lagen.nu
DVFS 2020:16

Domstolsverkets föreskrifter om ändring av Domstolsverkets föreskrifter (DVFS 2006:9) för tingsrätt om registrering av mål och ärenden i Vera, utformning av dom, slutligt beslut och avräkningsunderlag...

Titel
Domstolsverkets föreskrifter (DVFS 2020:16) om ändring av Domstolsverkets föreskrifter (DVFS 2006:9) för tingsrätt om registrering av mål och ärenden i Vera, utformning av dom, slutligt beslut och avräkningsunderlag...
Utgivare
Domstolsverket
Beslutad
2020-11-09
Ikraftträdande
2021-01-01
Källa
www.domstol.se

Ändrar

Bemyndigande

1 §

Dessa föreskrifter ska tillämpas av tingsrätt vid registrering av mål och ärenden i verksamhetsregistret Vera. I Domstolsverkets föreskrifter (DVFS 2011:5) för mark- och miljödomstolar och Mark- och miljööverdomstolen om registrering av mål och ärenden i Vera finns särskilda föreskrifter för mark- och miljödomstolarna.

Föreskrifterna ska även tillämpas av tingsrätt vid utformningen av dom, slutligt beslut och avräkningsunderlag i brottmål.

De ska också tillämpas av tingsrätt ifråga om rapportering till Polismyndigheten och Åklagarmyndigheten om dom och slutligt beslut i brottmål.

Föreskrifterna gäller inte om annat föranleds av sekretessföreskrifter eller bestämmelser om behandling av personuppgifter vid tingsrätt. Bestämmelser om behandling av personuppgifter i tingsrätternas rättskipande eller rättsvårdande verksamhet finns i domstolsdatalagen (2015:728), domstolsdataförordningen (2015:729), lagen (2013:329) med vissa bestämmelser om skydd för personuppgifter vid polissamarbete och straffrättsligt samarbete inom Europeiska unionen samt förordningen (2013:343) med vissa bestämmelser om skydd för personuppgifter vid polissamarbete och straffrättsligt samarbete inom Europeiska unionen.

REGISTRERING AV MÅL OCH ÄRENDEN Registrering av vissa grundläggande uppgifter

2 §

I enlighet med 2 § förordningen (1996:271) om mål och ärenden i allmän domstol ska mål och ärenden ges löpande nummer för kalenderår i den ordning som de kommer in till domstolen. De ska även ges prefix i enlighet med Domstolsverkets föreskrifter (DVFS 2016:8) om beteckningar på mål och ärenden i allmän domstol. Nummer ska ges genom registrering i Vera.

3 §

Förutom mål- eller ärendenummer ska i Vera registreras XXXX 1. datum då målet eller ärendet kom in till domstolen, 2. målgrupp och måltyp, 3. saken, 4. underinstans, om sådan finns, jämte uppgifter om dess mål- eller ärendenummer, avgörandedatum och avgörandetyp, 5. aktörer och deras roll, 6. åklagarens diarienummer i förekommande fall, 7. typ av frihetsberövande i förekommande fall, och 8. uppgift om att tilltalad i brottmål när åtal väcktes inte hade fyllt 18 år eller när åtal väcktes hade fyllt 18 år, men inte 21 år.

Om målet eller ärendet avser mer än en målgrupp eller måltyp ska den målgrupp och den måltyp som bedöms som huvudsaklig registreras. Om ingen målgrupp och måltyp kan betecknas som huvudsaklig anges den målgrupp och måltyp som har det lägsta numret.

Utöver detta får även kompletterande målgrupper och måltyper registreras om det behövs för att beskriva målet eller ärendet.

Regler för när nytt mål eller ärende ska registreras

Kvarstad eller åtgärd enligt 15 kap. 3 § rättegångsbalken

4 §

Om en ansökan om kvarstad eller åtgärd enligt 15 kap. 3 § rättegångsbalken ges in före stämningsansökan i tvistemål ska ansökan registreras som ett tvistemål.

Då stämningsansökan (motsvarande handling) ges in ska denna registreras som en aktbilaga i tvistemålet.

Ansökningar om åtgärder under förundersökning i brottmål

5 §

Ansökningar om åtgärder under förundersökningen i brottmål registreras som ett brottmål, om inte något annat är föreskrivet.

Då stämningsansökan (motsvarande handling) ges in ska denna registreras som en aktbilaga i brottmålet.

Sådana ärenden som avses i 3 § offentlighets- och sekretessförordningen (2009:641) ska inte registreras i Vera.

Genstämning och tilläggsstämning

6 §

Ansökningar om genstämning i tvistemål och ansökningar om tilläggsstämning i brottmål ska registreras som aktbilagor i de mål som är anhängiga. Det som nyss har angetts gäller dock inte om det finns något hinder mot gemensam handläggning.

Ansökan om återvinning

7 §

Ansökan om återvinning ska registreras som ett nytt tvistemål.

Återförvisning

8 §

Återförvisas ett mål eller ärende till domstolen ska det registreras som ett nytt mål eller ärende.

Särskiljande av enskilt anspråk i brottmål

9 §

Beslutar domstolen att talan om enskilt anspråk i brottmål ska handläggas som särskilt mål i den för tvistemål stadgade ordningen ska ett nytt tvistemål registreras.

Rättshjälp

10 §

Uppkommer i mål eller ärende fråga om rättshjälp registreras handlingar som rör rättshjälpen som aktbilagor i målet eller ärendet.

Händelser

11 §

Enligt 5 § förordningen (1996:271) om mål och ärenden i allmän domstol ska det under handläggningen av ett mål eller ärende fortlöpande registreras vilka handlingar som kommer in till domstolen, vilka åtgärder som domstolen utför i målet eller ärendet och vad som i övrigt förekommer i detta. Denna registrering ska ske i Vera.

XXXX

Möten

12 §

I Vera ska det registreras vilken typ av möte som har hållits i målet eller ärendet och mötestidens längd.

Om ett möte, till vilket parterna kallats, ställts in ska detta registreras i Vera.

Avgöranden

13 §

Dom och slutligt beslut ska registreras som avgörande i Vera. Övriga beslut ska registreras som avgörande i Vera om de har överklagats. Beslut som innebär försättande i konkurs ska dock oavsett överklagande alltid registreras som avgörande i Vera.

Dom och slutligt beslut i brottmål ska registreras i Vera på det sätt som framgår av bilaga A.

14 §

Ett dokument som avser en dom eller ett beslut ska sparas i Vera, om en skriftlig version av det ska tas in i en dom- eller beslutsbok enligt 32 § första stycket förordningen (1996:271) om mål och ärenden i allmän domstol. Dokument som avser sådana beslut som anges i 25 och 33 §§ nämnda förordning behöver dock inte sparas i Vera.

Ett dokument som enligt första stycket ska sparas i Vera ska ha samma innehåll som det skriftliga avgörandet i dom- eller beslutsboken. Detta innebär att även rättelser ska sparas i Vera. En bilaga till en dom eller ett beslut behöver dock inte sparas i Vera. Därtill gäller att uppgifter för vilka det enligt 43 kap. 8 § offentlighets- och sekretesslagen (2009:400) förordnats att en sekretessbestämmelse ska vara fortsatt tillämplig, får ingå i avgörandet som sparas i Vera. Om en bilaga som innehåller sådana uppgifter sparas i Vera ska den vara sekretessmarkerad genom Vera.

Överklaganden

15 §

Uppgift om att ett avgörande har överklagats ska registreras i Vera.

Enligt 5 § förordningen (1996:271) om mål och ärenden i allmän domstol ska det fortlöpande registreras vad som förekommer i samband med överklagande av ett meddelat avgörande. Denna registrering ska ske i Vera.

UTFORMNING AV DOM, SLUTLIGT BESLUT OCH AVRÄKNINGSUNDERLAG I BROTTMÅL

16 §

Dom, slutligt beslut och avräkningsunderlag i brottmål ska innehålla de uppgifter och utformas i Vera på det sätt som framgår av bilaga A. Utformningen kan ske på annat sätt än i Vera om särskilda skäl motiverar annat.

RAPPORTERING OM DOM OCH SLUTLIGT BESLUT I BROTTMÅL

17 §

Omfattningen av uppgiftsskyldigheten enligt 5 och 7 §§ förordningen (1970:517) om rättsväsendets informationssystem framgår av bilaga A.

18 §

Uppgiftsskyldigheten enligt 5 och 7 §§ förordningen (1970:517) om rättsväsendets informationssystem, 26 § förordningen (1999:1134) om belastningsregister och 10 § förordningen (1999:1135) om misstankeregister ska fullgöras genom Vera på sätt framgår av bilaga A, om inte särskilda skäl motiverar annat. _________________

Övergångsbestämmelser

2016:7 När tingsrätten bestämmer påföljd och tillämpar bestämmelserna i 34 kap brottsbalken i sin lydelse före den 1 juli 2016, gäller tillämpliga delar i bilagan till äldre föreskrifter.

2019:1 XXXX För frihetsberövanden som skett före den 1 april 2019 gäller tillämpliga delar i bilagan till äldre föreskrifter. Frihetsberövanden som skett före den 1 april 2019 ska föras in i avräkningsunderlaget i dess nya lydelse men med tillämpning av äldre författningar i övrigt. ______________

Dessa föreskrifter träder i kraft den 1 januari 2021.

DOMSTOLSVERKET

Thomas Rolén Charlotte Driving

Bilaga A

INNEHÅLL

Bilagan består av avsnitt A–M med tillhörande bilagor. Innehållet i dessa avsnitt är uppdelat enligt följande. - Avsnitt A innehåller bakgrunden till hantering av brottspåståenden i Vera. - Avsnitt B avser allmänna regler för domstolens rapportering. - Avsnitt C avser strukturerad hantering av avgöranden i Vera. - Avsnitt D avser allmänna uppgifter i domslutet. - Avsnitt E – F avser personuppgifter m.m. för tilltalad eller motsvarande samt för andra aktörer. - Avsnitt G avser dokumentation av åtalsjustering m.m. - Avsnitt H avser besvarande av åtal. - Avsnitt I avser påföljder och förordnanden i domar. - Avsnitt J avser andra lagrum som åberopas vid påföljdsbestämning. - Avsnitt K avser beslut i domslut. - Avsnitt L avser slutliga beslut. - Avsnitt M avser avräkningsunderlag.

1

Bilaga A

A. BAKGRUND TILL HANTERING AV PÅSTÅENDEN OM BROTT

Överenskommelse inom Rättsväsendets informationsförsörjning (RIF)

Varje enskilt brott ska kunna identifieras och hanteras genom rättskedjan. Detta följer av en grundläggande myndighetsgemensam överenskommelse inom ramen för Rättsväsendets informationsförsörjning (RIF). Information om brott ska kunna utbytas elektroniskt mellan olika myndigheter. Myndigheterna kommer att få nytta av informationsutbytet t.ex. genom att information kan återanvändas i ärendehanteringssystem och spåras bakåt i kedjan. Hanteringen av informationen om brott i rättskedjan skapar även goda möjligheter för en statistisk uppföljning.

