbidragens administration förs över från kommuneraa till försäkringskassoraa den 1 januari 1994. Nya regler för bidragsgivningen bör införas samtidigt som administrationen ändras. Därför föreslås att lagen (1992:654) med särskilda bestämmelser om bostadsbidrag för år 1993, som nu gäller för tiden januari - juni 1993, skall gälla för hela år 1993.
Ett förstatligande av bostadsbidragen bedöms inte kunna ske under år 1993. Det belopp som tidigare har överförts fiån kommuneraa till staten för detta ändamål avseende år 1993 bör återföras till kommuneraa. Metoden för detta bör vara att kommuneraa för bidragsåret 1993 får statsbidrag med 100 % av sina kostnader för statsbidragsberättigade bostadsbidrag. I efterhand kommer en avräkning att ske så att statis sammantagna kostnader inte blir högre än vad de skulle ha blivit med nu gällande statsbidragsregler.
Vidare föreslås att bidrag enligt lagen (1992:148) om särskilt bidrag till ensamstående med bara lämnas även för andra halvåret 1993. Bidraget blir 1 800 kronor för hela år 1993, dvs. lika stort som för åren 1991 och 1992.
1 Riksdagen 1992/93. 1 saml. Nr 63
Propositionens lagförslag Prop. 1992/93:63
1 Förslag till
Lag om ändring i lagen (1992:654) med särskilda bestämmelser om bostadsbidrag för år 1993
Härigenom föreskrivs i fråga om lagen (1992:654) med särskilda bestämmelser om bostadsbidrag för år 1993
deb att 1-3 §§ skall ha följande lydelse,
deb att det i lagen skall införas en ny paragraf, 5 §, av följande lydelse.
Nuvarande lydebe Föreslagen lydebe
1§ För år 1993 lämnas bostads- För år 1993 lämnas bostadsbidrag enligt lagen (1988:786) om bidrag enligt lagen (1988:786) om bostadsbidrag tilb vidare endast bostadsbidrag med de avvikelser för månaderruiJanuari — Juni med som följer av denna lag. de avvikelser som följer av denna lag.
2§
Den som vid utgången av år Den som vid utgången av år
1992 uppbär bostadsbidrag har 1992 uppbär bostadsbidrag har
rätt att utan föregående ansökan få rätt att utan föregående ansökan fä
bidrag även för månaderna januari bidrag även för månaderna januari
-Juni 1993 med, i firåga om bam- - december 1993 med, i fråga om
familjer, omräknat belopp enligt bamfamiljer, omräknat belopp
19 § lagen (1988:786) om bo- enligt 19 § lagen (1988:786) om
stadsbidrag eller, i fråga om hus- bostadsbidrag eller, i fråga om
håll utan bara, med samma belopp hushåll utan bara, med samma
som för december 1992. belopp som för december 1992.
Bidragsbeloppet skall omprövas
1. för barafamiljer, om något sådant förhållande inträffar som avses i 28 § första stycket 2-4 lagen (1988:786) om bostadsbidrag eller om familjens inkomster av förvärvsarbete har ökat väsentligt eller minskat väsentligt i förhållande till motsvarande inkomster enligt 1991 års taxe ring till statlig inkomstskatt och det står klart att inkomständringen kom mer att bestå under bidragsåret, samt
2. för hushåll utan bam, under de föratsättningar som anges i 29 § samma lag eller om hushållet beviljas studiemedel.
Den upplysningsskyldighet som föreskrivs i 27 § lagen om bostadsbidrag gäller även sådana ändringar av inkomst och studiemedel som avses i andra stycket.
Nuvarande lydebe
Föreslagen lydebe
Prop. 1992/93:63
I fråga om bostadsbidrag för månaderaa januari - Juni 1993 i andra fall än som avses i 2 §, skall bidraget bestänunas med utgångspunkt från den bidragsgnm-dande inkoinst som kan beräknas med ledning av 1991 års taxering till statlig inkomstskatt. I fråga om upplysningsskyldighet och omprövning av bidragsbeslut skall 2 § tillämpas.
3§
I fråga om bostadsbidrag för månaderna januari - december 1993 i andra CtU än som avses i 2 §, skall bidraget bestämmas med utgångspunkt från den bidragsgrundande inkomst som kan beräknas med ledning av 1991 års taxering till statlig inkomstskatt. I fråga om upplysningsskyldighet och omprövning av bidragsbeslut skall 2 § tillämpas.
5§
För bostadsbidrag som avser bidragsåret 1993 får kommunen statsbidrag med 100 proceru av sina kostnader. Bidraget lämnas i efterskott för ett halvår i sänder.
