Tillämpning av principerna för verifiering av deklarerade inbäddade utsläpp i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/956
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/956 av den 10 maj 2023 om inrättande av en mekanism för koldioxidjustering vid gränsen, särskilt artikel 8.3, och
(1) I förordning (EU) 2023/956 fastställs principer för verifiering av utsläpp som är inbäddade i varor som importeras till unionens tullområde från och med 2026, när utsläppen fastställs på grundval av faktiska värden.
(2) För att, om möjligt, säkerställa likvärdighet och samstämmighet med de förfaranden som är tillämpliga på EU:s utsläppshandelssystem och som fastställs i kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/2067, samtidigt som man beaktar CBAM:s särdrag och minimerar den administrativa bördan, bör vederbörlig hänsyn tas till de relevanta regler som är tillämpliga inom ramen för EU:s utsläppshandelssystem. På grund av CBAM:s särdrag bör kontrollörens beslut att ersätta det fysiska besöket på plats med ett virtuellt besök på plats eller att avstå från besöket på plats inte behöva godkännas av behöriga myndigheter.
(3) I enlighet med förordning (EU) 2023/956 ska kontrollörerna, som en del av verifieringen, genomföra ett fysiskt besök på plats vid anläggningen där relevanta varor produceras. För det första år som verifieras bör det alltid krävas ett fysiskt besök på plats vid anläggningen. När det gäller ett andra år i rad som verifieras får kontrollören, för att minska kostnaderna och den administrativa bördan i samband med ett besök på plats, ersätta det fysiska besöket på plats med ett virtuellt besök på plats eller avstå från besöket på plats om särskilda kriterier är uppfyllda som säkerställer att verifieringens tillförlitlighet inte äventyras. Kontrollören får endast besluta att göra detta om denne har genomfört ett fysiskt besök på plats under det föregående året. Fysiska besök på plats bör göras minst vart annat år. För anläggningar från vilka el importeras till unionens tullområde eller används för produktion av varor bör ytterligare flexibilitet beviljas när det gäller att ersätta det fysiska besöket på plats med ett virtuellt besök på plats på grund av att en sådan verifiering är mindre komplex.
(4) Kontrollören får också ersätta det fysiska besöket på plats med ett virtuellt besök på plats om kontrollören är förhindrad att genomföra ett fysiskt besök på plats på grund av allvarliga, extraordinära och oförutsebara omständigheter. Om de tillämpliga villkoren inte är uppfyllda bör det inte vara möjligt att utföra verifieringen av anläggningen.
(5) Att analysera risken för att rapporterade data kan innehålla felaktigheter och avvikelser som kan vara väsentliga är en viktig del av verifieringsprocessen. Kontrollören bör använda sig av en riskbaserad strategi för att avge ett verifieringsutlåtande som ger rimlig säkerhet att den sammanlagda utsläppsmängden inte är väsentligt felaktig och att rapporten kan verifieras som tillfredsställande.
(6) För att förbereda verifieringen av verksamhetsutövarens utsläppsrapport och för att stödja kontrollörens bedömning av huruvida en felaktighet, en avvikelse eller bristande efterlevnad i väsentlig grad påverkar utsläppsdata eller justeringen för gratis tilldelning, bör lämpliga väsentlighetströsklar fastställas, med beaktande av balansen mellan komplexiteten och nyheten i CBAM-verifieringsuppdraget och beräkningens noggrannhet. Med tanke på CBAM:s särskilda karaktär bör dessa tröskelvärden fastställas på varunivå. Väsentlighetsnivåerna får ses över allt eftersom, med beaktande av de praktiska erfarenheter som gjorts under tillämpningen av denna förordning.
(7) För att underlätta utarbetande, inlämning, läsbarhet och granskning av verifieringsrapporter bör kommissionen utarbeta en enda elektronisk mall som ska användas. Verifieringsrapporten bör innehålla de uppgifter som krävs för inlämning av CBAM-deklarationen i enlighet med artikel 6 i förordning (EU) 2023/956 och granskning av denna i enlighet med artikel 19.2 i den förordningen.
(8) När personuppgifter behandlas i samband med tillämpningen av denna förordning bör Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/679 och, i relevanta fall, Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/1725 tillämpas.