Information om rubricering, lagrumsangivelse, tid och plats är den information om ett enskilt brott som är relevant för domstolens hantering. Begreppet brottsmisstanke används i den myndighetsgemensamma överenskommelsen för ett enskilt påstått brott i relation till en viss tilltalad. En brottsmisstanke avser alltid endast en tilltalad. En åtalspunkt kan avse flera tilltalade men innehåller då olika brottsmisstankar för de olika tilltalade. En åtalspunkt kan även innehålla flera brottsmisstankar som avser en viss tilltalad. Varje brottsmisstanke har ett unikt ID-nummer som är detsamma i olika myndigheters verksamhet (BMID).

Överenskommelsens betydelse för domstolarna

Överenskommelsen får betydelse för domstolarna i några avseenden. När en åklagare väcker åtal kommer gärningsbeskrivningen att kompletteras med en elektronisk överföring av åtalspunkter och brottsmisstankar direkt till Vera. Åtalet ska besvaras i Vera genom att domstolen besvarar brottsmisstankarna. Informationen i brottsmisstanken återanvänds när domstolen registrerar sin bedömning av åtalet.

Domstolen ska ta ställning till varje brottsmisstanke i åtalet. Domstolens ställningstaganden kommer att redovisas i domslutet. Tidpunkten för varje enskilt brott (brottsmisstanke) som en tilltalad fälls för presenteras i domslutet i anslutning till rubricering och lagrum. Om det finns flera enskilda brott med identisk

2

Bilaga A

rubricering och lagstöd redovisas dock endast första och sista datum samt antalet enskilda brott under tidsintervallet. På så sätt kommer antalet brott som en tilltalad fälls för att kunna utläsas av domslutet. Information om åtal som avslagits kommer att presenteras på motsvarande sätt.

Hur registreringen av begångna brott och åtal som avslagits i domslutet ska göras beskrivs i de hanteringsregler som finns i avsnitt H. Där beskrivs även hur beslut om avvisning, avskrivning och överlämnande till annan domstol ska hanteras. Det är nödvändigt att domstolarna följer dessa hanteringsregler så att hanteringen av brottsmisstankar ger avsedd nytta i hela rättskedjan.

Stämningsansökan (i PDF-format) utgör originalinformationen om ett åtal. Det är därför viktigt att domstolen försäkrar sig om att den elektroniskt överförda informationen i Vera kring påståenden om brott i form av brottsmisstankar och gärningsbeskrivning överensstämmer med informationen i stämningsansökan. Detta för att kunna reda ut eventuella oklarheter eller brister i informationen om åtalet i Vera innan domstolen tar ställning till åtalet. I avsnitt G beskrivs hur informationen i åtalet ska hanteras.

Vid hanteringen av stora ärenden behöver brottsmisstankar och beslut om dessa i vissa fall inte hanteras var för sig som individualiserade brottsmisstankar. I dessa situationer får istället flera brottsmisstankar behandlas gemensamt i en sammanhållen hantering. Polis och åklagare har i dessa fall möjlighet att skapa en så kallad sammanhållen brottsmisstanke. Denna hantering får endast ske om vissa överenskomna kriterier är uppfyllda, bl.a. ska det handla om brottsmisstankar mot en och samma person, de ska omfatta ett och samma lagstöd, de ska inrymmas inom en sammanhängande tidsperiod/tidpunkt samt inom ett och samma geografiska område. Den sammanhållna hanteringen får ske om åklagaren valt att hantera en brottsmisstanke sammanhållet. I avsnitt G-H beskrivs hur sammanhållna brottsmisstankar ska hanteras av domstolen. Den särskilda 1 hanteringen har RIF-myndigheterna gemensamt kommit överens om.

1 Säkerställa etapp 1 - IDhantering: Slutredovisning, bilaga Temporär lösning för hantering av stora ärenden 3

Bilaga A

B. ALLMÄNT OM DOMSTOLENS RAPPORTERINGSSKYLDIGHET

Vilka avgöranden och uppgifter som rapporteras

Av 5 och 7 §§ förordningen (1970:517) om rättsväsendets informationssystem och 26 § förordningen (1999:1134) om belastningsregister framgår vilka avgöranden som ska rapporteras till Polismyndigheten. Utöver uppgifter i domslutet rapporteras de uppgifter som i bilagan är markerade med (P).

Av 10 § förordningen (1999:1135) om misstankeregister framgår i vilka fall domstolen ska lämna uppgift om en dom eller ett beslut som vunnit laga kraft till Åklagarmyndigheten. De uppgifter som rapporteras till Åklagarmyndigheten avseende meddelade domar samt laga kraft på domar är i bilagan markerade med (ÅM).

Rapportering av dom eller beslut

Domstolens rapporteringsskyldighet ska fullgöras genom att avgörandet görs definitivt i Vera. Detta ska göras när avgörandet meddelas eller, om avgörandet har avkunnats, ska det i stället göras definitivt senast en vecka efter dagen för avkunnandet.

Rapportering av laga kraft

Domstolens rapporteringsskyldighet ska fullgöras genom att uppgift om att ett domslut har vunnit laga kraft registreras i Vera om domslutet inte har överklagats eller överklagats i någon annan fråga än de som räknas upp nedan. Registreringen ska göras andra dagen efter det att överklagandetiden har gått ut.

Domstolen ska registrera att ett avgörande har vunnit laga kraft i följande fall. 1. Dom som inte överklagats eller enbart överklagats i annan fråga än om följande. • Brott • Påföljd

4

Bilaga A

• Tillgodoräknande av frihetsberövanden m.m. (förordnanden om tillgodoräknande av frihetsberövande, omedelbar verkställighet av fängelse, anstånd med övervakning och längre övervakningstid) • Utvisning • Värdeförverkande • Förverkande av egendom • Företagsbot • Vite • Allmän avgift • Annan särskild rättsverkan som innebär betalningsskyldighet

2. Slutligt beslut som inte överklagats eller enbart överklagats i någon annan fråga än de som tas upp i bilaga A2.

Överklagande

När laga kraft inte ska registreras enligt ovan ska domstolen tillsammans med akten sända med blanketten Uppgift till POLISEN om överklagande till hovrätten.

C. STRUKTURERAD HANTERING AV AVGÖRANDEN I VERA

Domstolen ska hantera nedanstående avgöranden strukturerat i Vera. 1. När domstolen bifaller, avslår, avskriver eller avvisar följande. • Åtal • Talan om förverkande av egendom, företagsbot eller annan särskild rättsverkan som inte har samband med något åtal • Talan om undanröjande av påföljd, utdömande av annan påföljd eller annan åtgärd i fråga om utdömd påföljd • Talan som avses i 8 § lagen (1985:206) om viten • Talan om förvandling av böter eller vite • Talan om undanröjande av strafföreläggande och ordningsbot

5

Bilaga A

2. När domstolen överlämnar åtal med brottsmisstankar till annan domstol. Avgörandetyp Avgörandetyp ska väljas enligt följande.

Rapporteras automatiskt genom Vera:

• Dom o I de fall sammanhållna brottsmisstankar används enligt undantagslösningen för stora ärenden ska även manuell rapportering ske. • Deldom o I de fall sammanhållna brottsmisstankar används enligt undantagslösningen för stora ärenden ska även manuell rapportering ske.

• Slutligt beslut (särskilt uppsatt) ska användas när domstolen fattar slutliga beslut som omfattas av de avgöranden som ska hanteras strukturerat i Vera enligt punkten 1 ovan.

Rapporteras inte automatiskt genom Vera :

• Beslut (överlämnande) ska användas när åtal med brottsmisstankar lämnas över till annan domstol.

• Övrigt brottsmålsavgörande får användas undantagsvis och endast då brottmålsavgörandet inte kan registreras i brottmålsfunktionen, t.ex. där partsställningen är en annan än i ett vanligt brottmålsavgörande. Om avgörandet omfattas av domstolens rapporteringsskyldighet ska manuell rapportering ske.

6

Bilaga A

Domslutstyp Domslutstyp ska väljas enligt följande.

Rapporteras automatiskt genom Vera:

• Dom ska användas när domstolen till någon del ska pröva åtal i sak framställt endast av åklagaren, eller av åklagaren och någon av åklagarrollerna åklagare (JK), åklagare (JO) eller åklagare (tullåklagare).

• Dom (särskild åklagare) ska användas när domstolen ska pröva åtal i sak endast av någon av åklagarrollerna åklagare (JK), åklagare (JO) eller åklagare (tullåklagare).

• Dom (enskilt åtal) ska användas för avgöranden i mål där enskilt åtal väckts. Avser både de fall där målsäganden initierat talan och där målsäganden tagit över efter att åklagaren lagt ned talan.

• Dom (utan åtal) ska användas i de fall åklagaren endast för talan om särskild rättsverkan eller annan särskild rättsverkan som inte har samband med något åtal, t.ex. talan om förverkande av viss egendom.

• Slutligt beslut (förändring av påföljd) ska användas när domstolen prövar talan om förändring av påföljd.

• Slutligt beslut (avvisning/avskrivning) ska användas när domstolen avvisar talan eller skriver av mål efter att åtal har väckts.

• Slutligt beslut (särskilda rättsmedel) ska användas när domstolen prövar klagan på strafföreläggande eller ordningsbot.

7

Bilaga A

Rapporteras inte automatiskt genom Vera:

• Beslut (överlämnande) ska användas när åtal med brottsmisstankar lämnas över till annan domstol.

Domslut I en dom eller ett slutligt beslut ska ett domslut skapas för varje tilltalad eller motsvarande. Domslutet ska skrivas fullständigt för varje tilltalad eller motsvarande.

Domslut ska skapas för de aktörer som omfattas av åtalet eller motsvarande och som har någon av följande roller. • Tilltalad • Motpart • Klagande • Sökande

Rättelse och Rättelse och komplettering ska rapporteras manuellt. komplettering

D. ALLMÄNNA UPPGIFTER I DOMSLUTET

Aktörer Aktörer med följande roller ska anges i domslutet. • Parter o Klagande o Klagande och motpart o Motpart o Målsägande (part) o Sökande o Vårdnadshavande (part) o Åklagare o Åklagare (JO) o Åklagare (JK)

8

Bilaga A

o Åklagare (tullåklagare) o Åklagare (motpart) o Åklagare (sökande) • Övriga aktörer o Biträde o Biträde enligt rättshjälpslagen o Försvarare o Förvaltare o Målsägandebiträde o Offentlig försvarare o Offentligt biträde o Ombud o Ombud och biträde enligt rättshjälpslagen o Ombud och försvarare o Ombud och målsägandebiträde o Ombud och offentlig försvarare o Ställföreträdare o Särskild företrädare

Datum (ÅM) Avgörandedatum ska anges med siffror i ordningen år, månad och dag.

ÅÅÅÅ-MM-DD

Exempel: 2006-06-26

Ort där dom medde- Orten där domen eller det slutliga beslutet meddelats lats ska anges enligt följande exempel.