Ifråga om ansökan och utbetalning av bidrag gäller de bestämmeber som anges i 32 § lagen (1988:786)om bostadsbidrag.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 1993.
\- Riksdagen 1992/93. 1 saml. Nr 63
2 Förslag till
Lag om ändring i lagen (1992:148) om särskilt bidrag till ensamstående m bam
Härigenom föreskrivs aft 1, 2 och 4 §§ lagra (1992:148) om särskilt bidrag till ensamstående med bara skall ha följande lydelse.
Nuvarande lydebe
Föreslagen lydebe
1§
Enligt denna lag lämnas ett särskilt bidrag av allmänna medel till en ensamstående förälder som den 1 november bidragsåret haft hemmavarande bara under 18 år, om föräldera varit bosatt i Sverige under någon del av bidragsåret och under större delen av samma år inte bott tillsammans med baraets andra förälder. Med bidragsår förstås det kalenderår som bidraget avser.
Särskilt bidrag lämnas även till en ensamstående förälder som den 15Juni 1993 haft hemmavarande barn under 18 år, om föräldern varit bosatt i Sverige under någon del av tiden den 1 Januari - den 30Juni 1993 och under större delen av samma tid inte bott tillsammans med barnets andra förälder.
Med bara avses även styvbara Med ensamstående förälder avses och fosterbara. den som under större delen av
bidragsåret varit ogift, änkling, änka, frånskild eller under be-tärdcetid levt åtskild från andra maken. Med bara avses även styvbara och fosterbara.
2§
Bidrag lämnas med 1 800 kronor för vartdera av bidragsåren 1991 och 1992 samt med 900 kronor för tiden den 1 Januari - den 30 Juni 1993.
Bidrag lämnas med 1 800 kronor för vartdera av bidragsåren 1991, 1992 och 1993.
4§
Ansökan om bidrag görs skriftligen hos försäkringskassan. En ansökan skall ha kommit in till försäkringskassan
1. senast den 15 juni 1992 om den avser bidragsåret 1991,
2. senast den 1 februari 1993 om den avser bidragsåret 1992,
3. senast den 30 september 1993 om den avser tiden den 1 januari -den 30Juni 1993.
Ansökan om bidrag görs skriftligen hos försäkringslcassan. En ansökan skall ha kommit in till försäkringskassan
1. senast den 15 juni 1992 om den avser bidragsåret 1991,
2. senast den I februari 1993 om den avser bidragsåret 1992,
3. senast den 1 februari 1994 om den avser bidragsåret 1993.
Nuvarande lydebe Föreslagen lydebe Prop. 1992/93:63
Om en ansökan har kommit in för sent, skall försäkringskassan avvisa den. En ansökan skall dock inte avvisas om den har kommit in i räft tid till Riksförsäkringsverket eller till en annan försäkringskassa än den som skall pröva ansökan.
Ansökan skall innehålla de uppgifter som behövs for att bedöma sökandens rätt till bidrag samt ea av sökanden på heder och samvete avgiven förklaring att de länmade uppgifteraa är riktiga.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 1993.
Socialdepartementet Prop. 1992/93:63
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 15 oktober 1992
Närvarande: statsministern Bildt, ordförande, och statsråden B. Westerberg, Johansson, Laurén, Hörnlund, Olsson, Thurdin, Hellsvik, Wibble, Björck, Davidson, Könberg, Odell, Lundgren, Unckel, Ask
Föredragande: statsrådet B. Westerberg
Proposition om ändrade bestämmelser i fråga om bostadsbidrag för år 1993, m.m.
1 Inledning
Genom beslut den 16 januari 1992 utfärdade regeringen direktiv till en särskild utredare för aft förbereda en överföring av bostadsbidragens administration från kommunerna till försäkringskassorna och föreslå vissa regeländringar i bostadsbidragssystemet.
Av direktiven framgår att det i samband med aft administrationen förs över till försäkringskassoraa kan finnas behov av att göra regelförändringar som syftar till aft förenkla administrationen, men som samtidigt ger största möjliga tillförlidighet när det gäller bidragen. En av de frågor utredaren därför hade att undersöka var möjligheten att gå över till att pröva bidragen mot aktuell inkomst och att skapa ett system för rullande prövning av bidrag för att undvika en ärendeanhopning vid årsskiften.
Utredaren har redovisat sitt uppdrag genom betänkandet (SOU 1992:89) Bostadsbidrag, enklare, rättvisare, billigare. Betänkandet remissbehandlas för närvarande.
