Ändring av bilagorna IV, VIII, XIII, XIV och XV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 vad gäller förteckningarna över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka sändningar av vissa djur och produkter av animaliskt ursprung får föras in till unionen och om rättelse av bilaga XIV till den genomförandeförordningen vad gäller förteckningen över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka sändningar av färskt kött från fjäderfä och fjädervilt får föras in till unionen
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 av den 9 mars 2016 om överförbara djursjukdomar och om ändring och upphävande av vissa akter med avseende på djurhälsa (djurhälsolag), särskilt artiklarna 230.1, 232.1 och 232.3, och
(1) I förordning (EU) 2016/429 fastställs bland annat djurhälsokrav för införsel till unionen av sändningar av djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung. Ett av dessa djurhälsokrav är att dessa sändningar ska komma från ett tredjeland eller territorium, eller en zon eller anläggningskrets däri, som är upptagen på en förteckning i enlighet med artikel 230.1 i den förordningen.
(2) Genom kommissionens delegerade förordning (EU) 2020/692 kompletteras förordning (EU) 2016/429 vad gäller djurhälsokrav för införsel till unionen av sändningar av vissa arter och kategorier av djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung från tredjeländer eller territorier, eller zoner eller anläggningskretsar däri. I delegerad förordning (EU) 2020/692 föreskrivs att sändningar av djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung som omfattas av den delegerade förordningen endast får föras in till unionen om de kommer från ett tredjeland eller territorium, eller en zon eller anläggningskrets däri, som förtecknas för de specifika arterna och kategorierna av djur, det specifika avelsmaterialet och de specifika produkterna av animaliskt ursprung.
(3) I kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/404 fastställs förteckningar över tredjeländer eller territorier, eller zoner eller anläggningskretsar däri, från vilka sändningar av de arter och kategorier av djur, det avelsmaterial och de produkter av animaliskt ursprung som omfattas av delegerad förordning (EU) 2020/692 får föras in till unionen. Förteckningarna och vissa allmänna bestämmelser avseende förteckningarna anges i bilagorna I–XXII till den genomförandeförordningen.
(4) I bilaga IV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 fastställs en förteckning över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka sändningar av hästdjur får föras in till unionen. Sydafrika förtecknas i den bilagan, tillhör sanitärgrupp F och är regionaliserat som zon ZA-1, som är begränsad till storstadsområdet Kapstaden. Införsel till unionen av sändningar av registrerade hästar från denna zon har tillfälligt stoppats sedan den 3 maj 2011.
(5) Kommissionen genomförde en revision i Sydafrika i oktober 2022 för att utvärdera djurhälsokontrollerna i samband med införsel till unionen av sändningar av registrerade hästdjur, särskilt djurhälsogarantierna med avseende på afrikansk hästpest. Resultatet av denna revision visade att Sydafrika under de senaste åren har gjort betydande framsteg för att förbättra övervakningen och bekämpningen av afrikansk hästpest inom det kontrollerade området. Vissa brister konstaterades dock också. Sydafrika har lagt fram en handlingsplan för att följa rekommendationerna i revisionsrapporten och lämnat tilläggsgarantier med avseende på övervakning och bekämpning av afrikansk hästpest vid införsel till unionen av sändningar av registrerade hästar.
(6) Mot bakgrund av dessa garantier som Sydafrika lämnat bör införsel till unionen av sändningar av registrerade hästar från zon ZA-1 återigen tillåtas på särskilda villkor vad gäller ytterligare riskreducerande åtgärder med avseende på afrikansk hästpest. Därför bör man för zon ZA-1 i Sydafrika införa det särskilda villkoret AHS-ZA i kolumn 6 i tabellen i del 1 i bilaga IV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 och ett första datum i kolumn 9 i den tabellen. Dessutom bör en beskrivning av det särskilda villkoret AHS-ZA fastställas i del 3 i bilaga IV till genomförandeförordning (EU) 2021/404.