(9) Bestämmelserna i denna förordning rör principer för verifiering som ska tillämpas av kontrollörer som bedriver verksamhet med avseende på växthusgasutsläpp som frigörs från och med den 1 januari 2026. Denna förordning bör därför tillämpas från och med den 1 januari 2026.
(10) Parallellt med tekniska samråd med medlemsstaterna, inbegripet på expertnivå, genomförde Europeiska kommissionen omfattande samråd med berörda parter, inbegripet företrädare för industrin, för att samla in synpunkter i det förberedande arbetet om de regler som fastställs i denna förordning.
(11) Europeiska datatillsynsmannen har hörts i enlighet med artikel 42.1 i förordning (EU) 2018/1725 och avgav ett yttrande den 17 november 2025.
(12) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från CBAM-kommittén.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1 – Definitioner
I denna förordning gäller följande definitioner, utöver de definitioner som fastställs i artikel 1 i kommissionens delegerade förordning (EU) 2025/2551 och i artikel 1 i kommissionens genomförandeförordning (EU) 2025/2547:
1. felaktighet: ett utelämnande, en missvisande uppgift eller ett fel i verksamhetsutövarens rapporterade data, utan hänsyn till osäkerhet i samband med mätinstrument eller laboratorieanalyser.
2. väsentlig felaktighet: en felaktighet som, enskilt eller tillsammans med andra felaktigheter, överskrider väsentlighetsnivån eller som, på grundval av kontrollörens expertbedömning, på grund av sin storlek och art kan inverka på de totala rapporterade utsläppen eller annan relevant information.
3. väsentlighetsnivå: den kvantitativa tröskel eller brytpunkt över vilken kontrollören anser felaktigheter, enskilt eller tillsammans med andra felaktigheter, vara väsentliga.
4. avvikelse: varje handling eller underlåtenhet från verksamhetsutövarens sida som inte uppfyller kraven i övervakningsplanen eller den övervakningsmetod som är tillämplig på den specifika anläggningen, i enlighet med genomförandeförordning (EU) 2025/2547.
5. väsentlig avvikelse: en avvikelse som orsakar en väsentlig felaktighet.
Artikel 2 – Fysiska besök på plats och ersättning med virtuella besök på plats eller undantag
1. Kontrollören får ersätta ett fysiskt besök på plats som avses i avsnitt 2.12 i bilaga II till delegerad förordning (EU) 2025/2551 med ett virtuellt besök på plats om villkoren i artikel 3 eller 4 är uppfyllda.
2. Kontrollören får frångå skyldigheten att genomföra ett fysiskt besök på plats som avses i avsnitt 2.12 i bilaga II till delegerad förordning (EU) 2025/2551 om villkoren i artikel 3 är uppfyllda.
3. Kontrollören ska utan dröjsmål informera verksamhetsutövaren om sitt beslut att ersätta det fysiska besöket på plats med ett virtuellt besök på plats eller att frångå skyldigheten att genomföra ett fysiskt besök på plats.
Artikel 3 – Villkor för ett virtuellt besök på plats eller undantag från skyldigheten att genomföra ett fysiskt besök på plats
1. Kontrollören får besluta att göra ett virtuellt besök på plats eller att frångå skyldigheten att genomföra ett fysiskt besök på plats under förutsättning att samtliga följande villkor är uppfyllda:
a) En kontrollör har gjort ett fysiskt besök på plats under den rapporteringsperiod som närmast föregår den aktuella rapporteringsperioden.
b) Vid undantag från skyldigheten att genomföra ett fysiskt besök på plats, ska en kontrollör ha gjort ett fysiskt besök på plats under två rapporteringsperioder som föregår den aktuella rapporteringsperioden.
c) Kontrollören har tillräcklig kunskap om anläggningens funktion, produktionsprocesserna och övervaknings- och rapporteringssystem, inbegripet verksamhetsutövarens kontrollsystem.
d) Kontrollören anser att arten och graden av komplexitet i anläggningens övervaknings- och rapporteringssystem samt de inneboende riskerna och kontrollriskerna är sådana att de inte kräver ett fysiskt besök på plats.
e) Kontrollören kan på distans erhålla och bedöma all information som krävs för verifieringen, inbegripet om korrekt tillämpning av den metod som beskrivs i övervakningsplanen, om de data som rapporterats i verksamhetsutövarens utsläppsrapport samt om de produktionsprocesser och prekursorer som använts.
