lagen.nu
Proposition

Det nya statliga lantmäteriet

Beteckning
Prop. 2007/08:134
Typ
Proposition
Datum
2008-04-07

Hänvisat till av

Regeringens proposition 2007/08:134

Det nya statliga lantmäteriet Prop. 2007/08:134

Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 3 april 2008

Maud Olofsson Andreas Carlgren (Miljödepartementet)

Propositionens huvudsakliga innehåll

I propositionen föreslås de lagändringar som behövs med anledning av att de statliga lantmäterimyndigheterna i länen och Lantmäteriverket samordnas till en statlig lantmäterimyndighet. Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 september 2008. I propositionen föreslås också att riksdagen godkänner att Kartförlaget, Kartcentrum och Kartbutiken vid den statliga lantmäterimyndigheten säljs.

1 Förslag till riksdagsbeslut

Regeringen föreslår att riksdagen dels antar regeringens förslag till 1. lag om ändring i miljöbalken, 2. lag om ändring i jordabalken, 3. lag om ändring i utsökningsbalken, 4. lag om ändring i fastighetsbildningslagen (1970:988), 5. lag om ändring i lagen (1973:1150) om förvaltning av samfälligheter, 6. lag om ändring i lagen (1979:217) om allmän folk- och bostadsräkning år 1980, 7. lag om ändring i fastighetstaxeringslagen (1979:1152), 8. lag om ändring i sekretesslagen (1980:100), 9. lag om ändring i lagen (1984:531) om 1985 års folk- och bostadsräkning, 10. lag om ändring i lagen (1989:329) om en folk- och bostadsräkning år 1990, 11. lag om ändring i lagen (1994:448) om pantbrevsregister, 12. lag om ändring i lagen (1995:1393) om kommunal lantmäterimyndighet, 13. lag om upphävande av lagen (1995:1395) om ny beteckning på Statens lantmäteriverk och Centralnämnden för fastighetsdata, 14. lag om upphävande av lagen (1995:1396) om ny beteckning på fastighetsbildningsmyndighet, fastighetsregistermyndighet och överlantmäterimyndighet, 15. lag om ändring i lagen (1999:292) om avveckling av stadgad åborätt och landgille, 16. lag om ändring i lagen (2000:224) om fastighetsregister, 17. lag om ändring i lagen (2006:378) om lägenhetsregister, dels godkänner 18. att Kartförlaget, Kartcentrum och Kartbutiken vid den statliga lantmäterimyndigheten säljs.

2 Lagtext

2.1 Förslag till lag om ändring i miljöbalken

Härigenom föreskrivs att i 20 kap. 2 § miljöbalken TPF ordet ”fastighetsbild- FPT ningsmyndighet” ska bytas ut mot ”lantmäterimyndighet”. U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

TP Senaste lydelse av 20 kap. 2 § 2006:673. PT 4

2.2 Förslag till lag om ändring i jordabalken

Härigenom föreskrivs att 19 kap. 3 och 37 §§ samt 22 kap. 5 a § jordabal- 1 ken TPF FPT ska ha följande lydelse.

Lydelse enligt prop. 2007/08:54 Föreslagen lydelse

19 kap.

2 3 § TPF FPT

Inskrivningsärenden ska handläg- Inskrivningsärenden ska handläggas av en för landet gemensam in- gas av en för landet gemensam inskrivningsmyndighet, om inte re- skrivningsmyndighet, om inte regeringen med stöd av 27 § har be- geringen med stöd av 27 § har bestämt något annat. Lantmäteriver- stämt något annat. Den statliga ket ska vara inskrivningsmyndig- lantmäterimyndigheten ska vara het. Verksamheten ska bedrivas inskrivningsmyndighet. Verksamvid inskrivningskontor. Regeringen heten ska bedrivas vid inskrivmeddelar föreskrifter om myndig- ningskontor. Regeringen meddelar hetens inskrivningskontor och de- föreskrifter om myndighetens inras verksamhetsområden. skrivningskontor och deras verksamhetsområden.

37 § TPF FPT Rätt till ersättning av staten har Rätt till ersättning av staten har den som lider skada på grund av den som lider skada på grund av ett tekniskt fel i fastighetsregistrets ett tekniskt fel i fastighetsregistrets inskrivningsdel eller i en anord- inskrivningsdel eller i en anordning som är ansluten till registrets ning som är ansluten till registrets inskrivningsdel hos Lantmäteri- inskrivningsdel hos den statliga verket , en lantmäterimyndighet lantmäterimyndigheten , en kommueller en myndighet som avses i nal lantmäterimyndighet eller en 4 kap. 34 a § fastighetsbildnings- myndighet som avses i 4 kap. 34 a § lagen (1970:988). fastighetsbildningslagen (1970:988). Ersättningen skall efter skälighet Ersättningen ska efter skälighet sättas ned eller helt falla bort om sättas ned eller helt falla bort om den skadelidande har medverkat den skadelidande har medverkat till skadan genom att utan skälig till skadan genom att utan skälig anledning låta bli att vidta åtgärder anledning låta bli att vidta åtgärder för att bevara sin rätt eller om den för att bevara sin rätt eller om den skadelidande på något annat sätt skadelidande på något annat sätt har medverkat till skadan genom har medverkat till skadan genom eget vållande. eget vållande.

1 TP Balken omtryckt 1971:1209. PT 2 TP Senaste lydelse 2000:226. PT TP Senaste lydelse 2000:226. PT 5

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

22 kap.

5 a § TPF FPT

När en inteckning har beviljats, När en inteckning har beviljats, skall ett pantbrev utfärdas på ska ett pantbrev utfärdas på grundgrundval av inteckningen. Skrift- val av inteckningen. Skriftliga liga pantbrev utfärdas av inskriv- pantbrev utfärdas av inskrivningsningsmyndigheten, om inte annat myndigheten, om inte annat följer följer av lagen (1994:448) om av lagen (1994:448) om pantpantbrevsregister. Datapantbrev ut- brevsregister. Datapantbrev utfärfärdas av Lantmäteriverket . das av den statliga lantmäterimyndigheten . Om ett datapantbrev utfärdas i stället för ett tidigare utfärdat skriftligt pantbrev, förlorar det skriftliga pantbrevet sin giltighet. Utfärdas ett skriftligt pantbrev i stället för ett tidigare utfärdat datapantbrev, förlorar datapantbrevet sin giltighet. Det finns särskilda bestämmelser om skyldighet för inskrivningsmyndigheten att utfärda nytt pantbrev eller vilandebevis i stället för dödad sådan handling samt att i visst fall bevilja inteckning och utfärda pantbrev när ersättning på grund av brandförsäkringsavtal tillfallit borgenär som har panträtt för sin fordran.

U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

TP Senaste lydelse 1995:1397. PT 6

2.3 Förslag till lag om ändring i utsökningsbalken

Härigenom föreskrivs att 6 kap. 2 och 7 §§ samt 12 kap. 5 § utsökningsbalken ska ha följande lydelse.

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

6 kap.

2 § T TTPF FPT

Pengar samt löpande skuldebrev Pengar samt löpande skuldebrev och annan handling, vars förete- och annan handling, vars uppvisende utgör villkor för rätt att kräva ande utgör villkor för rätt att kräva betalning eller påkalla fullgörande betalning eller begära att någon av annan förpliktelse, skall tagas i annan förpliktelse fullgörs , ska tas förvar. i förvar. Utmäts pantbrev i skepp eller Utmäts pantbrev i skepp eller fastighet eller skuldebrev som är fastighet eller skuldebrev som är intecknat i luftfartyg eller reserv- intecknat i luftfartyg eller reservdelar till luftfartyg hos den inteck- delar till luftfartyg hos den intecknade egendomens ägare, skall pant- nade egendomens ägare, ska pantbrevet eller inteckningshandlingen brevet eller inteckningshandlingen tas i förvar. Om beslutet om utmät- tas i förvar. Om beslutet om utmätning av pantbrev avser ett data- ning av pantbrev avser ett datapantbrev, skall kronofogdemyndig - pantbrev, ska Kronofogdemyndigheten begära att Lantmäteriverket heten begära att den statliga lantbeslutar att sådana registreringsåt- mäterimyndigheten beslutar att sågärder som anges i 7–8 §§ lagen dana registreringsåtgärder som an- (1994:448) om pantbrevsregister ges i 78 §§ lagen (1994:448) om inte får vidtas eller att verket utfär- pantbrevsregister inte får vidtas eldar ett skriftligt pantbrev enligt 8 § ler att den statliga lantmäterimynnämnda lag. digheten utfärdar ett skriftligt pantbrev enligt 8 § nämnda lag. Kan det antagas att handling Om det kan antas att en sådan som avses i första eller andra styc- handling som avses i första eller ket undanhålls eller har förkommit, andra stycket undanhålls eller har skall i stället sekundogäldenären förkommit, ska i stället sekundoeller annan förpliktad meddelas gäldenären eller annan förpliktad förbud att fullgöra sin förpliktelse meddelas förbud att fullgöra sin till annan än kronofogdemyndighe- förpliktelse till annan än Kronoten eller den som myndigheten an- fogdemyndigheten eller den som visar. myndigheten anvisar. Utmätning av en rättighet som är Utmätning av en rättighet som är registrerad enligt lagen (1998:1479) registrerad enligt lagen (1998:1479) om kontoföring av finansiella in- om kontoföring av finansiella in-

