lagen.nu
(EU) 2026/1432

Åtgärder för att förhindra etablering och spridning inom unionens territorium av Meloidogyne graminicola Golden & Birchfield och för att utrota och innesluta den skadegöraren inom vissa avgränsade områden,

Titel
Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2026/1432 av den 3 juli 2026 om åtgärder för att förhindra etablering och spridning inom unionens territorium av Meloidogyne graminicola Golden & Birchfield och för att utrota och innesluta den skadegöraren inom vissa avgränsade områden, samt om upphävande av genomförandeförordning (EU) 2022/1372
CELEX
32026R1432
Datum
2026-07-03
Källa
eur-lex.europa.eu

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/2031 av den 26 oktober 2016 om skyddsåtgärder mot växtskadegörare, ändring av Europaparlamentets och rådets förordningar (EU) nr 228/2013, (EU) nr 652/2014 och (EU) nr 1143/2014 samt om upphävande av rådets direktiv 69/464/EEG, 74/647/EEG, 93/85/EEG, 98/57/EG, 2000/29/EG, 2006/91/EG och 2007/33/EG, särskilt artikel 28.1 dg och 28.2, och

(1) Genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2022/1372 föreskrivs tillfälliga åtgärder för att förhindra introduktion i, förflyttning och spridning samt uppförökning och frisläppning inom unionen av Meloidogyne graminicola Golden & Birchfield (den angivna skadegöraren). Dessa tillfälliga åtgärder gäller till och med den 30 juni 2026.

(2) Dessa tillfälliga åtgärder var nödvändiga eftersom den angivna skadegöraren orsakade betydande skador på växter av Oryza sativa L. i de områden inom unionens territorium där den förekom och eftersom en riskbedömning som Italien genomförde 2018 visade att skadegöraren uppfyllde de relevanta kriterierna i avsnitt 3 underavsnitt 2 i bilaga I till förordning (EU) 2016/2031. Sedan dessa tillfälliga åtgärder antogs har de årliga inventeringar som Italien genomfört visat att den angivna skadegöraren kan spridas till andra områden där den inte bekämpas, och att man med lämpliga åtgärder kan bekämpa skadegöraren effektivt i dessa områden. Dessutom tyder inventeringar som genomförts i de avgränsade områden där den angivna skadegöraren förekommer på att den inte längre kan utrotas från vissa av dessa avgränsade områden.

(3) Den angivna skadegöraren uppfyller därför de relevanta kriterierna i avsnitt 1 i bilaga I till förordning (EU) 2016/2031 för att klassificeras som EU-karantänskadegörare med känd förekomst i unionen. Den har därför lagts till i del B i bilaga II till kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/2072 genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2026/1433.

(4) De ovannämnda årliga inventeringarna visar att populationen av den angivna skadegöraren och ytan på det angripna området i Italien har ökat efter det att skadegöraren först påvisades på unionens territorium, att en topp nåddes under det första året efter antagandet av genomförandeförordning (EU) 2022/1372 och att den därefter har minskat. Dessutom har ingen annan medlemsstat registrerat något utbrott.

(5) Trots denna tendens krävs kontinuerliga insatser för att förhindra att den angivna skadegöraren introduceras från de tredjeländer där den förekommer eller sprids från angripna områden inom unionens territorium. För att ytterligare minska risken för spridning bör den angivna skadegöraren i möjligaste mån utrotas från unionens territorium och effektivt inneslutas i de angripna områden där utrotning inte är möjlig.

(6) Tillämpningen av de åtgärder som fastställs i genomförandeförordning (EU) 2022/1372 vad gäller utrotning och inneslutning av den angivna skadegöraren samt inventeringar har visat sig vara effektiva när det gäller att till en acceptabel nivå minska risken för att den angivna skadegöraren etablerar sig och sprids inom unionens territorium. Dessa åtgärder bör därför även fastställas i den här förordningen och omfatta nödvändiga ändringar.