f) Beslutet att genomföra ett virtuellt besök på plats eller att avstå från det fysiska besöket på plats grundas på resultaten av riskanalysen, och kontrollören har identifierat och vidtagit nödvändiga åtgärder för att minska verifieringsrisken till en godtagbar nivå för att uppnå rimlig säkerhet om att verksamhetsutövarens utsläppsrapport inte innehåller några väsentliga felaktigheter eller avvikelser.
g) Anläggningen eller dess övervakningsplan har inte genomgått några betydande förändringar sedan det senaste fysiska besöket på plats, inbegripet någon av följande betydande ändringar:
1) Start av nya produktionsprocesser eller nya produktionsvägar eller stängning av produktionsprocesser eller produktionsvägar.
2) Förändringar i den gemensamma produktionsprocessen för prekursorer och komplexa varor enligt definitionen i artikel 4.9 i genomförandeförordning (EU) 2025/2547 om beräkning av inbäddade utsläpp.
3) Förändringar i anläggningens energiförsörjning.
4) Förändringar av tekniska sammankopplingar mellan produktionsprocesser eller produktionsvägar, såsom ytterligare eller borttagna produktionslinjer för överföring av bränslen, material, mätbar värme, rökgaser eller producerade varor.
5) Om faktiska värden används, förändringar som rör prekursorer som produceras vid anläggningen eller tas emot från andra anläggningar.
6) En förändring av övervakningsmetoden (beräkningsbaserad, mätningsbaserad eller annan).
7) Förändringar som kontrollören i samband med den strategiska analysen eller riskanalysen konstaterade kräver betydligt annorlunda verifieringsmetoder än de som tillämpades under den föregående verifieringen, till exempel tillägg av nya bränslen eller material, eller tillägg av nya mätinstrument.
2. Kontrollören får besluta att frångå skyldigheten att genomföra ett fysiskt besök på en anläggning där el produceras under förutsättning att samtliga följande villkor är uppfyllda:
a) El är den enda vara som omfattas av bilaga I till förordning (EU) 2023/956 och som produceras av anläggningen.
b) Anläggningen använder inga material, bränslen eller produktionsprocesser som har potential att släppa ut växthusgaser under normal drift. Följande anläggningar ska inte anses uppfylla detta kriterium:
1) Anläggningar som använder biomassa enligt definitionen i avsnitt 1 punkt 9 i bilaga I till genomförandeförordning (EU) 2025/2547.
2) Anläggningar för avskiljning av koldioxid, inbegripet för geologisk lagring eller för användning av växthusgaser vid produktion av bränslen eller andra material.
3) Anläggningar som överför växthusgaser till andra anläggningar, rörledningar eller transportinfrastruktur för koldioxid enligt definitionen i artikel 3.29 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1735.
c) En kontrollör har genomfört åtminstone ett fysiskt besök på plats under de senaste fem rapporteringsperioder som närmast föregår den aktuella rapporteringsperioden.
d) Villkoren i punkt 1 c–f är uppfyllda.
Artikel 4 – Villkor för virtuellt besök på plats på grund av allvarliga, extraordinära och oförutsebara omständigheter
Kontrollören får besluta att genomföra ett virtuellt besök på plats under förutsättning att följande villkor är uppfyllda:
a) Kontrollören hindras från att genomföra ett fysiskt besök på plats på grund av allvarliga, extraordinära och oförutsebara omständigheter som ligger utanför verksamhetsutövarens kontroll och det går inte att övervinna dessa omständigheter trots att alla rimliga ansträngningar har gjorts.
b) Kontrollörens beslut att genomföra ett virtuellt besök på plats baseras på resultaten av riskanalysen.
c) Kontrollören har identifierat och vidtagit nödvändiga åtgärder för att minska verifieringsrisken till en godtagbar nivå, som med rimlig säkerhet garanterar att verksamhetsutövarens utsläppsrapport inte innehåller några väsentliga felaktigheter.
Artikel 5 – Väsentlighetsnivåer och andra parametrar
1. Vid bedömningen av felaktigheter i rapporterade data för den rapporteringsperiod som är föremål för verifiering ska kontrollören för varje ton av den relevanta vara som identifieras genom sitt nummer i Kombinerade nomenklaturen (KN-nummer) tillämpa följande väsentlighetsnivåer:
a) 5 % av de totala specifika inbäddade utsläppen.
b) 5 % av den totala specifika inbäddade gratistilldelningen.