Meddelad i Stockholm

Saken i slutligt beslut Saken i slutligt beslut ska anges på lämpligt sätt. 9

Bilaga A

E. PERSONUPPGIFTER M.M. FÖR TILLTALAD ELLER MOTSVA- RANDE

Uppgift Utformning

Namn, person- eller Förnamn, tilltalsnamn och efternamn samt person- elsamordningsnummer ler samordningsnummer ska anges så som i folkbokoch födelsetid (ÅM) föringen om den tilltalade eller motsvarande är folkbokförd i Sverige.

Om förnamn eller efternamn är okänt skrivs ”Okänt”.

Innan ett avgörande kan göras definitivt i Vera sker en kontroll av att tilltalads eller motsvarandes namn och person- eller samordningsnummer stämmer överens med motsvarande uppgifter i folkbokföringen. Om uppgifterna i Vera inte stämmer med folkbokföringen ska domstolen uppdatera informationen i Vera och därefter göra avgörandet definitivt. Domstolen ska dessutom se till att korrekta uppgifter även finns i det avgörande som ska sättas in i dom- och beslutsboken.

Personnummer ska anges med tolv siffror och bindestreck.

ÅÅÅÅMMDD-XXXX

Samordningsnummer ska anges med tolv siffror och bindestreck.

XXXXXXXX-YYYY

10

Bilaga A

Om den tilltalade eller motsvarande saknar svenskt person- och samordningsnummer ska födelsetid anges. Då uppgift om komplett födelsedatum finns ska dessa uppgifter anges. Finns uppgift om födelseår och födelsemånad ska dessa anges. Finns endast uppgift om födelseår ska denna anges.

ÅÅÅÅMMDD ÅÅÅÅMM ÅÅÅÅ

Namn på juridisk per- Firma eller motsvarande ska anges. son

Organisationsnummer Om svenskt organisationsnummer finns ska detta anges. Om svenskt organisationsnummer saknas ska VAT-nummer anges om det finns. Om varken svenskt organisationsnummer eller VAT-nummer finns får utländskt organisationsnummer anges.

Svenskt organisationsnummer ska anges med tio siffror och bindestreck.

XXXXXX-XXXX

Adress Utdelningsadress ska anges. Om utdelningsadress saknas skrivs ”Saknar fast postadress”.

Skyddad adress ska registreras i Vera.

Sekretessreglerade Uppgifter om tilltalad eller motsvarande som är uppgifter knutna till avgörandet i Vera ska vara sekretessmar-

11

Bilaga A

kerade i Vera om de omfattas av sekretess enligt offentlighets- och sekretesslagen (2009:400) och sekretessbestämmelsen ska vara tillämplig även i fortsättningen. Om uppgifterna är sekretessmarkerade anges per automatik ”Sekretess” i avgörandets offentliga del. Genom Vera skapas en särskild bilaga med de sekretessmarkerade aktörsuppgifterna.

Medborgarskap Är tilltalad, eller motsvarande, medborgare i en annan stat än Sverige ska medborgarskapet anges med statsnamnet. Är tilltalad medborgare i flera stater ska samtliga medborgarskap anges, i förekommande fall även svenskt medborgarskap.

Om medborgarskap saknas anges ”Statslös”.

Om medborgarskap är okänt anges ”Okänt Land”.

Om medborgarskap är land som har upphört anges ”Upphört Land”.

Om medborgarskap är under utredning anges ”Utreds”.

Frihetsberövande Frihetsberövande som gäller vid tidpunkten för avgörandet ska anges enligt följande. Annan art av frihetsberövande ska inte anges.

Art av frihetsberövande Nomenklatur

Häktad i målet Häktad

Häktad i annat mål Häktad i annat mål

Intagen i kriminalvårds- Intagen i kriminalanstalt vårdsanstalt

12

Bilaga A

Intagen vid särskilt ung- Intagen vid särskilt domshem ungdomshem Omhändertagen enligt Omhändertagen 28 kap 6 c § brottsbalken Omhändertagen enligt 28 Omhändertagen kap 11 § 3 st brottsbalken

Ålagd anmälningsskyldig- Ålagd anmälningsskylhet dighet Ålagd reseförbud Ålagd reseförbud Ålagd reseförbud, ålagd Ålagd reseförbud, ålagd anmälningsskyldighet anmälningsskyldighet

Kön (P) Kön ska anges om person- eller samordningsnummer saknas. Ange ”Man”, ”Kvinna” eller ”Okänt”.

Hemvist (P) Om den tilltalade döms för något brott och har sin hemvist i något av följande länder ska det anges. • Danmark • Finland • Island • Norge

Födelseland (P) Födelseland ska anges om hemvist anges eller tilltalad är medborgare i något av följande länder. • Danmark • Finland • Island • Norge

13

Bilaga A

Födelselän och för- Födelselän och församling ska anges om tilltalad som samling (P) är född i Sverige har sin hemvist eller är medborgare i något av följande länder. • Danmark • Finland • Island • Norge

Födelseort och land Födelseort och land ska anges om tilltalad som inte är (P) född i Sverige har sin hemvist eller är medborgare i något av följande länder. • Danmark • Finland • Island • Norge

Tid för frihetsberö- Enligt 16 § förordningen (1996:271) om mål och vande och avräk- ärenden i allmän domstol ska domstolen i ett avräkningsunderlag (P) ningsunderlag som bifogas domen eller beslutet ange uppgift om den tid en person har varit frihetsberövad på ett sådant sätt som avses i 2 § lagen (2018:1250) om tillgodoräknande av tid för frihetsberövande

Underrättelse från Om Kriminalvården har lämnat domstolen en Kriminalvården (P) underrättelse om att det finns uppgifter hos Kriminalvården som är av betydelse för avräkning (24 §§ förordningen (2019:96) om tillgodoräknande av tid för frihetsberövande.), ska detta anges.

Tidigare dom, beslut Om det finns tidigare meddelad dom, beslut eller aveller avräkningsun- räkningsunderlag enligt 12 a § strafföreläggandekunderlag (P) görelsen (1970:60) som innehåller uppgift om frihetsberövande som har betydelse för avräkning (3 § 4 p förordningen (1990:893) om underrättelse om dom i vissa brottmål, m.m.), ska detta anges. 14

Bilaga A

Personutredning (P) Uppgift om personutredning som inhämtats om en viss tilltalad eller motsvarande och som är av någon av nedanstående slag ska redovisas.

• Yttrande från Kriminalvården: Här anges om yttrande enligt 1 § lagen (1991:2041) om särskild personutredning i brottmål m.m. har inhämtats från Kriminalvården.

• Läkarintyg: Här anges om läkarintyg enligt 7 § lagen (1991:2041) om särskild personutredning i brottmål m.m. har inhämtats.

• Utvidgat läkarintyg: Här anges om läkarintyg som omfattar de medicinska förutsättningarna för överlämnande av den misstänkte till rättspsykiatrisk vård utan särskild utskrivningsprövning (7 § första stycket andra meningen lagen (1991:2041) om särskild personutredning i brottmål m.m.) har inhämtats.

• Rättspsykiatrisk undersökning: Här anges om rättspsykiatrisk undersökning har genomförts.

Om det inte inhämtats någon ny personutredning av ovan nämnda slag ska det anges.

Utförandedatum för varje personutredning ska anges.

Deponerat förskott (P) Om den tilltalade före rättegången deponerat förskott för böter eller värdeförverkande ska det anges. Belopp ska anges i svensk valuta.

15

Bilaga A

F. PERSONUPPGIFTER M.M. FÖR ANDRA AKTÖRER ÄN TILLTA- LAD ELLER MOTSVARANDE

Uppgift Utformning

Namn på fysisk per- Om namn ska anges används tilltalsnamn och efterson namn.

Titel Titel ska anges för åklagare, försvarare, ombud och biträden.

Åklagare Som åklagare ska anges den eller de åklagare som för talan i målet då huvudförhandlingen avslutas. Om målet avgörs utan huvudförhandling anges normalt den eller de åklagare som avgett den från åklagaren senast ingivna skriften.

Namn på juridisk per- Firma eller motsvarande ska anges. son

Organisationsnum- Om svenskt organisationsnummer finns ska detta mer anges. Om svenskt organisationsnummer saknas ska VAT-nummer anges om det finns. Om varken svenskt organisationsnummer eller VAT-nummer finns får utländskt organisationsnummer anges.

Svenskt organisationsnummer ska anges med tio siffror och bindestreck.

XXXXXX-XXXX

Myndighet Myndighetsnamn ska anges.

Adress Om adress ska anges används utdelningsadress. 16

Bilaga A

Om utdelningsadressen inte bör spridas kan en c/oadress, t.ex. till målsägandebiträde, anges i stället.

Om utdelningsadress saknas skrivs ”Saknar fast postadress”.

Skyddad adress ska registreras i Vera.

Sekretessreglerade Uppgifter om aktörer som är knutna till avgörandet i uppgifter Vera ska vara sekretessmarkerade i Vera om de omfattas av sekretess enligt offentlighets- och sekretesslagen (2009:400) och sekretessbestämmelsen ska vara tillämplig även i fortsättningen. Om uppgifterna är sekretessmarkerade anges per automatik ”Sekretess” i avgörandets offentliga del. Om flera aktörer har namnuppgifter som omfattas av sekretess ska sekretessbeteckning bestående av maximalt fyra tecken, bestående av versaler och/eller siffror, läggas till. Genom Vera skapas en särskild bilaga med de sekretessmarkerade aktörsuppgifterna.

Företrädd av åklagare Om målsägande företräds av åklagare ska det anges.

Tullmålsjournalnum- Tullmålsjournalnummer ska anges som på stämningsmer (P) ansökan.

Åklagarens diarie- Åklagarens diarienummer ska anges som på stämnummer (P) (ÅM) ningsansökan.

17

Bilaga A

G. DOKUMENTATION AV ÅTALSJUSTERING M.M.

Kontroll och ändring av överfört åtal

Innan ett åtal som överförts elektroniskt från åklagaren besvaras ska det vara redovisat på ett korrekt och fullständigt sätt i Vera (brottsmisstankar och gärningsbeskrivning). En målsägande får inte ha en felaktig koppling till en brottsmisstanke. Det finns dock inget krav på att en målsäganden har koppling till en brottsmisstanke.

Domstolen ska se till att det överförda åtalet redovisas i Vera på ett korrekt sätt som överensstämmer med åklagarens slutligt bestämda talan. Domstolen kan dock inte lägga till brottsmisstankar.

Vid hantering av stora ärenden med fler än 100 brottsmisstankar finns särskilda regler för hantering. Åtalet ska då vara korrekt och fullständigt beskrivet utifrån vad som beskrivs nedan i avsnitt H.

Domstolen behöver i vissa fall ändra åtalsinformationen i Vera så att den blir korrekt. I Vera används någon av följande funktioner för att ändra åtalsinformation.

• Ändra brottsmisstankar • Ändra gärningsbeskrivning • Hantera målsägande

I sammanställningen nedan beskrivs hur olika ändringar i åtalsinformationen dokumenteras i Vera.