TP Senaste lydelse 2004:1202. PT 7

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

strument skall säkerställas genom strument ska säkerställas genom registrering av utmätningen enligt registrering av utmätningen enligt den lagen. Utmäts en rättighet som den lagen. Utmäts en rättighet som förvaltas enligt 3 kap . i nämnda lag förvaltas enligt 3 kap. nämnda lag, skall säkerställandet i stället ske ska säkerställandet i stället ske gegenom underrättelse till förvaltaren nom underrättelse till förvaltaren om utmätningen. Detsamma gäller om utmätningen. Detsamma gäller om utmätningen avser en panträtt i om utmätningen avser en panträtt i en rättighet som förvaltas enligt det en rättighet som förvaltas enligt det kapitlet. kapitlet. Utmätning av ett elcertifikat eller T Utmätning av ett elcertifikat eller T en rättighet som är registrerad en- en rättighet som är registrerad enligt lagen (2003:113) om elcertifi- ligt lagen (2003:113) om elcertifikat skall säkerställas genom regist- kat ska säkerställas genom registrering av utmätningen enligt den rering av utmätningen enligt den lagen. Detsamma gäller vid utmät- T lagen. Detsamma gäller vid utmät- T ning av en utsläppsrätt eller en rätt- ning av en utsläppsrätt eller en rättighet som är registrerad enligt la- ighet som är registrerad enligt lagen (2004:1199) om handel med gen (2004:1199) om handel med utsläppsrätter. utsläppsrätter.

7 § TPF FPT

Egendom som är i tredje mans Egendom som är i tredje mans besittning får tas i förvar, förseglas besittning får tas i förvar, förseglas eller märkas, när en sådan åtgärd eller märkas, när en sådan åtgärd föreskrivs i 2–5 §§. Om ett beslut föreskrivs i 2–5 §§. Om ett beslut om utmätning av pantbrev avser ett om utmätning av pantbrev avser ett datapantbrev och tredje man är re- datapantbrev och tredje man är registrerad som pantbrevshavare, får gistrerad som pantbrevshavare, får kronofogdemyndigheten begära att Kronofogdemyndigheten begära att Lantmäteriverket beslutar att såda- den statliga lantmäterimyndigheten na registreringsåtgärder som anges beslutar att sådana registreringsi 78 §§ lagen (1994:448) om åtgärder som anges i 7–8 §§ lagen pantbrevsregister inte får vidtas. (1994:448) om pantbrevsregister inte får vidtas. I fråga om pantbrev och andra I fråga om pantbrev och andra inteckningshandlingar som är belå- inteckningshandlingar som är belånade tillämpas bestämmelserna i nade tillämpas bestämmelserna i första stycket endast om det finns första stycket endast om det finns särskilda skäl. Om egendomen inte särskilda skäl. Om egendomen inte tas i förvar eller ett sådant beslut tas i förvar eller ett sådant beslut som avses i första stycket andra som avses i första stycket andra meningen inte meddelas, skall i meningen inte meddelas, ska i stället förbud meddelas innehava- stället förbud meddelas innehavaren att utan kronofogdemyndighe- ren att utan Kronofogdemyndighe-

TP Senaste lydelse 2003:258. PT 8

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

tens tillstånd lämna ut egendomen tens tillstånd lämna ut egendomen eller vidta någon annan åtgärd med eller vidta någon annan åtgärd med den till skada för sökanden. den till skada för sökanden. Om tredje man har handpanträtt Om tredje man har handpanträtt eller retentionsrätt i egendom som eller retentionsrätt i egendom som tas i förvar, innehar kronofogde- tas i förvar, innehar Kronofogdemyndigheten egendomen för hans myndigheten egendomen för tredje räkning. mannens räkning.

12 kap.

5 § TPF FPT

Pantbrev som gäller i fastigheten Pantbrev som gäller i fastigheten och ej är belånat får tagas i förvar och inte är belånat får tas i förvar av kronofogdemyndigheten . Sedan av Kronofogdemyndigheten . Sedan pantbrevet har tagits i förvar, får pantbrevet har tagits i förvar, får det ej pantförskrivas utan myndig- det inte pantförskrivas utan mynhetens tillstånd. dighetens tillstånd. I fråga om datapantbrev skall I fråga om datapantbrev ska Krokronofogdemyndigheten i stället be- nofogdemyndigheten i stället begägära att Lantmäteriverket beslutar ra att den statliga lantmäterimynom att sådana registreringsåtgärder digheten beslutar om att sådana som anges i 7–8 §§ lagen (1994: registreringsåtgärder som anges i 448) om pantbrevsregister inte får 78 §§ lagen (1994:448) om pantvidtas. När ett sådant beslut har brevsregister inte får vidtas. När ett meddelats, får pantbrevet inte an- sådant beslut har meddelats, får vändas för pantsättning utan kro- pantbrevet inte användas för pantnofogdemyndighetens tillstånd. sättning utan Kronofogdemyndighetens tillstånd.

U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

TP Senaste lydelse 2003:258. PT 9

2.4 Förslag till lag om ändring i fastighetsbildningslagen (1970:988)

Härigenom föreskrivs att 4 kap. 7 a och 34 a §§ samt 19 kap. 5 § fastig- 1 hetsbildningslagen (1970:988) TPF F ska ha följande lydelse. PT

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

4 kap.

2 7 a § T TTPF FPT

Om en kommun är sakägare vid en Om en kommun är sakägare vid en förrättning som handläggs av en förrättning som handläggs av en kommunal lantmäterimyndighet får kommunal lantmäterimyndighet , får kommunen eller en annan sakägare kommunen eller en annan sakägare begära att förrättningen i stället begära att förrättningen i stället ska skall handläggas av lantmäterimyn- handläggas av den statliga lantmädigheten i länet . terimyndigheten. En sådan begäran skall göras hos En sådan begäran ska göras hos förrättningslantmätaren innan för- förrättningslantmätaren innan förrättningen avslutats. Förrättningen rättningen har avslutats. Förrättskall då avbrytas och ärendet över- ningen ska då avbrytas och ärendet lämnas till lantmäterimyndigheten överlämnas till den statliga lanti länet . mäterimyndigheten . Bestämmelserna i denna paragraf omfattar inte förrättningar som grundas på avtal om köp, byte eller gåva enligt 4 kap. jordabalken.

34 a § TPF FPT

Lantmäterimyndigheten i länet får Den statliga lantmäterimyndigheuppdra åt en annan statlig eller ten får uppdra åt en annan myndigkommunal myndighet med kompe- het med kompetens inom lantmätetens inom lantmäteriområdet att ut- riområdet att utföra åtgärder enligt föra åtgärder enligt 4 kap. 25 § för- 4 kap. 25 § första stycket, 27 och sta stycket, 27 och 28 §§. 28 §§.

1 TP Lagen omtryckt 1992:1212. PT 2 TP Senaste lydelse 1995:1394. PT TP Senaste lydelse 1995:1394. PT 10

Lydelse enligt prop. 2007/08:54 Föreslagen lydelse

19 kap.

5 § TPF FPT

Rätt till ersättning av staten har Rätt till ersättning av staten har den som lider skada på grund av ett den som lider skada på grund av ett tekniskt fel i fastighetsregistrets tekniskt fel i fastighetsregistrets allmänna del eller i en anordning allmänna del eller i en anordning som är ansluten till registret hos som är ansluten till registret hos Lantmäteriverket , en lantmäteri- den statliga lantmäterimyndigheten , myndighet eller en myndighet som en kommunal lantmäterimyndighet avses i 4 kap. 34 a §. eller en myndighet som avses i 4 kap. 34 a §. Ersättningen ska efter skälighet sättas ned eller helt falla bort, om den skadelidande har medverkat till skadan genom att utan skälig anledning låta bli att vidta åtgärder för att bevara sin rätt eller om den skadelidande på något annat sätt har medverkat till skadan genom eget vållande. En ägare eller rättighetshavare som drabbas av skada till följd av ett beslut om rättelse enligt 4 § tredje stycket har rätt till ersättning av staten. Ersättning lämnas dock inte, om den skadelidande med hänsyn till felets art eller andra omständigheter hade bort inse att fel förekommit. I fråga om ersättning som avses i I fråga om ersättning som avses i denna paragraf äger 18 kap. 5 och denna paragraf tillämpas 18 kap. 5 7 §§ jordabalken motsvarande till- och 7 §§ jordabalken på motsvarlämpning . ande sätt .