2. Kontrollören ska också använda en expertbedömning för att avgöra om felaktigheter eller avvikelser, enskilt eller tillsammans med andra felaktigheter eller avvikelser, med hänsyn till deras storlek och art, ska anses vara väsentliga när det gäller
a) felaktigheter, enskilt eller tillsammans med andra felaktigheter, som ligger under väsentlighetsnivån enligt punkt 1,
b) parametrar som inte avses i punkt 1.
Artikel 6 – Verifieringsrapportens format
Verifieringsrapporten ska utarbetas på grundval av en elektronisk mall som tillhandahålls av kommissionen via CBAM-registret.
Den elektroniska mallen ska innehålla åtminstone den information som anges i bilagan till denna förordning.
Artikel 7 – Ikraftträdande och tillämpning
Denna förordning träder i kraft den tredje dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Den ska tillämpas från och med den 1 januari 2026.
1 EUT L 130, 16.5.2023, s. 52, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/956/oj.
2 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/2067 av den 19 december 2018 om verifiering av uppgifter och ackreditering av kontrollörer i enlighet med Europaparlamentets och rådets direktiv 2003/87/EG (EUT L 334, 31.12.2018, s. 94, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/2067/oj).
3 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/679 av den 27 april 2016 om skydd för fysiska personer med avseende på behandling av personuppgifter och om det fria flödet av sådana uppgifter och om upphävande av direktiv 95/46/EG (allmän dataskyddsförordning) (EUT L 119, 4.5.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/679/oj).
4 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2018/1725 av den 23 oktober 2018 om skydd för fysiska personer med avseende på behandling av personuppgifter som utförs av unionens institutioner, organ och byråer och om det fria flödet av sådana uppgifter samt om upphävande av förordning (EG) nr 45/2001 och beslut nr 1247/2002/EG (EUT L 295, 21.11.2018, s. 39, ELI: http://data. europa.eu/eli/reg/2018/1725/oj).
5 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2025/2551 av den 20 november 2025 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/956 genom specificering av villkoren för att bevilja kontrollörer ackreditering, för kontroll och tillsyn av ackrediterade kontrollörer, för återkallande av ackreditering och för ömsesidigt erkännande och inbördes utvärdering av ackrediteringsorgan ( EUT L, 2025/2551, 22.12.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2025/2551/oj).
6 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2025/2547 av den 10 december 2025 om tillämpningsföreskrifter för Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2023/956 vad gäller metoder för beräkning av utsläpp som är inbäddade i varor ( EUT L, 2025/2547, 22.12.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2025/2547/oj).
7 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1735 av den 13 juni 2024 om inrättande av en åtgärdsram för att stärka Europas ekosystem för tillverkning av nettonollteknik och om ändring av förordning (EU) 2018/1724 ( EUT L, 2024/1735, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1735/oj).
BILAGA
1. DATA FÖR ALLMÄN IDENTIFIERING
1.1. Identifiering av verksamhetsutövaren och anläggningen
a) Verksamhetsutövarens namn.
b) Verksamhetsutövarens registrerings- eller verksamhetsnummer.
c) Fullständig adress på engelska.
d) Den anläggning som är föremål för verifiering, identifierad genom följande data:
1) Anläggningens namn.
2) Anläggningens unika identifierare i CBAM-registret.
3) Platsens tillämpliga FN-kod för handels- och transportplatser (UN/LOCODE).
4) Anläggningens fullständiga adress på engelska och geografiska koordinater, uttryckta i longitud och latitud med sex decimaler.
1.2. Identifiering av verifieringsrapporten
a) Unik identifieringskod för verifieringsrapporten.
b) Tillämplig rapporteringsperiod.
1.3. Identifiering av kontrollören
a) Kontrollörens namn.
b) Adress där kontrollören är etablerad.
c) Om kontrollören har lagt ut verifieringsverksamhet på entreprenad, adress(er) till verifieringsteamets kontor.
d) Kontrollörens ackrediteringsnummer.
e) Namn på det nationella ackrediteringsorganet.
f) Namn på det land där det nationella ackrediteringsorganet är etablerat.
g) Ackrediteringens sista giltighetsdag.
h) Ackrediteringsområden som är relevanta för CBAM.