Ändringsbehov Hantering i Vera

Gärningsbeskrivningen behöver änd- En åtalspunkt markeras och funktionen ras på grund av justering eller felakt- ”Ändra gärningsbeskrivning” väljs. igt innehåll.

18

Bilaga A

Domstolen ändrar gärningsbeskrivningens text till det som åklagaren gör gällande.

Domstolen anger datum och skäl förändringen. En brottsmisstankes innehåll behöver Brottsmisstanken markeras och funktändras på grund av justering eller att ionen ”Ändra brottsmisstankar” väljs. åklagaren angett ett felaktigt innehåll. Domstolen ändrar informationen om brottsmisstanken så att den stämmer överens med åklagarens påstående.

Domstolen anger datum och skäl för ändringen. Åklagaren lägger ned åtalet. Hela åtalspunkten eller en viss brottsmisstanke markeras och funktionen ”Ändra brottsmisstankar” väljs. Därefter väljs ”Åtal nedlagt”.

Domstolen anger datum och skäl för ändringen.

Det nedlagda åtalet kan fortfarande prövas, t.ex. om den tilltalade efter detta begär en frikännande dom eller målsäganden övertar talan. Att åklagaren lagt ned åtalet måste registreras även om den tilltalade begär frikännande dom eller målsäganden övertar åtalet. Åklagaren har felaktigt skickat en el- Hela åtalspunkten eller en viss brottsler flera brottsmisstankar som inte misstanke markeras och funktionen omfattas av åtalet. ”Ändra brottsmisstankar” väljs. Därefter väljs ”Felskickad av åklagaren”.

19

Bilaga A

Domstolen anger datum och skäl för ändringen. Åklagaren justerar åtalet genom att Brottsmisstanken markeras och funktgöra gällande att en viss brottsmiss- ionen ”Ändra brottsmisstanke” väljs. tanke konsumeras av en annan brotts- Därefter väljs ”Konsumerad av annan misstanke. Åtalet ska alltså prövas brottsmisstanke”. under en gemensam rubricering. (Ett exempel på denna situation är att Domstolen anger datum och skäl för åklagaren inledningsvis påstår att den ändringen. tilltalade gjort sig skyldig till mord och grov stöld. Åklagaren justerar åtalet på så sätt att stölden konsumeras av mordet.) Målsäganden har en felaktig koppling Om en viss målsägande har en feltill en brottsmisstanke. aktig koppling till en brottsmisstanke (åklagaren påstår inte att målsäganden utsatts för brottet i den delen) ska målsäganden kopplas bort från brottsmisstanken.

Domstolen väljer funktionen ”Hantera målsägande”, väljer den målsägande som berörs och markerar den eller de brottsmisstankar som inte ska ha en koppling till den valda målsäganden. Därefter väljs funktionen ”Ta bort”. Målsäganden saknar koppling till en Det finns inget krav på att målsäganbrottsmisstanke den har en koppling till en brottsmisstanke.

Om domstolen ändå vill koppla en målsägande till en brottsmisstanke väljer domstolen funktionen ”Hantera 20

Bilaga A

målsägande”. Domstolen väljer sedan den målsägande som berörs och markerar den eller de brottsmisstankar som ska ha en koppling till den valda målsäganden. Därefter väljs funktionen ”Lägg till”.

Vid hantering av sammanhållna brottsmisstankar i mål med många brottsmisstankar knyts målsäganden på samma sätt till den sammanhållna brottsmisstanken som om domstolen vill koppla målsägande till en brottmisstanke.

H. BESVARANDE AV ÅTAL

Åtal med brottsmisstankar

När ett åtal överförts från åklagaren med påståenden om enskilda brott i form av brottsmisstankar, ska domstolen i Vera dokumentera sina ställningstaganden till åtalet genom att besvara samtliga brottsmisstankar. På detta sätt återanvänds den överförda informationen när domslutet skapas.

När domstolen prövar ett åtal ska domstolen skapa beslut om begångna brott eller åtal som avslagits. I Vera används någon av följande funktioner. • Bifalla • Bifalla med ändring • Lägg till beslut om brott • Avslå • Avslå del • Ingår i

21

Bilaga A

När domstolen ska avsluta hanteringen av ett åtal på något annat sätt än att döma över åtalet används någon av följande funktioner i Vera. • Avvisa • Skriva av • Överlämna I sammanställningen nedan beskrivs hur olika ställningstaganden skapas i Vera.

Domstolen prövar åtalet

Domstolens ställningstagande Hantering i Vera

Åtalet bifalls i alla delar enligt åkla- Samtliga åtalspunkter markeras och garens påståenden. funktionen ”Bifalla” väljs. Åtalet bifalls i någon del. De åtalspunkter eller del av åtalspunkt (brottsmisstanke) som ska bifallas markeras och funktionen ”Bifalla” väljs.

En sammanhållen åtalspunkt (brottsmisstanke) som ska bifallas till viss del ska hanteras enligt följande • Om annan del av åtalspunkten avslås: markera åtalspunkten och välj funktionen ”Avslå del”. Specificera antalet i den förklarande kommentaren. Markera därefter åtalspunkten på nytt och välj funktionen ”Bifalla”. Specificera antalet i den förklarande kommentaren. • Om annan del av åtalspunkten skrivs av eller avvisas: markera åtalspunkten och välj funktionen ”Bifalla”. Specificera antalet i den förklarande kommentaren. 22

Bilaga A

Registrera därefter beslut om avskrivning eller avvisning genom funktionerna ”Skriv av” eller ”Avvisa” utan att någon åtalspunkt markerats. Åtalet avslås helt. Samtliga åtalspunkter markeras och funktionen ”Avslås” väljs. Åtalet avslås i någon del. De åtalspunkter eller del av åtalspunkt (brottsmisstanke) som ska avslås markeras och funktionen ”Avslås” väljs.

En sammanhållen åtalspunkt (brottsmisstanke) som ska avslås till viss del markeras och funktionen ”Avslå del” väljs. Specificera antalet i den förklarande kommentaren. Åtalspunkten markeras sedan på nytt och funktionen ”Bifalla”, ”Skriv av” eller ”Avvisa” väljs beroende på situationen. Vid bifall av resterande del specificera antalet i den förklarande kommentaren. Ett enskilt påstående om brott bifalls Den del av åtalet (brottsmisstanke) men med ett annat lagstöd, annan ru- som ska bifallas med annat innehåll bricering eller för en annan tid eller markeras och funktionen ”Bifalla plats. med ändring” väljs. Informationen om lagstöd, rubricering, tid eller plats ändras. Ett enskilt påstående om brott bifalls I detta fall måste två eller flera ställi någon del och avslås i någon del. ningstaganden skapas i relation till brottsmisstanken.

23

Bilaga A

Den del av åtalet (brottsmisstanke) som ska bifallas markeras och någon av funktionerna ”Bifalla” eller ”Bifalla med ändring” väljs.

Därefter markeras brottsmisstanken på nytt och funktionen ”Avslå del” väljs. Information om den del av åtalet som avslås registreras. Ett enskilt påstående om brott bifalls I detta fall måste två eller flera ställmed flera beslut om begångna brott ningstaganden skapas i relation till som har olika lagstöd eller avser olika brottsmisstanken. brottstillfällen. Den del av åtalet (brottsmisstanke) som ska bifallas markeras och någon av funktionerna ”Bifalla” eller Bifalla med ändring” väljs.

Därefter markeras brottsmisstanken på nytt och funktionen ”Lägg till beslut om brott” väljs. Information om det nya beslutet om begånget brott registreras. Flera enskilda påståenden om brott I detta fall ska två eller flera brottsska bifallas med ett beslut om be- misstankar få ett gemensamt ställgånget brott. ningstagande.

(Ett exempel på denna situation är att En av brottsmisstankarna markeras åklagaren påstår att den tilltalade gjort och någon av funktionerna ”Bifalla” sig skyldig till mord och grov stöld. eller ”Bifalla med ändring” väljs. Domstolen anser att båda brotten är Därefter markeras den eller de styrkta men att den grova stölden konbrottsmisstankar som ska konsumesumeras av mordet och att den tilltalade ras och funktionen ”Ingår i” väljs. därför endast ska dömas för mord.)

24

Bilaga A

Funktionen ”Förklarande kommentar” kan användas om den information som skapats med hjälp av de beskrivna funktionerna och som presenteras i domslutet inte är tillräckligt detaljerad för att beskriva i vilken del åtalet bifalls eller avslås. Kommentaren presenteras i domslutet i anslutning till domstolens ställningstagande.

Vid besvarande av sammanhållna åtalspunkter (brottsmisstankar) ska antalet specificeras i den förklarande kommentaren

Exempel: (105 tillfällen)

Annan slutlig hantering än prövning av åtal

Domstolens ställningstagande Hantering i Vera

Åtalet avvisas helt. Samtliga åtalspunkter markeras och funktionen ”Avvisa” väljs. Åtalet avvisas i någon del. De åtalspunkter eller del av åtalspunkt (brottsmisstanke) som ska avvisas markeras och funktionen ”Avvisa” väljs.

Om den del av åtalet som ska avvisas är en del av en sammanhållen åtalspunkt (brottsmisstankar) välj funktionen ”Avvisa” utan att någon åtalspunkt är markerad. Vidare hantering enligt beskrivning nedan under Åtal utan brottsmisstankar . Åtalet skrivs av helt efter det att det Samtliga åtalspunkter markeras och lagts ned. funktionen ”Skriv av” väljs. Åtalet skrivs av i någon del efter det De åtalspunkter eller del av åtalsatt det lagts ned. punkt (brottsmisstanke) som lagts 25

Bilaga A

ned markeras och funktionen ”Skriv av” väljs.

Om den del av åtalet som ska skrivas av är en del av en sammanhållen åtalspunkt (brottsmisstankar) välj funktionen ”Skriv av” utan att någon åtalspunkt är markerad. Vidare hantering enligt beskrivning nedan under Åtal utan brottsmisstankar . Hela åtalet överlämnas till en annan Samtliga åtalspunkter markeras och domstol. funktionen ”Överlämna” väljs. Mottagande domstol väljs. Delar av åtalet överlämnas till en an- De åtalspunkter eller del av åtalsnan domstol. punkt (brottsmisstanke) som ska överlämnas markeras och funktionen ”Överlämna” väljs. Mottagande domstol väljs.

Åtal utan brottsmisstankar i Vera

När ett åtal från åklagaren utan brottsmisstankar eller ett enskilt åtal prövas ska domstolen i Vera dokumentera sina ställningstaganden till åtalet med samma detaljeringsgrad som om åtalet hade innehållit brottsmisstankar.

När domstolen prövar ett åtal ska domstolen skapa beslut om begångna brott eller åtal som avslagits. I Vera används någon av följande funktioner. • Bifalla • Avslå • Kopiera

När domstolen avvisar eller skriver av ett åtal som inte innehåller brottsmisstankar ska åtalet som avvisas eller skrivs av registreras i Vera. Domstolens

26

Bilaga A

ställningstagande behöver i dessa fall inte vara så detaljerat som när åtalet prövas. I Vera används följande funktioner. • Avvisa • Skriva av

I sammanställningen nedan beskrivs hur olika ställningstaganden skapas i Vera.