(7) Genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/351 ändrades bilaga II till kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/403 genom att stryka förlagan till djurhälsointyg och förlagan till försäkran för transitering genom unionen av sändningar av hästdjur som inte är avsedda för slakt (förlaga EQUI-TRANSIT-X) samt förlagan till djurhälsointyg och förlagan till försäkran för transitering genom unionen av sändningar av hästdjur avsedda för slakt (förlaga EQUI-TRANSIT-Y), eftersom det inte fastställs några särskilda krav för transitering genom unionen av hästdjur i delegerad förordning (EU) 2020/692. Genom genomförandeförordning (EU) 2024/351 ändrades även förlagan till djurhälsointyg och förlagan till försäkran för återinförsel till unionen av sändningar av registrerade hästar för kapplöpningar efter tillfällig export i högst 90 dagar för deltagande i särskilda kapplöpningar (förlaga EQUI-RE-ENTRY-90-RACE) genom att lägga till Bahrain Turf Series och Saudi Cup. Därför bör hänvisningarna till EQUI-TRANSIT-X och EQUI-TRANSIT-Y strykas i kolumn 5 i tabellen i del 1 i bilaga IV till genomförandeförordning (EU) 2021/404, medan hänvisningarna till EQUI-RE-ENTRY-90-RACE bör uppdateras och kvarstå i kolumn 5 i den tabellen för Australien, Bahrain, Förenade Arabemiraten, Förenta staterna, Hongkong, Japan, Kanada, Qatar, Saudiarabien och Singapore, eftersom förlagan EQUI-RE-ENTRY-90-RACE endast omfattar särskilda kapplöpningar i dessa tredjeländer.
(8) I bilaga VIII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 fastställs en förteckning över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka sändningar av hundar, katter och illrar får föras in till unionen och de särskilda villkor som sådana sändningar ska uppfylla för att få föras in till unionen.
(9) De kontroller som medlemsstaternas behöriga myndigheter under de senaste åren utfört vid gränskontrollstationer har visat på upprepad bristande efterlevnad av vissa unionskrav när det gäller sändningar av hundar, katter och illrar som förs in till unionen från Belarus och Ryssland, i synnerhet när det rör sig om rabiesförebyggande åtgärder och intygande av dessa. Till följd av denna bristande efterlevnad uppdaterades genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/1130 förteckningen över de territorier och tredjeländer i del 2 i bilaga II till kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 577/2013 från vilka hundar, katter och illrar får föras in till unionen utan en titrering av rabiesantikroppar, i syfte att stryka posterna för Belarus och Ryssland från den förteckningen.
(10) För att ta hänsyn till artikel 76 i delegerad förordning (EU) 2020/692 och för att unionslagstiftningen ska bli tydlig är det nödvändigt att återspegla de senaste uppdateringarna av förteckningen i del 2 i bilaga II till genomförandeförordning (EU) nr 577/2013 vad gäller posterna för Belarus och Ryssland genom att i kolumn 5 i tabellen i del 1 i bilaga VIII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 ange det särskilda villkoret att hundar, katter och illrar måste ha genomgått en giltig titrering av rabiesantikroppar innan de förs in till unionen från Belarus och Ryssland. Dessa ändringar av del 1 i bilaga VIII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 bör tillämpas från och med den 16 september 2024 eftersom det är den dag då genomförandeförordning (EU) 2024/1130 börjar tillämpas.
(11) I bilaga XIII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 fastställs en förteckning över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka sändningar av färskt kött från hov- och klövdjur får föras in till unionen. Vissa delstater i Brasilien förtecknas i den bilagan som godkända för införsel till unionen av sändningar av färskt kött från nötkreatur.
(12) Brasilien har underrättat kommissionen om att vissa av de delstater i Brasilien som för närvarande förtecknas för införsel till unionen av färskt kött från nötkreatur med det särskilda villkoret Kontrollerat vaccinationsprogram i kolumn 5 i tabellen i del 1 i bilaga XIII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 har upphört att vaccinera de berörda djuren mot mul- och klövsjuka på grund av den gynnsamma epidemiologiska situationen vad gäller denna sjukdom, och att dessa delstater har erkänts internationellt som fria från mul- och klövsjuka utan vaccinering, i enlighet med WOAH:s förfarande för officiellt erkännande av sjukdomsstatus.