2. INFORMATION OM VERIFIERINGEN
2.1. Verifieringsteam
a) Namn på verifieringsteamets ledare.
b) Namn på CBAM-revisionsledaren och på alla CBAM-revisorer och tekniska experter som ingår i verifieringsteamet.
c) I tillämpliga fall, namn på CBAM-revisionsledaren, CBAM-revisorer och tekniska experter som genomför det fysiska eller virtuella besöket på plats.
2.2. Uppgifter om fysiska och virtuella besök på plats
a) I tillämpliga fall, datum för de fysiska besöken på plats och antal dagar som tillbringats på plats.
b) Datum för det senaste fysiska besöket på plats.
c) I tillämpliga fall, datum och en detaljerad förklaring till skälen för att genomföra ett virtuellt besök på plats.
d) I tillämpliga fall, en detaljerad förklaring av skälen till att frångå skyldigheten att genomföra ett fysiskt besök på plats.
e) I tillämpliga fall, datum och plats för andra besök i samband med verifieringen.
2.3. Grunden för verifieringsarbetet
a) Syftet med verifieringen.
b) Verifieringens omfattning
c) Omfattningen av den ackreditering som krävs för att utföra verifieringen.
d) Datum och versionsnummer för den övervakningsplan som använts för verifieringen.
e) Kriterier som använts för att verifiera verksamhetsutövarens rapport.
f) Tillämpade väsentlighetsnivåer.
2.4. Verifiering av anläggningen och dataverifiering
a) En sammanfattning av anläggningens övervakningsplan, som åtminstone ska innehålla följande information:
1) En förteckning över alla CBAM-produktionsprocesser och CBAM-produktionsvägar som utförs vid anläggningen.
2) Information om hur de tillskrivna direkta och indirekta utsläppen från varje produktionsprocess beräknades.
3) Huruvida några nollräknade bränslen används och hur verksamhetsutövaren påvisar tillämpligheten av nollräkning av bränslena.
4) Huruvida mätbar värme importeras från eller exporteras till andra anläggningar.
5) Huruvida rökgaser produceras och används i anläggningen eller importeras från eller exporteras till andra anläggningar.
6) Huruvida koldioxidavskiljning används.
b) En sammanställning av verifierade data, som består av följande:
1) De totala direkta utsläppen från anläggningen under rapporteringsperioden.
2) Om anläggningen producerar varor som inte förtecknas i bilaga II till förordning (EU) 2023/956, även
a) de indirekta utsläppen från anläggningen under rapporteringsperioden,
b) den metod för att fastställa den specifika indirekta emissionsfaktor och den informationskälla som används,
c) de specifika indirekta inbäddade utsläppen från varje producerad vara.
3) Mängden av varje vara mätt i den funktionella enheten för varje KN-nummer.
4) De specifika direkta inbäddade utsläppen från varje producerad vara.
5) I tillämpliga fall, för el som importeras till unionens tullområde, även
a) en bekräftelse på att kriterierna i avsnitt 5 i bilaga IV till förordning (EU) 2023/956 är uppfyllda för varje godkänd CBAM-deklarant för vilken verksamhetsutövaren har lämnat ett deklarantspecifikt tillägg till verksamhetsutövarens utsläppsrapport och för den mängd el som anges där,
b) en sammanfattning av de bevis som bekräftar att vart och ett av kriterierna i avsnitt 5 i bilaga IV till förordning (EU) 2023/956 är uppfyllda.
6) När det gäller varor som inte förtecknas i bilaga II till förordning (EU) 2023/956, även
a) för indirekta utsläpp, där el produceras inom anläggningen, huruvida elen är
producerad genom kraftvärme,
producerad genom separat produktion,
producerad från fossila eller förnybara källor,
exporterad från en produktionsprocess systemgränser,
b) andelen indirekta utsläpp som fastställs på grundval av faktiska värden i enlighet med artikel 9 i genomförandeförordning (EU) 2025/2547,
c) andelen indirekta utsläpp som fastställs på grundval av standardiserade värden,
d) för den andel indirekta utsläpp som fastställs på grundval av faktiska värden, bekräftelse på att kriterierna för användning av faktiska värden enligt punkt 6 i bilaga IV till förordning (EU) 2023/956 är uppfyllda,
e) de specifika indirekta utsläpp som beräknas i enlighet med artikel 9 i genomförandeförordning (EU) 2025/2547.