Domstolen prövar åtalet

Domstolens ställningstagande Hantering i Vera

Åtalet bifalls. Funktionen ”Bifalla” väljs utan att någon brottsmisstanke har markerats. Informationen om brottet registreras. Åtalet avslås. Funktionen ”Avslå” väljs utan att någon brottsmisstanke har markerats. Informationen om att åtalet avslagits registreras. Domstolen skapar ett nytt beslut om Ett tidigare registrerat beslut om bebegånget brott eller åtal som avsla- gånget brott eller åtal som avslagits gits med förslagsvärden från ett tidi- markeras och funktionen ”Kopiera” gare registrerat ställningstagande. väljs. En kopia av det markerade beslutet skapas och värdena redigeras.

Funktionen ”Förklarande kommentar” kan användas om den information som skapats med hjälp av de beskrivna funktionerna och som presenteras i domslutet inte är tillräckligt detaljerad för att beskriva i vilken del åtalet bifalls eller avslås. Kommentaren presenteras i domslutet i anslutning till domstolens ställningstagande.

Vid besvarande av sammanhållna åtalspunkter (brottsmisstankar) ska antalet specificeras i den förklarande kommentaren

Exempel: (105 tillfällen) 27

Bilaga A

Annan slutlig hantering än prövning av åtal

Domstolens ställningstagande Hantering i Vera

Åtalet avvisas helt. Funktionen ”Avvisa” väljs utan att någon brottsmisstanke har markerats. Det avvisade åtalet beskrivs. Åtalet har lagts ned och skrivs av. Funktionen ”Skriv av” väljs utan att någon brottsmisstanke har markerats. Det nedlagda åtalet beskrivs.

Uppgift Utformning

Antal brott (P) Antal brott rapporteras genom att antalet registrerade beslut om begånget brott rapporteras. Rapporteringen sker automatiskt.

Antalet brott som angetts i en förklarande kommentar för sammanhållna beslut om begånget brott rapporteras inte automatiskt. En dom som innehåller sådana beslut om begångna brott ska rapporteras manuellt.

Brottstid Tid för varje brott/påstått brott ska anges med en fast tidpunkt eller ett tidsintervall.

Tidpunkt Tidpunkt ska anges med år, månad och dag enligt följande.

ÅÅÅÅ-MM-DD

Exempel : 2006-06-26

28

Bilaga A

Tidsintervall Om både fr.o.m.-tidpunkt och t.o.m.-tidpunkt har angivits som samma dag så måste klockslag anges för båda och får då inte anges med samma klockslag.

Exempel: • 2012-01-01–2012-01-01 är inte tillåtet. • 2012-01-01 13:00–2012-01-01 13:00 är inte tillåtet. • 2012-01-01–2012-01-01 13:00 är inte tillåtet. • 2012-01-01 13:00–2012-01-01 är inte tillåtet. • 2012-01-01 13:00–2012-01-02 är tillåtet. • 2012-01-01–2012-01-02 är tillåtet.

Kan bestämd dag inte anges redovisas tiden med månad, eller, om inte heller detta är möjligt, med år. Början och slut redovisas alltid med år, månad och dag.

Exempel: Har brottet/påstått brott begåtts någon gång i juni 2008 skrivs 2008-06-01–2008-06-30.

Exempel: Har brottet/påstått brott begåtts någon gång under 2007 skrivs 2007-01-01–2007-12-31.

Är tiden för brottet/påstått brott angivet till viss årstid, visst årsskifte eller annat obestämt begrepp, redovisas såsom tid för brottet/påstått brott den tidsperiod som begreppet enligt domstolens bedömning kan anses innefatta. Början och slut redovisas alltid med år, månad och dag.

29

Bilaga A

Brottsrubricering och Rubricering och lagrum ska anges enligt fast nomenlagrum klatur i Vera.

Saknas fast nomenklatur i Vera eller förekommer felaktigheter i den fasta nomenklaturen får rubricering och lagrum anges i fritext genom användande av benämningarna ”Lagstöd akut böter” och ”Lagstöd akut fängelse”. Lagstöd akut böter väljs om det i straffskalan endast finns böter och Lagstöd akut fängelse väljs om det finns fängelse i straffskalan. Vid användande av Lagstöd akut böter och Lagstöd akut fängelse ska en avvikelserapport upprättas i Vera. Rapporten ska innehålla en beskrivning av anledningen till att Lagstöd akut böter och Lagstöd akut fängelse har använts.

Vid hantering av sammanhållna brottsmisstankar ska den rubricering som avser samtliga ingående delar av den sammanhållna brottsmisstanken användas.

Brottsrubriceringen ska anges enligt följande.

Brott upptagna i brottsbalken

Förekommer i lagtexten kursiverad rubricering ska den rubriceringen användas, t.ex. ”Misshandel” (3 kap 5 § brottsbalken). Kursiverad rubricering utgör fast nomenklatur och får inte frångås.

Är samma gärningstyp indelad i olika grader används sålunda attributet ”grov” eller ”ringa” endast när det ingår i den särskilda rubriceringen, t.ex. ”Grov misshandel” (3 kap 6 § brottsbalken).

Gradering av brott som inte uttrycks i särskild rubricering kan anges efter kommatecken, t.ex. ”Misshandel, ringa brott”. 30

Bilaga A

Tillämpas straffskärpningsregler eller strafflindringsregler, t.ex. 23 kap 5 § brottsbalken, ska detta inte anges i anslutning till rubriceringen.

Om ett lagrum kan ge upphov till flera olika rubriceringar ska samtliga detaljeras som egna benämningar.

Exempel: Brott mot 3 kap 8 § brottsbalken som avser fall av kroppsskada benämns ”Vållande till kroppsskada” och fall som avser sjukdom benämns ”Vållande till sjukdom”. En benämning för varje alternativ måste alltså skapas.

Saknas enhetlig rubricering används den rubricering som anses lämplig. Rubriceringen ska endast bestå av text och får inte innehålla siffror.

Vid lagkonkurrens (två eller flera straffbud åberopas trots att endast ett brott föreligger) anges rubriceringen på sätt som anses lämpligt.

Exempel: ”Grovt bedrägeri medelst urkundsförfalskning”.

Brott inom specialstraffrätten

Förekommer i författningstexten särskild rubricering – kursiverad eller inte – ska den användas, t.ex. ”Vårdslöshet i trafik”.

Saknas särskild rubricering används den rubricering som är lämplig och som utgår från den i praxis vedertagna rubriceringen. Rubriceringen bör vara så kort som möjlig.

31

Bilaga A

Vid detaljering på författningsnivå bör ”brott mot aktuell författning” användas.

Rubriceringen ska endast bestå av text och får inte innehålla siffror.

Exempel: ”Brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor”

Attributet ”grov” eller ”ringa” används då den ingår i den särskilda rubriceringen, t.ex. ”Grov vårdslöshet i trafik”.

Gradering av brott/påstått brott som inte uttrycks i särskild rubricering kan anges efter kommatecken, t.ex. ”Olovlig körning, grovt brott”.

Tillämpas straffskärpningsregler eller strafflindringsregler, t.ex. 23 kap 5 § brottsbalken, ska detta inte anges i anslutning till rubriceringen.

Brottsrubricering vid försök m.m.

Brottsformer och medverkansformer i 23 kap brottsbalken anges enligt följande nomenklatur.

32

Bilaga A

Brottsformer Nomenklatur Försök Försök till Förberedelse Förberedelse till Stämpling Stämpling till Medverkansformer Nomenklatur Anstiftan Anstiftan av Medhjälp Medhjälp till Underlåtenhet att avslöja Underlåtenhet att avslöja Underlåtenhet att hindra Underlåtenhet att hindra (23 kap 6 § brottsbalken i dess lydelse före den 1 juli 2016 [SFS 2016:508]) Underlåtenhet att för- Underlåtenhet att förhindra hindra I förekommande fall kombineras uttrycken. Exempel : Medhjälp till försök till mord.

Brottsrubricering vid brottskonkurrens

Vid likartad brottskonkurrens (flera brott av samma slag) anges rubriceringen endast en gång. 33

Bilaga A

Döms tilltalad för olika former av medverkan till flera brott av samma slag, såsom medhjälp till grov stöld, anstiftan av grov stöld samt förberedelse till grov stöld, anges varje rubricering särskilt för varje sådan brottsform enligt exemplet nedan.

Vid olikartad brottskonkurrens (brott av olika slag) anges varje rubricering särskilt för varje brott enligt exemplet nedan.

Exempel:

BEGÅNGNA BROTT

1. Vållande till annans död, 3 kap 7 § brottsbalken - 2012-07-12 2. Stöld, 8 kap 1 § brottsbalken - 2012-08-03–2012-12-12 (2 tillfällen) 3. Förberedelse till grov stöld, 8 kap 4 § och 12 § samt 23 kap 2 § 1 st brottsbalken - 2012-08-04–2012-09-01 (2 tillfällen) 4. Medhjälp till försök till grov stöld, 8 kap 4 § och 12 § samt 23 kap 1 § och 4 § brottsbalken - 2013-01-02 5. Anstiftan av grov stöld, 8 kap 4 § samt 23 kap 4 § brottsbalken - 2013-02-05

Lagrumsangivelse Lagrumsangivelse ska anges enligt följande.

Lagrum anges med författningsrum och författning i anslutning till respektive rubricering. Detta sätt att ange författningsrum och författning som föreskrivs nedan utgör fast nomenklatur och får inte frångås.

34

Bilaga A

Hänvisning till författningsrum och författning sker i ordningen • Kapitel • Paragraf • Moment • Stycke • Punkt • Mening • Bokstav • Författning

Författningsrum

Alla ordningstal anges med siffror.

Kapitel, paragraf, moment, stycke, punkt, mening och bokstav anges med följande förkortningar. • kap • § • mom • st • p • men • a, b, c o.s.v.

Exempel: 1 kap 1 § 1 mom 1 st 1 p 1 men

Förekommer s.k. ”a §” anges beteckningen ”a” efter paragrafens ordningstal.

Exempel: 1 a §

35

Bilaga A

Förekommer i författningsrum indelning i punkter som har särskilda bokstavsbeteckningar anges den tillämpade punkten med respektive bokstav. Halvparentes används inte i detta fall.

Exempel: 20 kap 2 § 2 st 5 p 2 men a brottsbalken

Har flera kapitel, paragrafer, moment, stycken eller punkter i samma författning åberopats beträffande ett visst brott, måste varje ordningstal åtföljas av ”kap”, ”§”, ”mom”, ”st”, ”p”, ”men” respektive ”a”.

I övrigt används bindeord enligt följande exempel.