(13) Efter en revision som kommissionen genomförde i Brasilien den 10–27 oktober 2023 för att utvärdera systemet för djurhälsokontroller, särskilt när det gäller mul- och klövsjuka, och efter ytterligare utbyten med det tredjelandet, har vissa delstater i Brasilien som upphört med vaccinering och som av WOAH erkänts som fria från mul- och klövsjuka utan vaccinering uppfyllt de villkor i unionsrätten för införsel till unionen av sändningar av färskt kött från nötkreatur som gäller för ett tredjeland eller territorium, eller en zon däri, där vaccination mot mul- och klövsjuka inte utförs. Det särskilda villkoret Kontrollerat vaccinationsprogram som anges i kolumn 5 i tabellen i del 1 i bilaga XIII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 bör därför ersättas med det särskilda villkoret Ingen vaccination utförd för de delstater som förtecknas där.
(14) Dessutom bör beskrivningen av det särskilda villkoret Kontrollerat vaccinationsprogram i del 3 i bilaga XIII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 förtydligas ytterligare genom att hänvisa till situationer där den behöriga myndigheten i ett tredjeland eller territorium, eller en zon däri, har upphört att vaccinera djur mot mul- och klövsjuka på grund av en gynnsam epidemiologisk situation vad gäller den sjukdomen.
(15) Slutligen bör beskrivningen av det särskilda villkoret Ingen vaccination utförd i del 3 i bilaga XIII till genomförandeförordning (EU) 2021/404 förtydligas ytterligare genom att stryka hänvisningen till regelbunden serologisk övervakning, eftersom den behöriga myndigheten i ett tredjeland eller territorium också kan använda andra övervakningsmetoder för att påvisa frånvaro av mul- och klövsjukevirus.
(16) I del 1 avsnitt B i bilaga XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 fastställs en förteckning över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka sändningar av färskt kött från fjäderfä och fjädervilt får föras in till unionen.
(17) Moldavien har ansökt hos kommissionen om att få föra in sändningar av färskt kött från fjäderfä till unionen och har lämnat garantier vad gäller efterlevnaden av kraven för anmälan och rapportering av de förtecknade sjukdomar som anges i bilaga I till delegerad förordning (EU) 2020/692 och som är relevanta för färskt kött från fjäderfä, och garantier vad gäller efterlevnaden av tillämpliga djurhälsokrav i unionen eller lika stränga krav. I november 2023 genomförde kommissionen en revision i Moldavien för att utvärdera tillämpningen av åtgärder för sjukdomsbekämpning i samband med export av färskt kött från fjäderfä till unionen. Resultaten av denna revision visade att Moldavien har gjort betydande framsteg när det gäller att följa de tidigare rekommendationerna. Den behöriga myndigheten i Moldavien har också lagt fram en tillfredsställande handlingsplan för rekommendationerna i revisionsrapporten.
(18) Sedan den 29 december 2023 har Moldavien dock underrättat kommissionen om flera utbrott av högpatogen aviär influensa (HPAI) hos fjäderfä. Efter dessa utbrott har Moldavien upprättat restriktionszoner på minst 10 km kring de berörda anläggningarna och genomfört utslaktning för att bekämpa HPAI och begränsa sjukdomens spridning.
(19) Moldavien har även lämnat information till kommissionen om den epidemiologiska situationen på landets territorium och om de åtgärder som vidtagits för att förhindra ytterligare spridning av HPAI. På grundval av kommissionens utvärdering och för att skydda djurhälsostatusen i unionen bör införsel till unionen av sändningar av färskt kött från fjäderfä tillåtas från hela Moldaviens territorium, utom från de distrikt som drabbats av de senaste utbrotten av HPAI. Eftersom regionalisering tillämpas i det tredjelandet bör zonen MD-1 därför förtecknas i kolumn 2 i tabellen i del 1 avsnitt B i bilaga XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404, och en post för Moldavien med en beskrivning av den zonen bör införas i tabellen i del 2 i den bilagan.