(7) Förteckningen över värdväxter i bilaga I till genomförandeförordning (EU) 2022/1372 återspeglar inte längre de senaste vetenskapliga rönen. Därför bör en reviderad förteckning över värdväxter fastställas i bilaga I till den här förordningen.

(8) Dessutom bör åtgärder avseende inrättande av avgränsade områden och inventeringar av den angivna skadegöraren också fastställas i denna förordning.

(9) Det bör inrättas avgränsade områden bestående av en angripen zon, omfattande alla växter som är angripna eller misstänks vara angripna av den angivna skadegöraren, och en buffertzon med tillräcklig bredd runt den angripna zonen och i vilken det inte är känt att den angivna skadegöraren förekommer. Olika åtgärder bör tillämpas på avgränsade områden för utrotning och avgränsade områden för inneslutning, i enlighet med artikel 28.2 i förordning (EU) 2016/2031.

(10) Inventeringar bör genomföras i de avgränsade områdena och på värdväxter utanför dessa områden, för att i ett tidigt skede påvisa potentiell förekomst av den angivna skadegöraren och förhindra att den sprids till resten av unionens territorium. Medlemsstaterna bör genomföra årliga inventeringar på grundval av en värdering av hur stor risken är för introduktion av den angivna skadegöraren.

(11) I syfte att säkerställa en effektivare strategi som alla personer som eventuellt berörs kan följa, bör medlemsstaterna informera allmänheten och relevanta yrkesmässiga aktörer om det hot som den angivna skadegöraren utgör och om de åtgärder som vidtas. Framför allt bör medlemsstaterna öka medvetenheten om faran med att skadegöraren kan spridas via skodon och fordon, eftersom de är de föremål som allmänheten oftast använder.

(12) De åtgärder som fastställs i genomförandeförordning (EU) 2022/1372 avseende införsel till och förflyttning inom unionens territorium av växter för plantering med rötter av Oryza sativa L. som har odlats i jord (angivna växter) har införts i bilagorna VII och VIII till genomförandeförordning (EU) 2019/2072 genom genomförandeförordning (EU) 2026/1433.

(13) Eftersom dessa åtgärder har införts i genomförandeförordning (EU) 2019/2072, och för att skapa rättslig klarhet, bör genomförandeförordning (EU) 2022/1372 upphävas och ersättas med den här förordningen.

(14) De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1 – Innehåll

I denna förordning fastställs åtgärder för att förhindra att Meloidogyne graminicola Golden & Birchfield etableras och sprids inom unionens territorium, åtgärder för dess utrotning om den skulle påträffas inom det territoriet och åtgärder för dess inneslutning när utrotning inte längre är möjlig.

Artikel 2 – Definitioner

I denna förordning gäller följande definitioner:

1. angivna skadegörare: Meloidogyne graminicola Golden & Birchfield.

2. angivna växter: växter för plantering med rötter av Oryza sativa L. som har odlats i jord.

3. värdväxter: växter för plantering med rötter som har odlats i jord av de släkten och arter som förtecknas i bilaga I.

4. spillplantor av värdväxter: värdväxter som växer spontant på produktionsplatserna utan att ha planterats avsiktligt.

5. angivet utsäde: utsäde av Oryza sativa L.

6. angivna föremål: maskiner, verktyg, fordon och personlig utrustning, som har använts för verksamhet som hänger samman med plantering, behandling eller skörd av värdväxter.

7. metod med fångstgrödor: sådd av växter av Oryza sativa L. för att stimulera kläckning av nematoder och rotinträngning, följt av destruktion av växterna inom det fenologiska stadium som maximerar infångningens effektivitet, dock senast fem veckor efter plantering.