Exempel: • 8 kap 1 § och 12 § • 81 § 1 mom, 2 mom och 3 mom • 3 § 1 st och 2 st • 1 §, 2 § och 3 §

Beteckningar som t.ex. ”utom”, ”tom”, eller ”sista stycket” ska inte användas.

Författning

Åberopad författning ska anges på det sätt som framgår av Svensk författningssamling. Författningen ska dock skrivas i bestämd form och ska inte avslutas med punkt.

Exempel: • BrottsbalkenTrafikskadelagen (1975:1410) • Lagen (1951:649) om straff för vissa trafikbrott • Förordningen (2001:650) om vägtrafikregister 36

Bilaga A

Finns en gängse benämning på författningen får den användas, t.ex. ”Trafikbrottslagen (1951:649)”.

Kompletterande föreskrift Myndighetsföreskrift ska anges som kompletterande föreskrift.

Författningar som inte är intagna i Svensk författningssamling, EEG/EG/EU -förordningar och direkt tillämpbara EEG/EG/EU -direktiv ska anges som kompletterande föreskrift och på det sätt domstolen finner lämpligt.

Har en sådan författning fått ett visst nummer i en myndighets författningsserie och åberopas nummerbeteckningen, får nummerbeteckningen inte skrivas inom parentes.

Om både författning som är intagen i Svensk författningssamling och annan författning åberopas för samma brott/påstått brott, ska den andra författningen anges efter författning som är intagen i Svensk författningssamling.

Exempel: • 3 kap 17 § 4 st och 14 kap 3 § 1 p b trafikförordningen (1998:1276) samt Vägverkets föreskrift 2003:12 Annan än dagens ly- Har domstolen tillämpat en annan lydelse av en författdelse ningsbestämmelse än den som gäller när domen meddelas ska det anges efter författningen enligt följande.

i sin lydelse före (dag månad år)

37

Bilaga A

Exempel: 3 kap 5 § brottsbalken i sin lydelse före 1 juli 2006

Ett brott/påstått brott som behöver uttryckas med flera olika lydelser anges enligt följande.

Våldtäkt enligt 6 kap 1 § brottsbalken och 6 kap 1 § brottsbalken i sin lydelse före 1 april 2005.

I. PÅFÖLJDER OCH FÖRORDNANDEN I DOMAR

Uppgift Utformning

Påföljd och förord- Påföljder och förordnanden ska anges enligt den nonande menklatur som framgår av bilaga A1.

Referens till tidigare • Datum ska anges som år, månad och dag dom/beslut ÅÅÅÅ-MM-DD. • Svensk domstols namn ska anges enligt Domstolsverkets adressförteckning. För det fall domstolen har upphört ska domstolens namn anges på lämpligt sätt. • Annan svensk myndighet ska anges med myndighetens namn. • Utländsk domstol ska anges på lämpligt sätt. • Land ska anges för utländsk domstol. • Mål/diarienummer ska anges enligt ursprungsdomen/beslutet. Referens till tidigare Referens till tidigare brott ska anges på följande sätt. brott • Påföljden avser även brottsligheten i avgörandet/avgörandena (datum ÅÅÅÅ-MM-DD)

Kriminalvården Den lokala frivården ska anges. 38

Bilaga A

Övervakare Om övervakare ska förordnas av frivårdskontoret ska följande anges. • Övervakare förordnas av frivårdskontoret.

Om domstolen förordnar övervakare anges • Namn • Utdelningsadress • Telefonnummer

Särskild föreskrift Särskild föreskrift ska anges på lämpligt sätt.

J. ANDRA LAGRUM SOM ÅBEROPAS VID PÅFÖLJDSBESTÄMNING

Uppgift Utformning

I de fall något eller några av följande lagrum åbero- Andra lagrum som pas ska det anges i domslutet. åberopas angående påföljdsbestämning Tillämpning av straffskärpningsregler i brottsbalken, nämligen • 18 kap 2 §19 kap 11 §26 kap 3 §

Tillämpning av strafflindringsregler i brottsbalken, nämligen • 2 kap 6 § 2 st • 13 kap 11 §14 kap 12 §15 kap 14 §22 kap 8 § 39

Bilaga A

• 23 kap 5 § • 27 kap 6 § 3 st • 28 kap 9 § 1 st • 29 kap 3 § 2 st • 29 kap 5 § 2 st • 29 kap 7 § 1 st • 34 kap 2 § • 34 kap 4 § 2 st • 38 kap 2 a § 2 st

Tillämpning av följande lagrum i brottsbalken, nämligen • 28 kap 3 §30 kap 6 §34 kap 1 § 2 st, 3 §, 4 § 1 st eller 5 § 1 st

Om domstolen dömer till ny påföljd för nyupptäckt eller ny brottslighet med stöd av 34 kap 1 § 1 st brottsbalken utan att samtidigt göra förändring i tidigare påföljd ska nämnt lagrum anges.

Även annat lagrum som tillämpats beträffande påföljdsbestämning eller förordnande angående tidigare påföljd, men inte angetts i anslutning till brottsrubriceringen, och som domstolen anser bör framgå kan anges i domslutet. Lagrumsangivelse De i Vera förinlagda lagrumsangivelserna som svarar mot domstolens bedömning ska väljas.

Om inget av de i Vera förinlagda alternativen motsvarar det lagrum domstolen har åberopat ska aktuellt lagrum anges i enlighet med reglerna i avsnitt H, Besvarande av åtal, Lagrumsangivelse. 40

Bilaga A

Tillämpning av författningsbestämmelse vars lydelse ändrats.

Har domstolen tillämpat annan lydelse än den som gäller när domen meddelas anges följande efter författningen: • i sin lydelse före (dag månad år).

K. BESLUT I DOMSLUT

Uppgift Utformning

Beslutstext Nedan angivna beslut styrs av fast nomenklatur.

Beslut Nomenklatur

Avgift enligt lagen om Den tilltalade åläggs att brottsofferfond för brott betala en avgift på 800 kr som begåtts från och med enligt lagen (1994:419) den 1 februari 2015 om brottsofferfond.

Avgift enligt lagen om Den tilltalade åläggs att brottsofferfond för brott betala en avgift på 500 kr som begåtts från och med enligt lagen (1994:419) den 1 juli 1999 till och om brottsofferfond. med den 31 januari 2015

Avgift enligt lagen om Den tilltalade åläggs att brottsofferfond för brott betala en avgift på som begåtts från och 300 kr enligt lagen med den 1 juli 1994 till (1994:419) om brottsofoch med den 30 juni ferfond. 1999

41

Bilaga A

Utvisning utan tidsbe- Den tilltalade utvisas ur gränsning av EES-med- Sverige enligt 8 a kap 5 borgare eller familje- § utlänningslagen medlem till EES-med- (2005:716) och förbjuds borgare att återvända hit. Överträdelse av förbudet kan medföra fängelse i högst 1 år.

Utvisning utan tidsbe- Den tilltalade utvisas ur gränsning av annan ut- Sverige enligt 8 a kap 1 länning än EES-medbor- § utlänningslagen gare eller familjemedlem (2005:716) och förbjuds till EES-medborgare att återvända hit. Överträdelse av förbudet kan medföra fängelse i högst 1 år.

Utvisning viss tid av Den tilltalade utvisas ur EES-medborgare eller Sverige enligt 8 a kap 5 familjemedlem till EES- § utlänningslagen medborgare (2005:716) och förbjuds att återvända hit före [datum]. Överträdelse av förbudet kan medföra fängelse i högst 1 år.

Utvisning viss tid av an- Den tilltalade utvisas ur nan utlänning än EES- Sverige enligt 8 a kap 1 medborgare eller § utlänningslagen familjemedlem till (2005:716) och förbjuds EES-medborgare att återvända hit före [datum]. Överträdelse av förbudet kan medföra fängelse i högst 1 år. 42

Bilaga A

Kvarstad (P) Om det finns ett beslut om kvarstad avseende en betalningsskyldighet till staten ska detta anges särskilt.

I de fall beslutet inte styrs av fast nomenklatur ska i Vera förinlagd text användas så långt är möjligt och övriga delar anges på lämpligt sätt.

L. SLUTLIGA BESLUT

Uppgift Utformning

Beslutstext Slutliga beslut ska anges på det sätt som framgår av bilaga A2.

För slutliga beslut som inte finns upptagna i bilagan ska texten anges på lämpligt sätt.

Referens till tidigare • Datum ska anges som år, månad och dag dom/beslut ÅÅÅÅ-MM-DD. • Svensk domstols namn ska anges enligt Domstolsverkets adressförteckning. För det fall domstolen har upphört ska domstolens namn anges på lämpligt sätt. • Annan svensk myndighet ska anges med myndighetens namn. • Utländsk domstol ska anges på lämpligt sätt. • Land ska anges för utländsk domstol. • Mål/diarienummer ska anges enligt ursprungsdomen/beslutet.

Kriminalvården Den lokala frivården ska anges.

Övervakare Om övervakare ska förordnas av frivårdskontoret ska följande anges. • Övervakare förordnas av frivårdskontoret.

43

Bilaga A

Om domstolen förordnar övervakare anges • Namn • Utdelningsadress • Telefonnummer

Särskild föreskrift Särskild föreskrift ska anges på lämpligt sätt.

M. AVRÄKNINGSUNDERLAG

Om ett avräkningsunderlag ska bifogas domen enligt 16 § förordningen (1996:271) om mål och ärenden i allmän domstol bör hänvisning ske till detta. Eventuell hänvisning ska placeras under plats avsedd för underskrifter.

Avräkningsunderlag enligt 16 § förordningen (1996:271) om mål och ärenden i allmän domstol ska ha den utformning som framgår av bilaga A3. Blanketten är avsedd för endast en tilltalad.

44

Bilaga A1

Påföljder och förordnanden i domar

A. PÅFÖLJDER

Lagrum och benämning i Nomenklatur brottsbalken

2 kap 6 § Påföljd efterges 29 kap 6 § Påföljd efterges 25 kap 1 § och 2§ Dagsböter (antal) om (belopp) kr. Dagsböter 25 kap 1 § och 4 § Normerade böter (belopp) kr Normerade böter 25 kap 1 § och 3 § Penningböter (belopp) kr Penningböter 26 kap 1 § Fängelse på livstid Fängelse Fängelse (tid) 27 kap 1 § Villkorlig dom Villkorlig dom 27 kap 1 § Villkorlig dom med samhällstjänst 27 kap 2 a § (timmar) timmar. Om fängelse i stället Villkorlig dom hade valts som påföljd skulle fängelse (tid) ha dömts ut.

45

Bilaga A1

28 kap 1 § Skyddstillsyn Skyddstillsyn

28 kap 1 § Skyddstillsyn med särskild 30 kap 9 § 2 st 3 p behandlingsplan Skyddstillsyn

28 kap 1 § Skyddstillsyn med särskild 28 kap 6 b § 1 st behandlingsplan. Om fängelse i stället 30 kap 9 § 2 st 3 p hade valts som påföljd skulle fängelse Skyddstillsyn (tid) ha dömts ut.