(20) I bilaga XV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 fastställs en förteckning över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka sändningar av köttprodukter från hov- och klövdjur, fjäderfä och fjädervilt får föras in till unionen. Montenegro förtecknas i den bilagan för köttprodukter från svin, antingen hållna eller vilda, som genomgått den särskilda riskreducerande behandlingen D i enlighet med bilaga XXVI till delegerad förordning (EU) 2020/692.
(21) I januari 2024 underrättade Montenegro kommissionen om en första förekomst hos vildsvin av afrikansk svinpest, som är en smittsam virussjukdom som drabbar hållna och vilda svin. Med beaktande av den nya epidemiologiska situationen vad gäller afrikansk svinpest i Montenegro och med tanke på att den minimitemperatur på 70 °C som fastställts för den riskreducerande behandlingen D inte är effektiv för att inaktivera virus av afrikansk svinpest, bör den strängare riskreducerande behandlingen C anges för Montenegro vid införsel till unionen av sändningar av köttprodukter från hållna svin från det tredjelandet. När det gäller Montenegro bör användningen av den riskreducerande behandlingen D dessutom begränsas till behandling av rå skinka som inbegriper naturlig jäsning och lagring i minst nio månader och som ger vissa egenskaper, i enlighet med beskrivningen av behandling D i bilaga XXVI till delegerad förordning (EU) 2020/692.
(22) På grund av en högre risk för överföring av sjukdomar genom köttprodukter från vilda svin bör också införsel till unionen av sändningar av sådana köttprodukter från vilda svin, med undantag för tamsvin, från Montenegro tillfälligt stoppas. Posten för detta tredjeland i del 1 avsnitt A i bilaga XV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 bör därför ändras.
(23) Bilagorna IV, VIII, XIII, XIV och XV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 bör därför ändras i enlighet med detta.
(24) I bilaga XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 fastställs en förteckning över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka sändningar av färskt kött från fjäderfä och fjädervilt får föras in till unionen. De felaktiga hänvisningarna till kolumnerna för särskilda villkor och för djurhälsogarantier i tabellen i del 1 avsnitt B i den bilagan bör rättas i rubrikerna till delarna 3 och 4 i den bilagan.
(25) Bilaga XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 bör därför rättas i enlighet med detta.
(26) De åtgärder som föreskrivs i den här förordningen är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1 – Ändringar av genomförandeförordning (EU) 2021/404
Bilagorna IV, VIII, XIII, XIV och XV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 ska ändras i enlighet med del A i bilagan till den här förordningen.
Artikel 2 – Rättelser av genomförandeförordning (EU) 2021/404
Bilaga XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 ska rättas i enlighet med del B i bilagan till den här förordningen.
Artikel 3 – Ikraftträdande och tillämpning
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Punkt 2 a och b i del A i bilagan ska tillämpas från och med den 16 september 2024.
1 EUT L 84, 31.3.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/429/oj.
2 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2020/692 av den 30 januari 2020 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 vad gäller bestämmelser för införsel till unionen samt förflyttning och hantering efter införsel av sändningar av vissa djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung (EUT L 174, 3.6.2020, s. 379, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/692/oj).
3 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/404 av den 24 mars 2021 om fastställande av förteckningar över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka djur, avelsmaterial och produkter av animaliskt ursprung får föras in till unionen i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/429 (EUT L 114, 31.3.2021, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/404/oj).
4 GD(SANTE) 2022–7514 ( https://ec.europa.eu/food/audits-analysis/audit-report/details/4650).
5 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/351 av den 17 januari 2024 om ändring av genomförandeförordning (EU) 2021/403 vad gäller förlagor till djurhälsointyg, förlagor till kombinerade djurhälsointyg/officiella intyg, förlagor till försäkran och förlagor till officiell försäkran för införsel till unionen av sändningar av vissa kategorier av landlevande djur och avelsmaterial från dessa djur ( EUT L, 2024/351, 9.2.2024, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/351/oj).