U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

TP Senaste lydelse 2000:233. PT 11

2.5 Förslag till lag om ändring i lagen (1973:1150) om förvaltning av samfälligheter

Härigenom föreskrivs att 25, 29 och 66 §§ lagen (1973:1150) om förvalt- T ning av samfälligheter ska ha följande lydelse . T

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

25 § T TTPF FPT En samfällighetsförening registre- En samfällighetsförening registreras hos den statliga lantmäterimyn- ras hos den statliga lantmäterimyndigheten i det län där föreningens digheten. styrelse enligt stadgarna har sitt säte. Hos varje statlig lantmäterimyn- Hos den statliga lantmäterimyndighet skall föras samfällighetsför- digheten ska det föras ett samfälleningsregister för införing av de ighetsföreningsregister för införing uppgifter som enligt denna lag av de uppgifter som enligt denna eller någon annan författning skall lag eller någon annan författning anmälas för registrering eller an- ska anmälas för registrering eller nars intagas i registret. I fråga om annars tas in i registret. I registret registrering i samfällighetsfören- ska uppgifterna föras separat för ingsregistret gäller 15 kap. 4 § för- varje län. Uppgifter om en samfälsta–tredje styckena lagen (1987:667) lighetsförening ska föras i den del om ekonomiska föreningar. Därvid av registret som avser det län där skall hänvisningen i paragrafens föreningens styrelse enligt stadgartredje stycke gälla klandertalan na har sitt säte. I fråga om registsom avses i 23 § första stycket och rering i samfällighetsföreningsregi- 53 § andra stycket denna lag. Ett stret gäller 15 kap. 4 § första–tredbeslut om sådan ändring av stad- je styckena lagen (1987:667) om garna att styrelsens säte skall flyt- ekonomiska föreningar . Hänvisnintas från ett län till ett annat får gen i den paragrafens tredje stycke dock inte registreras, om samfällig- ska gälla klandertalan som avses i hetsföreningens firma på grund av 23 § första stycket och 53 § andra bestämmelserna i 29 § första styc- stycket denna lag. Ett beslut om en ket andra meningen denna lag inte sådan ändring av stadgarna att styfår föras in i det senare länets sam- relsens säte ska flyttas från ett län fällighetsföreningsregister . till ett annat får dock inte registreras, om samfällighetsföreningens firma på grund av bestämmelsen i 29 § första stycket andra meningen denna lag inte får föras in i den delen av samfällighetsföreningsregistret . Närmare bestämmelser om samfällighetsföreningsregistret och om avgifter för registrering meddelas av regeringen.

TP Senaste lydelse 1995:1406. PT 12

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

29 § TPF FPT

Samfällighetsförenings firma skall En samfällighetsförenings firma ska innehålla ordet samfällighetsfören- innehålla ordet samfällighetsförening. Firman skall tydligt skilja sig ing. Firman ska tydligt skilja sig från andra hos den statliga lantmä- från andra registrerade ännu beståterimyndigheten registrerade ännu ende samfällighetsföreningsfirmor bestående samfällighetsförenings- i samma län . För registrering av en firmor. För registrering av samfäll- samfällighetsförenings firma gäller ighetsförenings firma gäller i öv- i övrigt bestämmelserna i firmalarigt vad som föreskrives i firma- gen (1974:156). lagen (1974:156). Annan än samfällighetsförening Någon annan än en samfälligfår ej i sin firma använda ordet hetsförening får inte använda ordet samfällighetsförening. Den som samfällighetsförening i sin firma. bryter mot vad som nu sagts dömes Den som bryter mot det som nu till böter. sagts döms till böter.

3 66 § TPF FPT

Ärenden som enligt denna lag skall Ärenden som enligt denna lag ska prövas av en lantmäterimyndighet prövas av en lantmäterimyndighet tas, med det undantag som före- tas, med det undantag som anges i skrivs i 25 §, upp av den lantmäte- 25 §, upp av den lantmäterimynrimyndighet inom vars verksam- dighet inom vars verksamhetsomhetsområde samfälligheten är belä- råde samfälligheten är belägen. Om gen. Är samfälligheten belägen samfälligheten är belägen inom inom flera lantmäterimyndigheters flera lantmäterimyndigheters verkverksamhetsområden, prövas ären- samhetsområden, prövas ärendet det av den statliga lantmäterimyn- av den statliga lantmäterimyndigdighet inom vars verksamhetsom- heten. Detsamma gäller om ärendet råde huvuddelen av samfälligheten rör flera samfälligheter som är beär belägen . Detsamma gäller om lägna inom skilda lantmäterimynärendet rör flera samfälligheter digheters verksamhetsområden. som är belägna inom skilda lantmäterimyndigheters verksamhetsområden. Mål eller ärende, som enligt den- Ett mål eller ärende som enligt na lag skall prövas av fastighets- denna lag ska prövas av fastighetsdomstol, upptages av den fastig- domstol tas upp av den fastighetshetsdomstol inom vars område domstol inom vars område samfälsamfälligheten är belägen. Ligger ligheten är belägen. Om samfälligsamfälligheten under flera fastig- heten ligger under flera fastighetshetsdomstolar, upptages talan av domstolar, tas talan upp av den

TP Senaste lydelse 1995:1406. PT 3 TP Senaste lydelse 1998:379. PT 13

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse den domstol under vilken huvud- domstol under vilken huvuddelen delen ligger. Detsamma gäller om ligger. Detsamma gäller om målet målet eller ärendet rör flera sam- eller ärendet rör flera samfällighefälligheter som ligger under skilda ter som ligger under skilda fastigfastighetsdomstolar. hetsdomstolar. U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

2.6 Förslag till lag om ändring i lagen (1979:217) om allmän folk- och bostadsräkning år 1980

Härigenom föreskrivs att i 6 § lagen (1979:217) om allmän folk- och bostadsräkning år 1980 orden ”centralnämnden för fastighetsdata” ska bytas ut mot ”den statliga lantmäterimyndigheten”. U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

2.7 Förslag till lag om ändring i fastighetstaxeringslagen (1979:1152)

Härigenom föreskrivs att 19 kap. 3 och 5 §§ fastighetstaxeringslagen (1979:1152) ska ha följande lydelse.

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

19 kap. T T

1 3 § T TTPF FPT

Lantmäteriverket och Skatteverket Den statliga lantmäterimyndigheten skall undersöka vilka riktvärde- och Skatteverket ska undersöka tabeller för småhus som inte ingår i och upprätta förslag till lantbruksenhet, som med hänsyn 1. vilka riktvärdestabeller för till rådande prisläge bör användas småhus som inte ingår i lantbruksinom olika delar av ett län. Förslag enhet, som med hänsyn till rådande härom skall upprättas. Undersök- prisläge bör användas inom olika ningen skall även omfatta upprätt- delar av ett län , och ande av förslag till riktvärdekartor 2. riktvärdeskartor för tomtmark för tomtmark som inte ingår i lant- som inte ingår i lantbruksenhet bruksenhet inom länet. inom länet. Lantmäteriverket och Skattever- Den statliga lantmäterimyndigheket skall vidare pröva att en till- ten och Skatteverket ska vidare lämpning av förslag till föreskrifter pröva att en tillämpning av förslag enligt 1 § andra och tredje styck- till föreskrifter enligt 1 § andra och ena leder till taxeringsvärden som tredje styckena leder till taxeringssvarar mot taxeringsvärdenivå en- värden som svarar mot taxeringsligt 5 kap. 2 § (provvärdering). värdenivå enligt 5 kap. 2 § (prov- Motsvarande prövning görs av för- värdering). Motsvarande prövning slag till riktvärdekartor för tomt- görs av förslag till riktvärdekartor mark och riktvärdetabeller för små- för tomtmark och riktvärdetabeller hus enligt första stycket. för småhus enligt första stycket. Provvärdering skall göras för Provvärdering ska göras för varje värdeområde och omfatta det varje värdeområde och omfatta det antal överlåtelser inom området antal överlåtelser inom området (provvärderingsobjekt) som bedöms (provvärderingsobjekt) som bedöms nödvändigt med hänsyn till områ- nödvändigt med hänsyn till områdets karaktär. Om antalet provvär- dets karaktär. Om antalet provvärderingsobjekt är för få eller saknas deringsobjekt är för få eller saknas inom ett värdeområde, får provvär- inom ett värdeområde, får provvärdering göras för en grupp av värde- dering göras för en grupp av värdeområden som då tillsammans bil- områden som då tillsammans bildar ett provvärderingsområde. dar ett provvärderingsområde.