Förslag till nya regler för beräkning av samhällsstöd till ensamstående föräldrar med bam har före sommaren presenterats i departementspromemorian (Ds 1992:53) Ensamförälderstöd. De föreslagna förändringarna innebär att sambandet mellan underhållsbidraget och samhällsstödet, dvs. utfyllnadsbidraget inom bidragsförskottet, slopas. En behovs-prövning görs av samhällsstödet och deima prövning sker samordnat med behovsprövningen av bostadsbidragen. Promemorian har varit ute på remiss.
I awaktan på resultatet av pågående utredningsarbete om bostadsbidragens administration och ett nytt ensamförälderstöd har riksdagen tidigare beslutat (prop. 1991/92:150 bil. 1:3, bet. 1991/92:BoU25, rskr. 1991/92:344) att bidrag enligt lagen (1988:786) om bostadsbidrag tills vidare endast skall lämnas för första halvåret 1993. Bestämmelser om detta finns i lagen (1992:654) med särskilda bestämmelser om bostadsbidrag för år 1993.
Riksdagen har vidare beslutat (prop. 1991/92:81, bet. 1991/92: SoU 14, rskr. 1991/92:171) att rasamstårade föräldrar med hemmavarande bara som kompensation för den slopade skattereduktionoi skall få ett särskilt bidrag avseende åren 1991 -1993. För iiea 1991 och 1992 är bidraget 1 800 kronor om året, och för år 1993 är bidraget bestämt till 900 kronor för tiden den 1 januari - den 30 juni. Bestämmelserna om det särskilda bidraget finns i lagen (1992:148) om särskilt bidrag till ensamstående med bara.
2 Överföring av bostadsbidragens administration till försäkringskassorna
Mitt förslag: Principbeslut fattits om aft bostadsbidragens administration förs över från kommuneraa till försäkringskassoraa den 1 januari 1994.
Skälen för mitt förslag: Utredningen om bostadsbidragens administration har visat att handläggningen kommer att förändras på flera sätt när ansvaret förs över till försäkringskassoraa. Handläggningi kominer att ske i en organisatorisk miljö där också andra bidrag handläggs inom samma arbetsenhet och av samma personal. Detta ger stora fördelar i fråga om resursutnyttjande, tillgång till uppgifter och säkerhet i prövning och kontroll. Ett gemensamt ADB-stöd iimebär likformighet i uppgiftshanteringen och ger grunden för ett heltäckande uppföljningssystem. Utbetalningen av bostadsbidrag kan på olika sätt förenklas.
Utredaren beräknar att dessa förändringar tillsammans med de administrativa effekteraa av ändrade regler minskar kostnaderaa med ca 30 %. De regeländringar som föreslås innebär främst att inkomstprövningen av bostadsbidragen i allt väsentligt grundas på en beräknad, aktuell inkomst i stället för som nu på en inkomst som hämtas från den senaste taxeringen. Vidare föreslår utredaren att ett system med rallande prövning av bidrag utan årligt ansökningsförfarande införs.
Den utgångspunkt som angavs i direktiven är att bostadsbidragens administration bör föras över från kommuneraa till försäkringskassoraa den 1 juli 1993 och aft samtidigt nya bidragsregler bör införas. Enligt min bedömning skulle denna tidsplan innebära en alltför kort förberedelsetid för en så omfattande förändring som en sådan administrationsöver-föring iimebär.
Om det nya systemet skulle gälla från den 1 juli skulle det krävas fullständiga ansökningar från samtliga bidragstagare under våren. Handläggningen av ansökningaraa och beslutsfattandet skulle medföra en mycket stor arbetsbelastning på försäkringskassoraa. Risk finns aft kvaliteten på besluten om bidrag skulle bli lidande av ett alltför snabbt införande av ett nytt system. Genom att flytta fram genomförandetidpunk-
ten till d«i 1 januari 1994 skapas utrymme för sitt fatta beslut som ger konekta bidrag.
Såväl kommunerna som försäkringskassoma behöver tid för aft förbereda en administrationsförändring. Enligt min bedömning är eft års framförhållning nödvändig inte minst med tanke på den personal som nu finns i kommunerna. Jag förordar att principteslut redan nu fiutas om att ansvaret för bostadsbidragens administration på lokal nivå förs över från kommunerna till försäkringskassorna den 1 januari 1994. Nya regler för bostadsbidragsgivningen bör införas samtidigt som administrationen ändras. Jag avser att föreslå regeringen att i februari 1993 förelägga riksdagi en proposition i ämnet. I samband därmed kommer jag också att redovisa hur överföringen av ansvaret från kommuneraa till försäkringskassorna skall gå till och lämna förslag till ansvarsfördelning på central nivå.