28 kap 1 § Skyddstillsyn med samhällstjänst 28 kap 2 a § (timmar) timmar. Om fängelse i stället Skyddstillsyn hade valts som påföljd skulle fängelse (tid) ha dömts ut.

28 kap 3 § Fängelse (tid) Fängelse 30 kap 11 §

30 kap 6 § Fri från påföljd Den tilltalade ska vara fri från påföljd

32 kap 1 § 1 st Ungdomsvård Ungdomsvård

32 kap 2 § 1 st och 2 st samt 3 § 1 st Ungdomstjänst (timmar) timmar 1 p Ungdomstjänst

32 kap 3 a § Ungdomsövervakning (tid) Ungdomsövervakning

32 kap 5 § Sluten ungdomsvård (tid) Sluten ungdomsvård

46

Bilaga A1

31 kap 2 § Rätten överlämnar åt den som förestår Vård enligt lagen om vård av (behandlingshem) att föranstalta om missbrukare (1988:870) i vissa fall behövlig vård enligt lagen om vård av (behandlingshem) missbrukare i vissa fall.

31 kap 2 § Rätten överlämnar åt socialnämnden i Vård enligt lagen om vård av (kommun) att föranstalta om behövlig missbrukare (1988:870) i vissa fall vård enligt lagen om vård av (socialnämnd) missbrukare i vissa fall.

31 kap 3 § 1 st Den tilltalade ska överlämnas till Rättspsykiatrisk vård rättspsykiatrisk vård.

31 kap 3 § 1 st och 2 st Den tilltalade ska överlämnas till Rättspsykiatrisk vård med särskild rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning utskrivningsprövning.

Påföljd som saknar eller inte har Nomenklatur komplett författningshänvisning

27 kap 1 § Villkorlig dom med samhällstjänst 27 kap 2 a § (timmar) timmar. Om sluten Villkorlig dom ungdomsvård i stället hade valts som på- (Alternativstraff sluten följd skulle sluten ungdomsvård (tid) ha ungdomsvård) dömts ut.

28 kap 1 § Skyddstillsyn med särskild 28 kap 6 b § 1 st behandlingsplan. Om sluten 30 kap 9 § 2 st 3 p ungdomsvård i stället hade valts som Skyddstillsyn påföljd skulle sluten ungdomsvård (tid) (Alternativstraff sluten ha dömts ut. ungdomsvård)

28 kap 1 § Skyddstillsyn med samhällstjänst 28 kap 2 a § (timmar) timmar. Om sluten Skyddstillsyn ungdomsvård i stället hade valts som på- (Alternativstraff sluten följd skulle sluten ungdomsvård (tid) ha ungdomsvård) dömts ut.

47

Bilaga A1

B. FÖRORDNANDEN OM TIDIGARE PÅFÖLJDER

Lagrum och förordnande i Nomenklatur brottsbalken

34 kap 1 § 1 st Förordnande angående tidigare Förordnande angående tidigare ututdömd påföljd dömd/utdömt (påföljd).

34 kap 1 § 1 st Förordnande angående förelagd Förordnande angående tidigare förelagd villkorlig dom villkorlig dom.

34 kap 1 § 1 st Förordnande angående av nåd Förordnande angående tidigare av nåd bestämd påföljd bestämd/bestämt (påföljd).

34 kap 1 § 1 st Förordnande angående genom beslut Förordnande angående tidigare genom om omvandling av fängelse på beslut om omvandling av fängelse på livstid bestämt fängelse livstid bestämt fängelse.

34 kap 1 § 2 st och 3 § Förordnande att tidigare utdömd Tidigare utdömd/utdömt (påföljd) ska påföljd ska avse nytt/nya brott avse även den nya brottsligheten.

34 kap 1 § 2 st och 3 § Förordnande att tidigare förelagd Tidigare förelagd villkorlig dom ska avse villkorlig dom ska avse nytt/nya även den nya brottsligheten. brott

34 kap 1 § 2 st och 3 § Förordnande att tidigare av nåd Tidigare av nåd bestämd/bestämt (påbestämd påföljd ska avse nytt/nya följd) ska avse även den nya brottsligbrott heten.

48

Bilaga A1

34 kap 1 § 2 st och 3 § Förordnande att tidigare genom Tidigare genom beslut om omvandling beslut om omvandling av fängelse på av fängelse på livstid bestämt fängelse livstid bestämt fängelse ska avse ska avse även den nya brottsligheten. nytt/nya brott

34 kap 1 § 2 st och 4 § 1 st Undanröjande av utdömd påföljd Tidigare utdömd/utdömt (påföljd) undanröjs.

34 kap 1 § 2 st och 4 § 1 st Undanröjande av förelagd villkorlig Tidigare förelagd villkorlig dom undandom röjs.

34 kap 1 § 2 st och 4 § 1 st Undanröjande av nåd bestämd Tidigare av nåd bestämd/bestämt (påpåföljd följd) undanröjs.

34 kap 1 § 2 st och 4 § 1 st Undanröjande av genom beslut om Tidigare genom beslut om omvandling omvandling av fängelse på livstid av fängelse på livstid bestämt fängelse bestämt fängelse undanröjs.

C. KOMPLETTERANDE FÖRORDNANDEN I SAMBAND MED FÖRORDNANDEN OM TIDIGARE UTDÖMD PÅFÖLJD ENLIGT 34 KAP 1 § 1 ST ELLER 34 KAP 1 § 2 ST OCH 3 § BROTTSBALKEN ELLER I SAMBAND MED NY PÅFÖLJD

Lagrum och kompletterande Nomenklatur förordnande i brottsbalken

28 kap 5 § 1 st Förordnande att övervakningen på Övervakningen ska anstå till dess domen grund av dom på skyddstillsyn ska anstå vunnit laga kraft mot den dömde. till dess domen har vunnit laga kraft

49

Bilaga A1

34 kap 5 § 1 st Förverkande av villkorligt medgiven Villkorligt medgiven frihet förklaras till frihet en tid av (tid) förverkad. Villkorligt medgiven frihet förklaras helt förverkad. Villkorligt medgiven frihet förklaras till återstående del förverkad.

26 kap 19 § Den tilltalade ställs på nytt under 34 kap 5 § 3 st övervakning. Beslut att tidigare dömd ska stå under övervakning Den tilltalade ställs på nytt under övervakning. Övervakningen ska pågå till (datum).

34 kap 5 § 3 st Förlängning av prövotid Prövotiden förlängs till (tid).

3 §

3 § 2 st lagen (2018:1250) om Böterna ska anses helt erlagda. tillgodoräknande av tid för Av penningböterna ska (belopp) kr anses frihetsberövande erlagda. Tillgodoräknande av frihetsbe- Av böterna ska (antal) dagsböter anses rövande erlagda.

3 §

3 § 2 st lagen (2018:1250) om Ungdomstjänsten ska anses helt tillgodoräknande av tid för verkställd. frihetsberövande Ungdomstjänsten ska till en tid av Tillgodoräknande av frihetsbe- (timmar) timmar anses verkställd. rövande

3 §

3 § 2 st lagen (2018:1250) om Ungdomsövervakningen ska anses helt tillgodoräknande av tid för verkställd. frihetsberövande Ungdomsövervakningen ska till en tid Ungdomsövervakning av [tid] anses verkställd.

3 §

3 § 1 st lagen (2018:1250) om Fängelsestraffet ska anses helt verkställt. tillgodoräknande av tid för frihetsberövande. Tillgodoräknande av frihetsberövande

50

Bilaga A1

3 §

3 § 1 st lagen (2018:1250) om Den slutna ungdomsvården ska anses tillgodoräknande av tid för helt verkställd. frihetsberövande Tillgodoräknande av frihetsberövande

26 kap 19 § Den tilltalade meddelas varning. 34 kap 5 § 3 st Beslut att meddela varning

28 kap 3 § 3 st Domen på fängelse ska verkställas trots Omedelbar verkställighet av fängelse att den inte vunnit laga kraft.

26 kap 19 § Övervakningen förlängs till (datum). 34 kap 5 § 3 st Övervakningen förlängs till prövotidens Förlängning av övervakning utgång.

28 kap 5 § 4 st Övervakningen ska pågå till prövotidens Förordnande om längre över- utgång. vakningstid Övervakningen ska pågå till (datum).

51

Bilaga A2

Slutliga beslut

A. AVSKRIVNING/AVVISNING

Beslut Nomenklatur

Avskrivning Målet avskrivs. Avvisning Talan avvisas.

B. AVSLAG PÅ TALAN OM FÖRÄNDRINGAR I TIDIGARE MEDDELADE PÅFÖLJDER

Förordnande Nomenklatur

Talan om ändring av påföljd avslås Talan om ändring av påföljd avslås. Talan om förvandling av påföljd Talan om förvandling av påföljd avslås. avslås Talan om undanröjande av påföljd Talan om undanröjande av påföljd avslås avslås. Talan om undanröjande av Talan om undanröjande av strafföreläggande avslås strafföreläggande avslås. Talan om undanröjande av Talan om undanröjande av föreläggande ordningsbot avslås av ordningsbot avslås. Omvandling av fängelse på livstid Ansökan om omvandling av utdömt avslås fängelse på livstid till fängelse på viss tid avslås.

52

Bilaga A2

C. FÖRORDNANDEN OM TIDIGARE MEDDELADE PÅFÖLJDER

Förordnande och tillämpligt Nomenklatur lagrum i brottsbalken

27 kap 2 a § 3 st, 5 § 3 st och 6 § 1 st Förändring av tidigare utdömd villkorlig Förändring av tidigare utdömd dom. villkorlig dom

27 kap 2 a § 3 st, 5 § 3 st och 6 § 1 st Förändring av tidigare förelagd villkorlig Förändring av tidigare förelagd dom. villkorlig dom

27 kap 2 a § 3 st, 5 § 3 st och 6 § 1 st Förändring av tidigare av nåd bestämd Förändring av nåd bestämd villkorlig villkorlig dom. dom

27 kap 6 § 1 st 3 p Tidigare utdömd villkorlig dom undan- Undanröjande av tidigare utdömd röjs. villkorlig dom

27 kap 6 § 1 st 3 p Tidigare förelagd villkorlig dom undan- Undanröjande av tidigare förelagd röjs. villkorlig dom

27 kap 6 § 1 st 3 p Tidigare av nåd bestämd villkorlig dom Undanröjande av tidigare av nåd undanröjs. bestämd villkorlig dom

28 kap 9 § 1 st Tidigare utdömd skyddstillsyn Undanröjande av tidigare utdömd undanröjs. skyddstillsyn

28 kap 9 § 1 st Tidigare av nåd bestämd skyddstillsyn Undanröjande av tidigare av nåd undanröjs. bestämd skyddstillsyn

53

Bilaga A2

28 kap 9 § 2 st Förändring av tidigare utdömd Förändring av tidigare utdömd skyddstillsyn. skyddstillsyn

28 kap 9 § 2 st Förändring av tidigare av nåd bestämd Förändring av tidigare av nåd be- skyddstillsyn. stämd skyddstillsyn

32 kap 4 § 1 st Förändring av tidigare utdömd ungdoms- Förändring av tidigare utdömd tjänst. ungdomstjänst

32 kap 4 § 1 st Förändring av tidigare utdömd ungdoms- Förändring av tidigare utdömd vård. ungdomsvård

32 kap 4 § 1 st Förändring av tidigare utdömd Förändring av tidigare utdömd ungdomsövervakning. ungdomsövervakning

32 kap 4 § Tidigare utdömd ungdomsvård Undanröjande av ungdomsvård undanröjs.

