lagen.nu
C-250/05

Domstolens Dom (andra avdelningen) den 26 oktober 2006

CELEX
62005CJ0250
Datum
2006-10-26
Källa
eur-lex.europa.eu

I mål C-250/05, angående en begäran om förhandsavgörande enligt artikel 234 EG, som framställts av Hessisches Finanzgericht, Kassel (Tyskland), genom beslut av den 14 april 2005 som inkom till domstolen den 15 juni 2005, i målet

meddelar DOMSTOLEN (andra avdelningen) sammansatt av avdelningsordföranden C.W.A. Timmermans (referent) samt domarna R. Schintgen, J. Klučka, R. Silva de Lapuerta och L. Bay Larsen, generaladvokat: J. Kokott, justitiesekreterare: handläggaren K. Sztranc-Sławiczek,

efter det skriftliga förfarandet och förhandlingen den 1 juni 2006,

med beaktande av de yttranden som avgetts av: Turbon International GmbH, i egenskap av efterträdare till Kores Nordic Deutschland GmbH, genom D. Quednau och J. Metzner, Steuerberater, Förenade kungarikets regering, genom R. Caudwell, C. White och T. Harris, samtliga i egenskap av ombud, biträdda av O. Thomas, barrister, Europeiska gemenskapernas kommission, genom J. Hottiaux, i egenskap av ombud, biträdd av B. Wägenbauer, Rechtsanwalt,

och efter att den 8 juni 2006 ha hört generaladvokatens förslag till avgörande,

följande

Dom

Tillämpliga bestämmelser

KN

De förklarande anmärkningarna i SH

Tvisten i målet vid den nationella domstolen och tolkningsfrågan

Prövning av tolkningsfrågan

Rättegångskostnader

1. Begäran om förhandsavgörande avser tolkningen av tulltaxenumren 3215 och 8473 i Kombinerade nomenklaturen (nedan kallad KN) i bilaga I till rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan (EGT L 256, s. 1; svensk specialutgåva, område 11, volym 13, s. 22), i dess lydelse enligt kommissionens förordning (EG) nr 1734/96 av den 9 september 1996 (EGT L 238, s. 1).

2. Begäran har framställts i ett mål mellan bolaget Turbon International GmbH (nedan kallat Turbon International), Hattingen (Tyskland), i egenskap av efterträdare till Kores Nordic Deutschland GmbH, och Oberfinanzdirektion Koblenz angående frågan hur bläckpatroner utan skrivhuvud för bläckstråleskrivare av märket Epson Stylus Color skall klassificeras enligt tulltaxan.

3. KN, som infördes genom förordning nr 2658/87, avser att fylla de behov som föranleds såväl av Gemensamma tulltaxan som av statistiken över Europeiska gemenskapens utrikeshandel. Den grundas på det internationella systemet för harmoniserad varubeskrivning och kodifiering (nedan kallat HS) som har utarbetats av Tullsamarbetsrådet, nu Världstullorganisationen, och som inrättades genom den internationella konvention som ingicks i Bryssel den 14 juni 1983 och godkändes på gemenskapens vägnar genom rådets beslut 87/369/EEG av den 7 april 1987 (EGT L 198, s. 1; svensk specialutgåva, område 11, volym 12, s. 3).

4. I den version av KN som gällde vid tidpunkten för de faktiska omständigheterna i målet vid den nationella domstolen, det vill säga versionen enligt bilaga I till förordning nr 1734/96, ingick — i avdelning VI, kapitel 32, med rubriken Garvämnes- och färgämnesextrakter; garvsyror och garvsyraderivat; pigment och andra färgämnen; lacker och andra målningsfärger; kitt och andra tätnings- och utfyllningsmedel; tryckfärger, bläck och tusch — bland annat tulltaxenummer 3215, med rubriken Tryckfärger, bläck, tusch och liknande färger, även koncentrerade eller i fast form, samt undernummer 32159010 och 32159080, med rubrikerna Bläck och tusch respektive Andra.

5. I avdelning XVI i KN, kapitel 84, med rubriken Kärnreaktorer, ångpannor, maskiner och apparater samt mekaniska redskap; delar till sådana varor, ingick bland annat tulltaxenummer 8471, med rubriken Maskiner för automatisk databehandling och enheter till sådana maskiner, magnetiska och optiska läsare, maskiner för överföring av data till databärare i kodad form samt maskiner för bearbetning av sådana data, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans, och undernummer 84716040, med rubriken skrivare. KN innefattade även tulltaxenummer 8473, med rubriken Delar och tillbehör (andra än överdrag, fodral, väskor o.d.) som är lämpliga att användas uteslutande eller huvudsakligen till maskiner enligt nr 8469–8472 och undernummer 84733090, med rubriken Andra.