Prop. 1992/93:63
3 Regler för bostadsbidrag år 1993
Mitt förslag: Bestämmelserna i lagen (1992:654) med särskilda bestämmelser om bostadsbidrag för år 1993 föreslås gälla för hela år 1993.
Skälen för mitt IFörsllsig: I konqiletteringspropositionen 1991/92:150 bil. 1:3 s. 4 föreslog regeringen att regler för bosttidsbidrag till bara-familjer och hushåll utan bara för år 1993 tills vidare endast lämnas för månaderaa januari - juni och att bidrag under denna tid lämnas enligt i princip samma regler som under år 1992. För att lindra effekterna av bostadskostnadsökningar föreslogs dock att bostadskostnadsgränseraa för barafamiljer skulle höjas. Regeringen utgick därvid från att nya regler för bidragsgivningen skulle kunna införas fr.o.m. den 1 juli 1993. Förslaget lades i awaktan på resultatet av pågående utredningsarbete.
Mot bakgrund av vad jag tidigare förordat beträffande tidpunkten för en överföring av bostadsbidragens administration till försäkringskassoraa samt anfört om nya regler för bostadsbidragsgivningen förordar jag att tidsbegränsningen i lagen (1992:654) med särskilda bestämmelser om bostadsbidrag för år 1993 tas bort och att lagen således kommer att gälla för bostadsbidrag under hela år 1993.
De särskilda bestämmelseraa innebär bl.a. att de bostadsbidrag som lämnas såväl under år 1992 som under år 1993 kommer att grundas på den sammanräknade inkomsten enligt 1991 års taxering till statlig inkomstskatt. Som jag framhöll i kompletteringspropositionen kan ett hushåll därmed förlora rätten till bostadsbidrag eller få ett lägre bidrag till följd av att samma realisationsvinst påverkar bidraget under två på varandra följande år. Jag anförde att detta är en orimlig effekt och att det därför borde finnas en möjlighet att bortse från realisationsvinst från en försäljning av bostad när bostadsbidrag fastställs under de sex första
månadema år 1993. Enligt vad jag har erfarit skiisUe em sådcm regel drabba orättvist. Möjlighetoi aft bortse från esa irealisoMoiiisvisist vid fastställande av bostadsbidrag för år 1993 bör därl oves dia liypsr av realisationsvinster som är av tillfällig natur. Det h&n ankomma Boverket att meddela erforderliga föreskrifter.
Prop. 1992/93:63
4 Statsbidrag till kommunema för 1993 års bostadsbidrag
Mitt förslag: Metoden för att återföra det belopp som avsatts för ett förstatligande av bostadsbidragen bör vara att kommunen för bostadsbidrag som avser bidragsåret 1993 får statsbidrag med 100 % av sina kostnader.
En avräkning kommer att ske i efterhand så att statens sammantagna kostnader inte blir högre än vad de skulle ha blivit med nu gällande statsbidragsregler.
Skälen för mitt förslag: Under förra riksmötet beslutade riksdagen om eft nytt statUgt utjänmingsbidrag till kommunema (prop. 1991/92:150 del II, bet. 1991/92:FiU29, rskr. 1991/92:345). Härvid föratsattes bl.a. att systemet för bostadsbidrag skulle föras över till stadigt huvudmannaskap fr.o.m. den 1 januari 1993. För att ekonomiskt reglera denna förändring minskades den totala statsbidragsramen för år 1993 med ett belopp som motsvarade kommunernas nettokostnader för bostadsbidragen för detta år, eftersom kommunerna skulle lyftas av dessa kostnader. Beloppet uppgick till 2 285 miljoner kronor.
Enligt gällande regler för statsbidrag lämnar staten bidrag till kommuneraa motsvarande 50 % av kostnaderna för bostadsbidragen. Statsbidraget betalas ut kalenderårsvis i efterskott.
Ett förstatligande av bostadsbidragen bedöms inte kunna ske under år 1993. Till följd av den reglering som jag redovisat ovan måste regleraa för statsbidrag till kommunerna kompletteras för år 1993. Det belopp som har lyfts av kommuneraa svarar mot ett års beräknade nettokostnader för bostadsbidrag. Beloppet bör återföras till kommunema. Jag föreslår att metoden för detta bör vara att kommunerna för år 1993 fär statsbidrag med 100 % av kostnadema för sådana bostadsbidrag som nu berättigar till statebidrag. En bestämmelse med denna innebörd bör tas in i lagen (1992:654) med särskilda bestämmelser om bostadsbidrag för år 1993.