1 TP Senaste lydelse 2003:650. PT

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

Regeringen eller myndighet som Regeringen eller den myndighet regeringen bestämmer beslutar när- som regeringen bestämmer meddemare föreskrifter om indelningen i lar närmare föreskrifter om indelprovvärderingsområden. Ett sådant ningen i provvärderingsområden. beslut får inte överklagas. Ett sådant beslut får inte överklagas.

2 5 § TPF FPT

Skatteverket skall , i samråd med Skatteverket ska , i samråd med den Lantmäteriverket senast den 1 juni statliga lantmäterimyndigheten seåret före det år då allmän fastig- nast den 1 juni året före det år då hetstaxering därom äger rum upp- allmän fastighetstaxering därom rätta förslag till riktvärdekartor för äger rum , upprätta förslag till tomtmark som inte ingår i lant- riktvärdekartor för tomtmark som bruksenhet och riktvärdetabeller inte ingår i lantbruksenhet och riktför småhus som inte ingår i lant- värdetabeller för småhus som inte bruksenhet. På samma gång skall ingår i lantbruksenhet. På samma det föreslås ändringar som behövs i gång ska det föreslås ändringar de förslag till föreskrifter som av- som behövs i de förslag till föreses i 1 § andra–fjärde styckena. skrifter som avses i 1 § andra–fjärde styckena. Referensgrupp skall under arbe- En referensgrupp ska under arbetets gång beredas möjlighet att tets gång ges möjlighet att lämna lämna synpunkter. synpunkter.

U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

2 TP Senaste lydelse 2003:650. PT 17

2.8 Förslag till lag om ändring i sekretesslagen (1980:100)

1 Härigenom föreskrivs att 2 kap. 2 § sekretesslagen (1980:100) TPF ska ha FPT följande lydelse.

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

2 kap. T T

2 2 § T TTPF FPT

Sekretess gäller för uppgift som angår verksamhet för att försvara landet eller planläggning eller annan förberedelse av sådan verksamhet eller som i övrigt rör totalförsvaret, om det kan antas att det skadar landets försvar eller på annat sätt vållar fara för rikets säkerhet om uppgiften röjs. I mål eller ärende enligt särskild lag om försvarsuppfinningar gäller dock sekretess för uppgift om sådana uppfinningar enligt föreskrifter i den lagen. I fråga om uppgift i allmän I fråga om uppgift i allmän handling gäller sekretessen i högst handling gäller sekretessen i högst fyrtio år. Om särskilda skäl föran- fyrtio år. Om särskilda skäl föranleder det, får dock regeringen före- leder det, får dock regeringen föreskriva att sekretessen skall gälla skriva att sekretessen ska gälla under längre tid. under längre tid. Begäran att få ta del av handling Begäran att få ta del av handling som har upprättats av Lantmäteri- som har upprättats av den statliga verket eller Sjöfartsverket och som lantmäterimyndigheten eller Sjöinnehåller kart- eller flygbildmate- fartsverket och som innehåller rial av betydelse för totalförsvaret kart- eller flygbildmaterial av beeller uppgift ur verkets geodetiska tydelse för totalförsvaret eller upparkiv skall , vid tillämpningen av gift ur myndighetens geodetiska ardenna paragraf, prövas av det verk kiv ska , vid tillämpningen av densom har upprättat handlingen. na paragraf, prövas av den myndighet som har upprättat handlingen.

U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

1 TP Lagen omtryckt 1992:1474. PT 2 TP Senaste lydelse 1995:1410. PT 18

2.9 Förslag till lag om ändring i lagen (1984:531) om

1985 års folk- och bostadsräkning

Härigenom föreskrivs att i 21 § lagen (1984:531) om 1985 års folk- och bostadsräkning orden ”centralnämnden för fastighetsdata” ska bytas ut mot ”den statliga lantmäterimyndigheten”. U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

2.10 Förslag till lag om ändring i lagen (1989:329) om en folk- och bostadsräkning år 1990

Härigenom föreskrivs att i 23 § lagen (1989:329) om en folk- och bostadsräkning år 1990 orden ”centralnämnden för fastighetsdata” ska bytas ut mot ”den statliga lantmäterimyndigheten”. U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

2.11 Förslag till lag om ändring i lagen (1994:448) om pantbrevsregister

1 Härigenom föreskrivs i fråga om lagen (1994:448) om pantbrevsregister TPF FPT dels att i 17, 18 och 20 a §§ ordet ”verket” ska bytas ut mot ”den statliga lantmäterimyndigheten”, dels att 1, 511, 12, 14, 15, 20 och 21 §§ ska ha följande lydelse.

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

2 1 § T TTPF FPT

Lantmäteriverket (verket) skall Den statliga lantmäterimyndigheten föra ett särskilt register över såda- ska föra ett särskilt register över na inteckningar i fast egendom sådana inteckningar i fast egendom eller tomträtt för vilka det inte eller tomträtt för vilka det inte finns utfärdat något skriftligt pant- finns utfärdat något skriftligt pantbrev ( pantbrevsregister ). brev ( pantbrevsregister U ). U Av 6 kap. 1 § jordabalken följer att registrering av en inteckning i pantbrevsregistret innebär att ett datapantbrev utfärdas.

3 5 § T TTPF FPT

På begäran av den som ger in en På begäran av den som ger in en ansökan om inteckning till inskriv- ansökan om inteckning till inskrivningsmyndigheten skall verket föra ningsmyndigheten ska den statliga in en uppgift om inteckningen, om lantmäterimyndigheten föra in en en sådan beviljas, i pantbrevsre- uppgift om inteckningen, om en gistret. Om sökanden begär det, sådan beviljas, i pantbrevsregistret. skall verket samtidigt föra in en Om sökanden begär det, ska den uppgift om pantbrevshavare. statliga lantmäterimyndigheten samtidigt föra in en uppgift om pantbrevshavare. Bestämmelserna i första stycket tillämpas även i samband med ansökningar om sådana inteckningsåtgärder som avses i 22 kap. 79 och 11 §§ jordabalken.

1 TP Senaste lydelse av PT 17 § 2006:719, 18 § 2003:257, 20 § 1995:1414, 20 a § 2003:257. 2 TP Senaste lydelse 1995:1414. PT 3 TP Senaste lydelse 2003:257. PT

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

4 6 § TPF FPT

På begäran av en innehavare av ett På begäran av en innehavare av ett skriftligt pantbrev skall verket föra skriftligt pantbrev ska den statliga in en uppgift om den inteckning lantmäterimyndigheten föra in en som svarar mot pantbrevet i pant- uppgift om den inteckning som brevsregistret. Om sökanden begär svarar mot pantbrevet i pantbrevsdet, skall verket samtidigt föra in registret. Om sökanden begär det, en uppgift om pantbrevshavare. ska myndigheten samtidigt föra in en uppgift om pantbrevshavare. En inteckning får föras in i pant- En inteckning får föras in i pantbrevsregistret enligt bestämmelser- brevsregistret enligt bestämmelserna i första stycket endast om det na i första stycket endast om det skriftliga pantbrevet har givits in skriftliga pantbrevet har givits in till verket . I samband med införan- till den statliga lantmäterimyndigdet i registret skall pantbrevet för- heten . I samband med införandet i störas. registret ska pantbrevet förstöras. Bestämmelserna i andra stycket gäller inte pantbrev som avses i 22 kap. 5 b § andra meningen jordabalken. I fråga om inteckningar som har beviljats före den 1 januari 1972 gäller bestämmelserna i denna paragraf om pantbrev även sådana inteckningshandlingar som avses i 24 § lagen (1970:995) om införande av nya jordabalken. En sådan handling behöver dock inte förstöras om den förses med påskrift om att den inte längre medför någon rätt i den intecknade egendomen.

5 7 § TPF FPT

Om pantbrevsregistret inte innehål- Om pantbrevsregistret inte innehåller någon uppgift om pantbrevsha- ler någon uppgift om pantbrevshavare, skall verket på begäran av vare, ska den statliga lantmäteriden som enligt 4 § skall anses som myndigheten på begäran av den pantbrevshavare föra in en uppgift som enligt 4 § ska anses som pantom pantbrevshavare i registret. brevshavare föra in en uppgift om pantbrevshavare i registret.