6. I de allmänna bestämmelserna för tolkning av KN, vilka förekommer i avsnitt 1 A i del 1 i KN, föreskrivs följande:

7. Med stöd av artikel 6.1 i den internationella konventionen av den 14 juni 1983 har en kommitté benämnd kommittén för Harmoniserade systemet, sammansatt av företrädare från var och en av de konventionsslutande parterna, inrättats inom Tullsamarbetsrådet. Kommittén har bland annat till uppgift att föreslå ändringar i nämnda konvention och att utarbeta förklarande anmärkningar, klassificeringsutlåtanden och andra anvisningar för tolkningen av HS.

8. I punkt VIII i den förklarande anmärkningen till HS beträffande den allmänna regeln 3 b anges följande: Den faktor som bestämmer den huvudsakliga karaktären varierar alltefter varuslaget. Denna kan t.ex. bestämmas av materialets eller beståndsdelens beskaffenhet, volym, [kvantitet] vikt eller värde eller av betydelsen av ett material som ingår i en vara i förhållande till varans användning.

9. Domstolen har i dom av den 7 februari 2002 i mål C-276/00, Turbon International (REG 2002, s. I-1389), slagit fast att bilaga I till förordning nr 2658/87, i dess lydelse enligt förordning nr 1734/96 skall tolkas på så sätt att en bläckpatron utan skrivhuvud, bestående av ett plasthölje, skumplast, en metallsil, packningar, förseglingsfolie, en etikett, bläck och förpackningsmaterial, där såväl bläckpatron som bläck endast kan användas i en skrivare med sådana egenskaper som bläckstråleskrivare av märket Epson Stylus Color har, skall klassificeras enligt undernummer 32159080 i Kombinerade nomenklaturen.

10. Det framgår av beslutet om hänskjutande att Turbon International, efter det att nämnda dom hade avkunnats, vid den nationella domstolen ifrågasatte domstolens motivering i punkt 30 i domen, i den del det angavs att skrivarens mekaniska och elektroniska funktion inte är beroende av att det finns en sådan bläckpatron som den som var i fråga i målet vid den nationella domstolen. Turbon International har hävdat att ett sådant antagande i sak är oriktigt och att domstolen på grundval av detsamma felaktigt drog slutsatsen att en sådan bläckpatron som den som var i fråga inte kunde betraktas som en del av en skrivare i den mening som avses i tulltaxenummer 8473 i KN.

11. Det demonstrerades inför den nationella domstolen, som en åtgärd beslutad inom ramen för bevisupptagningen, hur en skrivare av märket Epson Stylus Color fungerar under olika förhållanden.

12. Enligt den nationella domstolen bekräftades Turbon Internationals uttalanden genom demonstrationen, det vill säga när skrivaren är ansluten till en dator och inte innehåller en patron eller innehåller en enda patron, svarar den inte på en order om utskrift som getts på datorn. Informationen överförs inte från datorn till skrivaren och skrivhuvudet flyttar sig inte heller från den ena sidan till den andra. Papperet matas inte heller fram. Det framgår således att skrivaren är helt overksam.

13. Den nationella domstolen har tillagt att när patronerna har införts, oavsett om de är fulla eller tomma, börjar skrivaren däremot att initialiseras, det vill säga den utför en intern mekanisk manöver som är avsedd att avlägsna luft mellan apparatens skrivhuvud och de patroner som har införts i systemet för frammatning. Informationen överförs från datorn till skrivaren och skrivhuvudet sätts i rörelse. Dessutom införs papperet även om det är tomma patroner som används, med den skillnaden dock att skrivaren i ett sådant fall naturligtvis ger ifrån sig ark utan skrift.

14. Med hänsyn till dessa konstateranden önskar den nationella domstolen få klarhet i frågan huruvida bläckpatronerna i fråga ändå inte skall betraktas som en del av en skrivare och följaktligen klassificeras enligt tulltaxenummer 8473 i KN.

15. Eftersom Hessisches Finanzgericht, Kassel, ansåg att det för att kunna avgöra de tvister som var anhängiga vid den krävdes en tolkning av tulltaxenumren 3215 och 8473 i KN, beslutade den att förklara målet vilande och att ställa följande tolkningsfråga till domstolen:

16. Av fast rättspraxis framgår att, av hänsyn till rättssäkerheten och i syfte att underlätta kontroll, det avgörande kriteriet för klassificering av varor enligt tulltaxan i allmänhet skall vara deras objektiva kännetecken och egenskaper, såsom de definieras i rubriken till numret i KN. De förklarande anmärkningar som har utarbetats av Europeiska gemenskapernas kommission (vad beträffar KN) och Världstullorganisationen (vad beträffar HS), utgör viktiga tolkningsdata vid bedömningen av vad som inbegrips under olika tullnummer, likväl utan att vara rättsligt bindande (dom av den 13 juli 2006 i mål C-14/05, Anagram International, REG 2006, s. I-6763, punkt 20).