Avsikten är att med den ovan nämnda metodi återföra beloppet 2 285 miljoner kronor till kommunema. Om de totala kostnaderaa för bostadsbidragen år 1993 avviker från vad som beräknate bör skillnaden regleras mellan staten och kommuneraa som kollektiv under år 1994. Den sammantagna effekten för staten respektive kommuneraa år 1993
bör bli neutral i förhållande till vad som skulle blivit fallet med nuvarande regler. Statens sammantagna kostnader bör således inte bli högre än vad de skulle ha blivit med nu gällande statebidragsregler.
Statebidraget till kommunerna för bidragsåret 1993 bör kunna betalas ut halvårsvis. Utbetalningen av statebidraget för föraU halvåret bör kunna ske i augusti 1993 och för andra halvåret i februari 1994. Ansökan om statebidrag skall lämnas in till länsbostadsnänmden och utbetalningen av bidraget skötas av Boverket. Det bör ankomma på Boverket att utfärda erforderliga föreskrifter.
Prop. 1992/93:63
5 Bidrag till ensamstående föräldrar för år 1993
Mitt förslag: Särskilt bidrag till ensamstaende föräldrar med hemmavarande bara lämnas med 1 800 kronor för år 1993.
Skälen Rir mitt förslag: I prop. 1991/92:81 aviserades aft eft nyft samhällsstöd till ensamföräldraraa borde kunna tillämpas fr.o.m. den 1 juli 1993. Stödet avsågs då bli samordnat med bostadsbidraget och avlösa bidraget enligt lagen (1992:148) om särskilt bidrag till ensamstående med bara. Det särskilda bidraget har enligt lagen bestämte till 900 kronor för tiden den 1 januari - den 30 juni 1993.
Förslaget till ensamförälderstöd som lämnate i departementspromemorian (Ds 1992:53) bereds för närvarande med beaktande av inkonma remissvar. Frågan om hur samhällsstödet till ensamföräldraraa skall utformas är komplex och fordrar ytterligare överväganden innan ett slutligt ställningstagande kan göras. Med hänsyn härtill och till mitt förslag att de särskilda bestämmelsema om bostadsbidrag föreslås gälla för hela är 1993, föreslår jag att också det särskilda bidraget till ensamföräldrarna lämnas för hela år 1993 med 1 800 kronor. Bestämmelserna i lagen (1992:148) om särskilt bidrag till ensamstående med bara ändras i överensstämmelse med mitt förslag.
I samband med ändringen görs ett förtydligande i lagtexten. I prop. 1991/92:81 angavs att med ensamstående menas den som är ogift, änkling, änka eller frånskild (s. 10). I några fall har det förekommit tveksamheter om termen ensamstaende innefattar också dem som under bidragsåret levt åtskilda utan att deras äktenskap varit upplöst. För att undvika sådana tveksamheter och förenkla lagens tillämpning, bör i lagtexten anges att med ensamstaende avses den som under större delen av bidragsåret varit ogift, änkling, änka, frånskild eller under betänketid levt åtskild från andra maken.
6 Upprättade lagförslag Prop. 1992/93:63
I enlighet med vad jag nu har anfört har det inom Socialdqwrtementet upprättate föralag till
1. lag om ändring i lagen (1992:654) med särskilda bestiimmelser om bostadsbidrag för år 1993
2. lag om ändring i lagen (1992:148) om särskilt bidrag till msamstå-ende med bara.
7 Hemställan
Jag hemställer att regeringen föreslår riksdagen dels att anta förslagen till
1. lag om ändring i lagen (1992:654) med särskilda bestämmelser om bostadsbidrag för år 1993
2. lag om ändring i lagen (1992:148) om särskilt bidrag till ensamstående med bam,
dels att godkänna vad jag har anfört om att bostadsbidragens administration förs över från kommuneraa till försäkringskassoraa den 1 januari 1994.
8 Beslut
Regeringen ansluter sig till föredragandens överväganden och beslutar att genom proposition föreslå riksdagen att anta de förslag som föredraganden har lagt fram.
11
Innehållsförteckning Prop. 1992/93:63
Proposition........................................................... 1
Propositionens huvudsakliga innehåll ................... 1
Propositionms lagförslag....................................... 2
Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den
15 oktober 1992................................................... 6
1 Inledning .................................................... 6
2 Överföring av bostadsbidragens administration till försäkringskassorna .................................................................... 7
3 Regler för bostadsbidrag år 1993..................... 8
4 Statebidrag till kommuneraa för 1993 års bostadsbidrag 9
5 Bidrag till ensamstående föräldrar för år 1993 10
6 Upprättade lagförslag................................... 11
7 Hemställan ............................................... 11
8 Beslut ...................................................... 11
gotab 42094, Stockholm 1992 12