Artikel 3 – Årliga inventeringar inom unionens territorium utanför avgränsade områden

Medlemsstaterna ska genomföra årliga riskbaserade inventeringar avseende förekomsten av den angivna skadegöraren på värdväxter utanför avgränsade områden. De ska genomföras i sådana områden på deras territorium där det inte är känt att den angivna skadegöraren förekommer men där den kan komma att etableras, och prioritera inventeringar av de angivna växterna.

Artikel 4 – Inrättande av avgränsade områden

1. Om förekomsten av den angivna skadegöraren på unionens territorium officiellt bekräftas ska den berörda medlemsstaten utan dröjsmål inrätta ett avgränsat område på grundval av en avgränsningsinventering som fastställer angreppsnivån i syfte att utrota den angivna skadegöraren.

2. Det avgränsade området ska bestå av följande:

a) En angripen zon som omfattar

i) alla angivna växter och värdväxter som är angripna av den angivna skadegöraren,

ii) alla angivna växter och värdväxter som uppvisar symtom som tyder på möjligt angrepp av den angivna skadegöraren,

iii) alla andra växter som är angripna, eller som misstänks vara angripna, av den angivna skadegöraren,

iv) mark, jord eller andra föremål som är angripna, eller som misstänks vara angripna, av den angivna skadegöraren.

b) En buffertzon med en bredd på minst 100 m utanför den angripna zonens gräns när det gäller ett avgränsat område för utrotning av den angivna skadegöraren enligt artikel 6, och med samma bredd när det gäller ett avgränsat område för inneslutning av den angivna skadegöraren enligt artikel 7.

3. De behöriga myndigheterna i den berörda medlemsstaten ska säkerställa att allmänheten och yrkesmässiga aktörer är medvetna om avgränsningen av de avgränsade områdena och om de åtgärder som vidtagits för att utrota eller, i förekommande fall, innesluta den angivna skadegöraren och förhindra att den sprids från det avgränsade området. De ska öka allmänhetens medvetenhet om risken med den angivna skadegöraren.

4. Om den angivna skadegöraren, på grundval av de inventeringar som avses i artikel 3, inte har påvisats i ett avgränsat område under en tidsperiod på tre på varandra följande år, får det avgränsade området upphävas. I sådana fall ska den berörda medlemsstaten till kommissionen och övriga medlemsstater anmäla att det avgränsade området har upphävts i enlighet med artikel 19.4 i förordning (EU) 2016/2031.

Artikel 5 – Årliga inventeringar av den angivna skadegöraren i avgränsade områden

1. I avgränsade områden, med undantag för den angripna zonen i de avgränsade områdena för inneslutning av den angivna skadegöraren enligt artikel 7, ska de behöriga myndigheterna i den berörda medlemsstaten genomföra omfattande årliga inventeringar av värdväxter enligt artikel 19.1 i förordning (EU) 2016/2031 för att övervaka utvecklingen av förekomsten av den angivna skadegöraren.

2. De inventeringar som avses i punkt 1 ska bestå av visuella undersökningar av värdväxter och av provtagning av symtomatiska värdväxter och, vid behov, asymtomatiska värdväxter i närheten av de symtomatiska värdväxterna samt, i förekommande fall, av jord. De provtagna växternas rotsystem ska kontrolleras för förekomst av knutor (galler) av den angivna skadegöraren.

Artikel 6 – Utrotningsåtgärder

De behöriga myndigheterna i den berörda medlemsstaten ska i enlighet med artikel 4 vidta samtliga följande åtgärder i de avgränsade områdena:

a) Avlägsnande av de angivna växterna på fält i den angripna zonen kort före skörd.

b) Destruering av de angivna växterna på fält kort före skörd, antingen på plats eller på en närliggande plats som är avsedd för detta ändamål inom den angripna zonen, på ett sätt som säkerställer att den angivna skadegöraren inte sprids.

c) Förbud mot sådd av det angivna utsädet och förbud mot plantering av de angivna växterna och värdväxterna i den angripna zonen, utom som fångstgrödor vid tillämpning av metoden med fångstgrödor.