6 7 a § TPF FPT

På begäran av den som är registre- På begäran av den som är registrerad som pantbrevshavare skall ver- rad som pantbrevshavare ska den ket ta bort uppgiften om pantbrevs- statliga lantmäterimyndigheten ta havare från pantbrevsregistret. bort uppgiften om pantbrevshavare från pantbrevsregistret.

4 TP Senaste lydelse 2003:257. PT 5 TP Senaste lydelse 2003:257. PT 6 TP Senaste lydelse 2003:257. PT 22

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

Om sökanden begär det, skall Om sökanden begär det, ska verket i samband med en åtgärd myndigheten i samband med en enligt första stycket föra in en ny åtgärd enligt första stycket föra in uppgift om pantbrevshavare i re- en ny uppgift om pantbrevshavare i gistret. registret.

7 8 § TPF FPT

På begäran av den som är registre- På begäran av den som är registrerad som pantbrevshavare eller som rad som pantbrevshavare eller som enligt 4 § skall anses som pant- enligt 4 § ska anses som pantbrevsbrevshavare skall verket utfärda ett havare ska den statliga lantmäteriskriftligt pantbrev som svarar mot myndigheten utfärda ett skriftligt inteckningen. Verket skall också pantbrev som svarar mot inteckutfärda ett skriftligt pantbrev, om ningen. Den statliga lantmäteri- Kronofogdemyndigheten har utmätt myndigheten ska också utfärda ett pantbrevet hos den intecknade skriftligt pantbrev, om Kronofogegendomens ägare och begär att ett demyndigheten har utmätt pantbreskriftligt pantbrev skall utfärdas. I vet hos den intecknade egendosamband med att det skriftliga mens ägare och begär att ett skriftpantbrevet utfärdas skall inteck- ligt pantbrev ska utfärdas. I samningen tas bort från pantbrevsre- band med att det skriftliga pantbregistret. vet utfärdas ska inteckningen tas bort från pantbrevsregistret.

8 9 § TPF FPT

Om en inteckning, som är införd i Om en inteckning, som är införd i pantbrevsregistret, dödas eller blir pantbrevsregistret, dödas eller blir utan verkan, skall verket ta bort utan verkan, ska den statliga lantinteckningen från registret. Om en mäterimyndigheten ta bort inteckinteckning blir utan verkan endast ningen från registret. Om en intill viss del eller blir föremål för teckning blir utan verkan endast till åtgärd som avses i 22 kap. 7–9 viss del eller blir föremål för en eller 11 § jordabalken, skall upp- åtgärd som avses i 22 kap. 7–9 gift om detta föras in i pantbrevsre- eller 11 § jordabalken, ska uppgift gistret. om detta föras in i pantbrevsregistret.

9 10 § TPF FPT

På begäran av den som är registre- På begäran av den som är registrerad som pantbrevshavare eller som rad som pantbrevshavare eller som enligt 4 § skall anses som pant- enligt 4 § ska anses som pantbrevsbrevshavare skall verket besluta att havare ska den statliga lantmäteri-

7 TP Senaste lydelse 2006:719. PT 8 TP Senaste lydelse 1995:1414. PT 9 TP Senaste lydelse 2003:257. PT 23

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

inteckningen inte får tas bort från myndigheten besluta att inteckninpantbrevsregistret enligt 8 §. gen inte får tas bort från pantbrevsregistret enligt 8 §. Ett beslut som avses i första Ett beslut som avses i första stycket gäller till dess att inskriv- stycket gäller till dess att inskrivningsmyndigheten har avslutat ett ningsmyndigheten har avslutat ett ärende enligt 22 kap. 7–11 §§ jor- ärende enligt 22 kap. 711 §§ jordabalken. Om pantbrevshavaren be- dabalken. Om pantbrevshavaren gär det, får verket häva beslutet begär det, får den statliga lantmääven dessförinnan. terimyndigheten häva beslutet även dessförinnan.

10 11 § TPF FPT

På begäran av Kronofogdemyndig- På begäran av Kronofogdemyndigheten skall verket besluta att såda- heten ska den statliga lantmäterina registreringsåtgärder som anges myndigheten besluta att sådana rei 7–8 §§ inte får vidtas. Ett sådant gistreringsåtgärder som anges i 7– beslut gäller till dess att något an- 8 §§ inte får vidtas. Ett sådant benat har förordnats. slut gäller till dess att något annat har förordnats.

11 12 § TPF FPT

En uppgift i pantbrevsregistret skall En uppgift i pantbrevsregistret ska rättas, om uppgiften innehåller nå- rättas, om uppgiften innehåller någon uppenbar oriktighet till följd gon uppenbar oriktighet till följd av att verket eller någon annan har av att den statliga lantmäterimyngjort sig skyldig till skrivfel, räk- digheten eller någon annan har nefel eller liknande förbiseende el- gjort sig skyldig till skrivfel, räkler till följd av något tekniskt fel. nefel eller liknande förbiseende el- Den vars rätt berörs skall ges till- ler till följd av något tekniskt fel. fälle att yttra sig. Den vars rätt berörs ska ges tillfälle att yttra sig.

12 14 § TPF FPT

Tillstånd att bli registrerad som Tillstånd att bli registrerad som pantbrevshavare meddelas av ver- pantbrevshavare meddelas av den ket . statliga lantmäterimyndigheten . Vid tillståndsprövningen skall Vid tillståndsprövningen ska verket särskilt beakta myndigheten särskilt beakta 1. att sökanden har tillgång till den tekniska utrustning och den tekniska sakkunskap som fordras för pantbrevssystemets funktion,

10 TP Senaste lydelse 2006:719. PT 11 TP Senaste lydelse 1995:1414. PT 12 TP Senaste lydelse 1995:1414. PT 24

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

2. att det finns tillfredsställande former för betalning av stämpelskatt, expeditionsavgifter och registreringsavgifter, och 3. att sökanden även i övrigt uppfyller de krav på lämplighet som bör ställas med hänsyn till pantbrevssystemets uppbyggnad och funktion.

13 15 § TPF FPT

Tillstånd som avses i 14 § får återkallas om tillståndshavaren inte längre uppfyller de krav som anges i 14 § andra stycket. När ett beslut om återkallelse av När ett beslut om återkallelse av tillstånd har vunnit laga kraft, skall tillstånd har vunnit laga kraft, ska verket självmant vidta de åtgärder den statliga lantmäterimyndigheten som anges i 8 §, såvida det inte självmant vidta de åtgärder som finns något hinder mot detta enligt anges i 8 §, såvida det inte finns 10 eller 11 §. något hinder mot detta enligt 10 eller 11 §.

14 20 § TPF FPT

Verkets beslut enligt denna lag får Den statliga lantmäterimyndigheöverklagas hos länsrätten. tens beslut enligt denna lag får överklagas hos länsrätten.

15 21 § TPF FPT

Tillfogas någon skada genom orik- Den som tillfogas skada genom tig eller missvisande uppgift i pant- oriktig eller missvisande uppgift i brevsregistret eller i annat fall ge- pantbrevsregistret eller i annat fall nom fel i samband med upplägg- genom fel i samband med uppläggning eller förande av registret, har ning eller förande av registret har han rätt till ersättning av staten, om rätt till ersättning av staten, om det det inte visas att felaktigheten be- inte visas att felaktigheten beror på ror på en omständighet utanför ver- en omständighet utanför den statkets kontroll vars följder verket inte liga lantmäterimyndighetens kontskäligen kunde ha undvikit eller roll vars följder myndigheten inte övervunnit. skäligen kunde ha undvikit eller övervunnit. Ersättningen enligt första stycket kan efter skälighet sättas ned eller falla bort, om vållande på den skadelidandes sida har medverkat till skadan.

U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

13 TP Senaste lydelse 1995:1414. PT 14 TP Senaste lydelse 1995:1414. PT 15 TP Senaste lydelse 1995:1414. PT 25

2.12 Förslag till lag om ändring i lagen (1995:1393) om kommunal lantmäterimyndighet

Härigenom föreskrivs att 38 §§ lagen (1995:1393) om kommunal lantmäterimyndighet ska ha följande lydelse.

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

3 § En kommun som vill inrätta en En kommun som vill inrätta en kommunal lantmäterimyndighet kommunal lantmäterimyndighet skall ge in en ansökan om tillstånd ska ge in en ansökan om tillstånd till Lantmäteriverket . Ansökan till den statliga lantmäterimyndigskall vara skriftlig och innehålla heten. Ansökan ska vara skriftlig den utredning som behövs för och innehålla den utredning som ärendets prövning. behövs för ärendets prövning.