6 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/403 av den 24 mars 2021 om fastställande av tillämpningsföreskrifter för Europaparlamentets och rådets förordningar (EU) 2016/429 och (EU) 2017/625 vad gäller förlagor till djurhälsointyg och förlagor till kombinerade djurhälsointyg/officiella intyg för införsel till unionen och förflyttning mellan medlemsstaterna av sändningar av vissa kategorier av landlevande djur och avelsmaterial från dessa djur samt officiellt intygande avseende sådana intyg, och om upphävande av beslut 2010/470/EU (EUT L 113, 31.3.2021, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/403/oj).
7 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/1130 av den 19 april 2024 om ändring av genomförandeförordning (EU) nr 577/2013 om förlagan till identitetshandlingar för förflyttning av hundar, katter och illrar utan kommersiellt syfte, om fastställande av förteckningar över territorier och tredjeländer samt om krav på format, utformning och språk för de förklaringar som visar att vissa villkor som fastställs i Europaparlamentet och rådets förordning (EU) nr 576/2013 uppfyllts ( EUT L, 2024/1130, 26/4/2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1130/oj).
8 Kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 577/2013 av den 28 juni 2013 om förlagan till identitetshandlingar för förflyttning av hundar, katter och illrar utan kommersiellt syfte, om fastställande av förteckningar över territorier och tredjeländer samt om krav på format, utformning och språk för de förklaringar som visar att vissa villkor som fastställs i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 576/2013 uppfyllts (EUT L 178, 28.6.2013, s. 109, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2013/577/2021-01-01).
9 https://www.woah.org/en/disease/foot-and-mouth-disease/#ui-id-2.
10 GD(SANTE) 2023–7917 ( https://ec.europa.eu/food/audits-analysis/audit-report/details/4720).
11 GD(SANTE) 2023–8070.
BILAGA
DEL A
Bilagorna IV, VIII, XIII, XIV och XV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 ska ändras på följande sätt:
1) Bilaga IV ska ändras på följande sätt:
a) Del 1 ska ersättas med följande: DEL 1 Förteckning över tredjeländer, territorier eller zoner däri från vilka sändningar av hästdjur får föras in till unionen, enligt artikel 3.1 c ISO-kod och namn för tredjelandet eller territoriet Zon enligt del 2 Sanitärgrupp Kategori som får föras in till unionen Djurhälsointyg Särskilda villkor enligt del 3 Djurhälsogarantier enligt del 4 Slutdatum Första datum 1 2 3 4 5 6 7 8 9 AE Förenade Arabemiraten AE-0 E Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE AR Argentina AR-0 D Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP AU Australien AU-0 A Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE BA Bosnien och Hercegovina BA-0 B Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP BB Barbados BB-0 D Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP BH Bahrain BH-0 E Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE BM Bermuda BM-0 D Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP BO Bolivia BO-0 D Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP BR Brasilien BR-1 D Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP BY Belarus BY-0 B Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP CA Kanada CA-0 C Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE CH Schweiz CH-0 A I enlighet med det avtal som avses i punkt 7 i bilaga I CL Chile CL-0 D Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP CN Kina CN-1 G Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP CN-2 G Registrerade hästar EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP CN-3 G Registrerade hästar EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP 13.11.2023 15.9.2023 CR Costa Rica CR-1 D Registrerade hästar EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP CU Kuba CU-0 D Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP DZ Algeriet DZ-0 E Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP EG Egypten EG-1 E Registrerade hästar EQUI-X EG-2 E Registrerade hästar EQUI-X FK Falklandsöarna FK-0 A Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP GB Förenade kungariket GB-0 A Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP GG Guernsey GG-0 A Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP GL Grönland GL-0 A Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP HK Hongkong HK-0 G Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE IL Israel IL-0 E Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP IM Isle of Man IM-0 A Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP IS Island IS-0 A Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP JE Jersey JE-0 A Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP JM Jamaica JM-0 D Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP JO Jordanien JO-0 E Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP JP Japan JP-0 G Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE KG Kirgizistan KG-1 B Registrerade hästar EQUI-X KR Sydkorea KR-0 G Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP KW Kuwait KW-0 E Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP 28.11.2019 27.11.2020 LB Libanon LB-0 E Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP MA Marocko MA-0 E Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP ME Montenegro ME-0 B Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP MK Nordmakedonien MK-0 B Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP MO Macao MO-0 G Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP MY Malaysia MY-1 E Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP 7.9.2020 MU Mauritius MU-0 E Registrerade hästar EQUI-X MX Mexiko MX-1 C Registrerade hästar EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP MX-2 C Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP NZ Nya Zeeland NZ-0 A Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP OM Oman OM-0 E Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP PE Peru PE-1 D Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP PM Saint-Pierre-et-Miquelon PM-0 A Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y PY Paraguay PY-0 D Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP QA Qatar QA-0 E Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE RS Serbien RS-0 B Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP RU Ryssland RU-1 B Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP RU-2 B Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP RU-3 B Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP SA Saudiarabien SA-1 E Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE SG Singapore SG-0 G Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE TH Thailand TH-0 E Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP 6.4.2020 TN Tunisien TN-0 E Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP TR Turkiet TR-1 E Registrerade hästar EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP april 2020 27.11.2020 UA Ukraina UA-0 B Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP US Förenta staterna US-0 C Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP, EQUI-RE-ENTRY-90-RACE UY Uruguay UY-0 D Registrerade hästar, registrerade hästdjur, andra hästdjur som inte är avsedda för slakt, hästdjur avsedda för slakt EQUI-X, EQUI-Y, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP ZA Sydafrika ZA-1 F Registrerade hästar EQUI-X AHS-ZA 3.5.2011 20.5.2024
b) Del 3 ska ersättas med följande: DEL 3 De särskilda villkor som anges i kolumn 6 i tabellen i del 1 AHS-ZA 1. Zon ZA-1 är en del av ett kontrollerat område som upprättats av de behöriga myndigheterna i Sydafrika i västra Kapprovinsen. Området omfattar zon ZA-1 som är omgiven av en övervakningszon på minst 50 km och sedan en skyddszon på minst 100 km och är avskilt från resten av landet genom sanitära åtgärder 2. Hästdjur i zon ZA-1 och övervakningszonen får inte vaccineras mot afrikansk hästpest. Vaccination av hästdjur mot afrikansk hästpest i skyddszonen får endast utföras under den period då antalet vektorer är lågt (för att minimera risken för genomreassortering) 3. Vid förflyttningar av hästdjur till zon ZA-1, övervakningszonen och skyddszonen från områden utanför det kontrollerade området ska identifieringen av enskilda hästdjur och registreringen av anläggningar som håller hästdjur kontrolleras, och även vaccinations- och veterinärintyg för att bekräfta att djurhälsokraven vad gäller afrikansk hästpest är uppfyllda för hästdjur avsedda för förflyttning inom och till det kontrollerade området 4. Förekomsten av afrikansk hästpest ska övervakas och åtgärder vidtas för att säkerställa a) omedelbara undersökningar av misstänkta fall av afrikansk hästpest i det kontrollerade området som leder till restriktioner vad gäller förflyttning av hästdjur på smittade anläggningar under minst 40 dagar om ett fall av afrikansk hästpest har bekräftats, b) omedelbar rapportering till Europeiska kommissionen av bekräftade fall av afrikansk hästpest i det kontrollerade området, c) omedelbart tillfälligt förbud mot införsel till unionen av registrerade hästar från zon ZA-1 om ett fall av afrikansk hästpest har bekräftats i det kontrollerade området fram till dess att zonen på nytt godkänns av Europeiska kommissionen.