d) Regelbunden eliminering av spillplantor av värdväxter.

e) Ständig vattentäckning av fält i den angripna zonen i mer än 18 månader eller, om ständig vattentäckning inte är möjlig, tillämpning av metoden med fångstgrödor eller andra metoder som förhindrar skadegöraren från att avsluta sin livscykel.

f) Röjning och säkert bortskaffande av angivna växter som används för metoden med fångstgrödor inom det fenologiska stadium som maximerar infångningens effektivitet, dock senast fem veckor efter plantering.

g) Rengöring av angivna föremål som har använts i en angripen zon från jord och växtrester innan de flyttas till de omgivande fälten, och under rengöringen ska spridning av rester utanför det angripna fältet undvikas.

h) Förbud mot förflyttning av jord i vilken angivna växter eller värdväxter har odlats under de tre senaste åren ut ur den angripna zonen.

Artikel 7 – Inneslutningsåtgärder

Genom undantag från artikel 6 och om ett avgränsat område förtecknas i bilaga II ska de behöriga myndigheterna i den berörda medlemsstaten vidta samtliga följande åtgärder i det avgränsade området:

a) Sådd av angivet utsäde och plantering av angivna växter, men endast om en av följande växtskyddsåtgärder har vidtagits:

i) Ständig vattentäckning i minst tre månader sedan den senaste skörden.

ii) Användning av en metod med fångstgrödor inom det fenologiska stadium som maximerar infångningens effektivitet, följt av destruktion av grödan senast fem veckor efter plantering.

iii) Växelbruk med växter som inte är värdväxter eller med odlade värdväxter av släktet Brassica L. eller släktena Allium cepa L., Glycine max (L.) Merr., Hordeum vulgare L., Panicum miliaceum L., Sorghum bicolor (L.) Moench och Triticum aestivum L., vilka är avsedda för produktion av lökar, grönsaker eller spannmål till slutkonsumenter för annan användning än som växter för plantering.

b) Regelbunden eliminering av spillplantor av värdväxter.

c) Rengöring av angivna föremål som har använts i den angripna zonen från jord och växtrester innan de flyttas till de omgivande fälten, och under rengöringen ska spridning av rester utanför det angripna fältet undvikas.

d) Förbud mot förflyttning utanför den angripna zonen av

i) jord där angivna växter eller värdväxter har odlats under de tre senaste åren,

ii) angivna växter, utom utsäde,

iii) andra värdväxter än odlade värdväxter enligt led a iii, och

iv) angivet utsäde, utom sådant som är fritt från jord och växtrester.

Artikel 8 – Medlemsstaternas rapporteringsskyldigheter

Senast den 30 april varje år ska medlemsstaterna till kommissionen och till övriga medlemsstater överlämna resultaten av de inventeringar som genomfördes under föregående kalenderår, i enlighet med

a) artikel 3 i den här förordningen, med hjälp av en av mallarna i bilaga I till kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/1231,

b) artikel 5.1 i den här förordningen, med hjälp av mallen i bilaga III till den här förordningen.

Artikel 9 – Upphävande av genomförandeförordning (EU) 2022/1372

Genomförandeförordning (EU) 2022/1372 ska upphöra att gälla.

Hänvisningar till den upphävda förordningen ska anses som hänvisningar till den här förordningen.

Artikel 10 – Ikraftträdande

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 317, 23.11.2016, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/2031/oj.

2 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2022/1372 av den 5 augusti 2022 vad gäller tillfälliga åtgärder för att förhindra introduktion i, förflyttning och spridning samt uppförökning och frisläppning inom unionen av Meloidogyne graminicola (Golden & Birchfield) (EUT L 206, 8.8.2022, s. 16, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1372/oj).

3 Pest risk analysis on Meloidogyne graminicola (Golden & Birchfield), utförd av Consiglio per la ricerca in agricoltura e l’analisi dell’economia agraria (CREA).