7) Den specifika inbäddade gratistilldelningen för varje producerad vara.
8) Bekräftelse av användningen av de tillämpliga CBAM-riktmärkena och de metoder som används för att fastställa den specifika inbäddade gratistilldelningen.
2.5. Dataverifiering för prekursorer
a) Data om varje typ av prekursor som användes av anläggningen och för vilken standardiserade värden användes, med undantag för prekursorer som producerats i produktionsprocessen i enlighet med artikel 4.9 i genomförandeförordning (EU) 2025/2547, dvs. följande:
1) KN-nummer.
2) Varans namn.
3) Ursprungsland, om det är känt, och var prekursorn producerades utanför anläggningen.
4) Tillämpligt standardiserat värde.
b) Data om varje typ av prekursor som användes av anläggningen och för vilken faktiska värden användes, med undantag för prekursorer som producerats i produktionsprocessen i enlighet med artikel 4.9 i genomförandeförordning (EU) 2025/2547, dvs. följande:
1) KN-nummer.
2) Varans namn.
3) Ursprungsland.
4) Rapporteringsperiod och uppgift om huruvida den har fastställts utifrån den standardiserade rapporteringsperioden eller den faktiska produktionstiden.
5) Specifika inbäddade utsläpp (direkta och, i tillämpliga fall, indirekta).
6) Information om verksamhetsutövaren och om ursprungsanläggningen för prekursorn, dvs. följande:
a) Verksamhetsutövarens namn.
b) Anläggningens namn.
c) Anläggningens unika identifierare i CBAM-registret, om den finns tillgänglig.
d) Tillämplig rapporteringsperiod.
7) Information om den kontrollör som verifierat prekursorens faktiska värden, dvs. följande:
a) Kontrollörens namn.
b) Adress där kontrollören är etablerad.
c) Om kontrollören har lagt ut verifieringsverksamhet på entreprenad, adress(er) till kontor från vilka viss verifieringsverksamhet har lagts ut på entreprenad.
d) Namn på och kontaktuppgifter för CBAM-revisionsledaren.
e) Kontrollörens ackrediteringsnummer.
f) Namn på det nationella ackrediteringsorganet.
g) Namn på det land där det nationella ackrediteringsorganet är etablerat.
h) Ackrediteringens sista giltighetsdag.
i) Omfattningen av den ackreditering som krävs för att utföra verifieringen.
j) Huruvida verifieringsutlåtandet med rimlig säkerhet drar slutsatsen att rapporten inte innehåller några väsentliga felaktigheter och väsentliga avvikelser.
k) Datum för utfärdande av verifieringsutlåtandet.
c) Om en anläggning som producerar komplexa varor från en annan anläggning erhåller prekursorer enligt ett visst KN-nummer som producerats under olika rapporteringsperioder, de specifika inbäddade utsläpp (direkta och, i tillämpliga fall, indirekta) som ska användas för den prekursorn i enlighet med artikel 14.1 i genomförandeförordning (EU) 2025/2547.
d) Om produktionsprocessen för en komplex vara använder en typ av prekursor som erhålls från flera anläggningar, de specifika inbäddade (direkta och, i tillämpliga fall, indirekta) utsläpp som ska användas för den prekursorn, beräknade i enlighet med artikel 14 i genomförandeförordning (EU) 2025/2547.
2.6. Verifieringsutlåtande
a) Verifieringsutlåtandet som anger om man med rimlig säkerhet konstaterar att rapporten inte innehåller några väsentliga felaktigheter och väsentliga avvikelser.
b) Information om väsentliga felaktigheter som påträffats och korrigerats.
c) Information om väsentliga avvikelser som påträffats och korrigerats.
d) Information om återstående felaktigheter som inte korrigerades före utfärdandet av verifieringsrapporten och om huruvida felaktigheterna är väsentliga.
e) Information om återstående avvikelser som inte korrigerades före utfärdandet av verifieringsrapporten och om huruvida avvikelserna är väsentliga.
f) Information om återstående bristande efterlevnad som inte korrigerades före utfärdandet av verifieringsrapporten och om huruvida den bristande efterlevnaden är väsentlig.
g) I tillämpliga fall, rekommendationer om förbättring.
h) Datum och underskrift av en bemyndigad person på kontrollörens vägnar, inbegripet dennes namn.