4 § En kommunal lantmäterimyndig- En kommunal lantmäterimyndighet skall börja sin verksamhet vid het ska börja sin verksamhet vid det årsskifte som infaller närmast det årsskifte som infaller närmast efter det att ett år förflutit sedan efter det att ett år förflutit sedan tillståndet meddelades. tillståndet meddelades. Om Lantmäteriverket medger Verksamheten får påbörjas tididet får verksamheten påbörjas tidi- gare än vad som framgår av första gare än vad som framgår av första stycket, om den statliga lantmäteristycket. myndigheten i det enskilda fallet beslutar om det .

5 § Den kommunala lantmäterimyn- Den kommunala lantmäterimyndigheten handlägger ärenden om digheten handlägger ärenden om fastighetsbildning, fastighetsbe- fastighetsbildning, fastighetsbestämning och fastighetsregistrer- stämning och fastighetsregistrering inom kommunen. Till den stat- ing inom kommunen. Till den statliga lantmäterimyndigheten i länet liga lantmäterimyndigheten ska skall dock överlämnas dock överlämnas 1. förrättningar som avses i 4 kap. 7 a § andra stycket fastighetsbildningslagen (1970:988), 2. förrättningar som avser flera lantmäterimyndigheters verksamhetsområden, 3. stora jord- och skogsbruksför- 3. stora jord- och skogsbruksförrättningar som inte omfattar ny be- rättningar som inte omfattar ny bebyggelse, byggelse, och 4. andra särskilda förrättningar som av kompetens- eller resursskäl inte bör handläggas hos myndigheten. Beslut av den kommunala lantmäterimyndigheten att överlämna en förrättning får inte överklagas. 26

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

6 §

Lantmäteriverket utövar tillsyn Den statliga lantmäterimyndigheöver verksamheten vid de kommu- ten utövar tillsyn över verksamhenala lantmäterimyndigheterna. ten vid de kommunala lantmäterimyndigheterna.

7 §

Om en kommun inte längre vill Om en kommun inte längre vill svara för verksamheten vid en svara för verksamheten vid en kommunal lantmäterimyndighet, kommunal lantmäterimyndighet, skall kommunen anmäla detta till ska kommunen anmäla detta till Lantmäteriverket . Kommunens till- den statliga lantmäterimyndighestånd upphör att gälla vid det års- ten . Kommunens tillstånd upphör skifte som infaller närmast efter att gälla vid det årsskifte som indet att ett år förflutit sedan anmä- faller närmast efter det att ett år lan kom in till Lantmäteriverket . förflutit sedan anmälan kom in till den statliga lantmäterimyndigheten Om Lantmäteriverket medger Verksamheten får upphöra tididet får verksamheten upphöra tidi- gare än vad som framgår av första gare än vad som framgår av första stycket, om den statliga lantmäteristycket. myndigheten i det enskilda fallet beslutar om det .

8 §

Om verksamheten vid lantmäteri- Om verksamheten vid den kommumyndigheten inte uppfyller de för- nala lantmäterimyndigheten inte utsättningar som anges i 2 § eller uppfyller de förutsättningar som om myndigheten i något väsentligt anges i 2 § eller om myndigheten i hänseende brister i sin myndig- något väsentligt hänseende brister hetsfunktion, får kommunens till- i sin myndighetsfunktion, får komstånd återkallas av regeringen efter munens tillstånd återkallas av reanmälan från Lantmäteriverket . geringen efter anmälan från den statliga lantmäterimyndigheten.

U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

2.13 Förslag till lag om upphävande av lagen (1995:1395) om ny beteckning på Statens lantmäteriverk och Centralnämnden för fastighetsdata

Härigenom föreskrivs att lagen (1995:1395) om ny beteckning på Statens lantmäteriverk och Centralnämnden för fastighetsdata ska upphöra att gälla vid utgången av augusti 2008.

2.14 Förslag till lag om upphävande av lagen (1995:1396) om ny beteckning på fastighetsbildningsmyndighet, fastighetsregistermyndighet och överlantmäterimyndighet

Härigenom föreskrivs att lagen (1995:1396) om ny beteckning på fastighetsbildningsmyndighet, fastighetsregistermyndighet och överlantmäterimyndighet ska upphöra att gälla vid utgången av augusti 2008.

2.15 Förslag till lag om ändring i lagen (1999:292) om avveckling av stadgad åborätt och landgille

Härigenom föreskrivs att 7 § lagen (1999:292) om avveckling av stadgad åborätt och landgille ska ha följande lydelse.

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

7 §

Lantmäterimyndigheten i länet skall Den statliga lantmäterimyndighepå begäran av Lantmäteriverket ten ska vid behov utreda vilken utreda vilken jord som är föremål jord som är föremål för landgille för landgille och vem som är att och vem som är att anse som bruanse som brukare av jorden. Vid kare av jorden. Vid utredning och utredning och redovisning skall i redovisning ska i tillämpliga delar tillämpliga delar gälla vad som gälla det som sägs om äganderättssägs om äganderättsutredningen i utredningen i lagen (1971:1037) lagen (1971:1037) om äganderätts- om äganderättsutredning och legautredning och legalisering. Staten lisering. Staten ska dock betala förskall dock betala förrättningskost- rättningskostnader som avses i nader som avses i 2 kap. 6 § fjärde 2 kap. 6 § fjärde stycket fastighetsstycket fastighetsbildningslagen bildningslagen (1970:988). Bruka- (1970:988). Brukaren skall anses ren ska anses ha framställt anspråk ha framställt anspråk på äganderätt på äganderätt till den brukade till den brukade egendomen. Mot- egendomen. Om landgillejord inte svarar landgillejord inte hel regis- motsvarar en hel registerfastighet, terfastighet skall fastigheten anses ska fastigheten anses delad genom delad genom sämjedelning som är sämjedelning som är giltig. giltig. Vid överklagande skall tillämpas Vid överklagande ska 27 § lagen 27 § lagen om äganderättsutred- om äganderättsutredning och leganing och legalisering. lisering tillämpas.

U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

2.16 Förslag till lag om ändring i lagen (2000:224) om fastighetsregister

Härigenom föreskrivs i fråga om lagen (2000:224) om fastighetsregister dels att i 5 § ordet ”Lantmäteriverket” ska bytas ut mot ”Den statliga lantmäterimyndigheten”, dels att i 7, 810 och 12 §§ ordet ”Lantmäteriverket” ska bytas ut mot ”den statliga lantmäterimyndigheten”, dels att 6 § ska ha följande lydelse.

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

6 §

Lantmäteriverket skall se till att det Den statliga lantmäterimyndigheten inte uppkommer otillbörligt intrång ska se till att det inte uppkommer i registrerades personliga integritet otillbörligt intrång i registrerades eller risker från säkerhetssynpunkt. personliga integritet eller risker För dessa syften får verket i enskil- från säkerhetssynpunkt. För dessa da fall ställa upp ytterligare villkor syften får myndigheten i enskilda utöver dem som anges i 7–10 §§. fall besluta att ytterligare villkor ska gälla utöver dem som anges i 7–10 §§.

U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

2.17 Förslag till lag om ändring i lagen (2006:378) om lägenhetsregister

Härigenom föreskrivs i fråga om lagen (2006:378) om lägenhetsregister dels att i 2, 4 och 19 §§ samt punkterna 2, 3 och 7 i ikraftträdande- och övergångsbestämmelserna till lagen ordet ”Lantmäteriverket” ska bytas ut mot ”Den statliga lantmäterimyndigheten”, dels att i 9 § samt punkterna 4, 5, 10 och 11 i ikraftträdande- och övergångsbestämmelserna till lagen ordet ”Lantmäteriverket” ska bytas ut mot ”den statliga lantmäterimyndigheten”, dels att i punkten 5 i ikraftträdande- och övergångsbestämmelserna till lagen ordet ”verket” ska bytas ut mot ”myndigheten”, dels att 2 § ska ha följande lydelse.

Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse

2 §

Lantmäteriverket skall för de ända- Den statliga lantmäterimyndigheten mål som anges i 5 § föra ett lägen- ska för de ändamål som anges i 5 § hetsregister. föra ett lägenhetsregister. Personuppgiftslagen (1998:204) gäller vid behandling av personuppgifter i lägenhetsregistret, om inte annat följer av denna lag eller föreskrifter som har meddelats med stöd av denna lag eller annars av 2 § personuppgiftslagen.

U Denna lag träder i kraft den 1 september 2008.