4 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/2072 av den 28 november 2019 om fastställande av enhetliga villkor för genomförandet av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/2031 vad gäller skyddsåtgärder mot växtskadegörare, och om upphävande av kommissionens förordning (EG) nr 690/2008 och om ändring av kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/2019 (EUT L 319, 10.12.2019, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2019/2072/oj).

5 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2026/1433 av den 3 juli 2026 om ändring av bilagorna II, VII och VIII till genomförandeförordning (EU) 2019/2072 vad gäller åtgärder för att förhindra introduktion i och förekomst, etablering och spridning inom unionens territorium av Meloidogyne graminicola Golden & Birchfield ( EUT L, 2026/1433, 6.7.2026, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2026/1433/oj).

6 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/1231 av den 27 augusti 2020 om formatet på och anvisningarna för de årliga rapporter om resultaten av inventeringarna och om formatet på de fleråriga inventeringsprogram och de praktiska arrangemang som föreskrivs i artikel 22 respektive 23 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/2031 (EUT L 280, 28.8.2020, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/1231/oj).

BILAGA I

Abelmoschus esculentus

Ageratum conyzoides L.

Agrostis stolonifera

Alisma plantago-aquatica L.

Allium ascalonicum

Allium cepa L.

Allium fistulosum

Allium tuberosum

Alopecurus sp.

Alternanthera sessilis

Amaranthus spinosus

Amaranthus viridis

Ammannia baccifera

Andropogon sp.

Beta vulgaris

Blumea sp.

Bonnaya ciliata

Bothriochloa bladhii

Brassica juncea

Brassica oleracea

Capsicum annuum

Capsicum frutescens

Catharanthus roseus

Cenchrus americanus

Cenchrus pedicellatus

Centella asiatica

Colocasia esculenta

Commelina benghalensis

Corchorus aestuans

Corchorus capsularis

Coriandrum sativum

Cucumis sativus

Cyanotis axillaris

Cyanotis cucullata

Cyanthillium cinereum

Cymbopogon citratus

Cynodon dactylon

Cyperus compressus

Cyperus difformis

Cyperus esculentus

Cyperus imbricatus

Cyperus iria

Cyperus odoratus

Cyperus pilosus

Cyperus procerus

Cyperus pseudokyllingioides

Cyperus pulcherrimus

Cyperus rotundus

Dactyloctenium aegyptium

Desmodium triflorum

Digitaria filiformis

Digitaria longiflora

Digitaria sanguinalis

Echinochloa colonum

Echinochloa crus-galli

Eclipta prostrata

Eleusine coracana

Eleusine indica

Elymus repens

Eragrostis racemosa

Eragrostis tenella

Euphorbia hirta

Fimbristylis complanate

Fimbristylis dichotoma

Fimbristylis littoralis

Fimbristylis quinquangularis subsp. quinquangularis

Fuirena ciliaris

Gamochaeta falcata

Gamochaeta purpurea

Glycine max

Grangea ceruanoides

Hedyotis diffusa

Heteranthera reniformis

Hordeum vulgare

Hydrilla sp.

Impatiens balsamina

Imperata cylindrica

Ipomoea aquatica

Ischaemum rugosum

Juncus microcephalus

Kyllinga brevifolia

Kyllinga gracillima

Lactuca sativa

Leersia hexandra

Leptochloa chinensis

Leucas lavandulifolia

Lindernia sp.

Lolium multiflorum

Ludwigia adscendens

Mecardonia procumbens

Medicago polyceratia

Melilotus albus

Murdannia keisak

Murdannia nudiflora

Musa sp.

Oplismenus compositus

Oryza sativa

Oxalis corniculate

Panicum dichotomiflorum

Panicum flexuosum

Panicum miliaceum

Panicum repens

Paspalum scrobiculatum

Petunia sp.