17. Det framgår även av domstolens rättspraxis att begreppet del, i den mening som avses i tulltaxenummer 8473 i KN, förutsätter en helhet för vars funktion delen är oundgänglig (dom av den 19 oktober 2000 i mål C-339/98, Peacock, REG 2000, s. I-8947, punkt 21).

18. I detta fall framgår det av de detaljerade uppgifterna från den nationella domstolen att patronen i sig är oundgänglig för skrivarens funktion. Patronen kan följaktligen betraktas som del och den kan därför klassificeras enligt undernummer 84733090 i KN.

19. Såsom generaladvokaten har påpekat i punkterna 72 och 74 i sitt förslag till avgörande kan bläcket i patronerna emellertid inte betraktas som en del av en skivare. En sådan bläckpatron som den som avses i målet vid den nationella domstolen består således av två delar som var och en för sig kan hänföras till ett tulltaxenummer, det vill säga till undernumren 32159080 och 84733090 i KN, men utan att något av undernumren kan omfatta varan i dess helhet.

20. Eftersom den omtvistade varan består av olika material och inte något av de två undernummer som nämnts ovan är mer specifikt än det andra, kan varan endast klassificeras med hjälp av den allmänna regeln 3 b (se, för ett liknande resonemang, dom av den 21 juni 1988 i mål 253/87, Sportex, REG 1988, s. 3351, punkt 7).

21. För att kunna klassificera en vara enligt tulltaxan är det, enligt denna allmänna regel, nödvändigt att fastställa vilken av varans beståndsdelar som ger den dess huvudsakliga karaktär, vilket kan ske genom en bedömning av huruvida varan behåller sina karaktäristiska egenskaper om en eller flera av dess beståndsdelar avlägsnas (domen i det ovannämnda målet Sportex, punkt 8; se även, för ett liknande resonemang, dom av den 10 maj 2001 i mål C-288/99, VauDe Sport, REG 2001, s. I-3683, punkt 25, och domen i det ovannämnda målet Turbon International, punkt 26).

22. Likaså kan, såsom anges i punkt VIII i den förklarande anmärkningen till HS beträffande den allmänna regeln 3 b, den faktor som bestämmer den huvudsakliga karaktären alltefter varuslaget framgå av exempelvis materialets eller beståndsdelens beskaffenhet, volym, kvantitet, vikt eller värde eller av betydelsen av ett material som ingår i en vara i förhållande till varans användning.

23. Även om en sådan bläckpatron som den som är i fråga i målet vid den nationella domstolen är konstruerad på ett sådant sätt att skrivaren inte fungerar utan nämnda patron, är det likväl så att bläcket i skrivaren är av avgörande betydelse för varans användning. Bläckpatronen har nämligen inte införts i skrivaren i syfte att få skrivaren i sig att fungera, utan just för att förse den med bläck. Av detta följer att bläcket skall anses ge en sådan bläckpatron som den som avses i målet vid den nationella domstolen dess huvudsakliga karaktär.

24. Denna tolkning påverkas inte av det argument som har anförts av sökanden i målet vid den nationella domstolen, enligt vilket bläckpatroner som har ett skrivhuvud skall klassificeras enligt tulltaxenummer 8473 i KN. Sådana bläckpatroner består nämligen av andra material än vad som är fallet beträffande de bläckpatroner som är i fråga i målet vid den nationella domstolen. De förstnämnda patronernas klassificering enligt tulltaxan är därför inte avgörande för hur de sistnämnda patronerna skall klassificeras enligt tulltaxan.

25. Den fråga som har ställts skall följaktligen besvaras enligt följande. Bilaga I till förordning nr 2658/87, i dess lydelse enligt förordning nr 1734/96, skall tolkas på så sätt att en bläckpatron utan skrivhuvud, bestående av ett plasthölje, skumplast, en metallsil, packningar, förseglingsfolie, en etikett, bläck och förpackningsmaterial, där såväl bläckpatron som bläck endast kan användas i en skrivare med sådana egenskaper som bläckstråleskrivare av märket Epson Stylus Color har, skall klassificeras enligt undernummer 32159080 i KN.

26. Eftersom förfarandet i förhållande till parterna i målet vid den nationella domstolen utgör ett led i beredningen av samma mål, ankommer det på den nationella domstolen att besluta om rättegångskostnaderna. De kostnader för att avge yttrande till domstolen som andra än nämnda parter har haft är inte ersättningsgilla.

Mot denna bakgrund beslutar domstolen (andra avdelningen) följande:

1 Rättegångsspråk: tyska.