3 Ärendet och dess beredning

Regeringen beslutade den 19 juni 2002 att en särskild utredare skulle tillkallas med uppgift bl.a. att lämna förslag till i vilka organisatoriska former olika delar av den lantmäterianknutna verksamheten lämpligen bör bedrivas (dir. 2002:86). Utredningen, som antog namnet Lantmäteriutredningen, har i betänkandet ”Lantmäteriet – nya vägar för ökad samhällsnytta” (SOU 2003:111) redovisat överväganden och förslag för den statligt bedrivna lantmäteriverksamheten. Utredningens lagförslag återges i bilaga 1 . Betänkandet har remissbehandlats. En förteckning över remissinstanserna finns i bilaga 2 . En sammanställning av remissvaren finns tillgänglig i Miljödepartementet (dnr M2003/3613/H). Förslagen i betänkandet behandlades i propositionen Lantmäteriverksamheten (prop. 2005/06:5). I den propositionen gjordes bedömningen att Lantmäteriverket och de 21 länsvisa lantmäterimyndigheterna bör sammanföras till en myndighet (prop. 2005/06:5 s. 22 f.). Riksdagen ställde sig bakom detta (bet. 2005/06:BoU4, rskr. 2005/06:51). Regeringen avser att fullfölja sammanslagningen av de statliga lantmäterimyndigheterna till en myndighet. Sammanslagningen föranleder några lagändringar som behandlas i denna proposition. I propositionen behandlas därutöver frågan om att sälja Kartförlaget, Kartcentrum och Kartbutiken vid det nuvarande Lantmäteriverket.

Lagrådet

De föreslagna lagändringarna är direkta konsekvenser av att den statliga lantmäteriverksamheten omorganiseras och är så enkla att Lagrådets hörande skulle sakna betydelse.

4 Lagändringar med anledning av det nya statliga lantmäteriet

Regeringens förslag: I bestämmelser där myndighetsnamnet ”Lantmäteriverket” förekommer byts detta ut mot ”den statliga lantmäterimyndigheten ” . Där ordet ”verket” förekommer som kortform för Lantmäteriverket byts ordet ut mot ”den statliga lantmäterimyndigheten” eller ”myndigheten”. Lagtexten ändras så att den kommunala lantmäterimyndigheten skiljs från den statliga lantmäterimyndigheten och så att det framgår att det statliga lantmäteriet är en enda myndighet. Ordet ”fastighetsbildningsmyndighet” byts ut mot ”lantmäterimyndighet”. Uttrycket ”centralnämnden för fastighetsdata” byts ut mot ”den statliga lantmäterimyndigheten”. Två lagar om ny beteckning på myndigheter som ska ingå i den statliga lantmäterimyndigheten upphävs. Ändringarna träder i kraft den 1 september 2008.

Utredningens förslag: En särskild lag om ny beteckning på den statliga lantmäterimyndigheten av följande lydelse. ”Härigenom föreskrivs att bestämmelser i lag eller annan författning om lantmäterimyndigheten i länet efter utgången av år 2004 skall avse Lantmäteriverket.” Remissinstanserna har inte haft någon synpunkt på den lagtekniska utformningen av förslaget. Skälen för regeringens förslag: Den statliga lantmäteriverksamheten omfattar Lantmäteriverket och en lantmäterimyndighet i varje län. Denna organisation infördes den 1 januari 1996 (prop. 1993/94:214, bet. 1993/ 94:BoU19, rskr. 1993/94:375). Vid sidan om den statliga lantmäteriverksamheten finns det 38 kommunala lantmäterimyndigheter med ansvar för fastighetsbildning och fastighetsregistrering inom respektive kommun. I propositionen Lantmäteriverksamheten (prop. 2005/06:5) gjordes bedömningen att Lantmäteriverket och de 21 lantmäterimyndigheterna i länen borde sammanföras till en myndighet men att den frågan också hörde samman med överföringen av huvudmannaskapet för inskrivningsverksamheten. En sådan överföring har nu föreslagits i regeringens proposition Den nya inskrivningsmyndigheten m.m. (prop. 2007/08:54). Regeringen avser nu att fullfölja sammanföringen av de statliga lantmäterimyndigheterna till en myndighet. Sammanföringen ger en tydligare organisation, högre flexibilitet, bättre resursutnyttjande, bättre förutsättningar för effektivisering och kvalitetsutveckling av den regionala och lokala verksamheten samt bättre förutsättningar för enhetlighet i handläggningen och tillämpningen av regelverket. Sammanföringen till en ny statlig lantmäterimyndighet föranleder ändringar i den lagtext där Lantmäteriverket nämns eller där lantmäterimyndigheterna i länen är särskilt utpekade. Några ändringar behövs också där texten inte avser den statliga lantmäterimyndigheten utan enbart de kommunala lantmäterimyndigheterna. I lagtexten används ordet ”lantmäterimyndighet” när både en kommunal och regional lantmäterimyndighet träffas av bestämmelsen. I denna del behövs ingen ändring även om det i fortsättningen kommer att vara de kommunala lantmäterimyndigheterna och den sammanlagda statliga lantmäterimyndigheten som avses. Således kommer t.ex. bestämmelsen T om direktåtkomst till pantbrevsregistret att omfatta både de kommunala lantmäterimyndigheterna och den statliga lantmäterimyndigheten (se 19 § lagen [1994:448] om pantbrevsregister). T När det finns anledning att särskilt peka ut de kommunala lantmäterimyndigheterna används uttrycket ”kommunal lantmäterimyndighet”. I denna del behövs heller ingen ändring. På de ställen i lagtexten som är anpassad till att det finns flera statliga lantmäterimyndigheter, vilket oftast kommer till uttryck genom orden ”lantmäterimyndigheten i länet”, behöver dock lagtexten ändras med anledning av att det endast kommer att finnas en statlig lantmäterimyndighet. En konsekvens av sammanföringen av det statliga lantmäteriet till en myndighet är att den uppföljning, kontroll och annan tillsyn som Lantmäteriverket utövar över lantmäterimyndigheterna i länen i fortsättningen kommer att ske inom den nya myndigheten, dvs. som ett led i den ordinarie ledningen och styrningen av myndigheten. Den statliga lantmäterimyndigheten ska även fortsättningsvis utöva tillsyn över de kommunala 34

lantmäterimyndigheterna. De lagändringar som föreslås i denna proposition har inte några ekonomiska eller andra konsekvenser. Ändringarna bör träda i kraft den 1 september 2008.

5 Avyttring av uppdragsverksamhet

Regeringens förslag: Riksdagen godkänner att Kartförlaget, Kartcentrum och Kartbutiken vid den statliga lantmäterimyndigheten säljs.

Utredningens förslag överensstämmer med regeringens. I betänkandet föreslogs att den statliga lantmäterimyndighetens uppdragsverksamhet bör upphöra inom bl.a. områdena fristående kartografisk verksamhet och direktförsäljning av kartor. Remissinstanserna har till en övervägande del ställt sig positiva till utredningens förslag eller inte kommenterat frågan. Skälen för regeringens förslag: I propositionen Lantmäteriverksamheten (prop. 2005/06:5) gjordes bedömningen att innehållet och inriktningen på den statliga lantmäterimyndighetens uppdragsverksamhet bör förtydligas och avgränsas. Den uppdragsverksamhet som bedrivs bör bl.a. ha anknytning till den grundläggande läges- och fastighetsanknutna informationen. Dessutom bör verksamheten inte lämpligare kunna bedrivas i annan form. För verksamhet där andra aktörer finns är det naturligt att den statliga lantmäterimyndigheten på sikt begränsar sin verksamhet. Riksdagen ställde sig bakom regeringens bedömning (bet. 2005/06: BoU4, rskr. 2005/06:51). Regeringen bedömer i nuläget att de delar av den statliga lantmäterimyndighetens uppdragsverksamhet som omfattar Kartförlaget, Kartcentrum och Kartbutiken lämpligare bedrivs i annan form och bör därför avyttras.

6 Författningskommentar

Här kommenteras endast de paragrafer där ändringen inte redan är tillräckligt beskriven i allmänmotiveringen i avsnitt 4. Utöver det som där sägs görs några språkliga ändringar som inte heller behöver kommenteras här.

20 kap. 2 § miljöbalken Fastighetsbildningsmyndighetsuppgifterna fullgörs i dag av lantmäterimyndigheterna. Ändringen hör samman med att lagen (1995:1396) om ny beteckning på fastighetsbildningsmyndighet, fastighetsregistermyndighet och överlantmäterimyndighet upphävs. I miljöbalksbestämmelsen byts därför ordet ”fastighetsbildningsmyndighet” ut mot ”lantmäterimyndighet”.