Phaseolus vulgaris

Phlox drummondii

Phyllanthus niruri

Phyllanthus urinaria

Physalis minima

Pisum sativum

Poa annua

Pontederia vaginalis

Portulaca oleracea

Ranunculus sp.

Rungia parviflora

Saccharum officinarum

Sacciolepis indica

Schoenoplectiella articulata

Scoparia dulcis

Setaria italica

Sida acuta

Solanum lycopersicum

Solanum melongena

Solanum nigrum

Solanum sisymbriifolium

Solanum tuberosum

Sorghum bicolor

Spergula arvensis

Spermacoce articularis

Sphaeranthus sp.

Sphenoclea zeylanica

Spinacia oleracea

Stellaria media

Trifolium repens

Triticum aestivum subsp. aestivum

Urena lobata

Urochloa mutica

Urochloa ramose

Vandellia sp.

Vicia faba

Vigna mungo

Vigna radiata

BILAGA II

ITALIEN

Nummer/Namn på det avgränsade området | Zon i det avgränsade området | Region | Regionala enheter eller andra administrativa/geografiska avgränsningar

1 | Angripen zon + buffertzon | Piemonte | Biella: Castelletto Cervo, Gifflenga, Mottalciata

2 | Angripen zon + buffertzon | Piemonte | Vercelli: Buronzo

3 | Angripen zon + buffertzon | Lombardiet | Pavia: Alagna, Carbonara al Ticino, Cilavegna, Dorno, Gambolò, Garlasco, Gropello Cairoli, Linarolo, Parona, Pavia, Pieve Albignola, Sannazzaro de’ Burgondi, Scaldasole, Sommo, Tromello, Valle Salimbene, Vigevano, Villanova d’Ardenghi, Zerbolò, Zinasco

BILAGA III

1. Beskrivning av det avgränsade området | 2. Det avgränsade områdets ursprungliga storlek (ha) | 3. Det avgränsade områdets uppdaterade storlek (ha) | 4. Strategi (utrotning eller inneslutning) | 5. Zon | 6. Inventeringsplatser | 7. Riskområden som identifierats | 8. Riskområden som inspekterats | 9. Växtmaterial/vara | 10. Förteckning över värdväxtarter | 11. Tidpunkt | 12. Inventeringsuppgifter | 13. Antal analyserade symtomatiska prover: i: Totalt ii: Positiva iii: Negativa iv: Obestämda | 14. Antal analyserade asymtomatiska prover: i: Totalt ii: Positiva iii: Negativa iv: Obestämda | 15. Anmälningsnummer för de anmälda utbrotten, om tillämpligt, i enlighet med kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/1715 | 16. Anmärkningar

A) Antal visuella undersökningar

B) Totalt antal prover

C) Typ av fällor (eller annan alternativ metod (t.ex. svepnät))

D) Antal fällor (eller annan fångstmetod)

E) Antal platser med fällor (om det skiljer sig från uppgiften i D)

F) Typ av tester (t.ex. mikroskopisk identifiering, PCR, Elisa)

G) Totalt antal tester

H) Andra åtgärder (t.ex. spårhundar, drönare, helikoptrar, informationskampanjer)

Namn | Datum för inrättande | Beskrivning | Antal | I) Antal andra åtgärder | Nummer | Datum

A | B | C | D | E | F | G | H | I | i | ii | iii | iv | i | ii | iii | iv

Anvisningar om hur mallen ska fyllas i

Kolumn 1:) Ange namnet på det geografiska området, utbrottsnumret eller annan information som möjliggör identifiering av detta avgränsade område samt det datum då området inrättades.

Kolumn 2:) Ange storleken på det avgränsade området innan inventeringen påbörjas.

Kolumn 3:) Ange storleken på det avgränsade området efter inventeringen.