2) I bilaga VIII ska del 1 ändras på följande sätt:
a) Posten för Belarus ska ersättas med följande: BY Belarus BY-0 Hundar, katter och illrar för kommersiellt syfte CANIS-FELIS-FERRETS Titrering av rabiesantikroppar
b) Posten för Ryssland ska ersättas med följande: RU Ryssland RU-0 Hundar, katter och illrar för kommersiellt syfte CANIS-FELIS-FERRETS Titrering av rabiesantikroppar
3) Bilaga XIII ska ändras på följande sätt:
a) I del 1 ska posten för Brasilien ersättas med följande: BR Brasilien BR-1 Nötkreatur BOV Mognadslagring, pH och urbening Kontrollerat vaccinationsprogram Inga slaktbiprodukter Ytterligare spårbarhet BR-2 Nötkreatur BOV Mognadslagring, pH och urbening Ingen vaccination utförd Inga slaktbiprodukter Ytterligare spårbarhet
b) I del 2 ska posten för Brasilien ersättas med följande: Brasilien BR-1 Delstaterna Minas Gerais, Espírito Santo, Goiás, Mato Grosso Do Sul, São Paulo, Mato Grosso (utom det territorium som ingår i BR-2) BR-2 Delstaterna Santa Catarina, Rio Grande Do Sul och Paraná samt kommunerna Aripuanã, Colniza, Comodoro, Juína, och Rondolândia i delstaten Mato Grosso
c) Del 3 ska ändras på följande sätt:
i) Beskrivningen av det särskilda villkoret Kontrollerat vaccinationsprogram ska ersättas med följande: Kontrollerat vaccinationsprogram Det vaccinationsprogram som genomförs mot mul- och klövsjuka i zonen ska stå under den behöriga myndighetens tillsyn och denna tillsyn ska omfatta kontroll av vaccinationsprogrammets effektivitet genom regelbunden serologisk övervakning som visar att djuren har tillräckligt höga nivåer av antikroppar och att det inte förekommer någon cirkulation av mul- och klövsjukevirus i zonen Om den behöriga myndigheten i tredjelandet eller territoriet stoppar vaccinationen av djur mot mul- och klövsjuka i zonen på grund av en gynnsam situation vad gäller sjukdomen i tredjelandet, territoriet eller zonen, ska den behöriga myndigheten i det tredjelandet eller territoriet garantera att programmet för övervakning av mul- och klövsjuka a) är tillämpligt i den zonen och påvisar frånvaro av mul- och klövsjuka, och b) genomförs och kontrolleras av den behöriga myndigheten.
ii) Beskrivningen av det särskilda villkoret Ingen vaccination utförd ska ersättas med följande: Ingen vaccination utförd Ingen vaccination mot mul- och klövsjuka får utföras i zonen och den behöriga myndigheten i tredjelandet eller territoriet ska garantera att programmet för övervakning av mul- och klövsjuka a) är tillämpligt i den sjukdomsfria zonen och påvisar frånvaro av mul- och klövsjuka, och b) genomförs och kontrolleras av den behöriga myndigheten.
4) Bilaga XIV ska ändras på följande sätt:
a) I del 1 avsnitt B ska följande post för Moldavien föras in mellan posten för Japan och posten för Madagaskar: MD Moldavien MD-1 POU
b) I del 2 ska följande post med beskrivningar av zonerna i Moldavien föras in mellan posten för Israel och posten för Ukraina: MD Moldavien MD-1 Hela landet med undantag för följande distrikt: Briceni, Cahul, Călărași, Cantemir, Comrat, Drochia, Dubăsari, Edineț, Florești, Glodeni, Orhei, Rezina, Rîșcani, Sîngerei, Șoldănești, Soroca, Ștefan Vodă, Strășeni, Taraclia
5) I del 1 avsnitt A i bilaga XV ska posten för Montenegro ersättas med följande: ME Montenegro ME-0 A A C eller D A C eller D D Ej tillåtet D D Ej tillåtet MPNT (**) MPST
DEL B
Bilaga XIV till genomförandeförordning (EU) 2021/404 ska rättas på följande sätt:
1) Rubriken i del 3 ska ersättas med följande: DEL 3 De särskilda villkor som anges i kolumn 4 i tabellen i del 1 avsnitt B.
2) Rubriken i del 4 ska ersättas med följande: DEL 4 De djurhälsogarantier som anges i kolumn 5 i tabellen i del 1 avsnitt B.
1 Endast för rå skinka efter en behandling bestående av naturlig jäsning och lagring i minst nio månader som resulterar i ett Aw-värde på högst 0,93, ett pH-värde på högst 6,0.