4 kap. 34 a § fastighetsbildningslagen (1970:988)

Enligt paragrafen får den statliga lantmäterimyndigheten uppdra åt en annan statlig eller kommunal myndighet med kompetens inom lantmäteriområdet att utföra vissa åtgärder. I praktiken handlar det om att kommuner ibland utför så kallade förrättningsförberedelser. Lagtexten ändras på så sätt att orden ”statlig eller kommunal” stryks.

25, 29 och 66 §§ lagen (1973:1150) om förvaltning av samfälligheter

I lagen (1973:1150) om förvaltning av samfälligheter är utgångspunkten att det ska finns ett samfällighetsföreningsregister vid den statliga lantmäterimyndigheten i varje län. En samfällighetsförenings firma ska tydligt skilja sig från andra samfällighetsföreningsfirmor i samma län. Även om de statliga lantmäterimyndigheterna och Lantmäteriverket slås samman bör principerna för samfällighetsföreningsregistret bestå. Därför ändras lagtexten så att det framgår att en samfällighetsförening registreras hos den statliga lantmäterimyndigheten och att uppgifterna ska föras separat för varje län. Uppgifter om en samfällighetsförening ska föras i den del av registret som avser det län där föreningens styrelse har sitt säte. Lagtexten hindrar inte att den statliga lantmäterimyndigheten organiserar samfällighetsregistret som ett register eller flera separata register, så länge uppgifterna i registret eller registren förs åtskilt för varje län.

6 § lagen (1979:217) om allmän folk- och bostadsräkning år 1980 Eftersom lagen (1995:1395) om ny beteckning på Statens lantmäteriverk och Centralnämnden för fastighetsdata upphävs ändras paragrafen så att det direkt framgår att det är den statliga lantmäterimyndigheten som avses och inte Centralnämnden för fastighetsdata.

21 § lagen (1984:531) om 1985 års folk- och bostadsräkning Eftersom lagen (1995:1395) om ny beteckning på Statens lantmäteriverk och Centralnämnden för fastighetsdata upphävs ändras paragrafen så att det direkt framgår att det är den statliga lantmäterimyndigheten som avses och inte Centralnämnden för fastighetsdata.

23 § lagen (1989:329) om en folk- och bostadsräkning år 1990

Eftersom lagen (1995:1395) om ny beteckning på Statens lantmäteriverk och Centralnämnden för fastighetsdata upphävs ändras paragrafen så att det direkt framgår att det är den statliga lantmäterimyndigheten som avses och inte Centralnämnden för fastighetsdata.

Lagen om upphävande av lagen (1995:1395) om ny beteckning på Statens lantmäteriverk och Centralnämnden för fastighetsdata

I lagen (1995:1395) om ny beteckning på Statens lantmäteriverk och Centralnämnden för fastighetsdata anges att bestämmelser i lag eller annan författning där de gamla myndighetsbeteckningarna används ska avse lantmäterimyndigheten respektive Lantmäteriverket. ”Statens lantmäteriverk” förekommer inte längre i lagtext. Där ”Centralnämnden för fas- 36

tighetsdata” fortfarande förekommer i lagtext ändras det till ”den statliga lantmäterimyndigheten”. Den särskilda lagen om ny beteckning kan därför upphävas.

Lagen om upphävande av lagen (1995:1396) om ny beteckning på fastighetsbildningsmyndighet, fastighetsregistermyndighet och överlantmäterimyndighet I lagen (1995:1396) om ny beteckning på fastighetsbildningsmyndighet, fastighetsregistermyndighet och överlantmäterimyndighet anges att bestämmelser i lag eller annan författning där de gamla myndighetsbeteckningarna används ska avse lantmäterimyndigheten respektive Lantmäteriverket. Endast ordet fastighetsbildningsmyndighet förekommer fortfarande i gällande lagtext och ändras nu till den statliga lantmäterimyndigheten. Den särskilda lagen om ny beteckning kan därför upphävas.

7 § lagen (1999:292) om avveckling av stadgad åborätt och landgille I paragrafen sägs att lantmäterimyndigheten i länet på begäran av Lantmäteriverket ska utreda vilken jord som är föremål för landgille och vem som är att anse som brukare av jorden. På grund av sammanslagningen av de statliga lantmäterimyndigheterna i länen och Lantmäteriverket ändras paragrafen så att utredningsskyldigheten gäller den statliga lantmäterimyndigheten. En följd av sammanslagningen är också att uttrycket ”på begäran av” byts ut mot ”vid behov”.

Bilaga 1

Utredningens lagförslag

Lag om ny beteckning på den statliga lantmäterimyndigheten

Härigenom föreskrivs att bestämmelser i lag eller annan författning om lantmäterimyndigheten i länet efter utgången av år 2004 skall avse Lantmäteriverket. U Denna lag träder i kraft den 1 januari 2005.

Bilaga 2

Förteckning över remissinstanserna

Svea hovrätt, Norrtälje tingsrätt, Mora tingsrätt, Eksjö tingsrätt, Hässleholms tingsrätt, Malmö tingsrätt, Uddevalla tingsrätt, Gävle tingsrätt, Ångermanlands tingsrätt, Skellefteå tingsrätt, Kammarrätten i Jönköping, Domstolsverket, Valmyndigheten, Försvarsmakten, Krisberedskapsmyndigheten, Statens räddningsverk, Statens fastighetsverk, Ekonomistyrningsverket, Riksskatteverket, Datainspektionen, Kammarkollegiet, Statskontoret, Statistiska centralbyrån, Länsstyrelsen i Östergötlands län, Länsstyrelsen i Kronobergs län, Länsstyrelsen i Dalarnas län, Länsstyrelsen i Norrbottens län, Statens Bostadsfinansieringsaktiebolag, Kungliga Tekniska högskolan, Högskolan i Gävle, Lunds universitet, Fiskeriverket, Riksarkivet, Språk- och folkminnesinstitutet, Riksantikvarieämbetet, Naturvårdsverket, Statens geotekniska institut, Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut, Boverket, Lantmäteriverket, Swedesurvey AB, Banverket, Vägverket, Sjöfartsverket, Luftfartsverket, Konkurrensverket, Sveriges geologiska undersökning, Skogsstyrelsen, Posten AB, Svenska rymdaktiebolaget, TeliaSonera AB, Vattenfall AB, Stockholms kommun, Vallentuna kommun, Karlskrona kommun, Malmö kommun, Essunga kommun, Göteborgs kommun, Stenungsunds kommun, Åmåls kommun, Karlstads kommun, Västerås kommun, Mora kommun, Ockelbo kommun, Sundsvalls kommun, Skellefteå kommun, Arvidsjaurs kommun, Kiruna kommun, Region Skåne, Svenska Kommunförbundet, Kartografiska sällskapet, Sveriges Advokatsamfund, Svenskt Näringsliv, Företagarnas riksorganisation, Lantbrukarnas Riksförbund, Sveriges Försäkringsförbund, Svenska Bankföreningen, Akademibokhandelsgruppen, Cartesia Informationsteknik AB, Charta AB, Decerno AB, Eniro Sverige AB, ESRI Sweden AB, Fastighetsmäklarförbundet, Fastighetsägarna Sverige, Finansbolagens förening, Kartteknisk intresseförening, Kordab International AB, LandFocus AB, Liber AB, MapInfo Limited, Mäklarsamfundet, Mätcenter AB, SchlumbergerSema Infodata AB, Skogsindustrierna, STANLI, Sweco Position AB, Svenska kommunaltekniska föreningen, Sveriges Byggindustrier, Sveriges domareförbund, Sveriges kart- och mätningstekniska förening, Sveriges Lantmätareförening, Sveriges orienteringsförbund, T-Kartor Sweden AB, Utvecklingsrådet för landskapsinformation, Villaägarnas Riksförbund, WSP Sverige AB.

Miljödepartementet

Utdrag ur protokoll vid regeringssammanträde den 3 april 2008 Närvarande: Vice statsministern Olofsson, ordförande, och statsråden Odell, Ask, Husmark Pehrsson, Leijonborg, Torstensson, Carlgren, Hägglund, Björklund, Carlsson, Littorin, Borg, Malmström, Sabuni, Billström, Adelsohn Liljeroth, Björling. Föredragande: Carlgren ___________________ Regeringen beslutar proposition 2007/08:134 Den nya statliga lantmäterimyndigheten.

Rättsdatablad

Författningsrubrik Bestämmelser som Celexnummer för inför, ändrar, upphäver bakomliggande EGeller upprepar ett regler normgivningsbemyndigande

Lag om ändring i 2 kap. 2 § sekretesslagen (1980:199)

Lag om ändring i lagen 17 § (1994:448) om pantbrevsregister