Kolumn 4:) Ange strategi: Utrotning eller inneslutning. Använd så många rader som behövs, beroende på antalet avgränsade områden per skadegörare och strategierna för dessa områden.

Kolumn 5:) Ange den zon i det avgränsade område där inventeringen genomfördes. Använd så många rader som behövs. Använd olika rader för angripen zon (AZ) respektive buffertzon (BZ). Ange i förekommande fall det område i den angripna zonen där inventeringen genomfördes på olika rader (t.ex. de sista tjugo kilometerna intill buffertzonen, runt plantskolor).

Kolumn 6:) Ange antalet inventeringsplatser och beskriv dem genom att välja en av följande poster för beskrivningen:

1) Friland (produktionsområde): 1.1 Fält (åkermark, betesmark), 1.2 Fruktodling/vinodling, 1.3 Plantskola, 1.4 Skog.

2) Friland (annat): 2.1 Privat trädgård, 2.2 Offentlig plats, 2.3 Naturskyddsområde, 2.4 Vilda växter på andra områden än naturskyddsområden, 2.5 Annat, ange vad det innebär i det särskilda fallet (t.ex. handelsträdgård, försäljningsställen som använder träemballage, träindustri, våtmarker, bevattningssystem, dräneringsnät).

3) Fysiskt slutna förhållanden: 3.1 Växthus, 3.2 Annan privat plats än växthus, 3.3 Annan offentlig plats än växthus, 3.4 Annat, ange vad det innebär i det särskilda fallet (t.ex. handelsträdgård, försäljningsställen som använder träemballage, träindustri).

Kolumn 7:) Ange vilka riskområden som identifierats på grundval av skadegörarnas biologi, förekomst av värdväxter, ekoklimatiska förhållanden och riskplatser.

Kolumn 8:) Ange de riskområden som ingår i inventeringen, av dem som identifierats i kolumn 7.

Kolumn 9:) Ange växter, frukt, utsäde, jord, förpackningsmaterial, trä, maskiner, fordon, vatten, annat (ange vad det innebär i det särskilda fallet).

Kolumn 10:) Ange förteckningen över växtarter/växtsläkten som inventerats, använd en rad per växtart/växtsläkte.

Kolumn 11:) Ange vilka månader på året som inventeringen genomfördes.

Kolumn 12:) Ange inventeringsuppgifterna, beroende på de särskilda lagstadgade kraven för varje skadegörare. Ange N/A om information för en viss kolumn inte är tillgänglig.

Kolumnerna 13 och 14:) Ange resultaten, i förekommande fall, samt den information som finns tillgänglig i motsvarande kolumner. Obestämda är de prover som analyserats men för vilka det av olika orsaker inte erhållits några resultat (t.ex. under detektionsgränsen, obehandlat prov, oidentifierat prov, gammalt prov).

Kolumn 15:) Ange de utbrott som anmälts under det år då inventeringen ägde rum när det gäller fynd i buffertzonen. Anmälningsnummer för utbrotten behöver inte tas med om den behöriga myndigheten har konstaterat att fyndet utgör ett av de fall som avses i artikel 14.2, 15.2 eller 16 i förordning (EU) 2016/2031. Ange i så fall skälet till att inte uppge denna information i kolumn 16 (Anmärkningar).

1 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/1715 av den 30 september 2019 om fastställande av bestämmelser för ett datoriserat informationshanteringssystem för offentlig kontroll och dess systemkomponenter (Imsoc-förordningen) (EUT L 261, 14.10.2019, s. 37, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2019/1715/oj).

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2026/1432 av den 3 juli 2026 om åtgärder för att förhindra etablering och spridning inom unionens territorium av Meloidogyne graminicola Golden & Birchfield och för att utrota och innesluta den skadegöraren inom vissa avgränsade områden, samt om upphävande av genomförandeförordning (EU) 2022/1372

Europeiska unionens officiella tidning

II Icke-lagstiftningsakter

FÖRORDNINGAR