32 kap 4 § Tidigare utdömd ungdomstjänst undan- Undanröjande av ungdomstjänst röjs.

32 kap 4 § Tidigare utdömd ungdomsvård och ung- Undanröjande av ungdomsvård och domstjänst undanröjs. ungdomstjänst

32 kap 4 § Tidigare utdömd ungdomsövervakning Undanröjande av undanröjs. ungdomsövervakning

34 kap 6 § 2 st Beslut om verkställighet enligt BrB Beslut om verkställighet 34 kap 6 § 2 st.

54

Bilaga A2

38 kap 2 § 1 st (se övergångsbe- Förordnandet om överlämnande till vård stämmelser i SFS 2006:891) inom socialtjänsten undanröjs. Undanröjande av förordnande om överlämnande till vård inom socialtjänsten

38 kap 2 § Förordnandet om överlämnande till vård Undanröjande av förordnande om enligt lagen om vård av missbrukare i överlämnande till vård enligt lagen vissa fall undanröjs. (1988:870) om vård av missbrukare i vissa fall

38 kap 2 a § Tidigare utdömd/utdömt (påföljd) Undanröjande av tidigare utdömd undanröjs. påföljd

Förordnande och tillämpligt Nomenklatur lagrum i bötesverkställighetslagen (1979:189)

15 §

Böterna förvandlas till fängelse. Förvandling av böter

15 §

Vitet förvandlas till fängelse. Förvandling av vite

19 §

1 st Tidigare förvandlingsstraff ska avse Tidigare ålagt förvandlingsstraff ska nya böter/vite avse även vad som nu har förvandlats.

19 §

2 st Förändring av tidigare ålagt Förändring av tidigare ålagt för- förvandlingsstraff. vandlingsstraff

19 §

2 st Tidigare ålagt förvandlingsstraff ska Tidigare ålagt förvandlingsstraff ska avse även senare förvandlade avse även vad som förvandlades i det nu böter/viten omprövade beslutet.

55

Bilaga A2

Förordnande och tillämpligt Nomenklatur lagrum i lagen (2006:45) om omvandling av fängelse på livstid

4 §

Fängelse på livstid omvandlas till fäng- Fängelse på livstid omvandlas till else (tid). fängelse

Förordnande och tillämpligt Nomenklatur lagrum i rättegångsbalken

59 kap 6 § Strafföreläggandet undanröjs. Undanröjande av strafföreläggande

59 kap 6 § och 10 § Föreläggandet av ordningsbot undanröjs. Undanröjande av ordningsbot

D. KOMPLETTERANDE FÖRORDNANDEN I SAMBAND MED BESTÄMMANDE AV NY PÅFÖLJD

Förordnande och tillämpligt Nomenklatur lagrum i brottsbalken

28 kap 5 § 1 st Övervakningen ska anstå till dess det Förordnande att övervakningen ska slutliga beslutet vunnit laga kraft mot anstå till dess det slutliga beslutet den dömde. har vunnit laga kraft

28 kap 5 § 4 st Övervakningen ska pågå till prövotidens Förordnande om längre övervak- utgång. ningstid i samband med att Övervakningen ska pågå till (datum). skyddstillsyn väljs som ny påföljd efter undanröjande av annan påföljd

56

Bilaga A2

3 §

3 § 1 st lagen (2018:1250) om Fängelsestraffet ska anses helt verkställt. tillgodoräknande av tid för frihetsberövande Tillgodoräknande av frihetsberövande

3 §

3 § 1 st lagen (2018:1250) om Den slutna ungdomsvården ska anses tillgodoräknande av tid för helt verkställd. frihetsberövande Tillgodoräknande av frihetsberövande

E. KOMPLETTERANDE FÖRORDNANDEN I SAMBAND MED FÖRORDNANDE OM TIDIGARE MEDDELAD PÅFÖLJD

Förordnande och tillämpligt Nomenklatur lagrum i brottsbalken

27 kap 2 a § 3 st Föreskriften om samhällstjänst upphävs. Upphävande av föreskrift om samhällstjänst som meddelats i förening med villkorlig dom

27 kap 2 a § 3 st Samhällstjänsten nedsätts till (timmar) Ändring av föreskrift om sam- timmar. hällstjänst som meddelats i förening med villkorlig dom

27 kap 5 § 3 st och 6 § 1 st 2 p Föreskriften om fullgörande av ska- Upphävande av föreskrift angående deståndsskyldighet upphävs. skadeståndsskyldighet som meddelats i samband med villkorlig dom

57

Bilaga A2

27 kap 5 § 2 st och 6 § 1 st 2 p Föreskriften om fullgörande av ska- Ändring av föreskrift angående ska- deståndsskyldighet ändras. deståndsskyldighet som meddelats i samband med villkorlig dom

27 kap 6 § 1 st 2 p Föreskrift om fullgörande av Meddelande av föreskrift angående skadeståndsskyldighet meddelas. skadeståndsskyldighet som ålagts genom tidigare utdömd villkorlig dom

27 kap 6 § 1 st 1 p Den dömde meddelas varning. 28 kap 7 § 1 st 4 p och 9 § 2 st 38 kap 2 § 2 st (upphörde att gälla den 1 januari 2007 (SFS 2006:891) med övergångsbestämmelser) 32 kap 4 § 1 st Beslut att meddela varning

28 kap 7 § 1 st 5 p och 9 § 2 st Den dömde ställs på nytt under övervak- Beslut att tidigare dömd ska stå ning. under övervakning Den dömde ställs på nytt under övervakning. Övervakningen ska pågå till (datum).

28 kap 7 § 1 st 5 p och 9 § 2 st Övervakningen förlängs till (datum). Beslut om förlängning av över- Övervakningen förlängs till prövotidens vakning utgång.

31 kap 1 § 4 st (se övergångsbe- Föreskriften om ungdomstjänst upphävs. stämmelser i SFS 2006:891) Upphävande av föreskrift om ungdomstjänst som meddelats i förening med överlämnande till vård inom socialtjänsten

58

Bilaga A2

31 kap 1 § 3 st och 4 st (se Ungdomstjänsten nedsätts till (timmar) övergångsbestämmelser i timmar. SFS 2006:891) Ändring av föreskrift om ungdomstjänst som meddelats i förening med överlämnande till vård inom socialtjänsten

Förordnande som saknar eller inte Nomenklatur har komplett författningshänvisning

Föreskrift om behandlingsplan Föreskriften om behandlingsplan uppupphävs. hävs.

F. PÅFÖLJDER

Påföljd och tillämpligt lagrum i Nomenklatur brottsbalken

27 kap 6 § 3 st Påföljden bestäms till (påföljd). 1 28 kap 9 § 1 st 38 kap 2 § 38 kap 2 § 38 kap 2 a §32 kap 4 § 1 st 32 kap 4 § 2 st Bestämmande av påföljd i samband med undanröjande av tidigare påföljd 34 kap 6 § 2 st Påföljden bestäms till (påföljd). Bestämmande av påföljd i samband med beslut om verkställighet enligt 34 kap 6 § 2 st

Påföljden anges enligt den nomenklatur för påföljder som föreskrivs i bilaga A1.

1 Om val av påföljd bestäms till påföljd enligt brottsbalken 29 kap 6 §, 30 kap 6 §, 31 kap 2 §, 31 kap 3 § 1 st, eller 31 kap 3 § 1 st och 2 st ska påföljden anges helt enligt den nomenklatur för påföljder som föreskrivs i bilaga A1. 59

Bilaga A2

Påföljd och tillämpligt lagrum i Nomenklatur bötesverkställighetslagen (1979:189)

15 §

Påföljden bestäms till fängelse (tid). Bestämmande av påföljd i samband med förvandling av böter och viten

19 §

2 st Påföljden bestäms till fängelse (tid). Förändring av tidigare ålagt förvandlingsstraff

60

Bilaga A3

[Domstolensnamn] AVRÄKNINGSUNDERLAG [EnhNamnFörstasteg] [AvgörandedatumSiffror] Mål nr. [Målnummer] [EnhNamn] [AvgörandeOrt]

Underlaget avser

Person-/samordningsnummer/födelsetid Datum för dom/beslut

[PartPersonnr] [AvgörandedatumSiffror_1]

Efternamn Förnamn

[PartEfternamn] [PartFörnamn]

Personen har under en sammanhängande tid av minst 24 timmar varit frihetsberövad* i Sverige eller utomlands med anledning av brott som prövats i målet eller som påföljden avser. Frihetsberövandet har ägt rum under nedan angivna tider. *på sätt som avses i 2 § lagen (2018:1250) om tillgodoräknande av tid för frihetsberövande

Frihetsberövad Frihetsberövandet hävt/upphört/avbrutet

(lämna tomt för ett frihetsberövande som pågår) ÅÅÅÅ-MM-DD ÅÅÅÅ-MM-DD ÅÅÅÅ-MM-DD ÅÅÅÅ-MM-DD ÅÅÅÅ-MM-DD ÅÅÅÅ-MM-DD

Samtidig verkställighet av påföljd i annat mål

☐ Kriminalvården har underrättat domstolen om att personen har påbörjat verkställighet eller

har verkställt påföljd i annat mål under den tid som han eller hon varit berövad friheten (24 §§ förordning (2019:96) om tillgodoräknande av tid för frihetsberövande).

Tidigare frihetsberövanden av betydelse för avräkningen

Domstolen har i avgörandet helt eller delvis undanröjt påföljden i tidigare dom, beslut

eller strafföreläggande, och det finns uppgifter om frihetsberövanden i tidigare meddelade domar, beslut eller avräkningsunderlag som har betydelse för avräkningen.

Observera: När domstolen lämnar domen/beslutet eller domsbeviset till Kriminalvården ska tidigare domar/beslut med eventuella avräkningsunderlag och avräkningsunderlag enligt 12 a § strafföreläggandekungörelsen bifogas, om det finns uppgifter där som har betydelse för avräkningen (3 § 4 förordningen (1990:893) om underrättelse om dom i vissa brottmål, m.m.).

……………………………………………… ………………………………………………. Underskrift Namnförtydligande

Om domstolens behandling av personuppgifter, se www.domstol.se/personuppgifter. Kontakta oss för information på annat sätt. [DokumentId]

Besöksadress Öppettider Postadress E-post Webbplats

[EnhBesökadr] måndag–fredag [EnhUtdelningadr] [EnhEpost] [Domstolenshemsida] Telefon [EnhExptid] [EnhPostnrOrt] [EnhTelefon]

Ändringsförfattningar